'Wageningen' onderzoekt milieuramp VS Personalia Trouw commentaar Zigzagkoers (1) fj (^Zigzagkoers (S (2) Massagraf voor dieren, vreemde verschijnselen bij mensen ~o\ïVl TP ASPIRINE/ MW* bevat acetosaly Eerst nog zon de b.j. moet een b.o.g. halen Jl margarinekaas klacht poppatrijs NDERDAG 6 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet besluit van de gereformeerde syno- nu toch het speciale fonds van het 'ereldraad-programma tegen de ras- cnwaan (PCR) bij de kerkleden aan te «velen trekt naast alle bevrediging och gemengde gevoelens. Waarom leze zigzagkoers? Rassenwaan brengt iding tussen mensen en is daarom Irecht in strijd met de bijbelse dschap van gerechtigheid, verzoe- ing en eenheid. Om deze reden heb- :n de kerken in de wereld, ook al is t met vallen en opstaan, een zekere iditie van veroordeling van de rassen- raan opgebouwd. Daarom ook hebben e kerken, verenigd in de Wereldraad, :en speciaal programma opgezet dat :n met de slachtoffers zoekt naar de els van de rassenwaan en deze it bloot te leggen. Een pijnlijk want wie gaat hier vrijuit? ileem bij de organisaties die de tels van de rassenwaan aantasten is it zij in de ernstigste gevallen, zoals in lijk Afrika, opereren in een ge- ildsituatie, want soms wordt rassen waan gewapenderhand in stand gehou den. Kerken willen nooit geweld steu nen. ook al dient het zich op overtui- Igende wijze aan als bevrijdend geweld. Daarom laden kerken soms de schijn op zich alleen met de mond tegen de ras senwaan te zijn. Het Wereldraad-pro gramma tegen de rassenwaan heeft een aantal jaren geleden een speciaal fonds VI ^CZiHet was ook daarom jamn c toon.j at hel d M i jammer dat de Al, gereformeerde synode vorig jaar meen- de te moeten besluiten de aanbeveling van het speciale fonds op te schorten. Het betekende dat de hand, uitgestoken naar diegenen die lijden onder de ras- mijt senwaan wercj tehiggetrokken en dat ®®IJ diegenen die deze waan in stand houden 'ts var werden aangemoedigd. Dat bleek on- hter Jü middellijk na het betreffende synode- besluit, toen de afgevaardigde van de blanke NG-kerk, dr. F. O'Brien Gel- denhuys de gereformeerde synode dankte voor haar tegemoetkomende ansis houding. Enkelen konden nog hopen dat het opschortingsbesluit zou bijdra- gen aan het openhouden van de ge- in sprckskanalen met de NG-kerk, die voor de Zuidafrikaanse situatie, zoals gezegd, van doorslaggevend belang is. kings' haai Hoe hopeloos de situatie eigenlijk was, bleek al onmiddellijk, toen de blanke iat zal NG-kerk weigerde mee te doen aan een rondetafelgesprek met de niet-blanke ening gereformeerde kerken in het land onder m aanwezigheid van de Nederlanders, ensen jk ge< Toch aanvaardden de Nederlandse in zij broeders nog een uitnodiging, zij het n drié dan maar voor een bilateraal gesprek, erder gesticht, dat bescheiden financiële steun verleent aan anti-racistische organisa ties. Dit fonds is een logisch verlengstuk van het programma, want het is een goed christelijk gebruik de daad bij het woord te voegen. Dat binnen de gere formeerde kerken zolang en zo diep getwijfeld is aan het spéciaal fonds van het PCR is schadelijk geweest. Vanaf het begin heeft de blanke Neder duitse gereformeerde kerk in Zuid-Af- rika begrepen dat de aanbeveling van het anti-racismefonds door de Neder landse gereformeerden opgevat moest worden als een ernstige klacht tegen haar Zuidafrikaanse zusterkerk. Im mers, wanneer zij haar macht en in vloed in haar land op de juiste wijze zou hebben aangewend en haar regering zou hebben gemaand op te komen voor de verdrukten, zoals dat bij een christe lijke overheid hoort, zou de steun