Pax Christi doet beroep 5 op Carter inzake N-bom 'Vos niet alleen overbrenger van rabies' 'Bejaardentehuizen overtreden CAO-regel studiefaciliteiten' Verbrugh uit kritiek op loyalisten in CDA Afscheid van Alfrink als internationaal president S» C! lissen Marokkanen Aanleg weg stuit groot verzet IjHtnpcUjett» liqueur Algemene christelijke federatie van overheidspersoneel: PPR streeft naar samenwerking progressief front Jongeman gewond door overvallers Turks meisje meldt zich na in scène gezette ontvoering „Scharrelkippen in legbatterij" Vrouw bijt politieman Floris drie Doden en gewonden bij frontale botsing Op algemene vergadering GPV Kritisch Faunabeheer wil discussie over bestrijding hondsdolheid losmaken ANDAG 10 APRIL 1978 BINNENLAND >EN HAAG (ANP) De internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi heeft president Jarter dringend verzocht af te zien van de produktie van het neutronenwapen. Deze stap zou olgens Pax Christi het begin kunnen worden van een wereldwijde en wederzijdse ontwapening He alle soorten wapens omvat. In een telegram, dat gisteren aan de Amerikaanse president werd erzonden, juicht Pax Christi Carter's besluit om het in produktie nemen van het N-wapen uit te tellen, toe. Het telegram was ondertekend door de Italiaanse bisschop Luigi Bettazzi, president an Pax Christi, namens de internationale bestuursraad van de beweging, die het afgelopen (eekeinde in Scheveningen bijeen was. aanwezigheid van vele binnen- en jiitenlandse gasten heeft kardinaal Alfrink zaterdagavond in de tagse Ridderzaal afscheid geno- n als internationaal president van jc Christi en zijn taak overgedra- n aan de Italiaanse bisschop Luigi ittazzi. Onder de aanwezigen wa il prinses Beatrix en prins Claus. t Nederlandse bisschoppen Ernst, luyssen en Simonis, de ministers n defensie, CRM en wetenschaps- leid en de fractieleiders Den Uyl Aantjes. e-president theil. /an weg ten met MSTERDAM (ANP) - Twee groe n Marokkanen hebben gisteren in nsterdam elkaar de toegang be gewijd 1st tot een gebouw aan de Ferdi- t de ;kt en risen. isl is, 1 ge plot rden ictiei nen ttioni God ie ei lat een - ue/i- «>p (O %keers De 27-jarige W. Zomer uit Vrooms- (Ov.) is zondagmiddag bij een rsongeval om het leven geko- Het slachtoffer zat achter op motor waarvan de bestuurder bij inhalen de macht over het stuur ontJ floor en tegen een geparkeerde !elev1uto reed Het slachtoffer overleed r plaatse, de bestuurder van de >otor raakte zwaar gewond. j%n scheppen. Hiertoe is een speciaal fonds in het leven geroepen. Uitdaging naai Alfrink werd benoemd tot e-president. Om zijn naam blij- >nd aan het internationale vredes- ierk te verbinden heeft Pax Christi kardinaal Alfrink-dagen" ingesteld t mensen in Oost- en West-Europa (et elkaar in contact te brengen. Zo opt de vredesbeweging een beter litiek klimaat in Europa te helpen >sen. lebruik van pand 'nengiizet ruzie Kardinaal Alfrink, die 24 jaar voor zitter van Pax Christi in Nederland is geweest en 13 jaar van de interna tionale beweging, vroeg in zijn ant woord aandacht voor „de waanzinni ge bewapeningswedloop en de enor me gevaren die de huidige wapens voor de mensheid betekenen" Het keren van het getij noemde hij de grootste uitdaging van deze tijd. Het massale verzet tegen het neutronen wapen is volgens hem het zich uit spreken tegen alle atoombewape ning en tegen het gehele systeem van bewapeningswedloop en het op hangen van vrede en veiligheid aan het machtsevenwicht. „Wat men heeft bedoeld, is de leiders der volke ren wakker te schudden en op te roepen om eindelijk eens ernst te maken met het gezamenlijk afbre ken en opruimen van alle kernbewa pening, zodat de mensheid weer op gelucht kan ademen" Het hoofdthema van de jaarvergade ring was eveneens de veiligheid en de ontwapening. Een speciaal comi té werd opgericht om hierover de contacten tussen de afdelingen te onderhouden. Ook inzake mensen rechten werd een werkgroep ge vormd. Op verzoek van Pax Christi zal aan de katholieke universiteit van Leuven een