'Scholten wil meer geld voor defensie Leerkracht moet meer all-round worden Osborne sherry Albeda verwijt bonden 'onzorgvuldig handelen' Van Eekelen wil nog Achttien F-16 toestellen 'Schadelijkheid van vierploegendiensten aan inspectie voorleggen' De Koning Minister is bang dat kwaliteitspeil er anders onder gaat lijden RPF: alleen lijst bij kans op succes Wijziging wet gewetensbezwaarden snel in behandeling Weergave gesprek met werkgevers Advies aan werknemers Hoogovens dema tÊteSk^n^'dforton reS- Paling geboorten en aantal kleine scholen beïnvloeden opleiding Huursubsidies SRI.IDAG 7 APRIL 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet3 d als geen G'an onze Haagse redactie )EN HAAG Minister Scholten (defensie) vreest dat de kwali- it van de defensie wordt aangetast als er geen extra financiële iddelen komen. In het bezuinigingsoverleg in het kabinet zal zijn collega-ministers met nadruk herinneren aan de afspraak tt*het regeerakkoord dat de defensie-inspanning kwalitatief op Souden pt P6*1 gehouden moet worden zoals voorzien in die defensieno- a van 1974. loeveel geld extra dat precies betekent, wilde hij gisteren op een ersbijeenkomst in Den Haag niet zeggen. „Ik vertrouw erop dat at de begrotingsbesprekingen in de ministerraad voor defensie en bij het regeerakkoord passend financieel kader uit de bus zal jomen", aldus Scholten. g' inister Scholten wilde niets zeggen er nie 'er het Probleem van de neutronen- >m, maar in het algemeen merkte G j op dat 11161 iedere beslissing over icleaire wapens per se een negatie- ris ai hoeft zÜn- ..Nederland moet -h ervan bewust zijn dat het in het Ier van de NAVO en de nucleaire ;en daarvan een stuk medeverant- ilsof we' tizen eend» oordelijkheid moet dragen", zei hij. een de» ehoefteerntoriaal p de bijeenkomst kondigde Schol- t on dp!n aan dat hij, ondanks zijn geldzor- »n. meer aandacht wil gaan geven mpn 10 de verdediging van het Neder- grondgebied, de zg. territoria- niTrian verdediging. „Ik vind het van S)ot belang dat onze bevolking zijn dat861 dat 3116611 buiten onze - ;n of noj deze grenzen, maar ook in ons eigen land de Nederlandse krijgsmacht paraat is om eventualiteiten het hoofd te bieden", zei hij. Scholten acht het onjuist dat Nederland momenteel in NAVO-verband vrijwel alle inspan ningen richt op de bondgenoot schappelijke verdedigingsgordel in de Westduitse laagvlakte. De be scherming van het eigen grondge bied. met name een aantal plaatsen zoals Rotterdam, is belangrijk om dat de aanvoerlijnen van Ameri kaanse hulp in tijden van conflict voor een groot deel via Nederland lopen. In de defensietop werd er gisteren op gewezen dat het Warschau Pact over zes luchtlandingsdivisies beschikt die in staat zouden zijn het verdedi- gingsschild in de Westduitse laag vlakte te omzeilen en de vitale ver bindingslijnen in het achterland aan te vallen. De territoriale eenheden die dat moeten voorkomen zouden niet met de zwaarste wapens (tanks) uitgerust behoeven te worden, om dat parachutisten daar ook niet over beschikken. Het oppeppen van de territoriale verdediging, zoals ook al bepleit door de adviesraad voor de fensieaangelegenheden (deskundi gen en Kamerleden) zou op die ma nier niet zoveel geld hoeven te kosten. Geen tegenstelling Minister Scholten ontkende desge vraagd dat er een tegenstelling be staat tussen meer financiële aan dacht voor de territoriale verdedi ging en de eisen die de verdediging van de Nederlandse sector in West- Duitsland stelt. „Ze maken deel uit van een en dezelfde verdediging", zo zei hij. Hij erkende echter dat zijn financiële zorgen als minister van defensie wel groter worden wanneer ook aan de territoriale eenheden wat gedaan gaat worden. Het idee is niet afkomstig uit de militaire defensie- top, de NAVO heeft er ook niet om gevraagd, maar zo zei de minister, een stuk eigen beleid. Scholten maakte duidelijk dat hij in het kabinet voor verhoging van het defensiebudget (momenteel tegen de tien miljard) zal