t Vooruitgangsgeloof nestelde zich in elke politieke partij verder tekening van een lezer Trouw commentaar ft Neutronenbom (1) Neutronenbom (2) TbejNeutronenbom (3) Via welk spoor is bestrijding het beste mogelijk? Niet echt lente de ooievaar mag nu komen stuur een brief feest brief ZATERDAG 8 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet President Carter heeft C esloten voorlopig af te zien van de produktie van neutronenbommen. Dat besluit dient positief gewaardeerd te wor den. al moet tegelijk ook het voorlo pig karakter ervan benadrukt wor den He» wapen blijft nog terdege functioneren in het politieke ge sprek Het ligt dan misschien niet meer op tafel tijdens dat gesprek, maar ieder van de deelnemers weet dat de N-bom wel als stok achter de deur blijft staan. Een definitief be- luit zal afhankelijk zijn van de hou ding, die de Sowjet-Unie inneemt tijdens de ontwapeningsbesprekin gen, zo heeft Washington tegelijk laten weten. Geen uitbundigheid dus, maar wie ervan overtuigd is dat het afwenden van de atoomdreiging een zaak is van heel veel kleine stappen, zal toch dit besluit van de Amerikaanse president als een van de eerste klei ne stappen moeten begroeten. Het besluit van Carter is ook van belang omdat gebleken is dat een zo vooraanstaand mar» als de president van de Verenigde Staten de machtigste man ter wereld, wordt wel eens gezegd in staat is zich te ontworstelen aan het vaste patroon van de Amerikaanse politiek van de laatste twintig of dertig jaar. Daarin was het een vast gegeven, dat de ene militair-technisch uitdaging met de zelfde. of liefst nog betere en ge vaarlijker, middelen werd beant woord. Het was een politiek, die gefixeerd was door de machtsfacto ren. waardoor er te weinig oog was voor de problemen, die deze voort durende wapenwedloop met zich meebracht. et zou ?m vaii >chtige ilgbare boven e oude nd we| id nie| ipgegei klaar ;ken in ktas af tj Tegelijk moet vastgesteld worden, dat nu de anderen aan zet zijn. De anderen: dat is in de eerste plaats de Sowjet-Unie, die met evenveel woorden ook in de verklaring van het Witte Huis wordt genoemd, maar evenzeer West-Europa, dat in diezelfde afgelopen twintig jaar maar al te gretig het probleem van de eigen bewapening in een helaas nog steeds onveilige wereld heeft laten sloffen. Daardoor moest het u, me je is ei a nu gi t, wan' maak vonde hulpe emant maar ijk be lie is ir g. gedeci Immers, het grootste bezwaar dat men militair gesproken tegen de neutronenbom kon aanvoeren, was het feit dat het een klein tactisch wapen was. Dat betekent dat een eventueel besluit om het al of niet aan te wenden niet in de hoogste politieke regionen zou worden geno men, maar waarschijnlijk ergens door een commandant in het veld. De consequentie daarvan was dat een dergelijk besluit zou kunnen gaan fungeren als lont om het grote atoom-arsenaal van de tegenstander te ontsteken (en daarmee dan de hele schrikbarend grote wereldvoor raad). Mensen, die wat minder doordron gen waren van het grote kwaad van de neutronenbom, hadden wel eens de neiging om in enigszins verklei nende termen te spreken van „de neutronen-granaat" een als ver hullend bedoeld taalgebruik, waar mee echter juist het grote gevaar van dit wapen werd onderstreept. Het is niet zo n zinvol tijdverdrijf te gaan kissebissen, wie het initiatief heeft genomen voor het in beweging zetten van deze ontwikkeling. Het westen (waar wij toe horen en waar wij medeverantwoordelijkheid voor willen aanvaarden) heeft in elk geval steeds meegedaan en nooit door feiten een bewijs willen geven dat dit vaste patroon kon worden door broken. Dat is nu voor het eerst wèl ge beurd. Mensen in het westen, die deze politiek al jarenlang bepleit hebben en soms maar al te gretig en lacherig als wat wereldvreemde ij ve raars werden afgedaan, kunnen zich dan ook door deze stap van