m energiebeleid vaak kortzichtig" randschade nam pnzienlijk toe eerema bereid tot concessies Na feestneuzen en flaporen tussen het afval Nieuwe rage in feestneuzen Kind moet worden beschermd Westland Utrecht Hypotheekbank resident: misplaatst gevoel van geborgenheid "Hrt van automobilisten dient claim in Ormas I Sharp ana zakreken- machines voor weten schappers en technici In 6 modellen #\ORMAS BV Samenwerking Noordelijke Metaalbedrijven Bonden boos over publicatie winkeldiefstallen Amsterdamse FNV wil dat NDSM blijft 2 fast-Nedam wil beschermende maatregelen Mening over reclame f^jlAG 12 APRIL 1970 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 Jj'IRPEN Het huidige i' overschot heeft in de v Icslanden een mls- ï1: gevoel van geborgen- h- meeggebracht. Regerin- 47> In nog steeds geneigd euzemogeiijkheden in [orte termijn afgestemd al kader te zien in van als iets, dat deel »-;■ kt van een internatio- 67 age termijn-probleem. s. D. de Bruyne. president 's van Koninklijke Olie in g voor de Nederlandse Ka- w" Koophandel voor België en irg In Antwerpen. 46 I 5 liemaatschappijen bestaan - drs. de Bruyne geen „vein s' Inderstellingen meer, die als 27», luden kunnen dienen voor 35-' bnen van investeringspro- Jgl,',' 's. In veel van de miljarden 33 kostende projecten, waarin g®5 lichtingen aangaan, schuilt 3 Pt element van vertrouwen 'rationeel energiebeleid, zo- -iionaal als internationaal, „zal worden gerealiseerd. ien geldt echter, dat de toege- tjd er angstwekkend kort be- te zien, wil men komen tot Ie overgang van het olie- naar een toekomst waarin Drs. D. de Bruyne alternatieve energievormen op grote schaal beschikbaar zijn, wanneer de behoefte daaraan zich manifesteert. Olietijdperk begrensd Hoe optimistisch men over nieuwe olievondsten of over het produktie- niveau van de OPEC-landen ook mag zijn, aan de langdurige positie van olie als brandstof die de wereld- energiebalans in evenwicht houdt komt onvermijdelijk een -einde. De aardgasreserves bijvoorbeeld zijn groot en het is niet waarschijnlijk dat het produktieniveau voor gas in de resterende jaren van de eeuw zal dalen. Problemen zijn onder meer echter, dat het vervoer van gas bij zonder kostbaar is en de omvangrijk ste onaangebroken reserves op grote afstand van de belangrijkste afzetge bieden liggen, zoals in het Midden-, Oosten en Siberië. Voor de verdere toekomst is West-Europa aangewe zen op meer afgelegen en duurdere bronnen dan het eigen gebied of A1-" gerije. Gezien de lange aanlooptij den betekent dit dat de voorberei dingen voor de nodige nieuwe invoer al een eind gevorderd moeten zijn. Verscheidene vloeibaar-aardgas-pro jecten voor de jaren tachtig bevin den zich nu in de langdurige en moei lijke onderhandelingsfase en voor al die projecten geldt dat de investeer der risico loopt. Zal de marktprijs tegen die tijd wel hoog genoeg zijn om een rendabele exploitatie moge lijk te maken, zo vroeg drs. De Bruij- ne zich af. Bij kapitaaluitgaven van 4 miljard dollar per project is dat een niet gering risico, wat verklaart waarom de maatschappijen met gro te omzichtigheid te werk gaan. Steenkool Van de alternatieve energiedragers zou het overvloedige steenkool het snelste beschikbaar kunnen komen en importeurs betere waarborgen voor een constante aanvoer kunnen bieden door de grote geografische spreiding van de vindplaatsen. Ver traging in de ontwikkeling van nieu we voorkomens leveren onder meer het nog niet onderkennen van de noodzaak steenkool op grotere schaal toe te passen en milieuhygië nische