moeten pleiten wil hij voldoen aan de vorig jaar door de NAVO-regeringsleiders in Londen afgesproken jaarlijkse werkelijke verhoging van het defensiebudget met om en nabij drie procent (van zijn voorganger Kruisinga ligt er nog een eis voor 350 miljoen extra. Schol ten heeft die niet ingetrokken). Voor 1978 zit Nederland momenteel op een percentage van 0.8. Wil de drie procent stijging werkelijk gehaald worden dan zou de defensiebegro ting nog dit jaar met ruim 200 mil joen moeten worden verhoogd. Nieuwe planning Daar komt bij dat de NAVO momen teel werkt aan een lange termijn planning om de groei van de Russi sche militaire uitgaven te kunnen bijhouden. Scholten bevestigde dat er daarbij wordt gerekend op een hogere jaarlijkse groei van het defen siebudget dan de nu al zo moeilijk te bereiken drie procent. Dit zal een van de onderwerpen zijn waarover de NAVO-topconferentie eind mei in Washington een uitspraak moet doen. „Het is duidelijk," zei Scholten, „dat ik het kabinet geen verlaging van de defensieuitgaven kan aanbieden." Of defensie volgens hem absolute voorrangsbehandeling moet krijgen (extra geld in plaats van meedelen in de algemene bezuinigingen) wilde hij niet zeggen. „Over prioriteiten be slist het kabinet als geheel, niet de afzonderlijke minister." Scholten heeft overigens in 1975. toen nog als financieel specialist van de CHU-kamerfractie. al gewaar schuwd dat de defensie-nota niet volledig uitvoerbaar zou blijken en er teveel investeringsplannen naar toekomstige jaren werden verscho ven. In dat verband zei hij gisteren: „De problemen bij defensie vragen een weloverwogen financiële plan ning waarbij ervoor gewaakt moet worden van de toekomst meer te verwachten dan in het heden poli tiek mogelijk blijkt." Kostenbesparingen Anders dan zijn PvdA-voorgangers Vredeling en Stemerdink wenst Scholten in zijn financiële planning geen rekening te houden met moge lijke kostenbesparende ontwikkelin gen in de toekomst. Hij doelde daar mee op het voorschot dat onder het vorige kabinet al werd genomen op een (nog steeds uitgebleven) gunstig resultaat in de besprekingen van NAVO en Warschau Pact over we derzijdse troepenverminderen. Voorts op de kostenbesparingen die mogelijk zouden zijn indien de NA- Minister Schoiten VO-landen bij het ontwikkelen van nieuwe wapens en de verdeling van defensietaken beter met elkaar sa menwerkten. Vredeling en Stemerdink hebben van die taakverdeling en samenwer king bij nieuwe wapens altijd veel werk trachten te maken onder het dreigement aan andere NA VO-lan den dat de defensie zonder betere samenwerking te duur wordt en dus voor Nederland zou leiden tot ge dwongen afstoting van taken. Scholten is geen man voor dit soort dreigementen, maar zei hij: „Ik zal de NAVO-partners wel realistisch la ten weten wat wel en niet mogelijk Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het bestuur van de RPF i Reformatorische politieke federatie) zal de kiesverenigingen adviseren bij de gemeenteraadsver kiezingen alleen dan met een lijst uit te komen, wanneer mag worden ver wacht dat één of meer raadszetels kunnen worden behaald. Dit besluit is genomen omdat de jongste verkie zingen niet alleen voor de RPF. maar ook voor GPV en SGP teleurstellend zijn verlopen De RPF heeft gecon stateerd dat het appel op het protes tantse volksdeel niet aanslaat Aan genomen wordt dat de stemmen naar het CDA zijn gegaan en dat het „ten toon gespreide machtsstreven" van het CDA het kiezersvolk kenne lijk aanspreekt. Maar een keus voor het CDA wordt door de RPF gezien als een verloochening van de refor matorische beginselen Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt verwacht nog voor het zomerreces de behandeling van de wijziging van de wet gewetensbezwaarden militaire dienst te kunnen voortzetten. Pre mier Van Agt heeft dit gisteren per brief laten weten aan de bijzondere kamercommissie die zich met dit on derwerp bezig houdt. Binnen het kabinet wordt momen teel