IKON op in spoort ketters Zuid-Amerika Raad van Kerken en psalm 133 Philip Engelen: Een hoopvolle richting De Het Anton Bolder Album VRIJDAG 7 APRIL 1978 RADIO EN TELEVISIE TV-COMM ENTAAR door Ton Hydra Gistermiddag heb Ik met wisselende stemmingen geluisterd naar het radioprogramma Meer over Minder, dat vanmorgen tussen elf uur en hall één vla Hilversum 2 wordt uitgezonden. Thema: de minderheid van de kleine kerken en de macht van de Raad van Kerken De „binnenkomer" (het onderdeel waarmee de uitzending wordt geopend) raakt al direct een kem. Een recht in de leer staande oude dame luistert thuis via de kerktelefoon naar de dienst in haar eigen vrijgemaakte kerk. Ze gaat erin op en zegt dat zij zonder het geloof geen houvast zou hebben. Een bezoeker vraagt, hoe zij denkt over de Raad van Kerken. Het antwoord is er meteen: „Daar ben ik tegen! Er zit van alles in." Gevraagd naar het waarom, zegt zij de activiteiten strijdig te achten met „leer en leven". Mij schoten versregels te binnen die ik meer dan een halve eeuw geleden uit het hoofd moest leren. .Ai. ziet. hoe goed, hoe lieflijk is 't dat zonen van 't zelfde huis als broeders samen wonen." Kom er maar niet om in Nederland. Hier is het nog altijd geen realiteit. Het zou dan ook zo zijn dat psalm 133 zelden wordt gezongen. Zou het zijn omdat de daad toch het woord niet dekt,? dacht ik gisteren bij het vooraf beluisteren van Meer over Minder. De Kampense predikant P. Lok door de oude vrouw geprezen als een trouwe dominee die zuiver preekt zegt dat Satan juist vanuit de kerken macht probeert uit te oefenen. Daarmee lijkt hij ook de Raad van Kerken van bokkepoten te voorzien. Gelukkig laat hij er op volgen, dat de duivel niet afremt voor vrijgemaakte kerkmuren. Met andere woorden: ook daar kan de Boze dwars doorheen. Ds Lok acht het bedenkelijk dat de Raad van Kerken meer de kant uitgaat van de maatschappij-kritische benadering. Hij is niet overtuigd van de bijbel-getrouwheid binnen de Raad. „Er kunnen kerken lid worden die bezwaar hebben tegen het Schriftgezag." Als woordvoerder van de Evangelisch-Lutherse Kerk keert ds W. Bleij zich tegen de methodiek van de Raad van Kerken, die volgens hem is afgestemd op de „grote drie", de Rooms-Katholieke Kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Hij maakt er zich zorgen over dat het optreden van de Raad vuistmakerij suggereert. Anderzijds is hi^van mening dat de Raad hoewel een lastig wezen erbij hoort. Daar zijn christenen bij elkaar en ze zijn op elkaar aangewezen. Als het gaat over de grote verscheidenheid en de onderlinge verdeeldheid, ook binnen een kerkverband, verzucht ds. Bleij: „Een onoplosbaar probleem." Dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, spreekt over psychologische irritaties die je ook psychologisch moet benaderen. Hij wil ze echter niet al overwegend beschouwen. Aan het woord komen voorts ds. Boersma, voorzitter van de Christelijke Gereformeerde synode, ds. Brüsewitz. voorzitter van de Algemene doopsgezinde sociëteit en zendeling Van Limburg namens de Mormonen. In het tweede deel van het programma reageren prof. Ham Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken en ds. G. Spilt, praeses van de hervormde synode, op de kritiek. Prof. Fiolet bestrijdt de methodiek-theorie van ds. Bleij. In de Raad wordt hetmeeste stemmen gelden" niet toegepast. En juist is ook dat men