verslagbedrijven moeten de bakens verzetten Dollarcrisis leidde tot 'geklets' Europees geld voor Hoogovens oenevelt bepleit betere ïwaking' bedrijfsleiding Zeg maar serviceMÖLLER. MM gische en Franse havens lopen achterstand in tting Grofsmederij duur voort er spaanplaat r dak en wanden stuinbouw kan energie sparen Fietsenverkoop sloeg records Kamervraag over loonbelasting van kleine ondernemers möller&co Woorden lijken veel °P uitlatingen uit 1929 Dduktie daalde er in februari EG wil beperking schoenenimport V D: jaarlijks 250 ontslagen wegens fraude Reclamebureaus hadden goed jaar Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf voor al 't onderhoud. schoonhouden I I multi-onderhoud 11 APRIL 1978 ?d geh ijn FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P17-RHS19 amer Halsli april Rust" (en onzer verslaggevers "ERDAM Alle bij het havengebeuren betrokken partijen zullen zich flexibel moeten opstellen om op veranderende omstandigheden op passende wijze te kunnen reageren. In i*band is het o.m. wenselijk om te komen tot een verdere aanpassing van de faciliteiten ten e van de afhandeling van stukgoed. istateert De Nationale Inves- tank in een studie, gewijd lositie van en het perspectief havenoverslagbedrijven in i Volgens de studie zal Ne- l tevens bereikbaar moeten gemaakt voor tankers met pgang groter dan 68 voet, die eeds 10 procent van de totale /loot vormen. Daarnaast zal ntal havens zodanig moeten i uitgerust, dat de te verwach- neming van het vervoer van al of niet in vloeibare vorm, »rden behandeld. Ook zal een tijdige beslissing moe ten worden genomen omtrent de ves tiging van een aanlandstation voor vloeibaar aardgas in ons land. Het tot stand komen van een dergelijke installatie is met name ook van be lang voor de handhaving, respectie velijk uitbreiding van de distributie functie van ons land op energiege bied. Van de gunstige natuurlijke ligging van ons havengebied dienen wij. zo zegt de Nationale Investe ringsbank, de volle baat te blijven trekken. In de studie wordt gewezen op de begrj eden plaat: gin; fERWOUDE „In de onderneming moet een betere dis- op gang komen over hoe de leiding functioneert. Het ïel zal op een duidelijker wijze dan nu het geval is, moeten duidelijk maken dat de leiding slecht functioneert." de voorzitter van de Indu- NW, Arie Groenevelt, ag tegen de bezetters van de jke Grofsmederij in Zoeter- Het personeel kan, aldus ^velt, nu alleen gebruik ma- het enquêterecht: men kan jn ondercoek laten instellen bedrijfsvoering van een on een dergelijk onderzoek leiding in functie. „In de duurt deze procedure zo ftt wanneer de rechter een uit- J doet, de onderneming allang e knoppen is," aldus Groene- itaalbaar fcder nadeel van het enquête- ;n onzer verslaggevers WJK Er wordt iets gedaan e problemen van formaldehy- it, die spaanplaat in daken en :n verspreiden. Dit blijkt uit richt van de KOMO, (de Stich- )or Onderzoek, Beoordeling en ig van Materialen). rleg met het Bouwcentrum en jenwerking met het Houtinsti- "O en het Centrum voor ;earch, zijn inmiddels richt- voor de toepassing van de Idehyde-emissie" van spaan- •pgesteld. HO streeft er naar, omstreeks ;en lijst van bedrijven te kun- ^bliceren, die dan spaanplaat lepaalde toepassingen onder laat en keurmerk van deze |ng kunnen leveren. HEDE (ANP) Oprolbare iso- hermen van plasticfolie bij ribouwkassen, kan een bespa fan 40 procent van het energie- 'uik in de tuinbouw opleveren. Ijkt uit een onderzoek van de ische Hogeschool Twente. Iderlandse glastuinbouw is ver- lordelijk voor ongeveer zeven jnt van het totale energiever in ons land. De tuinders ver- per jaar een kleine miljard meter aardgas. Bij de huidi- aangepaste aardgasprijs ibouwers (14,9 cent per ku- meter) komt dat neer op een 450 miljoen gulden per jaar. is het onderzoek van de se TH zou het gebruik van de nen (die van een dun laagje nium zijn voorzien) de tuinders trek van aanschafkosten een ring van 1,20 gulden per vier- meter kasoppervlak ople- it zeventig procent van het gas tuinbouw 's nachts wordt ver is het zinvol, alleen