Amerikanen tegen hun wil gesteriliseerd xi Onzekere vooruitzichten Nederlandse economie advertenties] Tr0%Zs owaniem De Dochter van de Weduwe Wil regering niet-blanke bevolkingsgroei beperken Ontwikkelingslanden maken zich sterk voor grondstoffen Band met Amerikanen schadelijk voor DAF Vr< OESO: Stimulerende maatregelen nodig NK V-bestuurder Van Lieshout: Kost Occasions MAANDAG 10 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ANC door Freke Vuyst Vier jaar geleden trok een rechtszaak in de Amerikaanse staat Georgia, de belangstel ling van de internationale pers. Twee Jonge negerinnen, Minnie en Mary Alice Relf, toen 12 en 14 jaar oud, waren, tegen hun wil in. door een dokter in een gesubsidieerde gezondheidskli niek, gesteriliseerd. De vader van de meisjes spande een rechtszaak tegen de staat aan; een proces dat hij uiteindelijk won De rechter. Gerhard Gesell, gaf bij het uitspreken van het vonnis een ver klaring af. waarin hij zei: ..Een onbe kend aantal arme mensen wordt ge dwongen om een sterilisatie te on dergaan. onder het dreigement dat zij anders geen financiële bijstand van de regering meer zullen ont vangen." Gesells verklaring was de eerste in dicatie dat sterilisatie misbruikt kan worden en de slachtoffers van een dergelijk misbruik bijna altijd de armen zijn de negers, de Spaans sprekenden. de Indianen, de Mexi caans-Amerikanen slachtoffers zoals de meisjes Relf. Sinds die tijd is er een vloed van materiaal ver schenen over dit misbruik, waarvan met name een rapport van het Ame rikaanse Congres over het onevenre dig aantal sterilisaties die plaatsvin den in regeringsziekenhuizen in Indi anen-reservaten. de aandacht trok. Geboortenregeling Sterilisatie in Amerika is net als in Nederland een steeds vaker toege paste methode van geboortenrege ling. De schattingen lopen uiteen van 1 tot 2 miljoen sterilisaties per jaar. waarbij het aantal vrouwen die de operatie ondergaan het aantal mannen ver overtreft. Sterilisatie is een goed alternatief zolang er aan een aantal voorwaarden is voldaan: de man of vrouw beseft dat de opera tie definitief Is; het gebeurt op vrij willige basis; er is tussen de partners over gesproken en het is geen haas tig genomen beslissing. Is er aan die voorwaarden niet vol daan. dan treedt er misbruik op. Sterilisatie-misbruik kan verlerlel vormen aannemen. Karen Stamm van de actiegroep „Stop sterilisatie- misbruik" noemt een heel lijstje van gevallen ..Een Spaanssprekende vrouw wordt niet in haar eigen taal over de consequenties van de opera tie ingelicht; een dokter vertelt niet dat sterilisatie definitief is; er wordt gedreigd met het Intrekken van bij- standsgelden; een vrouw komt voor een abortus naar een ziekenhuis en krijgt te horen dat ze alleen geabor teerd wordt, als ze toestemt in een sterilisatie; een vrouw in barens weeën wordt een formuliertje over handigt met de vraag „of ze dat maar even wil tekenen". Je kunt niet van een vrouw verwachten dat ze op zo'n moment een weloverwogen beslis sing neemt. Niemand weet precies hoe wijd ver spreid dit misbruik is. Maar er be staan wel statistieken die enige in druk geven. De cijfers laten zien dat het met name arme vrouwen zijn die er het slachtoffer van worden; vrou wen die een sterilisatie ondergaan in door de regering gesubsidieerde zie kenhuizen en klinieken. Als een vrouw van de bijstand leeft, dan vergoedt de federale regering de ope ratie voor bijna 100 procent. In één jaar, 1972-1973. vond er in ziekenhui zen in de Puertoricaanse buurten van New York een toename van 180 procent plaats in sterilisaties. Een onderzoek van de Universiteit van Vorig jaar betoogden in Genève Indianen tegen de onderdrukking van die bevolkingsgroep in de Verenigde Staten. Gedwongen sterilisatie is daar een voorbeeld van. Princeton toonde aan dat 43 procent van de vrouwen die gesteriliseerd werden in gesubsidieerde klinieken, zwart waren, terwijl zwarte vrouwen slechts een derde van het patiënten bestand van deze klinieken uitma ken. Twintig procent van de ge trouwde zwarte vrouwen in Amerika is gesteriliseerd. 