Carter onder druk Geen echte winnaar bij oorlog in Zuid-Libanon Boete voor oproep boycot Shell Egypte teleurgesteld over houding van EG Vietnam roept Khmers op tegen Phnom Penh Na ramp met Amoco Cadiz allei insi H 'Laat neutronenbom doorgaan' Akkoord over .ministerraad in Rhodesië Winst voor Indiase regeringspartij Automatische landing Frankrijk heeft nieuw kabinet YN-macht treedt op tegen Israëls troepen in Libanon Soeharto ontdoet zich officieel van militaire functie ONDERDAG 6 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet AG PARIJS (Reuter, UPI) De Franse Consumentenbond is veroordeeld tot een boete van vijfduizend gulden te betalen aan Shell. De bond had opgeroepen tot een boycot tegen de Shell, na de ramp met de olietanker Amoco Cadiz voor de Franse kust. Met die oproep zou de consumenten organisatie schade hebben toege bracht aan de oliemaatschappij. De Amoco Cadiz voer in opdracht van de Shell, die echter weigert de schade te vergoeden, wat voor de Consumentenbond aanleiding was het publiek te vragen geen Shell- produkten meer te kopen. Shell daagde daarop de bond voor de rech ter en won. De vijfduizend gulden zal nu betaald worden aan slachtoffers van de olieramp, in Groot-Brittan- nië ang kis al is Kozj stand leidei E nog ti jk als 1 bij wl et in I WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse president Jimmy Carter staat onder sterke druk de produktie van de omstreden neutronenbom toch te laten doorgaan. De bom doodt mensen, maar laat gebouwen staan. tatle belan ublica eide p Lie in ïdhebl e moe tegen rt Wit side pl Jthebl i punt verwa tal vet t op h t een i de co se De >raktli het s[ list Ie vit gvoel ys en ndigd; confrj atie vo 'oorde vden ht op iet sp maar) Haze istanc ïur. H sl bei kreg< <eeuv coi Zowel naaste medewerkers als leden van het Congres proberen de presi dent te bewegen op zijn standpunt terug te komen. Meer en meer groeit de indruk dat Carter inderdaad heeft besloten van de produktie van de bom af te zien, in weerwil van mede delingen van het Witte Huis dat nog geen beslissing is genomen. Senator Baker hekelde gisteren het defensie beleid van de president. Hij zei dat het afzien van de neutronenbom „een grote fout" is. die „onze natio nale veiligheid danig in gevaar brengt" en de positie van de VS verzwakt in de onderhandelingen met de Sowjet-Urüe over ontwape ning. Senator Moynihan zei dat het niet aanmaken van de neutronenbom, door tegemoetkomingen van de euw irrei irige I 1-2; 4 P 0 'hoen. oefe D-Lisj t-SI )-0, :eu\ ide v nd-C« itopg Vod KSVl Hons /enza Vel a-Qul D-Ho< :o)-V4 rw'2 laatsl )e we op h verel ts vl vanw enke ?anis PGV( SALISBURY (AP/UPI) Na twee weken gekibbel zijn de vier leden van de uitvoerende raad in Rhodes! tot een besluit gekomen over de samenstel ling van een ministerradd. Volgens de „interne" regeling die premier Ian Smith met drie gema tigde zwarte leiders sloot, zal de ministerraad bestaan uit 18 leden. Aan het hoofd van elk van de negen ministeries zullen een zwarte en een blanke staan. Het probleem was de verdeling van de sleutelministeries zoals defensie, buitenlandse zaken, justitie en recht en orde onder de drie zwarte organisaties die partij zijn in de „interne" regeling. Volgens de uitvoerende raad, het hoogste orgaan van het interim-be wind waarvan Ian Smith en de zwar te leiders Abel Moezorewa, Ndaba- ningi Sithole en Jeremiah Chirau deel uitmaken, zouden defensie, bui tenlandse zaken en landbouw gaan naar Sithole's fractie van de Afri kaanse Nationale Raad. De Verenig de Afrikaanse Nationale Raad van Moezorewa zou justitie en recht en orde, financiën en wegtransport krijgen, Chirau's Verenigde Volksor ganisatie van Zimbabwe onderwijs, binnenlandse zaken en water werken. De drie deelnemende zwarte partij en moeten nog personen voor de portefeuilles aanwijzen. Elke zwarte minister zal een blanke co-minister hebben. Het interim-bewind gaat Rhodesië besturen tot een volledige machts overdracht op 31 december. Het ra dicale Patriottisch Front erkent deze regeling niet, en zal de guerril lastrijd voortzetten. Sowj et-Unie moet worden goedge maakt. Moskou zal door het niet in produk tie nemen van de bom. het beeld krijgen van een schuchtere en aarze lende president, die geen beslissin gen durft nemen, was de mening van senator Nunn. 