Evert Oldenhof de laatste Klokkeluider van de Dom Trap er niet in I Brillen, cosmetica, bruin worden UW PROBLEEM OOK HET ONZE i/roeger was het in je idee altijd mooier 'Margaret wil er mee stoppen' 6 L_ IANOAG 10 APRIL 1978 VARIA Trouw/Kwartet 7 "1 igd oi jesteld iw toe-' opera-or Fred Lammers net de_, dat er zijn en JTRECHT Nog een paar weken en Evert Oldenhof, de man er al 33 jaar voor zorgt dat de klokken van de Domtoren op ogtijdagen worden geluid, gaat met pensioen. Op 12 mei emt hij afscheid en dat betekent dat Utrecht het vanaf die tum zonder klokkeluider zal moeten stellen, omdat inmiddels 1 vast staat dat Evert geen opvolger zal krijgen. De Dom- ikken zullen ook in de toekomst bij speciale gelegenheden in weging worden gebracht, maar niet meer door een vaste man. trahen regels, getre- dingen rekken ;en die aatsen ouwen er hun ien. In 1 enke- aSere- iaanse kinde- i haar i gege- 3 aan- Serena l voor dat de lisatie ai-eco- ft van tijden zijn anders geworden. Ik er nooit een probleem van ge- akt op de meest onmogelijke n naar de toren te moeten gaan. weet langzamerhand niet beter, kunt zoiets tegenwoordig echter mand meer opleggen. Ik heb het lie jaren gedaan omdat ik het als n plicht zag. Ik vond dat het bij n werk als opzichter van de ge weten^ Bntelijke monumenten hoorde en Vbij is mijn speciale taak nu een- al de zorg over de klokken. Aan beroepen zitten minder prettige iten, al heb ik dat klokkeluiden Dit zo ervaren. Maar ja, ik ben nog land van de oude stempel", con- teert Evert als we op een maartse op weg zijn naar de „klokkezol- vijftig meter hoog in de Domto- licano ouwen en het' tVad-P3' het Domplein klauteren we de Uati* rds snater wordende trappen op. ^due' elkaar 230 treden, heeft Evert is uitgerekend. Vijf collega's van heer Oldenhof zijn meegekomen. i'ctanHldat het een van de laatste gele- addennheden is -ome Evert", zoals hij i Alle de dienst algemeen wordt aange- ?nhuis'oken' in actie te zien" 'e_v"'ta hun afscheidshommage, een ivrou-^de oefening voor de slanke lijn. ook een praktische kant. Als mum ir ^eluider kun je het niet alleen al hoeven er .op deze dag ter legenheid van de dies-viering van anolie utrechtse universiteit traditiege- kosno-|uw maar v*er van de zeven histori- Qenè.ie klokken hoorbaar te worden, ort in-P1 moet de nodi6e mankracht onder-r worden opgetrommeld. In de t fleste gevallen wordt Evert Olden- •n zes I terzijde gestaan door een groep un lid-h™16*5- "^fchttien jongens van „de Vliegende jl" zijn mijn vaste helpers. Vroeger rd het klokkeluiden door eigen j^/soneel gedaan. Daar is een jaar of ren ieinti6 geleden de klad in gekomen. loeten1 mensen blijven nu met feestda- riis terliever een beetje langer in bed of en b«Hgaan voor dag en dauw °P Pad moet^ de caravan. Op Kerstmis en met nu in jaarwisseling is het helemaal een rukke-kave aan mensen te komen die handje willen helpen. Niemand dan graag weg uit de famille- g. Daarom zijn we op padvin- •shulp overgeschakeld en ik kan geen betere assistenten wensen, nemen dat klokluiden heel se ns. Ik heb er jongens bij. waarvan vaders me ook al hebben gehol- toen zij nog padvinder waren." p tijd ie Evert hoeft er nooit over te gen dat ze niet op tijd op het pel zijn. Op paasmorgen stonden ook weer een minuut of tien voor- ze aan hun zoveelste opwaartse ng begonnen, bij de ingang van de mtoren te wachten op hun aan- rder. Zo zal het ook op Koningin dag, de vier mei-herdenking en vrijdingsdag gaan. „En misschien g op 14 mei. want dan is het Pink- ren. Ik denk