Vliegen naar Amerika nog niet goedkoper Van Agt lanceert UCN-voorstel weer bij partners Wachtlijst voor cel nog groter Meer bewakers in gevangenis Uw Kunstgebit 'Sonneheerdt' viert bijzonder jubileum Verzoek KLM en Pan Am afgewezen DESSO brengt meer kleur in Wolmerk tapijt. H.H de Klerk geeft er een extra vrolijk tintje aan. HH DE KLERK >ornhert-Liga leurgesteld Dit jaar toename toegezegd van 86 Huurder kan huisbaas nu narekenen Gereformeerde partijen willen verlies tegengaan Twee van de vier Van Pelt's samen honderd jaar in tehuis Amro Privérekening 'Er is veel om dankbaar voor te zijn' $DAG 11 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet n. öm arijn een onzer verslaggevers S' HAAG De staatssecre- s van verkeer en water- it, mevrouw Smit-Kroes, [t het verzoek van de KLM ?an Am Airways tot verla- van de tarieven op vluch- naar de Verenigde Staten ralsnog afgewezen. enkort zal met de luchtvaart- tschappijen overleg worden ge- ;d om tot een voor beide partij- invaardbare tariefstelling te ko- zo heeft een woordvoerder van departement meegedeeld. i*jkwadk°uw Smit-Kroes wil de aange- irtdat &de tariefsverlagingen op de Jezus datlantische routes nog eens doek 5ch bekijken omdat ze de consu- geen blijvende voordelen lij- lichaa4te bieden en zelfs tot het ver- len van andere goedkope vlieg- rtigjaa dikheden zouden kunnen lei- aldus een woordvoerder, wordenjtaatssecretaris zou hiermee doe- op de bedreigde positie van de ;werk Itermaatschappijen ,,die nog een belangrijke rol vervullen in het vervoer tegen lage prijzen". Maar ook geeft het hanteren van verschillende omrekeningskoersen en vooral de uiteenlopende ta- riefsvoorwaarden nog stof tot discus sie tussen beide partijen. Het vorige maand gesloten lucht vaartverdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten bood de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American de mogelijkheid om de tarieven voor een enkele reis vanuit de VS naar Amsterdam te verlagen. Om de tarieven vanuit Amsterdam naar Amerikaanse bestemmingen daarmee in overeenstemming te brengen, heeft de maatschappij toestemming nodig van de Rijks luchtvaartdienst. Eind maart diende de maatschappij een verzoek om goedkeuring in voorz.g. budgettarie ven (waarbij de reis drie weken van tevoren moet worden opgegeven) op enkele reizen vanuit Amsterdam naar Boston (325 gulden). New York (330 gulden). Detroit (380 gulden). Houston (445 gulden). Los Angeles en San Francisco (510 gulden). Seatt le (455 gulden). Washington (365 gul den) en Honoloeloe (670 gulden). Afgelopen vrijdag vroeg de KLM de Rijksluchtvaartdienst om invoering van zogeheten individuele excursie tarieven voor retourvluchten tussen Amsterdam-New York en Amster dam-Chicago. Zo zou een retour vlucht Amsterdam-New York in de maanden mei en juni slechts 736 gulden moeten gaan kosten. Als voorwaarde voor dit excursieta rief zou moeten gelden, dat de reis een week voor vertrek moet worden geboekt en dat annulering of veran dering van het reisschema daarna niet meer mogelijk is. Ook is aan het tarief een minimale verblijfsduur van 21 dagen en een maximum ver blijf van 60 dagen verbonden. Vertrouwen In een reactie op het voorlopig afwij zen van deze tarieven, liet de KLM gistermiddag weten toch veel ver trouwen te hebben in het op handen zijnde overleg met de staatssecreta-* ris. ..De verwachting is zelfs dat het niveau van de tarieven, zoals die nu door de KLM zijn voorgesteld, niet beduidend zal afwijken van wat uit eindelijk zal worden overeengeko men", aldus het commentaar. In het NOS-journaal zei mevrouw Smit-Kroes gisteravond dat ze in het komende overleg met de maatschap pijen ook pogingen in het werk zal stellen om tariefsverlagingen op vluchten binnen Europa te bewerk stelligen. Het voorlopig uitstellen van tariefsverlagingen op de Noord- atlantische routes was voor haar ze ker geen afstel, maar uitstel, zo zei IbpqtLand POTTCflDAM BrfUWfeefleW* l AMSTERDAM Mc v—-j- .0CNH44C VUSSINGENSpwfl'MUOC UEN - van onze parlementsredaktie DEN HAAG Premier Van Agt legt vandaag of uiterlijk morgen zijn