ABN Bank 3Rory Gallagher ials vanouds CDA wil samenwonen AR-smtfamae niet discrimineren Slapen in Gouda fnTrgenmag 'n Heel procent meer rente van uw spaargeld. En er toch vrij over beschikken. Wij helpen. KUNST Bekend en onbekend in muziek CNV valt werkgevers in belangrijke delen van de industrie aan Duo Kooper met werk van grootheid Pixis ee° Amerikaanse klarinettist stal de show bij slotconcert Kunstschilder Wim Heinecke (82) overleden 'Schoonmaken' 'Halsstarrige houding' Amsterdams Philharmonisch Met de ABN Girospaarrekening. '20-H|PNDERD/ IDERDAG 6 APRIL 1978 TROUW/KWARTET P6-RS21-H23 msterdi ami rs Z pEN HAAG De Ierse gitaarheld Rory Gallagher speelde ifgelopen dinsdag het laatste van drie concerten in zijn korte nee door Nederland. De eigenlijk voor dit soort concerten faet zo geschikte zaal (de deftige Willem-Alexanderzaal van het ongresgebouw). bleek de vele jongeren niet te temmen in hun estdrift voor de vleesgeworden gitaar. De muziek van Rory Gallagher Is Heenten mengeling van blues en Britse itaarrock uit het begin van de jaren eventig. Hij maakt interessante en ansprekelijke intro's, die echter worden gevolgd door nauwelijks lat unctionele en slecht gezongen zang, rpartij waarna door zijn encyclopedische doen, ;ennis van alle „blues-licks" de mi- v< iuten lange solo's bijna automatisch Kam%eSpeeid lijken. ^PF e 175 stedDe recht-toe, recht-aan opvattingen 1978 'an 0,4 wint d t vanh pelen iten vö Brak» I ROTTERDAM Het was bijna on vermijdelijk dat de publieksprijs bij jhet Gaudeamusconcours dinsdag avond in De Doelen te Rotterdam naar de jonge Amerikaanse klari nettist Edward Johnson zou gaan. Die stal aan het eind van de slotron- de in dit „Concours voor vertolkers van muziek van deze tijd" de show met een komische act waarin hij een I bijna even knap acteur als instru mentalist bleek te zijn. Sydney Hodkinson was de compo nist van het stuk „The dissolution of the serial" dat een combinatie van kolderieke tekst en muziek is. Die alleen goed tot zijn recht kan komen bij een zo virtuoos en zelfverzekerd vertolker als deze Edward Johnson; duidelijk een veelzijdig talent. Hij is ook pianist en is zijn derde opera aan het componeren. En hij is pas 22. De jury was het, zo bleek bij de uitreiking van de prijzen door bur gemeester Van der Louw, met het publiek eens en kende Johnson de eerste prijs (3000 gulden) toe. Met een verdiend compliment aan pia nist Kevin Purrone die Johnsons bekwame medespeler was. Voor het overige was dit slotcon cert van het concours, dat sinds 1970 in Rotterdam wordt gehouden, een nogal dorre aangelegenheid met vier solo-blazers en één pianist als over geblevenen van de 57 deelnemers wier vocale en instrumentale presta ties in twee voorronden waren be oordeeld. Knap en correct werden deze avond op hobo. dwarsfluit, blokfluit de verplichte nummers (van Nederlandse en buitenlandse componisten) geblazen. Het kwam in hoofdzaak aan op beheersing van de sinds 1950 in zwang gekomen ongewone bespelingswijze van de instrumenten. De Nederlandse fluitist Harrie Star- reveld (begeleid door RenéEek- hardt) kreeg er de tweede prijs voor (2000 gulden), de Canadese blokflui- tist Peter Hannan de derde (1500) en de Engelse hoboïst Robin Canter de vijfde (750). Philip Mead (Engeland) was de eni ge pianist die de finale had gehaald en daar kreeg hij de vierde prijs (1.000). De volle kleine zaal (waarin ook prins Claus als toebehoorder) heeft het allemaal met aandacht ge- volgd en braaf geapplaudisseerd. Maar er brak pas een ontspannende ovatie uit na het optreden van Ed ward Johnson; een hele knappe, gekke jongen van wie ongetwijfeld nog veel meer geks en goeds te ver wachten is. van Rory Gallagher blijken niet al leen uit zijn spreekwoordelijk gewor den slobberende spijkerbroek, maar ook het volkomen ontbreken van de tegenwoordig zo begeerde effectap- paratuur. Zijn