aan niet-kerkelijke organisaties niet zo no dig geweest zijn. Dan zouden zij die nu nog pleiten voor de kerkelijke weg zonder al te veel bezwaar hun zin kun nen krijgen. Zoals de zaken nu echter staan zijn de verdrukten aangewezen op niet-kerkelijke hulporganisaties, die verder van de evangelische boodschap verwijderd dreigen te raken naarmate de draagster van die boodschap, de kerk, zich meer aan de kant van de onderdrukkers stelt. naar Pretoria te komen. Dit gesprek had plaats na de verboden en de vrij heidsbeperkingen van instellingen en personen die betekenisvol konden zijn in het geweldloze tegen de apartheid en na het wrede lot dat de veelbelovende zwarte leider Steve Biko moest onder gaan, in handen van de Zuidafrikaanse politie Toen de kerkleiders in dat land hierop geen woord van protest lieten horen, werd duidelijk hoe onjuist het opschortingsbesluit ook in dit opzicht geweest is. Deze week erkenden verscheidene sy nodeleden dat zij van mening veranderd zijn. Men kan zich afvragen waarom zij niet zorgvuldiger geluisterd hebben, voordat zij vorig jaar hun besluit na men. Er is immers niets wezenlijks veranderd in Zuid-Afrika. De regering in dat land heeft slechts haar oude beleid voortgezet en de kerken zijn gewoon doorgegaan met het steunen van deze politiek. Toch maakt het in druk wanneer mensen ruiterlijk toege ven van mening te zijn veranderd. Ho pelijk komt hun ernst ditmaal voldoen de over in Zuid-Afrika. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN Aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen zullen binnenkort urinemonsters van drieduizend Amerikaanse boeren en hun familieleden op vergiftiging worden onderzocht. Het onderzoek houdt verband met een milieuramp van zeer grote omvang, die zich in de eerste helft van de jaren zeventig in Michigan voltrok. Er moesten onder meer zestigduizend koeien afgemaakt worden als gevolg van het feit dat er zwaar giftige stoffen (PBB's, of wel: polybroombi- fenylen) per ongeluk in veevoer terecht waren gekomen. Intussen is aan zeshonderd boeren meer dan veertig miljoen dollar aan schadeclaims uitbetaald: ongeveer driehonderd gevallen zijn nog in behandeling. De giftige stoffen, bedoeld om bij voorbeeld textiel minder brandbaar te maken, hadden niet alleen desa streuze gevolgen voor de veestapel in de staat Michigan, maar leidden ook bij de de boeren en hun gezinnen tot merkwaardige verschijnselen: bra ken. nervositeit, tintelen van de huid, slaapzucht, duizeligheid, ern stige vermoeidheid, maar ook slecht helende wonden, spierzwakte en ge heugenverlies. Een onderzoeker van het New-York- se Mont Sinai-ziekenhuis kreeg van de staat Michigan opdracht een grootscheeps bevolkingsonderzoek in te stellen. Hij schakelt daar nu de Landbouw Hogeschool bij in, omdat de vakgroep toxicologie onder lei ding van prof. dr. J. Koeman gespeci aliseerd is in onderzoek naar zeer lage concentraties van stoffen, die door de lever in de urine wordt afge scheiden. De Wageningse toxicoloog dr. J. J. Strik was al in een eerder stadium bij de milieuramp betrok ken. Hij trad op als getuige-deskun- dige bij het proces. Afval De milieuramp in Michigan, waar veel namen nog herinneren aan Ne derlandse emigranten, vindt zijn oorsprong in 1970. In dat jaar begon een zoutmijnindustrie met de pro- duktie van brandvertragende stof fen. Onderzocht was wel wat de risi co's voor de werknemers waren, maar consequenties voor het milieu waren niet overwogen. Tijdens de produktie kwam de stof als afval terecht in een rivier, waarbij dieren en bodem vergiftigd werden. Omdat de afvalstoffen teruggepompt wer den in een oude