'ilippijnse dictator taalt teugels weer aan I/loskou lijkt Bonn onder druk te zetten Palestijnse actie Tas loos alarm Baron stierf al kort na ontvoering Chili snoert radio van de kerk de mond Verschil tussen arm en rijk groeit in Frankrijk itslag verkiezing valt regering tegen Kritische medewerkers ontslagen „senM' !min kritiseert jjn ministers Rhodesië tegen vredesconferentie Brug bezweken Dochter Franco wilde smokkelen Positie Barre in Somalië versterkt Bezoek Breznjew komt Schmidt ongelegen IDAG 11 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet iglng 1 ilg v<x te stc [LA (Reuter, UPI) De Filippijnse president Ferdinand Marcos meent dat er in zijn land en bestaan voor een grootscheepse gewapende actie tegen zijn regime. Daarom is de erkte vrijheid van meningsuiting die de afgelopen weken in de Filippijnen heeft gegolden weer «heven. rede van Marcos kwam kort it duidelijk was geworden dat de iene verkiezingen hem zijn te- allen. Weliswaar behoudt de een zeer ruime meerder- maar de oppositie boekte een resultaat dan algemeen was icht. In de hoofdstad Manila de de regering zeventig pro- van de stemmen, terwijl was cnJgenfkend op negentig procent. In de yo°r Jere delen van het land, waar de arkeerjiag nog ^et overal definitief was teiTeifeesteld, was de trend ongeveer a*rt'e ijk. In sommige districten behaal- afloopf kandidaten van de oppositie een meerderheid. Daar was ei- jk niet op gerekend bij deze iezingen, die werden gehouden land waar al zes jaar het ieke leven geheel is gecontro- door de regering en geen enkele tie-beweging enige ruimte >ft gekregen. Oppositieleider Be- reinen svinkeli et een Lie d< orden a onge' eente nik te ;em wi nigno Aquino, die zijn verkiezings- President Marcos, die als alleenheer ser over de Filippijnen regeert had de afgelopen weken de teugels wat laten vieren wegens de campagne voor de eerste algemene verkiezin gen in zes jaar. In een toespraak tot zijn kabinet zei de president gisteren dat de oppositie deze „vrijheid van discussie" had misbruikt. „Het is duidelijk dat ondermijnende ele menten weer een strategie zijn gaan voeren van agitatie en propaganda om de bevolking op te ruien en een zogenaamde revolutionaire toestand te scheppen." Diezelfde elementen zouden vervolgens een „groot scheeps gewapend offensief" hebben willen lanceren om de regering om ver te werpen, zo vertelde Marcos. Daarom moest er nu een eind komen aan de beperkte vrijheid van de afge lopen tijd. strijd vanuit de gevangenis moest leiden, vond dat de regering-Marcos een morele nederlaag heeft geleden. Het volk begint zijn „collectieve angst" te overwinnen, zo reageerde Aquino op het nieuws dat zoveel duizenden toch op de oppositie had den gestemd. Gevangenen De verkiezingen hebben overigens al direct een flinke stijging van het aantal politieke gevangenen tot ge volg gehad. Bij een demonstratie te gen de ondemocratische praktijken bij de verkiezingen werden zondag in Manilla enkele honderden mensen opgepakt. Gisteren maakte de poli tie bekend dat tegen 561 van hen aanklachten zijn ingediend. Zij zul len terecht moeten staan, waar schijnlijk wegens deelname aan een verboden vergadering. Van een medewerker SANTIAGO De journalisten van de persdient van Radio Chilena, een zender die toebe hoort aan de Rooms-Katholie- ke kerk van dat land, zijn on langs allemaal naar huis ge stuurd. Dat gebeurde enkele dagen nadat de aartsbisschop het bestuur van de zender had overgedragen aan de religieuze orde van de Salesianen van Don Bosco. Radio Chilena was een zender die zich pretendeerde als „de stem voor degenen die geen stem hebben". De zender was een van de weinige media die onafhankelijk waren gebleven en ze permitteerde zich om informatie, commentaren en verslagen te geven die andere media niet gaven, omdat het niet in hun belang is zich de woede van de militaire junta op de hals te halen. Bij