Debutanten tonen inzet Brazilië verrassend langs West-Duitsland Hoge rente en direct opvraagbaar. U/o f /o Ministers praten over sport DeAmroBank is er voor alle spaarders Met name Dick Nanninga valt op in gewonnen interland tegen Tunesië Weer verklaring van Monteneros vóór WK-voetbal Equipe van Schön door eigen publiek uitgefloten Kritiek van Breitner op Schön en DFB De Spaar-Plus-Rekening. De Spaar-Plus-Ext ra-Rekening. Nederland tegen automatische sancties bij boycot DONDERDAG 6 APRIL 1978 SPORT Trouw/Kwartet PRS13-H15 door Matty Verkamman TUNIS Op weg naar het wereldkampioenschap heeft de oefening van gisteravond tegen Tunesië voor het Nederlands elftal iets meer reden tot tevredenheid gebracht dan de misluk king van 22 februari tegen Israël. Nederland won weer (0-4), maar speelde nu met meer inzet en inzicht dan in Tel Aviv Deson danks blijft een partijtje tegen een exotisch (voetbal)land als nesië is, uiteraard een krachtmeting zonder waarde. igeven die wetenschap, was het in Ier geval in de Nederlandse ploeg te prijzen, dat er voor een zo goed Eredivisie Sparta-FC Amsterdam Bovenaan: PSV FC Twente Ajax AZ'67 Sparta 30 19 11 0 49 68 16 30 18 8 4 44 58-21 30 17 8 5 42 75-33 30 17 8 5 42 5-27 30 13 11 6 37 48-27 Onderaan: Vitesse 30 7 12 11 26 41-59 Haarlem 30 7 11 12 25 35-46 FC VW 30 7 10 13 24 39-60 FC Amsterdam 30 8 7 15 23 37-68 Go Ahead 30 8 5 17 21 40-51 Telstar 30 2 7 21 11 22-74 Zaterdag: PSV-FC Twente (20.00 uur). NEC-FC Utrecht (20.00). Zondag: Sparta-Haarlem. FC Den Haag-Ajax. FC VW-Vltesse. FC Amster- dam-NAC, Volendam-Feyenoord. Telstar-Roda JC. Oo Ahead-AZ'87. Eerste Divisie Fortuna SC-Helmond Sport 4-1 Wageningen-Veendam 4-1 SC Amersfoort-De Graafschap 3-1 Excelsior-MW 1-0 rc Dordrecht-SW 3-1 FC Vlaardingen-Eindhoven 0-0 PEC-Heracles 2-1 FC Groningen-FC Den Bosch 1-0 SC Heerenveen-Willem II 0-0 PEC/Zwolle MW Wageningen I Excelsior Fortuna SC Groningen Willem II FC Den Bosch Eindhoven Heracles Hecrenveen SC Cambuur Vlaardingen SW Graafschap Helmond SP Veendam Dordrecht Amersfoort 31 20 7 4 47 74-27 30 17 9 4 43 60-29 30 14 11 5 39 43-20 30 13 12 5 38 54-29 30 14 10 6 38 46-26 30 16 4 10 36 52-35 30 12 9 9 33 38-30 30 11 11 8 33 42-38 31 11 10 10 32 35-37 31 10 11 10 31 28-28 30 11 9 10 31 35-36 29 11 7 11 29 37-40 30 6 15 9 27 22-38 31 7 10 14 24 36-60 30 9 5 16 23 37-48 5 9 16 19 34-59 4 11 15 19 33-62 4 9 18 17 37-69 4 7 19 15 17-58 PEC/Zwolle. Groningen en MVV pe riodekampioenen. i Zaterdag PEC-Wageningen (20.00 uur), Fortu na SC-Veendam (20.00). Helmond SportrEind- hoven (16.00). Zondag: Wageningen-Veendam. FC Vlaardin- gen-SC Cambuur. FC Oronlngen-De Graaf schap, SC Heerenveen-MW. Willem II-SW. FC Den Bosch-Heracles. I Periode Stand Na de inhaalwedstrijden van gister avond ziet de eindstand van het derde periodekampioenschap in de eerste divisie er als volgt uit: MW 8 5 2 1 12 16- 5 Wageningen 8 5 12 11 16- 5 PEC 8 5 1 2 11 14- 9 FC Den Bosch 8 4 2 2 10 13- 7 Fortuna SC 8 4 2 2 10 12- 8 Excelsior 8 4 2 2 10 12-11 SC Cambuur 8 3 3 2 9 9- 8 JVillem II 8 3 3 2 9 7- 7 Heerenveen 8 3 2 3 8 10- 9 FC Vlaardingen 8 2 4 2 8 7- 6 Eindhoven 8 2 4 2 8 9-12 FC Groningen 8 3 14 7 12-12 Helmond Sport 8 2 3 3 7 10-14 