Senegal verwaarloost de kleine landbouw Nieuw kabinet stelt Indonesiërs teleur Portugal wordt steeds rijper voor 'sterke man' Droogte niet de enige oorzaak van het voedseltekort Geen visum meer voor Nederlanders aan grens Libanon BUITENLAND Trouw/Kwartet van de staatshandelsonderneming ONCAD (nationaal handelskantoor voor hulp bij ontwikkeling) die 40 cent betaalt voor een kilo pinda's en die kilo zelf voor 80 cent verkoopt, op staatsondernemingen die tegen veel te hoge prijzen gereedschappen en zaaigoed verkopen. ONCAD stelt eenzijdig prijzen vast en houdt de boeren overal buiten. Maar onder tussen dragen die wel de grootste risico's. Onlangs werd in Senegal een Syndi- cat des cultivateurs (boerensyndi caat) opgericht, dat als belangrijke eis „eerlijke" prijzen voor landbouw- produkten heeft. In Dakar wordt zeer wantrouwend aangekeken te gen het syndicaat, dat nog steeds geen officiële erkenning heeft ge kregen. Ook in het begin van de jaren zestig was er verzet tegen met name het landbouwbeleid, maar dat werd toen snel de kop ingedrukt. Prémier Mamadou Dia wilde voorrang geven aan de verbouw van voedselgewas sen, zeer tot ongenoegen van presi dent Senghor. De premier verdween voor een aantal jaren in de gevange nis. Aan het eind van de jaren zestig was het eveneens onrustig. Studen ten en arbeiders werden aangesto ken door de golven van protest in Frankrijk, maar hun verzet ebde snel weg. Van Senghor wordt gezegd dat hij weliswaar mooie gedichten maakt (de „dichter-president") maar mijlen ver afstaat van de werkelijkheid van het land. Hij heeft het waas van de négritude om zich heen, maar voelt zich ondertussen bijna meer verbon den met Frankrijk dan met zijn ei gen Senegal. Senghor is ingekapseld in een elite van handelaren en hoge ambtenaren, en tussen hem en de jongere generatie gaapt een brede kloof. Binnen de Organisatie van Af rikaanse Eenheid (OAE) wordt hij met wantrouwen bekeken, vanwege de banden met Frankrijk en de ge matigde opstelling tegenover Zuide lijk Afrika. Ondertussen is het aan zien van de president wel sterk ver groot door de toetreding van zijn partij tot de Socialistische Internati onale, wat Senegal geen windeieren heeft gelegd. Verkiezingskoorts? Toch voelt de president zich zo sterk, dat hij onlangs in Senegal verkiezin gen liet houden. Van verkiezings koorts was echter die zondag weinig te merken. De straten waren uitge storven, en alleen rond de stembu reaus was wat drukte te bespeuren. In de stembureaus wezen vertegen woordigers van Senghors Parti Soci- aliste de kiezers de weg, wat zeker niet in het nadeel van die partij zal uitvallen. Stemhokjes worden nau welijks gebruikt, zodat iemand die anders wil stemmen dan de Parti Socialiste wel erg sterk in zijn schoe nen moet staan. Omdat er in de stad toch weinig te beleven viel, besloot ik naar Goeree te gaan, een klein eiland voor de kust van Senegal. Ook daar werd ge-- stemd, maar halverwege de middag door Nico Kussendrager hoe lastig het is de kleine boeren te bereiken, weet UNICEF (het kinder fonds van de Verenigde Naties) mee te praten. Daarover in eep volgend rerhaal. Dit is het derde van een aantal artikelen over door droogte getroffen landen in West-Afrika. Dc vorige twee stonden zaterdag I april (de Kaapvcr- dianen willen wel, maar de natuur werkt tegen) en woensdag S april (Mist cn wind moeten Kaapverdcn water brengen) in de krant. Hanen kraaien overal. Matam, in het noorden van Senegal, tegen de grens met Maretanië, wordt wakker. Vanaf de mos kee klinkt eentonig de oproep tot gebed. Mannen en vrouwen gaan aan het werk op de droge, gescheurde grond. Meisjes stampen op het erf de schaarse gierst. Normaal valt er in dit deel van het land ruim 500 mm regen per jaar, de afgelopen jaren was de regenval nog 200 mm. Tijdens de vlucht van de hoofdstad Dakar naar het noorden, zie ik het steeds droger worden. De schaarse acacia's verdwijnen, glinsterende