hard gewerkt aan een regeling die in ruime mate erkenning van gewetensbezwaren mogelijk maakt. ADVERTENTIE t welziji1 htig gelijke aan Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) verwijt de industriebonden NW en NKV „onzorgvuldig handelen". De minister heeft de bonden een brief gestuurd naar aanleiding van een artikel in de weekkrant van de bonden. Daarin stond dat de minister in een gesprek met de leiders van de werkgevers inzake de CAO-onderhandelingen had gezegd: „Hou alsjeblieft je poot stijf". De industriebonden hadden deze zinsnede van de minister ontleend aan een verslag dat door de werkge- dtom am te E^ op •men? ltje mals ^an 0nZe Parlementsreciactie ïar )EN HAAG Voor 31 mei zal er een beslissing moeten worden tenomen over het bestellen van nog eens achttien F-16 toestellen ^^^ij de 84 toestellen die inmiddels al zijn besteld. Dit verklaarde Itaatssecretaris Van Eekelen gisteren, die er zelf van overtuigd is jerSat deze bestelling wel zal doorgaan. Overleg met de vaste Camercommissie van defensie moet nog plaatsvinden. IK j)it betekent bij een positieve beslis ing, dat het hele programma van f»mpensatie-orders kan worden af- c s tjewikkeld- aldus de staatssecretaris Schaalt eraan toevoegde, dat men tot nu oe is gebleven onder het totaalbe- iel: J. drag van 2,4 miljard gulden, dat voor x 'ut project is uitgetrokken. C. v.<j)ver de aanschaf van een ander oestel de vervanging van de ver grim: jjuderde Neptune-patrouille vliegtui- en Delen is inmiddels in de fracties van g. va/vdA en CDA de vrees ontstaan, dat aaftaatssecretaris Van Eekelen te snel t£ken wil doen met de Amerikanen, hoon; tfiJ heeft de afgelopen dagen in Was- denk'dMngton overleg gevoerd over de aan- veen; tf°°P van de Lockheed-Orion als Sturriieuw patrouillevliegtuig voor de seau AParine. ti eervo tl pred^ van eeirfmeenschappelijk beraad ^>e Kamerleden Van Zeil en Van /5ouwelingen (CDA) en Van den Sergh en Van der Hek (PvdA) heb- \n in een brief bij het collega-Ka- lerleden aangedrongen op een ge- leenschappelijk beraad van de w"*ommissies voor defensie en econo- Djnische zaken op 13 april over de veptune-vervanging. Deze Kamerle- len lid van de commissie voor (conomische zaken vinden dat het voor de Orion, de Franse iat op Brëguet-Atlantique, ook serieus noet worden bekeken. Formeel {eldt dit vliegtuig wel als kansheb- lensei malsei daar; De vier Kamerleden menen, dat hun eventuele keus voor de „Atlantique" voor de zelfstandigheid van de Ne derlandse luchtvaartindustrie (Fok ker) veel interessanter zou kunnen zijn. Tussen Fokker en de Franse producent Dassault bestaan veel be tere samenwerkingsmogelijkheden dan tussen Fokker en Lockheed. De Orion zal waarschijnlijk com pleet van de Amerikanen gekocht worden en dat betekent dat de Ne derlandse vliegtuigfabriek Fokker niet bij de produktie betrokken zal worden. De compensatie-orders, de Amerikaanse tegenorders, zouden dan bij andere Nederlandse industri eën terecht komen. De leden van de commissie voor economische zaken in de Tweede Kamer vinden, dat Fokker wel wat extra orders kan gebruiken, nu de samenwerking met de Duitse tak van het Fokker-VFW- concem niet goed meer loopt. Zij zijn ook niet zo overtuigd van de grote voordelen, die de door staats secretaris Van Eekelen in de Vere nigde Staten afgesloten overeen-, komst biedt. Deze overeenkomst voorziet erin, dat Nederlandse fabrikanten, als zij defensiematerieel in de Verenigde Staten willen verkopen, niet gedis crimineerd zullen worden. Maar „niet discrimineren" betekent niet automatisch „wel kopen." vers was gemaakt van het gesprek met de minister. Albeda schrijft nu dat „het mij bijzonder heeft teleur gesteld dat de redactie van de week krant geen contact met mij heeft opgenomen over de inhoud van het kort verslag". De minister betreurt dit onzorgvuldig handelen „des te meer omdat het hier om een materie gaat welke zo indringend van karak ter is". Nu suggereerden de Indu striebonden dat de minister