dan te tn. recht is volgens hem, dat de leiding van een onderneming onmiddellijk een schadeclaim kan indienen bij de vakbonden wanneer deze een beroep doen op dit recht. „Dat is voor de vakbeweging onbetaalbaar," zei Groenevelt, „Daarom is een andere vorm nodig. Die is er niet en daarom hebben jullie naar een voor de hand liggende vorm gegrepen: een bezet ting," zo zei hij tegen de werknemers van de Grofsmederij. „Bepaalde mensen in de onderne ming mogen best verantwoording nemen. Maar dit mag niet zonder dat de mogelijkheid bestaat die te corri geren," aldus de voorzitter van de Industriebond NVV. De bezetting van de Grofsmederij is maandag zijn vijfde dag ingegaan. De bezetters hebben zaterdag een gesprek met de raad van commissa rissen gehad in Utrecht. Hierover zijn geen mededelingen naar buiten toe gedaan. Woensdag zullen de par tijen opnieuw rond de tafel gaan zitten. AMSTERDAM Vorig jaar zijn meer fietsen verkocht dan ooit tevo ren. Volgens gegevens van het Cen traal bureau voor de statistiek von den 1.324.000 rijwielen een weg naar de consument, dat is zeven procent meer dan in het ook al zeer goede jaar 1976 toen 1.242.000 fietsen ver kocht werden. verbondenheid van het havengebeu ren en daardoor van de overslagbe drijven met een groot aantal om standigheden, waarop slechts weinig invloed kan worden uitgeoefend. Zo kan het feit worden genoemd, dat de aard van de door zeeschepen ver voerde goederen veranderingen on dergaat. Grondstoffen worden in toenemende mate in de oorspronglanden ver werkt. Vooral ertsen, na aardolie de belangrijkste ladingcategorie in onze havens, zullen in belangrijke mate de invloed hiervan ondergaan. Voor wat betreft de aardolie wordt in de studie ook de winning van LPG genoemd, dat in vloeibare vorm naar de consumptielanden zal worden verscheept. Verder lijkt het aanne melijk, dat in de massagoedsector ook het vervoer van granen en kleine massagoederen steeds meer zal ge schieden met grotere schepen. Vastgesteld wordt, dat het deel van het totale goederenvervoer over zee, dat in Nederlandse havens wordt overgeslagen, afhankelijk is van de concurrentiepositie, die met name bepaald wordt door kosten en ver leende service. In de studie wijst de bank erop, dat er aanwijzingen zijn dat België en Frankrijk door de aan leg van moderne havens bezig zijn de achterstand voor wat betreft de ser viceverlening in te lopen. Kosten Met betrekking tot de havenkosten merkt de studie op, dat voor wat betreft de te berekenen kosten geke ken moet worden naar de concurre rende havens ln andere landen. Dat zelfde geldt ook de voorwaarden voor de vestiging van nieuwe en de vernieuwing van bestaande indus trieën in het havengebied. Teneinde ook het vervoer naar het achterland tegen de laagste kosten te kunnen blijven uitvoeren, is het van belang tot opheffing van eventuele knel punten te komen. Volgens de studie kunnen de over slagbedrijven ook zelf een bijdrage leveren tot verbetering van hun con currentiepositie. In de eerste plaats kan dat door een Intensivering van de verkrijging van lading in samen werking met de cargadoor. Daardoor kan een vermindering van de afhan kelijkheid van bepaalde reders en verladers wordèn bereikt. Ook zou men know how (kennis) beschikbaar kunnen stellen aan derden, en kan, met het oog op het beschikbare, kwalitatief hoge arbeidspotentieel, gestreefd worden naar opvoering van het serviceniveau ln de stuk- goedsector. Een te sterke specialisa tie moet in verband met de daaraan verbonden risico's echter worden vermeden. In de Nederlandse zeehavens werden (excl. bunkerolie) in 1976 328 miljoen ton goederen overgesla gen. Rotterdam nam hiervan 278 miljoen ton voor zijn rekening en Amsterdam 18 miljoen ton. DEN HAAG (ANP) Het Tweede Kamerlid Engwirda (D'66) wil weten of het waar is dat in een aantal gevallen kleinere ondernemers voor de omzetbelasting wel maar voor de loonbelasting niet als ondernemer worden beschouwd. Als voorbeelden van kleinere ondernemers noemt hij in schriftelijke vragen aan de staats secretaris van financiën beginnende