iuropese luchtbus breekt door De ware halfzware. 5: velbelovende kansen op Amerikaanse markt hoofd van het bureau kabinetszaken Brinkhorst: VVD moet lakmoesproef nemen bij zichzelf nister zwijgt er Haagse uwlocaties Grondverplaatsingsproject te Diemen. „Kijk,je hebt ook de verant woording voor het onderhoud van zo n machine. Ruim drie ton kost zo n ding. Dus het is zaak dat je weet wat je doet. Maar dat is eigenlijk met alles zo, vind ik. Zelfs met shag. Ik rook Drum. Heb ik altijd al gedaan eigenlijk. Ja, ik heb VToeger weïeens wat anders geprobeerd, maar dat vond ik gewoon niet lekker. Nee, geef mij maar Drum. Dat is niet te licht en niet te zwaar. Maar wel pittig!' Drum als je je draai gevonden hebt iAG 11 APRIL 1978 TROUW/KWARTET P11-RHS13 stellen toestellen optie te nemen op nog eens vijfentwintig luchtbussen. Naast ..Eastern" hebben op het ogenblik „Allegheny Airlines", „South-West Airlines" en „Trans World Airlines" belangstelling voor het Europese produkt. Zwaar Die Amerikaanse belangstelling is vooral toegenomen nadat „Airbusin dustries" had toegezegd het lan dingsgestel aan te passen aan de eisen die gesteld worden door de Newyorkse luchthaven voor binnen landse vluchten La Guardia. Aan vankelijk vond men daar het ge wicht van de luchtbus (150 ton) te groot voor de taxlbanen. Door de wieldruk beter te verdelen wordt dat bezwaar nu weggenomen. Behalve voor de huidige versie van de luchtbus, die 300 passagiers kan vervoeren, lijken ook de toekomst plannen voor een kleinere versie (130 tot 160 passagiers) bij luchtvaart maatschappijen aan te slaan. Hoe wel dit toestel pas in het midden van de jaren tachtig op de markt zal komen, hebben zowel „Lufthansa" als „8wissair" al gezegd er belang stelling voor te hebben. De nieuwe versie zal ook concurrerend kunnen zijn voor onder meer de nieuwe ont werpen van Boeing, de 767 en 777. Reden voor ..Airbusindustries" te ge loven tegen 1980 tussen de 360 en 400 vliegtuigen te hebben verkocht Dick Ringlever EINDHOVEN (ANP) - „Het wordt tijd dat de WD bij zichzelf de lak moesproef neemt. Wil de WD een moderne, liberale partij worden of zich blijven koesteren in de zon van een conservatief ledenbestand." *ERDAM Met de zo goed als zekere bestelling van tien luchtbussen door de Amerikaanse luchtvaartmaat- pij Eastern Airlines, lijkt de Europesevliegtuigindustrie oorbraak te hebben geforceerd, zoals die na de Tweede doorlog nog niet is voorgekomen. ;nt v) ikt." |zeer door het grote aantal, dat t wordt besteld (er is een to- llrag van 1.7 miljard gulden kmoeid), alswel door het feit |ook de Amerikanen het oog i Europees produkt hebben allen. veelbetekenend, omdat juist lerikaanse vliegtuigindustrie oe zo'n 93 procent van de hele ie civiele wereldmarkt be- Reuzen als Boeing, McDon- luglas en Lockheed vooreagen [elke luchtvaartmaatschappij In produkten. De Europeanen In er nauwelijks aan te pas. Ik in landen buiten de VS, lijks of helemaal niet fn de VS. liet toch gerenommeerde pro- l als de Franse Caravelle, de fcndse Friendship en Feilow- 1e Britse Vickers Viscount en Jc-lll kreeg men nauwelijks kt aan de grond. uidsarm sens lijkt dat te veranderen. L de Amerikanen in 1972 toen ste luchtbus zijn proefvlucht e nog weinig concurrentie le- vrezen van de Europese Jum- pr de midden-afstand, blijken i houding nu te hebben gewij- Dpenlijk hebben Amerikaanse igfabrieken al toegegeven de „buy European" (koop een ees produkt) te vrezen. En het toevallig dat juist na de ver- uccessen van de luchtbus vaker wordt gepleit voor sa- lerking met de Europese indu- 1 Amerika wordt de luchtbus Tinwd als een goed produkt. inze parlementsredactie HAAG Minister Beelaerts Blokland wil zich momenteel aengen in de discussies op pro- |al niveau over de keuze van de fc bouwlocaties rond Den Hij hield gisteren In de Twee- imer bij de behandeling van de [delijkingsnota de mond over taak dicht, om het lokale be niet onder druk te zetten met toegtijdig naar buiten brengen ijn mening. was de enige reactie van de Iter op de pleidooien van de te Tweede-Kamerfracties voor rschillende bouwlocaties. De wil het tuinbouwgebied van Ingen als voornaamste bouw- e. de WD wil dat juist niet. en JDA wil de in de verstedelij- nota genoemde mogelijkheid rootscheepsbouw langs de Hof- (poorlijn bij Pijnacker-Noot- niet, en daarentegen wel wo- ouw bij Leidschendam. Het gebruikt ongeveer 25 procent minder brandstof dan vergelijkbare Jumbotoestellen en is bovendien ge luidsarmer. Bij Eastern Airlines, die al sedert enkele maanden met vier luchtbussen vliegt tussen New York en Florida, heeft het toestel al de naam whisperliner gekregen. Injectie Die groeiende populariteit kan in de toekomst een belangrijke injectie betekenen voor de Europese indu strie. Want hoewel de plannen