Carter gesterkt weten. Amerikaanse atoomwapen wel naar voren komen om het aldus ontstane vacuüm op te vullen. Het is nu aan West-Europa met een geloofwaardig politiek antwoord op deze stap van president Carter te komen. En op dit punt van onze beschouwing moet geconcludeerd worden: wij zijn wel blij, maar hij heeft het er ons niet gemakkelijker op gemaakt. door Willem Breedveld DEN HAAG Het naderend onheil van massale werkloosheid, energie- en grondstoffentekorten, milieubederf, heeft soms iets weg van een ouderwetse „zware" preek. De kerkgangers gevoe len zich erdoor gesterkt, omdat het hun weer zo krachtig was aangezegd. Er ging een pressie vanuit de juiste weg te bewande len, maar in de loop van de week verbleekté alles weer, zodat men de andere zondag weer na toe was aan een opfrisser', of zoals sommigen het minder fijnzinnig uitdrukten: „een opdoffer". De reeks publikaties over dit thema sinds het rapport van de Club van Róme (ook al weer zeven jaar gele den) zal zo langzamerhand wel het zelfde effect hebben bewerkstelligd. Het zal zo'n vaart niet lopen. En naar buiten kijkend, blijkt warempel het zonnetje nog te schijnen ook Waar om al die drukte0 Het is daarom nauwelijks verbazing wekkend dat het politieke bedrijf er nauwelijks anders op heeft gerea geerd. Zeker er zijn aanzetten gege ven tot wat heet een selectieve groei Er zijn op bescheiden schaal milieu- beschermende maatregelen getrof fen. Er is toch wel enigszins, maai niet essentieel veranderd. Het is tegen die achtergrond interes sant nog eens twee boeken ter hand te nemen. Het nieuwe boek van Bas de Gaay Fortman c.s.: Hélp we zijn ontwikkeld" en het boek van Bot Goudzwaard „Kapitalisme en voor uitgang" (1976). Beide schrijvers zijn actief in de politiek. Beiden ook zien het vooruitgangsgeloof als de grote boosdoener van de huidige bescha ving. Bob Goudzwaard echter ziet in het CDA een politiek instrument om het naderend onheil af te wenden. Hij was niet toevallig de grondlegger van het in brede kring gerespecteer de CDA-programma ..Niet bij brood alleen". De voorman van de PPR, Bas de Gaay Fortman, daarentegen heeft heel bewust de confessionele poli tiek de rug toegekeerd. De radicale hervormingen die hij nodig achtte zijn naar zijn mening niet via een van de christelijke partijen te reali seren. De vraag ligt daarmee op tafel via welk spoor de wortels van het vooruitgangsgeloof zich het beste la ten uitroeien. De PvdA Dat die vraag buitengewoon actueel is, blijkt wel uit het deze week ver schenen boekje: „De PvdA is niet heilig". Onder anderen dr. J. J. Bus- kes en de secretaris-generaal van de hervormde kerk dr A. H. van den Heuvel leggen nog eens uit waarom tweehonderd prominente vertegen woordigers van ons christelijk volks deel hun medegelovigen vlak voor de verkiezingen in mei 1977 opriepen op de PvdA te stemmen. De advertentie leverde een ware scheldkannonade op. Ter persconfe rentie beriep dr H. M. de Lange, een van de medescribenten, directeur van het inter-universitair instituut ..normen en waarden in de samenle ving", zich er heel nadrukkelijk op dat de PvdA en met name oud-pre mier Den Uyl een aantal correcties op de vooruitgangsfilosofie willen aanbrengen, die hem meer aanspre ken dan het CDA. Met als sterk meespelend element voor destijds alle ondertekenaars van de adver tentie dat „het CDA de deur open houdt naar de WD, waarmee geen progressieve politiek te voeren is". Wat er per saldo doorklinkt is dat het CDA weliswaar een mooi pro gramma heeft geschreven, maar dat het nog maar de vraag is wat ervan terecht komt. Zoiets als het bedrog van Jacob: de handen zijn Ezaus handen (het programma), maar de stem is Jacobs stem (samenwerking met de WD). In hoeverre snijdt deze veronderstelling hout, als we ons be perken tot het vooruitgangsgeloof? Fundamenteel De hoogleraar van de Vrije Universi