architecten en oudere landbouwers, schoenmakers en verzekerings agenten. Blijkens de vragen van het Kamerlid leidt met name de toepassing van de tijdelijke zelfstandigenaftrek voor. kleinere zelfstandigen in de praktijk tot deze problemen. De fiscus trekt dan het ondernemerschap in twijfel en, aldus Engwirda, de betreffende personen zien wegens de hoge kos ten af van een beroep op de fiscale rechter. Van de bewindsman vraagt hij de bereidheid een circulaire aan de belastinginspecties te richten waarin er op wordt aangedrongen het ondernemerschap van de betref fende zelfstandige als uitgangspunt te nemp" wanneer hiervan in rede lij kheii prake is. BRUSSEL (ANP) Het staalbedrijf Hoogovens in IJmuiden krijgt van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal leningen tot een bedrag van 114 miljoen. Dit besluit van de Europese Commissie het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap is gistermiddag in Brussel bekend gemaakt. De leningen dienen als bijdragen aan de financiering van een aantal investeringen' van Hoogovens, die vooral betrekking hebben op verbe tering van de kwaliteit van de pro- duktie. Het gaat hierbij om een giet- installatie, die tot nu toe in ons land niet bestond. Daarnaast kunnen daaruit investeringen (mede) worden betaald, die betrekking hebben op de verbetering van het welzijn, het milieu en de produktiviteit. FURNESS: Door een aantal een malige oorzaken, heeft Furness vorig jaar de nettowinst zien dalen met 14 pet van 5,8 min tot 5,0 min. Aan de op 24 mei te houden jaarvergade ring zal worden voorgesteld het divi dend vast te stellen op onveranderd 6 per aandeel van 20 nominaal, waarvan al onveranderd 3 als inte rimdividend beschikbaar was gesteld. BORSUMY-WEHRY: Deze inter nationale handelmaatschappij wil over 1977 een dividend uitkeren van 25 pet in contanten plus 2,5 pet in aandelen uit de agioreserve 1976: aovertentie Achter ons compleet programma machines op het gebied van wegen. Achter ons compleet programma machines op het gebied van wegen, verpakken, vlees- en metaalbewerking staat een mobiele, altijd parate technische servicedienst. Noem ons maar service MÖLLER. En bel even hoe we u van dienst kunnen zijn afd. servicedienst Handelmaatschappij M6ller Co. b.v.. Oude Boekeloseweg 31, Hengelo (O), Tel. 05400 -15933* Postbus 10. Telex 44318 keuzedividend van 22,5 pet contant of 20 pet contant en 2,5 pet in agio- aandelen). Vorig jaar steeg de omzet van 777 tot 920 min en de netto winst van 10,1 tot 13,3 min. Het resultaat over het eerste kwartaal 1978 voldeed helemaal aan de ver wachtingen. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden wordt voor het lopende jaar opnieuw met een verdere stijging van omzet en winst gerekend. AKZO: In mei gaat in Camacari Brazilië een nylon-bandengarenfa- briek van start, die een onderdeel is van het Cobafi-project, waarin Enka internationaal deelneemt. Bij de bouw van het project, dat een jaarca paciteit krijgt van 11.500 ton per jaar en werkgelegenheid gaat bieden aan 900 man, was ook Akzo Engineering betrokken. Met de bouw is men nu zo'n drie jaar bezig. SEDEP: Cultuur- en Handels maatschappij Sedep ziet de gang van zaken bij de verliesgevende dochter Van Heek (zilveruien) voor de komende jaren nog somber in. De telers zullen tot afspraken moeten zien te komen over de capaciteit wel er aan de bestaande toestand, een groot teelareaal en lage prijzen, een eind komen. 1978 wordt een heel moeilijk jaar, aldus het bestuur tij dens de jaarvergadering. BREEVAST: Vastgoedbeleg- gingsmaatschapplj Breevast 1975 komt over 1977, het tweede boek jaar, met een dividend van 7,52 per aandeel van 100. Over het veertien NEW YORK (Reuter) Als de koersdaling van de dollar van de afgelopen maanden iets teweeg heeft gebracht, dan is dat wel een opleving van wat in kringen van de handel in vreemd geld „loos geklets over een economische crisis" wordt genoemd. De woorden die daarbij worden gebruikt lijken merkwaardig veel op uitlatingen uit 1929, het jaar van de grote beurscrisis. HAAG De industriële pro- e