voor een Europees project oorspronkelijk uit Frankrijk kwamen, is niet alleen de Franse internationale vliegtuigin dustrie Aerospeciale erbij betrok ken. Zij heeft er wel een groot aan deel In (cockpit, eerste deel van de romp en de middenconstructie), maar ook Nederland, Duitsland, En geland en Spanje werken mee. Zo bouwt de Fokkertak van VFW-Fok- ker alle bewegende vleugeldelen (6 procent), de Duitse tak van het concern het voorrompstuk (15 pro cent) en het Duitse Messerschmitt- Billkow-Blohm-bedrlJf het hele staartstuk en een deel van de romp, de Britse Hawker-Siddeley de vleu gels en de Spaanse Casa de staart vlakken. Het geheel wordt dan geas sembleerd in de fabriek van Aeros peciale in Toulouse. Zeventig verkocht Op het ogenblik heeft .Airbusindus tries" zoals het consortium officieel heet, al orders voor zeventig lucht bussen genoteerd. Er is optie op nog eens 36 toestellen. Van de eerste groep vliegen al 55 machines bij der tien luchtvaartmaatschappijen. Voorlopig lijkt Europa het beste af zetgebied. De Franse luchtvaart maatschappij „Air France" heeft al zijn achttien bestelde toestellen in de lucht, Lufthansa vliegt met elf luchtbussen en heeft optie op negen toestellen en SAS breidde onlangs haar opdracht uit van twee tot twaalf toestellen. Maar ook de markt in het verre oosten blijkt mogelijk heden te bieden. Korea. Thailand en India hebben samen dertien toestel len besteld en optie genomen op negen. Tientallen Van veel groter belang echter acht „Airbusindustries" de opening in de Amerikaanse markt, waar tal van binnenlandse luchtvaartmaatschap pijen staan voor vervanging van hun huidige vloten, voor een belangrijk deel bestaande uit DC 8, Boeing 707 en Boeing 727. En als men spreekt over Amerikaan se binnenlandse maatschappijen moet men niet denken aan kleintjes. Eén daarvan, „United Airlines", naast de Russische „Aeroflot" zelfs de grootste maatschappij ter wereld. Als bij dat soort maatschappijen dus gekozen wordt voor een nieuwe ma chine, gaat het gelijk om tientallen toestellen. Dat blijkt wel uit de plan nen van „Eastern" om als men de financiering in orde krijgt waar schijnlijk naast de negentien te be- Gewijzigde oproep PROVINCIE ZUID-HOLLAND het kabinet van de Commissaris der Koningin (afdeling Ka st van de provinciale griffie) is vacant de functie van bureau behandelt onder meer de navolgende aangelegen- en behorende tot de taken van de Commissaris der Koningin: advisering inzake benoeming, schorsing en ontslag van bur gemeesters; advisering inzake de toekenning van onderscheidingen; werkbezoeken; protocol-zaken. fraagd wordt een medewerker met goede contactuele eigen- appen en representatieve kwaliteiten, kennis van bestuurlijke gelegenheden en een goede schriftelijke en mondelinge uit- kkingsvaardigheid. Een opleiding op academisch niveau en iring in soortgelijke werkzaamheden strekken tot aanbeve- ftijd bij voorkeur ca. 40 jaar. psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selectie- cedure. istelling zal plaatsvinden op een salaris, dat afhankelijk opleiding en ervaring gelegen is tussen 4.265,en 713,bruto per maand. antie-uitkering 8 van het salaris. De provincie Zuid-Hol- I is aangesloten bij de Interprovinciale Ziektekostenregeling R-). riftelijke sollicitaties met vermelding van volledige personalia )en drie weken na het verschijnen van dit blad te zenden aan Griffier der Staten van Zuid-Holland, Koningskade 1 te iravenhage. Ie linkerbovenhoek van de brief en de enveloppe te vermel- C.A.P.Z./126/T De A 300 B, luchtbus, bij zijn eerste bezoek aan Schiphol. Dit zei het D'66 Tweede Kamerlid Brinkhorst gisteravond op een dis cussiebijeenkomst van de „Vrouwen in de WD" in Eindhoven. Brink horst vond. dat de uitslag van de statenverkiezingen van 29 maart de WD landelijk in een ongemakkelij ke situatie heeft gemanoeuvreerd „De winst van het CDA en het verlies van de WD hebben het accent van het kabinet verlegd in de richting van versterking van de situatie van het CDA", aldus Brinkhorst, die hieruit afleidde dat eigen accenten van de WD in het kabinetsbeleid aan kracht hebben Ingeboet. „De heer Aantjes zal worden aangemoe digd de zogenaamde continuitell van het beleid van het vorige kabi net t« benadrukken." Brinkhorst zei van mening te zijn dat de WD in toenemende mate een Janusgezicht vertoont Het ene ge zicht. aldus het Kamerlid, is bepaald door de verkiezingswinst van de af gelopen jaren, waardoor de WD de „rechtsbuiten" in de Nederlandse politiek is geworden. Het andere ge zicht is bljgeschminkt door de nieu we fractieleider in de Tweede Kamer Rietkerk, die een vernieuwingsgezin de politiek wil voeren in liberale zin. Beide benaderingen zijn volgens Brinkhorst onverenigbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13