tekening ren een lezer Trouw commentaar parlementpari.ementparlementparlementparlementparlementparlementparlement Realistisch (1) -Al Sjealistisch (2) Puinruimers^^ Puinruimers (2) Verdriet Agenda parlementparlementparlementparlementparlementparlementparlementparlemenl Hagel- en sneeuwbuien 'Gebruiken van zoetstof meer reguleren' opa en oma schrijven terug verkocht geen hulp spinneweb nooit eng IOAG 11 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Redactie: Ferry Mingelen jongste jaarlijkse rapport van OESO (Organisatie voor Econo- le Samenwerking en Ontwikke- gevestigd in Parijs) over de iruitzichtcn voor de Nederlandse mie, bevat geen opwekkende ituur. ir het is wel een realistisch stuk, met een grote mate van deskun- mg T-tneid is geschreven. Bovendien vii Mee kt uit het rapport een zekere g Mtantie ten opzichte van de proble- .^Hn die aan de orde zijn. En dat is een waardevol gegeven. leze situatieschets over de Ne- ïndse economie wordt ons land vergeleken met 23 andere le- -landen van de OESO. Men kan ;zing van het rapport toege- Eit met veel cijfermateriaal en dit- al vergezeld van een aparte bijla- >ver de invloed van het Neder- Ise aardgas vaststellen, dat er reden tot somberheid blijft, ir er zijn ook wel een aantal itieve punten op te sommen. Intraal in de analyse staan onge- jjfeld de opmerkingen over de Inder gunstige ontwikkelingen van j Nederlandse export. Dat ver ast eigenlijk ook niet, want met Jlgië behoren wij immers tot de otste exporteurs ter wereld. Een jinking in de Nederlandse export, i die heeft zich in 1977 zeer duide lijk gemanifesteerd, doet de experts van de OESO terecht de wenkbrau wen fronsen. Ten dele kan die exportdaling wor den verklaard door een ineen- schrompeling van de wereldhandel., Maar er zijn ook andere oorzaken aan te wijzen, zoals de harde gulden en de te hoge arbeidskosten in ons land. Nederland heeft daardoor op een aantal markten in 1977 niet die orders kunnen boeken, waarop men ongetwijfeld had gerekend. Toch is het OESO-rapport op dit punt niet geheel zonder hoop. De internatio nale deskundigen van deze organisa tie verwachten, dat Nederland in 1978 de schade op dit terrein welis waar niet helemaal zal kunnen inha len, maar^ een gedeeltelijk herstel lijkt toch mogelijk. Enkele recente gegevens niet in dit OESO-rapport vermeld wij zen, zij het voorzichtig, ook in de geschetste richting. In dit verband kunnen genoemd worden de export ontwikkeling over januari van dit jaar, die een redelijk beeld ver toont. En dat de arbeidskosten in ons land, een belangrijke voorwaar- de voor herstel van de export, in 1977 voor het eerst sedert vele jaren achter zijn gebleven bij die van enkele andere Europese industrie landen, zoals Zweden, België en West-Duitsland mag met enige vol doening worden vastgesteld. e lich! int all degens Iden. 2F dit OESO-rapport met eerdere af, wplikaties uit dezelfde bron verge- ene kait, kan ook de conclusie trekken dwalen de tamelijk snelle daling van de "jfiatie in ons land voor de deskun- richtwen 'n Pa"Js een verrassing is eest. Toch lijkt een voorzichtige bewoijarschuwing hier op zijn plaats, j. Fra^t zou, dunkt ons, van te veel en wfimisme getuigen aan te nemen. een verdere matiging van de ad bij?at'e met deze'fde snelheid zou s dat dan. als het laatste jaar het geval is i bemoveest. De Nederlandse economie /oren ésterk verstrengeld met die van oor hejie andere landen. Een onverwach- üte listijging