Kremlin kraakt Carters stap inzake neutronenbom Korter werken hoeft staat niets te kosten Verlaat portret Voorstanders in VS boos op NAVO-partners Studie Industriebond NKV/NVV: Het Anton Bolder Album ch MAANDAG 10 APRIL 197E RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet 4»NDA TV-COMMENTAAR O door Ton Hydra O ASTERIX EN HET EERSTE. LEGIOEN Twee programma-onderdelen trokken zaterdagavond in bijzondere mate de aandacht. Voor de KRO stelde Joost Reuten een filmportret samen van kardinaal Alfrink bij diens afscheid als voorzitter van de Internationale Pax Christi beweging. Zijn opvolger, de Italiaanse bisschop Bettazzi formuleerde een interessante vergelijking. Het Vaticaan. zei hij, houdt zich meer bezig met theorieén Bij concrete zaken moet altijd rekening worden gehouden met de diplomatieke contacten. Pax Christi wordt daardoor niet belemmerd en kan zich daardoor rechtstreeks in problemen mengen. Het viel op. dat de vertegenwoordigers van Frankrijk en Duitsland in de top van Pax Christi zich heel goed in het Nederlands weten uit te drukken. Ik had wel willen weten of dat iets te maken heeft met hun grote bewondering voor de persoon en het werk van kardinaal Alfrink. Opmerkelijk was voorts dat men in vele delen van de wereld kennelijk beter dan hier in ons land vertrouwd is met de warm menselijke eigenschappen en intellectuele kwaliteiten van de kardinaal. Zelfs in eigen kringen heeft hij bloot gestaan aan mistekening en zeer kwalijke verdachtmakingen. Je zou bijna zeggen dat het filmportret jaren te laat is uitgezonden. Een Intrigerende reportage in Televizier Magazine betrof de Lijkwade van Turijn. Volgens steeds meer geleerden zijn er voldoende aanwijzingen dat het lichaam van Jezus in dit graflinnen gewikkeld werd. Door nog niet verklaarde omstandigheden toont het doek de indrukken van de mannelijke gestalten en zijn alsof het een filmnegatief is sporen zichtbaar van verwondingen door zweepslagen, doornen kroon, spijkers en een lanssteek. Recente onderzoekingen door ruimtevaartspecialisten van NASA hebben aan het licht gebracht dat de lichaamsafdrukken driedimensionaal zijn. Wonderlijk als je bedenkt dat vele eeuwen voor uitvinding van de fotografie deze negatief-opnamen in de grafdoek moeten zijn ontstaan. De lijkwade wordt sinds 1572 In Turijn bewaard. Het zou interessant voor de kijkers zijn geweest als in de AVRO-reportage de geschiedenis van wat genoemd wordt ..de stille getuigen" verder zou zijn nagegaan. Voorzover mij bekend dateren de eerste ooggetuigenverslagen van 321Toen werd het linnen aan de gelovigen getoond omdat het Edict van Milaan een einde had gemaakt aan de christenvervolging. De wade zou drie eeuwen lang in Jerusalem verborgen zijn gehouden. In de reportage bleven de theologische problemen rondom de lijkwade buiten beschouwing. Volgens onderzoekers wijzen de bloedsporen uit dat het hart van de in deze doek gewikkelde gekruisigde nog werkte. Vanavond kunt u op Hilversum 2 in Literama van de NCRV vooraanstaande Amerikaanse schrijvers horen vertellen hoe naar hun meningen ervaring de Vietnamtragedie in hun land wordt verwerkt. Dat is een onthullende en ook wel onthutsende uitzending. Bewogen en kritische uitspraken ontlokte Wim Ramaker vooral aan Gloria Emerson. Deze schrijfster was als oorlogscorrespondente van New York Times in Vietnam. Het is op grond van eigen waarneming, serieus onderzoek en vele brieven