band werkt met een grote fysieke inzet, zonder dat er kwalitatief uitzonderlijke prestaties worden geleverd. Het gezelligste was de akoestische zet waarin Rory in zijn eentje op akoestische gitaar, banjo-gitaar, en mandoline begeleid door het publiek oude blues (onder andere van Lead- belly) speelde. Daarna ging hij weer verder met de volkomen versleten Fender Strato- caster in een niet te stuiten vinger vlugheid. Rory Gallagher speelt al jaren hetzelfde werk, en naar het zich laat aanzien zal dat nog wel jaren lang doorgaan. Het publiek is er tevreden mee. Men weet wat men verwachten kan, en Rory stelt wat dat betreft niemand teleur. ROTTERDAM - Op 82 jarige leef tijd is in een Rotterdams ziekenhuis overleden de Rotterdamse kunst schilder Wim Heinecke. Heinecke werd geboren op 10 oktober 1895 in Rotterdam-Kralingen. Op 12 jarige leéftijd kreeg hij interesse in de schilderkunst. Omdat zijn ouders vonden dat hij een „vak" moest le ren kreeg hij lessen in het huisschil deren, reclameschilderen en decora tieschilderen. Na zijn werktijd volgde hij lessen aan de Academie van Beeldende Kunst dat in die tijd onder leiding stond van Huib Luns. Heinecke kreeg onder andere les van Heyberg, Bautz, Addicks en Purke. AUVcHICWI'C mcViTiSten- democratisch. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is een onjuiste conclusie van tegenstanders van het CDA. dat deze partij andere samenlevingsverbanden dan het gezin zou willen discrimineren. Dat schrijft drs A. M. Oostlander. directeur van de Dr. A. Kuyper- stichting in het maart-nummer van „A.R.-staatkunde". Oostlander wijst er op, dat in het CDA-programma „Niet bij brood alleen" niet alleen wordt gesproken over „het gezin als onmisbare pijler van onze samenle ving". maar dat in het volgende arti kel uit het program ook bijzondere aandacht wordt gevraagd voor al leenstaanden en „voor samenwonen den in andere samenlevings vormen". Een deel van het misverstand, zo meent Oostlander, is aan de eigen presentatie te wijten. Er is niet vol doende rekening gehouden met de gevoeligheden van anderen, want spreken over „het gezin als een on misbare pijler van de samenleving" wordt door niet in gezinsverband le vende mensen al als enigszins discri minerend ervaren. Het zou logischer geweest zijn als het CDA-programma eerst had uitge sproken dat „het huishouden" een wezenlijke rol dient te spelen in het overheidsbeleid, waarna een verbij zondering had kunnen volgen als nu in de artikelen 3 en 4 (resp. over het gezin en de andere samenlevingsvor men) van „Niet bij brood alleen" wordt gegeven. Het uitspreken voor de wezenlijke rol van „het huishouden" is voor Oostlander van groot belang, omdat Tentoonstelling: Naar bed, naar bed, zei Duimelot GOUDA In het Stedelijk Museum „Het Catharina Gasthuis" in Gouda kan men vanaf 14 april (tot 9 juli) zien hoe er vroeger geslapen werd en wat daar allemaal aan en bij te pas kwam. Onder de titel „Naar bed, naar bed, zei Duimelot" is er een tentoonstel ling ingericht die onder meer laat zien dat verschillen tussen arm en rijk, vroeger en nu, Europa en de derde wereld 's nachts evengoed be staan als overdag. Het dagelijks le ven van de mens weerspiegelt zich ook in de functie en de vorm van de slaapkamer, het bed, de pyjama en andere gebruiksvoorwerpen die bij het slapen te pas komen. In het cultuurhistorische gedeelte van de tentoonstelling worden deze aspec ten met beeldend materiaal (schilde rijen, tekening, voorwerpen, foto's) belicht. Slapende figuren en slaapat- tributen in de beeldende kunst van de 216e eeuw tot en met 1978 vormen het thema van deze expositie die dagelijks van 10 tot 17 en 's zondags van 12 tot 17 uur open is. door Adr. Hager DEN HAAG In betrekkelijk korte tijd hebben de kamermu ziekconcerten door leden van het Residentie-Orkest in het Haagse muziekleven een vaste plaats