met de •werkgevers samenspant tegen de vakbonden. Verkeerd uitgelegd Albeda betoogt dat zijn opmerkin gen in het gesprek met de werkge vers verkeerd zijn uitgelegd. Hij had gezegd dat hij het weinig zinvol vond als de werkgevers op centraal niveau een te rigide houding aannemen, maar later, als intussen wel het kli maat bedorven is, bij de onderhan delingen in de bedrijfstakken hun afwijzende standpunten weer om buigen. In het werkgeversverslag is dit zo uitgelegd dat de minister op riep de poot nu verder stijf te hou den, terwijl Albeda laat merken Juist bedoeld te hebben dat de werkge vers van meet af aan een minder stijve poot hadden moeten trekken. De Industriebonden NW en NKV hadden gisteren nog geen reactie op de brief van Albeda. De minister had namelijk de brief, omdat het om een publieke discussie gaat, ook maar meteen gestuurd naar de pers. De pers had gisteren de brief wel ont-» vangen, maar de Industriebonden zelf nog niet. „Over onzorgvuldig handelen gesproken," aldus een wat misnoegde woordvoerder van de In dustriebond NW. DEN HAAG De nationale doden herdenking zal ook dit jaar op 4 mei worden gehouden, ofschoon het dan tevens Hemelvaartsdag is. ADVERTENTIE „METZLER- bril: iedérs bogmerk' UTRECHT (ANP) Of de vier-ploegendienst in de koudband- walserij van Hoogovens schadelijk is voor de gezondheid, is een vraag die de werknemers maar eens moeten voorleggen aan de Arbeidsinspectie De pers heeft gistermiddag in het Amsterdamse Tuschinski- theater een „voorproefje" gekregen van de binnenkort in première gaande Nederlandse speelfilm „Pastorale '43" naar het boek van Simon Vestdijk. Mevrouw A. M. C. Vestdijk-Van der Hoeven, de weduwe van Simon Vestdijk was ook aanwe zig, evenals de regisseur van de film, Wim Verstappen. Vervolg van pagina 1 Minister De Koning deelde mee, dat hij binnenkort met het NCO over het toekomstige subsidiebeleid gaat praten. Hij betreurde het dat de or ganisatie zelf zoveel opschudding over de door hem geweigerde subsi die-aanvragen heeft veroorzaakt. „Dit overschaduwt het feit, dat ik 93 van de honderd projecten wél heb goedgekeurd; daarin zijn er ook heel wat bij waar we een ruime marge al hebben gehanteerd." zei hij. Dit laatste in antwoord op de D'66- fractieleider Terlouw die vond dat de regering niet alleen projecten moet steunen waarmee zij het eens is. maar ook ruimte moet laten voor projecten waaruit andere inzichten blijken. De Koning voegde echter aan zijn antwoord toe. de regering heeft de olicht ruimte te bieden aan andere inzichten, maar het is geen plicht die te subsidiëren." De minister toonde zich bereid met het NCO over mogelijke andere werkvormen te gaan praten. Ver scheidene fracties in de Tweede Ka mer, onder andere CDA en D'66 vra gen zich af, of het werkelijk nodig is dat de minister ieder afzonderlijk project dat het NCO voor subsidie voordraagt, zelf moet bekijken. Ter louw diende zelfs een motie in om het NCO helemaal zelfstandig te la ten opereren met een vast budget. De Koning verheelde niet. in grotere zelfstandigheid van het NCO ook grotere problemen te zien opdoe men. De eisen die dan voor het subsi diebeleid ontwikkeld moeten wor den, zullen in dat geval veel stricter zijn, zo zei hij. Minister De Koning heeft geweigerd subsidie te geven aan de Turkse ar- beidsvereniging H'i'iB in ons land, omdat deze zich zou richten tegen het buitenlandse beleid van Neder land jegens Turkije en tegen de Turkse regering zelf. De vereniging heeft de minister inmiddels ge vraagd op zijn beslissing terug te komen. Dit advies geeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst (KNMG) in een brief aan de afdelingskadergroep NW/ NKV van de walserij. Die had aan de beroepsvereniging van de artsen ge vraagd of de betrokken bedrijfsart sen zich wel gedragen in overeen stemming met hun artseneed. Vol gens de bedrijfsartsen maakt het voor de gezondheid weinig uit of er met vier of met vijf ploegen wordt gewerkt. De bonden streven ai