SC Amersfoort 8 2 3 3 7 7-12 SW 8 2 2 4 6 11-14 Heracles 8 114 5 5- 9 Veendam 8 2 15 5 12-18 FC Dordrecht 8 1 2 5 4 12-25 De Graafschap 8 116 3 7-17 mogelijk resultaat werd gestreden. Een verangen dat natuurlijk met persoonlijke belangen had te maken want door de afwezigheid van een groot aantal vaste krachten, kregen enkele nieuwkomers de kans om zich te presenteren. In totaal deed bonds coach Ernst Happel een beroep op vijf debutanten: de Twentenaren Wildschut en Milhren. Roda's voor- waartsen Nanninga en Vermeulen en. halverwege de tweede helft, de voor Mühren invallende Boskamp. Van dit kwintet maakte Nannipga en Wildschut de beste indruk. De na zijn langdurige blessure wonder baarlijk snel weer in zijn ritme geko men Nanninga. kon best wel eens gaan passen in de WK-plannen van Happel. Nanninga is geen grote voet baller. maar mogelijk wel geschikt voor het in Argentinië te verwachten vechtvoetbal. Zijn sprongkracht fy siek, vermogen tot rommelen en toch ook combinatiegevoel, zal Happel gisteren met tevredenheid hebben gadegeslagen. Bovendien scoorde hij tweemaal knap met het hoofd. Wildschut debuteerde op de links backplaats goed. Hij had even moei te met Rasmi, maar legde zeker in telligentie in zijn voorwaarts gerich te acties. Arnold Mühren begon goed. maar gaandeweg had zijn gepolijste tech niek te zeer te lijden van de ongelijke knollentuin van het El Menzah-sta- dion. Pierre Vermeulen kon zich erp beroe men dat hij de twee laatste goals voorbereidde, maar kwam in zin to taliteit niet voldoende los van zijn tegenstander. Jan Boskamp tenslotte stond te kort op het veld. Eenmaal haalde hij hard uit bij een vrije trap. maar zijn knal werd geblokkeerd. Gezien de meedogenloze naam die de RWDM'er geniet, krijgt hij van Hap pel wellicht nog een nieuwe kans. In het experimentele team kwam de nooit versagende Henk van Leeu wen ook beter uit de verf dan tijdens zijn debuut tegen Israël. Tunesië was een tweeslachtige te genstander. De ploeg telde enkele formidabele dribbelaars als Tenime en Rasmi, maar ook een aantal ver dedigers dat met de moderne voet balwetten nog niet op de hoogte was. De Noordafrikanen spelen het spel nog altijd om het spel. Tactiek is een tweede. Een dergelijke opvat ting staat garant voor heerlijke snufjes individualisme, maar is in principe wars van enige speldisci- pline. Dat het gelegenheids-Oranje het desondanks nog geruime tijd moei lijk had met deze opponent, zei wel iets over Happels pupillen. Achte rin, met de libero Van Kraay en de vooruitgeschoven Krol, Suurbier en Wildschut klopte het herhaaldelijk niet. Waar dan nog bijkwam dat Jongbloed aanvankelijk ook niet de nodige hust teweegbracht. In de eer ste helft mikte Akid na een chao tisch moment de bal op de knie van Jongbloed, was de reus Rasmi onna volgbaar voor Wildschut en Jansen en werd Suurbier door Ben Aziza in verlegenheid gebracht. Dat gebeurde dan terwijl Dick Nan ninga in de dertiende minuut toch al voor een voorsprong had gezorgd. Het donkere hoofd van de aanvals leider kopte na een goede actie van Van Leeuwen knap raak. 0-1. MADRID (Reuter) Tijdens een persconferentie in Madrid heeft de Monleneros-beweging in ballingschap laten weten