'Haviken' „Haviken" in het Amerikaanse Con gres waren al verbolgen over Carters beslissing de B-l bommenwerper niet te laten doorgaan. En zij ver wachten verdere moeilijkheden als de president het tweede SALT-ak- koord ter goedkeuring aan het con gres voorlegt. SALT is het overleg ter beperking van strategische kernwa pens in Genève. Senator Tower zei dat Carter een grote fout zou maken het verdrag deze zomer aan te bie den „in het heetst van de verkie zingscampagne" (eind dit jaar wor den er Congresverkiezingen gehou den en verwacht dat het SALT-ak- koord „zeer omstreden" zal worden. Hij herinnerde eraan dat er 41 stem men waren tégen de benoeming van de Amerikaanse SALT-onderhande- laar Warnke. Dat geeft volgens hem aan hoe wantrouwend de Senaat staat tegenover de SALT-onderhan- delingen. Tower voorspelde dat de president het met een SALT-verdrag moeilijker zal krijgen dan met de overeenkomst over het Panama-ka naal. De Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher zou er bij Carter op hebben aangedrongen nog geen definitieve beslissing over de neutronenbom te nemen. Hoewel Genscher zich daarover niet wilde uitspreken, staat vrijwel vast dat West-Duitsland vóór het in produk tie nemen van de bom is, evenals Groot-Brittannië. Aanvankelijk heette het dat Carter wel dit jaar wilde beginnen met het maken van de neutronenbom, maar twee jaar wildewachten met het ingebruik stellen ervan. In de tussen tijd zou dan de Sowjet-Unie over de brug moeten komen. De tegemoetkomingen van Moskou zouden dan met name moeten be staan uit het afzien van de lange afstandsraketten SS-18 en SS-20. Houding NEW DELHI (UPI) De Janata- partij, die in India aan de macht is, heeft gisteren een belangrijke tus sentijdse verkiezing gewonnen. Ja- nata-kandidaat Mohinder Singh Lather versloeg met grote meerder heid de kandidaat van oud-premier Rookwolken stijgen op uit de Boeing 737 van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, die na de landing bij Charleroi doorschoot. Het toestel ploegde zich een weg door een kruispunt, en kwam brandend tot stilstand bij een supermarkt en een ziekenhuis. De drie inzittenden, een instructeur 'en twee leerlingpiloten, waren bezig met het oefenen van automatisch landen. De politie zei dat het een wonder was dat het ongeval op het doorgaans zeer drukke kruispunt, waar vijf wegen samenkomen, niet tot een ramp heeft geleid. Van groot belang voor de beslissing van Carter is ook de houding van de NAVO-bondgenoten, die van hun kant officieel echter zouden willen afwachten 'wat president Carter doet. In mei is er een NAVO-topcon- ferentie in Washington, terwijl eind mei en begin juni een bijzondere zitting van de Verenigde Naties over ontwapening wordt gehouden. Vol gens sommige zegslieden zou Carter zijn beslissing ook van deze bijeen komsten willen laten afhangen, wat betekent dat zijn binnen enkele da gen verwachte aankondiging niet meer dan een uitstel van een uitein delijk besluit zal zijn. Indira Gandhi's Congres-partij in het district Karnal bij verkiezingen voor het centrale parlement in New Delhi. Mevrouw Gandhi had voorde kandidaat van haar partij intensief campagne gevoerd. PARIJS (AP/Reuter) Frankrijk heeft een nieuwe regering, met we derom Raymond Barre als eerste minister. Barre zal niet langer finan ciën erbij doen. Die post is verdeeld in twee nieuwe portefeuilles, econo mische zaken en begrotingszaken, die zullen worden beheerd door Rene Monory (voorheen minister van Industrie) en Maurice Papon. De meeste sleutelposten zijn niet gewij zigd. De minister van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud, be