dat ik dat er nog wel neem al is het twee dagen na mijn iciële afscheid." denkt Evert har- p Het zal hem moeilijk vallen cheid te nemen van zijn klokken waarschijnlijk nog meer van zijn pers. e jongens vragen me telkens of ik h nog niet een poosje wil blijven, hoeft alleen maar met ons mee te gaan. wij zullen wel aan de touwen trekken", zeggen ze. De kerkvoogdij zou ook graag zien dat ik mijn af scheid nog wat uitstel. Van die zijde is men bang dat het luiden moeilijk heden zal opleveren als ik weg ben. Nu is het al zo dat wanneer ik zomers een paar weken op vakantie ben. de klokken van de Domtoren op zondagochtend zwijgen. Ik wil er eerst nog eens wat nachtjes over slapen. Maar het is denk ik het ver standigste dat ik vertrek. Je moet er toch ééns mee stoppen. Mijn voor ganger. de heer Stooker, heeft er. toen hij met pensioen ging, als hoofdopzichter bij de gemeentelijke monumenten, ook een punt achter gezet. Hij is zelfs nooit meer in de toren geweest. Zo abrupt zal ik het niet doen. Ik zal heus nog wel een gaan kijken. Maar om er nu persé mee door te gaan. „Voor mijn vrouw is het ook niet zo leuk altijd in haar eentje oud en nieuw te moeten vieren. Zij heeft er nooit een vervelende opmerking over gemaakt, o nee. zij ziet het ook als een deel van mijn werk. Als ik op nieuwjaarmorgen thuiskom, staat mijn borreltje altijd klaar. Ik begin als veel mensen al onder de tafel liggen. In het begin is mijn vrouw wel een meegegaan de toren op. Met Kerst en op Oudejaarsavond is het trouwens helemaal niet ongezel lig in die Domtoren. Alleen ben ik dan in elk geval niet. want behalve mijn vaste helpers komen er uit di verse delen van het land belangstel lenden. Het is ook iets geweldigs om eens mee te maken, dat gebeier van al die klokken". Grote M Honderden keren is Evert Oldenhof de afgelopen 33 jaar als klokkeluider in actie gekomen. Het begon alle maal op 5 mei 1945. „Die dag kreeg het gemeentepersoneel dat beschik baar was opdracht de blokken waar mee de klokken in de oorlogsjaren waren vastgezet, weg te halen. Om dat ze uit het begin van de zestiende eeuw dateren, hoefden ze niet te wor den omgesmolten van de Duitsers Er was een grote M opgezet, wat inhield dat ze onder monumentenbe scherming stonden. Die letters staan er nog altijd op. Aan vele gebeurte nissen bewaar ik herinneringen, maar de eerste keer dat ik als klok keluider dienst deed maakte de meeste indruk op me. Nooit heb ik nadien meer met zoveel overgave aan de touwen getrokken als op die dag, toen ik de vrede mocht inluiden. Daarop hadden we tenslotte vijf jaar gewacht. Een uur lang hebben we het op die 5e mei 1945 volgehouden." Het zal velen zo vergaan dat hun eerste reactie, als zij horen dat er nog klokken met de hand worden geluld, er een is van verbazing. Evert Olden hof kan dat wel begrijpen. „Er zijn ook niet veel klokkelulders meer in ons land. Het is best mogelijk dat ik de laatste ben. In de meeste gevallen gebeurt dat luiden nu elektrisch. Het is een koud kunstje het technisch zo te regelen dat ik de klokken van de Domtoren vanuit mijn bed in bewe ging kan zetten. Maar er is wel een groot verschil tussen de klank van klokken die elektrisch worden geluid en klokken die met de hand worden bediend. Als het elektrisch wordt gedaan, klinkt het te mooi. Als je er mensen voor inzet klinkt het echter. EVERT OLDENHOF - - - - mooiste herinnering aan 5 mei 1945 (foto. Henk Tukker) Er wordt er wel eens een moe en zo'n tijdelijke inzinking hoor Je aan de klok. omdat zo iemand dan een beet