van bepaalde grondstof- uitèrsf denk aan de olieprijzen koud dn voor onverwachte teleurstellin- vochtin zorgen, i die dl >it te M Een ander interessant gegeven uit het OESO-rapport is de verwach ting. dat de Nederlandse economie in 1978 met slechts 2J/< procent zal groeien. Dit cijfer steekt schril af tegen het groeicijfer van A'h pro cent, waarmee de regeringsleiders van de Europese Gemeenschap in Kopenhagen dit weekeinde voor de dag zijn gekomen. Niet ten onrechte heeft minister-president Van Agt bij deze wel zeer hoge doelstelling een groot vraagteken geplaatst. Wij vre zen mét de minister-president, dat het streven naar zo'n forse groei te ambitieus zal blijken te zijn. hen volgend OESO-rapport over Nederland zal ongetwijfeld uitwij zen wie het gelijk in dezen aan zijn zijde had. De CDA-fractie maakt zich zorgen over minister Andriessen (Finan ciën). Het kabinet staat voor een aantal moeilijke beslissingen waar zijn bestaan op kortere of langere termijn direct van af kan hangen. Er moet bezuinigd worden, zo'n 10 miljard tot en met 1981 Dezer da gen moet het kabinet politieke keu ze maken wat wel en wat niet voor ingrijpen in aanmerking komt. De generaal van deze financiële opera tie is uiteraard de minister van financiën, mr F. Andriessen. De oud-KVP-voorman, die altijd meer ruimte voor het bedrijfsleven be pleitte en dus meer bezuinigingen bij de overheid en die dat nu zelf mag waarmaken. De zorgen van het CDA betreffen de vraag of An driessen wel de geschikte man voor deze taak is. Hij heeft daar tot nu toe, zo zegt men in CDA kring, nog niet zoveel van laten blijken. Daarbij wordt er onder meer gewezen dat in plaats van te bezuinigen, het kabinet de laatste maanden een aantal maat regelen heeft genomen, die de be zuinigingsproblemen alleen maar doen toenemen. 1100 miljoen gulden belasting verlichting bedrijven in afwachting van „Hofstra-maatregelen". 40 miljoen gulden steunoperatie scheepsbouw en metaal. 1400 miljoen gulden nadere ver deling werkgelegenheidsprogram, (waaronder steunverlening aan ar beidsplaatsen-overeenkomsten (apo's). 86 miljoen gulden voor brug en tunnel over Westerschelde. 50 miljoen gulden voor extra munitie voor defensie. 13 miljoen gulden extra voor hulpverlening verslaafden. 1 miljoen gulden uitvoering Zuidmolukkers, 3 miljoen gulden handhaving leeftijdsgrens (30 jaar) voor vor- mingwerk jongvolwassenen. Een nog niet preciies berekend en bekend gemaakt bedrag voor uitvoering „Perspectievennota Zuid-Limburg". Deze maatregelen zijn niet alle maal voor de volle honderd pro cent, werkelijke verhogingen van de overheidsuitgaven, maar ze heb ben allemaal wel effect op de bezui nigingen. Dat betreft ook de 1100 miljoen gulden belasting verlich ting, dat stond al op de begroting van het kabinet-Den Uyl, en dat wilde geen tien miljard bezuinigen. Als je meer wilt bezuinigen moet je ook de voorgenomen maatregelen van de vorige ploeg kritisch bekij ken. Het geldt ook de geleende 986 miljoen Westerschelde. Het rijk zal door deze grote lening zelf minder kunnen lenen, met als gevolg een beperkter begrotingstekort en dus meer bezuinigen. De directe uitga venverhogingen belopen (inclusief een deel van de werkgelegenheid- suitgaven) tegen de 500 miljoen, meer dan, om de gedachten te be palen, de indertijd door den Uyl afgelaste beruchte bezuinig op de wet arbeidsongeschiktheid, die 330 miljoen zou opleveren. De bezuinigingsoperatie is er doos deze