houdt zijn portefeuille. Dat is ook het geval met Christian Bonnet van binnenlandse zaken, Yvon Bourges van defensie en Alain Peyrefitte van justitie. Er zijn twee vrouwelijke ministers die ook deel uitmaakten van de vori ge regering. Het zijn Slmone Veil, die gezondheidszorg behoudt en Ali ce Saunier-Seite. die minister van universitair onderwijs blijft. BEIROET (DPA, UPI) - De in Zuid- Libanon gestationeerde VN-vredes- macht is gisteren opgetreden tegen Israëlische troepen die een Libanees dorp wilden binnetrekken. Verder is gisteren een symbolische krijgs macht van 30 Libanese gendarmes naar het zuiden getrokken om daar een begin te maken met het herstel len van het gezag van de Libanese regering. In de buurt van Tyrus schoten Fran se VN-troepen met lichte wapens te rug op de Palestijnen. „Wij zagen het als een belangrijke test", aldus een VN-officier. „Ze mogen zoveel moge lijk over onze hoofden heen schieten, maar als ze op ons schieten, dan schieten we terug." Een vooraanstaand leider van de PLO heeft gisteren opnieuw gewaar schuwd dat als de VN-troepen probe ren de Palestijnen in toom te hou den, dezen de wapens tegen hen zou den opnemen. De Palestijnen zijn bang dat de VN-macht veel eerder Palestijnse acties tegen Israël belet, dan dat zij er op toe ziet dat de Israëliërs zich uit het zuiden van Libanon terugtrekken. President Ceaucescoe van Romenië, die Israëls minister van buitenland se zaken Mosje Dajan te gast heeft gehad, heeft gisteren de Israëlische acties in Zuid-Libanon scherp ver oordeeld. Ondanks dit noemde Da- jan het onderhoud met de president „nuttig, vriendschappelijk en op bouwend." JAKARTA (Reuter) President Soeharto van Indonesië heeft zich gisteren officieel van een van zijn militaire functies ontdaan en deze overgedragen aan admiraal Soedo- mo. zijn staf-chef. Het is de functie van opperbevelhebber van het com mando voor veiligheid en orde (kop- kamtib), waarvan Soedomo al de uitvoerende chef was. Waarnemers zien dit als een teken dat Soeharto opgelucht is door de teruggekeerde rust in Indonesië na zijn herverkiezing in maart door het Volkscongres. Overigens zijn 200 studenten van het Bandoengse technologische Instituut gisteren aan een sit-in demonstratie begon nen om te protesteren tegen de nog steeds voortdurende militaire bezet ting van de campus van hun insti tuut. De campus werd op 9 februari door troepen bezet nadat studenten zich openlijk hadden uitgesproken tegen de komende herverkiezing van de president. Inmiddels heeft vice-president Adam Malik een gesprek gehad met een bij de Indonesische Jongeren zeer gezien persoon, namelijk Goen- toer Soekamopoetra. de oudste zoon van wijlen president Soekarno. Hij heeft kritiek gehad op het beleid van de regering Soeharto. Na afloop van het gesprek weigerde lüj er iets over te zeggen. Tenslotte is in de Indonesische hoofdstad vernomen dat Cuba zijn ambassade in Jakarta, die 11 Jaar gesloten is geweest, zal heropenen. Het komende weekeinde wordt een Cubaanse regeringsdelegatie in Ja karta verwacht. Nog niet bekend is of de Indonesische regering haar ambassade in de Cubaanse hoofd stad Havanna eveneens zal hero penen. De Britse ambassade in Jakarta heeft gisteren bekend gemaakt dat Indonesië acht nieuwe gevechts vliegtuigen van het type „Hawk" heeft gekocht. Volgens het contract zullen er ook Indonesische piloten voor dit vliegtuig door de Britten worden opgeleid. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM In Egypti sche regeringskringen is men teleurgesteld over de weigering van de Europese Gemeenschap om zich nog eens in het open baar ten gunste van het Egyp tische vredesinitiatief uit te spreken. Cairo had de EG ge vraagd opnieuw een dergelijke uitspraak te doen tijdens de topconferentie van Europese leiders dit weekeinde in Ko penhagen. Het Egyptische verzoek werd verle den week gedaan tijdens een onder houd van minister van buitenlandse zaken Kamel met de ambassadeur van Denemarken in Cairo. Volgens Kamel diende Denemarken zich als voorzitter van de Europese minister raad openlijk ten gunste van de vre desinspanningen van president Sa- dat uit te spreken. Het Egyptische verzoek werd tijdens de bijeenkomst deze week van EG-ministers van bui tenlandse zaken in Luxemburg be sproken. Besloten werd om zich niet officieel ten gunste van het Egypti sche vredesinitiatief uit te spreken omdat men, gezien de huidige im passe in de vredesbetrekkingen tus sen Israël en Egypte, een dergelijke stap niet verantwoord acht. Juist deze impasse en het daardoor moei lijke parket waarin Sadat is komen te verkeren is de oorzaak van de behoefte van de Egyptische presi dent aan meer internationale erken ning. Wel is men in kringen van de EG diep bezorgd over de mogelijke ge volgen van de impasse in de vredes besprekingen in het Midden-Oosten. Ook wordt de groeiende irritatie over het halsstarrig optreden van Israëls premier Begin niet onder stoelen of banken gestoken. Ver wacht wordt echter dat mogelijke uitspraken van de Europese topcon ferentie met betrekking tot het Mid den-Oosten zich zullen beperken tot de situatie in Libanon naar aanlei ding van de Israëlische invasie. Voor al Frankrijk zal op de conferentie in Kopenhagen op een verklaring ten aanzien van Libanon aandringen nu Franse militairen deel uitmaken van de vredesmacht van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon. De Europese weigering om zich openlijk achter Sadat op te stellen iets dat tot wrijvingen met de radica lere Arabische landen zou leiden betekent niet dat de EG Sadat hele maal in de kou wil laten staan. Euro pa wil bijdragen aan de voorkoming van een ondermijning van de positie van Egyptes president door opvoe ring van de economische steun. Naar aanleiding van het bezoek aan Cairo van Claud Meyer, directeur generaal van de Europese Commissie voor de betrekkingen met de Arabische we reld, worden in versneld tempo voor bereidingen getroffen voor het in werking treden van een samenwer kingsakkoord tussen de EG en Egypte. Dit akkoord voorziet in de samenwerking met name op het ge bied van de landbouw en het tran sport. Bovendien zal de EG Egypte vermoedelijk ruim driehonderd mil joen gulden ter beschikking stellen voor het verrichten van onderzoek met betrekking tot mogelijke ge meenschappelijke ontwikkelings projecten. Egypte hoopt door middel van dit akkoord wat kredietwaardiger te worden. Met name hoopt men in Cairo dat het akkoord een steun in de rug zal zijn bij het verkrijgen van leningen van Europese banken. Ook wil men in Brussel werken aan een vergroting van de handel van Egypte met de EG. Verwacht wordt dat Cairo een permanente handelsmissie in Brussel zal gaan vestigen. Aan te nemen valt dat de uitbreiding van de handel van Egypte met de EG op verzet van Frankrijk en Italië zal stuiten, vooral wanneer het agrari sche produkten betreft. BANGKOK (Reuter, UPI) Vietnam heeft zich voor het eerst direct tot de Cambodjaanse soldaten gewend met een radio boodschap in het Cambodjaans die er op neer komt dat zij hun wapens beter kunnen richten tegen hun eigen regering in Phnom Penh. De regering in Hanoi is hiermee afge lopen maandag begonnen en heeft dit gisteren officieel meegedeeld. Beide landen zijn al sinds de Ameri kaanse aftocht in 1975 in van tijd tot tijd hevig oplaaiende grensconflic ten verwikkeld. Volgens de Vietnamese oproep zou den de meest Cambodjaanse solda ten al geen orders van Phnom Penh meer willen uitvoeren. „Velen uwer beginnen hun wapens in de andere richting te keren als teken van groei end besef van de werkelijke situatie. Wij wilden na de overwinning op het imperialisme de lopen van onze ka nonnen met bloemslingers sieren om ons verlangen naar vrede en vriend schap te tonen. Doch door de weer barstigheid van de Cambodjaanse machthebbers moeten de kanonnen blijven spreken". De tekst van de boodschap werd in de Thaise hoofd stad Bangkok ontvangen. In de oproep werden