Wildschut: >nverwacht ;nel aan top k Borussia: winst van bijna zes ton IOC: Geen afstand van rechten Spelen :*y?i •V -j C Twente en Oranje lap Akkerhuis eg bij Corbulo Club afhankelijk van Europa Cup Lord Killanin in Mexico Hans Ree op gedeelde zesde plaats V V* 6*' _r (C V6 - RltsDAGjT APRIL 1978 SPORT Trouw/Kwartet P13-RHS15 Johan Woldendorp ÉSCHEDE Letterlijk en figuurlijk moest Piet Wildschut zich ogen uitwrijven, toen FC Twente-manager Ton van Dalen in ruim een week geleden uit bed belde met de vraag in everre een driedaags reisje naar Tunesië met zijn lesrooster !l te rijmen. Trainer Spitz Kohn toonde zich weinig ingenomen }t de invitatie, maar voor de 20-jarige student was het geen ut. „Wanneer je de kans krijgt om in het Nederlands elftal te tien, moet je die grijpen", spookte het onmiddellijk door zijn ofd. Als invaller voor de geblesseerde Hugo Hovenkamp deed Enschede'er het zo goed, dat bondscoach Ernst Happel hem die weinig zinvolle interland hardop denkend indeelde bij de voetballers, die eind mei naar Mendoza reizen. lier dan hij ooit voor mogelijk gehouden, heeft Piet Wildschut doel bereikt. „Ik zat bij Arnold hren op de kamer en zei voor de tegen hem: nu ik hier ben, kan wel met voetballen stoppen". De [ervleugelverdedlger annex rech- spits sprak tot voor kort nooit nlijk over het WK-toernooi in Ar- tinië. En ook na Tunesië-Neder- d schreeuwt hij allerminst van de en, dat Happel in hem een serieu- :andidaat voor de' post van rechts k heeft ontdekt. De Oostenrijker speelde daar zo duidelijk op, om- Wim Suubier zijn vorm in de gout van Schalke '04 angstwek- id snel ziet wegebben. Wildschut: oor mij zou het een vreemde lats zijn, omdat mijn sliding links Ik weet niet hoe ik dat op moet sen. Gek eigenlijk, want ik ben ver rechtsbenig". dschut is van origine een spitp- iler. Door toeval een blessure, Niels Overweg in een vriend- lappelijke wedstrijd opliep loof hij diagonaalsgewijs door ar de achterste linie en handhaaf- zich daar praktisch de gehele «petitie. Overigens was Wild- 4ut als verdediger geen gesloten ek met uitsluitend blanko hoofd- in. Een jaar, direct na zijn rgang van FC Groningen naar [ente, testte spits Kohn het toen ongerijpte talent met succes als Door de zwakke bezetting van rechtsbuitenplaats is de tengere itballer kortgeleden weer op zijn stekkie terechtgekomen. „Het me niets uit waar ik sta, als maar goed gaat. Tegen Sparta ik slechts een kwartier op de r_ 1 gespeeld. Maar ik maakte winnende doelpunt en dus voet- Ie ik met plezier op die plaats, week eerder, in de ontmoeting FC Den Haag, was ik 90 minuten rechterspits, maar had er geen ier in omdat ik constant van hot haar rende en zelden een bal Met betrekking tot een even- uitverkiezing voor het Neder- elftal maakt het niets uit, dat ;enwoordig nogal switch. Wan- je 25 wedstrijden achtereen iback bent, houd Je die vorm wel Piet Wildschut van 1978 verschilt van de „uitgave" van drie jaar len. Hij oogde als een miskend int, dat bij zijn toenmalige club Groningen op het ragfijne koord n dan erin en dan ernaast balan- (rde. Toch was Wildschut in die 1 niet weg te branden uit de UE- •jeugd. Terugblikkend: „Ik heb in jaren natuurlijk veel geleerd. Je rdt ouder, je gaat de voetballerij er relativeren. Mede natuurlijk der invloed van de studie. Iedere ;baller relativeert voor zichzelf, ^^jar wanneer ik niet zou studeren, ld ik nu ongetwijfeld een leeg be- i. Na