maatregelen dus niet gemak kelijker op geworden. Is Andries sen echt wel de man die de beurs, zoals een goede minister van finan ciën betaamd, voldoende gesloten weet te houden voor de verlangens van zijn collega-ministers? Zelfs heeft Andriessen ook al laten door schemeren dat hem de nieuwe functie op financiën niet meevalt. Het blijkt allemaal toch veel inge wikkelder dan hij dacht, zou hij in zeer kleine kring wel verzuchten. Politiek is Andriessen een oude man. maar financieel technisch be vindt hij zich in zijn pubertijdsja ren, een vervelende periode in ie ders leven, die zich ten kwade of ten goede kan ontwikkelen Financiën is een moeilijk departe ment en ook Andriessens voorgan ger had er in het begin moeite mee daar gewend te raken. Maar hij had daarin de belangrijke steun van premier Den Uyl. een steun die Andriessen in Van Agt ontbeert. Van Agt is geen deskundige op dat vlak. In de ministerraad moet An driessen het dus voornamelijk al leen doen. Nu zou men wellicht denken dat hij voor zijn streven naar de noodzakelijke bezuinigin gen steun vindt bij WD-ers als Wiegel en Pais. Mensen dus die voor de verkiezingen de mond vol hadden met „de overheid moet de broekriem aanhalen, puin ruimen etc.," die bedragen noemden van miljarden hoger dan nu gebeurt en altijd de indruk wekten precies te weten waar al dat geld vandaan moet komen. Niets is echter minder waar An driessen ziet zich in het kabinet geconfronteerd met een aantal po litieke en financieel technische zwaargewichten waar het moeilijk tegen opboksen is. Om te beginnen dus dezelfde Wiegel, nu minister van binnenlanse zaken, die keihard iedere bezuiniging ten koste van de ambtenaren afwijst. Dan is daar Pais, nu onderwijs en wetenschappen, die er tot nu toe in slaagt, met kracht van argumen ten, daar niet van, zijn departe ment zoveel mogelijk buiten schot te houden. (Het was dezelfde Pais die Andriessens onzekerheid nog aanzienlijk vergrootte door er in de ministerraad fijntjes op te wijzen dat de naam van Engelse econoom Keynes niet als „kiens", maar als „Keens" uitgesproken behoort te worden, en dat terwijl Andriessen toch al zoveel moeite heeft een Frans Andriessen: broekriem aanhalen goed economisch verhaal op te bouwen). Maar Andriessen zit ook met CDA- ers als Albeda. de zwaargewicht op sociale zaken, die de sociale uitke ringen zoveel mogelijk wil redden en daarover regelmatig onenigheid krijgt met Wiegel, (Wiegel: „Ik heb hier toch wel erg veel moeite mee. meneer Albeda" Albeda: „Dat moet ook zo blijven meneer Wiegel"). En dan de nieuwe financiële ster binnen het kabinet, mr W. Scholten op defensie, die bij zijn eerste per sontmoeting al duidelijk maakte dat zonder extra geld voor defensie de afspraken van het regeerak koord worden geschonden. Het was ten tijde van het aftreden van Kruisinga en het zoeken van een nieuwe man op defensie dat in CDA-kring werd gezegd: is dat niks voor Frans Andriessen. Scholten kan dan naar Financiën. Politiek gezien een volstrekt onmogelijke ruil, maar daarmee was het nog niet zomaar een onschuldig grapje spuiden in de richting van Aantjes en de zijnen. Dat ging niet alleen over Aantjes gereserveerde reactie op de over winning van Van Agt. maar ook over zaken als het ultra centrifuge- project. de neutronenbom, het wel zijnsbeleid etc. onderwerpen kortom waarover door een harde CDA-opstelllng spanningen zijn ontstaan met de WD en het kabi net De sprekers maakten duidelijk die