ingenomen. Diligentia biedt uitvoerenden en toehoorders een ideaal onderdak en men maakt daar niet alleen kennis met de individuele prestaties van de musici, maar ook met zelden uitgevoerde werken. Zoals gebruikelijk blijkt te gaan wor den bij concertprogramma's week het gebodene af van het eerder aan gekondigde. Op zich niet juist dat men daarvoor geen verklaring geeft. Absoluut onjuist is het, dat men een programmatoelichting achterwege laat. Bij sommige concerten van het R.O. zijn de toelichtingen zo uitvoe rig dat zij zich nauwelijks laten le zen, bij de Kamermuziek (ook bij de Vereniging van Kamermuziek) gaat er kennelijk vanuit, dat het publiek alle werken kent. Dat kan misschien nog wel het geval zijn bij de „Sonate für Pianoforte und Violine" van Mendelssohn, pittig uitgevoerd door Elizabeth van Malde en Wybo van Biemen, maar niet bij „Dritte Nacht- musik" van Adelbert Gyrowetz. Deze Gyrowetz was Behemer van geboorte, dirigent van de Weense hofopera en componist van wqrijke werken waaronder 30 opera's. Zijn Opus is geschreven voor fluit, viool, altviool en cello. Het was fluitist Koos Verheul die uitblonk. Het mëest interessante werk van het programma was ongetwijfeld Hym- nus I voor cello, harp en pauken in 1974 geschreven door de hier vrijwel onbekende Rus Alfred Schnittke. Muziek in een zeldzame samenstel ling die aarzelend op gang komt, somber van toon als een In Memori- am. De drie spelers hebben een zelf standige taak. doch zijn in het te vormen klankbeeld volkomen van elkaar afhankelijk. Een werk met een onmiskenbaar fascinerend ele ment, de componist weet tot de laat ste noot de spanning vast te houden. Een uitstekende prestatie van God fried Hoogeveen, Stefica Zuzek en Frans van der Kraan. Tot slot van het als altijd weer te lange programma, aandacht voor het Residentie Strijkkwartet in „Ita- lienische Serenade" van Hugo Wolf en, met medewerking van de harpis te, Conté Fantastique van de Frans man André Caplet. Uitvoeringen op een peil zo als men van dit ensemle heeft leren kennen. DEN HAAG (ANP) Amoco-Ne- therlands Petroleum Company mag haar (nog) niet in werking gestelde aardgaswinningslnstallatie in Ber gen aan Zee „schoonmaken", dat wil zeggen het water uit de leidingen pompen, omdat anders roest dreigt. Dit vonnis wees gisteren de presi dent van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw in het kort geding, dat de oliemaatschappij tegen een aan tal omwonenden had aange spannen. Mr. Blaauw overwoog, dat deze „schoonmaak" niet in strijd is'met zijn vonnis van 13 februari. Op die datum bepaalde de president, dat Amoco de aardgasinstallatie wel al mocht bouwen, maar niet in wer king stellen, zolang men niet over een hindervergunning beschikt. Het kort geding was aangespannen op verzoek van de omwonenden, die afbraak van de aardgaswinningsin- stallatie, of stopzetting van de werk zaamheden hadden gevraagd, om dat de installatie „grenzend aan hun achtertuinen" was gebouwd. Volgens Amoco's raadsman mr. W. C. van Maanen uit Amsterdam, be treft de schoonmaak een routine klus van uiterst kleine omvang. De werkzaamheden zullen zes uur in beslag nemen. Namens de groep jon ge gezinnen stelde mr. N. S. J. Koe man uit Amsterdam, dat de omwo nenden bang waren voor het „klan- destien in werking stellen van de installatie". het CDA zich op die manier duidelij ker had onderscheiden van andere groeperingen, die zich veel meer wil len richten op de invidivuele perso- nenen met voorbijgaan van hun al of niet samenleven. Rechtsbescherming Oostlander echter juicht het toe. dat de overheid in haar beleid rekening houdt met de omstandigheid dat mensen samenleven om daardoor beter te kunnen functioneren en con stateert daarbij dat op het ogenblik alleen voor huwelijk en gezin passen de rechtsbescherming geboden wordt en voor andere, uit meer per sonen bestaande, huishoudens