internationaal cen trum voor vredesonderzoek worden opgericht. Veel belangstelling kreeg de Nederlandse campagne van het Interkerkelijk Vredesberaad „Help de kernwapens de wereld uit, te be ginnen uit Nederland". De bestuurs raad sprak de hoop uit dat ook de vredesorganisaties in Oost-Europa hun inspanningen zullen versterken om op lange termijn de kernwapens uit te bannen in het kader van een paneuropees veiligheidssysteem. In november houdt Pax Christi een in ternationaal congres over vredesop voeding ind Bolstraat, dat door de stichting elzijn buitenlandse werknemers beschikking is gesteld aan alle n. In d arokkanen in de hoofdstad. De po- ie zond extra personeel naar het t elkaj bouw en voorkwam daarmee, naar st doeken zeggen, een handgemeen, nte -en op moeilijkheden ontstonden rond (gen uur 's morgens, toen een vijf- en al^tal Marokkaanse ouders en kinde- i het gebouw van de stichting Wei- buitenlandse werknemers wilde iengaan voor het geven van on- i^^rwijs. Hen werd echter de toegang |t?l3tzegd door de reeds in het pand inwezig leden van het komité Ma- »kkaanse Arbeiders in Nederland KMAN). Het komité wilde zijn land- snoten niet binnenlaten, omdat die olgens KMAN-woordvoerster mevr. amers, behoren tot de Marokkaan- 1 Amlcales in ons land. KMAN en pciales voeren al geruime tijd in 5 land een hevig politieke strijd. Marokkanen op straat zeiden [hter niet tot de Amicales te beho- i, maar wel genoeg te hebben van politieke gerichtheid van het Zij maakten ook bezwaar Jen de aanwezigheid sinds enke- dagen van twintig hongersta- inde Iraanse studenten in het ge- uw aan de Ferdinand Bolstraat. %t pand is door de stichting Welzijn [litenlandse werknemers bestemd jor Marokkanen en niet voor ande- Ibuitenlanders, zo redeneerden zij. rust in de Ferdinand Bolstraat ;rde na enkele uren terug, nadat adjunct-directeur en het be- lurslid van de stichting buiten- idse werknemers met behulp van politie tussenbeide waren geko- in. De Marokkanen op straat kre- nu toestemming in elk geval iruik te maken van een ander uw van de stichting aan de We- nd se|n'1Ssch»n5 ECHT (ANP) - Bijna 13.000 in- mers van Utrecht en omstreken iben gereageerd op een pagina te advertentie in de plaatselijke die was geplaatst door een ac- mité dat zich inzet voor het id van een natuurgebied ten n van de Domstad. Volgens len van Rijkswaterstaat wordt dit natuurgebied de vierbaans- ilweg A-27 getrokken. Deze weg, Ie in het zuiden aansluit op de A-2 »ar Den Bosch en in het noorden ürdt doorgetrokken naar Zuid-Fle- land. moet onder meer een einde aken aan de fUes bij Vlanen. Vol- as de Utrechtse jurist mr P. Oos- nivpr ig, coordinator van de actie, is het rkrec tuurKebied Amelisweerd het laat- _VI1e restant ongerepte natuur dat 'y stee recht n°S rïJkis de onmiddellij- omgeving van de provinciale lofdstad. Hij zei dit vrijdag op een ^-"'tting op het provinciehuis tegenstanders van het plan bezwaren uiteen konden zetten. trschillende actiegroepen en tegen- anders van de weg zijn al acht jaar de weer om de aanleg ervan te ideren. Het gemeentebestuur Utrecht (waaronder Amelis- valt) heeft zich inmiddels met stem meerderheid voor het na- bied uitgesproken. De vraag ue weg er al dan niet moet komen jifceft het gemeentebestuur echter pbeantwoord gelaten. In Soest hebben politici en andere bekende Nederlanders zaterdag een hockeywedstrijd gespeeld ten bate van het Baron Bentinck Fonds, dat de sport voor gehandicapten steunt. Bas de Gaay-Fortman joeg nagezeten door oud-minister Lub bers fel achter de bal aan. ADVERTENTIE de Nederlandse Likeur van Klasse i 'n DE KUYPER-product ^(0^5 In de Ridderzaal in Den Haag nam kardinaal Alfrink zaterdagmiddag in aanwezigheid van prinses Beatrix en Prins Claus afscheid als internationaal president van de interkerkelijke katholieke vredesbeweging Pax Christi Trouw/Kwartel UTRECHT (ANP) - De fractievoor zitter van de PPR. Ria Beckers, heeft de landelijke kerngroep van haar partij in Utrecht voorgesteld energiek te streven naar een brede