Opbrengst VAD groot probleem voor kabinet Kunstenaar verminkt schilderij Van Gogh Uitzicht op een nieuwe CAO bij Philips Beleid gastarbeiders krijgt geen steun Beroep op fietser: geef duidelijk richting aan Nederlands-Amerikaans wapenverdrag in de maak De BASF chroomdioxyde- cassette. Koploper in cassettekwaliteit. /an Aardenne en Andriessen willen afdingen )p bedrag van 350 miljoen Stakingsrecht ambtenaren Restauratie duurt zeker zes maanden De meest perfecte geluidsweergave die'te koop'is. Ontvoerd Turks meisje spoorloos Koffie en thee morgen goedkoper Meer boetes nu contant 'Collectief ontslag alleen in bijzondere omstandigheden' ONDEF IDERDAG 6 APRIL 1976 BINNENLAND Trouw/Kwartet HS 3 nu |oor Willem Breedveld DEN HAAG Het kabinet-Van Agt heeft grote problemen een vermogensaanwasdeling (VAD) van de grond te krijgen, die genoeg zal opbrengen om de werknemers enigermate tevreden te stellen. Minister Albeda (sociale zaken) denkt zelf aan 350 miljoen gulden, maar zowel Van Aardenne (economische zaken), als Andriessen (financiën) wil hier nog het nodige op afdingen. Eerst volgende week zullen er knopen worden doorgehakt. )id? IUU )e opbrengst van de VAD werd een ijpend probleem, toen het kabinet 1 een eerder stadium had besloten e VAD in twee delen te knippen, en individueel en een collectief eel. Het bleek toen dat er voor het oilectieve deel in feite maar weinig verschoot. Wat de opbrengst van et individuele deel zal zijn valt met een mogelijkheid te becijferen. •"iat let individuele VAD-wetsontwerp :omt in grote lijnen neer op een rerplichte winstdelingsregeling. De mdernemingen mogen zelf hun iverwinst vaststellen (dus niet de >elastinginspecteurs zoals in het lude wetsontwerp van het kabinet )en Uyl). Om te voorkomen dat de mdememers de hand met deze rege- ing lichten zullen accountants hun iat aan de voorgestelde overwinst noeten geven. Het wetsontwerp aat er vooralsnog niet van uit dat it percentage ooit eens verhoogd al kunnen worden. Het staat de ondernemer bovendien vrij zelf te oepalen hoe de winst ter beschik king wordt gesteld, hetzij in vermo- genstitels. hetzij in contant geld. Een probleem bij dit voorstel is. dat een aantal ondernemingen op het ogenblik al op vrijwillige basis een hogere winstdeling aan werknemers toekent. Wellicht zien zij in het- wetsontwerp aanleiding minder winst uit te keren. Winstbelasting Het wetsontwerp over het collectie ve deel van de VAD (de overwinst die ter beschikking zal komen van alle werknemers) is nog niet rond. Wel heeft minister Albeda (sociale zaken) in een brief de voornaamste doelstel lingen opgesomd. Daaruit valt af te leiden dat de VAD-gelden voor het collectieve deel geheven zullen wor den in de vorm van een belasting op winst. Vooral minister Van Aarden ne (economische zaken) heeft er be zwaren tegen dat die belasting circa 350 miljoen gulden moet opleveren. Hij spreekt van een lastenverzwa ring voor het bedrijfsleven, een ver slechtering van het ondernemings klimaat. Zijn bezwaren doen nogal overdre- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister De Ruiter (justitie) is er gisteren niet in geslaagd de Tweede Kamer te overtuigen van de juistheid om buitenlandse werknemers uit te zonderen van enkele bepalingen in het „Europees sociaal handvest". De minister voelt bijvoorbeeld niet voor inperking van het aantal gron den waarop een buitenlandse werk nemer, eenmaal legaal in Nederland werkzaam, teruggestuurd kan wor den naar zijn land. Ook de regeringspartijen CDA en WD kreeg de minister nog niet mee. Öaarop vroeg de minister om op schorting van het debat over deze kwestie en om een besloten commis sievergadering om de zaak uit te praten. De Kamer heeft