collega's-premiers van West-Duitsland en Engeland nog maals zijn voorstel voor ter verkrijging van nadere veiligheidsga ranties van Brazilië bij de levering door de drie landen van verrijkt uranium (brandstof voor kernenergie-centrales). links naar rechts: drs Tulkens (hoofd directie gevangeniswezen), mr. Hijlkema (loco-secretaris-generaal justitie), oktobers (staatssecretaris van justitie) en de heer Joekes (voorzitter van de vaste Kamercommissie justitie). mevrouw ngres lar kan sten istedei ïtde triemej zijn. n i terrei»ervoig van pagina l ïnsen tC jkwadfle aantallen zijn sindsdien aan- >eid valkelijk gestegen. Het aantal men- it Hij tegen wie een vonnis is uitge- irdt? >ken. maar die zoek zijn bedraagt ^ns 2900. Verder zijn er nu 1100 555!5;ieverzoeken. 3000 vonnissen in —^indeling, 1000 vervolgvonnissen JClJ log eens 1000 vonnissen van min- 9 dan veertien dagen bij de parket- Tesamen een werkvoorraad van vonnissen, 1300 meer dan aan- ■dbaar wordt geacht. Uitgaande een toelaatbare werkvoorraad 7700 zou de werkelijke achter- td nu ongeveer 2800 vonnissen agen. «el: J. itoez.): G. O 's-Gra\ F. P. vfc. :h na Nes een onzer verslaggevers HAAG De Coornhert-Liga. iging voor strafrechthervor- toonde zich gisteren na afloop de behandeling van de nota-be- vraagstukken gevangeniswezen de vaste Kamercommissie voor P.P.Vlie teleurgesteld over het door ssecretaris Haars in het vooruit- gestelde beleid. Voorziter mr. Hamer noemde het „teleurstel- -Delfsljen zorgwekkend" dat de staatsse- L kris het beleid van het gevange- lezen los wil zien van de straf- iwest: tpleging. Naar zijn mening is het door niet mogelijk een goed be te voeren. Hoogtoornhert-Liga betreurt het dat de Beekbtssecretaris geen steun wilde ver- li aan de motie van Ria Beckers It) waarin wordt gevraagd na te of het mogelijk is het totale gevangenisplaatsen op het te- iordige niveau te handhaven, jens de Liga heeft de ervaring met rouwengevangenis geleerd dat bij W( aantal plaatsen dat niet voor uit- nhng vatbaar is. vanwege plaatsge- l minder snel een gevangenisstraf It opgelegd. ren-Zul rmerefoornl,ert-Liga toonde zich ver- |d over de kritische geluiden die jjna alle fracties op de beleidsnota tot pfluisteren waren. Zij had daarin Sterdal teruggevonden van wat te lezen tin de tegennota en de aanvulling PP- I ol i. Kokal g B. Biji'oo Staatssecretaris Haars beloofde de Kamer dat zij in de huizen van bewa ring voorzieningen zal treffen voor de opvang van drugverslaafden die een strafbaar feit hebben begaan. Mogelijkheden om deze groeiende groep buiten de inrichtingen te hou den zijn er niet. Volgens de staatsse cretaris zullen de huizen van bewa ring in Amsterdam en Rotterdam, waar het drugsprobleem zich in de grootste omvang voordoet, op korte termijn op de nodige voorzieningen waarbij zij in de eerste plaats denkt aan afkickmogelijkheden, kunnen rekenen. Vrouwen Positief reageerde de staatssecreta ris op de suggestie van D'66 om ook voor vrouwen een half open inrich ting te stichten. Ze zal de mogelijk heden hiertoe laten bestuderen. De vrouwelijke gedetineerden, een be trekkelijk gering aantal dat echter toeneemt, worden nu door elkaar geplaatst in één van de torens van de Bijlmerbajes. Mevrouw Haars ont kende. dat de vrouwelijke gevange nen worden gediscrimineerd. „Er mag evenveel als bij de mannen", zei ze. Naar aanleiding van de ingebruikne ming van de Bijlmerbajes informeer de mevrouw Haas-Berger (PvdA) naar. het bouwbeleid van het depar tement en de plannen voor nieuwe inrichtingen. Ze vroeg de staatsse cretaris de Kamer vroegtijdig in te lichten over nieuwe plannen, zodat de Kamer inzicht krijgt in het bouw beleid en niet meer wordt overvallen door nieuwbouw zoals in Maastricht en Amsterdam. Ook in het algemeen drongen de Kamerleden op meer informatie over het gevangenisbeleid aan. Me vrouw Cornelissen (CDA) vroeg in een motie de Kamer om de vijf jaar, te beginnen in 1980. op de hoogte te houden van ontwikkelingen en plan nen bij het gevangeniswezen. Me vrouw Haars stond daar welwillend tegenover. Seksueel contact De