een kwartiertje heb ik wel g van een potje biljarten. Vroe- kon ik er ook niet tegen, wanneer trainer op mij schold. Ik was erg foelig voor dergelijke zaken. In leslë, om een voorbeeld te noe- raakte ik in de beginfase de twee ballen verkeerd. Wan- :r dat een paar jaar geleden was >eurd, had ik er net zo goed uit >en gaan." lativeren. Van de meëste sport- nsen zou je wensen, dat ze die inst zorgvuldig in hun geestelijke lage stoppen. Ook voor Piet Wild- lut is er geen punt om als hij de is krijgt naar Argentinië te m, maar voor het overige wijkt standpunt af van dat van zijn orsnee-coliega's. „Ik ben van plan te laten merken, dat ik het niet t het regime van Videlo eens ben. e, dat weet ik niet. Daar heb ik 5 niet over nagedacht. Misschien n onze volleybalmedewerker I8TERDAM De trainer-coach de Nederlandse damesvolleybal- ►eg Jaap Akkerhuis heeft gebro- met het damesteam van de ere- isieploeg Corbulo. „Een combina- van die functies was niet moge- I", aldus de Waddinxveense gym- itlekleraar, „de belangen bij Cor- lo lagen anders dan bij het Neder- 'dse damesteam. Daardoor ont- )k er bij de Voorburgse dames- *g voldoende motivatie Dat zette h door in het nationale dames- In het belang van de nationale *g heb ik dan ook besloten me bij Jrbulo terug te trekken". is het voor mij niet eens aan de orde. Indien ik wel gekozen word, is het een kwestie van „Het schiet je te binnen, wanneer het nodig is". Ik kan me best voorstellen, dat mensen die niet van voetbal houden, van mening zijn dat Nederland in Argen tinië niets heeft te zoeken. Maar wat schiet je er mee op? Als je wel gaat, krijg je de kans om andere zaken onder de aandacht van de mensen te brengen. Ik ben het niet eens met spelers die zeggen, dat ze alleen voor het voetballen naar Zuid-Amerika reizen. Het is tenslotte een spel. Als je het vergelijkt met hetgeen daar gebeurt, hoef je de vraag „wat is belangrijker" niet te stellen. Wan neer ik ga, wil ook de situatie buiten de stadions en de hotels bekijken." De intensieve studie op de Techni sche Hogeschool staat de in een stroomversnelling geraakte voetbal loopbaan van Piet Wildschut (en dus ook de trip naar Latijns Amerika) niet in de weg. „Ik probeer beide goed te doen en kan aan beide facet ten alle aandacht schenken, omdat de medewerking op de TH grandioos is. Gisteren wilde ik er uitgebreid met mijn leraar over praten, maar het was snel bekeken, omdat hij mij beloofde: „Jij zegt maar wat je wilt, dan passen wij ons er bij aan". Overi gens probeer ik onder alle omstan digheden nuchter te blijven. Al is het overdreven, het ene moment ben je een vaste keus voor het Nederlands elftal en het andere ogenblik voetbal je te slecht om je in Jubbega III te handhaven." MONCHENGLADBACH De Westduitse Bundesligaclub Borus sia-Mönchengladbach heeft in het seizoen 1976-1977 een recordomzet van 11.260.069 mark gemaakt. Na aftrek van de kosten, bleef een winst van bijna zes ton over. De cijfers wijzen uit dat Borussia voor* een groot deel afhankelijk is van de Europese bekerwedstrijden. Ter illustratie: uit de zeventien competitiewedstrijden van het vo rige seizoen kreeg de club 2.959.015 mark binnen, uit de vier Europese bekerontmoetingen 3.710.069 mark. De 182.728 mark, die Borus sia aan de Europa-Cup Finale te gen Liverpool overhield, is hierbij vergeleken een bescheiden bedrag. Ook de vriendschappelijke wed strijden waren winstgevend. Zij le