plassen wa ter worden steeds minder, hier en daar sjokt een kudde kamelen. Sene gal is als zoveel landen in dit deel van Afrika getroffen door de droog te. De Senegal-rivier staat vele me ters beneden het gewone peil. Zeker 500.000 ton graan moet dit jaar wor den ingevoerd. Voedseltekort Toch is de droogte zeker niet de enige ooizaak van het voedseltekort, hoewel ze graag als verontschuldi ging wordt aangevoerd. Altijd heeft Senegal sterk de nadruk gelegd op de verbouw van handelsgewassen, ten koste van voedsel voor de eigen bevolking. Verreweg het grootste deel van de uitvoer Ls pinda's. De aanzet daartoe werd gegeven door Frankrijk, dat aanvankelijk meer betaalde dan de wereldmarktprijs om de koloniën te binden. In de loop der jaren werd die prijs echter steeds lager. Nu kan Senegal voor één ton pinda's veel minder kopen dan pakweg twintig jaar geleden. Senegal is het school voorbeeld van een ontwikkelings land dat door de grote afhankelijk heid van de uitvoer van één grond stof (pinda's in dit geval) steeds slechter af is. En de eenzijdige ontwikkeling van de landbouw gaat door. Met de geo graaf prof. Khane rijd ik langs het beruchte BUD-Senegal. „Een slecht project", zegt Khane. „Mijn land schiet er weinig mee op. BUD is een van oorsprong Amerikaans bedrijf dat met steun van onder andere de Wereldbank en Nederland in Sene gal een grote kwekerij heeft opgezet. Daardoor kunnen wij nu 's winters in West-Europa tomaten en papri ka's eten van de koude grond; hele vliegtuigladingen worden ingevoerd. Maar bijgedragen aan de ontwikke ling van Senegal heeft BUD niet. Het land heeft voedsel nodig (gierst, rijst) en zou minder afhankelijk moeten worden van westerse markten. BUD levert geen voedsel en heeft Senegal alleen maar verder aan het westen geklonken. Overigens heet het dat het bedrijf op het ogenblik slecht loopt door moeilijkheden met de re gering, gebrek aan kader en een drei gende naasting. De scholing en vor ming van een paar Senegalese boe ren, eigenlijk het enige onderdeel President Senghor dat met „ontwikkeling" te maken had, is een paar jaar geleden stop gezet. Groeiend verzet Tegen het landbouwbeleid van de Senegalese regering bestaat een groeiend verzet, maar veel handen en voeten heeft het nog niet. Wie met kleine boeren praat hoort voorzichti ge kritiek, op de alleenheerschappij zaten de leden van het stembureau al lekker in het zonnetje: het werk is gedaan. Via Goeree (genoemd naar ons Goeree: goede rede) zijn in vroe ger eeuwen'honderdduizenden sla ven van het Afrikaanse vasteland naar de „nieuwe wereld" gebracht. („Geen idee waar ze naar toe gingen en hier vandaan de laatste blik wer pend op een kust die ze nooit weer zouden zien," .denk je). Het koloniaal verleden ligt helemaal nog niet zo ver achter ons, en Sene gal is er nog steeds van doortrokken. Tijdens de twintig minuten durende tocht met de „galoupe" (sloep) zag ik Franse oorlogsbodems in de haven liggen, en op het vliegveld staan Franse toestellen. Senegal stemt, maar Marianne waakt. Ruime meerderheid In de boekwinkels liggen de Jongste werken van onder andere de Franse politieke leiders Marchais en Mitter rand, hoewel Senegal een allesbehal ve links land is. Stokbroden zijn vroeg in de morgen te krijgen, veel vrouwen gaan gekleed volgens de laatste Franse mode en ik had een afspraak in de Rue Kléber, die uit komt op de Avenue Georges Pom pidou. Senegal is één van Frankrijk? meest trouwe bondgenoten in Afrika, en zo lang president 8enghor aan de macht is, zal dat zo blijven. Bij de jongste verkiezingen werd hij met ruime meerderheid herkozen. „Sen ghor heeft met 104 procent gewon nen." grapte mijn tafelgenoot toen ik aan het ontbijt naar de verkiezings uitslag vroeg. „Leopold Senghor et le PS largement en tête", roept de krant Le Soleil over de hele voorpa gina. (Senghor en de socialistische partij ruim op kop). Uiteindelijk haalde de