bezwaren op. Op langere termijn Is een belangrij ke toepassing voor steenkool wegge legd in de vorm van vloeibare of, gasvormige brandstof. Aanzienlijke' vooruitgang is al gemaakt met het oplossen van de technische proble men. Maar het probleem van de zeer hoge kosten is er nog steeds en het lijkt niet waarschijnlijk dat steen kool in gasvormige of vloeibare toe stand voor 2000 een rol van beteke nis zal spelen. De zichzelf vernieuwende energie bronnen zullen naar verwachting eveneens tot 2000 geen belangrijke extra bijdrage tot de energievoorzie ning kunnen leveren. De meeste voor hydro-elektrische centrales geschik te plaatsen in de industrielanden zijn al benut. Geothermische (via aardwarmte) en zonne-energie zijn nog een eind van ons verwijderd, hetzij vanwege de hoge kosten, het zij omdat de technologie nog niet zover is, aldus de heer de Bruyne. 1 151.00 146.00 191.50 517.50 a 126.50 362.00 512.00 282 00 9633 9160 02 30 9650 9170 0580 80 60 04 00 03 00 D0«0 30 00 30W 30 00 30 00 50 3250 32 70 90 50 94 00 50 'ibn onzer verslaggevers ^HAAG De brandschade is vorig jaar met ongeveer 'g procent toegenomen. Werd in 1976 door vereekerings- Ichappijen nog 422 miljoen aan schade door vuur uitge- in het afgelopen jaar was dat bedrag opgelopen tot 520 In. Per brandgeval keren de verzekeraars ook ieder jaar uit: in 1967 nog 24.900 per brand, in 1972 /31.700 en in 57.500. |dt de Nederlandse Unie van verzekeraars in haar jaarver- It dit rapport blijkt ook dat in raakschade een sterk stijgen-' zit. In vijf jaar tijd is het iter kennis van de politie geko- 'Hbraken gestegen van 65.000 j.000 in 1977. Als gevolg van de «tijgende toeneming van de last heeft het ministerie van lische zaken vorig jaar daar- stemming gegeven de brand- >raakpremies te verhogen, emie stond jarenlang op hetr iveau. Verzekering rn een kwart van alle automo- meldt in een jaar wel eens J{J aan, aldus het verslag. In i3et laatste jaar waarover gege- jjjver autoverzekering bekend wam daardoor een miljoen van ,ptaal 3,7 miljoen automobilis- ](fet zijn assuradeur in aanra- luim 42 procent van de perso- gens is overigens alleen WA erd. Veertien procent van de ezitters heeft een WA-plus een 5ite cascoveizekering en 44 pro- en all riskverzekering. De au- <ilisten betaalden in 1976 met iets meer dan 2 miljard aan is waar 1,5 miljard aan uitke- tegenover stond. «miebedrag in de motorrijtui- lekering maakte ongeveer W. (030) 78 78 44- Iele» 40130 een kwart uit van alle betaalde scha- depremies, die bij elkaar iets boven de 8 miljard gulden kwamen in 1976. Het grootste bedrag (ƒ2,9 miljard tegen 2,6 miljard in 1975) werd be taald voor ziekte- en ongevallenver-, zekering. In het verslag zet de Unie van scha deverzekeraars de resultaten van het binnenlandse schadebedrijf af tegen de geïncasseerde premie en komt dan tot een negatieve uitkomst. Schade-uitkeringen en overige kos ten van de verzekeraars overtroffen de bruto-premies in 1976 met 4,1 procent tegen nog slechts 2,5 pro cent in 1975. In 1973 en 1974 overtrof fen de premies de schade plus kosten nog iets. Dat de schadeverzekeraars toch nog op een positief exploitatie saldo uitkwamen danken zij aan hun inkomsten uit hun belegde gelden, die in 1976 6,8 procent van de ge ïncasseerde premies beliepen. Het aantal onder toezicht van de Verzekeringskamer staande schade-, verzekeraars is vorig jaar weer iets teruggelopen: van 390 tot 381. Daar onder zijn 147 buitenlandse maat schappijen, die samen echter niet meer dan een achtste van de markt voor hun rekening nemen. Niet