mijn en zich onder gronds verplaatsten, kwamen ook al gauw giftige stoffen voor in andere eer Fred Borgman Penning Aan mr A. M. Donner, lid van het hof van justitie van de EO in Luxemburg, is de Thorbeckepen- ning toegekend. Daartoe is besloten door het curatorium van de Thor- becke-stichting, waarin onder meer hoogleraren vair- de universiteiten van Leiden, Groningen, Utrecht, Amsterdam (G.U.) en de Technische Hogeschool te Delft zitting hebben. In het honderdjarig bestaan van deze Stichting is deze penning zeven keer uitgereikt: aan prof. dr. P. J. Veth (1882), mr N. G. Person (1891), prof. mr S. J. Fockema Andreae (1903), prof mr C. van Vollenhoven' (1918, prof mr E. M. Meyers (1929), prof. dr P. C. A. Geyl (1962) en mr S. J. Fockema Andreae (1965). In de motivering wordt gewezen op de kwaliteiten welke mr Donner als ge leerde, burger en staatsman met de naamgever van de Stichting gemeen heeft. Mr Donner, die al jong hoogleraar aan de Vrije Universiteit was, heeft vele geschriften op zijn naam staan; onlangs bewerkte hij nog een nieu we druk van het handboek van het Nederlands Staatsrecht van prof. v.d. Pot. Hij was lid en vaak voorzit ter van staatscommissies (o.a. inza ke de grondwetsherziening) en de Commissie van Drie betreffende de Lockheed-zaak. De uitreiking zal plaats vinden op 2 juni a.s. in het Groot Auditorium van de rijksuni versiteit Leiden. rechterlijke macht aan mr B. van der Waerden is per 1 oktober 1978 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van vice-president van de arrondissementsrechtbank in Amsterdam. Prijs De Koninklijke Shell prijs 1978 is toegekend aan dr F. J. Ritter en dr ir C. J. Persoons, beiden werk zaam in de werkgroep biochemie van het centraal laboratorium TNO in Delft. De prijs, die jaarlijks wordt toege kend, wordt hun gegeven vanwege hun onderzoek op het gebied van milieu-vriendelijke insectenbestrij- ding en zal op 24 april worden uitge reikt. Kamerlid In de woensdag gehou den vergadering van de Tweede ka mer is als nieuw lid geïnstalleerd Fred Borgman uit Aalsmeer. Hij volgt in de CDA-fractle mevrouw Hannie van Leeuwen op, die per 1 april een functie bij de OGEM te Rotterdam aanvaardde. Fred Borg- produkten, zoals likzout voor koeien en vulmiddelen voor as per ine, zij het in lage concentraties. In 1973 werd er een veel grotere fout gemaakt: indat jaar zijn vanwege papierschaarste dezelfde bruine zak ken gebruikt voor PBB's als voor magnesium, dat door veevoer ge mengd wordt. Er waren wel verschil lende opschriften: „Nutrimaster" voor magnesiumzout en „Firemas- ter" voor PBB. In mei werden bij vergissing tien tot twintig zakken „Firemaster" met een grote partij „Nutrimaster" meegezonden naar een centraal mengvoederbedrijf van de ene landbouwcoöperatie die heel Michigan (viermaal Nederland) van veevoeders voorziet. De beide partij en raakten door elkaar met als ge volg dat 87 mengvoederbedrijven tot in 1975 vergiftigd magnesiumzout aan de boeren in Michigan leverden. Minder melk Een massagraf voor de dieren was het gevolg. Voor de koeien leidde de milieuramp in eerste instantie tot een vermindering van de melkgift met vijftig procent. Later werden onder meer zichtbaar: bloedingen, abcessen, puisten, beschadiging van verschillende inwendige organen. Omdat deze giftige stoffen in het lichaam sterk worden opgeslagen, waren er vaak ook gevolgen op lan gere termijn, bijvoorbeeld als een dier zijn lichaamsreserves moest aanspreken. Deze symptomen van chronische vergiftiging kwamen dan ook vaak aan het licht als een koe moest kalven. Veel kalveren werden dood geboren of stierven kort na de geboorte. Door