verden 628.328 mark op. Voorts hadden de shirtreclame en de tele visierechten een niet gering aan deel in de omzet: samen 1.411.254 mark. Aan spelerswisselingen hield Mönchengladbach 2.136.076 mark over, gevolg van vooral de verkoop van Jensen en Stielike aan Real Madrid. Uitverkocht Londen De Europese toernee van Brazilië brengt duizenden voetbalsupporters op de been. Na uitverkochte stadions in Parijs en Hamburg is het Wembley-stadion reeds nu al uitverkocht voor de ontmoeting Engeland Brazilië op 19 april. De 92.500 kaarten gingen in enkele dagen grif van de hand. De wedstrijd wordt door de Engel se tv uitgezonden. Voetbal een wereldsport. Maar ook in ontwikkeling. In Kenia bij voorbeeld, waar een aantal spelers in Voi Safari Lodge tij dens een training (op blote voeten en/of eenvoudig schoei sel) gezelschap kreeg van goed moedig gestemde olifanten. de Jongelui vernielingen in het sta dion aangericht. De anderen kre gen van de rechter een berisping. Terug UEFA-jeugd PARIJS Nederland is met Grie kenland, de Sovjet-Unie en Noor wegen ingedeeld in groep twee van het UEFA-eindtoernooi, dat van 3 tot 15 mei in Polen wordt gehou den. De Nederlandse UEFA-jeugd, werd in de voorronde winnaar van groep vier, waarin Finland en de Ierse Republiek de tegenstanders wareft. Straf LONDEN Een supporter van de Engelse club Liverpool is tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens zijn aandeel in de ongeregeldheden, die na de wed strijd van zijn club tegen Aston Villa plaatsvonden. De 17-jaruge supporter bedreigde met zeven „collega's" enkele Aston Villa-ge zinde toeschouwers. Eerder hadden MuNCHEN Niets staat de terug keer van Paul Breitner naar Bay- ern München meer in de weg. In de rust van de Zuidduitse derby tus sen 1860 München en Bayern kwa men de geldschieter van Eintracht Braunschweig en de voorzitter van Bayern tot overeenstemming over het transferbedrag, 1.75 miljoen mark. De sponsor van de Brunswijkse club, Günther Mast, had in 1977 bij de aankoop van Breitner van Real Madrid tachtig procent van de transfersom (ruim 1,6 miljoen mark) voorgeschoten. Breitner zelf was een week eerder al tot overeen stemming gekomen met Bayern over een driejarig contract. LIS8ABON De ex-voetbalster Eusebio heeft een aanbod uit Hong Kong afgewezen. Seiko Club wilde de Portugees 4400 gulden per maand plus huis en premies beta len maar Eusebio eiste 4000 gulden per week. De onderhandelingen zijn daarop afgebroken. MEXICO CITY Vandaag en mor gen zijn twee belangrijke dagen voor de Olympische Spelen van 1984. Dan spreekt in Mexico City Lord Killa nin, de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) met een delegatie van de Amerikaanse stad Los Angeles, de kandidaat voor de Spelen van '84. Tussen de ge sprekspartners is een flink conflict gerezen omtrent de organisatie en de verdeling van de opbrengsten. De Amerikaanse organisatie eist een volledige zelfstandigheid waar het de financiële aspecten betreft, met name die van de televisierechten. Het IOC is echter in het geheel niet van zins afstand te doen van een derde deel van die rechten noch van andere, in de reglementen ingebouw de voorrechten. Los Angeles voorziet een opbrengst van 66 miljoen dollar (ongeveer 140 miljoen gulden) aan televisierech ten. De vraag is wel in hoeverre het IOC zijn wil kan opdringen, aange zien Los Angeles de enige kandidaat voor de Spelen in „het jaar van Or well" is. Killanin