on der toezicht van de Verzekeringska mer stonden op 31 december 474 ondernemingen, dat zijn voorname lijk onderlinge verzekeringsbe drijfjes. GRONINGEN Twaalf metaalver werkende bedrijven uit de drie Noor delijke provincies zullen een samen werkingsverband aangaan om te ko men tot een betere produktieverde- ling en het gezamenlijk verwerven van orders. De bedrijven hebben geld beschikbaar gesteld om een on- derzoek te laten instellen naar de mogelijkheden van die samenwer king. De bedrijven zullen bij de sa menwerking wel hun eigen identiteit blijven behouden. In oktober van dit jaar worden de conclusies van het onderzoek verwacht. Een en ander werd dinsdag bekend gemaakt door plaatsvervangend directeur van d( Noordelijke Ontwikkelingsmaat schappij drs J. J. P. van Kappel. De bedrijven die in principe met zullen doen, zijn Ducosto te Leeu warden, G. Kuiper en zoon te Nieu we-Pekela, Schott's lichtmastenfa- briek te Veendam, Sluis Machinefa briek te Drachten, Nautilus uit Em- men, Nederlandse ijzerconstructie- werkplaats te Lemelerveld, Pekel- burg machinefabriek te Uithuizen, Machinefabriek Restola te Veen- dam, S M A te Schoonebeek, Werk- land te Nieuw-Weerdinge, de Noord- ned te Winschoten en Vossebelt te Emmen. WOERDEN de NW-diensten- bond Mercurius en de Dienstenbond NKV zijn verontwaardigd over het feit dat chef-bedrijfsrechercheur E. van der Steen van Vroom Drees- mann gegevens over winkeldiefstal len heeft gepubliceerd buiten hun medeweten. Van der Steen, had verklaard, dat alleen al bij de vestigingen van C A, HEMA, Albert Heljn en V Sc D, jaarlijks 200.000 winkeldiefstallen, worden geregistreerd. Bij V D, zo zei van der Steen, worden ieder jaar ongeveer 250 personeelsleden ontsla gen vanwege fraude met kasregis ters. De bonden vinden het volstrekt on aanvaardbaar nadat in het hoofd bedrijfsschap detailhandel een be gin was gemaakt met een gezamen lijke aanpak van een registratiefor mulier dat een van de betrokken partijen door het vrijgeven van de daarmee verkregen gegevens, leden van de andere partij in een kwaad daglicht stelt. Omdat uit het onderzoek, waarvan overigens nog niet alle gegevens voor handen zijn, blijkt, dat de werksfeer en werkomstandigheden medebepa lend zijn voor de winkeldiefstal en fraude, is het uit den boze, zo menen de dienstenbonden, op deze wijze een blaam te werpen op alle werkers in de winkelbedrijven. AMSTERDAM De Federatie FNV/NKV Amsterdam heeft een dringend beroep gedaan op de Twee de Kamer om de nieuwbouwafdeling van de Amsterdamse scheepsbouw maatschappij NDSM te laten voort bestaan. Dinsdag hebben de bonden zich met een telegram van deze strekking gericht tot de vaste Ka mercommissie voor economische za ken, die vandaag over dit onderwerp vergadert. 100 :CHT Ir P. S. Heerema, •taandeelhouder in de lersgroepen Stevin en ;t-Nedam is bereid een ling aan te brengen tus- economische en de zeg- apsrechten, die verbon- ijn aan zijn aandelenbe- t voorstel hiertoe is uit- van de Federatie Bouw iutbonden (FNV). iden kwamen tot hun voorstel ir Heerema benadrukte zijn Ien uitsluitend uit beleggings- en gekocht te hebben. Wel Heerema als uitdrukkelijke aarde gesteld dat, welke juridi- lonstructie er ook gevonden dit geen nadelige gevolgen lebben voor de werkgelegen- n de waarde van het belegd gen. In een gesprek met de itie waarbij ook de Hout- en ►ond CNV aanwezig was, is af- ken dat de Federatie voor 1 net uitgewerkte voorstellen Aanleiding tot het gesprek isteren was de onzekerheid ie bedoelingen van de heer t-Nedam, waarin Heerema