Balkontuintjes noodzaak in wooncomplexen Prijzen aan Belgische kust vliegen de pan uit Boeiende expositie in Rotterdams Bouwcentrum Veel toepassing van omstreden asbest-cement 22000 km wandelen in Frankrijk Vrij Wat mag hotel kosten? f door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Het is allemaal een beetje langzamerhand ge groeid. Het begon natuurlijk met eenvoudige bloembakken, die we ophingen langs de rand van ons balkon één hoog, dus niet eens zo ver van de begane grond. Daarin wat petunia's, dan hadden we van binnen uit een leuk uitzicht. Petunia's vragen veel zon, ons bal kon licht pal op het zuiden. Het is een meter breed; als het 's zomers warm is, kunnen er twee mensen buiten zitten. Een mooie aanvulling werd een oude wasteil. Ons balkon is een meter breed, de teil past er precies tussen. In de bodem een paar gaten geboord om teveel aan water te I laten weglopen. Een paar blokken I eronder om niet al te veel „troep" op het balkon-beton te krijgen en de hele zaak niet te laten we- groesten. Roos Een kubieke meter aarde erin met een roos. Grote hilariteit van de buurt: zo'n roos moet diep worte len, kan zich niet ontwikkelen, gaat dood en wat niet al. Wel, het is geen movie" roos, maar zo'n taai ding, dat veel buitenmensen gebruiken om er een ondoordringbare haag mee te maken. Hij staat er na vijftien jaar nog, bloeit elk jaar en levert enkele heerlijk geurende bloemen voor vaasjes binnenshuis. Laatste aanvullingen: langs de af scheiding met de buren een hang- gerarium en een grote pot met een „geraniumboom", die allebei elk jaar naar binnen moeten. Een oude plastic emmer met een struik la vendel, die winter en zomer buiten blijft, net als de roos. In de bloembakken nog altijd petu nia's, die zichzelf soms opnieuw uit zaaien, zodat er niet elk jaar nieu we behoeven te worden gekocht. Dank je wel Ten slotte een extraatje. Onze be nedenbuurman ging een grasperk zaaien. De wind kwam, woei gras zaad op en tot onze stomme verba zing was de grond in onze teil onder de roos op een voorjaarsochtend bedekt met een teer groen waas van mooi gazongras. Dank je wel, buurman! Dat gras werd later netjes bijge knipt met een gewone schaar. Vrienden en verwanten bedeelden ons op hoogtijdagen wel eens met een pottje krokussen of blauwe druifjes voor de vensterbank. Na uitbloeien vonden we het jam mer de drogende knolletjes weg te doen. We stopten ze in de grond, in het „grasveldje" onder de roos. Ze komen elk jaar opnieuw tevoor schijn. We kregen eerst onverwachte en later vaste bezoekers: de merel, die wormen had ontdekt in onze rozen-, teil, de koolmes, die de takken van dc ious zo leuk vindt om erin te buitelen, de spreeuw, die het uiter ste takje van de roos een mooie uitkijkpost vindt om daar hele zo meravonden lang te zitten fluiten. Soms een roek, die iedereen weg jaagt en de hele boel voor zichzelf wil hebben. Maar tegen deze zwarte piraat heeft alle klein goed zich broederlijk verenigd en zelfs de grote roek gaat voor het boze ge schetter van de vaste balkonbezoe kers uiteindelijk maar liever een straatje om. Als straatjongens de mussen. Tentoonstelling Wel, dat alles, al onze genoeglijke ervaringen, zagen wij bevestigd op de tentoonstelling „Planten op bal kons" die tot en met 6 mei in het Bouwcentrum, vlak tegenover het Idee van de architect ir D. S. IJ. Bakker uit Duiven voor een balkontuin met toepassing van veel houtwerk, (tekening Bouwcentrum). Centraal Station, in Rotterdam is te zien. We beseffen het, ons bal kontuintje met roos, lavendel, ge raniums en petunia's is zo'n beetje „uit de losse hand" ontstaan. De echte tuinliefhebber kan er, als hij de zaak wat deskundiger dan wij opzet, en er het nodige tuinders- werk voor over heeft, misschien heel