heeft zich al inge dekt door te zeggen dat. in het uiter ste geval, Mexico of Montreal, de organiserende steden van '68 en '76. de Spelen misschien op zich zouden kunnen nemen. Bij aankomst in Mexico City moest de voorzitter ech ter wel toegeven, dat er geen enkel formeel contact tussen het comité en de mogelijke plaatsvervangers is geweest. Tegenover de pers probeert Killanin van de olifant een mug te maken. Hij stelde simpelweg dat de beide partij en het „over een of twee puntjes" eens moeten worden. Killanin ver klaarde later in ferme bewoordingen dat de organisatoren uit Californiê zich, evenals alle andere kandidaten, uiteindelijk zullen moeten neerleg gen bij de reglementen van het IOC. Aan hem de taak dat de komende dagen in Mexico City aan de Ameri kanen duidelijk te maken. LONE PINE In de zesde ronde van het schaaktoernooi van Lone Pine heeft Poloegajevski zijn koppositie behouden. Hij won met wit van Res- jevski en heeft nu 5'/, punt uit zes partijen. Zijn naaste belager is Lar- sen, die zich na zijn nederlaag in de eerste ronde goed heeft hersteld. Larsen won met wit van de Engels man Mestel en heeft vijf punten. Beste Nederlander in het klassement is Hans Ree. Door zijn overwinning op Paul van der 8terren kwam hij op vier uit zes. Het bracht hem op een met twaalf spelers gedeelde zesde plaats. Er zijn nog drie ronden te spelen. In de zevende ronde zullen de twee kop lopers Poloegajevski en Larsen te gen elkaar uitkomen. Deze partij zal waarschijnlijk beslissend zijn voor de eindoverwinning van dit toernooi. Zesde ronde H Olaf&son-Tlmman 1-0 Ligte- rink-Lombardy '/*-»/». Ree-Van der Sterren 1-0 ZaJtsman-Böhm 1-0 Poloegajevskl-Resjevskl 1- 0 Leln-Portlsch Larsen-Mestel 1-0. 8tean- Pe tros Jan </>->/j. Peters-Browne 1-0 MUes-Benko Stand aan kop: 1. Poloegajevski S'/a. 2 Larsen S. 3. Portlsch. Leln en Peters 46. Petrosjan. Miles. Benkö. Stean. Mestel. Resjevskl. Olals- son. Ree, Rogoff, Sahogtc, Zaltsman, Shamko- vlch en Janosevlc 4. ATLETIEK Bob Hayes, oud-wereldre cordhouder op de 100 meter en tweevoudig gouden medaillewinnaar tijdens de Olympl sche Spelen van 1964 in Tokio. Is In Dallas (Texas) gearresteerd op beschuldiging van dc verkoop van cocaïne. De Amerikaanse atleet werd na betaling van een borgsom van 30 000 dollar vrijgelaten ZAALHANDBAL De Nederlandse heren- ploeg. die het komende weekeinde In een vler-landentoemool zal uitkomen tegen Frankrijk. Zwitserland en Noorwegen, telt tón debutant In de groep van de bondscoa- ches Jo Maas en Jan Tulk is Jo Hanckman van de onttroonde landskampioen Slttardla voor het eerst opgenomen De nieuwe titel houder Hermes is met vijf man het sterkst vertegenwoordigd In de Nederlandse selec tie De ploeg, die vrijdag iDoetlnchemi tegen Noorwegen speelt, zaterdag iGoudat tegen Frankrijk en zondag (Arnhem) tegen Zwit serland. bestaat uit: doel: Oer Norbart (Slt tardla). Ron de Jonge (Hermes) en Bert Kerstcns (Swift Roermond), veld Bert Bou wer. Hans Beugel. Nanne Prevo en Arie Pottuyt (Hermes). Plet Klvlt, Rene Ktviten Peter Verjans (Blauw Wit). Jo Hanckman. Jos Mevls en Ton Relnders <8ittardia). Paul Schuurkes en Joop Eüers (De Oazellen) en Bob Sondaar (AHC'31) ATLETIEK - De Kenlaan Henry Rono heeft Én Berkeley hel wereldrecord op de 5000 meter verbeterd De 26-Jartge atleet kwam uit op een tijd van 13 min 8.4 sec Het oude record dal op 13 min. 12 84 stond was In handen van de Nieuw