Kabinet moet vasthouden aan standpunt in UC-zaak Coup in Somalië faalt Steun voor bezetters zaten 3 pagina's zaterdagvoetbal Reactie Tweede Kamer na mislukt overleg Eindhoven huldigt kampioen Vi "ooi*"!" In VS: gedwongen sterilisatie pagina 6 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidlse Courant deze krant Benin op weg naar eigen ontwikkeling Palestijnen overvallen rustplaats HET WEER Buien lol kredietgever iteeds moeilijker Na verlies in Ogadenwoestijn Lichtgewonde bij brand raffinaderij Trouw: niet kippig Welkomstvoordeel Tro*t* Trouw 36STE JAARGANG NR 10419 - MAANDAG 10 APRIL 1978 nHjaglöTGAVE TROUW KWARTET B V HOOFDREDACTEUR J TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 iMAANDI- 46.40 (KWARTAAL! 183.40 iJAARl ~iTOIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK NO. 23 00 12.574 GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60; FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1.90. LUXEMBURG FRS 13 uc, en leert PAGINA 2. Nationalistische kritiek op houding Zuidafrikaanse kerk PAGINA 3: Pax Christ! doet beroep op Carter over N-bom PAGINA 5: PAGINA 7: Klokkeluider Utrechtse Dom met pensioen Nog altijd worden de klokken, van de Utrechtse Dom met de hand geluid. Evert Oldenhof, de man die daar al 33 jaar de lei- ding over heeft, gaat binnenkort met pensioen. Utrecht raakt dan zijn laatste echte klokkelui der kwijt. Fred Lammers ging met „ome Evert" mee op een van diens laatste tochten naar de kiokkezolder en had een uit voerig gesprek met hem. ïen zuiden van Tel Aviv •EL AVIV (ANP/AP) Een groep an ongeveer tien Palestijnse com- nando's zou gisteravond in het duin- ebied bij Risjon le Zion (10 km ten uiden van Tel Aviv) zijn binnenge- allen. Volgens de eerste berichten naakten zij een vrachtauto buit, loodden een vrouw en reden vervol- ens in zuidelijke richting. >e Israëlische autoriteiten noemden le berichten aanvankelijk „geruch- en", maar toch werd al spoedig be kend, dat een uitgebreide zoekactie >p touw was gezet. In de vrachtauto zouden vier gijze laars zijn meegevoerd. j Van het westen uit toenemende bewolking met hier en daar een bui. Meest matige wind uit wes telijke richtingen. Maximum temperaturen ongeveer 10 gra den. Morgen en overmorgen: wisselend bewolkt met enkele buien. Vrij koud. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat het kabinet-Van Agt keihard moet vasthouden aan het standpunt dat Brazilië akkoord dient te gaan met nadere veiligheidsgaranties bij de levering van verrijkt uranium. De regering moet de afwijsing van de Urenco-partners West-Duitsland en Engeland om die nadere voorwaarden te stellen, trotseren en domweg de nadere veilig heidsgaranties over de opslag van plutonium blijven eisen. Zo reageert de Tweede Kamer op de uitspraak van de Westduitse bondskanselier Schmidt, dat hij de handelwijze van het Nederlandse parlement niet kan begrijpen, nadat het Braziliaanse contract reeds was gesloten. Dat meent vrijwel de gehele Tweede Kamer, al zijn er In de hardheid van de meningen tal van nuanceringen. CDA-specialist Van Houwelingen meent dat Nederland na de weige ring van de partners „de bal weer keihard terug moet schoppen naar West-Duitsland en Engeland, met het risico dat belde landen uit Uren- co stappen". Van een onzer veslaggevers ZOETERWOUDE On der het genot van een muziekje hebben de bezetters van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude (bij Leiden) zaterdag een open middag georgani seerd waarop honderden belangstellenden adhesie kwamen be tuigen met hun actie. WD-kamerlid Portheine vindt ook dat Nederland moet blijven vasthou den, „maar tot in het redelijke". Ter Beek van de oppositionele PvdA denkt ook dat de regering voet bij stuk moet houden, maar verwacht er 0 niet veel resultaat van. „De motie- opêCUl&tlêS Van Houwelingen (de Kameruit spraak van februari