progressieve samenwerking. Zowel zij als de fractievoorzitter van de PPR In de Eerste Kamer Bas de Gaay Fortman lietn zich optimis tisch uit over de kansen voor de PPR op langere termijn Onze grootste verontrusting, aldus Ria Beckers, betreft de groeiende tendens naar een driestromenpolitiek in Neder land. Natuurlijk is de verkiezingsuit slag teleurstellend voor de PPR. Maar er zijn duidelijke overlevings kansen voor onze partij, wat blijkt uit een grote ledenwinst. BROEKHUIZEN (ANP) - Bij een overval in de woning van zijn ouders is de 17-jarige Herman Aerts vrijdag nacht zwaar gewond door kogelscho- ten in arm en kaak. Zijn toestand is nog kritiek. Na bij de woning van de landbouwer Aerts in het Limburgse dorp Broekhuizen te hebben aange beld. drongen drie gemaskerde en gewapende jongelui kort na midder nacht de woning binnen. In de slaap kamer van de ouders werd geld geëist, waarna een handgemeen ont stond. De schoten waren gericht op de heer Aerts, maar raakten zijn zoon. De overvallers maakten slechts enkele sieraden buit. Van hen ontbreekt nog elk spoor Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Door de toenemende verzorgingsbehoefte van de bejaarden en door een tekort aan personeel besluiten veel directies van bejaardentehuizen, niet de hand te houden aan de CAO regel, dat studietijd van werknemers wordt vergoed als werktijd. In sommige gevallen zou dit zelfs gebeuren in overleg en met onderling goedvinden van directies en werknemers. doel tot uitbreiding van het perso neel te komen. Gesprek Dit maakt de algemeen Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (FCO) bekend in zijn blad „Welzijn". De bij de federatie aangesloten bon den ARKA en NCBO menen dat de directies hiermee op de verkeerde weg zijn. De bonden overwegen juri- ROTTERDAM (ANP) - Het 19-jari- ge Turkse meisje, dat afgelopen woensdag bij een bushalte in Rotter dam door drie mannen in een auto werd gesleurd en verdween, heeft zich gisteren bij de Amsterdamse politie gemeld. Zij vertelde dat de ontvoering in scène gezet was. De reden daarvan is nog niet duidelijk. Het meisje werd, evenals twee land genoten. die met haar mee waren gekomen, overgebracht naar Rotter dam, waar zij gehoord werden door de politie. Geen van hen werd gear resteerd. De recherche is nog steeds bezig het meisje te horen. Zij wil van haar graag vernemen wie twee van de drie „ontvoerders" waren. Een van de mannen, de 28-jarige Turk M. C.. werd vrijdag in Rotterdam gear resteerd en zit nog steeds vast. DEN HAAG Nu uit publikaties gebleken is dat scharrelkippen naar Italië worden getransporteerd voor een tweede legperiode in batterij- kooien, heeft de consument tot dus ver ten onrechte in de veronderstel ling verkeerd dat zijn extra drie cen ten per scharrelei leiden tot verbete ring van het levenslot van de kip. Dit schrijft de actiegroep Lekker Dier aan minister Van der Stee van land bouw. De actiegroep ziet hierin aan leiding af te zien van deelname in een stichting, die de naleving van het in voorbereiding zijnde Land- bouwkwaliteitsbesluit Scharreleie ren moet gaan controleren, mits er alsnog bepalingen komen die de con sument voldoende garanties bieden. dische stappen te ondernemen tegen overtreders van de CAO. Zij hebben zich ook bereid getoond om samen met de tehulzenorganisa- ties acties te ondernemen met het De bonden zullen binnenkort een gesprek houden met minister Garde niers van CRM over deze materie. De federatie hoopt dat de minister het personeelstekort in bejaardentehui zen aan zal pakken. „We verwachten dat CRM aan dit punt een hoge prioriteit zal toekennen, want zoals het nu gaat kan het niet langer, aldus de federatie. In de bejaardentehuizen (180.000 verzorgingsplaatsen) werken 50.000 personeelsleden. Volgens de federa tie wordt door een groot tekort aan personeel de per 1 januari van dit jaar in de CAO opgenomen wijziging met betrekking tot vergoeding van studietijd als werktijd massaal over treden. „Wij stellen ons op het stand punt dat de CAO in zijn geheel moet