geruime tijd vergeefs naar invoering van vijf ploegendienst bij Hoogovens, mede met het oog op de gezondheid van de betrokken werknemers. De kaderle den vinden dat het standpunt van de bedrijfsartsen indruist tegen de be langen van de werknemers. Het hoofdbestuur van de KNMG geeft daar geen oordeel over Zelfstandigheid Over de positie van bedrijfsartsen in het algemeen schrijft de KNMG dat zij volgens de wet hun taak moeten uitoefenen met behoud van hun me dische zelfstandigheid en onafhan kelijkheid ten opzichte van de be drijfsleiding. Daarbij kunnen zich spanningen voordoen, aldus het be stuur. Het citeert in dit verband prof. dr. J. P. Kuiper (sociale geneeskun de. VU), die wijst op ..machtscompo nenten" bij de functievervulling. Juist bij bedrijfsartsen bestaan er weerstanden om zogenaamd partij te kiezen. De KNMG citeert prof. Kuipers kri tiek op die weerstanden „Ze zeggen dat zij zich in het bedrijf neutraal opstellen, dat ze zowel de belangen van de werknemer als die van het bedrijf willen behartigen. Een hulp relatie is echter niet neutraal: het gaat daarin om de gezondheldskun- dige belangen van de werker. Voor dit doel, de preventieve gezond heidszorg in een bedrijf, is de bedrijfsarts ingehuurd. Hij dient het bedrijf door een goede hulpverlener te zijn. Bovendien heeft hij de kans om op middenniveau de organisatie belangrijke adviezen te geven op het gebied van het sociale beleid van de ling gehouden. ADVERTENTIES n: G. d der stu uit Aid Urt I.V. Ha Veel t: W A tenburi loerdijl Van onze onderwijsredactie UTRECHT Bij de plannen voor de nieuwe basisschool is uitgegaan van vrij grote scholen. Door de snelle daling van het aantal geboorten zullen de scholen in de nabije toekomst echter veel kleiner zijn. Ook het aantal zeer kleine scholen zal toenemen. Dit alles heeft ook gevolgen voor de opleiding van leerkrachten. Zij zullen zich vermoedelijk minder specialisaties kunnen veroorloven en meer all-round moeten zijn, dan aanvankelijk gedacht werd. Slap EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Dit viel op te maken uit het verhaal dat de heer Th. M. Knipper gisteren hield voor de sectie opleidingen van de protestants christelijke on derwijsvakorganisatie PCO. De heer Knippen is voorzitter van de commissie die de mi nister van onderwijs advi seert over de nieuwe oplei ding van leerkrachten De heer Knippen herinnerde eraan dat het aantal leerlin gen bij kleuter- en lager on derwijs tussen nu en 1985 zal dalen van 1,5 miljoen tot 0.9 miljoen, dit zal niet alleen leiden tot een grote concur rentiestrijd tussen de scho len. maar ook tot een grote concurrentiestrijd tussen de scholen, maar ook tot een la ger gemiddeld aantal leerlin gen per school Nu heeft ongeveer veertig procent van de lagere scho len minder dan zes klassen. Van de kleuterscholen heeft 57 procent één of twee klas sen. Ook als kleuter- en lager onderwijs omstreeks 1983 worden samengevoegd bin nen de nieuwe basisschool voor vier tot twaalf jaar, zal de omvang van deze school minder groot zijn dan men tot voor kort dacht. Veranderen Door de plannen voor de nieuwe basisschool zullen ook de opleidingen van wat nu nog kleuterleidsters en. onderwijzers heten moeten veranderen. Het is de bedoe ling de opleidingen die nu nog los van elkaar staan sa men te voegen. De eerste sa mengevoegde opleidingen zullen waarschijnlijk volgend jaar beginnen Halverwege de Jaren tachtig is het waar schijnlijk zover, dat er voor het basisonderwijs alleen nog maar „Ier aren"-nieuwe-stijl worden afgeleverd. Op de vergadering in Utrecht bleek wel, dat er voor die tijd nog heel wat moet gebeuren. Er is nog geen raamwerk voor een onderwijsprogramma, er is nog geen tijdschema voor de fusie van opleidingen en zelfs de spreiding van de op leidingen over het land staat nog niet vast. Wel is zeker dat het aantal opleidingsscholen drastisch omlaag moet. Nu zijn er zo'n negentig pedago gische academies en veertig opleidingsscholen voor kleu