waarin de nade re veiligheidsgaranties geëist wer den, red.) is onuitvoerbaar, dat heb ik van het begin af aan gezegd", aldus Ter Beek. ci twee dingen nadrukkelijk opge vallen. In de eerste plaats is dat Van Agt in zijn verklaring met nadruk wees op de mogelijkheid dat Enge land en West-Duitsland uit Urenco stappen, en niet Nederland. Dat wijst, zo stelt men, op de wil van het kabinet, gewoon vast te blijven hou den aan het standpunt dat er nadere garanties moeten komen voor het plutonium (geschikt voor atoomwa pens), zonder dat Nederland zelf uit Urenco treedt. Ten tweede sprak Van Agt steeds van de motie-Van Houwelingen- Portheine, er daarmee aan herinne rend dat de nu moeilijkheden ople verende Kameruitspraak ook door de tweede regeringspartij, de WD. was ondertekend. Daarmee kan Van Agt politieke moeilijkheden in zijn coalitie voorkomen door de VVD ge accentueerd mede debet te maken aan de gerezen problemen. De bedrijfsbezetting begon afgelo pen donderdagmorgen uit protest te gen wat zij noemen het wanbeleid van directeur ir. H. P. Schut wiens vertrek als eerste els van de bezet ters en de vakbonden is gesteld. De KNG heeft de laatste jaren ver schillende reorganisaties ondergaan, waarbij telkens ontslagen vielen. De resterende 110 personeelsleden ach ten het niet verantwoord dat een reeds door het ministerie van econo mische zaken toegezegde kredietver lening van 1 miljoen gulden wordt verleend „onder de leiding van de huidige directie, dat is geld gooien in een bodemloze put", aldus het actie- comitél. De actievoerders en de industriebon den FNV en CNV eisen verder geen gedwongen ontslagen tot juli 1979 en een garantie voor behoud van de bestaande arbeidsplaatsen in het ge val het bedrijf aan derden wordt overgedaan. Zaterdag werde de eer ste contacten gelegd tussen de be- drijfsbezetters en de vakbonden enerzijds, en de raad van bestuur en directie van de KNG anderzijds. Woensdagmiddag volgt een tweede gesprek. Vanmorgen krijgen de be zetters bezoek van Arie Groenevelt, voorzitter van de industriebond FNV. Na afloop van de Europese top in Kopenhagen werd duidelijk dat de top-contacten van premier Van Agt met zijn collega's van West-Duits land en Engeland geen direct resul taat opleverden. Van Agt zei een voorstel te hebben gedaan waar de partners niet enthousiast op reageer den, maar waarover Van Agt nog een brief zal schrijven aan zijn beide collega's. Verklaring In de verklaring die premier Van Agt zaterdagmiddag na afloop van het vrijwel mislukte overleg in Kopen hagen aflegde, zijn de Haagse politi- ber. je je rol aan 't door lemen? MOGADISJOE (AP, Reuter, UPI) Het Somalische leger heeft gisteren binnen twee uur een opstand van ontevreden of ficieren neergeslagen. Zij pro beerden president Siad Barre af te zetten, na het verlies van Somalië in de strijd tegen Ethi opië om het bezit van de Oga- den-woestijn, en de politieke ommezwaai van de Sowjet- Unie naar de Verenigde Staten. De muiterij begon vroeg in de mor gen toen de opstandelingen probeer den een communicatiecentrum tien kilometer van de hoofdstand Moga- disjoe in handen te krijgen. Zij gin gen ervan uit steun te krijgen van andere legereenheden, maar deze bleven trouw aan Barre. Tanks ver zamelden zich rond zijn woning, vlak bij het vliegveld van Mogadisjoe en de Indische Oceaan. Van daar uit gaf de president leiding aan het bedwin gen van de staatsgreeppoging. De winkels in de stad waren gewoon open, terwijl het verkeer normaal doorgang vond. Wel werd op ver schillende plaatsen geschoten, ter wijl radio-Mogadlsjoe enige tijd uit de lucht verdween en telefoon- en telexverbindingen waren verbroken. De radio meldde zich weer met een boodschap van Barre die zei dat een groep soldaten de „nationale plich ten" had „verraden." Zij kwamen onmiddellijk te staan tegenover de getrouwe strijdkrachten, die