je langzamer aan het touw trekt. Een ander luidt soms ineens wat sneller. Daardoor krijg je die warme klan ken. Al het andere is in vergelijking, daarmee surrogaat" Als Evert ermee stopt zullen zijn collega's waarschijnlijk bij toerbeurt de toren Ingaan. Pas in het uiterste geval wil Utrecht de moderne tech niek inschakelen. Maar hoe lang men daaraan nog kan ontkomen? Ademhaling „Jullie weten nu in elk geval hoe het werkt." zegt Evert als zijn collega's hun colbertjes weer aantrekken en met rood aangelopen hoofden aan de afdaling beginnen. „Met dat trap lopen moet je ook uitkijken. Toen we naar boven gingen heb ik dat eens even bekeken, maar de meesten van jullie deden dat te vlug. Elke stap is een ademhaling. Als je daar maar aan denkt, loop je veel gemakkelij ker. Als je het sneller wilt doen begin je al gauw naar lucht te happen. Dat leer je wel in de loop der jaren Evert is een man die zich niet laat opjutten Zorgvuldig sluit hij de deur van de klokkenzolder, waar de touwen die zijn verbonden met de een verdieping hoger hangende ko lossale gevaarten, nog wat nasllnge- ren. „Toen ik als schooljongen voor een dubbeltje voor het eerst de Dom toren mocht beklimmen, heb ik er geen moment aan gedacht dat ik hier later zo vaak zou komen. Het gaat vaak wonderlijk in een mensen - leven." zegt Evert Oldenhof als de begane grond weer in zicht begint te komen. Onze voetstappen klinken hol in de schemerige torenruimten. Waar het hart vol van is loopt de mond van over. door Mink van Rijsdijk Je kunt tegenwoordig geen krant of tijdschrift meer open slaan of je stuit op verhalen over hondepoep die de Amsterdamse straten bezoedelt. Er worden harde artikelen geschreven tegen de hond, nog hardere tegen de baas of bazin van het beest. Aan de andere kant roert de hondelief hebber zich niet minder fel, zodat de trouwe viervoeter te vuur en te zwaard wordt verdedigd alsof er nergens op ongunstige plekken uitwerpselen worden gedeponeerd Die avond dat ik in Amsterdam moest zijn voor een spreekbeurt, dacht ik aan honden noch aan poep. Het enige dat me bezighield was een veilig parkeerplaatsje. want wat Amsterdam aan poep te veel heeft, heeft het helaas aan plekjes voor de auto te weinig. Maar ik had geluk. Niet meer dan tien minuten behoefde ik te lopen om op de plaats van bestemming te komen. Ik voelde me als Klein Duimpje zoals ik me de route inprentte het zou niet de eerste keer zijn als ik de auto later niet meer terug wist te vinden. De zaal waar ik verwacht werd. was er een van de naakte waarheid, zonder kraak of smaak. Als de mensen maar droog en warm kunnen zitten is dat al heel wat, moet bij het ontwerpen van het gebouw de architect hebben gedacht. Hij had zijn doel bereikt, meer dan dat zelfs, het was niet alleen warm, maar snikheet in de zaal De presidente vergoedde veel Ze was een aardige, sympa thieke vrouw met een welluidende zachte stem Iets te zacht. Om haar goed te horen, leunde ik tijdens „de gebruikelijke opening" wat voorover. Juist op dat moment seinde mijn reukorgaan iets heel onaangenaams tot mijn hersenen door. Waar ik maar mee zeggen wil dat ik tijden* het openingsgebed duidelijk hondepoep rook Het zit er van kindsbeen af zo bij me ingehamerd dat ik onder het bidden mijn ogen dicht behoor te houden, dat ik slechts met één oog naar mijn laarzen durfde te gluren om de schade op te nemen. Bij de eerste inspectie zag ik niets ongerechtigs. maar de penetrante stank loog er niet om. er moest wel wat mis zijn. Voorzichtig schoof ik mijn voel over