In Tsjechoslowakije druk op christenen Groei kerken Derde Wereld Dit brieven van lezers ERRORS, AM0N6ST OTHER van kerken in regeringen K Ambtsgeheim verbiedt informatie aan BVD Oud-katholieke kerk kritiek op rapport intercommunie Ds Lok praeses vrijgemaakte synode VANDAAG Voorbijgangen Israël steunt herbouw kerken in Zuid-Libanon WOENSDAG 12 APRIL 1978 KERK Trouw/Kwartet ic; Van een onzer redacteuren PRAAG De maatregelen tegen christenen die voor hun geloof uitkomen in Tsjechoslowakije, zijn de laatste maanden verder verscherpt. Het aantal beroepen, waarin het verboden is aan het kerkelijk leven deel te nemen, is uitgebreid. Tot nu toe gold het alleen voor hoge re ambtenaren en onderwijskracht ten. dat zij hun baan kwijt raakten, wanneer zij ln een kerkdienst of bij enige andere godsdienstige activiteit waren gesignaleerd. Eind 1977 wer den in Ruzomberok enkele jonge art sen verhoord, waarbij hun verweten werd. dat zij naar de kerk gingen en daardoor .propaganda" maakten te gen de staat, die hun studie bekos tigd had. In plaats van dankbaar heid en een voorbeeldig gedrag ver oorzaakten de jonge academici kwa lijke ketUngreacties. Zouden zij hun kerkgang niet staken, dan zouden zij voor de rechtbank gedaagd worden wegens „vijandige Ideologische pro paganda". Men is blijkbaar bang, dat de artsen godsdienstige gesprekken met hun patiënten voeren, wat bestraft wordt met ontslag op staande voet. De gezondheidszorg van Slowakije is begonnen met-wekelijkse cursussen in het atheisme, waaraan ook ver pleegsters moeten meedoen. Zoals bekend, worden geestelijken in de ziekenhuizen niet toegelaten. De druk op de ouders, om hun kinde ren niet meer naar de catechisatie te sturen, blijkt effectief te zijn. Zo volgen bij voorbeeld in de stad Zvo- len van de 2200 kinderen nog maar acht godsdienstonderwijs. Een en dertig predikanten en voorgangers van de evangelische kerk van de Tsjechische broeders (de belangrijk ste protestantse kerk in het Tsjechi sche deel van het land) hebben de leden van de nationale vergadering in Praag klachten gestuurd over de toenemende moeilijkheden. Volgens hen is het aantal kinderen dat deelneemt aan het godsdienst onderwijs in het hele land sinds 1969 geslonken van 10.700 tot 575. Er is nauwelijks nog een Jongere onder de 21 jaar te vinden, die openlijk voor zijn of haar geloof durft uit te ko men, omdat dit niet strookt met het lidmaatschap van de socialistische jeugdliga. Dat lidmaatschap is ver plicht om toegang te krijgen tot be paalde onderwijsfaciliteiten. Ook zijn er nog maar weinig ouders, die hun kinderen naar de catechisatie durven sturen, omdat zij weten dat zij daarmee de maatschappelijke toekomst van hun kinderen ver spelen. Dezer dagen is pas in het westen bekend geworden, dat eind decem ber de vroegere predikant Miloslav Lojek van dezelfde kerk is gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd, ondermijnend materiaal onder sol daten te hebben verspreid. Het ging om stukken in verband met Charta 77 en godsdienstige literatuur. Tot eind Januari kreeg Lojek geen kans met een advokaat te spreken. Een pakje met toiletbehoeften dat zijn vrouw had gezonden, werd ge weigerd. Mevrouw Lojek heeft nu vernomen, dat het onderzoek in de zaak van haar man afgesloten is en dat het wachten is op zijn proces. Miloslav Lojek is 28 jaar. Na zijn studie aan de Comeniusfaculteit in Praag, kreeg hij in 1975 toestemming van de staat om predikant te wor den. Hij nam een beroep aan naar Kralovice bij Pilzen. Zijn deelname aan openbare vergaderingen kwam hem al gauw op een officiële waar schuwing te staan. Kort daarna werd zijn vergunning als predikant niet verlengd. HIJ verhuisde naar Olovi, een dorp bij Sokolov, om een baan als werkman te aanvaarden. In sep tember 1976 werd hij in militaire dienst opgeroepen. Lojek zit in de Ruzyn-gevangenis in Praag. Deze rubriek is uitsluitend besiemd