Grote NOS-ploeg in juni naar Argentinië m Vierentwintig rechtstreekse reportages 'Iemand zoals jij' op de televisie Top-30 gebaseerd op populariteit bij scholieren PvdA tegen CDA in 2 voor 12 Wijzigen STER van invloed op tv-reclame Het Anton Bolder Album WOENSDAG 12 APRIL 1978 RADIO EN TELEVISIE TV-COMMENTAAR a 3 door Ton Hydra Mens en techniek De door de NCRV van de Duitse omroep gekochte documentaire over antiekvervalsingen leek mij wel Iets voor een bespreking vooraf. Ik viste echter achter het net. Er was geen videoband beschikbaar en de originele film lag gistermiddag nog bij de vertaalafdeling. Na de ondertiteling moest de rol ook nog even door de molen voor een schoonheidsbehandeling. Is het proces eenmaal zover gevorderd, dan kan Je een voorbeschouwing wel vergeten. Men peinst er niet over om een voor uitzending geprepareerde film nog even door de projactor te halen. Het spookbeeld heet „bekabeling". Die beschadiging kan ontstaan door een minuscuul vuiltje in het overbrengmechanlsme. Het resultaat u hebt het vast weieens gezien is een kras die verticaal over het beeld loopt, soms vele tientallen meters lang. Kort voor de uitzending valt daaraan natuurlijk niets te verhelpen. Daar is meer tijd voor nodig. Vrijwel zonder kans op beschadiging kan een film wel bekeken worden via het piepkleine schermpje van een montagetafel. Maar ook dat geeft dikwijls problemen. Je bent niet altijd in de buurt van zo'n tafel waarop de banden voor beeld en geluid langs allerlei nippeltjes rollen. Is dit wel het geval, dan is het de vraag of er een montage tafel voor de duur van de vertoning is vrij te maken. Er staan heel wat van die kostbare apparaten (ter waarde van een dure auto) in het Oool. Maar de N08 bezit er te weinig. Programmamakers, die vaak op het laatste nippertje werken, verdringen zich om een tafel te bemachtigen. Dikwijls moeten ze naar een particuliere studio worden verwezen. Nog nijpender is de situatie bij de ampex-afdeling. Een groot aantal programma's wordt langs elektronische weg vast gelegd op brede banden. De daarvoor benodigde apparatuur is aanzienlijk gecompliceerder en bijzonder duur en er zijn uitzendfaciliteiten nodig om een ampex-opname te kunnen bekijken. Aan de technische hulpverlening valt echter heel wat te verbeteren. DE NOS, opgezet als een verzorgingsorganisatie voor de omroepen, steekt vlotter geld in de bouw van kapitale gebouwen dan in ampex-machines, waarvan het aantal veel te klein is. Gevolg: een te strak tijdschema, zodat de programmamakers moeten jakkeren en onvoldoende gelegenheid hebben om minder geslaagd geachte onderdelen nog eens over te doen. De klok bengelt als het zwaard van Damocles boven de technicus aan de ampex-computer en het produktieteam. Als ik die zenuwentoestand aanzie, vraag ik mij weieens af wanneer het werken op deze manier wat betreft de technische kwaliteit van-het produkt niet langer verantwoord is. Dan zwijg ik nog maar over de psychische belasting van de mensen die zo moeten werken. Ik vermoed dat het aantal „afknappers" bij de omroepen in verhouding tot andere bedrijven groot is. Aandacht voor de medemens dreigt een van onze slechtsT ontwikkelde eigenschappen te worden. In het radioprogramma over rouwverwerking dat de NCRV morgenavond uitzendt, zegt een predikant: „Je schrikt van wat je aantreft aan verdriet en eenzaamheid en chaos." Hij ging een groep vormen, toegankelijk voor rouwenden van