van gedesillusioneerde en verbitterde veteranen dat Gloria Emerson in haar trieste relaas de leidende politici oorlogsmisdadigers noemt. Uit de schokkende gesprekken komt een Amerika naar voren dat met zijn recente verleden geen raad weet en de problemen maar wegdrukt, vergeet. Daarvan zijn de ongeveer een half miljoen gewonden en 180.000 aan heroïne verslaafde oud-militairen de dupe. En dat zijn in hoofdzaak arbeiderskinderen, want welgestelden konden hun zoons op verschillende manieren aan de dienstplicht onttrekken. De oorlog in Vietnam heeft geen onbekende soldaten nagelaten; wel hele vergeten namen. MOSKOU. WASHINGTON (AP, Reuter) De Sowjet-Unie ziet in de beslissing van de Ameri kaanse regering de neutronenbom voorlopig in de ijskast te zetten alleen maar een tactische stap zonder wezenlijke betekenis. De Russische pers had het afgelopen weekeinde alleen maar onvriendelijke commentaren over de stap van president Carter. De Prawda. het dagblad van de com munistische partij in de Sowjet- Unle. beschuldigde de president er ronduit van dat hij gewoon doorgaat met de voorbereidingen voor de pro- duktle van de neutronenbom. De be slissing van eind vorige week Is vol gens de Prawda „een camouflage van woorden". Het heet verder dat Carter de wereld een „nieuwe ronde In de bewapeningswedloop" op dringt en dat hij het massale protest tegen de neutronenbom negeert. De andere Russische bladen publiceer den gisteren een artikel van het pers bureau Tass, waarin wordt ingegaan op de Amerikaanse wens dat nu de Sowjet-Unie een belangrijke stap zal doen in het belang van verdere be perking van de bewapening. Tass beschuldigt Carter ervan de defensie van de Sowjet-Unie te willen ver zwakken door concessies te vragen In ruil voor een besluit zonder bete kenis. „Door met de neutronenbom te manipuleren alsof het een troef kaart was hopen dè Verenigde Sta ten druk uit te oefenen op de Sowjet- Unie," zo gaf radio-Moskou commen taar in dezelfde teneur. De radio commentator noemde dergelijke manipulatie „verwrongenheid van de menselijke rede". Tass schreef verder nog dat Carters stap een slechte poging is om de „krachtige golf van protest in te dammen". In de Verenigde Staten hebben de voorstanders van de neutronenbom gewezen op de verantwoordelijkheid die de Westeuropeanen hebben voor het besluit van president Carter. De leider van de Democraten in de Ame rikaanse Senaat, Robert Byrd, ver klaarde zaterdag dat de aarzeling van de Europese NAVO-landen Car ter er toe heeft gebracht de produk- tie van het nieuwe wapen uit te stel len. Als West-Duitsland en andere NAVO-landen er niet mee instem men het wapen op het grondgebied te plaatsen is dat voor de Verenigde Staten geen aanmoediging met de produktie te beginnen, aldus deze machtige senator. „Wij hebben be langstelling van hun kant nodig om de president een duwtje te geven", legde Byrd uit. Hij ging nog verder en noemde de laksheid van de West europeanen zelfs „wellicht het groot ste gevaar voor de veiligheid van ons allen". Overigens keurde hij het be sluit van Carter niet af. Het dreige ment de neutronenbom alsnog in produktie te nemen kan volgens Byrd een machtig onderhandelings middel zijn in de besprekingen over beperking van de kernbewapening, de zogenaamde SALT-onderhande- lingen. Bij een verkeersongeluk in Win schoten is zaterdagmorgen de 33- jarige R. J. Dreijer uit Beerta omge komen. In een bocht