reen reden tot somberheid Grofsmederij bezet ABN Bank Gasunie: Nationaal Iwoningisolatie-plan Vraag onze man inlökyo. Kansen op meer werk in horeca Noodzaak beveiliging gebouwen neemt toe resident-directeur Nationale Investeringsbank over Nederlandse Economie Ook in belang van werkgelegenheid E jrasunie aast op Deens aardgas Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijfvooral'tonderhoud.schoonhouden Vüwi I 8 multi-onderhoud Alleen Britten maken geschikte brandblusboten Confectiebedrijf staakt produktie Techniek alléén lost problemen niet op Eisen: Behoud arbeidsplaatsen, aftreden directeur -H24-S IJDAG 7 APRIL 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS21-R23-H25 DEN HAAG De ervaringen van de Nationale Investeringsbank wijzen niet op een toeneming ïjran de investeringsbereidheid van het bedrijfsleven in Nederland. Eerder wijzen zij op een jrmindering. Dit heeft mr. P. C. Maas, president-directeur van de Nationale Investeringsbank, jdens een persconferentie gezegd. Overigens was hij van oordeel, dat Nederland het er het gelopen jaar nog niet zo slecht heeft afgebracht. Dit in vergelijking met vele andere geïndustria liseerde landen. 763 08 206.27 105 31 89 50 349 74 36' 68 903.9 98 56 89 64 12.75 a [et lijdt geen twijfel, dat de econo- ïische structuur van ons land te so rensen over laat. Toch was de heer [aas van mening, dat er voor het 2o igenblik geen aanleiding bestaat tot 2* e grote somberheid, wel voor een ,5 ematigdheid wat betreft de pers- 27 ectieven Lichtpunten zijn dat de ïfiatie in 1978 waarschijnlijk verder '4 al worden teruggedrukt. DatNeder- ind voor wat betreft de stijging van !e loonkosten niet langer koploper ixport [oopgevend is verder, dat blijkens '7' ecente gegevens de export weer is oegenomen. Er is overigens geen 'o eden om hierop reeds verwachtin- en te baseren. Vermoedelijk zal Ne- lerland tevreden moeten zijn met 1 en uitbreiding van de export in 2M venredigheid met de uitbreiding ,05 ran de wereldhandel. 89 )e rentabiliteit van het bedrijfsle- 9« ren zal dit jaar enigszins kunnen verbeteren. De door de regering aan gekondigde belastingverlaging en uitvoering van de voorstellen van prof. Hofstra zullen hiertoe een be langrijke bijdrage kunnen leveren. Zijn pleidooi om niet al te somber te zijn over de Nederlandse economie besluitend, wees mr. Maas erop, dat er in ons land toch ook nog bedrijfs takken zijn, die het goed doen: de agrarische sector, de voedings- en genotmiddelenindustrie, onderdelen van de chemische industrie, de me taalindustrie en de electrotechni- sche industrie en de aannemerij, met name in het Midden-Oosten. Bedrijfsleven voorop Somberder zag hij de toekomst voor onze economie als het protectionis me in de internationale handel zou gaan toenemen en als de waardeda ling van de dollar door zou gaan. Het is maar de vraag, of de scheepsbouw er over bijvoorbeeld drie jaar weer bovenop zal zijn. Dat hangt namelijk ook af van wat er in het buitenland gebeurt. S/4 s 156 00 -i 149 00 1! 196 50 517 50 5' i 12600 i: 368.00 368 507,00 51 278.00 280 1 181.50 64.00 '6 20- 95 90 10' -0 96 30 103 80 102 00 97 50 97 00 96 00 103 70 94 70 94 70 95 30 95 90 7b 00 9' 50 10i 80 96 00 9'80 9' 70 10560 63 50- '04 00 103 00 100 00 0 3'00 0 3'00 0 29 70 0 29 70 3 25108 3 25 10B 95 30 33 20 32 80 35 00 105 80 94 50 94 00 9160 100 90 3 110 006 105 83 103 80 84 50 10' 10 10300 94 CO 96 50 - 10540 10360 iv' jf Dit schrijft de hoofddirecteur van de Nederlandse Gasunie, ir. G. Kar- daun, in zijn inleiding tot het jaar verslag 1977 van de thans 15 jaar