zich uitsluitend met maatschappelijke en politieke problemen zou bezig houden. Als veroorzakers van een vertekend beeld wees de secretaris nogal generaliserend journalisten aan, die voor de behandeling van geloofszaken weinig belangstelling zouden hebben. Dit zal wel een appel te schillen geven. Ds. Spilt legt nadruk op de grote waarde van de ontmoeting tussen kerken binnen de Raad, het naar elkaar leren luisteren en het gezamenlijk zoeken naar wat Christus in deze tijd vraagt van kerk en gelovigen." Wij mogen elkaar niet los laten." Met deze NOS-uitzending is natuurlijk niet alles gezegd. Het zou al een heel ding zijn indien het programma naar vele kanten een herbezinning tot gevolg krijgt. door Riet Diemer AMSTERDAM IKON-televisie zet het opsporen van ketters voort, zij het dat dit met de beste bedoelingen gebeurt. Al twee seizoenen leverde de oogst uitzendingen op over enkelingen of gemeenschappen, die duidelijk probeerden te maken en daar ook naar leefden, dat er grenzen moeten worden gesteld aan de technologische wildgroei. Dat gebeurde bijvoorbeeld in het portret van een jonge Friese boer. die tegen kunstmestgebruik was en zoveel mogelijk op natuurlijke wijze met land en vee probeerde om te gaan En dat was ook het geval in de serie over het bodembederf op Java en diegenen die daar nog proberen te redden wat er te redden valt. Nieuwe Ketters noemt IKON ze. De zes nieuwe programma s. waar van vanavond de eerste wordt uitge zonden om elf uur op Nederland 1, zijn weer een beetje anders van op zet ..Ze tonen stromingen in een hoopvolle richting," zoals program mamaker Philip Engelen het noemt. Hij vond ze in Zuid-Amerika. voorna melijk in Peru Een aflevering gaat over Colombia. Peru. waar de eerste vijf delen van de nieuwe serie spelen, .onderscheidt zich in bepaalde op zichten van andere Latijnsameri- kaanse landen Dat komt doordat het. zoals Philip dat noemt, „aan de revolutie heeft geroken". Daarvoor is kennis van een stukje recente ge schiedenis nodig. In 1968 kwam na een staatsgreep generaal Velasco; aan de macht. In tegenstelling tot wat men van een generaalsregime zou verwachten had hij revolutionai re plannen. Hij voerde landhervor mingen door. de wet op sociaal ei gendom (een vorm van arbeiders zelfbestuur) en een groot aantal ont eigeningen van bedrijven die grond stoffen bewerken: Hij beoogde een eigen Peruaanse revolutie die de buitenlanders hun macht en invloed in zijn land zou ontnemen. HIJ zou het echter maar zeven jaar volhouden. Toen werd hij opzij gezet Aan de ene kant vond het volk dat hij hoe radicaal hij ook te werk ging niet snel genoeg handelde, aan de andere kant bevon den zich de mokkende vroegere machthebbers. Er kwamen stakin gen. het leger trad op en er viel een dode El Salvador heette hij. Kind van revolutie Naar hem is de nieuwe stad ge noemd. die het kind van de revolutie kan worden genoemd. Het idee kwam van president Velasco. Er moest een nieuwe stad komen voor de armsten uit de krottenwijken uit Peru's hoofdstad Lima Maar de grond die hij beschikbaar wilde la ten stellen kreeg hij niet en tenslotte werd de nieuwe stad gevestigd in een woestijn vlakte. Daar wonen nu 250.000 mensen. Maar de huizen zijn meestal gebouwd van stro en vaak is er geen water en licht. Fabrieken staan leeg. het bankgebouw ook en de school functioneert zo'n beetje. Toch blijven de mensen in deze