spanningen niet te willen, het kabinet moet niet steeds voor de voeten worden gelopen, zoals men het uitdrukte, en we willen geen ruzie met de WD. Er werd daarom druk gepraat over mogelijkheden om de samenwerking met de WD te verbeteren, zelfs werd er voorge steld af en toe gezamenlijke fractie vergaderingen te houden. Aantjes wist de boot echter goed af te houden en hield daarbij zijn hoofd ruim boven water. „Het CDA heeft op lange termijn van de WD evenveel of even weinig heil te ver wachten als van de PvdA. beiden zijn zij tegen confessionele partij vorming. Het is daarom ons belang te voorkomen dat PvdA en WD het met elkaar politiek eens wor den. Het CDA mag zich niet links door de WD laten inhalen. Het beleid moet daarom met gebaseerd worden op een nauwe binding met de VVD. maar op de eigen identi teit. het eigen program van het CDA, zo moet Aantjes betoogd hebben. De kritiek dat hij Van Agt als verkiezingsoverwinnaar niet hartelijk genoeg had omhelsd wees hij af. „Teveel komt de lijsttrekker in plaats van partij en program centraal te staan in de verkiezin gen. Dat lijkt mooi. maar als die lijsttrekker verdwijnt dan zitten we in de puree, vertelde Aantjes onge veer. Dat sloeg aan, want zelfs CDA-voorzitter Piet Steenkamp houdt rekening met de mogelijk heid dat Van Agt de volgende ver kiezingen niet weer de aanvoerder zal zijn. Dat Steenkamp als alter natieven alleen Andriessen en Lub bers noemde, heeft Aantjes zeer verdroten De gunstige verkiezingsuitslag heeft de positie van de CDA-frac- tieleider Aantjes en de loyalisten in de fractie (die de CDA-VVD samen werking niet van harte steunen» er niet gemakkelijker op gemaakt. Een niet onaanzienlijk deel van de fractie ziet in deze uitslag een be vestiging van het natuurlijk bond genootschap van CDA en VVD. En dat willen ze nu ook wel weten, zo bleek afgelopen week-end in Noordwijk waar de CDA-fractie ter bezinning op de uitslag en de gevol gen, bijeen kwam. De discussie werd gedomineerd door min en meer behoudende KVP-ers, CHU- ers en een enkele Anti-Revolutio nair die een stroom van kritiek De Tweede Kamer doet het deze week rustig aan. Belangrijkste on derwerp op de agenda vandaag is de zaak Kalma. Kalma, de Rotter damse hoofdinspecteur van politie, wiens positie onmogelijk werd na zijn deelname aan een protestde monstratie tegen het politieoptre den in West-Duitsland ten aanzien van linkse extremisten. Woensdag vergadert de Kamer niet. Donder dag staat onder meer een interpel latie over uitzendkrachten bij de overheid De Eerste Kamer behandelt van daag wet toezicht kredietwezen, waarbij het gaat om overheidscon trole op het bankwezen. ek - hem uifa aanhl Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw. |ury politieke prent. Postbus 959, Naam en adres aan achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Wjj2l<JlWq IW VOQZSTEU-thl WW VOf>i(, KflöINET HET WEER door Hans de Jong Na het zondagse zonnetje zijn gisteren de buien gearriveerd. De doorkomst verliep vrij rustig zonder de heisa daarvoor in Schotland en noord-Engeland. Er waren orkaanwinden van bij na 110 kilometer per uur voorge komen en gistermorgen lag er drie centimeter sneeuw bij vijf graden vorst. Er is duidelijk sprake van een van die beruchte „Kalterückfalle", welke in de meteorologische literatuur zo smeuïg beschreven worden, ka rakteristiek als ze zijn voor onze lente met hagel, natte sneeuw en nachtvorst. Voor deze week zie ik het