bestaande onderneming. Volgens de heer Kardaun zouden in een periode van tien jaar zo'n 250.000 woningen ?er jaar moeten kunnen worden „be handeld". Wat een dergelijk plan voor de werkgelegenheid zou beteke nen, laat zich niet moeilijk raden zo merkt hij op. Voor nieuwbouw en renovatie kun nen aangepaste voorschriften de besparing op 2000 m3 per jaar bren gen. Cumulatief gezien (tot en met et jaar 2002) zou er door deze maat regelen meer dan 100 miljard m3 gas kunnen worden bespaard. Zo'n isola tieplan, aldus de hoofddirecteur van de Gasunie, is voor een land als het onze met zijn hulpbronnen en tech nologie te verwezenlijken. Het staat en valt echter met de wijze van orga nisatie. Duidelijke bouwvoorschrif ten, een gericht prijsenergiebeleid, maatregelen voor de huurwoningen- sector, maar vooral sterkere subsi diëring kunnen effectieve middelen zijn om Nederland uit de isolatie impasse te halen. Andere landen (bijvoorbeeldZweden en Duitsland) hebben reeds bewezen tot opmerke lijke resultaten op het terrein van de woningisolatie te kunnen komen. Afzet daalde Het jaar 1977 was voor de Gasunie in zoverre een opmerkelijk jaar, dat voor het eerst in het bestaan de afzet niet meer steeg, maar een daling vertoonde vergeleken met 1976. De oteerd 102 50 102 50 '0' 00 ROTTERDAM De Nederlandse Gasunie heeft belangstelling voor het aardgas, dat is aangetroffen in het Deense deel van de Noordzee. Het Dansk Undergrunds Consorti um, dat bestaat uit A. P. Moller (scheepsbouw), Shell, Chevron en Texaco, denkt dat jaarlijks maxi maal vier miljard kubieke meter ge wonnen kan worden. Het is nog niet bekend, wanneer er met de produk- tie begonnen wordt. 3«vr. *»njjDe belangstelling van de Gasunie houdt verband met het streven zo lang mogelijk met het eigen aardgas te doen. „Tekorten" moeten derhal- ve opgevangen worden door import. i i Sinds anderhalf jaar stroomt er al gas uit het Noorse Ekoviskveld naar Nederland en in het midden van de jaren tachtig zal men vloeibaar ge maakt aardgas gaan betrekken uit Algerije. Of het Deense gas ooit in Nederland zal komen, is in eerste instantie afhankelijk van de politiek van Denemarken en in tweede in stantie van de prijs, die gevraagd zal worden. Denemarken heeft nog niet besloten wat er met het gas moet gebeuren. Het probleem is dat het land niet beschikt over een net van pijpleidin gen. Wil men het gas, dat in 15 tot 30 procent van de eigen behoefte aan energie zou kunnen voorzien, aan de eigen inwoners leveren, dan moeten er reusachtige investeringen gedaan worden. Om die reden is er een stro ming, die er voor pleit het gas te verkopen aan een land, dat wel een pijpleidingennet heeft. De opbrengst zou dan gebruikt kunnen worden om de import van olie en kolen te finan cieren Het herstel van de exportpositie van ons land vereist een gezamenlijke inspanning van bedrijfsleven en overheid. Het bedrijfsleven zal daar bij echter voorop moeten gaan. Voor de overheid is een ondersteunende taak weggelegd. Dit schrijft de direc tie van de Nationale Investerings bank in het verslag over 1977. De samenstelling van ons export pakket is beperkt. Scheepsbouwpro- dukten en andere investeringsgoede ren, alsmede conjunctuurgevoelige basismaterialen en halffabrikaten nemen daarin naast voedings- en ge notsmiddelen en land- en tuinbouw- produkten een belangrijke plaats in. Bovendien, zo meent de directie, is onze export zeer gericht op de omlig gende landen, in het bijzonder op Westr Duitsland De directie acht het een natuurlijke zaak dat de regering alles in het werk zal stellen