ar beidersstad bouwen en vechten, on danks het feit dat deze stad door de nieuwe president Bermudez die de macht van Velasco overnam niet wordt erkend. De stem van de com mentator in de IKON-film zegt ech ter: „Heel langzaam worden hulzen, echte huizen. Met stenen en beton in plaats van stro. Het kost veel moeite èn geld." Een bewoner, die zijn huis steen voor steen zelf heeft ge bouwd zegt nuchter: „Je moet voor het leven vechten en voor Je kin deren." Programmamaker Philip Engelen in gezelschap van mevrouw Huillca, echtgenote en medestrijdster van de Peruaanse revolutio naire boer Saturnino Huillca. zijn in scherts verpakte boodschap wel kwijt raakt. Hij toont hun eigen leefsituatie als hij met gebaren een boordje soep klaarmaakt van vlooi en en luizen en de omstanders dat aanbiedt. Ketters ook mensen Aanklacht tegen kerk Hierbij aansluitend kan de opmer king worden geplaatst die IKON's televisie-directeur ds Wim Koole bij de voorvertoning van de program ma's maakte. Hij legde uit dat voor hem ketters mensen waren die tegen de stroom van de overheersing op roeien. Wat ze doen wordt meestal niet door de meerderheid in dank afgenomen. Je moet ketters een kre diet op de toekomst geven, want ze zeggen: ik doet het nu wel. maar zal ik de toekomst ervan zien? Volgende week vrijdagavond volgt een tweede programma over dezelf de arbeidersstad El Salvador, maar dan wordt één man gevolgd: Pompil- lo Gonzales. Hij kwam indertijd hoopvol naar El Salvador, maar moet zich nu gedesillusioneerd in leven houden door lampjes te verko pen in de straten van Lima. En de week daarop het is dan 21 april is er het portret van de mime- speler Jorge Acuna, die op straat het volk bereikt. Hij weet zo beeldend en geestig de aandacht van het publiek op de pleinen, fabrieksterreinen of scheepswerven te trekken, dat hij Hij klaagt ook de kerk aan die sym pathiseert met het bewind in Peru. Hij zegt: „De innerlijke kracht is de geestelijke kracht. Daarom kies ik deze theatervorm. Een voetballer traint zijn beenspieren. Een gewicht- heffer zijn armspieren. Zo train ik de fantasie. Aan de andere kant zoek ik naar een verklaring voor de houding van de kerk. Zij heeft ons een vrese lijke tijd doen meemaken. De pries ters hebben diepe littekens in ons gemaakt. Het geloof probeert de geest van de mens te doven, opdat hij makkelijker te overheersen zal zijn." Speciaal vandaag Wonderlijke Wereld gaat over allerlei vormen van kre dietverlening. Ned. 1721.05 Na de laatste aflevering van De brave soldaat Schwejk (20.27) volgt een tv-spel van Ria Gort. Ned. 2/21.30 Jacques van Kollenburg praat met John Lanting, leider van het Theater van de Lach. Hilv. 1/16.00 Vlaamse melodieën zijn te beluisteren in Muziek-op-vier. Hilv. 4/15.00 Koor en orkest van de NDR (Norddeutscher Rundfunk) voeren Honeggers Symfonische Psalm ,,Le Roi David" uit. Hilv. 2/20.05 Radio vandaag HILVERSUM I (298 m ea FM kaaaleoi KRO 7 00 Nieuws 7 02 Het levende Woord 7 08 (S) Gevarieerd programma (7 30 Nieuws 7 41 Echo l 8 30 Nieuws 8 36 Gym nastick voor de vrouw. 8.45 (S) Gevarieerd programma. <10 30 Nieuws.) 11.00 Gesprek ken met slagers 12 00 (S) Gevarieerd pro gramma (12 26 Mededelingen 12.30 Nieuws 1241 Echo.) 14.00 (S) Gevarieerd programma (IS 30 Nieuws.) 16.00 (S) Spreekuur 17 00 (S> Souvenirs 17 30 Nieuws 17 32 Echo magazine 18.00 Niet alles staat in de folders, toeristische infor matie 18.19 P P Uitzending van de BP 18 30 Nieuws 18 41 Marktberichten. 