raakte hij de macht over het stuur van zijn auto kwijt, reed tegen een ijzeren hek en was op slag dood. De 33-jarige C. J. de Koning uit Hoog-Blokland is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto verongelukt. Het slachtoffer kwam uit de richting Arkel en reed met een te hoge snelheid een bocht in en tegen een boom. Speciaal vandaag De komische acteur Harvey Korman treedt in de Muppet show op als dierentemmer en bokskampioen. Ned. 2/19.24 Gehandicapte kinderen en volwassenen ontmoeten elkaar in de documentaire Kan ik wat ik wil? Ned. 1/19.45 Onderbroken door het jour naal vertoont de AVRO het avonturenverhaal De Viking schepen met Sidney Poitier, Ro- sanna Schiaffino en Richard Widmark in de hoofdrollen. Ned. 1/20.35 Onderwerpen in Brandpunt zijn: de beslissing van Carter om de neutronenbom nog niet in produktie te nemen; een re portage uit India, vijf maanden na de cyclonenramp. Ned. 2/22.07 In Plein Publiek gaat het over de rechten van de patiënt. Hilv. 2/09.00 Met prof. dr J. R. T. M. Peters praat Dick Houwaart over de Koran. Hilv. 4/14.30 Literama bevat onthullende uitspraken van Amerikaanse schrijvers over de wijze waarop in de VS het Vietnam-syndroom wordt verwerkt (of wegge drukt). Hilv. 2/21.35 Op de smalle wegen, die de dorpen boven Amsterdam-Noord met elkaar verbinden, rijden al jaren kleinere bussen dan in de stad zelf. Nu zijn er zelfs speciale mini-busjes ingezet, die de bewoners van Holysloot, Durgerdam en die andere plaatsen een nieuwe vorm van openbaar vervoer geven. De nieuwe voertuigen werden zater dag feestelijk in gebruik gesteld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het schep pen van meer werkgelegenheid door het invoeren van werk tijdverkorting en vervroegde pensionering en het beter ver delen van werk zal op langere termijn de gemeenschap niets hoeven te kosten. Volgens een studie van de industriebonden NW/NKV zullen door het handhaven van arbeidsplaat sen de opbrengsten op den duur de aanvankelijke kosten voor zeker 80 tot 90 procent dekken. De economisch medewerker van de Industriebond NW. drs Dick van der Laan, zei zaterdag in VARA's In de Rooie Haan, dat het afsluiten van zogenoemde arbeidsplaatsenover eenkomsten (APO'sj het meest effec tieve middel is om de werkloosheid te bestrijden. Hij vindt daarom dat de overheid meer moet uittrekken dan 50 miljoen gulden om de aan loopkosten te dekken. Door mensen aan het werk te hou den. voorkomt de overheid derving van belastingen en sociale premies en het betalen van uitkeringen. Vol gens de studie zullen alleen al deze opbrengsten al gauw min of meer de kosten goed maken. Op langere ter mijn komen daar nog de voordelen bij, dat het ziekteverzuim (door kor ter werken) zal dalen en dat meer bestedingen kunnen worden gedaan. Twijfel Minister Van Aardenne van econo mische zaken zei in dezelfde uitzen ding de uitkomsten van de studie te betwijfelen, omdat er geen rekening zou zijn gehouden met de invloed van de kosten op de prijs van het produkt. De kans zit er in, vindt de minister, dat wij onze produkten dan helemaal niet meer kwijt zullen kun nen in het buitenland. Dit probleem zal zich, volgens hem, vooral voor doen in de beginperiode. Radio vandaag HILVERSUM 1 m en FM-kanalen) TROS (7 00 Nieuws 07 02 (S) Rustig bijko men. 7 30 Nieuws 7 41 Aktua-Ochtendeditie. 8 30 Nieuws 08 36 Gymnastiek voor de vrouw 836 (S) Kom er maar eens bij. ge sprek en klassieke muziek 1000 (S) Een oude hit m nieuwe snit 10 30 Nieuws. 