teit, Bob Goudzwaard komt onge twijfeld de eer toe het thema van het vooruitgangsgeloof het meest funda menteel te hebben doordacht. Het zou te ver voeren in dit kader ook maar enigermate aan te geven langs welke lijnen Goudzwaard zijn ge dachten ontwikkelt. Wel zij hier ge constateerd dat Goudzwaard in de drang van de mens om de hem om ringende wereld te willen beheersen de voornaamste drijfveer ziet van het vooruitgangsgeloof. Zo groot acht hij die beheersingsdrang, dat in de loop van enkele eeuwen hieraan alles ondergeschikt is gemaakt, in clusief de eigen vrijheid van de Bas de Gaay Fortman mens. De huidige maatschappij ka rakteriseert hij daarom als een tun nelmaatschappij, waarin alles aan gepast is aan het meer en beter var de toekomst, de vooruitgang Een tunnel Maar ondertussen zitten we wel in een tunnel waar we vrijwel zeker niet meer uitkomen, tenzij we de zaak willen openbreken. Heel nadrukke lijk vindt Goudswaard dat wat dit betreft het socialisme geen haar be ter is dan het kapitalisme. Beide dienen volgens de hoogleraar de vooruitgang. Het socialisme ver schilt alleen maar van het kapitalis me. in zoverre het de strijd meer ADVERTENTIE ga 'ns fietsen met die nieuwe buren! zeggen 4.999 fietsenmakers richt op een andere verdeling van de vrucht van het kapitalisme De soci alistische vakbeweging verwijt hij bijvoorbeeld als het erop aankomt alleen maar bereid te zijn te staken voor hoger loon Overigens vindt Goudzwaard met dat de christelijke partijen het er wat dit betreft veel beter hebben afgebracht. Ook in die kringen wordt grote waarde gehecht aan de voor uitgang Zijn uiteindelijke keuze toch voor de christelijke politiek (hoewel dat nergens expliciet in zijn boek staat) blijkt voornamelijk te stoelen op de zoveel grotere scepsis die hij in die kringen veronderstelt ten aanzien van de vooruitgang; het besef bij veel christenen dat een ideale toestand hier op aarde nooit bereikt zal worden Aan de andere kant veronderstelt hij bij christenen een gevoel en verantwoordelijk te willen zijn voor de schepping De uitwerking van die gedachte brengt volgens Goudzwaard met zich mee dat de groei-economie moet worden omgebogen tot een onderhoudseco- nomie. een economie ook waarin de mensen als rentmeesters rekenschap af willen leggen voor het pand dat hun in beheer is gegeven Het is opmerkelijk dat De Gaay Fortman c.s. het thema van het voor uitgangsgeloof geheel los zien van welke politieke stroming dan ook Hij beschrijft het als een fenomeen dat het hele maatschappelijke ge beuren beheerst, of het nu gaat over de gezondheidszorg, de energievoor ziening, de landbouw of wat dan ook Sterker nog: De Gaay Fortman ver wacht een verandering in het voor uitgangsdenken ook niet van de poli tiek. Kansen op verandering ziet hij vooral als het initiatief daartoe uit gaat van de mensen zelf: projecten van mensen zonder werk. werkge meenschappen zoals de Kleine Aar de. plaatselijke groepen voor een nieuwe levensstijl en veranderingen binnen gewone bedrijven, scholen en kantoren. Onze hoop is gevestigd op een tegenrevolutie van de gewone man. arbeider, professor of fabri kant, zo citeert de Gaay Fortman met groot genoegen een zinsnede die Joop den Uyl al in 1947 uitsprak. De PPR-voorman voegt er fijntjes aan toe: Den Uyl was met deze visie zijn tijd ver vooruit. Zelfs tot en met het kabinet-Den Uyl. De motor We zijn daarmee terug bij de centra le vraagstelling: welke politieke keu ze garandeert de bestrijding van bet vooruitgangsgeloof het best? Het blijkt dan dat dit geloof zich in iefle- Bob Goudzwaard re politieke partij hecht heeft genes teld. Het boek van Goudzwaard laat daarover weinig twijfel bestaan en De Gaay Fortman bevestigt dit nog eens in zijn nieuwe boek Het vooruitgangsgeloof blijkt de mo tor te zijn van onze samenleving. De weg terug is niet eenvoudig, want