consumptie van melk en vlees werden ook de mensen door de ramp getroffen. Vergelijking Mr. A. M. Donner man is oud-voorzitter van de Arjos, de jongerenorganisatie van de ARP. HOOFDREDACTEUR Eef Brou wers (39) is met ingang van 15 april benoemd tot algemeen hoofdredac teur van het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen. Brouwers, die sinds oktober vorig jaar adjunct hoofdredacteur was, krijgt de dage lijkse redactionele leiding. Brou wers was enkele jaren verbonden aan het NOS-journaal. Assemblee De oud-minister van sociale zaken, drs. J. Boersma thans CDA-lid van de Tweede Kamer, is aangewezen als opvolger van me vrouw Hannie van Leeuwen, als lid van de Noordatlantische Assem blee. De Assemblee, geen officiële NAVO-instelling, wordt gevormd door parlementariërs uit de vijftien NAVO-landen Van de zijde van de landbouwhoge school zullen bij het komende grote onderzoek ook betrokken zijn prof. dr. K. Biersteker en drs. T. Tazelaar van de vakgroep gezondheidsleer, speciaal om na te gaan hoezeer PBB's de ontgiftingsstoffen (enzy men), die de lever normaal produ ceert. ontregelen. Belangrijk doel van het onderzoek is om na te gaan wat de lange-termijn-effecten van de vergiftiging kunnen zijn, bij voor beeld als men een vermageringskuur volgt. Dr Strik zal ook over vergelijkend onderzoekmateriaal kunnen be schikken. Hij is betrokken bij urine- onderzoek van 15.000 mensen in Ja pan. die in 1968 bij vergissing met PBB vergiftige rijstolie consumeer den. Daarnaast heeft hij contacten met een onderzoeker die zich in Ita lië bezighoudt met de gevolgen van de ramp in Seveto, waar in Juli 1976 een chemische fabriek ontplofte, hetgeen driehonderd slachtoffers eiste. Bovendien onderhoudt hij re laties met collega's in Tsjechoslowa- kije, die daar slachtoffers van een ontploffing in een fabriek van on kruidverdelgers onderzoeken. De produktie en verwerking van vlamvertragende stoffen (PBB) is in ons land niet verboden, maar de situ atie is ook niet zoals in Amerika, waar dwingend voorgeschreven is. deze stoffen in bepaalde kleding, bij voorbeeld babykleding, te verwer ken. In ons land wordt deze eis niet gesteld, ook al omdat hier minder nylonkleding gebruikt wordt. Eigen lijk is niet bekend hoe het met de vlamvertragende stoffen in Neder land zit. De vakgroep toxicologie heeft er wel bij fabrieken naar ge ïnformeerd, maar geen gegevens ont vangen. Bij zeehonden Vast staat dat Jaren geleden al in ons land in zeehonden een stof is aange troffen, die onder de handelsnaam „Mirex" dienst doet als brandvertra- ger. Een Jaar geleden wezen Ameri kaanse onderzoekers op de mogelijk kankerverwekkende eigenschappen van een aantal soortgelijke stoffen. Het lijkt zelfs vast te staan dat som mige vlamvertragende chemicali- eën, die in kinderpyjama's worden verwerkt, erfelijke eigenschappen kunnen veranderen. Eén van die stoffen met de handelsnaam Tris, die door dezelfde fabriek als die de PBB ramp veroorzaakte vervaardigd werd, is inmiddels in Amerika verbo den in verband het risico van huid kanker. De fabriek moest alle kle ding waarin Tris verwerkt was terug kopen. (ADVERTENTIE) flKlLl j 1 hruistabletten t HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten „O zon, o zonnetje!" Aldus de eerste versregel van een schla ger die vele jaren geleden „in" was. Nou zo'n uitbarsting valt te begrijpen als je dagen achtereen tegen een naar en ver velend wolkendek hebt zitten aankijken. Maar gisteren was ie er dan weer: onze licht- en warmtebron, hoewel hij er niet in geslaagd is de temperatuur tot een redelijk niveau te ver warmen. Het was allemaal wel heel