10 33 (S) Kleutertijd 10 45 (Sl Week in week uit informatief programma RVU 11 40 Het hartinfarct als cultuurziekte. VPRO 1200 (Si Het hartinfarct als cultuurziekte VPRO: 12.00 (S) Het VPRO-Forum. informatief pro- grsmma 12 26 Mededelingen 12 30 Nieuws 12.41 Antwooid 13 00 (S) D Collete. pro gramma voor de vrouw. 14 00 (S) Embargo, informatief themaprogramma. 15.00 (Si Ra dio Vrij Belgie. informatief programma. 15.30 Nieuws 15.33 (S) Fantastiesc vertellin gen. kinderprogramma. EO: 18.15 (S) Licht en uitzicht: meditatie en muziek. 17.00 (S) Eigen wijs. kinderprogramma OVER HEIDSVOORLICHTING 17.20 Vast en ze ker. Een uitzending van het Ministerie van Sociale Zaken. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Klank bord 18.10 EO-Metterdaad P P. 18.19 Uit zending van de CPN EO: 18 30 Nieuws. 18 41 (S) Wij hebben een woord voor de wereld gewijde muziek. 19.00 (S) Ronduit, informa tief jongerenprogramma. 19.40 (S) De Bijbel open 20.00 (S) Ga er eens voor zitten, gevari eerd programma. 20.55 (S) Tenslotte. NOS: 21 05 (S) Hobbvscoop. 21 30 Voor blinden en slechtzienden 2140 Open School. 22.25 Bond zonder Naam 22.30 Nieuws. 22.40 Boe renbont» informatief programma. VOO: 22.55 (S) Informatieshow met actualiteiten en muziek 23 55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 NCRV-Lied. 724 Het levende Woord 7 29 Te Deum Laudamus: gewijde muziek 7 54 Op de man af 8.00 Nieuws 8.11 Hier en nu. 8.25 Vandaag maandag: ge varieerd programma. 9 00 Plein Publiek. (9 35 Waterstanden.) 11.00 Nieuws. 11.03 Zing Cmee en doe ook mee. schoolradio. 11,13 uziek in uw straatje. 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan. 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en nu. 13.30 Onder schooltijd. NOS 14.30 Open School NCRV 15 15 Alle- gro con spirito. muziek en meditatie. 16.00 Nieuws. 16.03 Rozegeur en prikkeldraad. 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18.11 (S) Hier en nu. 18.40 (S) Muziek in vrije tijd. 19.45 (S) Psalm van de week 20 00 Nieuws 18.11 (S) Hier en nu. 18.40 (S) Muziek in vrije tijd. 19.45 (S) Psalm van de week. 20.00 Nieuws 20 05 (S) Klassiek in NCRV-Studio 2 21 35 (S) Literama 22 40 (Si Poerama, poëzieprogramma. NOS: 23 00 (S) Met het oog op morgen. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM kanalen KRO 7 02 (S) Drie op je boterham AVRO 9 03 <S> De Beukers Show 10.03 (S) Arbeids vitaminen. 11.03 Radiojournaal 11.06 (S) TV vandaag NCDCJKANOI 10 00 MOS/S TV Schooft***» 18 20 TILIAC Tona*(11) 18.50 NOS: Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.00 AVROi Songs Fesbval 19 45 Kan wat wf7 Oocumentair programma 20 35 Long Sr«pe (De Vrfungschepen). speeHilm 21 37 NOS: Journaal 21.55 AVRO: Long Stupa. «peeffftm. vervolg 23.15 Symfrose 23.24 NOS: Journaal NEOERLANO N 18.50 NOS: Paspoon 18.55 Journaal 18 59 KRO: Tom Jeny Tekenfilm 19.09 Pepp« en Kofcju 19.24 De Muppet-Show 20.00 NOS: Journaal 20.27 Testimony of two men TV- serie 21.17 Voor een bnefkaan op do eerste rang 22.07 Brandpunt 22.47 In gesprek met de bisschop 23.17 Journaal 102 Dat idee dat die twee mensen zomaar een klap op hun hoofd gekregen hebben jaagt mij de stuipen op het lijf, en als ik voetstappen achter mij hoor de in het donker zou ik dat helemaal niet leuk vinden." Zij keek het krin getje eens rond, lachte vrolijk, en voegde er aan toe, „ik hoop dat ik