om de vrijheid van de internationale handel in het interna tionaal overleg hoog te houden en te doen handhaven. Met name voor middelgrote en kleine bedrijven, zo meent zij, kunnen door specialisatie van de produktie nog goede moge lijkheden voor export gevonden wor den. Aan die bedrijven zouden speci ale investeringskredieten gegeven kunnen worden. In totaal stond eind 1977 voor een bedrag aan 1.023 mil joen gulden aan krediet en garanties voor eigen risico uit tegen 1.018 mil joen eind 1976. Het bedrag aan uit staande kredieten en garanties, die onder normale overheidsregelingen vallen, nam toe van 1.223 miljoen tot 1.732 miljoen gulden. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De horeca wordt weer arbeidsintensiever en gaat meer eisen stellen aan de kwali teit van het personeel. Deze ont wikkeling valt volgens drs. F. Drost, directeur marketing en planning van de Middenstands- bank duidelijk waar te nemen. De werkgelegenheid kan nog aanzienlijk stijgen. Oorzaak is, aldus drs. Drost, dat het publiek weer meer prijs stelt op bedie ning in de horeca. Net als in de detail handel is in de horeca een ontwikke ling geweest naar een minimalisering van de dienstverlening. In de detail handel was dat te zien in witte waren huizen, zaken als Maxis enz. in de restaurants via zelfbediening en dag schotels. De prijsbewuste consument gaat daar op af maar is ondanks de prijs na korte tijd teleurgesteld en eist dan weer meer service. Waarschijn lijk is het publiek daar bij bezoek van een restaurant gevoeliger voor dan bij het winkelen, vond drs. Drost, die sprak bij de opening van een nieuwe Postillon-motel in Zwolle. Dit wegres- taurant is de achtste in de Postillonke ten. Het negende motel komt bij Dor drecht voor welke vestiging zo hoopt algemeen directeur mr W.F.J. Wes- termann, nog voor de zomervakantie de eerste paal de grond in zal gaan. Meer of minder service, daarin ligt het spanningsveld tussen enerzijds een stijging van de loonkosten tot een niveau dat het gevraagde produkt te duur wordt en anderzijds het gaan bezuinigen op arbeidskosten waar door het produkt onaantrekkelijk wordt". Dr. W. A. van de Garde, direc teur-generaal voor handel, ambacht en diensten op het ministerie van economische zaken, zag daarin, an ders dan drs Drost, de reden voor verdwijnende service. Maar de loon kosten als percentage van het horeca- produkt zijn dan ook gestegen van 57 in 1968 tot 7? In 1975. Door besparin gen ligt het arbeidskostenperccnUge nu weer iets beneden de 70. Te geringe rentabiliteit in hptelt, ca fe's en restaurant zijn overigens ook te wijten aan een te weinig inspelen op een zich wijzigende vraag van het publiek binnen de horeca, meende dr. Van der Garde. Er zijn inderdaad vele deelmarkten binnen deze bedrijfstak en drs. Drost vond dat deze beter herkenbaar zouden moeten zijn, ook dat voorkomt klachten van het publiek. Voorzitter A. P. van Egraond van de Nederlandse Bond Horvcapersoneel verklaarde dat goed dienstbetoon be tekent dat de hrocca over goed ge schoold personeel moet beschikken wat nog al eens moeilijkheden ople vert. De vraag naar geschoolde men sen is groter dan het aanbod, aldus de heer Van Egmond. Veel werklozen zouden in de horeca kunnen werken als ze over enige vakkennis beschik ken. Uiteraard kennen restaurants en hotels ongunstige werktijden nuur wie door de zure appel heen is. wil niet meer weg. Bij nieuwelingen in het vak is er een zeer groot verloop, na het eerste jaar blijft men in het alge meen. ADVERTENTIE' Warenhuizen van Nederland, Gom is erkend schoonmaak-, gasfitterswatertechnisch installateurs-. loodgieterselektrotechnisch installateurs-, schilders en afwerkingsbedrijf. Hoofdkantoor Schiedam. Westvest 26 (010 260134). Antwerpen. Rubenslei 6 (031-330031). Vestigingen: Alkmaar. Amsterdam. Arnhem. Bergen op Zoom, Boxmeer. Groningen, Den Haag, Hengelo, Leeuwarden, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Zwolle. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als het Nederlandse woningbestand beter zou worden geïsoleerd, kan gemiddeld per woning per jaar 1000 kubieke meter gas worden bespaard. Niet alleen kwalitatief (het comfort van een geïsoleerde woning neemt beduidend toe), maar ook kwantitatief ligt hier een terrein braak. oorzaken zijn te zoeken in het econo mische klimaat, het zachte weer, de op energiebesparing gerichte activi teiten en het door de vennootschap gevoerde selectieve afzetbeleid. De totale omzet in geld steeg met 13 procent ten opzichte van 1976 tot 12,8 miljard. Dat betekende een stijging in de opbrengst per m3 van 11,96 tot 13,59 cent. De winst vóór belasting bedroeg 117,2 (132,1) mil joen en na voorziening voor belas ting 80,0 (80,3) miljoen. Naar wordt verwacht, zal de totale verkoop in 1978 circa 97 miljard m3 bedragen. De afzet in het binnenland zal tot 47 miljard m3 stijgen en aan genomen wordt dat een hoeveelheid van 50 miljard m3 zal worden uitge voerd. De totale omzet zal naar ver wachting stijgen tot ongeveer 15 miljard. (In de Ned. Gasunie neemt de staat voor 10 procent, DSM Aardgas voor 40, Shell Nederland voor 25 en Esso Holding Co. Holland eveneens voor 25 procent deel). Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Onderzoek toonde aan, dat alleen de Britse firma Ho- vermarine een geschikte brandblus- boot op de markt brengt, die voldoet aan de hoogste veiligheidseisen die binnen een dichtbevolkt haven- en Industriegebied moeten worden ge steld. Dit verklaart wethouder Pols van Rotterdam naar aanleiding van berichten over de bestelling van vier brandblusboten in Engeland, een or der, waarmee 11 miljoen gulden is gemoeid. De industriebonden noe men eerder deze week de opdracht „vreemd", gezien de geringe order portefeuilles van de noodlijdende Nederlandse werven. De gemeente Rotterdam heeft aan vier Nederlandse werven een offerte gevraagd, maar van twee werven werden gedegen studies ontvangen. De aangeboden boten voldeden evenwel niet aan de snelheidseisen. De Britse werf heeft bij wijze van compensatie toegezegd alle onder delen van de bestelde en nog te be' stellen boten in Nederland te laten maken, mits de prijzen aanvaard baar zijn. ALMELO Omdat de overheid niet langer bereid is het confectiebedrijf LTM Kleding (vestigingen in Almelo en Nieuw Amsterdam) financieel te steunen, dreigen 200 werknemers op straat te komen staan. De produktie zal na aflvering van de lopende or ders. waarschijnlijk najaar 1978, worden stopgezet. Het confectiebedrijf Salco in Raalte neemt een deel van de bedrijfsactivi teiten en de verkoopactiviteit van LTM Kleding over Nagegaan zai worden of een deel van de werkgele genheid in Nieuw Amsterdam ge handhaafd kan blijven. UTRECHT Steeds meer bedrijven en overheidsinstellingen worden geconfronteerd met de noodzaak gebouwen en terreinen te beveiligen of de beveiliging daarvan te verbeteren. De tech niek speelt hierbij een grote rol, maar lost niet alléén de veiligheidsproblemen op. Gistermorgen hebben werknemers van de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij hun bedrijf bezet. Op de foto: directeur H. P. Schut (rechts) wordt niet toegelaten tot het fabrieksterrein. De bezetters verlangen het aftreden van de directeur. Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE Het 110 man tellende personeel van de Koninklijke Nederlandse Grofsmede rij (KNG) in Zoeterwoude heeft gistermorgen het bedrijf bezet. De Industriebonden NW, NKV en CNV ondersteunen de actie. Met het personeel is een actiecomité gevormd. Dit was voor het bestuur van de vakvereniging elektrotechniek van de Nederlandse Ingenieursvereni ging (Niria) aanleiding om hierover een studiedag te houden. De heer J. L. P. Schenk van de afdeling beveili ging en bewaking van Philips ging daarbij in op de gevaren die er be staan. Behalve dat de natuur flinke schade kan veroorzaken als gevolg van wateroverlast, storm en bliksem inslag. kunnen er gevaren ontstaan voor de bedrijven door handelingen of acties door personen. De heer Schenk maakte hierbij het onder scheid van buiten af en van binnen uit. Bij „van buiten af" valt dan te denken aan criminaliteit (diefstal, sabotage en bedrijfsspionage), acties (blokkeren en van toegangen en be zetten van bedrijfsonderdelen) en terreur (geweld tegen personen). Bij gevaren van binnen uit zijn over het algemeen het eigen personeel en soms werknemers van derden en be zoekers betrokken. Er is in de afgelo pen jaren bij veel bedrijven door allerlei oorzaken een toeneming te constateren van nonchalance en on oplettendheid. Ook bestaat er een opzet tot strafbare feiten die resulte ren in diefstaL fraude en vernieling. Hoewel stakingen en bezettingen niet toenemen, moet men in verband met de minder gunstige economi sche vooruitzichten voor de komen de jaren steeds meer rekening hou den met deze aspecten, zo zei de heer Schenk. Christelijke werkgevers in Europa samen De bezetters, aldus Piet Janssen, dis trictsbestuurder van de Industrie bond NKV, streven met de bezetting drie doelstellingen na, n.l. het aftre den van directeur H. P. Schut, de garantie, dat tot 1 juli 1979 geen arbeidsplaatsen bij de KNG meer verdwijnen en dat bij verkoop of fusie van de KNG aan of met een andere onderneming de werkgele genheid de hoogste prioriteit heeft. Volgens Piet Janssen heeft de direc tie van KNG eergisteren verklaard, dat behoud van het aantal arbeids plaatsen alleen tot 30 juni dit jaar gegarandeerd kan worden. De bezet ters vinden dat veel te weinig, vooral nu de Amrobank mogelijkheden ziet T om met door de bank verstrekte kre- Instemming diet van vijf miljoen en de deze week gegeven lening van het ministerie van economische zaken van een mil joen zeker een jaar lang te kunnen werken. oorzaak van alle ellende zijn, omdat ze volgens hem niet hard genoeg werken. Zouden ze dat wel doen, dan zou de produktie omhoog gaan, zo zei hij". De NKV-bestuurder meent, dat door deze houding bij het perso neel een enorme wrok is ontstaan, die zich al uitte in een petitie novem ber vorig jaar. waarin het aftreden van de heer Schut werd verlangd en die door alle personeelsleden is on dertekend. of overname door derden. Een derge lijke bezettingsactie maakt een en ander alleen maar moeilijker, aldus de KNG-topmensen. DEN HAAG Op het kantoor van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) vond gistermor gen de formele oprichting plaats van de Europese afdeling van de Interna tionale Christelijke Werkgeversorga nisatie Uniapac (International Chris tian Union of Business Executives). Het NCW is hierbij aangesloten. In een commentaar meende ir. J. de Wit, voorzitter van het NCW, dat het belang van deze nieuwe Uniapac- afdeling vooral gelegen is in de