diverse gelegenhe den zijn journalisten bedreigd door leden van de geheime politie van het regime. Sommige journalisten zijn zelfs het slachtoffer geworden van een aanslag, zonder dat daarover enige opheldering gegeven is. Geen leugens De machtige spreekbuis van de rege ring, het dagblad El Mercurio, be schuldigde Radio Chilena er enige weken geleden van een krachtige campagne tegen de regering op touw gezet te hebben. De krant deed de militaire regering onverhuld de sug- gestie aan de hand om maar eens maatregelen te nemen tegen deze zender. Toch konden de journalisten van het radiostation er trots op zijn, dat men er nooit in was geslaagd hen op een leugen of een misser te be trappen. Vakbonden, organisaties van fami lieleden van verdwenen mensen en gemartelden, mensen aan de onder kant van de maatschappij, arbei ders, boeren zij konden allemaal terecht bij Radio Chilena. Zij wisten zich verzekerd dat zij publieke steun ondervonden van de zender voor hun problemen. Daarom werden de uit zendingen van de zender zeer druk beluisterd, ondanks de geringe per sonele en technische middelen, waarover ze beschikte. Tegelijkertijd vervulde de zender een belangrijke rol bij de versprei ding van het evangelie. De medewer kers van de zender begrepen dat christelijke journalistiek meer in houdt dan het geven van informatie over de kerk en over religieuze aan gelegenheden, maar dat hun taak evenzeer gelegen was in het feit dat men zich in dienst moest stellen van de waarheid door datgene in het licht te stellen wat mensen verenigt, door tekens te geven van een meer solidaire samenleving en door alles te bestrijden wat mensen kan vernie tigen en hun persoonlijke waardig heid aantast Geen dank De nieuwe bestuursleden van de zen der geven voor dat zij zuiniger aan moeten gaan doen, maar dat die noodzaak geen Invloed zal hebben op de roeping die de zender de laat ste tijd gevolgd heeft. Toch zijn de medewerkers van Radio Chilena mooit ingelicht oVer de financiële situatie van de zender. De nieuwe bestuurders hebben, volgens de me dewerkers van het radiostation, een puur kapitalistische beheersvorm gekozen zonder ook maar de moeite te nemen degenen die, katholiek of niet, de laatste jaren zich in dienst hebben gesteld van het radiostation, een woord van dank mee te geven. Dat woord van dank was wel het minste geweest voor degenen die met gevaar voor eigen leven getuige nis hebben gegeven namens de kerk. Men kan gevoeglijk aannemen dat de economische exploitatie van de zender niet meer dan een voorwend-* sel is voor het ontslag van de betrok kenen. Men wil daarmee de radicale koerswijziging van de zender verhul len. Het is de bedoeling van Radio Chilena een neutrale of liever nog een pro-regeringszender te maken in ruil voor onduidelijke concessie van de kant van de regering Pinochet Dit alles heeft verwarring gezaaid in brede sectoren van de openbare me ning en wel in het bijzonder bij talrij ke christelijke basisorganisaties, die het gevoel hadden dat hun gevoelens vertolkt werden door de radiozender en die erdoor bemoedigd werden. Verklaring De medewerkers van Radio Chilena hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij het ontslag van 8 journa listen. één omroeper en enkele ande re medewerkers aanvechten. In to taal werden 18 mensen op straat gezet. In die verklaring constateren zij dat de gang van zaken met hun zender weinig verschilt van wat er bij andere ondernemingen gebeurd is. Aan het slot van hun verklaring zeggen ze: „Wij vertrekken met een gerust geweten, voldaan omdat wij onze plicht gedaan hebben ondanks alle beperkingen en moeilijkheden die we steeds weer moesten overwin nen. Het feit dat we weten dat er een nieuwe dag zal aanbreken voor ons vaderland doet ons vasthouden aan onze taak, die uitsluitend bestaat in de vorming van een samenleving waarin het mogelijk is een leven te lijden van broederschap en solidari teit". idelijk ggevai r mee ingen. n. gevol it, J. IL AVIV, BEIROET (UPI, Reuter) Onjuiste berichten over bp landing van Palestijnse guerrillastrijders op de Israëlische uw ill ft hebben in de nacht van zondag op maandag tot nooit ïmvat (toonde grootscheepse veiligheidsmaatregelen in Israël geleid, woningige uren na het treffen van de veiligheidsmaatregelen, waarbij leger, de politie en eenheden van de bescherming burgerbe- g betrokken waren, kwam men tot de conclusie dat het een alarm was geweest. 