voor korte reacties op m deze krant gelezen Berichten, artikelen en commentaren, en n»et voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie ger-cht te worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogelijk te zijn De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogeti|k over eik geval van bekorting ot nietplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Bneven adresseren aan Secretaris hooldredaclie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam Bi) publicatie worden naam en woonplaats van de scnrijver vermpid Werkloos In Uw blad van 4 april kwam het bericht voor, dat in Den Haag werk loze Jongeren bejaarde of zieke men sen toch wel mogen helpen om b.v. de vuilnisbak naar beneden en weer naar boven te brengen. Het gemeen tebestuur heeft zelfs beslist dat deze Jongeren met het verrichten van dit soort karweitjes niet het gevaar lo pen hun uitkering te verliezen. Wat een gunst dat werkloze Jongeren nu een vuilnisbak mogen sjouwen, want o. die uitkering! Hoeveel is het hele maal? 700 per maand?? Maar een Jongere die het geluk heeft een baan tje te veroveren kan een toekomst opbouwen, gaat ieder Jaar financieel vooruit, en kan rekenen op pensioen. Is de werkloze dus eigenlijk ook ge doemd de hele dag met zijn armen over elkaar te gaan zitten? Het moet toch heel normaal zijn een zieke of bejaarde te helpen, dat doe Je toch ook als Je wel werk hebt. Waarom' mag een werkloze niet bijverdienen tot het bedrag dat een ander heeft, die wel een baan heeft kunnen be machtigen? Maar.is het redelijk dat de gehuw de vrouwen de baantjes bezet hou den, speciaal op de kantoren en bij het onderwijs, als ze een man hebben die de kost verdient? Waarom moe ten zij dubbele Inkomens hebben terwijl er zoveel werkloosheid is? Scherpemeel D. M. J. Meijering-Kolthoff Consumentenbond Ik kan niet nalaten mijn dank te uiten voor het feit dat de Consumen tenbond in tegenstelling tot voor heen voortaan ook de activiteiten der Nederlandse Patiënten-vereni gingen daadwerkelijk zal ondersteu nen. teneinde te trachten een rede lijk tegenwicht te vormen tegenover de machtige superorganisaties waar mede de rechteloze consument in de Nederlandse Gezondheidszorg steeds te maken heeft. Den Haag K. R. Oosterhuis Scholier Met waardering heeft de redactie van het Weekblad voor Leraren van het NGL kennis genomen van uw poging aan de rechten van de scho lier aandacht te schenken (Trouw van 4 april). Dat u als uitgangspunt kiest het artikel van prof. Wemelsfel- der in het Weekblad van 8 december 1977 lijkt mij voor de hand liggend. Een slordigheidje dat enige correctie behoeft, is uw constatering: „De reacties in het Weekblad waren rijk en. gespierd", gevolgd door de zin. „Zo riep collega M. Groen uit Eind hoven. De heer Groen is lector in Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIOEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 de pedagogiek, de puberteitspsycho- logie en de algemene didactiek aan de TH te Eindhoven. Hij is geen lid van het NGL, doch collega van prof. Wemelsfelder, die u eerder in uw inleiding tot het artikel ten tonele voert Van NGL-ziJde verschenen, te gelijk met de reactie van Groen, twee korte stukken met zakelijke kritiek op de voorstellen van We melsfelder (Weekblad van 12 januari 1978). Dordrecht H. van Balkum, eindredacteur Weekblad voor Leraren. Alfrink Kranten, radio en televisie hebben kardinaal Alfrink weer eens voor het voetlicht gebracht en er is alieen over hem gesproken als over een „groot man". Ik zie dat niet zo zitten. Niet dat hij het niet had kunnen zijn. Dankzij de paus heeft hij promotie gemaakt. Aartsbisschop, kardinaal en voorzitter van Pax Christi is niet „niets". Maar wat heeft hij er van waar gemaakt. Ook niets! Toen hij 74 werd heeft de paus hem laten vallen als aartsbisschop, want de Ne derlandse kerkprovincie was een puinhoop vergeleken bij