de vloer ter verdere controle Een abrupt gekraak van stoelen en geschraap van kelen bepaalde me weer bij een andere werkelijkheid ik mocht mijn beide ogen weer helemaaf opendoen. Linkerlaars mets. rechterlaars Toen fluisterde mijn buurvrouw geagiteerd „Zeg. ik moet even weg. er zit poep aan mijn schoen Zelf bleek ik brand schoon te zijn. Aan het einde van de avond vond ik donder hindernissen de auto terug Het kwalijk riekende verhaal i* op zichzelf niet belangrijk, maar het zette me wel aan het denken. ledereen weet nu ondertussen dat Amsterdam niet meer de stad is die ze geweest is. Ongestraft geriefelijk flaneren is er niet meer bij. Ook niet-Mokummers zijn op de hoogte van de smeerlapperij op de trottoirs. Wonderlijk is dai je hoeft er helemaal met p3s geweest te zijn om heel zeker te weten hoe groot de troep is die de honden maken. Niemand twijfelt er ook maar een beetje aan. Dan verspringt er iets in mijn gedachten. In een verhitte discussie hoor ik iemand zeggen en dan gaat het niet over Amsterdam „Jij kunt er niet over oordelen Je bent er niet geweest Hallo trappen we daar nog steeds in"1 Dat zijn naderende vertrek hem hoog zit blijkt duidelijk als Evert het gesprek ineens weer die richting in stuurt. „Er zijn mensen die zeggen dat ik nu tijd krijg voor mijn hobby's maar een mens kan toch niet de hele dag met postzegels bezig zijn, of vis sen of dia's kijken Hobby's zijn goed om lege tijd te vullen. Ik ben er altijd van uitgegaan dat Je werk je hobby moet zijn. Daarom ben ik steeds met zoveel plezier naar deze toren ge gaan. Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik als klokkeluider iets beteken de voor de mensen in deze stad." Evert Oldenhof houdt van Utrecht, waarmee hij in de loop der Jaren zo vertrouwd is geraakt, al is hij er niet geboren. Zijn wieg stond in een boer derij in Wijk bij Duurstede. Flatgebouwen Sinds hij voor de eerste keer als klokkeluider naar hoger sferen klom, is Utrecht danig veranderd. „Daar denk ik vaak aan als ik op een helde re zondagochtend op een van de om lopen van de Domtoren sta. Utrecht is sinds 1945 wel drie keer zo groot geworden. Als Je vroeger naar bene den keek naar de kippenmarkt op de Mariaplaats en naar de bebouwing op de Neude en het Vredenburg, waar je de auto's kon tellen, was die stad toch wel heel mooi. Dat is alle maal weg. Nu zie je hoge flatgebou wen. Maar ik maak er geen drama van. Alles verandert. Dat gaat steeds door. Als mens ben Je geneigd de situatie uit je jeugd te idealiseren. Vroeger was het in je idee altijd mooier. Dat zullen die padvinders die nu met mij de toren ingaan later ook ervaren. Dan zullen zij tegen hun kinderen en kleinkinderen zeg gen. het Utrecht in de tijd dat ik met ,ome Evert' in de toren kwam, was toch aantrekkelijker dan het Utrecht van nu." LONDEN UPIPrinses Margaret teil zich volledig terugtrekken uit het openbare leven, maar dat vindt koningin Elizabeth niet goed. DU is het laatste nieuws in de affaire rondom prinses Margaret die de Britse pers nu al wekenlang bezig houdt. Het nieuws werd gisteren gebracht door News of the World, dat wist te melden dat de prinses haar aanbod had gedaan op een familiebijeen komst. „Zij voelde het als haar plicht de koningin te late beslissen of haar diensten nog langer gewenst waren," zo heet het in een prachtige roddelstijl. De affaire rondom Margaret is ont staan door haar verhouding met de 31-jarige Roddy Llewellyn, tot voor kort een onbekende zanger. Deze verhouding, waarde beide betrokke nen geen enkel