18 44 20 00 tS) In antwoord op uw schrijven, ver zoekplaten 22.00 (S) Als het kijkglas maar vol is. cabaretprogramma. 22.25 Overwe ging 22 30 Nieuws 22 40 (S) Goal. sportpro gramma. 23 55-24.00 Nieuws HILVERSUM II 1482 m eo FM-kanaien.) NCRV 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Te Deum Laudamus, gewijde mu ziek. 7.54 Op de man af. 8.00 Nieuws 8.11 Hier en nu 8 25 Vandaag vrijdag, geva rieerd programma 9 00 Politiek en samen leving. NOS: 9.10 Spiegel van Belgie 9 35 Waterstanden 640 Schoolradio. 10.00 De Taaishow 10.30 NOS-Jazzportret. 11.00 Nieuws 11.03 Meer over minder 12.30 Rech- toprecht 1249 OVERHEIDSVOORLICH TING Uitzending voor de landbouw. 13.00 Nieuws NCRV: 13 II Hier en nu 13.30 Von ken onder de as. volksverhalen en volksge bruiken. 13.45 Onder de groene linde, oude liedjes en balladen. 14.00 Repertorium van dc NOS koren en orkesten 15.00 Verhaal 15.30 Ingesloten uitgesloten. 15.45 Zoe klicht op Nederland, regionale zaken. VPRO: 17.00 (S) Welingelichte Kringen. 17 45 SYMBIOSE. 17.55 Mededeüngen. 18.00 Nieuws. 18.11 (S) Embargo, actualitei ten 18.45 (S) God's Eigen Radioprogramma- NOS: 19.50 Praten met de minister 20 00 Nieuws. 20 05 Europees concertpodium: klassieke muziek. Aansl Horizon. 23 00 (S) Met het oog op morgen: 23.05 Actualiteitenoverzicht Radio- TV; 23.10 De krant van morgen; 23.20 Den Haag Vandaag. 23.52 Even op adem komen, yoga. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM III (445 m FM-kanalen) EO: 7.02 (S) Tijdsein. 9.03 (S) De muzikale fruit mand. 10.03 (S) Te elfder ure. TROS: 11.03 TV vandaag NEOCRLANOI 10.90 NOS/NOT 10 20 TELEAC: Les gammas (29 hffh) 10.90 NOS: Da labaOjMhrant (NOS) 10 90 NCRV Pommetie Hortepwp 19.50 Da Lucy Show. tv-aarie 20.15 NCRV: NCRV Luatrum Springtrofee 1978 21.06 De wondertje weretd 2147 NOS: Journaal 21 55 NCRV: Pratan mal dam 22.09 Dftw 23.06 Tolb 23.10 IKON: N»euwa kattars. Zuid-Amerika 23.40 NOS: Journaal 18.50 NOS: Paspoort mtormabe voor Spanaarden 18.55 Journaal 18.59 VARA: Robbie, Tobtse en het Frawatuig. 19-25 Koning Klant 20.00 NOS: Journaal 20.27 VARA: Da brave soldaat Schweqck. tv-sena 21.30 Du0ba8avan. tv-sena 22.20 VARA-*** 23.10 AVRO: AVRO s Spottpanorama Een van de afleveringen die we deze week al konden zien van de laatste serie De Nieuwe Ketters gaat over Saturnino Huillca. Het is zo'n karak teristieke Peruaanse boer. afstam meling van de Inca-indianen en vooral de revolutionair onder de klei ne boeren, dat we daar nog wel op terug zullen komen te zijner tijd. Hij is de strijdbare boerenleider in zijn land, die zich al jong leerde verzetten tegen de macht van de grootgrond bezitters. Hij verzet zich tegen iedere vorm van overheersing, dus ook die van de nieuwe president. In totaal heeft hij 27 jaar in de gevangenis gezeten. Hij heeft nooit leren lezen of schrij ven en spreekt zelfs geen Spaans maar wel de oude Incataai Quechua. Toch stuurde president Velasco hem naar Cuba om te zien hoe in het land van Castro de landhervormingen plaatsvonden. FERD'NAND 100 „Ik zou zeggen dat daar beslist geen greintje overdrijving bij is." Zij knikte. „Nu moet u eens luisteren," zei hij, ,>onder ons gezegd, hoe zeker bent u eigenlijk van dit alles?" Zij legde haar breiwerk neer op haar schoot en keek hij bijzonder ernstig aan. „Ik kan je niet zeggen dat