hierin toe gestemd. Het Europese handvest bepaalt on der meer dat buitenlanders eenmaal legaal in het land, alleen terugge stuurd kunnen worden op grond van nationale veiligheid of delicten inza ke de openbare orde of goede zeden. De Nederlandse vreemdelingenwet staat echter ook uitwijzing toe op grond van „algemeen belang", het ontbreken van middelen van be staan, wetsovertreding, of inbreuk op de openbare orde en nationale veiligheid (ook al is er nog geen sprake van een strafbaar feit). De laatste jaren werden honderd tweehonderd buitenlanders terug gestuurd doordat ze, werkloos ge worden, geen middelen van bestaan meer hadden. Lusten en lasten In de Kamer was veel bezwaar tegen de handhaving van deze regels. „Wij willen wel de lusten van de buiten landse werknemers, maar niet de lasten, terwijl zij wel mee hebben betaald aan belastingen en sociale premies," zo werd gezegd. Minister De Ruiter: „Moeten wij dan berus ten in een levenslang verblijf in Ne derland, nadat men hier korte tijd werkzaam is geweest? Zal dat niet een ongewenste aanzuigende wer king hebben?" Hij wees erop dat buitenlanders dan ook bijstand zou den moeten kunnen krijgen. De WD'er Geurtsen wees erop dat de bijstandswet slechts bepaalde groepen vreemdelingen recht op bij stand geeft. Bovendien is er de regel dat iemand die bijstand ontvangt zich gereed moet houden om te wer ken als hij of zij daartoe in de gele genheid is. Vervolg van pagina 1 VVD en CDA hebben hierover zelfs een motie ingediend. De linkse partijen zijn het hiermee niet eens. Zij willen dat het stakings recht nu ook onverkort voor ambte naren moet worden erkend. Betoogd werd dat ook in de particuliere sec tor groepen zijn die door te gaan staken de samenleving kunnen ont wrichten, zoals de niet-overheidszie- kenhuizen. Roethof (PvdA) kantte zich tegen een disciplinaire regeling voor het staken door ambtenaren. Hij herinnerde eraan dat de minister van binnenlandse zaken in het kabi net-Den Uyl, De Gaay Fortman, in de Kamer al heeft toegezegd datzo'n disciplinaire regeling niet in de be doeling lag. Minister De Ruiter wil thans echter wel een regeling. Hij vertelde dat al informeel met de bonden van ambte naren is gesproken over een concept „wet arbeidsgeschillen overheids personeel". Toen bleek dat dit con cept „allesbehalve volmaakt" was. aldus de minister. Daarentegen voelt De Ruiter niet voor een nadere regeling van het stakingsrecht voor particuliere werknemers. „Iedere poging tot een nadere uitwerking heeft tot nu toe schipbreuk geleden," aldus de mi nister. Minister Albeda (sociale zaken) be speurde een „neiging dat wij te veel en te gauw schrikken van stakingen en zeggen dat de overheid moet in grijpen of bemiddelen". Een conflict moet eerst rijp zijn voor bemidde ling, aldus de minister. ADVERTENTIE ven aan, omdat circa 100 miljoen voor deze belasting opgebracht zal gaan worden door één bedrijf, de NAM (Nederlandse Aardolie Maat schappij), een overheidsbedrijf dat met het aardgas grote winsten maakt. Juist daartegen heeft minis ter Andriessen (financiën) weer grote bezwaren, omdat de VAD-pot aldus voor een groot gedeelte met over heidsgeld betaald gaat worden. De bezwaren die de Raad van State tegen de kabinetsvoorstellen heeft lijken niet onoverkomelijk. De Raad van State vindt het niet juist de VAD in twee wetsontwerpen te split sen, omdat de VAD daarmee spoort op twee tegenstrijdige gedachten. De ene gedachte (het individuele deel) gaat uit van de onderneming als samenwerkingsverband, waarbij werknemers en werkgevers samen de lusten en de lasten moeten dra gen. De andere gedachte gaat uit van de solidariteit van alle werkne mers voor elkaar. De Raad van State vindt dat er een