Zeelander Dlck Quax ZWEMMEN De OostdulUe Andrea Pollak heeft tijdens de landenontmoetlng Sovjet Unle-Oost-Dultsland In Leningrad een nieuw wereldrecord op de 200 meter vlinder slag gezwommen met een tijd van 2 11.2. Zij .verbeterde daarmee het record dat op naam stond van haar landgenote Rosemarlc Oe- bnel met twee honderdste seconden. Tij dens de wedstrijden in Leningrad leverde de Oostdultse Antje 8Ulle een beste seizoen prestatie op de 100 meter rugslag met 1 03-33. Sergei Fesenko uit de Sovjet-Unie heeft UJdens de*e landenontmoetlng het re cord 400 meter wisselslag veibeterd en ge bracht op 4.25 25 Het oude record stond eveneens op zijn naam met 4.25.37. gezwom men op 28 augustus 1077 in Oost-Berlljn KAMPIOEN Omdat PSV kampioen van Neder land is geworden moet ik ineens met het schaamrood op de kaken gaan rondlopen. Tenminste, dat vroeg Ruud ter Weijden zondag aan het slot van de eerste Studio Sport voorstelling. Want in het westen wordt altijd zo neergekeken op PSV. Maar ze wa ren nu toch maar mooi ongeslagen kampioen. Proficiat, van harte en ga zo door. Allemaal best» maar schaamrood, nee, dat kan ik niet op m n kaken krijgen. Gewoon omdat ik bij het woord PSV blijf denken aan ge zeur. Daar zullen wel meer mensen buiten het fabrieksterrein van oom Frits in het zuiden des lands last van hebben. Dat eeuwigdurende verongelijkte van PSV, de zieligheidsstrategie als wapen tegen die lui uit de echte grote stad, dat gaat op het laatst op je zenuwen werken. Zaterdagavond nog. PSV was zo juist met bloemen van het veld gevoerd en Kees Rijvers moest ge heel tegen zijn zin in daar ook nog iets over menen. En daar kwam het weer. Dat het allemaal niet zo mak kelijk was als de mensen wel dach ten. Zeker met zoveel tegenslag. Kijk maar, René van de Kerkhof moet halverwege de wedstrijd uit vallen en FC Twente mag weer eens na een handsbal de bal in het doel schieten. En dan tóch nog kampioen worden, nou dan had Kees toch wel bewondering voor zichzelf en de jongens. Ik kan me niet herinneren dat er dit seizoen één doelpunt tegen PSV is gemaakt waar Rijvers niet iets op aan te merken had. Dan had er weer iemand de bai onder z'n arm meegenomen, dan was de hele ver dediging eerst onderuit geschof feld, dan stond er wel weer Iemand buitenspel of anders was de bal nooit de lijn gepasseerd. Kortom alles en iedereen spande samen tegen PSV dat desondanks toch kampioen werd. Want hoeveel misbaar moest René van de Kerk hof dit seizoen niet maken om vijf van de drieentachtig strafschop pen die hij eigenlijk verdiende, te krijgen. En niet te vergeten de pers, tot in Eindhoven zelf, die bleef PSV maar pesten. Niet op een mooie voorpa gina met grote letters „FANTAS TISCH PSV" maar ergens achterin op een sportpagina de melding dat Sparta ten onrechte verloor. Tegen dat getij roeiend werd PSV kampioen. En wat moet je dan op zaterdag lezen? Dat oom Frits er zoveel geld in heeft gestoken Stel letje pestkoppen, omdat ze uit het westen komen weigeren ze te kC' - if. v schrijven dat er in Nederland nooit beter werd gevoetbald dan door PSV. En dan zou ik het schaamrood op m'n kaken moeten krijgen? Het was een mooie positieve op merking van Ter Weijden maar bij PSV zullen ze d'r wel weer wat achter zoeken. RENSENBRINK Jaren geleden gold Maarten de Vos als de beste sportjournalist van Ne derland. Bewonderd maar ook her en der gehaat omdat hij zijn me- ning duidelijk naar