ik er zeker van ben, want ik geloof niet dat dit een zaak is waarvan iemand, wie dan ook, zeker zou kunnen zijn. Toen ik Annie een naam noemde barstte zij in een hysterische huilbui uit en ontkende herhaaldeijk dat zij ooit iets had gezegd. Zij wilde zelfs niet toegeven dat zij geloofde dat haar man vermoord was. Zij ver keerde inderdaad in een staat van paniek, en was doodsbenauwd dat zij al te veel had gezegd om zich nog veilig te kunnen voelen. Geloof jij werkelijk dat een moordenaar die al tweemaal heeft toegeslagen, zal wachten tot die angst verdwenen is en het risico wil lopen dat Annie er toe overgehaald wordt te vertellen wat zij weet?" Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Ik veronderstel van niet. Maar nu u het toch over risico's hebt, een aan val op Annie zou bepaald ook niet zonder risico zijn." „Was dat er dan ook niet in het geval van William Jackson en van Clarice Dean? Toch werd dat genomen. En ieder succes zal het gevoel van on kwetsbaarheid van de moordenaar hebben doen toenemen. De misdadi ger raakt overtuigd van zijn eigen vermogen om de wet te overtreden en zelf bulten schot.te blijven. Ten slotte komt hij in een stadium waar in hij gelooft dat hij alles kan." Hij knikte. „U hebt natuurlijk gelijk dat hebt u altijd." „Dat is. een gevaarlijke houding, Frank, waarover hoofdinspecteur Lamb diep geschokt zou zijn." Hij stak protesterend zijn hand op. ,Als dit plan van u slaagt, dan krijg Patricia Wentworth A. W. SijthoH - Alphen ik zijn langste preek aan te horen over Verwaandheid, en de Verderfe lijke Invloed daarvan op de jeugdige politieman. En als het niet lukt Hij zweeg even, lachte haar dan echt vrolijk toe, en vervolgde, „dan krijgt hij er geen woord van te horen. En, zoals u ongetwijfeld op het punt stond op te merken, wat het oog niet ziet, deert het hart niet." Hoofdstuk 41 De naaikrans van vrijdagavond was in volle gang. „Jammer dat èn juffrouw Susan èn mevrouw Random niet konden ko men, maar wij zijn toch met een flink aantal. En het is natuurlijk maar een paar stappen, toch kan ik mij voorstellen dat niemand graag dat donkere stuk weg op gaat tussen het dorp en de portierswoning. Maar je zou wel denken dat meneer Ed ward even hierheen had kunnen ko men om de dames veilig thuis te brengen tenzij hij misschien weer laat aan het werk is bij meneer Barr." Mevrouw Deacon schudde he: hoofd. Krachtens Doris' betrekkin? op het Slot en haar eigen baan bij dt dames Blaké wist zij altijd wel ieU meer dan wie ook. Ditmaal wist zij meer dan mevrouw Alexander. „Meneer Edward is vandaag niet naar meneer Barr geweest. Als dal wel zo was, dan had juffrouw On hem wel voorbij zien komen. Ik ga e: nu 's avonds ook naar toe om haai in bed te helpen, en zij heeft mi] speciaal verteld dat hij niet voorbij gekomen was. Ik had haar wel kun nen vertellen dat hij drie kwartiei lang op het Slot was geweest ne: voor de lunch, maar dat was mijc zaak niet." Zij hield even op met spreken om een draad door te bij ten, en voegde er nadrukkelijk aar toe, „en de hare ook niet." Mevrouw Alexander gaf een instem mend knikje. Zij overdacht zwij gend dit verbazingwekkende nieuw tje. Iedereen in Greenings wist heel goed dat meneer Edward sinds zijn terugkeer geen voet in het Slot had gezet, en dat hij en meer Arnold elkaar nooit ontmoetten, en geer woord tegen elkaar zouden zegge als zij elkaar toevallig