Gedaalde omzetten door uitvoeren verkeersplan' Archeoloog beschuldigt Rijswijks laboratorium Oostgelderse gemeenten willen vuist maken tegen project-ontwikkelaars P r Het proza van Herman Korteling centrum 'Geen miljarden halen )ij sociale woningbouw' jroningse Kamer van Koophandel na onderzoek Nader beraad gevraagd aan gemeentebestuur _oost _zuid _noord _west Staatssecretaris Brokx: 'Conclusies in rapport over Vermaning overgenomen' Spoorwegmuseum in Utrecht is flink uitgebreid Watertoerisme in Zeeland neemt weer toe Dilia v. d. Heem lijsttrekker PPR Proefproject voor museum in Friesland Romeins leger in Woerden opgegraven Bouwbeleid wordt vaak doorkruist ;2'RH: TERDAG 8 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH27 EN 0302 unktie tantal 1980 bi| de sche- jelei- ide is I Zl|fl Groningen (ANP) De neer- taande ontwikkeling van de Imzet van winkels en horeca bedrijven in de Groninger bin- lenstad is door de invoering |an het verkeerscirculatieplan (eeleer versterkt dan tot stil stand gebracht. Dit conclu- leert de Kamer van Koophan del in Groningen na een onder- roek waaraan ruim tweehon derd zaken in de binnenstad deelnamen. Het aantal winkels en horeca-onder- demingen in de Groninger binnen- jtad dat over het laatste kwartaal n 1977 een omzetdaling moest ststellen ten opzichte van het laat- te kwartaal 1976 is bijna verdub- ild. Het verkeerscirculatieplan is 19 september 1977 ingevoerd. Wa in er in 1976 onder de aan de enquê- deelnemende bedrijven zestig die beneden de omzet van het laatste kwartaal van 1975 bleven, in het laatste kwartaal van 1977 moesten 109 ondernemingen (vergeleken met 1976) een absolute omzetdaling boe ken. Van de 212 zaken boekten 35 wel een iets hogere omzet, maar de omzetverhoging bleef achter bij de inflatie. In Groningens hoofdwinkel straat. de Herestraat, nam ongeveer veertig procent van de bedrijven aan de enquête deel. Dat zijn 39 zaken. Van die 39 zaken noteerden 24 een absolute omzetdaling, haalden ne gen een iets hogere omzet maar min der dan de inflatie noodzakelijk maakte en kwamen slechts zes be drijven tot een omzetstijging groter dan het inflatiepercentage. Achterop De kamer van koophandel vergeleek in tien verschillende branches. Ook zo gezien is Groningen verder achterop geraakt. Bleef in 1976 ver- geleken met het laatste kwartaal van 1975 56.2 procent van de Gro ningse bedrijven onder het landelijk gemiddelde, in het laatste kwartaal van 1977 kon 71,6 procent van de bedrijven de landelijke ontwikkeling niet meer bijhouden. In een brief aan het Groninger gemeentebestuur dringt de Groningse kamer van koophandel er dan ook op aan zich nader te beraden over de gevolgen van de invoering van het verkeerscir culatieplan. Dit plan, dat landelijk en zelfs Europees nogal de aandacht heeft getrokken, komt erop neer dat alle doorgaande autoverkeer (zowel interlokaal als interwijk-verkeer) niet meer door de binnenstad kan. Dit is bereikt door de binnenstad in vier sectoren te verdelen, die voor auto's onderling niet meer bereik baar zijn De automobilist die van de ene sector naar de andere wil kan dit alleen doen door eerst weer terug te keren naar een soort ringweg om de binnenstad om dan via die ringweg elders opnieuw de binnenstad in te rijden. Bemoeilijkt De kamer van koophandel stelt vast „dat het verkeerscirculatieplan met zijn vaak ingewikkelde constructies de bereikbaarheid niet heeft bevor derd. Integendeel: de indeling van een betrekkelijk