gehlem meer van maken, geeft de Britten genoeg stof tot praten. In de eerste plaats is daar het leeftijdsverschil: Margaret is zestien jaar ouder dan haar jeug dige minnaar. In de tweede plaats telt zwaar dat de prinses alleen maar van tafel en bed is gescheiden van haar vorige liefde, de fotograaf Snowdon. En in de derde plaats is de jeugdige Llewellyn wat al te ge woon. Hij heeft niets van de Don Juan die men zo graag zou zien aan de zijde van de prinses. De affaire is al tot een formele zaak geworden. Kerkelijke leiders hebben hun be zorgdheid geuit over het feit dat de prinses als niet gescheiden vrouw zo openlijk een nieuwe minnaar kiest en politici vinden, dat er reden is een eind te maken aan de uitkering uit de staatskas voor de prinses Maar volgens de Britse zondagspers van gisteren is het koninklijk huis niet van plan voorlopig gevolgen te verbinden aan de affaire door Annemarie Lücker Vrijwel iedere zichzelf respecterende ontwerper brengt naast couture en parfum wel een serie exclusieve accessoires, die meestal kwistig zijn voorzien van initialen of monogrammen. Na koffers, tassen, byjoux en shawls is het niet zo vreemd dat ook brilmonturen de aandacht van ontwerpers krijgen. De bril is tenslotte een belangrijk onderdeel van het uiterlijk want hij onderstreept ieders persoonlijkheid. Van de hand van Cacharel is een vijftal modieuze monturen in zachte vormea De keuze uit drie verlopende pasteltinten, blauw-grijs, roze-bruln en groen-grijs-bruln, hangt af van achtereenvolgens een blond type met lichte ogen, vrouwen met bruine ogen en donker haar en het rossige type. Een goede dagelijkse huidverzorging betstaat uit het reinigen van de huid, het verfrissen en beschermen overdag en het voeden van de huid 's nachts. De Bijenkorf heeft haar cosmetica-produkten van zeventig kleuren lipstick en nagellak en dertig kleuren oogschaduw uitgebreid met een complete huidverzorgingsserie, die bestaat uit een dagcrème, een nachtcrème en een tonic, voor de huidtypen droog tot normaal en normaal tot vet. De cleansing milk, de cleanslngcrème. een „peel-offmasker en een Zeer vrouwelijke brillen van de Franse ontwerper Cacharel. moisturizer zijn geschikt voor beide huidtypen. Er is grote zorg besteed aan de keuze van de verwerkte ongeparfumeerde stoffen om huidirritatie te voorkomen. De produkten in deze Bijenkorf serie kosten alle 12,50 per artikel. Ook nieuw is Sun-Bi-Sun, een zonnebrandmiddel om veilig en snel bruin te worden, met twee crèmes in één tube. Een witte crème bevat een zonnefllter dat beschermt en een gele crème met bergamot versnelt het bruin worden. Via een regelbare doseerdop op de tube wordt de gewenste hoeveelheid filtrerende en bruine crème vastgesteld, zodat de crème geschikt wordt voor ieder huidtype en elk klimaat. De resultaten schijnen fjuitastisch te zijn; ik ben nog niet in de gelegenheid geweest het te kunnen bevestigen. Sun-Bi-Sun is verkrijgbaar bij drogisten voor 14,85. VRAGEN uitsluitend in envelop sturen nssr postbus 507, Voorburg. Per vrssg een gulden In postzegels, het lietst In weerden ven 55 en 45 ets bijvoegen, en beslist niet een de buitenkant opplskken. Geheimhouding verzekerd. Briefkserlen worden terzijde gelegd. RAAG: We gaan deze zomer naar igeland en nemen onze draagbare V mee. ook al wegens de kampi- nschappen voetbal. Van vrienden Dorden wij dat onze TV niet ge hikt is voor Engeland, omdat men aar andere beeldlijnen heeft. VTWOORD: Uw vrienden hebben ïlijk; u dient in uw apparaat een BC-adapter in te bouwen. Bij