zagen. Zij en mevrouw Deacon waren all< bei bezig met warme wollen jurke voor Ontheemde Kinderen. Die var haar was blauw, die van mevroui Deacon was groen. Zij overdach nog even dat haar naaiwerk nette was dan dat van Ada Deacon, en ze toen: „Zo, is meneer Edward op het Slo geweest?" Mevrouw Deacon bedwong haa' rechtmatige trots. Wordt vervolgd De Tw weer e gen ve meega regerir handvt waar buiten: Dat h rechte buiten handvi terugg denen vanwe openb Onze biedt i gelijkt den g£ Het c bestaa regeri Terec eenste bij ha huidig lijk n die hi trekki duren premi maar spraa! voorz niet d Overi ten a; gelijk trede aan h moeil geen schrij mie i lands niet r taria? bruik werp Turk nesië van onmt het a atie van In'el in dt wel gastz Er v prob gene van i len enigi vonc gelij luks. Even puzzelen (S) Nederlandstalige top-10. NCRV. 13.30 (S) Pop-contact. 15.03 (S) Elpee-pop. NOS: 16.03 (S) Nationale Hitparade. 18.03 De vacature bank. 18.10 (S) NOS-maal. VOO: 19.02 (S) De Nederlandse top-40. VPRO: 20.02 (S) Vpro- vrijdag-op-dne. 23.02 (S) Amigos de Musica. AVRO. 102 (S) Radio Pandora. 2 02 (S) Blues, ballads ét beat 3.02-7.00 (S) '^Nach tje AVRO. HILVERSUM IV (FM-kanalen) NOS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Vroeg Klasaiek. 9.00 Nieuws. 0.02 (S) S*of van eeuwen. 10.00 (S) Vrijdagmorgenconcert. 12.00 (S) Van hel Nederlands-Concertpodium. EO: 13.00 (S) Klankspiegelei4.00 Nieuws. 14.02 (S) Klank bord, 14.20 (6)' Orgelbespeling. 14.45 (S) Woord der Waarheid VPRO: 15.00-17 00 (S) Muziek-op-vier. 23.55 NOS: Journaal Vul in. 1-2 roosvormig sieraad, 2-3 schedel boor. 1-4 verslag. 3-4 medicinale koolstof. 3-6 naleven, 4-5 grondre-, gels van een wetenschap, 5-6 vere delen. Bij juiste oplossing leest men In de dikomrande hokjes de naam van een vis. Oplossing vorige puzzel Horizontaal 1 protektie 2. eis-rio- rek 3. nevel-Eems 4. emoe-Aa-net 5. tor-ek-Este 6. rek-eer-oor 7. ar-end- Arno 8. nerf-el-ego 9. tegenslag Verticaal 1. penetrant 2. riem-oer-Ee 3. os-vork-erg 4. tree-een-Fe 5. ei-lak- eden 6. koe-aera-LS 7. trens-Orel 8. ieme-ton-ga 9. eksteroog deel 10 Na het schoolvoetba)-échec vat Bolder sr de training harder aan. Tegelijk wordt Anton in augustus aangemeld als lid van WIKHDLC (Willen Is Kunnen. Hoop Doel Leven Combinatie). Hij wordt aangenomen. Jeugdleider B. ten Boesvaarl (94) weet het nog allemaal precies. „Ik moet toen even voor in de zeventig zijn geweest. De beste leeftijd voor een jeugdleider. Je bent dan wat rijper, je scheldt niet meer zo makkelijk op de jongelui, je ziet nog eens wat door de vingers, kortom het gaat steeds meer om het spel en minder om de knikkers. Wat mij opviel aan die Bolder was dat hij alles alleen deed. Als hij de bal kreeg schoot hij op doel. waar hij ook stond. Maar een maal in hel nauw gebracht was hij hulpeloos. Ongetwijfeld zat daar een verkeerde training achter. Van z'n vader hoorde ik later Ik heb Anton toen meteen goed aangepakt Eerst drie keer reserve en toen twee maanden op doel. Daarna werd hij voorzichtig ingepast in het verdedigend concept dat wi| toen speelden. Een keer per wedstrijd mocht hij over de middenlijn komen. Daar hield hij zich goed aan. Zo kweek je topvoetballen. Dat jaar m pupillen 6 is volgens mij dan ook doorslaggevend geweest En wat ik nu zo vreemd vind, in de pers vind je dat nergens terug

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4