alle gezindten. Het contact wordt als bevrijdend en verrijkend ervaren. Menigeen werkt zichzelf uit de put door anderen in hun verdriet bij de staan. Naast deze gespreksgroepen ontstaan er in ons land ook meer schriftelijke contactmogelijkheden. In de Bij de Tijd-uitzending op Hilversum 1 (21.40 uur) maakt men kennis met een goed functionerend initiatief. Mensen die zelf verdriet hebben gekend, sturen aan rouwenden enige standaardbrieven. Dit kan in het begin wat koud overkomen, maar al gauw wordt daarin veel van de eigen ervaring herkend. In de meeste gevallen ontstaat dan een persoonlijk contact dat bemoedigend werkt, al wordt gedeelde smart nooit halve smart. HILVERSUM (ANP) De N08 zal een ploeg van achttien man naar Argentinië sturen om van 1 tot en met 25 Juni de uitzendingen voor de Nederlandse radio en televisie te verzorgen van de wereldkampioenschappen voetbal. Het televisieteam met tien man is het grootste. Dit team zal, zoals het er nu uitziet, vierentwintig rechtstreekse reportages en veertien samenvattingen geven van in de eerste plaats die wedstrijden waarbij Nederland direct is betrokken. Dat betekent overigens vrijwel een dubbele bezetting, want ook in Hil versum zullen op alle wedstrijdda gen commentatoren aanwezig moe ten zijn om bij eventueel uitvallen van de spreekverbindingen de beel den van commentaren te kunnen voorzien. De televisiecommentato ren in Argentinië zijn Herman Kuip hof, Kees Jansma. Hugo Walker. Theo Reitsma en Ruud ter Weyden. Op de centrale post In Buenos Aires zal Jean Smits toezicht houden op de verbindingen. Bovendien gaan nog vier anderen mee. een regisseur en een technicus voor de aparte reportages uit het Nederlandse kamp en twee redac teuren van NOS-sport om de onder linge contacten op gang te houden. Dat laatste is wel nodig, want zoals bekend liggen de steden In Argenti nië. waar de wedstrijden worden ge speeld soms meer dan duizend kilo meter uit elkaar. Omdat de andere takken van sport niet of nauwelijks rekening houden met de data van het wereldkam pioenschap voetbal breken er voor NOS-sport drukke tijden-aan. Bob Spaak, hoofd van NOS-sport heeft dan ook moeten puzzelen om andere belangrijke nationale en internatio nale evenementen in te passen in zijn televisie-schema. Dat betreft on dermeer het 75-jarige bestaan van de Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond op 2 juni. Verder is er de grote prijs van Spanje voor Formule-1 wa gens op,4 juni, de 24-uurs autorace van Le'Mans op 10 en 11 juni, de grot^ atletiekhappening met deelne- Een Illustratie uit het boekje „Ie mand zoals Jij", een handvat bij de IKON-televisieserie. die vanavond begint De programma's op de vroe ge woensdagavond zijn bedoeld voor kinderen én ouders en ook andere geïnteresseerden natuurlijk. Onder werpen zullen zijn: verlegen zijn, om gaan met elkaar, fantaseren en meis je zijn jongen zijn. Het boekje is te bestellen door drie gulden over te maken op postgiro 482800 ten name van Hervormde Jeugdraad Drieber gen. onder vermelding van „Iemand zoals jij", deel 3. mers uit acht vooraanstaande lan den in Sittard op 17 en 18 juni en de Nederlandse wielerkampioenschap pen op de weg voor dames, amateurs en profs in Beek op 24 en 25 Juni. Radio De NOS-radio zal in leder geval alle wedstrijden van Nederland recht streeks uitzenden en daarnaast veel aandacht besteden aan andere be langrijke ontmoetingen. Ook zal het radioteam, dat onder leiding staat van Rob van der Gaast, meewerken aan uitzendingen van de sportru- brieken van andere zendgemachtig den en dagelijks van 7.55 tot 8.05 uur via Hilversum 1 een speciaal jour naal uitzenden met voor- en nabe- schouwingen en korte interviews. De in de opsomming nog ontbrekende NOS-man is Kees Buurman, die ruim van tevoren naar Argentinië zal gaan als „kwartiermaker". Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Begin september, als het nieuwe schooljaar begint, be gint AVRO-televisie met een Top-30- programma, dat is gebaseerd op de populariteit die de grammofoonpla ten bij scholieren van elf tot zestien jaar in het hele land genieten. Met ingang van 5 oktober wordt het drie kwartier durende programma verplaatst naar de vaste AVRO- avond In het seizoen 1978-79, donder dag om 19.05 uur op Nederland 2. Ook AVRO-radio zal van de hitlijst gebruik maken. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - Oppositielei der drs. Joop den Uyl zal op de dag van de arbeid, maandag 1 mei. deelnemer zijn in een bij zondere aflevering van de VARA-televisiekwis Twee voor Twaalf, die als gewoonlijk wordt gepresenteerd door Joop Koopman. Den Uyls teamgenoot zal dr. J. A. van Kemenade, ex-minister van onderwijs, zijn. Tegenover de PvdA-ploeg komen in het strijdperk het Tweede-Kamer lid drs. J. Boersma en het Tweede Kamerlid J. van Hou- welingen, beiden voor het CDA. Van Houwelingen neemt de plaats in van CDA-fractie- leider Aantjes, die zich wegens andere verplichtingen moet la ten vervangen. Speciaal vandaag DEN HAAG (ANP) Onder de ad verteerders Is onzekerheid ontstaan door de wijziging van de televisie zendtijd van de STER-reclame per 1 april. Volgens het jaarverslag van de Bond van Adverteerders heeft deze onzekerheid grote Invloed op de kwaliteit van de televisiereclame Niet alleen zijn de zeer Jeugdige kij kers nu praktisch buiten het bereik van deze reclame gebracht, maar ook zijn de reclameblokken rondom de nieuwsuitzendingen van acht urn en half tien maar liefst zeven minu ten geworden. Het verrichten van kleine huishoudelijke bezigheden tijdens de reclame-uitzending wordt daardoor in de hand gewerkt. Daar naast loopt men met zo n lange re clame-zendtijd een grotere kans op omschakeling op het andere net, wanneer daar een aantrekkelijk pro gramma is te zien. Langere blokken zijn ook minder effectief door het grotere aantal re clameboodschappen. dat achter el kaar op de kijker wordt afgevuurd. De langere series vergroten daarbo ven de kans op irritatie bij de kijker De verschuiving van de reclame blokken naar het laatste nieuws ten slotte brengt het nadeel van een rela tief kleinere kijkdichtheid. Verder is er sprake van een betrekke lijk groot aantal geweigerde offertes van reclamebureaus. De hierbij vrij komende zendtijd is overigens gretig overgenomen door andere adverteer ders. want er is nog steeds een tekort aan televisie-reclamezendtijd. De vraag naar radioreclamezendtijd is sterk toegenomen. In Van Gewest tot Gewest: Holwoningcn en schuilkerk in Limburgse mergelland, verka veling Europolder, Marken* Binnen wil oud kerkje be houden. Ned. 1/18.59 Na Iemand zoals jij volgt Kenmerk, waarin aandacht voor de breuk tussen de Nederduits gereformeerde kerk in Zuid-Af- rika en de gereformeerde ker ken in Nederland. (Gesprekken met moderator dr J. D. Vorster en ds R. J. van der Veen). Ook aandacht voor de situatie in Polen. Ned. 2/18.59 De NOS vertoont de Bel gisch/Franse film Home, sweet home over een komische op stand in een bejaardentehuis, die tragische achtergronden heeft. .Ned, 1/20.00 Panoramick van de NOS zendt uit „Finland in de scha duw van het Kremlin". Ned. 1/22.40 Jürgen Wilcke maakte een film over de Spaanse schilder en tekenaar Francisco de Gova. Duitsl. 