in het bijzonder soldaten uit Battambang, Kompong Thom en de provincie Preah Vihar genoemd die ten noorden en noord westen van Phnom Penh liggen en vorig jaar de voornaamste haarden zouden zijn geweest van een opstand binnen de gelederen van de Rode Khmey. De boodschap vervolgde met: „U is verteld dat Vietnam Cambodja heeft aangevallen en gebrandschat heeft vanwege hongersnood in Vietnam. Maar als u ziet naar het bestaan van het volk in uw eigen land dan moet wel tot u doordringen wie verant woordelijk is voor de moorden, het roven, de verwarring en de totale verandering in de normale wijze van bestaan in uw eigen land". Vluchtelingen Dat de toestand in Vietnam zelf voor iedereen ook niet acceptabel is mag blijken uit het feit dat er nog steeds Vietnamezen het land uitvluchten. Gisteren werd vanuit Maleisië ge meld dat daar dinsdag nog een groep van 29 Vietnamese vluchtelingen per boot was aangekomen. Er zijn nu in Maleisië bijna 4500 Vietnamese vluchtelingen die daar als illegale immigranten worden beschouwd. Een Palestijnse guerrillastrijder rijdt z'n vrachtwagen, waarop een machinegeweer gemonteerd is, door de straten van de Libanese havenstad Tyrus. door James Dorsey De Israëlische invasie in Liba non voor de Israëlis een op- ruimactie en voor de Palestijn se Bevrijdingsbeweging (PLO) de „vijfde oorlog in het Mid den-Oosten" lijkt in eerste instantie een treffen te zijn ge worden zonder een duidelijk aan te wijzen overwinnaar of verliezer. Beide partijen be schouwen zich zelf als degene die aan het langste eind heeft getrokken. De vergelijking met de situatie na afloop van de Oktoberoorlog van 1973 dringt zich op. De „kwaadaardige arm van de PLO" diende volgens Israëls premier Me- nachem Begin te worden „afgesne den". Met dat doel trokken op grote schaal Israëlische legereenheden de Libanese grens over. Maar de vijan delijkheden verliepen anders dan oorspronkelijk in Israëlische leger- kringen werd aangenomen. Welis waar sneuvelden ongeveer 250 van de beste strijders van de Palestijnen, maar de „kwaadaardige arm van de PLO" werd bepaald niet afgehakt. De Palestijnen bleken met hun toe passing van de geëikte guerrillatak- tieken geduchtere tegenstanders te zijn dan werd verwacht. De Palestijnen hebben zware klap pen moeten iukasseren maar de Joodse staat is daardoor voortaan bepaald niet van aanvallen en aan slagen van de kant van de PLO ge vrijwaard. Na de Israëlische bezet ting van een strook van Zuid-Liba non ten zuiden vah de rivier de Lita- ni werden de in het noorden van Israël gelegen steden en dorpen hevi ger dan ooit met Katjoesja-raketten bestookt. Slechts de Israëlische drei ging desnoods massaal de Lltanl over te steken maakte, althans voor lopig, een einde, aan de beschietin gen van Joodse woonplaatsen. Ook biedt de Israëlische actie geen enke le garantie tegen aanslagen zoals de aanval op een bus op de snelweg tussen Haifa en Tel Aviv verleden maand. De Palestijnse fedajien wa ren immers niet vanuit nu door Is raël bezet gebied in het zuiden van Libanon voor hun dodelijke missie vertrokken maar vanuit een dorpje ten noorden van de Lltani. Wig drijven De Israëlische actie heeft wederom op niet mis te verstane wijze aange toond dat voor Israël wat betreft de PLO het principe van oog om oog, tand om tand geldt. Israël heeft mis schien zelfs een wig weten te drijven in de gelederen van het Verwerpings front, de tegenstanders van het Egyptische vredesinitiatief. Terwijl de PLO. Syrië, Algerije. Libië en Zuid-Jemen elkaar na Sadats bezoek aan Jeruzalem hadden beloofd dat een aanval op één van hen als een aanval op allen beschouwd zou wor den stonden de Palestijnen in Liba non alleen tegenover Israël. Syrië kan sindsdien niet vaak genoeg ver klaren dat het zich geen oorlog met Israël laat opdringen. De Palestijnse aanslag op de bus in Israël en de daarop volgende Israëli sche invasie van Libanon hebben bepaald niet tot een verbetering van de betrekkingen tussen