Phi- is Eindhoven (040-784478) gaf men ervoor het adres Firma Schrader, ppijnstraat 40, Amsterdam. Vra- n als deze kan men veel beter zelf j Philips stellen. Als men dan nog ts meer wil weten, kan men dat lf met minder risico te weten ko en, dan wanneer wij dat eerst tele- nisch informeren en uit onze aan- keningen weer een antwoord voor distilleren. In Engeland kan men de TV-toestellen moeilijk ontlopen: op de veerboten, in de pubs, in de hotelkamers, overal staan appara ten. Waarschijnlijk zijn ze ook. net als hier voor niet te veel geld te huur. Sjouw niet te veel in de va kantie! VRAAG: Wij willen een houten vloer leggen, die gebeitst zal worden, geen parket, maar gewoon gezaagde planken. Hoe doen we dat? ANTWOORD: U meet eerst heel zorgvuldig uw vloerruimte op. Dan gaat u naar de houthandel eens in formeren naar het materiaal dat u zal gaan gebruiken. Wat is de onder laag? Uw houthandelaar kan u zeg gen of het nodig is, de planken op latjes te leggen of op dunne balkjes en hoever van elkaar deze komen te liggen, en met welk middel u deze onderleggers gaat behandelen. De goedsluitende vloerdelen (u moet ze later zelf in elkaar passen) laat u nu zo lang mogelijk drogen, minstens een maand, als het kan op de plaats waar de vloer gelegd gaat worden Het is wel een troep, maar dat hoort erbij. Tussen die delen legt u latjes voor de ventilatie. In de warmte van een matig brandende CV. met vol doende ventilatie worden de delen goed droog. (In de zomer leg je die dingen in een openstaande goed tochtende garage.) Als alles droog is. worden de delen op de latten gespij kerd. U moet u zelf controleren op precisie. Vervolgens heel grondig schuren, tot de planken fluwelig aanvoelen. Nu kan de vloer gever nist worden. Beits is er in allerlei kleuren, maar met vernis komt de structuur van het hout het beste uit. Informeer bij uw verfhandelaar wat het beste houdt: Parketlak glimt te veel. Glitza staat wel goed, maar dat moet elk jaar eraf en vernieuwd wor den. Ik maak u er op attent dat bij een open keuken vóór het aanrecht iets anders verzonnen moet worden De vernis heeft te veel te lijden van gemors en gedweil. Hetzelfde geldt voor het gedeelte onder de eettafel (kleine kinderen). Zout, suiker, rijst, zand enz. kan lelijke krassen veroor zaken. Deze gegevens komen van een doe hetzelver, die het m.i. in zijn huis ver gebracht heeft. Ik wens u succes en uw vrouw blijmoedigheid. VRAAG: Ik weet nog niet welke pan nen ik zal gaan kopen Het is erg populair om pannen te kopen, die voorzien zijn van een antibaklaag. Is dit materiaal niet heel er gevaarlijk bij rampen, zoals het te heet worden van de pan of het afschrapen bij het bakken? Verder hoorde ik dat het gebruikte materiaal kankerverwek kend is. ANTWOORD: Als iets niet op de juiste manier gebruikt wordt, zijn ongelukken nooit uitgesloten. Bij zo'n goede (en niet goedkope) pan hoort een gebruiksaanwijzing Als de beschermende laag beschadigd is. kunt u die beter er helemaal afschuren en de pan verder gebrui ken en schoonmaken als een gewone pan. Of er kankerverwekkende stof fen in verwerkt worden? Daarover is men het niet eens. Zolang het er onbeschadigd op zit, kan het weinig kwaad. Overigens: wat let u om als u dat prettiger of veiliger of goedko per vindt, een geëmailleerde pan- nenset aan te schaffen. Het hóeft toch immers niet? VRAAG: Wat is het verschil tussen een 50 cc motor en een 50cc brom fiets. ANTWOORD: Volgens de persdienst van de ANWB is er qua motor geen verschil. Er zijn echter praktische