terleidsters. Zowel door de fusie als door de verminderde werkgelegenheid zullen er en kele tientallen scholen dicht moeten Twee punten die nog gere geld moeten worden zijn de toelating van studenten en de duur van de opleiding. Drs. W, J. Deetman, Tweede Kamerlid voor het CDA, ver telde dat de commissie sprei ding opleidingen (waarvan hij tot voor kort voorzitter was) minister Pais gevraagd heeft spoedig een standpunt in te nemen over eventuele beperking van de toelating .tot opleidingsscholen. Te kort Over de duur van de oplei ding maakte de heer Knip pen enkele opmerkingen, waaruit men gevoegelijk kon opmaken dat ook hij "vond dat een driejarige opleiding te kort is. Ook in vergelijking met andere opleidingen in het hoger beroepsonderwijs ligt een vierjarige opleiding meer voor de hand Op de vergadering bleek nog al wat bezwaar te bestaan tegen aansluiting van de sec tie bij het CNV. Bijna alle secties van de protestantse onderwijsbond hebben hier toe reeds besloten. Alleen de secties voor agrarisch onder wijs en voor opleidingen aar zelen nog. In de sectie oplei dingen hebben sommige le den moeite met de hantering van het middel van staking Het bestuur van de sectie voelt wel voor aansluiting, maar wil de zaak niet over haasten. In het najaar komt de kwestie opnieuw aan de orde. onderneming, die de continuïteit van de onderneming bevorderen." Het KNMG-bestuur tekent overi gens aan dat de bedrijfsarts ook te genover de werknemers een onaf hankelijke positie dient in te nemen Dat hij hun belang dient betekent niet dat hij het automatisch met ze eens hoeft te zijn. Vervolg van pagina 1 Daarvan moet volkshuisvesting 655 miljoen gulden voor zijn rekening nemen. Daarbij komt voor het de partement nog eens dat bij ongewij zigd beleid de meerjarenbegroting aanzienlijk zal worden overschreden, namelijk tot 1981 tot 1285 miljoen gulden. Dat laatste bedrag wordt voor een belangrijk deel veroorzaakt door het feit dat de post individuele huursubsidie veel hoger zal zijn dan enkele jaren geleden werd verwacht Toen r nog grkend met een gestage stijging van het gemiddeld gezinsin komen, maar die blijft nu vrijwel uit. waardoor de uit te keren individuele huursubsidie niet daalt, zoals eerst wel werd verwacht. Volkshuisvesting moet nu in totaal dus in de jaren tot 1981 voor bijna twee miljard gulden bezuinigen. De ambtelijke tpp van volkshuisves ting heeft minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx al een reeks voorstellen met bezuini gingsmogelijkheden voorgelegd, maar concrete politieke keuzen zijn daaruit nog niet gemaakt. Wel wordt langzamerhand de ruwe lijn duide lijk. doordat ondermeer blijkt dat de sector van de individuele huursubsi dies in de grote lijn onaangetast zal blijven. De financleel-economische afdeling van het departement heeft zo blijkt uit een via de PvdA-fractie in de Tweede Kamer uitgelekt vertrou welijk stuk de bezuiniging vooral willen zoeken in verschuivingen bij de sociale woningbouw Daar zijn bezuinigingen mogelijk door een andere financiële opzet van een deel van de beschutte eigen wo ningen. waarbij de kopers met lage inkomens geen nadelige gevolgen zullen ondervinden. In een nota wordt gesuggereerd om 2500 beschutte sfeer-woningen te fi nancieren met op de kapitaalmarkt geleend geld, in plaats van met Rijksleningen Dat bespaart tot 1981 732 miljoen gulden Anderen door financiële experts van Volkshuisvesting berekende bezuini gingsmogelijkheden zijn het opheffen van de huurgewen- ningsbijdrage, exclusief stadsver nieuwingsgebieden: bezuiniging 242 miljhoen; aanpassen stadsvernieuwing, ver laging van de bijdrage voor verbete- ringskosten (uitgezonderd bejaar den). de bijdragen voor de specifieke verbeteringen handhaven op het huidige niveau, verlagen van de res tauratie-bijdragen, opheffing van de subsidiëring van contactpersonen in stadsvemieuwingswijken. minder krotafbraak: bezuiniging 174 mil joen gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3