1/22.45 De BRT begint aan een zes delige Britse serie over Nobel prijswinnaars. Na Alfred Nobel volgen Marie Curie, Martin Luther King. Theodore Roose velt, Rudyard Kipling en Ernest Hemingway. België l'na voetbalreportages Nanda Deutekom stelde een programma samen over Menno ter Braak en zijn nog altijd actu ele denkbeelden. Hilv. 2/21.40 Radio vandaag HILVERSUM 1 (*98 ra en FM-Xanalen) TROS 7 00 Nieuws 7 02 (S) Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7 41 Aklua-Ochtendeditie 8 30 Nieuws. 8 38 Gymnastiek voor de vrouw 8 45 (S> Kom er maar een» bij. ge sprek en klassieke muziek 10.00 (S) Hoogte punten uit musicals. 10 30 Nieuws 10.33 (S) Toerja toernee, regioanaal programma II 45 (S> Café-Chantanl 12 26 Mededelingen 1230 Nieuws 1241 Aktua II 13 00 fS» Raad een Lied of met, muzikaal telefoonspeL 14.00 (S) Specialiteiten verzoeken 15 00 (Si Als dat sou kunnen, verzoekplaten (1530 Nieuws) 16 30 (Sl Kern punt. gesprekken OVERHEIDSVOOR LICHTING: 17.20 Mens en samenleving, ru briek van het Ministerie van CRM. TROS; 17 30 Nieuws 17.32 Aktua-magazine P P 18 19 Uitzending van de PvdA. TROS: 18 30 Nieuws 18.41 <S> De verhalen van Virgilius van Tuil. vervolgverhaal voor kinderen. 18.45 (Si Michel en Louis. 19 05 (S) Hartje Amsterdam, gevarieerd programma 22.00 (S) Een mondje Frans. 22.4 Aktua IV. 23.00 Terug op de begane grond, hoorspel. 23.39 (S) Lichte grammofoonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) VA RA. 7 00 Nieuws 7.11 Ochtengymnastiek 7 20 In de Roode Cirkel. (800 Nieuws 8.50 Ombudsman. 900 Jan Gonssen met zijn elektronisch accordeonorgeL NOS. 9.20 Je moet wat worden 9 35 waterstanden. VA RA 9 40 Schoolradio 10 00 Radioweekblad. (11 00 Nieuws.) 11.30 De Franse opera 1910- 1915. 12.00 Petten Centraal. 13 (XLNieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13 30 Stoomradio. 16.00 Nieuws. 16.03 Gebroken dienst, hoor spel. 16.45 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 (Si Uit het muziekaibum van Paul Godwin. RVU: 17.35 Volksontwikkehngswerk in ontwikkeling. VARA 17,55 Mededelingen. SOS- en politieberichten 18 00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. 18.25 (S) Tussen start en finish, sportprogramma. 19.30 (S) Vrije tijd. blije tijd. radioportret. 20.00 Nieuws. 20 05 (S) VARA-KIassiek orkest en vioolmuziek. 21.40 (S) Menno ter Braak en de politiek, gesprek NOS 22.15 Open School 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-Kaaalen) KRO 7 02 (S) Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep op dne 11 03 (S) Dne draait op verzoek 12.03 (S) Drie tussen de middag 14.03 (S) De Theo Stokkink-show. 16.03 (S) Hitmeesters. TV vandaag I 10 00 MO S/S TV: SchooWewe IS 00 TEUEAC:Mw>a«schooi(11) 15 30 AVRO: 8 17.18 18.30 MOS; Sesamstraat II SS Journaal 18.Sl Van geurasi lot gewest 19.4S Toenaiische hps 19.50 P.P. UitzamSnfl van OS 70 21.37 J 21.55 Oen Haag vandaag 22.10 Pancramwh 22.40 Studto Sport 23.10 Journaal NEOERLANO a 18.20 TELEAC: Geotog* (4) 18.50 MOS: Staatsloten, 18.55 Journaal 18.59 IKON/KRO/RKK: Iemand zoals m gesprekken mei kinderen 19-24 