voren bracht, ging hij door het voetballeven. Zo had hij om maar wat te noe men een hartgrondige hekel aan lieden die na enige onwelgevallige publiciteit plompverloren verklaar den dat er mensen woorden in de mond waren gelegd die de betrok kenen nooit gebezigd hadden. Een in de voetballerij veel voorkomen de vervuilende wijze van het eigen straatje schoonvegen. De Vos verliet de sportjournalis tiek niet lang nadat het dagblad De Tijd waaraan hij verbonden was werd opgeheven. Hij werd een der directeuren en sinds kort dé direc teur van het bureau Inter Football, handelend in alles dat iets met voetbal te maken heeft. In zijn functie van directeur van IF sprak De Vos zaterdagmorgen in „Sportcafé" tijdens de door de TROS ten behoeve van Inter Foot ball beschikbaar gestelde zendtijd. Behalve over de nieuwe sponsor van het Nederlands elftal die z'n eerste gratis publiciteit voor de ra dio kreeg aangeboden, ging het ook over de voetballer Rob Rensen- brink. Rond Rensenbrink ontstond vorige week een stormpje. Trouw publi ceerde woensdag een interview dat Matty Verkamman met Rensen brink had. De in België wonende en spelende Nederlander was nogal geïrriteerd geraakt over de gang van zaken rond het Nederlands elf tal en overwoog serieus om maar helemaal af te zien van deelneming in Argentinië bij het wereldkampi oenschap voetbal. Dat verhaal was aanleiding voor andere kranten om ook over deze zaak te publiceren. Met name het ochtendblad De T. was in verband met zijn commerciële bindingen met het produkt het Nederlands elftal verontwaardigd en schreef Rensenbrink onder het kopje „kin derachtig" naar de mestvaalt. Een dag later werd er weer een stand beeld opgericht voor Rensenbrink omdat duidelijk werd dat hij waar schijnlijk toch wel mee zou gaan naar Argentinië. Zaterdagmorgen kwam Rensen brink dus weer ter sprake. Maarten de Vos kwam met de stellige ver» klaring dat Rob Rensenbrink be paalde woorden in de mond waren gelegd. En iemand anders die ook iets met de sponsoring te maken had waagde het om alle uitspraken in twijfel te trekken omdat Rensen brink nooit meer dan twee woorden zegt. Als het sommige mensen te pas komt zijn ze nu eenmaal ten bate van de eigen beurs volgaarne bereid een simpele voetballer de grond in te stempen. Alles kwam er echter op neer dat er niets klopte van het interview. Rensenbrink stond zo positief als maar kon te genover het Nederlands elftal. Met andere woorden, De Vos ge bruikte een bekende minderwaar dige manier om het IF straatje schoon te vegen. Er zijn nu een maal lieden die hun verleden vol gaarne en publiekelijk ver loochenen. Want Rob Rensenbrink bleek zich in het geheel niet bewust te zijn van het feit dat hem bepaalde woorden in de mond zouden zijn gelegd. De strekking van het ver haal, aldus Rob Rensenbrink zelf, was Juist. Over de letterlijke tekst kon hij zich niet uitlaten omdat hij het hele interview nog niet gelezen had. Wel was de situatie inmiddels ge wijzigd Er was weer een sponsor gevonden en er stonden er nog twee op de stoep te trappelen. Dat had Rensenbrink vernomen van Inter Football dat hem geïrriteerd bena derde over de negatieve publiciteit. Rensenbrink wijzigde daarop zijn standpunt. Maar het was zeker niet zo dat zijn woorden verdraaid waren weerge geven of hem zelfs woorden in de mond waren gelegd. Dat verzon De Vos die Immers nog aan Rensen brink moet verdienen. Zo diep is IF inmiddels