in ons land ls in februari as de voorlopige berekeningen iet CBS verder gedaald. Het het CBS samengestelde hoe- tidsindexcijfer van de gemid- dagproduktie van de Industrie, rtgeerd voor seizoenbeweging, agt voor februari 113 tegen 114 anuari van dit jaar en 117 voor ari van het vorig jaar. Evenals luari lag de produktie een klei- procent onder het niveau van lar eerder. In vergelijking met h bedraagt de produktiedaling linder dan een procent De in- ièle produktie lag in januari en ari drie vier procent onder het fmiddelde van 1976 (117) en '118) President Carter heeft het steeds maar over de „integriteit" van de dollar, topfiguren bij de centrale banken spreken over „fundamentele ontwikkelingen" en vrijwel ledereen roept om herstel van het „vertrou wen" in de dollar. President Hoover zei in 1929, dat de „fundamentele economie" van het land gezond was. De miljonair John D. Rockefeller II, die probeerde zenuwachtig gewor den beleggers nieuw vertrouwen te geven, riep destijds uit dat de „fun damentele toestand" van het land gezond was. Een paar dagen later stortte de beurs in. Hoewel nu nog niemand een comple te dollarcrisis voorspelt, maken veel bankiers in New York zich zorgen over het opbloeien van het „loze ge klets" over de economische ontwik keling. De zoon van John D. Rocke feller, Chase Manhatten Bank-presi- dent David Rockefeller, zegt nu, bij na vijftig jaar na de ramp. dat maat regelen moeten worden genomen om het „vertrouwen" in het Amerikaan se geld te herstellen. President Car ter roept om „bescherming" van de dollar en geeft de verzekering dat de economie van het land gezond is Status Een verschil met 1929 is dat bankiers en economische deskundigen nu zeg gen dat de crisiswoorden afhangen van de status van de mensen die ze gebruiken. President Carter's ver klaringen over de dollar spitsen zich toe op de „integriteit" van de munt, zoals dat hoort bij uitspraken van staatslieden in het Witte Huis. De president van de Federal Reserve Bank, het Amerikaanse Centrale bank systeem, G. William Miller, maakt zich eerder ongerust over het „wanordelijk" gedrag van de dollar. Voor degenen die een meer woorden boekachtige verklaring van „wanor delijk" willen schept de definitie van de vice-president van de Federal Re serve Bank in New York, Alan Hol mes. misschien enige duidelijkheid: „Wanorde op wisselmarkten bete kent uitzonderlijk snelle koersbewe- gingen, grote verschillen tussen aan- en verkoopkoersen en het volledig ontbreken van vraag en aanbod". Een bankier reageerde daarop met: „Het kan gebeuren dat de Federal Reserve zegt dat de handel wanorde lijk verloopt en zich ermee bemoeit, terwijl de dollar alleen maar daalt doordat de handel op de „fundamen tele ontwikkelingen" let en ver koopt". Wat die fundamentele ontwikkelin gen precies zijn, weet overigens nie mand, ook al heeft Federal Reserve president Miller ze aangeduid met energiebeleid, inflatie en de verhou dingen van de economische groei in de wereld. De reactie van een ban kier: „Als het tekort op de Ameri kaanse handelsbalans de pan uit rijst is dat zeker een „fundamentele" reden om dollars te verkopen". Concluderend mag het dan ook geen verrassing heten, dat veel bankiers in New York liever zouden zien dat alle retorische onzin die een koers- herstel van de dollar tot stand moet brengen wordt vervangen door stilte. Het geklets over de dollar heeft naar hun mening zoveel nervositeit ge schapen dat elke nieuwe verklaring en elk nieuw „sleutelwoord" uit het Witte Huis, het ministerie van finan ciën of de centrale banfc de wissel markt in beroering brengt maanden tellende eerste boekjaar keerde de onderneming een dividend van 8,52 uit. VOLKSWAGEN: Dit automobiel- concern komt met een aandelene missie in de verhouding een nieuw op drie oude aandelen De koers be draagt DM 150 per aandeel. Voorts is bekend gemaakt dat over het boek jaar 1977 een dividend van 7 pet wordt betaald, plus een bonus van DM 1 per aandeel. VOLVO: De nettowinst van het Volvo-concern bedroeg het afgelo pen jaar 198 miljoen kroon (93,5 mil joen