Kenmerk, informatierubriek 20.00 NOS: Journaal 20.27 SOCUTERA: Film van SIMAVI 20.32 NCRV; NCRV luslrum spnngtrofee 1978 21.22 Antiek MademNapod documentaire 22.12 Tot besluit 22.25 NOS: Journaal FERD'NAND 104 Het flauwe lichtstraaltje ging naar de overkant, en dan weer terug, en gleed langs het natte gras en de kleverige klei. De tweede schaduw was nu heel dichtbij, en Frank nog geen meter er achter. Het ging allemaal geruisloos alleen het zachte gesuis van de wind en het gekabbel van het water waren te horen. Maar nu kwam er een menselijk geluid, een ingehou den stem, die zei: Annie!" De gestalte aan de rand van de oversteek draaide zich niet om. De zaklantaarn beefde in haar hand, de lichtstraal ging ineens veel verder weg. Zij zei fluisterend: „Wat is er?" „Je had niet naar de oversteek moe ten gaan. Waarom kom je toch hier?" Ditmaal ving Frank maar twee woorden op. „William verdronken Dan weer die zware stem. „Wat weet je daarvan dat hij verdronken is? Wat heb Je gezien? Wat heb je gezegd?" Nu kwam er geen hoorbaar ant woord. alleen maar een langzaam schudden van het hoofd met de om geslagen sjaal. „Wat heb je gezien?" „Ik-heb-gezien-dat-" Toen was er een plotselinge heftige beweging, een zwaaiende arm ging naar boven en er volgde meteen een hevige klap. De gestalte aan de rand van de oversteek viel voorover. De zaklantaarn kWam in het water te recht en ging uit. In het donker worstelde Frank met een harde, be nige, krachtige gestalte die sterker was dan hij had verwacht. Hij gaf een schreeuw, en de rechercheur in burger kwam haid aanrennen. Bury kwam aanlopen over de oversteek, gleed van de laatste steen af en werd tot zijn knieën toe nat, met zijn drieën worstelden zij daar in het donker, tot de wervelende, wild om zich slaande armen geboeid waren en de dolzinnige woede zich alleen nog kon uiten in een stortvloed van woorden. Het leek allemaal wel een nachtmerrie waarin de tijd even stil- Patricia Wentworth A W. Sijlhotl - Alphen stond en het onmogelijke scheen te gebeuren. Frank Abbott maakte zich los uit de worstelende massa en riep naar miss Silver. „Waar bent u? Is alles goed? Om godswil!" Hij tastte naar de plek waar hij haar had zien vallen, en hoorde een be kend en hoogst welkom kuchje. „Ik ben nogal nat geworden. Och, help mij even, die klei is buitenge woon glibberig." Hij hielp har met opstaan, en stond te hijgen met zijn arm om haar schouders geslagen. „Dit zal lk mijzelf nooit en te nim mer vergeven!" Het water droop uit haar rok. maar haar stem klonk volkomen rustig. „Mijn beste Frank, maak Je toch niet zo druk. Ik hoorde haar haar arm opheffen, en toen vond ik het het beste mij maar voorover in het water te laten vallen. Je zult waar schijnlijk zien dat het wapen een van die zware zaklantaarns was en als dat zo is moet het ergens hier in de buurt liggen, tenzij het weggerold is Wij hebben licht nodig. Aha ik zie dat inspecteur Bury een zaklan taarn heeft!" Hij zei: „Ik heb er ook eentje, maar ik was zo over mijn toeren dat ik dat verdomde ding vergeten heb. Hij had nooit gedacht dat hij zou vloeken waar miss Silver bij was zonder dat zij hem een standje gaf maar uit haar, „Mijn beste Frank!" klonk niet anders dan hartelijkheid. Samen liepen zij naar de plek waar inspecteur Bury'a zaklantaarn was gericht op de vreselijk bemodderde gestalte van Mildred Blake. Hoofdstuk 43 „Mijn beste Frank, ik ben dankbaar te kunnen zeggen dat ik er