dat zij willen dat het wereldkampi oenschap voetbal in Argentinië gewoon doorgang vindt omdat dat de gelegenheid biedt de we reld te laten zien hoe „het echte Argentinië van economische machten en bloedige onder drukking" er uit ziet. De Monteneros beweging was een pro-Peron beweging die na dat Peron aan de macht kwam zich tot een anti-Peron bewe ging omdoopte toen bleek dat er van de hervormingen niets te recht kwam. De Monteneros zullen het WK niets in de weg leggen, maar aldus de leiders in ballingschap, wij hebben geen controle over de Monteneros- groepen in Argentinië. In Madrid zeiden de Montene ros dat het wereldkampioen schap een propaganda-stunt is die echter de Argentijnen en de bezoekende journalisten niet kan misleiden. Wat die propa ganda betreft werd het WK'78 vergeleken met het doel dat zat achter Hitiers Olympische Spe len van 1936. Dick Nanninga (rechts) heeft het eerste doelpunt voor Nederland achter de Tunesische doelman Attouga gekopt. VOETBAL - Jos Penning*, de 54-Jartge trainer van WUhelmlna uit Wijk van Aal burg. la tijdens de training van zijn club op het veld overleden. Penning* werd tijdens het meedoen aan de oefeningen plotseling 'onwel PIERRE VERMEULEN Gaandeweg kregen de in het wit gestoken Nederlanders wat meer vat op de onsamenhangende tegen stand. Toch duurde het nog tot drie* minuten voor rust eer de marge werd uitgebreid. Rhoda's koppel Nanninga-Vermeulen bereikte de mistastende doelman Attouga, Van' Leeuwen mocht daarop van dichtbij uithalen. 0-2. Een minuut later verknoeide Nan ninga nog een riante mogelijkheid op een derde goal. Toch voldeed Nanninga alleszins. Laconiek en rus tig spelend, vormde hij een constan te bedreiging voor de verdediging. In de tweede helft bleek Tunesië, straks in Argentinië ongetwijfeld snel uitgepraat, niet meer bij mach te om het Nederland moeilijk te maken. Oranje draaide beter met Rijsber- gen als voorstopper in plaats van een tweede libero (Krol), had geen kind meer aan de roodwitten. Nanninga. met een fameuze kopbal, en Vermeulen, half vallend breidden in die periode de voorsprong tot 0-4 uit. TuncMc-Nederlund 0-4 (0-2) 12. Nanninga 0-1. 41. Van Leeuwen 0-2. 83 Nanninga 0-3, 89. Jendoubi 0-4 (eigen doel) Scheidsrechter: Youssef El Ghoul (Libië). Toeschouwers. 25.000. Tanesie; Attouga (Zeball); Dhomlb. Kaabl, Jen doubi. Kamel. Ghomlth.Temime, Labidl; AXid. Rasmi, Ben Aziza. Nederland: Jongbloed; Suurbier. Krol (Rljsber- gem. Van Kraay, Wildschut; Willy van de Kerk hof (Boskamp). Jansen. Mühren. Vermeulen. Nanninga. Van Leeuwen. HAMBURG Brazilië heeft zich gerevancheerd van de ne derlaag (1-0) die zaterdag werd geleden tegen Frankrijk. Nota bene in het hol van de leeuw werd wereldkampioen West- Duitsland verslagen met de zelfde cijfers, maar nu in het voordeel van de Brazilianen. Het winnende doelpunt werd in de 76e minuut gescoord door Nunes na voorbereidend werk van Ze Maria. Het Westdultse team van Helmuth Schön, dat evenals Brazilië deze in terland op de agenda had staan in verband met het wereldkampioen schap in Argentinië, speelde in de tweede helft zo erg matig dat het publiek elke actie „beloonde" met een massaal fluitconcert. Iets wat in Duitsland maar