wat mooiers van maken. Wel, die liefhebber kan in het Bouwcen trum te Rotterdam volledig aan z'n trekken komen en er verrijkt met veel tuinderskennis van naar huis gaan. Zo'n balkontuin is geen mode-ver schijnsel. In deze moderne samen leving met haar kleurloze nieuw bouwwijken, galerij woningcom plexen en grauwe binnensteden is de balkontuin een noodzaak aan het worden, een voorwaarde om niet te verkommeren in een duffe steenwoestijn. Ons balkon heeft ons wat handig heid en een paar guldens aan plan ten gekost en we zijn er best mee tevreden. Men kan er, zo zagen we in het Bouwcentrum, ook 750 gul den per vierkante meter aan beste den. Dan krijgt men een toestand, die is ingericht door een heuse tuin architect met een „beplantings plan". waarin veel mooi houtwerk is opgenomen. Maar ook als men minder grote bedragen wil uitgeven om toch een aantrekkelijk balkontuintje te ma ken, kan men van allerlei handige technieken gebruik maken, die niet zoveel behoeven te kosten. Zoals steenwol, dat water vasthoudt. Of hydrocultuur (water met voedings stoffen en keramische korrels). Andere ideeën: een Japanse „bon- sai"-miniatuurtuin) een moeras met turf en plasticfolie denk aan de benedenburen! een echte re- naissance-tuin-in miniatuur met prieeltjes, nymfen, sierlijke hout staketsels met klimop en witte mini-boompjes. Etemit Eén ding valt ons op bij ons bezoek aan „Planten op Balkons": de rui me toepassing van etemit. waar van het merendeel van de exposan ten op ruime schaal gebruik maakt. Inderdaad, etemit-bakken lijken ideaal voor balkonbeplanting. Zij zijn niet duur. wegen weinig, heb ben weinig overbodig volume en zijn onverwoestbaar, zij worden door weer en wind niet aangetast. Maar etemit is de handelsnaam voor het zeer omstreden asbest- cement. Verwerken van asbest en vervaardigen van etemit geven aanleiding tot dodelijke longziek ten en er zijn landen waar de ver vaardiging van asbest-cement en het bewerken van dit materiaal zijn verboden. Verladen, verschepen, verzagen en boren van platen etemit zijn net zo gevaarlijk als het vervaardigen er van, in ons land zelfs wellicht ge vaarlijker. De vervaardiging is bij ons sinds vorig jaar aan strenge beperkingen gebonden, die onder meer speciale maskers voor de werkers en bijzon dere afzuiginrichtingen met filters voor de fabrieken voorschrijven. Tegelijkertijd zoekt men naar een vezel, die asbest kan vervangen, zoals glasvezel of cellulosevezel. Ook steenwol is wel eens genoemd. Maar elk alternatief is duurder dan asbest-cementals men de men senlevens niet incalculeert. Toen ons balkontuintje begon te groeien, was ons van al deze narig heid niets bekend. Dat wij geen etemit-bakken hebben is mis schien toeval, omdat we alleen ge- bruik hebben gemaakt van voor werpen die in het huishouden geen dienst meer deden, behalve dan de plastic bakken langs de balkon rand. Achteraf bezien zijn we er blij mee. We zouden niet graag ons genoeg lijke balkontuintje willen hebben ten koste van de gezondheid van een aantal asbest-werkers. Laten we hopen dat er gauw vervangend materiaal op de markt komt. Op 13 april is er in het Rotterdamse Bouwcentrum een voorlichtings- en discussiedag over dakterrassen en balkontuinen. Architecten en tuinarchitecten belichten dan de architectonische en technische as pecten, tuinbouwdeskundigen spreken over planttechnische mo gelijkheden, praktijkervaringen en allerlei toepassingen. Natuurlijk is er gelegenheid tot stellen van vra gen tijdens een forumdiscussie. Foto links: De bewoners van het huis links hebben van hun balkon op de allereenvoudigste manier iets leuks gemaakt: een rijtje hard-plas- tic bloembakken en twee hard-plas- tic potjes bij de deur. De buren rechts gebruiken hun balkon als