compromis moet worden gevonden tussen beide ge dachten. Het kabinet zal daar, naar wordt verwacht, echter niet te zwaar aan tillen. Een probleem tenslotte, is de be stemming van het collectieve VAD- geld. Minister ^Ibeda wil die gelden vooral gebruiken voor pensioenrege lingen. Het zal hem, naar wordt ver wacht, weinig moeite kosten hier voor zowel het kabinet als het parle ment mee te krijgen. Furieus Het CDA-Kamêrlid Notenboom denkt er echter anders over. In een brief aan premier Van Agt heeft hij zich furieus uitgesproken tegen het gebruik van VAD-geld voor pensi oenverbetering. We hebben al pensi oenfondsen genoeg in ons land, vindt het kamerlid. Het ziet er echter naar uit dat het hier gaat om een solo actie, die verder weinig effect zal hebben. Adjunct-directeur Martinet (links) van het Stedelijk Museum bekijkt met restaurateur Meyer de schade aan het schilderij La Berceuse, een portret van Augustine Roulin door Vincent van Gogh. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Om de aandacht te vestigen op zijn benarde financiële situatie, heeft een dertigjarige kunstenaar L. gistermiddag een schilderij van Van Gogh met een mes bewerkt. Het schilderij, La Berceuse uit 1889, behoort tot de vaste collectie van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Meteen na zijn daad is de man aangehouden. Volgens de Amsterdamse recher che heeft de kunstenaar het schil derij willens en wetens vernield. Daarmee wilde hij protesteren te gen de afwijzing van zijn verzoek om financiële steun door het minis terie van CRM. De Amsterdamse politie vermoedt dat de vernieler het op een werk van Van Gogh gemunt had, omdat dat een arme kunstenaar was. L. is gisteravond al weer op vrije voeten gesteld. De rechter commis saris achtte geen termen aanwezig om hem in voorlopige hechtenis te houden. Tegen de verdachte is pro ces verbaal opgemaakt. Adjunct-directeur J. Martinet van het Stedelijk Museum noemt de schade zeer groot, al kan hij geen bedragen noemen. La Berceuse is op drie plaatsen doorgesneden. Met een hobby-mes sneed de man een groot kruis in het doek en daar na gaf hij een derde haal op de onderste helft van het schilderij. Volgens Martinet is de Van Gogh wel te restaureren, maar is het nog zeer de vraag of de schade geheel onzichtbaar gemaakt kan worden. Het museum zal de restauratie in eigen handen houden. Martinet verwacht dat het werk zeker zes maanden zal duren. Over twee we ken hoopt men een restauratieplan! klaar te hebben. La Berceuse van Van Gogh is sinds 1945 in het bezit van het Stedelijk Museum. Na de oprichting van het nabijgelegen Rijksmuseum Van Gogh, was La Berceuse het belang rijkste werk dat het Stedelijk van deze schilder behield. De vernieling van de Van Gogh en de beschadiging van Rembrandts Nachtwacht in het Rijksmuseum in september 1975 is voor de direc tie van het stedelijk Museum geen reden om speciale veiligheidsmaat regelen te nemen. „Tegen een gek die van plan is schade aan te rich ten is toch geen kruid gewassen. Behalve dan sluiting van het mu seum." zegt adjunctdirecteur Mar tinet. UTRECHT (ANP) Onder het motto „Laat zien wat je wilt" is Veilig Verkeer Nederland gisteren een landelijke voorlichtingscampagne begonnen, speciaal gericht op fietsers. Via affiches en radio- en tv-spots wordt fiétsers op het hart gebonden duidelijk en tijdig richting aan te geven als ze linksaf of rechtsaf willen slaan en goed voor te sorteren. Ook wil Veilig Verkeer via de actie een beroep doen op de automobilisten er rekening mee te houden dat fietsers het in het drukke verkeer vaak moeilijk hebben. Ook wordt aandacht besteed aan goede fietsverlichting. In 1976 vielen er in het verkeer in ons land 2432 doden. Onder