Syrië en de PLO bijgedragen. Binnenskamers verwijten de Syriërs de Palestijnen een situatie te hebben geschapen waarop Syrië noch politiek noch mi litair was voorbereid en waardoor president Assad in een uiterst moei lijke positie werd gemanoeuvreerd. Voor de Palestijnen is het nette re sultaat van de Israëlische invasie dat zij onder nog strengere Syrische con trole zijn komen te staan dan al het geval was. Openlijk slag De Israëlische invasie in Libanon was door de Palestijnen al lang voor speld. Onlangs bevestigde PLO-lei- der Jasser Arafat dat de Palestijnen een Israëlische invasie hadden ver wacht. Hij leek weinig moeite met het feit te hebben dat de door hem bevolen aanval op de bus van Israël de kans bood om eindelijk op grote schaal tegen de Palestijnen op te treden. De gevechten in de afgelopen weken hebben zelfs tot euforie bin nen de PLO geleid. Voor het eerst in Uen Jaar leverden de Palestijnen openlijk slag tegen het Israefjlische leger. Men is nu trots op z'n pres tatie. Maar ook de Palestijnse voorne mens bij de vijandelijkheden in zuid-Libanon zijn niet uitgekomen. Het Egyptische vredesinitiatief is bepaald niet door de ontwikkelin gen in Libanon om zeep gebracht. Terwijl de Israëlische troepen zich pas langzaam opmaken om plaats te maken voor de vredesmacht van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon begaf de Israëlische minis ter van defensie, Ezer Weizman, zich naar Cairo voor rechtstreekse be sprekingen de eerste in ruim twee maanden met president Sadat. waarin hij beloofde dat Israël zich uit Libanon zou terugtrekken. Afge lopen zondag liet Sadat in een vraaggesprek met zijn lijfblad Okto ber weten dat de rechtstreekse dia loog tussen Cairo en Jeruzalem 'eeu wig' zal voortduren. Ook de Pales tijnse hoop dat hun Arabische broe ders hen in de strijd tegen de Israëli sche aggressor zouden bijvallen, waarmee de vijfde oorlog in het Mid den-Oosten werkelijk een feit zou zijn geworden, werd niet bewaar heid. Niettemin zijn de Palestijnen niet echt ontevreden Volgens hen wor den de door Israël geboekte militai re winstpunten door de politieke schade teniet gedaan. Israël zou nu in de ogen van de internationale publieke opinie in het verdomhoek- Je staan. De nederzettingen in het noorden van Israël zijn niet meer veilig. En het Israëlische verbod aan de in Libanon gestationeerde Syri sche troepen om de Lltani over te steken zou nu weieens in een Israë lisch verzoek aan Damascus kunnen veranderen om in de toekomst toe te zien op de handhaving van rust en orde in Zuid-Libanon. PLO "erkend" De Palestijnen hebben nog een re den om tevreden te zijn. Zij zijn als volwaardig partner erkend door nie mand minder dan Israël zelf. ZIJ wijzen in dit verband op uitlatingen van de opperbevelhebber van de Is raëlische strijdkrachten, generaal Mordechai Goer, in een vraagge sprek met het dagblad Ma'ariev. De Israëlische actie in Libanon heeft volgens Goer de „PLO tot een feite lijk deelnemer aan elk akkoord in dit gebied" gemaakt. „Dit is een feit en wie het tegenovergestelde be weert geeft zich over aan Illusies". De Israëlische opperbevelhebber voegde hieraan toe dat het „niet de eerste keer is dat de PLO indirect deel uitmaakt van een overeen komst. Zo voorziet ons troepen scheidingsakkoord van 1974 met Sy rië in een controle van Damascus of de operaties van de PLO". Volgens Goer was „het doel van de operatie in Zuid-Libanon het doen ontstaan van een situatie waaruit een uitein delijk akkoord zou komen in het kader waarvan de activiteiten van de PLO in geheel Libanon gecontro leerd zouden worden. Ik geloof dat het belang van onze operatie is dat het de grondslagen heeft geschapen waarop zo'n ak koord gegrondvest zou kunnen wor den Dit betekent niet dat een enkele operatie het terrorisme zal neutraliseren. Er zijn vijfduizend terroristen in Libanon en niemand heeft ooit voorgesteld om ze alle maal te liquideren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7