het betekent dat er offers moeten worden gebracht, met name in de inkomenssfeer. Ook daarover laten de schrijvers geen twijfel bestaan Voor politieke partijen is dat geen prettige boodschap Het zal daarom nog lang duren voor deze boodschap met kracht zal doorklinken Voor christenen van welke politieke partij dan ook is er daarom weinig reden tegen elkaar te hoop te lopen Veel eer is er reden zich te verenigen tegen het gouden kalf van de voor uitgang Wat dat betreft is er nog veel werk aan de winkel in welke politieke partij dan ook Wouter van Dieren, Bas de Gaay Fort man, Henk Thomas: Help we zijn ontwikkeld. Het Spectrum. Utrecht Antwerpen. Bob Goudzwaard. Kapitalisme en vooruitgang. Van Gorcum, Assen. Mr Eddy van den Brink, dr J. J. Buskes, dr A. H. van den Heuvel. Ton van Zant en dr H. M. de Lange: de PvdA is niet heilig. In den Toorn. Baarn. ADVERTENTIE REIS MEE MET DE C.P.J. spemeve reizen o a ISRAEL I'm 25 mei e>gen busie kam pmgs i wfc noorden 1 wk Sma> wK Jeruzalem eo IERLAND' 14 I'm 28 |uli huifkar- en motorboottocht ZEILEN, mei traditionele schepen 8 I m 14 tourlngcarreizen: DUITSLAND/ODE NWALD 24 juni 1/m 1 |uh OOSTENRIJK/ZELL AM SEE 7-1'm 19 auguftus LUXEMBURG/CLERVAUX 12 1/m 19 augustus vliegreizen ROEMENIE/MAMAIA 17 iuni |/m 1 |Uli MALLORCA 7 i/m 21 augustus Reizen met eigen reisleiding tnl lel 08380- 11405-15904 CHRISTELIJKE J0N6EREN Welkom PLATTELANDS uurlij 1 k wil e k miji er nie :rvolg( Van Agt kaart wensen van vakbeweging aan op Euro-top KUNT GE WN'JN WERKNENMRS-C05TUUNV EVEN AANREIKEN, EUTIE HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Ook al zal het dit weekeinde wat zachter aanvoelen bij een naar west tot zuidwest terugdraaien de wind. in groter verband ge zien blijft er voor de weerman weinig over om zijn klanten mee te plezieren. De zon, die ons de laatste dagen zo keurig heeft bediend, heeft nu het onderspit moeten delven en voor de rest staat er voor volgende week ook al niet zo'n heerlijk potje op het vuur. De kwestie is namelijk, dat het Schotse hogedrukge- bied, eertijds 1037 mb sterk, ter ziele is gegaan. Het sudderde gisteren nog wat na en verhin dert ook vandaag nog dat er bij u en mij regen tegen de ruiten klettert, maaren daar kun nen we niet omheen, over Schot land en de Noordzee is ruimte vrijgekomen voor een koufront. Het is een aanhangsel van een diepe depressie ergens tussen Groenland en IJsland. Alle computerkaarten houden ons voor. dat dit front zondag Nederland dicht zal naderen, waaruit mag worden afgeleid dat vanaf dat moment de kans op wat nattigheid of hier en daar een bui vergroot wordt. Welis waar is het front niet in alle delen even actief, maar het neemt niet weg dat het toch maar vooraf gaat aan een her nieuwd toestromen van lucht uit het Poolgebied. Deze noord westelijke circulatie zal in de eerste helft van volgende week goed op gang komen. Ook dan dus kans op een polaire bui. maar in een drogere luchtsoort, komen er ook weer opklaringen, wellicht zonnige perioden. Als die huiverige lucht eenmaal het paadje naar Engeland en de lage landen heeft gevonden, gaat die ongetwijfeld door naar Midden-Europa. Daar was het vrijdagmiddag vrij redelijk om dat de zon doorbrak met name in Oostenrijk en bij tempera tuur van tien tot twaalf graden voelde het er toen beter aan dan de voorafgaande dagen. Maar te koud blijft het er zeer zeker. Amerikaanse kaarten voor dinsdag en woensdag ver schaffen ons inzicht in de ver moedelijke processen en daaruit blijkt dat het weer in Nederland dan wordt bepaald door twee hoofdcentra: een geleidelijk nog wat dieper wordende depressie (onder 990 mb) van de Noorse westkust langzaam afzakkend naar Denemarken en een hoge- drukgebied boven Groenland (1040 mb) met uitloper tot het zeegebied ten zuidwesten van de Britse Eilanden. Wie ziet hoe consequent en met weinig varia tie de machinerieën