via tschappij Antillian Holding elang heeft van 50 procent, treferente aandelen uitgeven icherming van de zelfstandig- an het concern. De uitgifte is ntwoord op de stappen van na, zegt het bestuur. e 15.243 preferente aandelen 1000 (waarop maar 10 procent Holding, daar deze. toen zij zich in september vorig jaar verbond tot het nemen van 250.000 gewone aandelen, bedongen heeft bij de toekomstige aandelenemissies haar belang van 16,4 pet te mogen handhaven. VERTO heeft het verlies vorig Jaar zien oplopen van 5,8 tot bijna 10 miljoen. Dit bij een nagenoeg gelijke omzet van ƒ206 min. De eerste maanden van 1978 geven geen reden tot optimisme. Beperking van de verliezen hangt af van de snelheid van reorganisaties. wordt gestort) komt vier-vijfde te recht bij de onlangs opgerichte Stichting Ballast Nedam die ten doel heeft de identiteit en continuïteit te verzekeren. Het bestuur van de Stichting be staat uit prof. dr H. W. J. Bosman (hoogleraar in Tilburg), mr U. W. H. Stheeman(oud-president van de i A ¥*i j lx rechtbank in Amsterdam), de heer E. f Plaatwerkindustrie Helmond werkt weer G. Stijkel (voorzitter van de Kamer van Koophandel in Amsterdam), mr Ph. C. M. van Campen (president commissaris van Ballast-Nedam, ir Ph. J. W. A. Diderich (voorzitter van de raad van bestuur van Ballast- Nedam) en een nog door de centrale ondernemingsraad van de groep aan te wijzen lid. De resterende 2.500 preferente aan delen worden geplaatst bij Menefa HELMOND De stroomvoorzie ning bij Plaatwerkerij Helmond in Helmond is sedert half vier dinsdag middag hersteld. Vanaf dat moment is ook de produktle hervat. De werk nemers zullen dinsdagavond door blijven werken om de achterstand die door de sluiting is ontstaan onge daan te maken. Met name de order voor het Sint Antonluszlekenhuls in Utrecht wil men voor vrijdag aanstaande afwer ken om te voorkomen dat daar stag naties ontstaan. Het personeel is van plan met de bezetting zo lang als nodig is door te gaan. Gisteravond vond een spoedvergadering plaats van de Helmondse gemeenteraad over de plaatwerkindustrie. Film „ConsuMEER of MINDER" maakt invloed reclame duidelijk De consument wordt aan alle kanten met reclame bestookt. De schoorsteen moet Immers blijven roken! In de reclameboodschap pen wordt echter soms meer gesuggereerd dan het produkt te bieden heeft, of ingespeeld op gevoelige punten als gezelligheid en schoon heid. Wie wil dat niet bezitten en er helemaal „bij" horen? Als die (priet)praatjes maar met een zekere regelmaat worden herhaald is de kans groot, dat de consument er nog in gaat geloven ook. Voor volwassenen is het vaak al moeilijk dat te doorzien, laat staan voor jonge mensen. Hoe reclame werkt, wordt op een uitsteken de manier uit de doeken gedaan in de film „Con suMEER of MINDER". Het is een serie van drie tv-programma's over feestneuzen, flaporen en daarna een puin-, hoop. De serie is gericht op kinderen van de hoge re klassen van de basis school en de lagere klas sen van het voortgezet onderwijs. De filmbeelden lijken komisch, maar de tek sten leggen een duidelijk verband met de werke lijkheid. De „echte" re clame wordt alleen maar op een speelse manier doorgeprikt. Kwetsbaar De serie is dus bedoeld voor kinderen in de leef tijd van tien tot veertien jaar; een „kwetsbare" groep, die door reclame makers nog eens speci aal wordt bewerkt met advertenties in bij voor beeld popbladen. Maar ook voor ouders is het een leerzame serie, al is het alleen maar om er thuis met de kinderen nog eens over te kunnen praten. Het aardige