eigenlijk niet zo zitten met het weer of het zouden de zonnige perioden moeten zijn die bij tijd en wijlen ook worden gemaakt in drogere poollucht. Verder blijft het te koud met een reële kans op nachtvorst. De middagwaarden liggen tussen zes en acht graden. Randstoringen geven de wind nu en dan een draai naar zuid west terug. Gisteren zagen we over de Noordzee zo'n storing in de richting van zuid-Zweden be wegen. uitdiepend van 1000 naar 995 millibar. Ook donderdag zal er een voortgezette aanvoer van polaire lucht zijn en pas tijdens het komende weekeinde zijn er weer wat minder lage tempera turen mogelijk door een zich over West-Europa ontplooiende westelijke tot zuidwestelijke stroming. Als dat niet uitkomt, moet u het me maar niet al te zwaar aanrekenen: ik vergis me dan in commissie, namelijk met de weerkundigen in Washington en die hebben toch zeker een naam op te houden. Nu er toch niet zoveel verande ring in het weer is kan eindelijk een verhaal van de medewerker in Oud-Beijerland worden mee genomen, maar ik waarschuw u wel even: Het is een erg koud verhaal dat oorspronkelijk ver teld is door de Duitse ontdek kingsreiziger Humboldt. Hij heeft het over een verschrikke lijke boeran (sneeuwstorm) die in 1827 rondtrekkende Kirgie- zen overviel tussen de zuidelijke Oeral en de Wolga ter hoogte van de Russische plaats Sara- tow. Bij die rampzalige tocht gingen 28.500 paarden. 30.400 runderen, 10.000 kamelen en meer dan een miljoen schapen verloren. Ook, op gematigde breedten in West- en Midden- Europa kon het winterweer plot seling hard toeslaan, zoals bij voorbeeld in 1850, toen hevige sneeuw praktisch geheel Europa teisterde Eén van de zwaarste sneeuw stormen in de geschiedenis woedde in Brussel op 16 en 17* februari 1843. Er viel in 40 uur tijd bij een noordooster storm en een zeer lage barometerstand van 980 millibar 32 centimeter sneeuw. Het is wel eens leuk te weten wat het ijs in die tijd zoal kon dragen, daar het een be langrijke. ja zelfs beslissende rol kon spelen in talrijke oorlogs voeringen. Bijvoorbeeld: het meester maken van de Holland se vloot door de Fransen voor het eiland Texel dat in 1795 ge heel was ingevroren. Welnu, wanneer het ijs vijf centimeter dik was, kon het één soldaat dragen, negen centimeter één ruiter te paard en bij een dikte van dertien centimeter konden er kanonnen van een licht kali ber op geplaatst worden Wanneer het 20 centimeter dik was kon het een heel veldge schut verduren. Het complete leger met voertuigen kon zich veilig wanen bij een ijsdikte van 27 centimter BRUSSEL (ANP* De Europese Commissie vindt dat de lidstaten het gebruik van de zoetstof saccharine 'moeten reguleren. In kindervoeding zou het niet dikmakende vervan gingsmiddel voor suiker helemaal moeten worden verboden. Voor vol wassenen wordteen maximum dage lijks verbruik aanbevolen van 2.5 milligram per kilo lichaamsgewicht, dus 185 mg voor een „standaard- mens" van 70 kilo. Als in voedingsmiddelen saccharine is verwerkt, moet dat duidelijk op de verpakking staan, aldus de Commis sie. En op de verpakking van saccha- nnetabletjes moet duidelijk worden gewaarschuwd tegen mogelijke ge varen van gebruik door kinderen en zwangere vrouwen. De aanbevelin gen zijn gebaseerd op conclusies van het wetenschappelijk comité voor voedingsmiddelen van de Europese Gemeenschap onder redactie van Loes Smit i enzt rug al; m eet .Foto's kijken met opa en oma" »as het onderwerp en de titel