deze con stellatie in kaart brengen met daaraan gekoopeld aanvoer van koude lucht rechtstreeks uit de Poolstreken, ontkomt niet aan de indruk, dat het de volgende week vermoedelijk te koud weer zal zijn met af en toe wat losse aprilse bulenflodders. Een depressie boven Tunesië houdt de atmosfeer in het Mid- delandse Zeegebied labiel. Nu en dan valt er regen en soms is er ook een onweersbui Hier nog even aandacht voor de eregalerij der regenwaarnemers, die in maart de hoogste neers lagscore behaalden: Losser en Hoog Soeren 120, Brunssum 119, Eysden 116, Dinxperloo 106, Aalten 105, Andijk 104, Nijme gen 103, Oosterbeek 102 en De venter 101 mm. Door plaatsge brek waren deze opgaven giste ren uitgevallen. Amsterdam zwaar brw 8 De Bilt zwaar bew 9 Deelen onbew 11 Eelde geheel bew Eindhoven Ucht bew 11 Den Helder Rotterdam hall bew 9 Twente zwaar bew 10 VUssingen licht bew 8 Zó Limburg Ucht bew 10 Aberdeen zwaar bew 7 Athene regenbui 18 Barcelona zw aar bew 16 Berlijn onbew II Bordeaux Ucht bew 14 Brussel licht bew 10 Frankfurt Ucht bew 13 Geneve Ucht bew 10 Helsinki Ucht bew 5 Innsbruck half bew 13 Klagcnfurt half bew 9 Kopenhagen Ucht bew 6 Lissabon half bew 14 Locarno half bew 13 Londen zwaar bew II Luxemburg Madrid zwaar bew 13 Malaga IS Mallures geheel bew 14 Munchen onbew 10 Nice geheel brw 15 Oslo zwaar bew 12 Parijs onbew 12 Rome onweer 11 Split regen 11 HOOGWATER zondag 9 april, Vlixsingen 3 49- 16 14, Hkrtngvlletalulzen 4 17 16 na, Rotterdam 5 59-18 30, Scheveningrn 5 14 17 32 IJmulden 5 47-18.05, Den Helder 9.57 22 12. Harllngen 12.27---. Delfzijl 1 53-14 2! Hoogwater maandag 10 april, Vllssingen 4 28- 1649. Harmgvlletslulzen 4 50-17 09. Rotterdam 6 32-19 05 Schevenlngen 5 49 18 07 IJmuiden 6 23-18 41, Den Helder 10 27-22 39 Harllngen 00 31-12 58. Dellztjl 2 32-14 46 onder redactie van Loes Smit onder r een O*] de i hard mj het I over rzon ocent en of bijna k nog Albert terug len ze f trein Wie bouwt gewoonlijk een ooie vaarsnest? De ooievaar natuurlijk. Maar het nest op het gemeentehuis in het Brabantse Dussen, waarop jaar in jaar uit een ooievaar neer strijkt. is gebouwd door vogelbe schermer Den Otter, die althans wat het maken van nesten betreft voor geen ooievaar onderdoet. Dat gebeurt trouwens wel vaker. „Ooievaars zijn verwend tegen woordig", grapt een woordvoerder van het gemeentehuis dat in het fraaie, oude kasteel van Dussen is ondergebracht. En dan. serieus: „De ooievaars vormen een uitster vend ras. en overal wordt alles in het werk gesteld om de dieren het broeden zo aantrekkelijk mogelijk »,e maken. Onze ooievaar komt hier al sins mensenheugenis Zijn oude nest moest nodig vernieuwd wor den; het vorige was trouwens waar schijnlijk ook al door mensenhan den gemaakt" Het nieuwe nest is 1.25 meter in doorsnede. Het is, zoals dat hoort, rond van vorm en ligt op de schoor steen achter de oostelijke toren van het kasteel. Niet direct er op natuurlijk, anders zou de rook er niet uit kunnen of zou de ooievaar uitgerookt worden. Op de schoor steen staat eerst een stelling, daar op een platte, ronde plaat en ten slotte op die plaat het nest Het comfortabele ooievaarsnest ligt nog maar net twee dagen op z'n plaats. De kans zat er dik in dat de ooievaar te vroeg zou komen, want al eerder is een poging om het nieu we onderkomen van het dier tijdig in orde te maken, mislukt. Twee weken geleden stond het nest al kant en klaar op het gazon vóór het kasteel, en een helicopter van ds marine zou het oude exemplaar even van de schoorsteen halen. Door de harde wind maakte de metalen vogel een verkeerde ma Een heel gedoe om Dussens ooievaar van een comfortabele broedplaats te voorzien. Het nes! links op de voorgrond op een stelling moet door een helikopter op zijn plaats gezet worden, achter de torens van het kasteel annex raadhuis. noeuvre. waarop er een paar lagen