verschillen: Een bromfiets is afge steld op 40 km per uur. Een rijbewijs is daarbij niet nodig. Een motor kan harder rijden, de berijder moet een rijbewijs hebben. BERICHT over het Spaanse zoomp je: Hartelijk dank aan de lezeres die ons het volgende schreef: In Spanje O wordt dat zoompje inderdaad veel gebruikt voor zakdoekjes, kraagjes, enz. Eerst halve kruisjes om of langs de af te werken zoom of rand maken. Als dit klaar is. dezelfde rand terug werken. Er vormen zich dan langge rekte kruisjes. De tweede steekjes- rand moet precies in de gaatjes van de eerste vallen. VRAAG: Ik zou graag op het spoor komen van een groep amateur-koks, die op gezette tijden bij elkaar ko men om samen maaltijden samen te stellen. ANTWOORD: Wie van onze abon nees kan ons de naam en het adres van deze club mededelen'' VRAAG: Zou u mij iets mede kun nen delen over de munt of penning, waarvan ik u hierbij een tekening zend? ANTWOORD: We zullen enige uren van naarstig zoeken, deduceren en combineren maar overslaan en kun nen u mededelen dat uw penning (géén munt!) werd geslagen in het jaar 1954 bij „Begeer" te Voorscho ten. volgens ontwerp van H. Wetse- laar in verzilverd alpaca (ten onrech te wel eens nieuw-zilver genoemd). Opdrachtgever was een particulier in Den Haag. De voorzijde van deze talisman had voor ons weinig moei lijkheden, dwz: We wisten wat het was S A T O R In de magische A R E P O praktijken namen TENET de bezweringen OPERA door het woord een R O T A S zeer grote plaats in Er zijn zeer veel toverformules over gebleven: offensieve-vervloekingen en defensieve, beschermende. De Satorformule heeft eeuwenlang een geheimzinnige betekenis gehad in de alchemie, in de astrologie maar ook in het volksgeloof. De betekenis van deze woorden wordt op verschil lende manieren uitgelegd en ook de vertalingen zijn zeer uiteenlopend. Ik verwijs hierbij naar de rede, uit gesproken op 9 oktober 1959 door dr. D Kuyper Fzn bij het aanvaarden van het professoraat aan de VU „Het magisch vierkant in Pompeii (in 1936 werd dit teken gevonden op een zuil bij de opgravingen in Pom pen. dat in 79 onder de as van de Vesuvius werd bedolven» In een Universiteitsbibliotheek is deze rede wel te vinden Moeilijker is het met. de andere kant van de penning Een regenboog waarop de woorden Dio- vis Pontifex (priester van Jupiter) begint in de maan (cirkel met kruis» en eindigt in (de zon (cirkel met punt». Als centrum van een stralen krans ziet men het teken van de boogschutter izeer beslist is dit geen 4. let op de maan-aanduiding aan de voorkant van het „kruis" de boog schutter schiet op de maan Hieron der weer een magisch vierkant, ech ter nu niet met letters, maar met cijfers gevuld, met het cijfer 13 als centrum. Deze cijfers vormen echter geen constante reeks, zoals de let ters en opgeteld vindt men 6 x het getal 65 en 4 x een ander getal De diepe bedoeling van deze schijnbare onregelmatigheid kan men. volgens de opdrachtgever, doorgronden door meditatie Er valt nog heel wat te vertellen over de betekenis van de vele symbolen van deze talisman, die beslist geen bescherming geeft, al zal men, met deze talisman be paalde dingen niet doen" Men mag de penning dan niet als mascotte- dragen of gebruiken, want „de opge wekte kracht moet van uzelf uit gaan" Ik kan niet verder ingaan op deze zaken, die hoewel interessant genoeg, voor een Christen toch op den duur een „vermoeiing des gees- tes" zijn. Mijn vraag: hoe kwam u daar nu aan0

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7