worden uitgevoerd", aldus de publi catie in Welzijn. EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 29-jarige Eindho vense S. S. aangehouden, na dat zij een agent tweemaal hadgebeten. Ook haar vriend, de 19-jarige J. K. eveneens uit Eindhoven, werd aangehou den, omdat hij zichverzette. Een en ander gebeurde toen de vrouw in de Eindhovense bin nenstad in een onbemande po- litie-auto wilde stappen om. zoals ze verklaarde, er een ritje mee te maken. Toen een agent dat wilde verhinderen ont stond een worsteling, waarbij de diender eerst in de hand werd gebeten en daarna nog eens in het bovenbeen. Hij moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. Mr. Pieter van Vollenhoven maakte deze foto van zijn zoon tje prins Floris, die vandaag zijn derde verjaardag viert. DEN DUNGEN (ANP) Op de rijks weg tussen Veghel en Den Bosch ter hoogte van Den Dungen zijn giste ren de 32-Jarige P. L. Staaks en zijn 18-jarige vriendin K. Weitz, beiden uit Amsterdam, bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Voor het leven van twee andere inzitten den, eveneens afkomstig uit Amster dam, wordt gevreesd. Het ongeval gebeurde doordat een tegemoetko mende personenauto naar links uit week, eerst een caravan raakte en vervolgens frontaal tegen de auto botste. De bestuurder van de uitwij kende auto, een 47-jarlge inwoner van Den Bosch, raakte eveneens ern stig gewond. AMERSFOORT (ANP) Het Tweede Kamerlid van het Gere formeerd Politiek VErbond, dr A. J. Verburgh, heeft zaterdag op de algemene vergadering van die partij kritiek geuit op Aantjes en de loyalisten. Verbrugh was van mening dat „Aantjes en zijn clubje loyalisten een invloed uitoefenen die veel groter is dan hun getal". Verbrugh zei beducht te zijn voor de Invloed van de zogenaamde loyalis ten in de Tweede KamerfracUe van het CDA. Die Invloed zou zich voor namelijk laten gelden op zaken die met gezag en ontwikkeling te maken hebben. „Hierbij kan worden ge dacht aan onderwerpen als de kern energie en de poUUek ten aanzien van Zuid Afrika." 'Harteklop' De loyalisten, „bij wie leke tweede harteklop nog voor het verdwenen kabinet- Den Uyl is," leggen volgens Verbrugh het tussen CDA en WD gesloten regeerakkoord zo uit. als de oppositie het ook wil doen. Verbrugh prees Aantjes, zij het uitsluitend om diens „vakkundige prestatie" met een klein groepje anti-revolutionai ren een merkbare invloed op de Ne derlandse politiek uit te oefenen. Van dat soort vakwerk kunnen we echter geen herstel in de zedelijke en politieke verwarring in ons land ver wachten. aldus Verbrugh Hij deelde allerminst de verwachting van commentatoren, als zou minis ter-president Van Agt voorlopig niet meer weg te krijgen zijn. „Zolang Aantjes met succes voldoende zlels- massage op alle leden van zijn frac tie kan toepassen, kan hij pal blijven staan voor de continuïteit van een beleid dat hij met de progressieven heeft willen voeren." zo betoogde hij. In dat geval voorziet Verbrugh een verwijdering tussen Van Agt en Aan tjes en een herhaling van de gebeur tenissen in 1973, toen KVP en ARP met de PvdA In de regeringsboot stapten en Biesheuvel het veld moest ruimen, volgens Verbrugh door toedoen van Aantjes. Klappen Van een onzer verslaggevers ARNHEM Bestrijding van de vos draagt op geen enkele wijze bij aan het tegengaan van de verspreiding van hondsdolheid. Beschuldigingen aan het adres van de vos als overbrenger van deze ziekte zijn eenzijdig, omdat tal van andere, kleinere en talrijker dieren dan de vos ook de ziekte kunnen krijgen en verspreiden. Bovendien kan de verspreiding plaatsvinden zonder contact (zoals bijten) met een besmet dier. Uit proeven met vleermuizen is gebleken dat besmetting ook met het stof in de lucht kan worden overgebracht. Dit zei zaterdag de Westduit- se Zoöloog dr. Ingo Krumbie- gel tijdens een in Arnhem ge houden studiedag van de Stichting Kritisch Faunabe heer over vossen, hondsdol heid en jacht. Dr. Krumbie- gel heeft in West-Duitsland onder meer bekendheid ge kregen door de wijze