gulden) bedragen tegen in 1976 63 miljoen kroon (29,7 miljoen gul den). De moedermaatschappij ver diende 160 miljoen kroon (75,5 mil joen gulden) tegen 121 miljoen kroon (57,1 miljoen gulden). De investerin gen van het concern bedroegen 656 miljoen kroon (310 miljoen gulden) tegen 70 miljoen kroon (332 miljoen gulden). De exploitatiekosten van het con cern werden in het afgelopen jaar verlaagd, doordat de Nederlandse re gering Volvo car financieel te hulp kwam Volvo becijfert dat voordeel op 193 miljoen kroon (91 miljoen gulden). BRUSSEL (UPI) De Europese Commissie heeft strengere bepalin gen opgesteld voor schoenenimport van buiten de Europese Gemeen schap. Voorlopig is een controle op de uitgifte van invoervergunningen van kracht, die in plaats komt van een controle achteraf op de import. Het nieuwe stelsel geldt tot 1 okto ber wanneer niet langer vergunnin gen nodig zijn. Dit betekent echter niet dat de Euro pese Commissie de deur voor schoenimport uit lage lonenlanden wagenwijd open zal zetten. Integen deel, het is de bedoeling de schoe- nenstroom in te dammen omdat in 1977 30 procent van de schoenen van buiten de Gemeenschap kwam te gen nog slechts 19 procent in 1972. Voor enkele soorten kwam zelfs een zeer aanzienlijk deel uit derde lan den: textiele schoenen voor 64 pro cent en rubber voetbedekking voor 47 procent. EG-ambtenaren in Brussel wijzen erop dat de Verenigde Staten en Canada hun grenzen voor schoenen geheel gesloten hebben Dat ls niet alleen nadelig voor de export van de EG. het richt de stroom goedkopere produkten ook meer ln de richting van de EG. UTRECHT (A.NP) Bij Vroom Drcesmann worden ieder jaar 250 personeelsleden ontslagen wegens fraude met kasregis ters. Dat blijkt uit mededelin gen van de heer E. Van der Steen, hoofd van de bedrijfsre cherche van V D. Oneerlijke werknemers stelen niet alleen geld, aldus de heer Van der Steen, ze verkopen ook goede ren onder de prijs aan familie en bekenden. Ook worden in samenspel met leveranciers minder goederen afgeleverd dan gefactureerd. Dc chef-bedrijfsrechercheur van V D vindt dat winkelper soneel aan een voortdurende verleiding blootstaat en hij is er daarom van overtuigd, dat de omvang van diefstal door perso neel veel groter is dan wordt vermoed. De meeste werkne mers geven als motief voor hun diefstal de slechte werksfeer op. Het zijn overigens merendeels mensen, die nog geen half jaar in dienst zijn. Dc heer Van der Steen adviseert winkeliers, het personeel te laten controleren door een bureau testaankopen te laten doen. Ook V D heeft zo'n bureau ingeschakeld. Vol gens Van der Steen is bij V D regelmatig gebleken dat aanko pen per cheque niet worden aangeslagen op de kassa. Niet alleen personeel steelt bij V D, ook de klanten. Dit groot-winkelbedrijf betrapt er jaarlijks 15.000 in zijn filialen. Een gezamenlijk onderzoek van het Hoofdbedrijfschap detail handel en het CBS toonde aan dat bij de vestigingen van C dc A. HEMA, Albert lleijn en Vroom dc Dreesmann totaal ie der jaar 200.000 winkeldiefstal len worden geregiatreerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De erkende re clamebureaus ln Nederland hebben een goed jaar achter de rug. Hun gezamenlijke omzet overschreed nl voor het eerst de twee miljard gul den-grens, zo blijkt uit een onder zoek dat „Ariadne/Revue der Recla me" heeft ingesteld Tegenover de 1680 miljoen gulden van 1976 werd vorig Jaar een omzet geboekt van 2005 miljoen gulden Een toeneming met 325 miljoen gul den. of 19 procent. In 1976 bedroeg de stijging van de omzet van de reclamebureaus 12 procent. advertentie Raadhuizen van Nederland, Gom is erkend schoonmaakgasfitterswatertechnisch installateursloodgieterselektrotechnisch installateurs-, schilders en afwerkingsbedrijf Hoofdkantoor Schiedam, Westvest 26 (010-260134) Antwerpen. Rubenslei 6 (031330031) Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Amhem. Bergen op Zoom. Boxmeer. Groningea Den Haag. Hengelo. Leeuwarden. Rotterdam. Schiedam. Tilburg. U-recht. Zwolie

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19