staatssecretaris weigerde om bij wijze van proef seksuele contacten tussen gedetineerden en hun echtge noten binnen de inrichting mogelijk te maken. Ze zei voor dat probleem geen oplossing te zien. Wel is zij bereid de experimenten met ruimere verlofmogelijkheden uit te breiden. Hiertoe is advies gevraagd aan de betrokken adviesraad. Mevrouw Haars sprak tegen, dat de gedetineerden niet op de hoogte zou den worden gebracht van hun rech ten en plichten. Voorzover haar be kend krijgen de gedetineerden een folder waarin zij hiervan kennis kun nen nemen. De briefcensuur zal in een aantal gevallen blijven bestaan. De inspraak van gedetineerden zal, aldus de staatssecretaris worden be vorderd. evenals de inschakeling van vrijwilligers voor het bezoeken van gedetineerden. Loon Over de arbeidsbeloning zei de staatssecretaris niet te overwegen, zoals van verschillende kanten was gesuggereerd, gedetineerden een mi nimumloon te geven. Naar haar me ning kan en mag de arbeid van gede tineerden niet worden vergeleken met arbeid in het bedrijfsleven. Uit betaling van het minimumloon zou bovendien, zo vreesde zij, allerlei on gewenste administratieve complica ties met zich mee brengen Van Agt legt dat voorstel nu in een brief vast. Het voorstel zal op geen enkele wijze afwijken van het voor stel, dat hij eind vorige week op de Europese top in Kopenhagen aan zijn collega's Schmidt en Callaghan voorlegde, en dat door hen beiden nauwelijks positief werd ontvangen. In het Nederlandse kabinet is gister middag weer enkele uren beraad slaagd over de zeer moeilijke urani- um-kwestie, zonder dat er een bij schaving van het door Nederland voorgelegde voorstel uit volgde. Over de aard van het voorstel wilde Van Agt ook gisteren niets zeggen. Ook de Tweede Kamer zal deze week van het kabinet niets vernemen over de aard van de Nederlandse voorstel len. die volgens premier Van Agt wel sporen met de motie-Van Houwelin- gen (de Kameruitspraak van februa ri jl. dat er nadere garanties over plutonium-opslag van Brazilië geëist dienen te worden). „Het losmaken van een publieke discussie over onze voorstellen zou onze onderhande lingspositie tenietdoen", motiveerde Van Agt zijn stilzwijgen. Van Agt nam gisteren na afloop van de ministerraad afstand van de uit spraak van UCN-directeur Bogaards dat de bouw van de uitbreiding van de Almelose ultracentrifugefabriek nu ter hand kan worden genomen. Van Agt zei dat er door Nederland „nog steeds geen ongeclausuleerde definitieve beslissing is genomen over de uitbreiding in Almelo." Hij gaf toe dat er al een bouwvergun ning en een kernenergievergunning door de Nederlandse overheid is ver strekt, maar zei dat het benodigde kapitaal voor de bouw nog op tafel gebracht dient te worden. „De ultra centrifugefabriek in Almelo is een project samen met de Westduitsers, en het nieuwe gegeven is dat het op zijn minst twijfelachtig is geworden of de Westduitsers nog meedoen." Van Agt wilde in het geheel niet ingaan op de vraag of Nederland nu nog een veto-recht heeft (volgens het Urenco-contract) over de levering van kernbrandstof aan het dictatori ale Brazilië, of niet. „Dat is voor juristen," hield Van Agt de boot bij voortduring af, in tegenstelling tot minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken die eind vorige week zei dat Nederland door aanvan kelijk akkoord te gaan met de leve ring. dat vetorecht heeft verspeeld. DEN HAAG Een brochure over huren kan u precies ver tellen wat u als u geen huls eigenaar bent te wachten hebt De nieuwe brochure is uitgegeven in een oplage van twee miljoen exemplaren, door het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning. De titel is „Huuraanpas- singen in 1978". In het boekje kunt u vinden of de huur van een huis mag wor den verhoogd, en zo ja, met welk bedrag. Ook buitenlan ders in ons land kunnen van het boekje profiteren, want het verschijnt in zeven talen. Het wettelijke percentage van de huurverhoging is zeven pro cent. maar het is mogelijk dat bepaalde huizen nog duurder gaan worden. Dat hangt af van de technische kwaliteit van het