25 procent van de Indiaanse vrouwen. Vooringenomenheid De kwestie van sterilisatie misbruik heeft ernstige gevolgen. De medi sche wereld is van mening dat mis bruik slechts in sporadische gevallen voorkomt en dat strengere voor schriften de bureaucratische romp slomp alleen maar verergeren. Actie groepen en kerkelijke vertegenwoor digers die zich in de kwestie verdiept hebben, menen dat de sterilisatie programma's van de regering wijzen op een onuitgesproken vooringeno menheid tegen armen en niet-blan- ken. Het woord „genocide" valt nogal eens in de discussies hierover, vooral wanneer het sterilisaties van Indi aanse vrouwen betreft Dominee Ja mes West, zelf een Cheyenne Indi aan, liet dat woord vallen, toen hij over sterilisatie van Indiaanse vrou wen voor een hoorzitting van het ministerie van gezondheid getuigde. „Rassenmoord is een zwaar beladen woord, maar Indianen zijn maar al te zeer bekend met de realiteit van ge nocide." zei hij. West voegde hieraan toe dat sterilisatie niet los gezien kan worden van andere gezond heidsstatistieken, zoals de hoge kin dersterfte op de reservaten, en de levensverwachting van Indianen, die 20 jaar korter is dan die van een blanke Amerikaan. West zegt dat de helft van de 370 Indiaanse stammen en groepen min der dan 500 mensen telt. Massasteri lisatie brengt de toekomst van die stammen in ernstig gevaar. Hij haal de als voorbeeld aan de noordelijke Cheyenne-Indianen, een stam met 365 vrouwen, waarvan er nu 55 zijn gesteriliseerd. Zodra het woord genocide valt wordt het voorbeeld van Puerto Rico aan gehaald. In Puerto Rico, een Ameri kaanse kolonie in het Caribisch ge bied, is een groter deel van de bevol king gesteriliseerd, dan waar ook ter wereld; in 1968 36 procent van de vrouwen. Een groot aantal van deze vrouwen was zich niet bewust van het definitieve karakter van de ope ratie. Meer dan een derde zei het te betreuren omdat ze meer kinderen hadden willen hebben. Veel critici hebben echter moeite om te geloven dat de regering moedwil lig via sterilisatie de niet-blanke be volkingsgroei wil beperken. Adisa Douglas, staflid van de Amerikaanse Raad van Kerken, en organisator van de eerste nationale conferentie over sterilisatie misbruik, houdt het op een combinatie van factoren. Douglas zegt dat het de medische wereld en de maatschappelijke wer kers zijn die voor het misbruik ver antwoordelijk zijn. „Het is vaak een dokters waardeoordeel over hoe een Amerikaans gezin eruit moet zien, dat zijn handelen beïnvloedt. Als een zwarte of Indiaanse vrouw met acht kinderen zijn spreekkamer binnen stapt, dan zal hij al gauw zeggen „jij moet geen kinderen meer hebben". Soms zegt hij er hardop bij dat het een schande is dat de vrouw van de steun leeft en dat haar kinderen een last voor de belastingbetaler zijn. Hij dringt dan op sterilisatie aan." Een onderzoek van Planned Parent hood. de Amerikaanse „NVSH", kwam tot een dergelijke conclusie. 30 tot 52 procent van de ondervraag de dokters was van mening dat een vrouw die van bijstand leeft, sterili satie als een conditie zou moeten aanvaarden om overheidsgeld te blijven ontvangen. Strikte richtlijnen Het ministerie van gezondheid heeft onder druk van de actiegroepen nu strikte richtlijnen uitgevaardigd om misbruik te voorkomen. Vrouwen! moeten in hun eigen taal over de* operatie worden ingelicht. Er is een wachttijd van 30 dagen ingesteldl tussen de tijd waarin de vrouw toe-" stemt in een sterilisatie en de opera-|or F tie. Adisa Douglas is blij met der nieuwe richtlijnen maar vindt dat er[ een effectieve controle moet zijn enUJTR dat er op overtredingen straffend er moeten staan. „Er zijn nu ook regels, moor Hie n/nrrtpn met voeten cretre. maar die worden met voeten getre den. Er moet straf op overtredingen staan, bij voorbeeld het intrekken emt tum van subsidies van ziekenhuizen diepl vs de richtlijnen niet volgen." Er worden op verschillende plaatsen ook processen gevoerd door vrouwen die tegen hun wil in of zonder hun voorkennis gesteriliseerd werden. In de staat Pennsylvania loopt al enke le jaren het proces Norma Jean Sere- na. Norma Serena is een Indiaanse vrouw, ongetrouwd met drie kinde- ren, die bij de geboorte van haar|"j >kke weg tijc er akt n na weet kunt ïan lie jc n pl n w< entei trbij al di ber iten. lit zc land teert op vi; derde kind. een formulier werd gege ven, waarbij de dokter erop aan drong dat ze tekende. Norma Serena zette haar handtekening, niet weten