gezonken. HAND Het Duitse weekblad Stem publi ceerde afgelopen week een verkla ring van de voetballer Paul Breit ner. Hij, geliefd mikpunt van de Duitse boulevardpers, vond dat als het nationale elftal dan toch naar Argentinië gaat men in ieder geval president Videla geen hand moet geven als die man zich in het kader van de publiciteitspoppenkast on verhoopt op het veld zou begeven. De Nederlandse voetballer Henk van Leeuwen denkt, zo ontlokte het VARA-programma „In de rooie haan" hem, over zo'n zelfde soort aktie onder de spelers van het Ne derlands elftal. In tegenstelling tot Breitner gaat Van Leeuwen hoogst waarschijnlijk wel met de nationa le selectie naar het wereldkampi oenschap. Stem publiceert ook hoe de Duitse selectie denkt over folteringen in Argentinië. Een serie dikwijls hoogst opmerkelijke uitspraken: „Ik zal daar onder zware druk staan en kan me er geen grote zorgen over maken" (Abramczik), 'Daar denk ik niet aan. Ik heb ook geen slecht geweten als ik voor 200 mark eet en sommigen in India honger lijden' (Beer), 'Ik ben twee keer in Argentinië geweest. Bij de eerste keer was daar iets niet in orde. Bij de tweede keer was alles zeer opgewekt' (Bonhof), 'Het pro bleem Is, als we ons druk maken, beleven we daar mogelijk vier kwa de weken' (Burgsmüller), 'In de sport moet men de politiek niet betrekken' (Dietz). '8oldaten sto ren me niet. Ik hoop dat we ver komen' (Fischer), 'Het is geen pret tig gevoel door militairen begeleid te worden die een geweer in de aanslag hebben' (Flohe), 'Ik ben niet bang daarheen te reizen. Het is zeker goed beschermd' (Müller), 'Men moet niet blind zijn. Ik teken de petitie' (Franke), 'Ik ben maar een klein radertje. Ik kan daar niets doen' (HöLzenbein), 'Nee, het belast mij niet dat daar gefolterd wordt' (Kaltz), 'Ik heb me met dit thema al beziggehouden en ik vind het kwellend' (Kargus), 'Straks ko men we daar, geven onze mening en dan zijn we ook opgepakt' (Maler), 'Men mag de situatie in Argentinië toch niet doodzwijgen' (Neumann). 'Ik kan niet accepteren wat daar mis Is. toch zou ik graag meespelen" (Rummeniggei, 'Ik zie het probleem in Argentinië. Maar ik zie het ook in de DDR" (Rüss- mann). 'Ik heb nog geen brief ge had en kan er niks over zeggen' (Schwarzenbeck), 'Ik steun Amnes ty. Ook de DFB moet dat doen en zeggen dat zij er achter staan' (Seli- ger), 'Ik weet het niet precies. Ik heb daar ook geen mening over' (Tenhagen), 'Amnesty zou liever in Stern nog eens moeten lezen wat daar over Russische kampen staat' (Vogts), 'Als ik het veld op loop denk ik alleen nog aan voetbal' (Worm) en 'Ik zal bij de groep blij ven. Dan zal me zeker niets overko men' (Zimmermann). En nu allemaal voor Berti Vogts: Noch ein Tor! RAMP Wat is een regelrechte ramp? Een regelrechte ramp is als je be lasting moet betalen, dat niet doet, dan gesnapt wordt en alsnog moet gaan betalen. Sommige mensen zullen het wat moeilijk hebben met deze om schrijving maar in de sportwereld wordt het wel zo ervaren. Sterker nog, de NSF, die geacht wordt als overkoepelend orgaan over alles goed na te denken, spreekt ook al van een ramp nu de belasting dienst achterstallige gelden wil gaan innen. En achterstallig is dan nog netjes uitgedrukt, want ande ren hebben het gewoon over belas tingontduiking. In de sportwereld gaat nogal wat zwart geld om. Dat komt binnen via de donaties van de uitgebreide familie NN. De clubs kennen die