huis, de woonkwaliteit en de ligging. Daarvoor worden punten toegekend. Hoe dat puntensysteem precies werkt, wordt eveneens in het boekje uiteengezet. De huurder kan zijn huisbaas dus narekenen. De mogelijkheid is natuurlijk lang niet uitgesloten dat die huurder bij het cijferen tot ver schillen komt. Hij Is het dus met zijn huisbaar niet eens. De huurder kan in deze brochure vinden welke weg hij moet be wandelen als die bezwaren zijn gerezen. In het algemeen zal het boekje via de verhuurder aan de huurders worden toege zonden. namelijk als die ver huurder een woningcorporatie of een gemeente is ADVERT ENT lt Hoe houdt U de gehele dag Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het personeels bestand bij het gevangeniswe zen zal dit jaar met nog eens 86 bewaarders worden uitgebreid. De staatssecretaris van justi tie, mevrouw mr. E. A. Haars, heeft dit gisteren toegezegd aan de vaste Kamercommissie voor justitie tijdens de behan deling van de Nota beleids vraagstukken gevangenis wezen. Op de werving van deze 86 bewaar ders was aangedrongen in een motie die was ingediend door het Kamerlid Van Dam (CDA) en die mede was ondertekend door de VVD. Eerder al had de staatssecretaris besloten het personeelstekort bij het Opleiding gevangeniswezen te verminderen door dit jaar 150 bewaarders te wer ven. Van Dam vond dat niet vol doende en stelde dat binnen de justi tiebegroting voor dit jaar ruimte ge vonden moest worden voor een ver dere personeelsuitbreiding. Het ziek teverzuim onder de bewaarders als gevolg van het personeelstekort, zei hij, mag niet groter worden. Tijdens de behandeling van de zoge noemde Nota-Zeevalking werd naast de situatie van de gedetineerden ook de positie van de bewaarders uitvoe rig aan de orde gesteld. Nijpels (VVD) stelde dat een goed functione rend gevangenissysteem geschraagd zal moeten worden door een vol doende aantal en vooral door een voldoende aantal goed opgeleide be waarders. Hij hield de staatssecreta ris voor „dat zonder kwalitatief en kwantitatief voldoende personeel de meest prachtige ideeen over het ge vangeniswezen tot ballonnetjes wor den die door de naald* van de werke lijkheid worden doorgeprikt" mogelijkheden, de functie van het Centraal wervings- en opleidingsin stituut van het gevangeniswezen (CWOI), en de selectiecriteria voor bewaarders. Zij noemde de opleiding van de bewaarders volstrekt onvol doende en vroeg zich af of er naast het CWOI geen andere en betere opleidingsmogelijkheden moeten komen. Staatssecretaris Haars liet de com missie weten dat er doorlopend on derzoek wordt gedaan naar de be hoefte aan personeel. „Wij houden voortdurend de vinger aan de pols," zei ze. stevig op zijn plaats? Hei mei nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een wemig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Dentofix is verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Mevrouw Cornelissen (CDA) nodigde de staatssecretaris in een motie uit haar visie te geven op de opleiding van de bewaarders, hun bijscholings- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zeventig mensen, die zich rekenen tot de gereformeer de gezindte, hebben een dringend beroep gedaan op kiezers, partijen en kiesverenigingen binnen de gere formeerde gezindte, om een dreigend zetelverlies bij de komende gemeen teraadsverkiezingen tegen te gaan Zij hebben daarbij het oog op de SGP, het GPV en de RPF. Door het naast elkaar uitkomen met eigen lijsten zijn zowel bij de Kamerver kiezingen in 1977 als bij de staten verkiezingen vorige maand zetels verloren gegaan. De zeventig hopen, dat. indien nodig, lijsten alsnog inge trokken zullen worden Tot de ondertekenaars van de op roep behoren hoofdbestuursleden van de SGP en het GPV. van de gereformeerde bond in de hervorm de kerk, diverse predikanten van de gereformeerde bond. de christelijke gereformeerde kerken en de gerefor meerde gemeenten en de hoofdre dacteuren van het Reformatorisch Dagblad en het Nederlands Dagblad „Ik heb mijn zwemvliezen aan. omdat ik altijd met mijn voeten bloot kom te liggen en ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (II) door Jac. Lelsz ERMELO Vandaag viert de Sonneheerdt-gemeenschap in Ermelo een curieus jubileum. De feestvarkens zijn mej. Katrien van Pelt (87) en haar broer Piet van Pelt (86), die samen honderd jaar op het christelijk blindentehuis zijn. Het dubbeljubileum wordt nog opmerkelijk als men weet dat ook twee zusters van hen, mej. Marie van Pelt (84) en mej. Tony van Pelt (70), op Sonneheerdt wonen, hoewel enige tientallen jaren korter. In het uitgebreide gezin Van Pelt in de Haarlemmermeer werd destijds ongeveer de helft van de kinderen blind geboren. M n daim voor du autoschade is goedgekeurd. Kan ik 't bedrag nu op m 'n Amro Prhcrckening laten storten? Maar natuurliik meneer. Als u even uw rekeningnummer opgeeft komt 't dik in orde. Kan ik dc premie voor m verhei en dhfslalvcrzckcnng ook automatisch van m 'n Amro /Vrz'é- rekentng laten oiHTsehrijvcn? Dal spreekt Ik zal er even een opdrachtje van maken. bii dc Amro Bank staan ze altifd voor u klaar Piet en Katrien de Van Pelts worden op Sonne heerdt bij de voornaam ge noemd om ze uit elkaar te kunnen houden maakten hun entree in het christelijk blindentehuis toen dit nog slechts in de kinderschoenen stond Amper twee jaar ..draaide" het. Het was alle maal erg knusjes, één ge bouw. waar in een der vleu geltjes ook een voorzichtig begin was gemaakt met eer. werkplaats voor blinden. De ongeveer 25 bewoners brail- leerden er of maakten er gro ve borstels. De oprichters van Sonneheerdt waren naar Berlijn gereisd om kennis te nemen van de daar opgestel de nieuwe braille-appara- tuur. Na enige tijd werden er in Ermelo soortgelijke ma chines geplaatst, die tot de eerste in Nederland behoor den. Katrien van Pelt leerde het vak en ze kreeg er zoveel plezier in dat ze het tot haar zeventigste bleef doen en part-time zelfs tot haar vijf- enzeventigiste. Toen was het zoetjes aan welletjes en de komst van de burgemeester, die een eremedaille van zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau voor haar meebracht omdat ze veertig dienstjaren had. betekende voor haar een mooie belo ning. Broer Piet was intussen op de borstelmakerij terecht geko men. Hij maakte aanvanke lijk grove borstels De laatste jaren specialiseerde hij zich steeds meer op fijnharen bor stels. Hij ging door tot zijn zeventigste, omdat hij ten ge volge van steeds maar weer toestromende orders onmis baar was geworden. Slechts schoorvoetend gingen ze ten slotte naar het Henriëtte Pa viljoen („ze vonden er zich nog veel te jong voor", aldus- Sonneneerdt-direeteur Spruijt). Alle Van Pelt s, ook de twee niet jubilerende zusters zijn erg muzikaal. Ze hebben ja ren in het Sonneheerdt-koor gezongen waarmee ze ook voor de NCRV optraden. Ka trien beheerst diverse instru menten; onder meer speelt ze met verve de mondharmoni ca. Piet is nog altijd een en thousiast drummer Geen feestavondje in de kring van Sonneheerdt of hij is van de partij. Ook daarbuiten heb ben velen van zijn slagwerk genoten. Zijn paradepaard is tot op de huidige dag „de Postkoets" gebleven. „Daar mee brengt hij." werd ons door een Sonneheerdt-functi- onaris gezegd, „iedereen in opperste verbazing." Met twee holle kokosnoten laat hij de paarden draven, en zo levensecht dat je zou zweren dat ze bij je door de straat gaan Als er eén struikelt, dan hoor je dat inderdaad ook gebeuren." Piet is een grappenmaker ge bleven, nog met elke vezel aan dit leven verbonden. Ka trien is bezonkener, zou er vrede mee hebben als zij „spoedig door God werd op genomen". Op zijn verlang lijstje staat een achtdaagse Rijnreis, op de hare een di- nertje met oud-werkgenoten. De keus is voor beiden karak teristiek Sommige blinden willen niets van hun Jubi leum weten. Zij wel. „Er is veel om dankbaar voor te zijn," is hun redering. Het feest wordt vandaag ge vierd met de hele. intussen belangrijk groter geworden Sonneheerdt gemeenschap, met een afvaardiging van het Ermelose gemeentebestuur en met familie van de Van Pelts uit de Haarlemmer meer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3