van Ie muurkrant die misschien neet u het nog eind vorig jaar loor het Jeugd Rode Kruis voor de >asisscholen is samengesteld. Tienduizenden exemplaren zijn in dassen opgehangen, meestal dis- :ussieerden de leerlingen er druk iver en samen stuurden de scholie- ;n meer dan honderdduizend isjueuwjaarskaarten naar hun onbe- n tende oudere mensen overal in het ran de an<f Kaarten met een tekening en en persoonlijk briefje, waarop veel intwoorden zijn teruggekomen. lit het blad „Leef tijd", dat een Itvoerige bloemlezing van de brie- heeft opgenomen, citeren we volgende: „Lieve Mona. Hierbij Jtuur ik je antwoord op je briefje, lees dat je een flinke meid bent ant je hebt zoveel hobby's en wat in je mooi schrijven. Doe maar je best op school, dat is heel 'eel waard Ik ben een oude dame - 'an 78 jaar. Ik heb ook veel hob n eenf A.L.C. ALC. Wie I graai elf id naai lan Bbi»ul n die |j /an da j- ïkum |k zijn' 9'en I n iet v dekui 7 :oed j by's. Ik kom hier tijd te kort om alles te doen wat ik graag wil. Ik doe heel veel borduren, sjoelen, kaarten, wandelen en lezen. Ook heb ik het hier prima. Er wordt hier van alles gedaan om het ons zo prettig mogelijk te maken. Wat fijn dat je nu een eigen kamertje hebt, dat is heel knus en kan je maar aanrommelen hè. maar je moet het wel mooi schoonhouden, hoor". „Beste Tonny Ik heb je briefje ontvangen, maar ik krijg de indruk dat je meer aan voetballen doet dan aan je schoolwerk. Want je praat alleen over voetballen. Bo vendien schrijf je ook nog fouten. Ga maar eens flink je best doen op school, want anders blijf je maar een domme jongen hoor. en dan breng je het niet ver in de maat schappij" ..Ik ben een overoma van bijna 82 jaar. ik had ook nog een lieve opa. die is dit jaar gestorven Doe maar goed je best op school, dan gaat het schrijven beter en ook de taal. en word je een flinke jongen en die hebben wij hard nodig in de we reld". „Lieve Albertina Ik vond het fijn een brief van je te krijgen en vond het leuk om te horen dat je zo goed met je hond omgaat. Ik heb ook een hond gehad waar ik zeer ge hecht aan was. helaas mag ik in dit tehuis geen hond hebben. Ik ben nu 74 jaar en pas mijn vrouw verloren. Ik zou best eens kennis willen ma ken met jou en je hond" Het kortste briefje zou een ant woord kunnen zijn op wat negenja rige Joost uit Diemen schreef: „Zoo jongeheer je hebt het niet getrof fen, ik ben een oude vrouw van 90 jaar, ik kan nog goed lopen en lezen en breien". Joost had dit geschre ven: „Beste meneer of mevrouw U bent misschien wel oud. maar niet zo oud om dit te lezen Ik vind oude mensen lief en aardig. De meesten kunnen niet lopen en zit ten in een rolstoel of ze lopen met een wandelstok. Dat vind ik erg zielig. Ze wonen meestal in een bejaardentehuis of oude huizen en de jonge mensen wonen in mooie luxe huizen. Ik wou dat u en de andere bejaarde ook in zo'n luxe huizen wonen". Een hartelijk brief je. maar Joost blijkt ondanks de gesprekken op school en de muur krant toch erg vastgeroeste ideeën over bejaarden te hebben. Voor hem ben je bejaard „als je in een bejaardentehuis zit" en of mensen oud zijn kun je daaraan zien „dat ze niet meer zo'n gladde huid heb ben. maar een beetje rimpelig en dat ze niet meer zo groot zijn". En verder is bijna elke bejaarde wel slecht ter been, want „ze kunnen niet zo'n eind meer lopen". Binnen een paar dagen hebben de jeugdleden van het Wereldnatuur- fonds vijftigduizend zeeschildpad eieren