het begin van zijn ambtsperiode. Zijn bijdrage aan Vaticanum II ls hoofdzakelijk negatief geweest, tenminste volgens het boek „The Rhine flows into the Tiber". Met de benoemingen van mgr. Slmonls en mgr. Gijsen was zijne Eminentie het absoluut niet eens. Wat heeft hij bereikt als voor zitter van Pax Christi? Sint Wllle- brord en paus Paulus zullen wel iets anders van hem verwacht hebben, en wij Rome-getrouwen hadden dat ook. Ik zou zo denken: 's werelds roem stinkt. Bussum J. A. Domen Dappere Dries (1) Steenkamp zegt: wij hebben het gro te geluk gehad dat wij een man heb ben als Dries van Agt: bij de keuze tussen dappere Dries en sluwe Joop kiezen onze mensen toch voor Dries. Ik zou zeggen: dat pleit niet voor die mensen. In gedachten zie ik Dries weer voor de Duitse televisie, terwijl hij zeer indringend verklaart: U be grijpt dat de hervormingsvoorstellen nu van de baan zijn. Terug ln Neder land, weet hij niet ln welke bochten hij zich moet wringen om deze uit spraak ongedaan te maken: dapper of sluw? Op verkiezingstournee noemde Van Agt zijn CDA één grote familie. Als een baksteen heeft hij Kruisinga laten vallen: van je familie moet Je het maar hebben. Terwijl Kruisinga nota bene gelijk had. Men kende zijn bezwaren tegen de neu tronenbom, nog voordat hij minister werd. Van Agt zelf heeft Kruisinga voorgedragen voor een benoeming tot minister van defensie. Kruisinga heeft zich beroepen op: 1. het begin selprogramma van het CDA; 2. het verkiezingsprogramma van het CDA; 3. het door de CDA-fractie in genomen standpunt; 4. het stand punt van de kerken. Ik vraag nu: dapper of ongeloofwaardig? Dieren M. van den Wende-Batenburg Dappere Dries (2) CDA-voorzltter Steenkamp toont zich verbaasd over de geweldige po pulariteit van premier van Agt. Mij verbaast slechts deze verbazing. Steenkamp werkt zo hard aan de persoonsverheiliging van Van Agt, dat hij er zelf in is gaan geloven. Ongetwijfeld is de heer Van Agt een zeer bijzonder man, met vele facet ten. 1. De minister, die destijds de deur voor de drie van Breda open wilde zetten. geschrokken van de reacties het niet deed; 2. Het weer mannetje. dat tijdens de Bloemen- hove affaire nota's van twijfel schreef over binnen of buiten rege ring blijven; 3. De onbeholpene, die tijdens zijn verantwoording voor de ontsnapping van Menten zelfs het medelijden van Carmiggelts vrouw opwëkte; 4. De minister, die, on danks afschaffen van filmkeuring, toch een oud zedelijkheidswetje op diepte om vrije staatsburgers te be tuttelen en te te bedillen over wat zij mogen zien; 5. De veroorzaker van het „bedrijfsongeval", waardoor een regering viel; 6. Eén van de Junta van Nijmeegse professoren, die Wiegel in de regering haalde; 7. De premier, die vertelt, dat het er in Limburg heel wat beter voor zou staan, als Den Uyl niet de mijnen had gesloten; 8. De Van Agt. die door Hanny van Leeuwen werd gewogen en te licht bevonden en wiens wijze van poli tiek bedrijven (zie 7) werd veroor deeld, door mevrouw v. Leeuwen.; 9. De premier, die wraakzuchtig het politieke hoofd van collega Kruisin ga afhakte, omdat hij net als het CDA en de wereldraad van kerken als christen en minister de neutro nenbom afwees; 10. De Van Agt. die ooit het nooit meer gehoorde „Et hisch Reveil" lanceerde. Van mij deze „Tien" voor Van Agt. Amstelveen J. R, Vegter BYPTORVN6 Sipke van der Land gaat onvermoeid door mét zijn serie „Wat bezielt ze boekjes met informatie over allerlei religieuze bewegingen. Na sekten en stille krachten is nu een deeltje verschenen, dat speciaal gaat over christelijke bewegingen naast de bekende kerken. Hoewel het wordt wel een beetje moeilijk, om nog van christelijk te spreken, als men kennis neemt van de ontstellende ontaarding van een beweging als de Children of God. De laatste ontwikkelingen staan er nog niet eens in en dat is natuurlijk het nadeel van deze boekjes, ze zijn