niet. Als de overheid daaruit de conse quenties trekt en ook andere huis houdens dan de gezinnen rechtsbe scherming biedt, dan kAn en mag de overheid daarin naar de mening van Oostlander geen onderscheid maken en bijvoorbeeld een homofiel paar uitsluiten. „Al zou men (en naar Oostlanders mening ten onrechte) menen dat homofilie afkeurenswaar dig is. ook dan moet erkend worden dat de relatie tussen twee samenwo nende homofielen niet te maken heeft met het gebied van de .openba re zedelijkheid'. De overheid heeft daar geen boodschap aan, dient daaromtrent geen vragen te stellen." Verder in dit maart-nummer van A.R.-staatkunde een gesprek van dr. G. Puchinger met minister De Ko ning (die o.a. meedeelt dat minister Van der Klaauw en hij bewust hun werkkamers naast elkaar hebben ge kozen met een verbindingsdeur daartussen), de volledige tekst van de Koinonia-verklaring van (calvi nistische) christenen uit Zuid-Afrika met commentaar van o.a. ds. C. Mak en een bespreking door dr. G. Pu chinger van Ed. van Thljns Dagboek van een onderhandelaar („een unie ke prestatie"). In'het maart nummer vatv AH- St aat tarnde GEZIN O! HUISHOUDER oostlander XoiNONlArVERKLARTNCS met <?ommentaar MauAdonis/Maqagane INTERVIEW minister Je Koning VAN THIJN'S JAÖBOEK p qchinger AXS is hetmaandMad. van de KuyperstichtvruJ, het -wetenschappelijk bureau van de ARP Bon (m enveloppe zonder postzegel sturen aan antwoordnrJ904,I>enhaagy i'ücabönnêêr mu op ARÉf ivoor i in f 40.-per jaar j '□£28,-per jaar (lid j ArjoS/CDlA, Student); lenkryd alsnog het j [eerste themanummer oyer de Kabinets - i formatie toegezonden, 'M«m:I AiresJ IfjaatSi Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT - Het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt het onbegrijpelijk, dat in de belangrijkste onderdelen van de indu strie nog geen enkele CAO tot stand is gekomen, terwijl juist in die sector afspraken over de werkgelegenheid het meest noodza kelijk is. In een gisteren uitgegeven verkla ring zegt het CNV dat tijdens de onderhandelingen duidelijk is geble ken dat de werknemers constructief over de problemen In deze bedrijfs takken, die te maken hebben met grote economische moeilijkheden, willen praten. Tot nu toe blijven de werkgevers zich halsstarrig op stellen. Voor het CNV zijn tijdens de onder- ADVERTENTIE door Jac. Kort I AMSTERDAM Het concert, dat Anton Kersjes dinsdagavond met het A'dams Philharmonisch Orkest in de Grote Zaal gaf. werd geopend met een werk van eigen bodem. Pri- mavera van Hans Henkemans. Hij schreef deze natuurimpressie in 1944 voor 12 instrumenten. Vijftien jaar later bewerkte hij zijn compositie voor fluit. hobo. klarinet, hoorn en strijkorkest, zoals het deze avond ten gehore werd gebracht. Een zeer charmant stuk. dat bijzonder stem mingsvol werd uitgevoerd. De com ponist oogstte er veel succes mee. Kees Kooper (viool) en Mary Louise Boehm (piano) beijveren zich om werken te vinden waarin dit (echt paar- )duo tezamen kan optreden. Hun vondst voor deze avond was het Concert in fis klein van de 19e eeuw- se Boheemse componist Johann Pe ter Pixis. Thans een absoluut onbe kende grootheid, doch zo'n 150 jaar geleden een componist wiens werken op één lijn werden gesteld, zo niet hoger werden gewaardeerd, dan die van b.v Beethoven. Momenteel is er geen twijfel meer over mogelijk, wie van de twee de langste adem heeft gehad, maar dat neemt niet weg. dat Pixis met dit werk, dat aan Mendelssohn en Cho pin doet denken, een verdienstelijke compositie heeft geschreven. Een werk, waarin de beide soloinstru menten rijk aan hun trekken komen en waarvoor de beide solisten een langdurig applaus kregen. Kees Kooper kwam na de pauze op nieuw op het podium, ditmaal als solist in Poème voor viool en orkest opus 28 van Ernest Chausson. Een ijzersterk stuk uit de vioolliteratuur, waarin de solist niet