klein gebied in vier sectoren heeft de toegang tot de city aanzienlijk bemoeilijkt." Verkeersbord in Groningen na invoering van het „verkeerscir culatieplan". Of de kopers in de binnenstad zullen terugkeren vindt de kamer op dit moment nog moeilijk te beoordelen. Van gewenning is tijdens de eerste drie volle maanden dat het plan in werking was niets gebleken. De om zetten over 1977 waren naar verhou ding lager dan in november. Maar mogelijk dat ook de onlangs door Groningen ingestelde koopavond en de verplaatsing half april van de warenmarkten van een terrein aan de rand van de binnenstad naar het stadshart wellicht weer kopers naar de Groninger binnenstad zullen doen terugkeren, aldus de Kamer. [met hooi igen ALMELO (ANP) Berichten üs zouden er miljarden bezui- ïigd kunnen worden in de soci- tle woningbouw zijn gisteren loor staatssecretaris Brokx -an volkshuisvesting naar het ijk der fabelen verwezen. Jij het leggen van de eerste steen oor een complex woningen in Alme- o ging de bewindsman in op berich- en als zou de volkshuisvesting sterk [ekortwiekt worden. uist in de sociale woningbouw valt liet zo heel veel te halen, merkte Jrokx op. Bovendien willen de be windslieden de minst draagkrachti- [en zeker niet de dupe laten worden an eventuele bezuinigingen. Een ndere vraag is volgens hem of het pakket en de differentiatie van de woningbouw thans wel zo goed pas sen op de behoeften van de bevol king. „Daarover moet nog eens goed worden nagedacht, maar dat zal niet tot gevolg hebben dat de sociale woningbouw om zeep wordt ge holpen." Ook de bouw van beschutte eigen woningen zal niet de nek worden omgedraaid. Eerder zou worden ge dacht aan een verhoging van het aantal woningen in de beschutte sfeer. Het veranderen van de finan cieringsmethode want dat is nu juist iets waarover binnen het departe ment wordt gedacht, houdt geens zins een automatisch verlagen van de aantallen in. De stukken waarover in de pers is bericht zijn bedoeld als vingeroefe ningen. het op een rij zetten van een aantal mogelijkheden om gezamen lijk de gedachten te kunnen bepalen. ktaken sties door Fred Lammers BENNEKOM/GRONINGEN „Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft zich bij het samenstellen van het rapport over het al dan niet echt zijn van de omstreden archeologische Vondsten van Tjerk Vermaning laten sturen door de eerder getrokken conclusies van de bioloog drs. Durk Stapert van het Biologisch Archeologisch Instituut van de rijksuniversiteit in Gronin gen. Zijn in 1975 uitgebracht rapport, waarmee de wetenschappelijke aanval óp Tjerk Vermaning werd ingezet, is vrijwel identiek aan het rapport dat het gerechtelijk laboratorium de rechtbank in \ssen aanbood en dat vorig jaar een belangrijke rol speelde in de rechtszaak tegen Vermaning >eze beschuldiging doet dr. C. J. H. 'ranssen in Bennekom. die als ama- Iteur-archeoloog sinds vorig jaar in de zaak-Vermaning is betrokken mede doordat door hem gedane i'ondsten eveneens door drs. Stapert n een dubieus daglicht zijn gesteld - in een gisteren verschenerf publi catie Daar tot voor kort wetem chappelijke bladen de zienswijze /an dr Franssen niet wilden publice- en, ging de thans 78-jarige Benne- commer, die zich vroeger vooral ïeeft toegelegd op de insektenbe- itrijding, er enige maandeh geleden oe over zelf een periodiek uit te (even. In het nu verschenen tweede ieel van deze „Archeologische Be- ichten" <a raison van 12,50 te be tellen bij de heer