president ruim 82 procent van de stemmen, en zijn partij 83 van de honderd parlementszetels. Hij had dan ook nauwelijks enige concurrentie te duchten, en voor zo ver die gevaarlijk kon worden werd zij door de greep van Senghor op de verkiezingen wel in bedwang ge houden. Enige tegenkandidaat voor het pre sidentschap was de kaalhoofdige hoogleraar Abdoulay Wade, evenals Senghor met een Franse vrouw ge trouwd. Twee partijen namen het op tegen de Parti Socialiste: Wadi's Parti Democratique Senegalaise en de zich marxistisch-leninistlsch noe mende Parti Africain de l'Indépen- dence van de apotheker Majmout Diop; de democratische partij kreeg de overige zeventien zetels, de onaf- hankelijkheidspartij geen. Dat er maar drie partijen aan de stembusstrijd konden deelnemen was de vondst van Senghor: zijn el- gen Parti Socialiste in het midden, de PDS rechts en de PAI links. Je mag dan verkiezingen houden, het moet niet te gek worden. Twee be langrijke groepen konden daardoor niet aan de stembusstrijd deelne men: de oorspronkelijke PAI (Maj mout Diops partij is een afscheiding) en het Rassemblement Nationale Democratique. Deze hadden opge roepen de verkiezingen te boycotten omdat ze toch niet eerlijk zouden verlopen, en met redelijk succes. Bij na de helft van de kiezers bleef thuis, en volgens de tegenstanders bete kent dat dat Senghors overwinning helemaal niet zo duidelijk is als hij zelf voorgeeft. De leider van de RND, sjeik Anta Diop, heeft gezegd dat zijn partij zich ondanks haar onwettige ka rakter tegen Senghor zal blijven verzetten. „Dan zullen we wel zien wat de regering tegen ons durft on dernemen." De RND wil meer na druk leggen op kleinschalige ontwik keling in Senegal, in plaats vanyde grote indrukwekkende projecten van nu. Over hoe moeilijk dat ls, en Van een medewerker Velen in Indonesië hadden gehoopt dat president Soeharto bij de samenstelling van het nieuwe kabinet, dat hij vorige week presenteerde, rekening zou hebben gehouden met de wensen van de roerige studenten. Zij zijn wat betreft de bezetting van sleutelposities in de nieuwe regering echter bedrogen uitgekomen. Het is niet zo dat een Indonesische president naar de pijpen van opstan dige studenten zou moeten dansen, maar de kritiek die zij hebben ver woord ten aanzien van het in de afgelopen tien jaren gevoerde beleid, was wel degelijk juist. De corruptie is in Indonesië tot een kankergezwel uitgegroeid, dat het gehele maat schappelijke leven heeft overwoe kerd. Rechtszekerheid bestaat er niet meer en de kloof tussen rijk en arm in het land is oneindig breed geworden. President Soeharto heeft echter in de eerste plaats de positie van dr Widjojo Nitisastro als coördinerend minister voor economie, financien en industrie, als ook zijn 'voorzitter schap van het Indonesische planbu reau „Bappenas" gehandhaafd. Hiermee is deze dus ten gerieve van de donorlanden van het land de „In donesische economische tsaar" ge bleven. Terwijl veel van de kritiek van de studenten juist terug te voe ren is naar het sociaal-economische beleid van deze minister. Wel heeft de president nu de nieuwe vice-president en vroegere minister van buitenlandse zaken Adam Malik opgedragen toezicht te houden op de uitvoering van het Indonesische vijf jarenplan. Velen verwachten nu. dat allerlei randfiguren die voorheen al tijd samen met Adam Malik hebben geprofiteerd van dienst functies, ook nu weer aan hun trekken zullen komen. Propaganda De coalitie tussen Adam Malik en een generaal als bijvoorbeeld Alam- sjah, doet het ergste vrezen wat be treft de inkopen die ten behoeve van het vijf-jaren plan gedaan moeten worden. Een ander opmerkelijk feit is, dat generaal Ali Moertopo, de uitvinder van de politieke groep Gol kar, die In het Indonesische Volks congres door benoemingen en ma chinaties bij de verkiezingen voor een absolute meerderheid ten gunste van Soeharto gezorgd heeft, nu mi nister