rommelbergplaats. Twee puzzeltjes voor de huisvrouw van links: over het algemeen mogen bloembakken niet buiten de balkons hangen; hoe moet zij haar was buiten drogen? Op de foto rechts: een balkon, hoe klein ook, biedt altijd fleurige perspectie ven. (foto Bouwcentrum). De toerisme-promotors van de Belgische westkust zien het zomerseizoen met enige zorg tegemoet. Zelfs de volle blikken clichés, die in de zonnige audio-visuele presentaties worden leeggestrooid om meer buitenlanders naar Belgiës kust te trekken, vermogen die niet te verdoezelen. De plaatselijke autoriteiten wor stelen meer dan ooit met hun door Brussel opgelegde belastingen, die het vakantieleven achter de brede stranden zo duur heeft gemaakt, dat men een terugloop vreest. In een jaar tijd werd de BTW ver hoogd van 6 via 14 naar 16 procent en werd er ook nog eens een extra belasting van 7,5 procent gecreëerd op de verhuur van appartementen. En dat is al duidelijk aan de prijs kaartjes te merken. Op veel terrassen moet voor een koffie of een pils al drie-en-een- halve gulden worden betaald, ter wijl de prijzen van appartementen al evenzeer de pan zijn uitgevlogen. Voor een drie-kamerappartement worden in het hoogseizoen maand bedragen van 2300 tot 3700 gulden gevraagd. Voeg daarbij het effect van het slechte weer van vorig jaar en het is duidelijk, dat de Belgische toerisme-promotors niet zonder re den somber zijn. luxe Zelfs voor Nederlanders, die op Ruimte genoeg aan de Belgische stranden voor zeilwagenraces, maar de badgasten laten het afweten. Genoeg van de files of andere druk te? Stap dan als u nu eenmaal tóch in Frankrijk bent eens vilt die auto en maak een fikse wandel tocht. De Fransen geven daarvoor alle gelegenheid met hun „sentiers de grande randonnée", routes, die door stille en natuurlijk mooie ge bieden lelden, verweg van de grote weg en stad. In totaal is nu 22.000 km wandel weg uitgezet, waarvan jaarlijks zo'n 500.000 wandelaars gebruik maken. Er zijn grote en kleine par- coursen. Wie wil, kan heel Frank rijk van noord naar zuid en van oost naar west doorkruisen, maar ook routes volgen van enkele da gen of een week, zelfs van een halve dag. Ook routes die in een cirkel lopen, zodat men weer bij het uit gangspunt terugkeert. Elke soort route ls aangegeven met bepaalde wegwijzers. prijzengebied toch wel wat gewend zijn, lijkt een België-vakantie een luxe te worden die nauwelijks meer betaalbaar is. Het feit dat men er gemakkelijk per auto komt (lage reiskosten dus) doet daar weinig aan af. Reden waarom Nederlandse reisorganisatoren de Belgische westkust ook niet in hun program ma's hebben opgenomen. De Bel gen moeten het alleen hebben van de individuele vakantievierders. Overigens, zo blijkt uit de statistie ken, is de belangstelling onder Ne derlanders voor de Belgische kust altijd nogal mager geweest. Onder de buitenlanders, die samen 15 pro cent van het aantal overnachtin gen op hun naam zetten (85 procent van de gasten zijn Belgen) nemen zij de vierde plaats in na de Duit sers, Britten en Fransen. Appartementen Het gros daarvan brengt de vakan tie door in appartementen, eën lo- giesvorm die de Belgen ook bewust stimuleren. Elk jaar opnieuw wordt het aantal betonblokken pal aan het strand vergroot. Van de 300.000 beschikbare bedden staat 55 pro cent in appartementen en villa's, 19 procent op de kampeerterreinen en 13 procent in hotels (de rest in tweede huisjes). Een verhouding die in de toekomst nog verder ten gunste van het appartement zal worden ontwikkeld. Dit vooral ten nadele van de kampeerders, die aan de kust nauwelijks een plaats kunnen vinden doordat het aantal terreinen al jarenlang niet is uitge breid en de bestaande campings voor het overgrote deel in beslag worden genomen door