niemand bang gemaakt heb maar jullie kunnen toch allemaal met el kaar naar huis gaan, nietwaar?" Even daarna ging de zijdeur van de pastorie geruisloos open en een don kere gestalte glipte vlug naar bui ten. Het was niet koud, de wind was zuid, en de hemel was bewolkt. Het was zo donker dat de rouw die het husi had verlaten een kleine elektri sche zaklantaarn aan moest doen voordat zij de oprit afliep. Zij liep met langzame wat weifelende stap pen en liet haar zaklantaarn in alle richtingen schijnen. Haar hoofd was gebogen, en zij scheen er een sjaal overheen te dragen. Zij liep de oprit af en de weg op. Hoofdstuk 42 Inspecteur Abbott stond in het don ker te luisteren. Hij zou het aan niemand anders hebben toegegeven hij wilde het nauwelijks aan zich zelf toegeven maar hij was zo zenuwachtig als een juffershondje. Het plan van miss Silver, dat zo eenvoudig had geleken in de gezelli ge sfeer van de huiskamer in de pastorie, met de lamp aan, een lek ker vuurtje in de haard, terwijl het buiten nog vrij licht was, zodat je er niet aan dacht dat het wel eens msi kon lopen, was nu, in het het donker blootgesteld aan alle mogelijke twij fel. Hij had er nooit zijn toestem ming voor moeten geven. Dat was zijn oorspronkelijke standpunt ge weest, en daar had bij aan vast moeten houden. En wat zou er dan gebeurd zijn? Als hij op zijn stuk kon blijven staan, nou, dat kon zij ook. En dat kón zij niet alleen, maar Patricia Wentworth A. W. Sijthofl - Alphen zij zou het doen ook. Hij kende miss Silver nu al heel wat Jaren, en hij wist drommels goed dat als zij beslo ten had een bepaalde handelwijze te volgen, niets haar daarvan kon af brengen. Het enige wat hij kon doen was tegenwerpingen maken, wat hij vanmiddag ook gedaan had, en toen dat niet hielp, kon hij alleen maar de nodige voorzorgen nemen om haar zo min mogelijk gevaar te laten lopen. Hij had gedaan wat hij kon. Hij hoopte maar dat hij genoeg had gedaan. Er stond een rechercheur in burger in de struiken aan het einde van de oprit naar de pastorie. In specteur Bury stond aan de over kant van de oversteek. Hijzelf stond net binnen het kerkhofpoortje. Als iemand door de taxistunnel kwam, dan zou hij die al op een afstand kunnen horen aankomen. Hoe ge ruisloos iemand ook naderbij pro beerde te komen, er zou toch wel eens een takje kraken of een blad - ritselen. De oude droge naalden vanP- vo jaren her lagen onderaan de wortels"56116 van de eeuwenoude taxisbomen, en aal hoe vaak de koster het pad ookPJ1 aanveegde, de wind blies ze er toch^onc weer overheen. Als iemand de pasto-flraSe rie uitkwam en in de richting van dep.ren 1 oversteek liep, dan was hij er zelf, n maar een meter of zes van het water510611 en zo goed als onzichtbaar. Als ez£nnJ iemand uit het dorp kwam en hetf™ al hek van de pastorie passeerde, dancliaP zou Grey geruisloos volgen. neel gewe Hij keek op de lichtgevende wijzer- M" de plaat van zijn horloge, en zag dat»°pa het kwart voor tien was. Nog maar 1 die een half uur nadat zij Jiun positie }an ingenomen hadden, maar het leekp30 hem wel de halve nacht. Lang ge-p noeg on) na te denken over de tallo- |deria ze manieren waarop zijn voorzorgen hheid zouden kunnen falen. Het kerkhof- L t>e poortje was erg oud. Hier bleven ze stir even staan met de doodkist, voorbeen een begrafenisfen n Wordt vervolgd! gez [is. P k aar nse ft do »t zie ird. ho ande ap, F iben n ge: opti Postbus 700. 