van voorlichting en propagan da geworden is. Waarnemers menen dat deze man, die wel verdacht is van banden met de Amerikaanse CIA, de meest „geschikte" persoon is om het bewind van Soeharto in de wereld voor te stellen als een demo cratische regering. Opvallend is ook dat president Soe harto nu helemaal geen vertegen woordigers van andere partijen dan de Golkar in zijn kabinet heeft. Hij heeft dit verdedigd door erop te wij zen dat in het Indonesische politieke systeem de ministers krachtens de grondwet niet meer zijn dan assis tenten van de president. Alleen deze draagt politieke verantwoordelijk heid jegens het Indonesische volk dat als zodanig wordt vertegenwoor digd door het Volkscongres. Op één aspect van de kritiek van de studenten heeft Soeharto wel gerea geerd, waarschijnlijk omdat dat toe vallig samenhing met kritiek van linkse groeperingen ln het buiten land. Hij heeft generaal Soerono, voorheen plaatsvervangend opper bevelhebber van de strijkrachten en een integer man, tot coördinerend minister van sociaal welzijn be noemd. Maar in Indonesië vraagt men zich wel af of deze benoeming voor Soerono nu een degradatie of een promotie inhoudt. Werkloosheid Sociaal welzijn betekent in het Indo nesische kabinetsbeleid de zorg voor de gehandicapten, de cultuur enz., die bijvoorbeeld in Nederland ressor teren onder het ministerie van CRM. Soeharto zelf heeft het idee dat met de benoeming van de voor de stu denten aanvaardbare generaal Soe rono, is toegegeven aan de wens tot meer sociale zekerheden voor de In donesische bevolking. De grootste problemen in Indonesië, de werk loosheid en de daarmee samenhan gende armoede van het grootste deel van de bevolking is in het kabinet van Soeharto nog altijd geen minis ter waard. Het woord „werkloosheid" blijkt in kabinetskringen nog steeds het hoogste taboe te zijn, want ook nu wordt in het te voeren kabinetsbe leid niet gesproken over de bestrij ding van de enorme werkloosheid, die op het eiland Java met zijn bijna 90 miljoen inwoners al meer dan 9 miljoen mensen telt. Door verdwijning van generaal Soe rono uit de leiding van de strijd krachten kon deze post worden inge nomen door admiraal Soedomo die bovendien van chefstaf van de veilig heidsdienst Kopkamtib tevens werd bevorderd tot opperbevelhebber van deze dienst. Naar de achtergrond van die benoe ming gissen velen in Indonesië. Ad miraal Soedomo zegt al lange tijd dat hij strijd voert tegen de corrup- President Soeharto tie in het land. Maar tot nu toe zijn alleen de lagere ambtenaren aange houden wegens ontdekte corruptie- praktijken. In ieder geval is presi dent Soeharto nu zijn enige overge bleven militaire functie kwijt ge raakt. In Indonesië wordt er dan ook druk gespeculeerd dat Soeharto van plan is om binnen niet al te lange tijd af te treden onder behoud van de rijkdommen die zijn familie tijdens zijn presidentschap heeft vergaard. DEN HAAG (ANP) - De regeling waarbij Nederlanders die Libanon willen bezoeken aan de grens een visum kunnen krijgen wordt per 10 april voor onbepaalde tijd opge schort. aldus het ministerie van bui tenlandse zaken. Alvorens naar Li banon te reizen zullen Nederlanders bij de Libanese ambassade in Brus sel een visum moeten aanvragen. door Jan Halkes LISSABON „In een legitiem staatsbestel is het leger geen middel tot verovering of verdeling van de macht. Helaas is dit in Portugal niet het geval geweest", verklaarde deze weck de Portugese president Eanes bij de installatie van een nieuwe opperbevelhebber van de landmacht: „Wat een normale over dracht van het commando had moeten zijn, ging bepaald met politieke manifestaties. Het blijkt, dat er nog altijd een veel te nauwe en verkeerde band bestaat tussen het politieke en het militaire leven." Binnen het Portugese leger bestaan nog altijd verschillende politieke richtingen, ondanks de pogingen van president Eanes om van de strijdkrachten weer een