Belgen, die voor een heel jaar een staplaats reserveren. Dat de toeristische organisaties be wust de buitenlandse kampeerder willen tegenhouden, wordt officieel ontkend, maar het feit blijft dat aan verbetering van de gebrekkige accommodatie op de bestaande campings al jarenlang nauwelijks iets ls gedaan. De Belgen zélf type ren de outillage van de campings als droevig. En wat de hotels betreft: ook daar liggen nog maar weinig mogelijk heden voor de buitenlander zolang de prijzen op hun huidige peil blij ven: honderd gulden per nacht voor een tweepersoonskamer (in clusief ontbijt) is ongeveer het ge middeld gevraagde. Een niveau, dat zelfs een weekendje-uit tot een prijzige zaak maakt. Pal aan strand En dat is eigenlijk Jammer, want toeristisch heeft die Belgische kust nogal wat te bieden. De lengte er van in aanmerking genomen (maar 70 km) meer dan de Nederlandse. Met name door de betere bereik baarheid ervan. Vrijwel langs de hele kust stapt men van hotel of appartement zo de zee in. De stran den zijn breed en schoon en vertier is er genoeg. Dat dit niet voldoende is, laten de statistieken zien: sinds 1970 zit er geen groei meer in. Wat zeggen de toerisme-operators ook voor de staatskas een kwalijke ontwik keling is. Tenslotte brengt die kust, waar zestig procent van alle toeris ten neerstrijkt, zo'n slordige een miljard gulden per Jaar op. Dat bedrag lijkt nu eerder omlaag dan omhoog te gaan. Alleen al door de openstelling van casino's in Ne derland derfden de Belgen vorig jaar zo'n twintig procent welkome Nederlandse dagtoeristen. En als het huidige prijspeil als ge volg van de verhoogde belastingen moet worden gehandhaafd, vreest men die teruggang ook bij het ver- blljfstoerisme Betaalbaar blijft Belgiës kust al leen nog in de zeer eenvoudige lo- giesvorm. Wie prijs stelt op wat moderner comfort met douche en toilet op de kamer, kan beter boe ken, voor een vliegreis naar Spanje. Gebruik van de routes (opgezet door de Touring Club de France), is vrij, men hoeft nergens lid van te zijn en kan ze zowel in groepsver band als individueel bewandelen. Overnacht kan worden in de etap pe-slaapplaatsen, meest berghut ten, grote schuren, verlaten boerde rijen of hooizolders met enig sani tair en de mogelijkheid een potje te koken, maar men kan ook de eigen tent meenemen. Een (gratis) catalogus ls verkrijg baar bij Pied Terre in Amsterdam (Singel 393. tel. 020-274455). Heeft men eenmaal een streek uitgeko zen dan kan men bij dezelfde boek winkel de meer gedetailleerde to- pogidsen kopen. Meer informatie is verkrijgbaar bij het „Comité natio nal des sentiers de grande randon née", Rue Clignancourt 92, Parijs. Wat heeft een toerist financieel over voor zijn hotel? Vindt hij, dat hij altijd te veel betaalt of is hij wel akkoord met de reke ning? Een aantal ho teliers in Grachen in het Zwitserse Wallis heeft dat eens op een nogal gedurfde ma nier onderzocht. Drie weken lang draaiden zij de rollen om: aan het eind van de vakantie stelden niet zij zelf de reke ning op, maar lieten dat hun gasten doen. De resultaten ervan waren opvallend. Zo'n 75 procent van de gasten stond erop, dat niet zij, maar de hotelier de eindafre kening samenstelde. Van de resterende 25 procent betaalde 7,4 procent meer dan no dig was geweest, 67 procent min of meer de geldende prijzen, 19 procent minder dan de minimumprij zen (ongeveer 10 tot 15 procent minder) en 6,6 procent het zgn. „nultarief*. In het laatste geval ging het om enkele groe pen studenten en scholleren, die op een voordelige va kantie uit waren. Bijkomend voordeel voor Grachen was, dat door de actie het aantal logeernachten steeg van de normale 3400 naar 6500 in de proefperiode.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11