0lt00*Uing tot het alarm was een ledeling van een jonge vrouw aan olitie, dat zij een boodschap over kaping van een vrachtauto had vangen. De boodschap zou af- itig zijn geweest van een radio idslid nende ,110115 iiijit gonovov ion vvii iuuiv ijen landbouwvoertuig. Volgens de rder si D. Ko| en T. ichap was het voertuig gekaapt zeven of acht guerrillastrijders, een meisje zouden hebben ge- td en vier mensen zouden hebben lijzeld. Dit zou zijn gebeurd in ,jon le-Zion, tien kilometer ten tien van Tel Aviv. De guerrilla van Nljders zouden met him gekaapte niet Irtuig in de richting van de stad dorpsljkelon rijden. It volg i voor i loos alarm van de vrouw bracht 1974 Palestijnse aanslag op een bus in jd, on»ël begin maart weer in herinne- lauwelk. Onmiddellijk werden veilig- lorpsvpsmaatregelen bij hotels in het in de tokken gebied genomen. Dit om- ?n b. ei de guerrillastrijders die begin r voonart de bus hadden aangevallen mte nt eigenlijk op een hotel in Israël Drden tlden voorzien. Ondanks intensie- k café nasporingen, waar ook helikop- ervoriB aan deelnamen werd er van een fcaapt voertuig geen spoor gevon- n. Na vijf uur voor alle verkeer jezet te zijn geweest werd de kust- g van Tel Aviv naar Asjkelon weer ingesteld. lertussen beginnen vandaag de lëlische troepen in Libanon aan symbolische terugtrekking. De JlROBI (Reuter) President Idi aadsliiin van Oeganda heeft enkele jst aam zijn ministers gekenschetst als ingenots en verwaand", en aangekon- ijst stjd dat hij het kabinet spoedig in- G. J. (Jpend zal reorganiseren, zo meldt en Wlio-Oeganda. Amins kritiek richt- Jich onder anderen op de minister >r politie, en de directeur van de fitie-opleidin^^ terugtrekking over een afstand van twee tot zeven kilometer vindt in het oostelijk deel van zuid-Libanon plaats. Vrijdag zullen de Israëlische troepen in het centrale deel van zuid- Libanon zich over een afstand van vijf tot zes kilometer terugtrekken. Ook na de terugtrekking zullen aan zienlijke delen van zuid-Libanon in Israëlische handen blijven, ofschoon een resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Israël op roept om zich geheel uit het gebied terug te trekken. Tegelijkertijd meldde een correspondent van het Britse persbureau Reuter dat de Is raëli's hun stellingen in zuid-Liba non aan het consolideren zijn. Ondertussen is het gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet opnieuw tot vuurgevechten gekomen. Recht se christenen die in conflict raakten met Libanese moslems leverden gis teren een gevecht van een half uur met eenheden van de Arabische vre desmacht in Libanon. Het incident deed zich voor tijdens het traditione le schieten bij een rouwplechtigheid. In de komende 24 uur wordt een Nepalees bataljon van de VN-macht in Zuid-Libanon verwacht. Ook wordt een begin gemaakt met de terugkeer van Libanese vluchtelin gen naar hun haardsteden. Meer dan 200.000 burgers zijn in de afgelopen maand voor de oprukken de Israëlische troepen naar Beiroet, Sidon en andere plaatsen ten noor den van de rivier de Litani gevlucht. Teneinde de terugkeer van de vluch telingen aan te moedigen hebben de Libanese autoriteiten besloten bij hun hulpverlening in de vorm van voedsel e.d. voorrang te verlenen aan degenen die naar huis terugkeren. De autoriteiten zijn verder begonnen met het herstel van de wegen en van de