familie zeer goed. maar houden het om bepaalde redenen liever op „on bekende gulle gevers". Het binnenkomende bij sommi ge clubs binnenstromende zwar te geld wordt gebruikt voor allerlei soorten betalingen. Moeilijk be wijsbare betalingen, zeker als het om amateurs gaat. makkelijker be wijsbare betalingen als het gaat om functionarissen als trainers. Om kort te gaan, de lasten van de club worden wat verlicht door de giften van mensen die met zwart geld omhoog zitten. De FIOD, de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst, heeft het zwart geldcircuit bij de sportclubs kortgeleden echter ontdekt. Uit de losse hand werden daarbij wat be rekeningen gemaakt die oplever den dat er voor honderden miljoe nen aan achterstallige belastingen en sociale premies nog betaald die nen te worden. Een ramp dus, want de sportwereld roept altijd veel, heel veel geld tekort te komen. Waar moet een armlastige club het geld immers vandaan halen nu al les legaal moet gaan. Niet iedere club kan zoals de Amersfoortse Zwem en Polo Club voor dat doel (met bloedend hart) de juist uitge keerde subsidie aanwenden De NSF vreest dat als de belasting dienst gewoon z'n werk doet nogal wat clubs op de fles zullen gaan en hoopt dus dat er met het ministerie van financiën nog een vergelijk, desnoods een makkelijke afbeta- lingswijze, mogelijk zal blijken te zijn. Maar, zo wijst de NSF erop, de sportwereld is eigenlijk het slacht offer geworden van een achter haald subsidiebeleid. Het buurt werk bij voorbeeld, wordt gesubsi dieerd en in dat bedrag zit ook de som die aan belastingen en sociale premies betaald moet worden. De sportwereld, het ondergeschoven kind van onze samenleving, moet het echter allemaal zelf maar uit zoeken. Logisch dus dat ze proberen om de boel te flessen maar dat vertelt de NSF er niet bij. Zo is een ramp tot stand gekomen nu de FIOD op het spoor is gezet Een ramp? Kom nou. Eigen schuld. Hoewel het er soms nauwelijks op lijkt valt de Nederlandse sportwe reld nog altijd gewoon onder de Nederlandse wetgeving. Kan de NSF dat misschien binnenkort ook eens duidelijk maken aan zijn leden? FEEST Zeg Brak, maak Jij nog iets van dat miljoenste lid van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond? Onze J. C. Brak: Die blauwe blazer show in Den Haag? Ik lees hier net in de begrotingspapieren van de KNVB dat ze daar 100.000 gulden voor hadden gereserveerd. Is er nou niemand op het idee gekomen om daarvan pakweg 5000 gulden uit te trekken voor iemand met een leuk ideetje? 't Zal wel niet. Gaan ze een jongetje van 6 Jaar een horloge geven. Bij de KNVB geven ze zeker iemand die 75 jaar lid is een hobbel paard cadeau. Enfin, dat jongetje heeft een tijd staan te huiler? en daar had hij groot gelijk in. En maak je nog iets van die Con nors die in een week evenveel ver diende met vijf partijen tennis als een goed geschoolde metselaar in twee jaar? Onze J. C. Brak: Ik denk 't niet. Maar ik ga thuis wel oefenen op dat gebaartje, hup ringvinger de lucht in. Als ik de hond dus nog moet uitlaten. Dat doen ze allemaal in Amerika dat zag Je zondag nog aan die basketballer die zo volstrekt buiten zinnen was dat ik dacht dat een dopingonderzoek wel op z'n plaats was. Weer dat vingertje. He lemaal te gek joh. Verder niks? Onze J. C. Brak Nee. verder niks. Nou dan hoop ik dat lk thuis ben voor het gaat regenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15