Franssen. Groene- itraat 34 in Bennekom. giro 826753) loet dr Franssen een frontale aan- al op drs. Stapert en diens chef. de Jroningse hoogleraar H T. Water- >olk. )e door Stapert uitgebrachte be- chuldigingen worden daarin „een laneenschakeling van onbewezen leweringen. verdachtmakingen en nsinuaties" genoemd. De deskun- ligheid van drs Stapert wordt sterk n twijfel getrokken. „Zijn doctoran- lustitel en de naam van zijn beroep uggereerden de buitenstaanders en onrechte dat hij een volleerd rakman en autoriteit was ten tijde 'an zijn in 1975 uitgebrachte rap- >ort In feite moest hij toen nog alles eren Dit bleek helaas tijdens het iroces-Vermaning. want de rechters ingen onder-meer af op de bewerin- en van de Groningse doctorandus >it kan men hen met kwalijk nemen, fant zij zijn juristen, die zich nim- ner in archeologie hebben verdiept n dus geen ervaren vakman van een «deskundige beginneling kunnen nderscheiden." schrijft dr 'ranssen ïeen afwijking let rapport van het gerechtelijk la- Joratorium. samengesteld door de san dat laboratorium verbonden rhermcus dr E Groeneveld, wijkt rnjwel met af van de op papier vast- plegde beschuldigingen van drs Itapert Dr Franssen vindt dat niet verwonderlijk, omdat beide heren vriendjes van elkaar zijn. Dat het gerechtelijk laboratorium zich op onbekend terrein heeft begegeven, noemt hij „onbegrijpelijk". „Men heeft het begrip gerechtelijk daar mee een zeer wrange bijsmaak gege ven." aldus dr Franssen De Bennekomse doctor vergelijkt de theorie van drs. Stapert in Archeolo gische Berichten „met een gebouw zonder fundament, dat zal instorten zodra er een zekere hoogte is be reikt." Als het niet ging om een on schuldig mens te beschermen tegen ongebreidelde agressie zou ik de theorie van Stapert vanuit mijn sta tus van wetenschappelijk hoofd ambtenaar met een schouderopha len naast mij hebben neergelegd. Vermaning wordt door Stapert voor een vervalser en oplichter uitge maakt omdat zijn vondsten niet pas sen in zijn theorie. Datzelfde geldt voor de vondsten die door mij en anderen zijn gedaan in de stuwwal len bij Rhenen. Die doet Stapert af met „spelingen van de natuur Ver maning werd tot een maand voor waardelijk veroordeeld, een uit- UTRECHT (ANP) Het spoorweg museum in Utrecht heeft het afgelo pen jaar fors uitgebreid. Eind 1977 kwam het derde museumperron ge reed. De twee nieuwe opstelsporen die erlangs lopen betekenen meer dan 200 meter opstelruimte extra voor het museum, zodat binnenkort ook al het tramwegmateriaal „onder dak" kan worden tentoongesteld. Nieuwe aanwinsten voor het spoor wegmuseum zijn twee met enige luister binnengehaalde gerestaureer de rijtuigen en een diesel-elektrische rangeerlocomotief. Deze locomotief, in 1946 aan Nederland cadeau ge daan door de Britse regering, hielp direct na de oorlog mee bij de weder opbouw van het Ndderlandse spoor wegnet Volgens hem is een uitgebreid onder zoek door deskundigen van de bij Rhenen gevonden zaken tot nu toe nooit mogelijk geweest. „Op een ver zoek van dr Van Es. directeur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort, daaraan mee te werken, heeft dr Franssen afwijzend gereageerd. De twijfels die ik over zijn vondsten heb uitgesproken zijn daarom gebaseerd op soortgelijke ontdekkingen die door anderen in stuwwallen zijn ge daan". VLISSINGEN (ANP) Het water toerisme in Zeeland nam het afgelo pen jaar toe met negen procent ten opzichte van 1976. Dit blijkt uit tel lingen. die door sluismeesters