magertjes: om vier uur 's middags meldde Leeuwarden geen hogere temperatuur dan zeven graden, Sleeswijk zes, Hamburg vijf. De dauwpunten lagen in sommige gevallen wel tien d elf graden onder de waar genomen temperatuur. Ook vandaag zal de zon er zijn maarboven de Noordzee be ramen de wolkenschermen een nieuw offensief. Die zullen later op de dag het noorden van ons land wel weer binnenvallen om vervolgens ook verder naar het zuiden door te gaan. Dat is dan de uitwerking van depressies die zo brutaal in zuidoostelijke rich ting over Scandinavië trekken. Daarvoor hadden ze een toe gang tussen Groenland en IJs land geforceerd in de richting noordoost tot oost. De bewolking zal in de nacht van donderdag op vrijdag als een deken fungeren zodat dan de nachtvorstkansen aanmerke lijk geringer zullen zijn met uit zondering misschien van het zuidoosten en zuiden van het land. De verdere vooruitzichten inclusief het weekeinde wijzen op geleidelijk minder koud weer in lucht van Atlantische oor sprong, die via een omweg naar ons toekomt. Een nieuwe kou- inval is niet waarschijnlijk zo lang, zoals nu het geval is, de luchtdruk in Groenland laag in plaats van hoog is. De Gouwzee is in maart gemid deld 6.2 graad geweest met ui tersten van acht en vier graden. De gemiddelde temperatuur in de grond was op Marken 5.8 graad op -tien cm, 5.7 graad op - dertig cm, 5.5 graad op -vijftig cm, 6.1 graad op -honderd cm. Maart leverde op Marken 77 mm water op en was daarmee droger dan maart 1975, ten er 85 mm viel. Wel een verschil met Los ser, dat deze keer met 120 mm maartregen zijn grootste hoe veelheid registreerde dan sedert 1914 was voorgekomen in de eer ste lentemaand: toen in dat ge bied 153 tot 178 mm. De Bilt berekende een gemid delde etmaaltemperatuur over maart van 6.6 graad tegen vijf normaal, gemiddelde dagelijkse minimum- en maximumtempe ratuur respectievelijk 3.4 (1) en 9.7 (9.5). Er werden maar vier vorstdagen opgetekend tegen 13 normaal. De zon deed het pover tjes met slechts 86 schijnuren tegen 127 normaal. Landelijk viel er ruim 75 mm neerslag te gen 42 normaal: de grootste hoe veelheid sedert 1951 (toen 79). Neerslagduur 85 uur (42). Abonnee ds. W. L- Korfker (94 jaar) te Zwijndrecht herinnert zich dat er zich in de aprilmaand vóór de legendarisch droge en warme zomer van 1911 een mar kante kou inval heeft voorge daan. Zelfs weet hij nog de da tum 5 april te noemen, dag van de hevigste kou. „Een tbc-pa- tiënt kreeg ter verfrissing van zijn droge mond stukjes ijs uit een bakje water, dat 's nachts geheel bevroor", schrijft hij. De boeken bevestigen het. Vijf april was inderdaad de koudste dag met maar liefst matige vorst: minus zes in Winterswijk en Avereest op anderhalve meter hoogte. In Oost-Nederland vroor het in die maand in negen nach ten en er viel aanvankelijk sneeuw. Luchtvochtigheid in Sittard daalde tot 21 procent. Later in de maand draaide de wind van oost tot noordoost naar noordwest tot zuidzuid west en werd het warmer: ruim 22 graden op de 23ste Amsterda^i onb«w De Bilt onbew Deelen hali bew Eelde Hcht bew Eindhoven zwaar bew Den Helder onbew Rotterdam onbew Twente hall bew Vllsslngen onbew Zd Limburg zwaar bew Aberdeen geheel bew Athene hall bew Barcelona hall bew Berlijn licht bew Bordeaux zwaar bew Brunei half bew Frankfort geheel bew Oeneve zwaar bew Helsinki onbew Innsbruck zwaar bew Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen hafl bew Lissabon regenbui Locarno half bew Londen onbew Luxemburg zwaar bew Madrid zwaar bew Malaga regenbui Mallorca !»cht bew München zwaar bew Nice hcht bew Oslo hcht bew Panj* geheel bew Rome zwaar bew Split half bew Stockholm onbew Wenen onbew Zürich geheel bew HOOOWATER vnjdag 7 april Vlissingen 2 38-15 04. Harlngvlletslulzen 2 50-15 19. Rotterdam 4 34-17.23 Scheveningen 3 57- 16.17 IJmulden 4 30-15 50 Den Helder 8 39-21 06 HarUngen 11 09-23 20. Delfzijl 00.28-13.04. 