de op stand neersloegen, en zij zullen nu rechtvaardig worden bestraft", aldus de president. Er werd rekening gehouden met een staatsgreep sinds Somalië in de Oga denwoestijn het onderspit moest delven tegen Ethiopië. President Barre werd door legerofficieren en leiders van zijn eigen regerende Re volutionaire partij beschuldigd van beoordelingsfouten, waardoor de strijd verloren zou zijn. Barre had het in zijn radio-rede over „agenten van het kolonialisme die onze natio nale eenheid willen verstoren" en de indruk wekken dat Somalië in een economische en politieke crisis ver keert. Helemaal onjuist is dat overi gens niet, de poliUeke spanningen zijn door de verwikkelingen in de Ogaden opgelopen, en door de kost bare strijd heeft het land het econo misch nog moeilijker. Daar komt bij dat tienduizenden vluchtelingen vanuit de Ogaden Somalië binnen stromen, dat tot de armste landen ter wereld behoort. Onlangs nog wij zigde Barre zijn regering om aan de problemen het hoofd te bieden. Hij zou hoge officieren die aan de strijd tegen Ethiopië hebben deelgenomen gedwongen hebben in het noorden te blijven, om te voorkomen dat zij in de hoofdstad moeilijkheden zouden veroorzaken uit wrok na het verlies van de strijd. Barre (59) kwam zelf in 1969 aan de macht na een geweldloze staats greep, zegde toe de inderdaad uit zonderlijke corruptie te lijf te gaan, en zette Somalië op het socialisti sche pad. Nauwe betrekkingen on derhield Somalië met China en met name ook met de Sowjet-Unie. Naar mate dit land zich echter meer op het naburige Ethiopië begon te rich ten, verslechterde de verhouding. Daar kwam bij dat het Sowjet-com- munisme in het sterk godsdienstige Somalië op veel verzet stuitte. De banden tussen Somalië en het wes ten daarentegen werden steeds nau wer, en vorig jaar moesten alle Sow- Jet-onderdanen het land verlaten. Zomer 1977 trok Somalië op tegen Ethiopië, maar verloor de strijd om de Ogadenwoestijn, nadat Ethiopië militaire steun had gekregen van de Sowjet-Unie en Cuba. ondanks zijn smeekbeden had Barre geen wapens van de Verenigde Staten ontvangen, hoewel Somalië wel steeds meer eco nomische steun krijgt. EINDHOVEN Zo'n 15.000 Eind- hovenaren hebben zaterdag avond uitbundig de vierde lands titel voor PSV bij de voetbalprofs gevierd. Nadat FC Twente met 3- 1 was verslagen, werd de PSV- ploeg in het stadion door de vaste supporters gehuldigd. Daarna werd de ploeg met de staf in an tieke auto's gezet en door Eindho ven gevoerd. De tocht eindigde op het stadhuis waar burgemeester Van der Lee de ploeg van Kees Rijvers ont ving. PSV kreeg een zilveren stadsbeker terwijl de spelers een persoonlijk cadeau kregen. Op het balkon van het stadhuis werd de PSV-equipe langdurig toege juicht. Daarbij werd ook een groot vuurwerk ontstoken. Voor de spelers duurde het feest overigens niet lang. Tot twaalf Gadegeslagen door duizenden Brabanders arriveert de nieuwe voetbalkampioen PSV bij het stadhuis van Eindhoven. uur in de nacht mochten ze van Kees Rijvers genieten van de fes tiviteiten, daarna werden ze weer teruggebracht in de realiteit om dat de voorbereidingen op de UE- FA-Cup wedstrijd tegen Barcelo na moesten beginnen. P8V werd voor de eerste maal kampioen van Nederland in 1929. Daarna volgden in 1935 en 1951 nieuwe titels. Na de invoering van het betaald voetbal ging P8V in 1963, 1975, 1976 en 1978 met de titel strijken. Meer over P8V's landstitel en an der nieuws op de sportpagina's. De gastheer van de EG-topconferentie in Kopenhagen, de Deense eerste minister Anker Jörgensen, staat de pers te woord. Aan zijn linkerzijde minister van buitenlandse zaken Andersen, en rechts van hem EG-voorzitter Jenkins. (Meer nieuws over de EG-top op pagina 5) Over de aard van het voorstel dat premier Van Agt in Kopenhagen aan de partners deed, wordt in politiek Den Haag stevig