van zeven sluizen in Zeeland zijn ver richt. In 1976 bedroeg die groei 25 procent en in 1975 zelfs 28 procent. Uit het verslag van de stichting provinciale VVV Zeeland blijkt, dat die vermin derde toename van de waterrecrea tie ook zijn goede kanten heeft. De kans op gedrang bij sluizen en in de havens wordt daardoor kleiner, ter wijl de uitbreiding van havens wat soepeler zijn beslag kan krijgen. Bij vijf sluizen, te weten Vlissingen, Veere, Kats, Goes en Terneuzen is ook de nationaliteit van de geschut te pleziervaartuigen genoteerd. Daaruit blijkt dat de Nederlanders met 60 procent het grootste aantal bezoekers uitmaakte. Dan volgen den de Belgen met 25 procent, de Duitsers met acht procent, de Brit ten namen met vijf procent de vierde plaats in. In Zeeland bleef de sluis in de Zand- kreek tussen het Veerse Meer en de Oosterschelde bii Kats de drukste De rond 80-jarige Deventer auteur Herman Korteling heeft veertien verhalen, die eerder verspreid ver schenen, althans een groot deel er van. gebundeld in het boek „Sinjeur Jurrièn Costes Hissinck". J. A. Ris pens noemde hem eens „een aquarel list in proza", en dat was een goede typering. Kortelings proza, zeker het vroegere, werd veelal gekenmerkt door een sfeer van zachte, uitvloeien de en verstilde tinten. Dat bemerkt men, bijvoorbeeld, heel goed aan het verhaal, waaraan de titel van de bun del is ontleend. Het gaat over de restauratie van verwaarloosde wandschilderingen in een patriciërshuis Langzaamaan worden de figuren erop weer zicht baar. Eén man komt in de panelen steeds weer terug, de vroegere bewo ner van het huis, die een succesvol maar ook bewogen leven heeft ge leid. Met hem. voorzaat en naamge noot. gaat de huidige bewoner zich identificeren: Korteling beschrijft dit proces, dat soms schokkend is. zuiver en trefzeker maar met zoveel bedachtzame aandacht voor het de tail dat hij niet aan wijdlopigheid ontkomt. De novelle van Korteling is dan ook bijna 30 jaar geleden geschreven. En die over „De Grootburgers" zelfs meer dan 40 jaar. Deventer kent van met ruim 30.500 jachten. Deze sluis heeft altijd al de eerste plaats voor zich opgeëist, maar deze positie wordt steeds meer bedreigd door de sluis in de Grevelingendam tussen het Grevelingenmeer en de Ooster schelde bij Bruinisse. Deze sluis bij Bruinisse ligt nog maar een kleine 1600 boten achter op de sluis bij Kats, tegen 2300 in 1976. Derde qua belangrijkheid is de sluis bij Veere. Vierde werd de zeesluis van Vlissin gen, evenals de sluis van Veere in het kanaal door Walcheren. Het Goese Sas te Wilhelminadorp in de toegang tot de haven van Goes kwam op de vijfde plaats. Wemeldinge maakte, relatief gezien, grote vooruitgang en werd zesde. Hekkensluiter bleef de zeesluis te Terneuzen. ouds Grootburgers. Korteling Is er zelf één van. Hij heeft niet uitslui tend maar wel voor een groot deel gepubliceerd over deze historische stad, waarvan hij houdt. De romanti cus Korteling. die er ook vaak wat Deventer dialect doorheen strooit, situeerde zijn onderwerpen gaarne in een omgeving, waar mooie oude schilderijen hangen, waar mooie oude muziek wordt gemaakt en waar mooie oude dingen worden gedra gen. Een tijd die voorbij is. Men kan er nog vrouwen in ontmoeten, wier stem klinkt „statig als een menuet" of die de ogen „luiken". Kortelings meer recente verhalen, waarvan er ook enige zijn opgeno men in de bundel, zijn aanmerkelijk korter, zakelijker en bondiger. Zijn proza is wat harder geworden als het ware Ook wat donkerder getoonzet (voorwoordschrijver Wam de Moor merkt op dat in deze schetsen het geluksverlangen getemperd wordt door de bewuste ervaring van de naderende dood). Het is goed ook met deze kant van een sympathiek, niet zoveel pretenties hebbend schrijverschap kennis te maken Kok-Kampen. 