de dat het een toestemming voor sterilisatie betrof. Later bleek dat de maatschappelijk werkers sterilisatie hadden geadviseerd op sociaal-eco nomische gronden. Serena leeft van de bijstand. In Califomië hebben 10 Chicano (Mexicaanse Amerikanen) vrouwen een proces aangespannen tegen het academische ziekenhuis in Los An geles, op gronden, dat zij niet had-r den toegestemd in een sterilisatie. ^elk"; Volgens hun advocaat waren negen{^j. van de tien vrouwen getrouwd, geenjd t van hen ontving financiële bijstand [lhed van de regering en allen hadden d d meer kinderen willen hebben. Alle. k tien waren ze naar het ziekenhuis gekomen voor een keizersnede-ver- lossing. Slechts een van de tien vrou-Lde wen sprak Engels. ook kei PARIJS (UPI, Reuter) De OESO (Organisatie voor economische samenwerking en ontwikke ling) in Parijs vindt de vooruitzichten voor de Nederlandse economie in de rest van 1978 nogal onzeker. Met name tast de OESO in het duister over de ontwikkeling van de export en de binnenlandse vraag. Positiever is de OESO over de inflatie: die zal teruglopen van 6,7 tot iets boven 5 procent. „Het is onduidelijk of de onverwach te ontwikkeling bij de buitenlandse en de binnenlandse vraag slechts een tijdelijke verstoring is of het begin van een nieuwe trend", zo zegt de OESO in haar jaarlijkse rapport over Nederland. Volgens dit rapport zal een blijvende zwakte van de ex port zeker gevolgen hebben voor de binnenlandse vraag. Daar komt bij dat de particuliere consumptie waar schijnlijk toch al minder snel zal stijgen als in 1977 toen de mensen spaarcenten aanwendden voor be stedingen en daarvoor ook in ruime mate consumptief krediet opnamen. ROTTERDAM Aandeelhouders van Adriaan Volker voelen er niets voor de nieuw uit te geven aandelen te laten opkopen door enkele beleg gers. Volker is tot nu toe een beslo ten vennootschap maar gaat binnen kort naar de beurs. Voor die beursin troductie wordt een aandelenpakket in de handel gebracht ter grootte van 15 procent van het kapitaal. De Banque de Paris et des Pays Bas wilde dat pakket graag voor enkele relaties overnemen De aandeelhou dersvergadering besloot echter niet op de voorstelen van de bank in te gaan. De OESO zegt dat de uitbreiding van economische activiteiten in Ne derland (zoals in vele andere landen) wel niet snel genoeg zal gaan om de slechte conjunctuur te compense ren. Integendeel, aldus het rapport, op zijn best mag worden verwacht dat de afnemende binnenlandse vraag (van Industrie en consumen ten) in de laatste maanden van 1977 zich niet zal voortzetten en dat het verlies op de exportmarkten gedeel telijk zal worden ingehaald. beteren. De binnenlandse vraag zal in deze voorspelling met 2 procent toenemen en de export met 3 procent Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een aantal ontwikkelingslanden heeft een verdrag gesloten om sterker te staan bij de uitvoer van grond stoffen. Derde wereldlanden zijn daar voor verreweg het grootste deel van hun inkom sten van afhankelijk. In Genève is nu door ongeveer veer tig ontwikkelingslanden afgespro ken een raad op te richten van orga nisaties van exporteurs van grond stoffen. Deze raad zou moeten probe ren zekerder en evenwichtigei; prij zen voor grondstoffen (koffie, koper katoen bij voorbeeld) te bewerkstel ligen. De voorzitter van de vergade ring, Susanda de Alwis, noemde de overeenkomst „een belangrijke doorbraak op weg naar een nieuwe economische orde". Met name sinds de topconferentie van ongebonden landen in Algiers heeft de derde wereld voortdurend geprobeerd betere prijzen voor grondstoffen te krijgen. Hoogetpun- ten in het overleg met de industrie landen waar een bijzondere zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde en de we reldhandelconferentie in Nairobi. Tot nu toe vingen de ontwikkelings landen echter steeds bot, reden waarom zij nu hebben besloten te proberen zélf het heft in handen te nemen. Organisaties voor de uitvoer van olier"** (OPEC), rubber, bauxiet en kokosno-fiw ten namen aan het overleg in Genè-[f ve deel. Zodra vijf van dit soort in-rf stellingen het verdrag hebben onder-P1. tekend. treedt de overeenkomst inF werking. Uiteindelijk zullen zo'n zes-' tig ontwikkelingslanden via hun lid-0 maatschap van een