zo actueel, dat ze snel verouderen. Maar Sipke van der Land schrijft boeiend, vooral over die bewegingen waarmee hij de meeste affiniteit heeft, zoafc Youth for Christ, de Navigators, Campus Crusade en Ichthus. Verder komen in dit boekje nog (vreemde combinatie) aan de orde Morele Herbewapening, Jesus People, de Maranatha-beweging en de bizarre „Wereldwijde Kerk van God" van de Amerikaan Herbert. Armstrong met zijn blad „Plain Truth" (de simpele waarheid), waarbij Sipke bovenstaande Amerikaanse cprtoon plaatste („Wij hebben de simpele waarheid tussen andere dwalingen"). Het boek is een uitgave van Kok te Kampen, telt 132 pagina's en kost 13,90. door Aldert Schipper Overdreven vertrouwen GLION Dr Konrad Raiser, de ondersecretaris-generaal van de wereldraad-van kerken, die in zijn openingsrede op de conferentie over ontwapening van de commissie voor interna tionale zaken (CCIA) kritiek le verde op de manier waarop de wereldraad bezig is voor de vre de (we berichtten daar gisteren over), heeft bijval gekregen van de Amerikaan Michael Klare, werkzaam bij het Transnatio nal Institute in Washington. Deze kritiseerde het overdreven ver trouwen dat de kerken zijns inziens stellen in de ontwapeningswil van de regeringen en in de mogelijkheden van de Verenigde Naties. Hij pleitte ervoor dat de kerken zich meer rich ten tot het volk. „Regeringen zijn alleen van belang voorzover zij luis teren naar het volk," zei de Ameri kaan. Klare kreeg steun van de secretaris van de Praagse vredesbeweging, dr Karoly Toth, die evenwel tevens weer zei dat de politici tenslotte de politiek moeten maken en er tegen waarschuwde dat de kerken zich te veel zouden baseren op de gewone mensen. Toth stelde vast dat de op merkingen van Raiser een radicale verandering betekenen in de hou ding van de wereldraad. „Vroeger leek een bijeenkomst van de wereld raad, die ging over ontwapening en vrede, op een conferentie van twee- de-rangs diplomaten," aldus de Praagse secretaris. Deskundige Vervolgens leverde Marek Thee, staflid van het internationaal insti tuut voor vredesonderzoek in Oslo. een bijdrage vanuit de hoek van de deskundigen, zij het dan een deskun dige uit de niet-politieke wereld. Thee vertelde zijn gehoor niet zoveel nieuws, maar ook hij legde de na druk sterk op de noodzaak dat de massa van de gewone mensen in actie moet komen tegen de bewape ning, omdat zij er ook het slachtoffer van is. De bewapening maakt de wereld niet veiliger en vanuit een ethisch standpunt wordt het steeds moeilijker nog te spreken van een rechtvaardige oorlog, wanneer het overleven van de mensheid op het spel staat Beroep Thee deed een beroep op weten schapsmensen. die bijdragen aan het ontwikkelen van steeds verfijn der wapens, zich het uiteindelijke resultaat van hun werk beter voor ogen te stellen. De Noorse vredeson- derzoeker vertelde zijn gehoor dat ontwapening moet beginnen.in ie ders eigen omgeving, waar het ver trouwen in afschrikking moet wor den afgeremd en waar in plaats van een verkeerd beeld van de eventuele vijand, gewerkt zou kunnen worden aan het opbouwen van gevoelens van internationale betrokkenheid. Thee wees er ten slotte op, dat er door de verbeterde waarnemings technieken nu opnieuw serieus ge dacht kan worden aan gecontroleer de ontwapening. In het verleden is ontwapening soms niet van de grond gekomen als gevolg van gebrek aan controle. De satellieten, die de grote mogendheden evenwel thans gebrui ken om eikaars militaire inspannin gen te controleren, kunnen ook ge bruikt worden om toezicht te hou den op ontwapening. De tijd ls vol gens Thee rijp voor een internatio naal agentschap voor controle via satellieten, dat ontwapening moge lijk maakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De hervormde kerkeraad van Den Haag-Loos duinen heeft de Haagse raad van kerken gevraagd, in brie ven aan de binnenlandse veilig