12.03 <S) Joost mag niet eten. 14 03 Radiojournaal. 14.06 <S) Pop-Kontakt I. 15 03 (S) Pop-Kontakt II. 16.03 (S) Cees van Zijtveld. met o.a. de Telefoon-Top-5. (17.03- 17.06 Radiojournaal.) NOS 18.03 De vacatu rebank 1810 (S) NOS-maal. AVRO: 19.02(S) Het Stecnen Tijdperk. 20.02 Radiojournaal. 22 05 (S) Platenscala. 23.02 (S) Candlelight. (002-005 Radiojournaal.) NCRV: 1.02-7.00 (S) Nachtexpress HILVERSUM IV (FM-Kanalen) VARA: 7 00 Nieuws 7.02 (S) Groot en klein. 9.00 Nieuws. 9 02 Kinderen een kwartje? 9.30 Wonen, ver schil tussen huis en thuis. 9.50 Schoolradio. 10.00 (S) Zo klonk het vroeger: Radio Filhar monisch Orkest en Groot omroepkoor klas sieke muziek. 11.23 (S) Strijkkwartet 11.40 (Sl Viool- en pianorecital 12.45 (S) Radio Filharmonisch Orkest: klassieke muziek. 14 00 Nieuws. 14 02 Keuren en kiezen, infor matief programma. 14.30 De Koran als een woord tot de mens. gesprek. 15.00 (S) Piano muziek. 15.55-17.00 (S) Werken van Sjostako- WltSJ Horizontaal. 1. bijenhouder, 5. veer kracht, 7. rivier in Nederland, 8. snelle loop, 10. schaakterm, 11. stok. 12. voorzetsel, 13. Rijkste lefoon, 14. zangstem, 15. afgelegen,, 16. jong schaap, 17. bloembed, 18. dierenverblijf, 20. eer, 21. vruch- tenat, 22. edelgas. 24. pers. voor- naamw. 25. telwoord. 26. pers. voor- naamw. 27. oningewijde. 28. vertra gingstoestel, 29. koemestvochtv 30. schijngestalte der maan. Verticaal. 1. indruk, 2. makker. 3. huisdier, 4. boom, 5. buitenhaven, 6. voegwoord. 8. paard, 9. boom, 11. teken in de dierenriem, 12. arti kel van een wet, 14. danspartij, 15. grondsoort, 16. stuk stof. 17. vis, 19. deel van een boom. 20. handeg- ge, 23. honingbij, 25. ogenblik, 26. verstandig (barg.), 27. muziek noot, 28. rondhout. Oplossing vorige puzzel 1-2 roset, 2-3 trepaan, 1-4 rapport, 3- 4 norit, 3-6 nakomen, 4-5 theorie, 5- 6 enten. SPROT deel 12 Het huiselijk geluk van de Bolders wordt verstoord als Anton naar de brugklas gaat. Na de eerste schooldag weigert Anton "s avonds met zijn vader te gaan trainen. „Ik heb nog huiswerk," roept hij. Bolder sr is des duivels. „Dat kind weet niet wat goed voor hem is", moet hij geroepen hebben. Een wereld stort in. Een ramp die nog groter wordt als hij de volgende dag op zijn werk hoort: Bolder, ie bent ontslagen. Een beslissing die voortvloeit uit het advies van het raadgevendbureau Herienslag. Adviseur O. Pastoor (52) heeft het bedri|t doorgelicht. „Ja", zegt hij terugblikkend, „dat was de minder prettige kant van mijn werk. Maar u moet zo zien. als ik het met zeg dan is zo n bedrijf binnen de kortste keren failliet. En het gaat natuurlek volstrekt onpartijdig. Wij arriveren met onze apparatuur en onderzoeken de zaak aan de hand van basisgegevens. Ik heb Bolder gedurende anderhalf uur met de stopwatch jn de ene de dienstenlijst in de andere hand geobserveerd Daarna volgt mijn advies. Natuurlijk is dat soms hard. maar wel altijd zakelijk, ik zeg maar zo. als wij het niet doen, dan doet een ander het wel. Dat is de harde werkelijkheid. Maar ik zie dat ik u al 1 minuut en 27 seconden te lang heb opgehouden." dat n m ;bew werk ar vc oren Al: 1 Ag nege arbe 'al de hel rleg de ■den ani y Jei dsvo ultas 1de i e da l ho< n me aan trac nl 01 ME rden ïrerr iw v ter r iet c nof lens Mi ont\ üt gi nhai ihrei ges Ie Bi lein zou stul talie wapt ïuwe I op zijn dc slas ischi [De del Wsgr tomr ten letan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4