stroomvoorziening en telefoon verbindingen. BRUSSEL (ANP) De ontvoerde Belgische baron Charles Victor Bracht is al vrij kort na zijn ontvoering overleden. Dat is maandag vast gesteld bij de lijkschouwing. Waarschijnlijk is hij overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een vechtpartij tussen hem en zijn ontvoerders. SALISBURY (UPI, Reuter) - De partijen van de „interne regeling" in Rhodesië zijn geen voorstanders van een nieuwe Rhodesië-conferentie, zoals dat door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten wordt voorge staan. Aan een dergelijke conferen tie zouden alle partijen betrokken bij het conflict in Rhodesië, dus ook het Patriottisch Front, moeten deel nemen. Rhodesiës interim-regering heeft de nieuwe conferentie verwor pen na afloop van een vier uur du rend onderhoud met de Amerikaan se ambassadeur in Zambia, Stephan Low, ende plaatsvervangende staatssecretaris van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken, John Graham. Graham en Low zijn in Salisbury om over de bijeenroe ping van een nieuwe Rhodesië-con ferentie te praten. Rhodesië heeft gisteren wel laten weten bereid te zijn de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en zijn Bntse collega Owen te willen ont vangen wanneer zij Salisbury zou den willen bezoeken. Onduidelijk is nog of de verwerping van een nieuwe Rhodesië-conferentie door de Uit voerende Raad in Salisbury een defi nitief standpunt is. Graham en Low werden tijdens hun bezoek aan Sa lisbury niet door de Uitvoerende Raad, waarin naast premier Smith ook dominee Sithole, bisschop Moe- zorewa en stamhoofd Chirau zitting hebben, ontvangen. In de Franse stad Tours is een brug van meer dan 200 jaar oud gedeeltelijk in elkaar gestort. De brug, was een belangrijke schakel in de route Parijs- Bordeaux. Tijdens de instorting werd niemand gewond of gedood. PARIJS (UPI) Het verschil tussen arm en rijk is in Frankrijk de afgelopen 25 jaar bijna verdubbeld. Dit blijkt uit statistieken die maandag werden gepubliceerd door het instituut dat de Fransen daarvoor onderhouden. Dit instituut vergelijkt de inkomensontwikkeling van de tien procent best betaal den met die van de tien procent laagst betaalden. Het komt dan tot de conclusie dat die toptien de afgelopen 25 jaar hun inkomen met gemiddeld twaalf procent hebben zien groeien, terwijl de „bodemtien" er jaarlijks gemiddeld 7,5 procent op vooruit gingen. Het resultaat is dat de leden van die toptien gemiddeld ruim 28 maal zoveel bezitten dan de leden van die laagste tien procent. In 1959 was deze verhouding nog ongeveer zestien-één. Het instituut geeft nog een ander cijfer waaruit blijkt dat de koek in Frankrijk nog behoorlijk ongelijk is verdeeld. Het heeft becijferd dat vijftig procent van de Franse bevolking met elkaar nog geen vijf procent van het totale vermogen in Frankrijk bezit. Het instituut concludeert dat zonder ingrijpen van de regering de verschillen tussen arm en rijk in Frankrijk niet kleiner zullen worden. Het stoffelijk overschot van de ba ron werd maandag gevonden op een vuilstortplaats bij Oelegem, een plaatsje twaalf kilometer ten noor den van Antwerpen. Bracht werd 7 maart overmeesterd in een onder grondse parkeerruimte in Antwer pen, waar hij net zijn auto had verla ten. Er zijn later op deze plaats bloedsporen gevonden. De ontvoeringszaak, waar weken lang geen enkel schot in zat, kwam het weekeinde weer in beweging na dat een zoon van de ontvoerde voor de Belgische televisie en radio een oproep tot de ontvoerders had ge- 1 richt. De zoon vroeg dringend nieuws over de toestand van zijn vader te verschaffen. Hij kreeg daar op een anoniem telefoontje van een man die gebroken Engels sprak. Aan de hand van de aanwijzingen die deze man verschafte kon het lijk van de ontvoerde baron worden gevon den. Al eerder was het vermoeden ontstaan dat hij niet meer in leven zou zijn. De