heidsdienst (BVD), aan minis ter Wiegel van binnenlandse zaken en aan de landelijke raad van kerken duidelijk te stellen, dat het ambtsgeheim kerkelijke ambtsdragers ver biedt, informatie over gemeen teleden te geven aarTrie BVD. Aanleiding hiertoe is. dat een Haag se hervormde predikant vorig jaar benaderd is door de BVD met een verzoek om inlichtingen over een lid van zijn gemeente. Deze predikant weigerde en het ministerie van predi kanten van de hervormde gemeente Den Haag heeft vervolgens een brief aan het hoofd van de BVD geschre ven, waarin gesteld werd, dat predi kanten uit hoofde van hun ambtsge heim geen enkele informatie kunnen geven zonder voorkennis van de per soon in kwestie. De Loosduinse hervormde kerke raad vindt het echter geen overbodi ge luxe, dat hieraan landelijke be kendheid gegeven wordt. Het gaat immers niet alleen om predikanten, maar om alle ambtsdragers, zegt ons ds. J. Visser, de voorzitter van de Loosduinse kerkeraad. Niet alle ou derlingen en diakenen zullen zich in een gegeven situatie zo snel bewust zijn, dat ook zij een ambtsgeheim hebben, meent hij. Vandaar de lan delijke actie, waarbij ds. Visser wel aantekent, dat het Loosduinse initiatief niet voortkomt uit een be paalde oordeelvelling over het werk van de BVD als zodanig. UTRECHT (ANP) - De oud-ka tholieke kerk heeft alsnog gerea geerd op het rapport Intercommu nie en Ambt, dat de desbetreffende commissie van de raad van kerken in 1975 aan de kerken ter beoorde ling had voorgelegd. Inmiddels heb ben de leden van de commissie, te leurgesteld door de reacties van de andere kerken, hun opdracht al te ruggegeven. teneinde de kerken in staat te stellen een andere commis sie samen te stellen om het vastgelo-, pen gesprek op een andere basis voort te zetten. In zijn brief aan de secretaris van de commissie, dr C. P. van Andel, schrijft de oud-katholeieke aartsbis schop Kok van Utrecht, dat hij en zijn mede-bisschoppen ziqh niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat omwille van een gemeenschappelij ke verklaring over avondmaal en ambt de verschillen van inzicht op mening punt niet voldoende zijn aangegeven. Dit geldt volgens de oud-katholieke bisschoppen met name het punt van de werkelijke tegenwoordigheid van Christus in de eucharistie en in het stuk over het kerkelijk ambt de vraag, of het bisschopsambt overeenkomstig de katholieke traditie tot het wezen van de kerk behoort. GRONINGEN De generale syno de van de gereformeerde kerken vrij gemaakt) heeft gistéren ds P. Lok uit Kampen als haar praeses gekozen. Ds Lok (58) was ook praeses van de vorige synode, in 1975 in Kampen. Assessor (plaatsvervangend voorzit ter) werd dr K. Deddens te Gronin- gen-Zuld. Tot eerste en tweede scri ba werden gekozen dr A. N. Hendriks uit Amersfoort en ds P. van Gurp uit Emmen. Er waren bij de synode drie brieven binnengekomen van kerkleden, die erop aandrongen, dat deze synode contact zal opnemen met de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt, buiten verband). ADDIS ABEBA - Volgens een mededeling van de Britse zendings organisatie Sudan Interior Mission zijn in de Ethiopische provincie Wo- layta in een half Jaar 17.500 nieuwe christenen gedoopt, vooral tn Dura- mi en Darassa. Het Ethioplsch bij belgenootschap meldt, dat het in te genstelling tot andere berichten vol ledig vrij kan werken en dat de vraag naar bijbels verrassend groot is. De oorlog veroorzaakt alleen transport moeilijkheden. Er liggen in de ha venplaats Assab duizenden nieuwe testamenten, die niet verder kunnen komen. Toch steeg de bijbelversprei ding in 1977 met 35 procent. DARESSALAAM De Afrikaan se evangelisatiebeweging (AEE) meldt, dat de opwekking in Tanza- nlë zich de laatste tijd vooral onder de jeugd uitbreidt. Driekwart van de kerkgangers in de meeste kerken zijn jongelui. De Tanzaniaanse rege ring werkt de kerken in het geheel niet