heel goed van afgekomen ben. Het was hele maal niet koud gisteravond, en de warmwatervoorziening in de pasto rie is bijzonder goed. Ik kon een heerlijk verfrissend bad nemen, en mevrouw Ball stond er op dat ik vanmorgen mijn ontbijt op bed ge bruikte. hoewel ik haar verzekerde dat dit volkomen onnodig was." Hij keek haar aan met een uitdruk king die nog maar heel weinig men sen ooit op zijn gezicht hadden ge zien ontroerd, hartelijk, bezorgd. „Ik zal het mijzelf niet gauw ver geven." Even puzzelen NOS 18.03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS- maal. 19 30 (S) Langs de lijn. sport en mu ziek. (19.38 Paarde koersen. 19 52 NOS-Vis- rubriek 23 02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Metro's Midnight Music 1.02 (Si Muzekuul. 2 02 (Sl Dat wordt weer nachtwerk. 4.027.00 (S) De achternacht. HILYTRSUM IV (FM-Kanalen) 7.00 Nieuws. 7 02 Het levende Woord. 708 Te Deum Laudamus 7.30 (S) Preludium. 9.00 Nieuws. 9 02 (S) Schoolradio. 10.00 (S) Het Gelders Orkest klassieke muziek. 11 18 (S) Platennieuws 12.00 (S) Pianowerken uit de romantiek 12 30 (S) Themaprogramma. 13 30 (S) Middagsymfonie 14.00 Nieuws 14 02 Verhalen uit de wereldliteratuur 14.30 (S) Lutema Magica 15 00 (Sl In de schaduw van de meesters 16 00 (S) In kleine bezetting: viool en piano. 16.30—17.00 (S) Muziek van eigen lijd. Horizontaal. 1Inzet bij wedrennen, 5. levenslucht, 7. slotrede, 9. muziek stuk. 10. mount (afk.), 12. tweewielig rijtuigje. 13. alvorens. 14. een zekere, 15. leeftijd <fr.) 16. neon (afk.), 17. Eerwaarde Heer (afk. Lat 18. noor- se god. 19.-onheil aanbrengende go din. 20. grondsoort, 21. god van de liefde. 22. voorvoegsel, 23. rank, 25. helder. 27. dreef, 28. bevel. Verticaal. 1 nuzieknoot, 2. positieve electrode. 3. bootje. 4. tijdperk, 5. meisjesnaam. 6. lidwoord, 8. verdie ping. 9. snoekbaars. 10. leidsman. 11. meisjesnaam. 12. weefstof. 15. bloem. 18. plaats In N. Br. 19. roofvo gel. 21. rivier in Duitsland. 24. nieuw, 25. welaan. 26. voertuig. Oplossing, vorige puzzel 1. 2 ent, 3. koker. 4. parabel, 5. bruikleen. 6. inkakaketoe, 7. blokke ren. 8. regeren. 9. notie. 10. mol, 11 e. deel 14 Bolder sr raakt niel meer aan de slag. prijsverhogingen en automaten bezorgen het oude handwerk een plaats in de vergetelheid Bolder wordt een verbitterd man Zijn zoon speelt wekelijks een avond schaak en gaat jaarlijks keurig over Maar ook dat monteri hem niet op Omgevingspsycholoog drs Hame van Puit (42) ..Dit is een bekend proces waar wij al jaren aan werken Geel de arbeidsreserve een plaats. We hebben daarvoor een aantal projecten ontwikkeld met vooral veel zelfwerkzaamheid daann omdat de mens toch graag met klei. mei naald en draad met poppen en wat al niet bezig is. Kan men daar ook zijn draai met vmden dan is er bij voorbeeld het nieuwe verkeersproject Men doet in teite het zeilde als een kiaar-overtje maar wij hebben de mogelijkheid voor een stuk persoonlijk contact ingebouwd waardoor men dus een stuk zelfrespect terug kan vinden in de dialoog met de oversteker Een stuk persoonlijke service ook want de normale oversteek is koud en kil en toch een bi|na dageli|kse behoefte. Zo ontstaat in ons project dus een wisselwerking die bijzonder stimulerend kan werken. Oversteken wordt weer een plezier Dat is in het kort ook ongeveer een stuk filosofie dat achter onze stichting Samenleven Samen-geven steekt on

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4