a-politieke neutrale instelling te maken. Sinds de militaire tussenkomst op 25 no vember 1975, waarmee een einde werd gemaakt aan het revolutionai re proces, zijn de radicaal-linkse mi litairen aan de kant gezet. De macht binnen de strijdkrachten wordt nu gedeeld door de gematigd-linkse mi litairen rond majoor Melo Antunes en de conservatieve militairen, die zich tot voor een half Jaar achter de min of meer neutrale president Ea nes schaarden. De groep rond ma joor Antunes wil een socialistisch Portugal, maar niet overhaast. Tot voor kort deelden beide groeperin gen de macht binnen de Revolutio naire Raad. het militaire orgaan, dat de waakhond van de revolutie en de socialistische grondwet moet zijn. De zogenaamde Groep van Negen van Antunes had de meerderheid ln die Revolutionaire Raad. Binnen de strijdkrachten zelf was Vasco Lourenco als commandant van het militaire district Lissabon, de enige van deze groep die over een troepenmacht kon beschikken Een belangrijk gegeven, zolang staats grepen nog altijd als laatste moge lijkheid voor de oplossing van poli tieke conflicten worden gezien. Allebei Vasco Lourengo is echter zaterdag uit zijn operationele functies onthe ven. Als commandant van het mili taire district Lissabon was hij onder geschikt aan de opperbevelhebber van de landmacht. Rocha Vleira. Als leden van de Revolutionaire Raad waren Lourenco en Vieira eikaars gelijken. Maar als kapitein van de april-revolutie beschikte Vasco Lou renco over meer prestige dan zijn chef. Volgens Lourenco is dit conflict binnen de hiërarchie aangegrepen om een aanval te doen op de positie van de Groep van Negen en die van president Eanes. Vorige week stolde Vieira de hoogste chef van de strijd krachten. president Eanes, voor het blok: óf hij eruit óf ik eruit. Presi dent Eanes besloot ze allebei te ontlaan. Het ontslag van Vasco Lourenco had de instemming van de Revolutionai re Raad nodig De Groep van Negen in de Raad wilde Eanes niet in de wielen rijden en ging akkoord Maar Vasco Lourenco liet er voor de Por tugese radio geen twijfel over be staan. dat het niet van harte was. Erger nog: „Ik twijfel er geen no- ment aan, dat achter deze hele bewe ging Sa Camlero zit." Francisco Sa Camelro is de vroegere president van de liberale PSD (soci aaldemocratische partij). Hij nam in november vorig Jaar zijn ontslag als partijvoorzitter na een conflict bin nen het partijbestuur. Sa Carneiro was van mening dat de PSD zich veel harder tegenover de socialisten van Maria Soares had moeten opstel len. Bovendien verweet hij president Eanes een slappe houding In korte tijd is Carneiro nu het idool van alle extreem-rechtse groeperingen ln Portugal geworden. Overigens ont kent hij natuurlijk de nogal vage beschuldiging van Vasco Lourenco Maar in een adem door doet hij nieu we, verdergaande aanvallen op de Portugese president. „De Gaulle" In niet mis te verstane woorden waarschuwde Eanes bij de installa tie van de opvolger van Rocha Vieira tegen nieuwe naatsgreeppoglngen. Het zal voorlopig zo'n vaart niet lo pen. Eanes blijkt de toestand ln de strijdkrachten uiteindelijk goed on der controle te hebben, ook al ligt er hier en daar nog de nodige conflict stof opgestapeld. Het ls moeilijk voorstelbaar hoe de groeperingen rond Sa Carneiro een staatsgreep zouden kunnen plegen, praktisch zonder buitenlandse steun, zonder voldoende militaire achterban. De vraag ls echter of Sa Carneiro een staatsgreep nodig heeft Door voort durend politieke en militaire onrust te kweken werkt hij vanzelf naar een versterking van de presidentiële macht toe. Het toch nog broze ver trouwen in de parlementaire idealen wordt vanzelf ondermijnd Wanneer dan in 1980 nieuwe presidentsverkie zingen gehouden worden ls de tijd rijp voor de sterke man van het type „De Gaulle". En dat ls precies wat Portugal volgens Sa Camelro nodig heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15