tegen en steunt zelfs bepaalde evangelisatie-activiteiten. In Nwan- sa komt in Juni een opwekkingscon- ferentie, waarop 15.000 mensen ver wacht worden. Deze opwekkingsbe weging doet zich met name voor in de anglicaanse kerk KAIRO Met de vaststelling van Egyptische christenen, dat zij nog nooit zo ongehinderd in hun land hebben kunnen werken, eindigde een driedaags evangelisatiecongres in Assult, dat door vierhonderd afge vaardigden bezocht werd, meest pro testanten, maar ook enkelen van de koptische orthodoxe kerk. Verschil lende deelnemers voegden de daad bij het woord; er volgden evangelisa tie-activiteiten in Kairo. LAGOS De evangelische kerk van Nigeria heeft op een geheel eigen wijze zendingsverantwoordelijkheid aanvaard. Deze kerk heeft 127 echt paren bereid gevonden, zich te vesti gen in de naburige landen Benin en Niger en in afgelegen gebieden van Nigeria zelf. waar geen predikanten zijn. Voor de meeste van deze men sen betekent deze verhuizing, dat zij zich vestigen ln een gebied, waar een andere taal wordt gesproken en een andere cultuur bestaat. OUATEMALA CITY Optimis tische protestanten ln Guatemala verwachten, dat in 1982 meer dan de helft van de mensen in hun land protestant zullen zijn. Dat jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat de protestantse zending in dit Middena- merikaanse land begon. Sinds de aardbevingsramp in februari 1976 ontstaan plotseling overal protes tantse gemeenten, vooral op het platteland en in Indiaanse dorpen. In de vele nieuwe woongebieden van de hoofdstad Guatemala City vin den gelovigen uit allerlei kerken el kaar in huis-bijbelkringen, waarvan een sterke aantrekkingskracht uit gaat en waaruit nieuwe gemeenten ontstaan. BAGUIO In Baguio op de Phi- lippijnen hebben Chinese christenen uit veertien landen hun eerste inter nationale congres voor wereldzen ding gehouden. Zij stelden een dui delijke christelijke beweging vast onder de 38 miljoen Chinezen, die buiten China leven. Vierhonderd Chinese christenen werken in negen landen als zendelingen. In vele grote steden zijn Chinese christengemeen ten ontstaan. Doel van het congres was tot meer samenwerking te ko men. In Hongkong komt een bureau en ln oktober zal ln Taipei (Taiwan) een tweede congres worden ge houden. de: ver le i 1 De J derf mee Kon Hu van mis: De y(x Door de zaak van de koopsompolissen is ook de kwestie van het geweten weer opgerakeld. Var Professor Steenkamp deed daar wonderlijke uitspraken over in verband met katholieken en hun religieuze opvoeding. Dat maakt he ling voor confessionele mensen die in de wa< publiciteit staan wel dubbel raadzaam om zorgvuldig te zijn, wanneer zij van het geweten bij bepaalde zaken reppen. Hitier maakte zich van het geweten af doo het een uitvinding van de Joden te noemen. Daarmee was voor hem de zaak beslist. Merkwaardig is dat mensen het vrijwel altijd hebben over de last, die ze van hun geweten hebben. Mijn geweten heeft mij geholpen, is een onbekend gezegde. Toch is dat, denk ik, evenzeer de bedoeling van dat wat wij geweten If# noemen. Voor mijn besef een F" menselijke mogelijkheid om, na invulling door opvoeding, zede en dergelijke, goed en kwaad te onderscheiden. Ik vergelijk het graag met stembanden. Stembanden geven op zichzelf geen geluid, laat staan een verstaanbaar jvan of herkenbaar geluid. Er moet lucht langs gedreven worden, dan gaan zi functioneren. Zo is het met het hjch, geweten. In zijn jeugd of later hoort _e^( de mens wat goed en kwaad is. Beaamt hij dat met zijn verstand olBo0] met zijn geloof, dan heeft hij de mogelijkheid om dat goed en kwaa< later bijna intuïtief-aan te voelen. L_f_( Zijn geweten spreekt, zeggen we dai -eDt Oriënteert hij zijn leven naar het evangelie, naar wat God bedoelt, pe dan spreekt het evangelie in hem en mCi kan je misschien zeggen dat God in hem spreekt. Wel dient hij er zich telkens van te