verkocht. Niet de echte eie ren, maar certificaten van een gul den, elk „goed" voor één zeeschild- padei. De activiteiten zijn onder deel van de internationale actie die het Wereldnatuurfonds momenteel voert tot behoud van de oceanen De opbrengst van de „eieren" is bestemd voor de financiering van reservaten aan de kust en voor het verzamelen van pas gelegde eieren op de stranden. Wordt dan niet tijdig gedaan, dan ontfermen de cosmetica- en souvemir-industrie zich er over. maar is er genoeg geld voor een reservaat, dan kunner\ de geraapte schilpadeieren op zo'n be veiligd strand ongestoord in de zon uitkomen. Met z'n vijftigen hebben ze gepro beerd in de lucht een ster te vormen, de parachutespringers van Elsinore in Californië. De eerste keer misluk te het. doordat ze niet alle vijftig kans zagen eikaars handen vast te pakken. De tweede keer ging het mis doordat ze elkaar niet de voorge schreven vijf seconden vast konden houden; samen leken ze trouwens meer op oen spinneweb dan op een ster. De tijd die ze voor hun „ster" kunnen uittrekken, luistert natuur lijk erg nauw. want ze moeten toch ook op lijd hun parachutes openen om redelijk zacht op de aarde terecht te komen. Maar ze geven niet op: de groep heeft zich voorgenomen bin nenkort opnieuw een poging te wagen. Vermoedelijk is elfjarige Ellen Bul- terijs, vijdeklas leerlinge van de Amsterdamse Van Heemstra- school, het eerste kind in Neder land dat een persoonlijke brief van minister-president Van Agt heeft gekregen. Daar had ze trouwens om gevraagd in een brief die zij eerst aan „Beste ministerpresident Van Acht" gestuurd had Dit schreef Ellen „Ik ben maar een kind. maar toch heb ik een protest je. Zoals u weet zijn in Nederland, zelfs op de hele wereld mensen die van dieren houden. En ik ben er een van. Ik vind het zo zielig voor die zeehondjes dat ze doodgeknuppeld worden. Die bontmantels zijn wel mooi, maar toch vind ik het erg Die mannen vinden het toch ook niet leuk, als wij hen doodknuppe len? Nou die zeehondjes vinden het ook niet leuk. Wilt u zo vriendelijk zijn die zeehondjes te helpen? En wilt u ook naar mij terug schrijven?" „Beste Ellen," schreef mr Van Agt terug. „Hartelijk dank voorde brief die Je me schreef. Ik begrijp daaruit dat je het net als ikzelf heel erg vindt dat er zeehondjes worden doodgeknuppeld. In ons land is het gelukkig streng verboden om zee honden te doden. Het is erg jam mer dat dit in sommige landen nog niet het geval is Nederland kan daar helaas niets aan doen; de rege ringen van de landen waar zeehon den gedood worden vooral in Canada en Noorwegen moeten dit zelf verbieden." Ellen kreeg dus wel een antwoord, maar geen hulp voor de zee hondjes Hoe komt het dat Pipo de clown binnenkort in een nieuwe avontu- renserie op het scherm - na twin tig jaar nog altijd onverwoestbaar is° „Pipo is nooit eng voor de kin deren verklaart schrijver Wïm Meuldijk die Pipo in 1958 „gebo ren" liet worden, in de NCRV-gids „Hij blijft een clown die alles relati veert D'r zijn in zijn wereld geen slechte mannetjes, maar wel zieli ge Zielige mannetjes die ver dwaald zijn of op een andere ma nier geholpen moeten worden Maar het raakt Pipo niet echt Want hij heeft z'n huisje en Mam maloe bij zich. Voelt zich be schermd Dat huisje, daar kom je niet zo makkelijk m Eerst dan echt wel voeten vegen 't Moet allemaal toch op een afstandje blijven, be grijp je"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5