mo gelijkheid tot bezinning op Europese antwoorden op velerlei vraagstuk ken voor ondernemers in Europa. „Onze problemen zijn vaak dezelfde, onze aanpak kan daarom onderling worden afgestemd. Ook de komende Europese verkiezingen vragen om bezinning op de maatschappelijke ontwikkeling in Europa. Daaraan willen wij onze bijdrage leveren", al dus de heer De Wit. Uniapac heeft een vier-Jaren activi teitenplan aangenomen getiteld „Sociale Verantwoordelijkheid van het Management". In dit verband komt de vermaatschappelijking van de onderneming ter sprake, dat in toenemende mate een internatio naal vraagstuk blijkt te zijn. ADVERTENTIE De KNG lijdt sinds 1975 verlies. Vo rig jaar was dit opgelopen tot 4.1 miljoen gulden. „Een dieptepunt" noemde het 140 jaar bestaande be drijf dit. Verwijt De bezwaren tegen directeur Schut, die zich gisterochtend de toegang tot zijn eigen bedrijf versperd zag door zijn eigen personeel en daarop on- verrichterzake naar huis terugkeer de, betreffen diens leiding in de moeilijke tijden, die KNG al sinds een paar jaar doormaakt. Piet Jans sen legt nader uit: „De KNG heeft de afgelopen paar jaar veel meege maakt. Het personeelsbestand is te ruggelopen van 600 naar 100 man. Bij de laatste reorganisatie ging hij zich sterk afzetten tegen de mensen die hier werken. In plaats van zijn werknemers een hart onder de riem te steken, verwijt hij hen dat zij de Méér op de machines metMöller ygj^j moler&co voor iedereen die munt wil slaan uit met- verspanende Handel maatschsppq Motie/ tCobv Oude Boekeloseweg 31. Hengelo (O). Tel 05400-15933* Postbus 10. THe» 44318 Het CNV heeft in een telegram aan de werknemers van de Grofsmederij instemming betuigd met de bezet ting van de fabriek, die tot doel moet hebben de directie tot aftreden te dwingen. Het CNV is van oordeel, dat dit geval bewijst dat er zeer spoedig een regeling moet komen, die werknemers het recht geeft in vloed uit te oefenen op de samenstel ling van de dlrektie. Het CNV vindt, dat een directie dient te worden be noemd door een raad van commissa rissen, die tenminste voor de helft is gekozen door de werknemers De commissarissen en directeur Schut van de KNG vinden de bezet ting van het bedrijf te Zoeterwoude een onverantwoorde daad, die scha delijk is voor het belang van zowel het bedrijf als van de werknemers. „Een van de hoofdmotieven van de bezetting, de uitschakeling van de directeur, is het gevolg van een ande re benadering van directie-verant woordelijkheden en is ondergeschikt aan het hoofddoel, het voortbestaan van de onderneming", aldus com missarissen en directeur. De vakbonden richten met deze actie volgens hen onnodig belangrij ke schade aan en brengen het voort bestaan van KNG in gevaar, omdat het vertrouwen van afnemers en toe leveranciers wordt ondermijnd. De zer dagen is gepubliceerd, dat wordt gezocht naar samenwerking met en/ De heer]. Struik. Direkteur van het ABN kantoor in Tokyo. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heelt. Komt bij dat de heer Struik en zijn staf uitstekend zijn ingevoerd in Japan, waar de ABN ook nog over kantoren in Osaka en Kobe beschikt. Hij kent zodoende de mogelijkheden èn onmogelijkheden in 't sterk groeiende Japan. Bovendien kan hij u wijzen op allerlei Japanse gewoonten bij 't zakendoen. Soms van doorslaggevend belang voor 't slagen van 'n transactie. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Fuji Building. 2-3, Marunouchi, 3-chome, Chiyoda-ku, C.P.O. Box 374, Tokyo 100-91. Telex: 222-2959. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25