vergewissen, of hij met zijn geloof en overtuiging nog ip] altijd werkelijk op het spoor van het evangelie zit. Want voordat hij het weet, is het beeld van de voorstellingen, die hij-zich van het evangelie gevormd heeft, vervormd en heeft het deuken en scheuren opgelopen, hetzij doorzijn kwade ervaringen of door zijn vergeetachtigheid. Ik denk dat een mens zijn geweten ook moet bijhouden. Geen instantie, ook geen kerk kan dat van hem overnemen. Hij kan het wel met anderen bespreekbaar maken en cp die manier zijn geweten onderhouden. ''de: 'evin< BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Hierden: I. Kok te Zoi ^te| termeer; te IJsselmuiden: L. Schaa te Eemnes-Buiten. Aangenomen naar NOP (Nagele-To lebeek): H. C. v.d. Meulen te Rinsi mageest. Bedankt voor Hoogeveen (toez.): A. de Bue te Scharnegoutum; voor Ri( derkerk (toez.): H. M. Boogert te A melo; voor Ede (toez.): J. L. W. Koj penhol te Huizen (NH). GEREF. KERKEN Beroepen te Hoofddorp: T. de Bod van heel het ilaa taai met woo var ro PS bel pol opt afg nie een BANGKOK Met een aantal grote evangelisatie-samenkomsten hebben protestanten in Thailand aandacht gegeven aan het feit, dat 150 jaar geleden de zending in dat land begon. Sommige bijeenkom sten in Bangkok trokken vijfduizend mensen. De campagne gaat nu ver der op het platteland en wordt aan het eind van het Jaar besloten met een evangelisatiecongres en enkele grote acties. RANGOON Ook in Birma was een jubileum. De baptistengemeen schap. met 320.000 gelovigen de grootste protestantse groep, bestond honderd jaar. Men rekende op 50.000 deelnemers aan de viering, maar het werden er 100 000. Tijdens het feest werden zesduizend nieuwe gelovigen gedoopt. Aan een avondmaalsvie ring namen 35.000 mensen deel. De baptisten in Birma hebben een ge weldige evangelisatie-drang. Zij gaan tewerk volgens een driejaren plan. waarbij stelselmatig telkens een ander deel van het land intensief bewerkt wordt. Hun kracht ligt voor al in de intensieve training van de gewone gemeenteleden te Winschoten Aangenomen naar Berlikum: P. Dijk te Nijeveen; naar Oosterhou P. Overholzer, kand. te Haarlem. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Enschede Zui< West: J. Slotman te Dalfsen. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dronten: J. Dol t Sneek; te Katwijk aan Zee: D. Slag boom te Barendrecht. F. Steller In dienst van de raad voor de zen ding der Nederlandse hervormd kerk zijn dokter en mevrouw F. Ste Ier naar Kameroen vertrokken. H! gaat daar werken in het kerkelij ziekenhuis van Bonaberi, dichtbij d havenstad Douala. Samen met dok ter Van Andel zal hij voornamelij: de buitenklinieken begeleiden en he operatieve werk doen. De famili Steller is verbonden met de classi Haarlem. Ds P. Hofstede Op 87-Jarige leeftijd Is overledl ds P. Hofstede, hervormd emeritu predikant in Den Haag. Ds Hofstet stond in Hoogmade (1919), Noordw] kerhout (1922) en van 1930 tot zi emeritaat in 1955 in Leusden. H was daar tevens vele jaren secretar van het provinciaal kerkbestuur, n de Invoering van de kerkorde va 1951 scriba van de provinciale kerl vergadering en ook nog enige tij assessor, alsmede voorzitter van hl college van kerkvisitatoren in de) provincie. JERUZALEM (EPD) - De Israël, sche regering heeft hulp toegezeg bij de herbouw van kerken in Zui< Libanon. Staatssecretaris Israël Lip pel van het ministerie van god: dienstzaken deed deze toezeggin bij zijn bezoek aan de christendoi pen Marj Ayoun en Klea, waarvai tijdens de recente gevechten de ke» ken verwoest werden. ho€ wei Vai pal Te De eve reu bill gaa me» hoi om ten Vrf de in toe gin der Loi dat op zou Mü mi: het sto Het en i pro lijk alle de Vol kru het Loi ber dri de ner het zou Mi Vol 'no! reu var wei en cee zin, Hie ma: lob Vol Sp€ der de een de i ver feit pol bre uitl nar De wei prn in aar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2