van de drie tv-programma's en het hierbij horende leerlin- genboek is vooral, dat getracht wordt een be wustwordingsproces op gang te brengen (waar om doe je dit of dat?) en dat niet wordt gezegd wat Je als kind moet doen of laten. De bedoe ling is het kind te laten zien, welke invloeden meespelen als het om het kopen van artikelen gaat. Het gedrag van de consument wordt name lijk niet alleen bepaald door hem- of haarzelf, maar zeker ook door in vloeden van buitenaf. Om dit duidelijk te ma ken zijn drie thema's uit-, gewerkt, die overigens een doorlopend verhaal vormen. Deze thema's zijn: „Achter Je neus aan", „Laat Je geen oor aannaaien" en „Uithui len en opnieuw be ginnen". De eerste film laat zien, dat de feestneus een nieuwe rage is geworden. De etalagepoppen heb ben er een op, de winkels liggen er vol mee voor elke gelegenheid is er een speciale neus en bijna iedereen loopt met zo'n bespottelijk ding op het hoofd. Een onderwijzer, die zich nog niet door de nieuwe mode heeft laten mee sleuren, wordt niet al leen uitgelachen door de klas. maar ook afgewe zen doorzijn vrouwelijke collega waarop hij smoorverliefd is. In een kroeg, waarin hij met een glaasje bier op ver haal wil komen, wordt hij door de kastelein en de bezoekers (die zoals het „hoort", een feest neus op hebben) smake lijk uitgelachen. Uiteindelijk besluit de onderwijzer zich óók maar een feestneus aan te schaffen. De reclame film laatzien, dat hij zich op slag veel beter voelt en wat misschien nog belangrijker is harts tochtelijk wordt gezoend door de door hem aanbe den schooljuffrouw. Zij maakt hem bovendien het complimentje, dat die feestneus zijn gezicht helemaal heeft opge haald. Voor de kinderen is er nu stof genoeg om over te praten en vragen te be antwoorden, zoals de vraag of het „normaal" is dat je wordt uitgelachen als je er anders uitziet. Feestoren De tweede film begint met een televisiereporta ge, waarin wordt meege deeld dat de feestneu- zenfabriek op de rand van een faillissement staat en dat er enige hon derden werknemers ont slagen zullen worden. De top van het bedrijf komt bijeen om een op lossing voor de moeilijk heden te vinden. Geen van de plannen is haal baar, het ene is gevaar lijk voor het milieu en het andere is te kostbaar zodat er geen winst in zit. De slimme directie-se cretaris loopt intussen even weg en komt bin nen met een paar feesto ren. Terwijl hij zijn vondst nog aan het toe lichten is, heeft een snel le reclamejongen al een pakkende tekst op pa pier staan, om dit nieuwe produkt er bij de consu ment in te stampen. Ook deze film geeft vol op gespreksstof, vooral omdat hierin wordt ge wezen op het verband tussen het feit dat een fabriek de produkten niet meer kwijt kan en massa-ontslag. Voorts kan dieper worden inge gaan op zaken als milieu (en milieu-actiegroepen) en reclame. Puinhoop In de derde en laatste film zitten twee mensen (een man en een vrouw) op een afvalhoop: het enige wat is overgeble ven van de welvaarts maatschappij. Het is wennen, om te wonen en te leven in een autowrak tussen een berg rommel. Na verloop van tijd gaat dat echter steeds beter. Het rode autokarkas wordt met wat gevonden verf zwart geschilderd terwille van de warmte, uit het nabij gelegen meer kan schoon en drinkbaar water worden gehaald en op een gege ven moment weet de man zelfs een vis (want vissen kunnen nu ook weer leven) te vangen. Op het moment dat de belangrijkste problemen zijn opgelost, komt er een boer langs met een koe, die de twee wat melk aanbiedt. Die smaakt zo goed (ook