190 bladzijden. 22,50 Jac. Lclsi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Als lijsttrekker van de PPR is het huidige raadslid Dilia v. d. Heem gekozen. Op de eerste tien plaatsen van dé kandida tenlijst voor de PPR voor de ge meenteraadsverkiezingen staan thans vermeld: 1. Dilia v. d. Heem, 2. Cees den Hartog. 3. Jaap de Zeeuw, 4. Chrtsta Glasbergen, 5. Gerrie Damsteegt, 6. Arjan Hulskamp, 7 Henk Tiesma, 8 Aad Leentvaar. 9 Tineke Fransman, 10. Bert Dus- seljee. Staatssecretaris Brokx. Of er bezuinigd wordt en welke be zuinigingsmaatregelen er zullen wor den toegepast, daarover zijn zij nog niet uitgestudeerd. „Ik kan er echter nogmaals op wijzen, dat we mensen met een bescheiden inkomen niet in de wielen gaan rijden," aldus Brokx. spraak waartegen hij hoger beroep heeft aangetekend. Dat zal deze zo mer door het gerechtshof in Leeu warden worden behandeld. Voordien zal dr Franssen een nieuwe publika tie het licht doen zien Dat wordt „De waarheid over Tjerk Verma ning". een publikatie waaraan een team van deskundigen meewerkt, zowel archeologen als juristen. Het zal in mei verschijnen „Wat in Ar cheologische Berichten nummer twee staat is in vergelijking daarmee maar kinderspel. Alle blunders die in deze affaire zijn gemaakt komen daarin aan de orde. Het zal een fris boekje worden, dat de nodige op schudding zal veroorzaken en dat mag ook wel. want de zaak-Verma ning is helaas een prestigekwestie geworden voor het BA I en voor allen die door de universiteit van Groningen bij deze kwestie werden betrokken", meent dr Franssen. 'Grote onzin' Drs. Durk Stapert had de beschuldi gingen van de heer Franssen gister middag nog niet onder ogen gekre gen. „Hij doet maar Het staat ieder een in Nederland vrij zijn gedachten te publiceren," was zijn reactie. De beschuldiging dat hij het gerechte lijk laboratorium naar zijn hand heeft gezet, vindt drs. Stapert „grote onzin". „Dat laboratorium is een onafhanke lijke instelling. Dat de conclusie van dr Groeneveld gelijk is aan die van mij zou er wel eens op kunnen wij zen. dat wij het bij het rechte eind hebben." aldus drs Stapert DEN HAAG (ANP) Het eerste project om de ideeën over regionali sering van het museumbeleid te toetsen start in de tweede helft van dit jaar in Friesland. Het moet ook de gegevens opleveren voor het on derbouwen van de uiteindelijk ge wenste structuur van museumvoor zieningen in die regio Minister Gardeniers van CRM heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld als nadere informatie in de discussie over de nota „Naar een nieuw mu seumbeleid" van de vorige bewinds man. Zij meent dat de nota geen discussiestuk is maar een beleidsno ta, ofschoon beleidsuitgangspunten, er maar ten dele in worden uitge werkt en een financië paragraaf ge heel ontbreekt. De minister wil deelprogramma's voor onderdelen van het museumbe leid. verfijning van criteria voor mu sea van nationaal belang en regiona le toetsingspfojecten, waarvan er een in een grootstedelijk gebied wordt gehouden. Elk project zal twee jaar duren. Een jaar na het eerste project gaat het tweede pro ject van start. Minister Gardeniers is in tegenstel