stenen van de schoorsteen afbrok kelden. Dat moest dus eerst gere pareerd worden, een reparatie die iets omvangrijker werd dan voor zien: bij inspectie bleek de schoor steen zo gammel, dat het hele ding vanaf de dakrand vernieuwd moest worden De tweede poging is gelukkig wel geslaagd, zodat de ooievaar nu kan komen. Hij heeft zich intussen nog niet laten zien, terwijl andere ooie vaars. tenminste de „vaste klan tenonder hen, elders in het land wèl al zijn gearriveerd. „We hopen nu maar", aldus onze zegsman, „dat hij niet ongemerkt is geweest, zijn nest niet heeft kunnen vinden en toen maar is doorgevlogen". Zonder ooit berecht of zelfs maai officieel ergens van beschuldigd te zijn zit de 50-jarige Soedanese vak bondsleider Gasim Amin nu al sinds augustus 1974 in zijn land gevangen Op het moment dat hij op het vliegveld van Khartoem ar riveerde uit Tsjechoslowakije waar hij sinds 1969 werkte bij de internationale federatie van textielarbeiders werd hij gear resteerd. De heer Amin was oprich ter en voorzitter van de Soedanese arbeiders- en handelsvakvereni ging, waarvan de leiders in 1971 op verdenking betrokken te zijn ge weest bij een mislukte staatsgreep, al gevangen waren genomen, net als leden van de communistische partij. Na 18 juli vorig jaar zijn geleidelijk aan zo'n drieduizend po litieke gevangenen vrijgelaten, me rendeels leden van het „nationaal front". Ze hadden hun vrijlating te danken aan de „nationale verzoe ning" die president Jaafar Nimeiri op die datum had afgekondigd en die onder meer amnestie voor alle politieke gevangenen inhield De sondanks kwamen er maar erg wei nig leden of vermeende sympathi santen van de communistische par tij vrij; twee van hen zijn eind vorig jaar zelfs in gevangenschap gestor ven Gasim Amin, die samen met zeven andere politieke gevangenen nog steeds zit opgesloten, mag geen advocaat raadplegen. Wel mo gen de gevangenen af en toe hun familie ontvangen en brieven schrijven, maar de gevangenis is overvol, het eten slecht, bedden zijn er helemaal niet en de medi sche verzorging is onvoldoende Wie in beleefde bewoordingen wil pleiten voor vrijlating van de heer Gasim Amin op grond van de vorig jaar verleende amnestie, kan een brief (In 't Engels) richten aan: His Excellency President Jaafar Muhammad al-Nimeiri Khar toum. Sudan zinnen in al die talen, waaruit de briefschrijver zelf een goede brief kan samenstellen De voorbeeld brief kan natuurlijk ook in z'n ge heel worden overgenomen Boven dien staat er allerlei Informatie over het streven van de organisatie in. en zijn er adressen van buiten landse ambassades in vermeld. Het boekje is te bestellen bij Amnesty International, Derde Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam, tel 020- 847905. Steeds opnieuw komen er verzoe ken binnen van mensen die een bijvoorbeeld Engels voorbeeld van een „Amnesty-brief" in de krant afgedrukt willen zien. Dat is met het oog op de beperkte ruimte niet mogelijk en ook niet nodig al meermalen hebben we er op gewe zen. dat bij Amnesty International in Amsterdam voor maar 1,50 het boekje „Uw brief helpt een politie ke gevangene" te krijgen is Een erg handig en nuttig boekje, waarin niet alleen een voorbeeld van zo'n correct gestelde brief in het Engels maar ook nog in drie andere talen wordt gegeven, plus een serie losse „Feest is 't voor mij iedere zater dagavond om plm 11 uur. als ik. na gedane arbeid (inclusief 't goed ver zorgen van een oude heer van 87 jaar) mijn oordoppen in doe en zo alle herrie buiten sluit, mijn eerste kop koffie van die dag ga nuttigen met een stuk taart erbij. Met niets en niemand mrer om mij heen alleen met mezelf en een tevreden gevoel dat alles wat gedaan moest worden ook gedaan is Heerlijk1" 'Een van de reacties in Mensen van Nu" op de vraag wat is leest?)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5