al komt die niet uit de koel kast, maar uit een koel, dat ze elke dag wel melk willen hebben. Daaraan kan die boer voor niks-niemendal niet aan beginnen. De twee gaan wat scharrelen in de puinhoop en vinden dan een berg feestneu zen, waaruit ze er een paar uitzoeken en op zetten. Vervolgens ver klaren ze de boer voor gek. omdat hij zonder feestneus rondloopt. In de kortste keren gaat de boer door de knieën, want wie wil er voor gek lopen? Hiermee houdt de film- (serie) op, maar ook dit programma heeft talloze onderwerpen om dieper op in te gaan, zoals afval problemen en noodzake lijke en onnodige pro dukten. Programma Deze drie tv-program ma's (van elk twintig mi nuten). een leerlingen- boek en een handleiding voor de onderwijzer»es), zijn samengesteld door de Nederlandse Onder wijs Televisie NOT en de Nederlandse Omroep Stichting NOS in samen werking met de Consu mentenbond en het Kon- sumenten Kontakt en met financiële medewer: king van het ministerie van Economische Zaken. De eerste uitzending van de serie is op 18 april, 9 mei en 30 mei met herha lingen op 19 april, 10 mei en 31 mei. De program ma's beginnen 's mor gens om tien uur. Meer dan de helft van de Engelse huisvrouwen, namelijk 57 procent vindt dat in tv-reclame hoewel dat verboden is kinderen worden aangespoord bij hun ou ders aan te dringen op het kopen van produk ten, die niet direct voor jongeren bestemd zijn. Dit las ik onlangs in het weekblad voor reclame en marketing Adforma- tie, dat dit bericht ont leende aan het rapport „Kind en Reclame" van het Comité van Gezins organisaties binnen de Europese Gemeenschap. In dit rapport worden aan de Europese Com missie aanbevelingen ge daan, om het kind beter tegen de agressie van de reclame te beschermen. In de eerste plaats wordt gepleit voor afschaffing van de tv-reclame, om dat zo wordt gezegd het gezinsleven erdoor wordt verstoord. Als dut niet mogelijk is, zou het Comité van Gezinsorga nisaties het recht willen hebben tot interventie, waardoor „objectieve rechtzettingen" moge lijk worden. Voorts wordt aangedron gen op meer informatie ve tv-uitzendingen voor jongeren. In het rapport wordt gesproken over een ernstig gebrek aan evenwicht tussen ener zijds de door de reclame ondersteunde verkoop bevordering van goede ren en diensten, en an derzijds van de collectie ve goederen en diensten, die maar zélden aan jon geren worden aanbe volen. Vandaar dat een betere opvoeding en informatie van de jeugdige consu ment heel hoog op het verlanglijstje staat. De onlangs gepubliceer de ontwerp-richtlijn van de Europese Commissie (zie Consumentenru briek van 22 maart) wordt als een stap in de goede richting gezien. J. A. van den Heuvel (laborant): Ik vind het een belachelijk iets. Als je alles moet kopen wat er op de tv of radio komt, kon je er wel een baantje bij zoeken, want het is meestal slecht en erg duur. Kijk maar naar Koning Klant met de afwastest. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). ADVERTENTIE 8% Tegen verhoogde afgifteprijs Pandbriefbiljetten In coupures van f 1.000,- of f 10.000,-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5'/i% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest.De afgifteprijs is thans gesteld op f 1.010.- en f 10 100.- (effectief rendement 7.78%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam, Rokm 74- 76.020-24 91 02 Amsterdam. Westemde 26.020-26 44 00 Amsterdam. Sarphatist. aat 1020-25 25 25. tst. 41 en 42 8% Tegen verhoogde afgifteprijs

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13