10 Onlangs ontstond in „Open Kaart" het maandelijks bedrijfsblad van het gemeenschappelijk admi nistratie kantoor een discussie over de vraag of je het over wtm's en wtb's moet hebben of dat je ze wtm'ers en wtb'ers moet noemen. Voor de duidelijkheid: het gaat hier over mensen. Een werknemer van dk Eindhoven (ditmaal is dk geen mens, maar een districtskantoor) schrijft in het blad een tot heden vergeefse strijd tegen het „ge-em mer" te voeren. Want wtm'ers, dat is onzin, vindt hij. De afkorting betekent, lezen we, „wetstechnisch medewerker". In het meervoud zet je daar alleen een s achter: wtm's dus. Een wtm'er zou een „medewer- kerer" worden, wat inderdaad com plete waanzin is. Nu is het GAK blijkbaar dol op afkortingen. Misschien komt dat doordat ze met zo veel sociale wet ten moeten werken, die in de wan deling uitsluitend afgekort op je af komen. Daar wen je aan; tenslotte zijn dat maar begrippen en geen mensen. Maar het is ook geen won der dat de mensen van het GAK wel eens in de war raken, zoals mensen buiten dat bedrijf het soms al te kwaad kunnen hebben met nog veel eenvoudiger afkortingen. Ga maar na: in ons eigen kranten- bedrijf geeft een abonnee laatst zijn vakantie-adres op, het vakan tieoord van het CNV in Garderen, de „Talmahoeve". Schrijft degene die het telefoontje aanneemt en blijkbaar onwetend is van het be staan van deze vakbond, op: va kantieoord „Zee en Vee". Maar het GAK („zeer gesteld op een zorgvul dig taalgebruik", zoals we in „Open Kaart" lezen) meent iets tegen het verschijnsel verwarring gevonden te hebben: in een bedrijfsuitgave voor het eigen personeel is een apart hoofdstuk gewijd aan „spel ling, afkortingen en schrijfwijze van getallen en bedragen en sym bolen". Het moet een krankzinnig dik boek zijn waar dat allemaal in staat, want het hoofdstuk draagt nummer 5523 en misschien is dat getal ook nog wel afgekort. Het zou niet aardig zijn hier uitslui tend op het GAK af te geven, want tien tegen één dat er veel meer grote bedrijven zijn, die „voor het gemak" met zo veel onbegrijpelijke afkortingen werken. Maar dat kan de verwarring juist compleet ma ken. Stel dat je van werkkring ver andert. Op een groot boerenbedrijf ben je v.m. geweest, en nu ben je als v.m. in een supermarkt aange steld. Van varkensmester tot vlees- warenmedewerker dus. Daar kun je de eerste tijd een lelijke vergissing mee maken als iemand je naar je beroep vraagt. Of je bent jarenlang vuilnisman geweest en schrijft als v.m. van de supermarkt uit ge woonte op je belastingformulier, dat je vuilnisman bij de vleeswa- renafdeling bent. Het zou ook kun nen voorkomen, dat een perso neelschef onmiddellijk van de b.j. wenst te weten, waarom die een broodje kaas en niet eentje met vlees voor hem gehaald heeft, en twee minuten later staat er een niet-begrijpende bedrijfsjurist voor het bureau in plaats van de bood schappenjongen. Want dat krijg je natuurlijk: bij veel functies in één bedrijf zul je wel eens een paar gelijke afkortingen krijgen. En die arme loopjongen kan ook niet zo maar weten dat zijn chef met een b.o.g. niet een broodje oude Goud se, maar een broodje ossengehakt bedoelt. Vast wel handig, een boekje met afkortingen, maar jammer dat mensen met normale namen ver-, dwijnen in een mist van lettertjes. Zeker duidelijker zou het zijn als het kind gewoon bij de naam ge noemd