waarop hij zich verzet tegen de be strijding van de vossen, die volgens hem in geen enkele verhouding staat tot het ge vaar van de vos als overbren ger van hondsdolheid (rabies) voor de mens. Na een proces dat hij tegen de staat voerde, verbood het Westduitse ge rechtshof het vergassen van burchten dassen. van vossen en Omdat rabies vooral wordt overgebracht door besmette huisdieren als de hond en de kat, werden volgens dr Krumbiegel ook de wilde fa milieleden van deze dieren als overbrenger van deze ziekte verdacht. Omdat de wolf en wilde kat in West- Europa vrijwel geheel zijn verdwenen, bleven de vos en in mindere mate de das over als mogelijke overdragers van rabies. InternaUonaal onderzoek maakte echter duidelijk dat ook ratten, mui zen en andere kleine dieren met rabies besmet kunnen zijn en de ziekte kunnen overbrengen. Deze dieren zijn klein en onaanzienlijk zodat zij zelden worden ge zien. Zij komen echter wel in grote aantallen voor: in het leefgebied van één vos wor den 500 tot 2.000 veldmuizen gevonden. Onvoldoende kennis De eenzijdige en onvoldoen de kennis van de wilde fauna, aldus dr. Krumbiegel. 'eidt ertoe dat men de vos, die aan het eind van de voedselketen staat, is gaan bestrijden om de rabies uit te bannen. Maar andere dieren die boven de vos in de voedselketen ston den, zoals de wolf, de beer, de arend en de oehoe, zijn al uitgeroeid zonder dat dit enig effect op de verspreiding van rabies heeft gehad. Als we de rabies willen bestrijden, zei dr. Krumbiegel, zouden alle zoogdieren moeten worden uitgeroeid. En daartoe staat ons alleen de atoombom ter beschikking. Met de studiedag wil Kritisch Faunabeheer de discussie losmaken over de vraag of de bestrijding van de vos in Nederland worden jaarlijks drie- tot vijfduizend vossen gedood inderdaad van be lang is bij de bestrijding van rabies. Bovendien wil Kri tisch Faunabeheer het door gaans overtrokken beeld van de mens over de vos (een slimme rakker die nooit zijn streken kwijt zou raken en alle kippen van de boer op zou eten) rechtzetten. Vuilnisman Wat de geroofde kippen be treft, maakte de zoöloog ir. Ed Gubbels duidelijk dat het pluimvee slechts een beschei den plaats inneemt in het menu van de vos, die een belangrijke vuilnisman in de fauna is, omdat hij ook veel aas en dode dieren eet. Door dat de vos veel kleine dieren als muizen en konijnen eet, draagt hij bij aan het voorko men van landbouwschade door deze knaagdieren. Wie de vos bestrijdt, aldus Ir. Gubbels, zal dan ook een deel van de schade moeten ver goeden die wordt veroor zaakt door de prooidieren van de vos. Ook vormen de vossen geen bedreiging voor de andere dieren in de omge ving omdat geen enkel roof dier zijn prooisoorten uit roeit. De vos draagt, als alle andere roofdieren, bij tot de gezondhouding van de fauna omdat door de wet van de traagheid alleen de minst ge zonde exemplaren worden gevangen. Wat de bestrijding van rabies betreft, stelde ir. Gubbels dat men zich kan beperken tot het schieten van besmette dieren. Het werkelijke gevaar wordt gevormd door de die ren die zowel in contact met het wild als met de mens ko men: honden en katten. Door een verplichte enting tegen rabies van deze dieren kan het gevaar voor de mens wor den weggenomen. De wildbi- oloog dra Freek Niewold. die voor het Rijksinstituut voor Natuurbeheer het gedrag van vossen bestudeert, bepleitte grote voorzichtigheid bij de bestrijding van vossen. Door bejaging onalaat grote on rust. waardoor de dieren gaan zwerven en de rabies ïo verder wordt verspreid Oud-OPV-Kamerlld P. Jongeling er kende dat het GPV bij de Tweede Kamerverkiezingen van vorig jaar en de Statenverkiezingen van eind maart van dit Jaar klappen heeft opgelopen. „Dat is jammer." aldus Jongeling, „maar het zou veel erger zijn als we probeerden de slag te boven te komen door water in de wijn te doen of onze geboortepapie ren te verdoezelen." „Ik had die veren nodig. De papegaai ia! wel bij u protesteren

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3