deze verkeers slachtoffers waren 500 fietsers. Belangrijke oorzaken vap ongelukken, waarbij fietsers waren betrokken, waren het niet of niet tijdig richting aangeven en niet goed voorsorteren. Ruim een kwart (176) van de slachtoffers onder de wielrij ders was 65 jaar en ouder. SCHIPHOL (ANP) Binnen twee maanden zal Nederland een algemene tweezijdige raamovereenkomst met de VS sluiten, waardoor de Nederlandse wapenindustrie in de naaste toekomst gemakkelijker op de sterk beschermde Amerikaanse markt kan gaan opereren. Laagste bandruis.? Groter frequentiebereik? Meer dynamiek.) Minder kopslijtage „Het verdrag betekent niet alle mo gelijke garanties dat de Amerikanen nu in Nederland gaan kopen, maar wel dat tal van obstakels worden weggenomen die de Nederlandse wa penindustrie nu nog op de Ameri kaanse markt ondervindt." aldus staatssecretaris Van Eekelen van de fensie. die gistermiddag optimis tisch gestemd op Schiphol terug keerde van een vijfdaags bezoek aan de Verenigde Staten. Er is volgens hem een tendens dat de Amerikanen meer in Europa wil len kopen op defensiegebied. Tot nu toe keken ze daarbij alleen naar de grote landen, zoals West-Duits- land, Engeland en Frankrijk. Nederlandse be drijven, zoals Hollandse Signaal (vuurleidingssystemen en radar), Philips (computers en elektronicai. Oude Delft (optische apparatuur). Fokker (maritieme onderdelen). Eu rometaal (munitie) en DAF (vracht wagens) zullen van deze overkomst zeker kunnen gaan profiteren. voor meer informatie over BASF CrO? cassettes BASF Nederland B V Postbus 1019.6801 MC Arnhem SS Geluid 1 zoals 0,'t hoort. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie had gisteravond nog geen spoor gevonden van het 19- jange in de .Maasstad wonende Turkse meisje, dat gistermorgen rond zeven uur door drie jonge land genoten m een witte personenauto werd ontvoerd Volgens een politiewoordvoerder be staat de indruk dat de ontvoering geen criminele achtergrond heeft, maar te maken heeft met een fami lieruzie Het meisje werd door de drie Turken onder bedreiging met een vuurwa pen meegenomen, toen zij samen met haar 16-jarig zusje op de krui sing Slaghekstraat-Beyerlandse- laan op een bus stond te wachten Het jongere zusje slaagde erin te vluchten AMSTERDAM - Voor de derde maal dit jaar, worden koffie en thee goedkoper. Morgen worden de kof fieprijzen verlaagd met gemiddeld 25 cent per pak van 250 gram. Tege lijkertijd gaan de prijzen van resp een pakje thee van 100 gram en een doosje theezakjes van 20 stuks met 5 cent omlaag. Dit heeft de Vereni ging van Nederlandse kofflebran- ders en theepakkers gisteren be kendgemaakt. De prijsverlagingen houden ver band met een daling van de grond- stoffenprijzen op de wereldmarkt en zijn tot stand gekomen in overleg met het ministerie van Economi sche Zaken. Een paar dagen geleden schreven wij al, dat een daling van de koffieprijs op komst zou zijn. De schattingen liepen hierbij uiteen van 25 tot 53 cent. Met de nieuwe prijsverlaging mee. is de koffie nu 1,24 goedkoper dan eind december vorig jaar en de thee 17 cent. „Ellen is bijna klaar. Ze komt juist het bad uit. Kijk zelf maar Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Met ingang van 1 mei zullen verkeersovertre- ders in een groot aantal geval len aan strafvervolging en re gistratie van hun overtreding kunnen ontkomen door bij aanhouding contant te beta len. Tot nu toe was dit alleen mogelijk bij parkeerovertre- dingen, maar dit wordt uitge breid met een aantal andere overtredingen. Zo gaat rijden met een gladde band veertig gulden kosten, veiligheidsgor del niet om dertig gulden, over een doorgetrokken streep rij den vijftig gulden, het niet dra gen van een helm