procureur in Antwerpen Van een onzer redacteuren MADRID Madrileense douanebe ambten hebben het afgelopen week einde verhinderd dat Carmen Fran co, dochter van de overleden Spaan se dictator, zonder de benodigde uit voervergunning een verzameling gouden penningen en juwelen ter waarde van ongeveer 100.000 gulden naar een Zwitserse bank wilde over brengen. Zij stond op het punt naar Genève te vertrekken, toen de doua ne op het vliegveld Barajas bij Ma drid met een metaaldetector de voorwerpen in haar handtas ontdek te. Na de kostbaarheden in bewaring te hebben gegeven, zette de markie zin van Villaverde, zoals Carmen Franco officieel heet, haar reis nor maal voort. Het is niet bekend of een aanklacht wegens smokkel tegen haar is Ingediend. vertelde gisteren dat de onderhande lingen tussen de ontvoerders en de familie Bracht al na een dag of zes zijn vast gelopen, omdat de eersten geen enkel bewijs konden leveren dat hun slachtoffer nog in leven was. De 63-Jarige Charles Bracht stond aan het hoofd van een aantal han dels- en beleggingsmaatschappijen die bekend staan als de Sipef-groep. De organisatie heeft belangen in plantages in Indonesië, Afrika en Brazilië. Hij leed een onopvallend bestaan maar behoorde tot de rijk ste mensen van België. MOGADISJOE (UPI) Door het verijdelen van een staatsgreep tegen zijn bewind het afgelopen weekeinde heeft de Somalische president Siad Barre zijn positie versterkt. Dit heb ben diplomatieke bronnen in Moga- disjoe gisteren verklaard. Volgens de Somalische radio is iedereen die bij de mislukte staatsgreep betrokken was. inmiddels opgepakt en is „de situatie in het land volledig nor maal." De poging tot omverwerping van het bewind van Barre werd al enige tijd verwacht. Barre kreeg har de kritiek te verduren na de neder laag van Somalië in de oorlog met Ethiopië om de Ogaden-woestijn. Volgens diplomatieke bronnen ln de Somalische hoofdstad bevinden zich nog steeds kernen van verzet tegen het aanblijven van Barre in het leger en de politieke bureaucratie van het land. Er wordt echter niet verwacht dat zij opnieuw zullen proberen Bar re aan de kant te zetten. Dit vanwege de bijzonder effectieve manier waar op Barre de opstand wist neer te slaan en vanwege het feit dat geble ken is dat vele eenheden van het leger hem loyaal zijn gebleven. sche p der ei pr J. den Boef !eckei) t>ezoelt van Leonid Breznjew begin volgende maand aan Bonn. komt in orfselier Helmut Schmidt niet erg gelegen. De president van de Sowjet- dooile tevens partijleider wil voornamelijk komen praten over een Na debod van de neutronenbom. Voor de tussen beide '-nden bestaande dae^blemen, met name over Berlijn, wordt geen vooruitgang van belang elijk geacht. inwt ifgelo ivankelijk heeft het dan ook verbazing rekt dat Breznjew na een lange periode onzekerheid over zijn reisplannen, nog onverwachts liet weten dat hij op ite termijn een werkbezoek aan Bonn brengen. Die verbazing vond haar oor- gevi t mede in het feit dat West-Duitsland Heus< onlangs in de pers van de Sowjet-Unie irden afgeschilderd als een verzamelplaats ïrgsel Nazi's, reactionairen en revanchisten. liciUpetwijfeld hield die campagne verband het besluit van de regering in Bonn. niet onvoorwaardelijk tegen de pro- tie van ae neutronenoom aoor ae vere- ie Staten te verklaren. weinig kans dat het bezoek van t iznjew ertoe zal leiden dat kanselier ^^pmidt zich alsnog voor een verbod van vernietigingswapen zal uitspreken. :h zijn liberale regeringspartner, noch grote meerderheid binnen zijn eigen iaal-Democratische Partij is voor zo'n bod Met de steun van de oppositionele isten-democraten is in het Westduitse lement een grote meerderheid te vin vóór stationering van neutronenbom- in de Bondsrepubliek. emee ft v Islid adslAJ! tueler teld. Na itani ten. 3ezei Hoogster* V.zr. belangrijke gast verwijzen naar de mogelijkheid door middel van onderhandelingen