grondstoffenor-, ganisatie bij de nieuwe raad zijnjf,1 aangesloten. dvini :htti 1" zij •d h Knelpunt bij het verkrijgen van be-^?,™ tere prijzen van grondstoffen is; voortdurend dat voorraden moeten^ worden aangelegd om de prijs ter' beïnvloeden. Wie dat zal moeten be-lp™ talen en hoe dat in zijn werk moet'1 üe gaan, is bij het akkoord dat nu injJaar Genève is gesloten, niet nadrukke-|>ave lijk geregeld. Weinig groei Een probleem daarbij is echter dat die exportmarkten een mate van groei vertonen die ligt beneden het gemiddelde van een groot aantal ja ren. Daarom is het belangrijk, aldus de OESO. dat landen met een beta lingsbalansoverschot (Nederland is een van de weinigen) gezamenlijk een politiek, gericht op economische expansie voeren. Wanneer op lange re termijn gezien, de economische groei lager dan 4 procent is, dan wordt namelijk zegt de OESO de werkloosheid groter. De OESO voorspelt, dat de Neder landse betalingsbalans, die vorig jaar verslechterde, dit jaar kan ver- EINDHOVEN DAF-Trucks moet de samenwerking met het Amerikaanse bedrijf International Harvester verbreken, vindt districtsbestuurder T. van Lieshout van de Industriebond NKV. Gebeurt dat niet. dan staat DAF- Trucks alleen bij de verovering van interessante afzetmarkten in Afrika. Azië en het Nabije Oosten Vracht wagenfabrikant Int Harvester heeft een belang van ca. 33 procent in het kapitaal van DAF-trucks. Volgens Van Lieshout betekent de samenwerking met de Amerikanen dat DAF-Trucks niet kan deelnemen aan het plan van de Europese produ centen van bedrijfswagens om de belangen te bundelen om zo de braakliggende gebieden in het oos ten te bewerken De Europese fabri kanten hebben een voorsprong op de Amerikaanse en willen die behou den. aldus de Industriebonden. In een actiekrant van de Industrie bonden NVV en NKV zegt Van Lies hout dat de samenwerking met In ternational Harvester zich nu voor Daf-Trucks wreekt. „Nu DAF- Trucks is verbonden met IH zijn ze uitgesloten van het Europese over leg. Terecht vreest men in de EO dat IH een groot belang heeft verworven om in Europa en het achterland te kunnen afzetten Vandaar dat de Eu ropese bedrijven DAF buiten de deur houden" De bonden stellen ook de overheid woordvoerder voor deze ontwikkeling verantwoor delijk. Het standpunt van het minis terie van economische zaken is nog steeds dat de huidige deelneming van de overheid voldoende is en dat IH met haar belang voor de nodige afzetmogelijkheden zorgt Volgens Van Lieshout is dat niet waar. „De samenwerking met IH heeft know how opgeleverd en wat geld. maar meer niet. Zeker geen orders voor DAF bulten Europa". De overheid moet daarom volgens de bonden haar belang vergroten ten koste van IH In een reactie op de stellingname van de FNV-bonden zei een woord voerder van DAF-Trucks bij Europe se concurrenten nooit iets gemerkt te hebben van terughoudendheid ten gevolge van de relatie met Int. Harvester Weliswaar is volgens hem een wens droom van de Europese vakbewe ging dat er in Europees verband een bundeling van de bedrijfswagenin dustrie tot stand komt. maar zover is het nog lang niet ..Er is helemaal geen sprake van een plan om de belangen te bundelen. Daarom va ren we onze eigen koers", aldus de Auto's aangeboden officiële VW-Audi dealer Amsteldijk 10 Ook donderdagavond geopend A dam. tel 020-734666. T k van part DAF 66 de luxe. b| bi|na 76. km st 40.000 Kleur goudgeel. Altijd binnen gestaan Desk onderz toe- gest Prijs weg omst.h. 5450 Tel 02263-3118. T.K VW Variant met trekhaak 72 I 950 Tel 020-152921 Attentie Oldsmobile Cutlass. 0 cil.. au- tom 4 drs met gas T '70 2450.-. Mazda 1300 T '72 1850 -, Citroén GS Club T 73 I 1950.-. Ford Taunus 1600 De Luxe T 72 f 1650.-. Citroén 2 CV 4 T'73 f 1650.-. Fiat 127 3 drs. T. '73 f 1650 - Deze auto s zijn in uitzonder- hik goede staat. Tel. 020-450536. Fluweelboom- laan 22. A veen Ruilschokbrekers TRIX. Quellijnstr 159 Tel 020-723946 Sinds 20 jaar PLAATS EEN MINI-ADVERTENTIE Diversen Te koop koffie-automaat merk Olland-117 (6 mogelijkheden) in prima staat, prijs 1500 Tel 02159- 10351 GOEDKOPE VERLICHTING' REON. Rozengracht 141-145 6 ETALAGES BARSTENS VOL Atlantic gemengd SAUNA BAD Haarlemmerstraat 60. A dam Tel 020-262361.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6