gespeculeerd. Er zijn twee voornaamste mogelijk heden: Het kabinet heeft de partners ROTTERDAM BIJ een korte, felle brand op de raffinaderij van Che vron in Rotterdam Pernis is zater dagmiddag een 32-Jarige werknemer licht gewond geraakt door een steek vlam uit een ontzwavelingsinstalla tie. De man wist ernstige verwondin gen te voorkomen door in een bak met water te spingen. Het vuur breidde zich uit naar een 90 meter hoge afvoerschoorsteen. Een daarop volgende explosie verwoestte minstens tien meter schoorsteen pijp. Niemand werd geraakt door de brokstukken die tot op honderd me ter van de schoorsteen omlaag kwamen. Door de toevoer van brandstof af te sluiten kreeg de bedrijfsbrandweer het vuur snel onder controle. De In middels gearriveerde Rotterdamse en regionale brandweer behoefden niet in actie te komen. De oorzaak van de brand is nog niet vastgsteld. ADVERTENTIE Hugin kasregister* hoog aangeslagen precisie. Olland slaat er achter. ff 0 Importeur voorgesteld aan de overeenkomst van 13 Januari JJ. (de uiteindelijke overeenkomst over levering aan Bra zilië) een nadere uitleg toe te voegen: alvorens In Brazilië de opwerking van verrijkt uranium (tot uiteinde lijk plutonium) begint, zal het op slagregiem voor dat plutonium on der internationaal beheer geregeld zijn. Dit is een concessie op de motie- Van Houwelingen. die vroeg om die voorwaarden vóórdat er vanuit de Almelose ultracentrifugefabriek ura nium naar Brazilië zou worden ver scheept; Het kabinet heeft de partners voorgesteld dat Nederland eenzijdig de financiële risico's zal dragen als de Almelo-fabriek wel wordt uitge breid, maar uiteindelijk toch niet aan Brazilië wordt geleverd. Het ver drag met Brazilië gaat om driehon derd miljoen gulden, de winst erop is hooguit enkele tientallen miljoenen guldens. Verwerpelijk Deze laatste oplossing Is vooral voor West-Duitsland verwerpelijk, omdat dit land onlangs nog Brazilië zeker heid heeft geboden over de levering van het verrijkt uranium als brand stof voor kernenergiefabrieken, die West-Duitsland aan Brazilië levert. Het eenzijdig dragen door Nederland van risico's houdt blijvende onzeker heid voor Brazilië in, dat het verrijkt uranium ooit verkregen zou worden. Bovendien vindt WD-woord voerder Portheine deze mogelijkheid „een voorstel voor het uiterste stadium" omdat daarmee voor Nederland veel geld gemoeid kan zijn. Ondanks het feit dat vrijwel alle politici vinden dat het kabinet moet vasthouden aan zijn standpunt, ziet ook vrijwel iedereen de zaak zeer somber in. Van Houwelingen „Ook ik zie momenteel niet hoe we er op een goede manier uit moeten komen, zowel voor het kabinet als voor de CDA-fractie niet. Maar ik maak me wel boos als ik Den Uyl zaterdag avond op de televisie hoor verklaren dat alle schuld ligt bij het kabinet- Van Agt door de overeenkomst van 13 januari jl. Al op 14 juli 1976 heeft het kabinet-Den Uyl zich contractu eel vastgelegd op de levering aan Brazilië." Vervolg op pagina 5 De kippen die hier braaf hun scharrel-eitjes hebben gelegd, blijken bij nader inzien alsnog in een legbat terij terecht te komen. De knuppel dus in het hoen derhok bij de actiegroep „Lekker Dier", die daarover nog een eitje wil pellen met minister Van der Stee. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. H li betaalt (na twee w eken de Krant gratis ter kennismaking le hebben ontvangen) 16,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: TYmtw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig, die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456. afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adres: plaats: giro: naam: adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jis of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat of place mat In originele kleuren enafwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1