ling tot haar voorganger geen voor stander van vrij entree tot de musea. Ze meent, dat het heffen van en treegelden niet of nauwelijks invloed heeft op het museumbezoek. WOERDEN (ANP) Bij opgravin gen in Woerden, waar vorige maand de resten van een Romeins schip werden blootgelegd, zijn voorwerpen gevonden die erop wijzen dat op die plaats een vijfhonderd man sterk Romeins leger heeft gebivakkeerd. Een tegel onthulde dat het om het vijftiende Cohort ging. Volgens prof. dr J. E. A. Bogaers, directeur van het instituut voor oude geschiedenis en archeologie van de katholieke uni versiteit in Nijmegen, dat de opgra vingen uitvoert, behoorde dit Cohort tot de Zogeheten hulptroepen die werden gevormd door Romeinse vrijwilligers Het fort waarin het le ger verbleef, moet volgens een oude Duitse kaart „Launum" geheten hebben. De vondsten stammen vol gens prof. Bogaers uit ongeveer hon derd jaar na Christus. Het fort zou volgens hem tot driehonderd jaar na Christus hebben bestaan Van een onzer verslaggevers. LOCHEM Achttien Oostgelderse gemeenten willen samen een vuist gaan maken tegen projectontwikkelaars, die in dit gebied in toenemende mate het woningbouwbeleid doorkruisen. Door gronden weg te kopen tegen prijzen die de overheid er niet voor kan betalen, kunnen zij het integraal tot uitvoering brengen van bestemmingsplannen verhinderen. Gevolg hiervan is. dat tegenwoordig te veel woningen gebouwd worden in de vrije sector, terwijl de sociale woningbouw achterblijft. De vertegenwoordigers van de Oost gelderse gemeenten hebben zich in Lochem over deze problematiek, die overigens ook in andere streken speelt, gebogen om te proberen met elkaar er iets op te vinden. De bedoe ling is van eikaars ervaring te profi teren in dit opzicht. Men zal daartoe in de toekomst vaker bijeenkomen Verder wil men alle instrumenten op een rijtje zetten, die mogelijk onge wenste ontwikkelingen door het op treden van projectontwikkelaars kunnen keren. Hoewel de Gelderse gedeputeerde voor ruimtelijke orde ning, mr. O. W A. Baron Van Ver- schuer. in Lochem opmerkte, dat men het voornemen heeft, een vuist te maken tegenover de project-ont wikkelaars, bedoelde hij niet te zeg gen, dat het straks knokken wordt. Die vuist is nodig om een redelijke onderhandelingspositie te bereiken Lochems burgemeester, de heer H J Beuke. zei: „Projectontwikkelaars die op redelijke basis willen praten over bouwplannen voor in bestem mingsplannen liggende terreinen, zijn morgen nog welkom op het ge meentehuis. Niet welkom echter zijn zij die alleen maar de hoogst mogelij ke winsten willen maken." Belangrijk is. zo werd gesteld, hoe op democratische wijze vastgestelde plannen (bestemmingsplannen en deze weer geënt op streekplannen) metterdaad kunnen worden gereali seerd. De bedragen die projectont wikkelaars voor gronden betalen, geen Vaak voorbij aan iedere reele prijsvorming. Goedkopere woningen blijven dan achterwege en eveneens Gedeputeerde mr. O. W. A. baron van Verschuer de voorzieningen waaraan de buurt behoefte heelt De projectontwikkelaars eenzijdig een negatief image opdrukken wilde men in Lochem niet. Gemeenten kunnen ook profiteren van hun ken nis „Maar dat is", zo werd gezegd, „wat anders dan gedwongen aan ta fel te gaan zittenGedeputeerde Van Verschuer zei te hopen dat het voorkeursrecht voor de overheid bij de aankoop van gronden snel in het parlement komt en wordt aange nomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27