to* nor -er- bod van de produktie van dit v. .niet- gingswapen te komen. Dat is hen .val anders dan de bezoeker uit de Sowjet-Unie graag zou willen. Naar Carter In werkelijkheid is zo'n definitief verbod op de produktie van de neutronenbom wel het laatste wat de Westduitse regering op dit moment wil. In dit verband is het veelbetekenend dat de Westduitse liberale minister van buitenlandse zaken (tevens vice-kanselier) Hans-Dietrich Genscher vorige week speciaal naar Washington vloog om te proberen, de Amerikaanse president ervan te weerhouden een defini- teve beslissing te nemen over de neutro nenbom. In hoeverre Carter zich door de boodschap van de Westduitse minister heeft laten beïnvloeden is niet bekend. Een feit is echter dat de Amerikaanse president tenslotte slechts heeft besloten, de bom voorlopig niet in produktie te nemen. De regering van West-Duitsland heeft met die missie van Genscher naar Washington vlak vóór het bekend worden van het voorgenomen h^oek van Breznjew aan B-ui ïeei duidelijk gedemonstreerd dat «.ij alleen voorstander van een verbod van el- "Mfronenbom is, als daarover door liddel van onderhandelingen met de Sow- Jet-Unic overeenstemming kan worden be reikt. Dit laatste kan gebeuren in de be sprekingen over beperking van strategi sche wapens (SALT) tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, maar ook op de zich in Wenen voortslepende conferentie over de wederzijdse evenwichtige troepen- vermindering in Europa (MBFR). Breznjew, die 71 jaar oud is en naar men aanneemt met een „pacemaker" (hartsti- mulator) rondloopt, zal de reis naar Bonn niet maken om een akkoord over Berlijn mogelijk te maken of een tot de verbeel ding sprekend handelsverdrag af te slui ten. Hij beseft terdege dat eventuele invoe ring van de neutronenbom vrijwel uitslui tend afhangt van de bereidheid van de Westduitse regering gesteund door een grote meerderheid in het parlement dit wapen op het grondgebied van de Bonds republiek te stationeren. Daarvan zal de definitieve beslissing van Carter in belang rijke mate afhangen. Teleurstelling Kanselier Schmidt bevindt zich tegenover Breznjew in een bijzonder moeilijke posi tie. Schmidt moet Breznjew wel teleurstel len als deze meent, zijn bezoek aan Bonn te kunnen gebruiken om de Westduitse regering min of meer de toezegging al te dwingen, dat zij geen neutronenbommen op het grondgebied van de Bondsrepu bliek zal toelaten. Niettemin moet worden aangenomen dat Breznjew dit zal probe ren. Volgens het Joegoslavische blad Poli- tika zal, voorafgaand aan zijn bezoek aan Bonn, in Oost-Europa opnieuw een felle campagne worden gevoerd tegen invoe ring van de neutronenbom, onder het mot to „ontwapening of bewapeningswed loop?" Koude oorlog Het Joegoslavische blad schrijft: „Voor d« Bondsrepubliek, die waarschijnlijk het meest van de Europese ontspanning heeft geprofiteerd, zou een besluit in het voor deel van de neutronenbom betekenen, dat zij hals over kop terugvalt in een koude oorlog met Moskou en dat een eind komt aan de toenadering tussen de beide Duitse staten." Als het blad goed geïnformeerd is moet Breznjews reis met enige bezorgd heid tegemoet worden gezien. Een commissie uit het Westduitse parlement kwam gisteren in Bonn bijeen om met de regering te praten over de gevolgen van de beslissing van de Amerikaanse president over de neutronenbom. Op de foto: bondskanselier Schmidt en minister van buitenlandse laken Genscher. Het bezoek van Breznjew valt kort vóór de belangrijke NAVO-biJeenkomst. die op 15 en 16 mei in Washington zal worden gehouden en waar voornamelijk zal wor den gesproken over de neutronenbom. Een week later begint in New York een VN- conferentie over ontwapening, die door Schmidt en mogelijk ook dooi Breznjew zal worden bezocht. Zal daar naar een vergelijk worden gestreefd?

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7