wordt. Dus in plaats van d.s. gewoon directiesecretaris of dominee vooropgesteld dat de d.s. dat is. En veel menselijker is het om eenvoudig te praten over mevrouw of meneer Zus en Zo van die-en-die afdeling. Zou dat nou zo veel meer moeite zijn? We noemen het maar margarine kaas. maar zo zal het vast niet heten als het ooit in de handel komt. Voorlopig houdt een aantal Amerikanen zich alleen nog bezig met de vraag of namaak-kaas, waarin het melkvet vervangen wordt door plantaardige olie, het zal doen bij het publiek of niet. Sommigen zijn er van overtuigd dat zo'n imitatie net zo „gevreten" zal worden als de margarine die in plaats van echte boter werd ge maakt. En misschien is dat ook wel zo, vooral nu de consument er van doordrongen is geraakt dat plant aardige vetten» veel gezonder zijn dan dierlijke. (Uit „De Bejaarden"). Hij klopt, hij zuigt, hij veegt, en hij kan nog veel meer. Klatu de robot toont hier in de Amerikaanse stad Rutherford nog maar een van zijn vele kunstjes. Hij wit het plafond, maar is ook zeer geschikt om op de kinderen te passen, de vloer te stof zuigen, gasten binnen te laten, tele foontjes aan te nemen, dranken te serveren en zelfs de visite aange naam te onderhouden met een stuk of wat vermakelijke zinnetjes die in zijn brein zijn opgeslagen. Kortom, een handige hulp in de huishouding, maar hij kost dan ook wel zo'n ƒ8500. In een brief aan het feministisch maandblad Opzij spuien gedeti neerden en preventief gedetineer den van de enige vrouwengevange nis in ons land hun kritiek op het beleid in de inrichting. Behalve over het saaie werk en de uiterst lage beloning, het ontbreken van open en hall-open inrichtingen voor langgestrafte vrouwen, de be tutteling en de geringe onderlinge contactmogelijkheden, klagen ze over het gebrek aan deugdelijke medische en psychische opvang van de verslaafden onder hen: „Zo wordt hier aan verslaafden geen methadon verstrekt, hetgeen onder verslaafden als het beste afkickme- dicijn bekend staat. Door deze zeer moeilijke periode krijgen veel ver slaafden naast lichamelijke, grote psychische moeilijkheden te ver werken. Begeleiding door het per soneel is niet mogelijk, omdat die er geen opleiding voor gehad heb ben. Begeleiding door gedetineer den onderling is hier totaal uitge sloten. ondanks het feit dat wij Deter in staat zijn deze mensen op te vangen. Wel mochten wij getuige zijn van de twee sterfgevallen, waaronder één zelfmoord. Dat be wijst toch wel hoe groot de psychi sche druk voor de meeste verslaaf den hier is". Patrijzen, althans die van de soort roodpoten, althans Engelse rood- pootpatrijzen. blijken erg van mu ziek te houden. In een Engels vogel- tijdschnft (..British Birds'i heeft tenminste dit verbazingwekkende, waar gebeurde verhaal gestaan, schrijft het tijdschrift De Bejaar den: vanuit zijn auto probeerde een Engelsman een groepje roodpoot- patrijzen te fotograferen Anders om hadden de vogels ook belang stelling voor die man met dat rare zwarte kastje in de auto. of beter: voor de muziek die uit de autoradio kwam. De fotogr.-.af merkte dat ze vooral geïnteresseerd waren als er popmuziek klonk. Een aantal da gen achter elkaar reed hij naar de zelfde plaats om te controleren of hij zich niet wat verbeeld had. Maar het was waar: een van de patrijzen, steeds dezelfde, stelde zich al die dagen vlakbij het raampje op en bleef daar zeker tien minuten vol aandacht naar de pop muziek luisteren. Zijn soortgeno ten waren blijkbaar zo enthousiast, dat ze zich niet stil konden houden; zolang de muziek duurde, kwetter den ze zachtjes mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5