alleen zijn tech nische vaardigheden kan tonen, maar ook en vooral zijn artistieke mogelijkheden Kees Kooper be schikt zowel over het een als het ander en dat werd in deze vertolking, waaraan Kersjes en zijn orkest een prachtig klinkende begeleiding bij droegen, opnieuw duidelijk. Het programma eiifdigde met twee werken van Richard Wagner: Kar- freitagzauber uit Parsifal en Ouver ture Tanhauser, waarin het APHO zeer fraai ensemble spel deed horen. De naam zegt het al Met deze spaarvorm van de ABN kan alles per post. Storten en opnemen kan gewoon met behulp van uw eigen rekening. Voor het opnemen krijgt u speciale formuliertjes thuis, waarmee u het geld dat u wilt opnemen kunt laten overboeken naar uw gewone rekening. Tot f 5.000,- per maand is uw saldo direct beschikbaar, daarboven geldt een opzegtermijn van 1 maand. De ABN Girospaarrekening is dè manier om geen 4, maar 5% rente te maken zonder dat uw geld vaststaat, zonder opnamekosten. Bovendien regelt u alles vanuit uw gemakkelijke stoel U bent natuurlijk ook vrij om per kas in te leggen, als het maar gaat om een bedrag van ten minste f 1.000,-. De eerste inleg door overboeking is minimaal f 250,-. Waarom zou u niet vandaag al gaan profiteren van 1% meer rente? U kunt mij helpen door meer informatie te sturen over de ABN Girospaarrekcning. DhryMevr.: Adres: Woonplaats: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor. -Tel:. In ongefrankeerdc envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. OD. 50, Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam handelingen in de industrie twee punten van het grootste belang. Ten eerste het vormen van bedrijfstaks- commissies, die zich bezig houden met het investeringsbeleid van de ondernemingen en ten tweede het in alle gevallen voorkomen van ge dwongen ontslagen. Voorop dient te staan, zegt het CNV, de vervangende werkgelegenheid in de eigen onder neming of bedrijfstak, vervangende werkgelegenheid via inschakeling van GAB's, natuurlijk verloop, ver vroegde uittreding en andere vor men van werktijdverkorting. De onderhandelaars van de Indu striebond CNV hebben moeten con stateren. dat met de werkgevers op deze punten niet te praten viel. Het CNV betreurt deze opstelling zeer. omdat de onderhandelingspunten van de Industriebond CNV geheel passen in het arbeidsvoorwaarden beleid dat het CNV eind vorig jaar heeft vastgesteld. Winstpunt Vervolgens noemt het CNV het een winstpunt dat minister Albeda van sociale zaken de bereidheid heeft getoond in overleg met alle partijen gedwongen ontslagen gedurende de komende vier maanden te willen hel pen voorkomen. Het CNV hoopt dat in die periode een oplossing kan wor den gevonden, waardoor volledig kan worden tegemoet gekomen aan de uitgangspunten van de Industrie bond CNV, namelijk het geheel voor komen van gedwongen ontslagen en optimale medezeggenschap van de werknemers Ook hierbij kan worden gedacht aan het instellen van bedrijfstakraden en aan de bevoegdheid van onderne mingsraden de bestemming van door de overheid ontvangen steun mede te controleren. „Het jongste verslag van de Algemene rekenka mer, waarin werd geconcludeerd dat niemand weet vat er met de steun gelden aan Tealtronlc is gebeurd, onderstreept de Juistheid van dit voorstel," aldus het CNV Rijk draagt bij aan boulevard Maastricht DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman heeft de gemeente Maas tricht een rijksbijdrage toegezegd van 3.880.000 gulden voor de aanleg van de vijfde fase van de Maasbou levard. Deze fase omvat de door trekking van de Maasboulevard en het maken van een brug. De aanleg van het stuk van de Maasboulevard maakt deel uit van een stadsrecon structieplan en is tevens van belang als toeleidendc weg naar de nog aan te leggen vierde Maasoeververbtn- dlng, de Noorderbrug

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23