dertig gul den en het onbevoegd snuffe len In een vuilniszak vijftien gulden om een paar voorbeel den te geven. Op deze manier hopen politie en de justitie te worden verlost van een grote hoeveelheid ad ministratieve rompslomp, al dus het ministerie van Justitie De contante betaling kan ook geschieden met giro- en bank cheques, maar niet met bui tenlands geld. De nieuwe rege ling is niet van toepassing, wanneer het om personen gaat, die nog geen zestien jaar zijn, wanneer twee strafbare feiten tegelijk zijn begaan er wanneer bij aanhouding iets ir beslag wordt genomen Van onze sociaal-economische redactie EINDHOVEN Philips heeft de bonden toegezegd dat er geen collectieve ontslagen zullen vallen, „tenzij bijzondere omstandigheden dit noodzakelijk maken". Mochten deze bijzondere omstandigheden zich voordoen dan zullen de ontslagen pas worden gegeven na diepgaand en Indringend overleg met de bonden en de ondernemingsraad. Overal waar mensen zijn Deze toezegging van Philips na een hele nacht vergaderen heeft volgens de bonden het uitzicht gegeven op het afslui ten van een nieuwe CAO. De Unie BLHP noemde het be reikte resultaat een principe akkoord. De Industriebond CNV vond dat in de voorstellen van Philips veel terug te vin den was van eigen voorstellen. De industriebonden FNV wa ren minder enthousiast over het bereikte resultaat ZIJ spra ken van een kennelijk laatste bod van Philips, dat wel posi tieve aanzetten bevat, maar ook veel punten die interne problemen zullen geven. De bonden gaan met de voorstel len terug naar hun achterban. industriegroepen. De door Phi lips verlangde mobiliteit van de werknemer de bereidheid om overplaatsing te accepte ren zal nader worden be sproken. Prijscompensatie zal twee keer per Jaar worden ge geven. Algesproken is dat Philips Loonsverhoging twee maal per jaar Informatie zal geven over personeelsaan- Op 1 oktober geeft Philips een tallen op het niveau van hoofd- half procent loonsverhoging ter compensatie van de geste gen aardgasprijzen. Met in gang van 1 januari jongstleden krijgen alle werknemers van 45 jaar en ouder één vakantiedag extra. Het voorstel van de bon den om de werknemers te la ten kiezen of ze bij zestig dan wel 65 jaar met pensioen gaan zal pas ln 1980 worden bespro ken. Voor de bonden is vooral het ontbreken van een harde garantie dat er geen gedwon gen ontslagen zullen vallen een moeilijk punt. „Wanneer Phi lips zegt dat er sprake is van bijzondere omstandigheden, die collectieve ontslagen nood zakelijk maken en tijdens het toegelegde overleg blijft Phi lips bij haar standpunt, dan kunnen wij die ontslagen niet voorkomen. Een keiharde ga- de mobiliteit van de werkne- rantie is er dus niet uit de bus mers heeft iedere partij moe- gekomen. Het is een soort on- ten inleveren om zich overeind volledige APO," aldus bestuur- te kunnen houden", aldus ing. ders van de industriebonden. Van den Brand. Evenwichtig Ing F. van den Brand, de lei der van de Philipsdelegatie zei na afloop van de besprekingen niet bezorgd te zijn over een eventueel uitblijven van een CAO. „Er is een evenwichtig en kwalitatief hoogwaardig con tract uit de bus gekomen. Bei de partijen kunnen elkaar recht ln de ogen kijken. Op de hoofdpunten, onder andere ten aanzien van de werkgelegen heid, de prljscomepnsatle en Dat Philips geen gedwongen ontslagen zal geven tenzij er sprake ls van bijzondere om standigheden noemde Van den Brand een begrijpelijke zaak „Deze formulering is een zorg vuldige afspiegeling van de verantwoordelijkheid van de onderneming. Wij hebben in de onderhandelingen op dit punt dan ook geen concessies gedaan", aldus ing. Van den Brand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3