zeer zelden voor komt. IRAN In de eerste oefenwedstrijd in een reeks van acht voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft Iran een aardig resultaat geboekt. Joegosla vië, door Spanje van het WK geëli mineerd, werd voor 30.000 toeschou wers op 0-0 gehouden. Iran is in Argentinië in Groep 4 ingedeeld met Nederland, Schotland en Peru. Dit, voor degenen die daarvan nog niet op de hoogte waren. POLEN Polen heeft de oefenwedstrijd tegen Griekenland met 5-2 gewonnen. De schotvaardige Polen hadden bij de rust al een voorsprong van 4-0. Er waren 30.000 toeschouwers In Poz- nan. De doelpunten kwamen op naam van Lato, Deyna (2), Zmuda en Boniek voor Polen en Karayikis (strafschop) en Navros voor Grie kenland. ENGELAND Engeland heeft zich In Rome ge plaatst voor de halve finales van het toernooi om het Europese kampi oenschap voor landenploeg en bene den de 21 jaar. De tweede wedstrijd tegen Italië, de eerste werd door de Engelsen gewonnen (2-1), eindigde in een 0-0 gelijk spel. SOVJET-UNIE De Sovjet-Unie behaalde gisteren een grote overwinning op Finland, In Moskou werden de Finnen voor 30.000 toeschouwers met 10-2 ver slagen. MILITAIREN Het Nederlands militair elftal heeft In Doetinchem de eerste wedstrijd in Groep 3 van het CISM-toemooi tegen Algerije met 3-0 gewonnen. Reeds in de derde minuut opende Aitze Bouma de score. Uit een pass van Hans Erkelens schoot hij de bal diagonaal achter de Argentijnse doelman Yanalovl 1-0. Het offensief van het Nederlandse team hield aan. Doelpunten leverde het echter niet op. Pas een uur later vergrootte Neder land zijn voorsprong. Uit een voor zet van Erkelens kopte Houtman de bal door en Melis maakte de actie schietend af: 2-0. Later zou de Gro- nlngen-speler Peter Houtman het derde en het laatste doelpunt voor zijn rekening nemen. Onder het toeziend oog van onder anderen Kees Rijvers schoten de volgelingen van Jan Zwartkruis de bal nog vier keer tegen het hout. OOSTENRIJK Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft de oefenwedstrijd tegen Zwitser land in Bazel met 1-0 gewonnen. Kurt Jara maakte het enige doel punt ln de derde minuut. Er waren 12.000 toeschouwers getuigen. ZWEDEN Het Zweedse elftal heeft in Leipzig de vriendschappelijke ontmoeting tegen Oost-Duitsland eveneens met 1-0 gewonnen. De matige wedstrijd werd beslist door 8anny Aslund. In het. Zweedse elftal speelde ex-P8V- verdedlger BJöm Nordqvist zijn 107de Interlandwedstrijd. IERLAND In Dublin speelde Ierland een vriendschappelijke Interland tegen Turkije. Voor 15.000 toeschouwers wonnen de Ieren met 4-2. Voor Ier land scoorden Treacy (2x), Olies en McGee. De Turkse doelpunten wer den gescoord door Ce mil. ADVERTENTIE HAMBURG Enkele uren voor het begin van de wedstrijd West-Duits- land-Brazilië heeft de Westduitse voetballer Paul Breitner de spelers van het nationale elftal ln een week bladartikel opgeroepen tot een poli tieke demonstratie tegen de toe standen in Argentinië. Breitner, die in 1974 tot het Westduitse elftal be hoorde dat wereldkampioen werd, stelde de spelers voor de Argentijn se dictator Vldela geen hand te ge ven als deze hen op het speelveld zou begroeten. De 26-Jarige Breitner verweet bondscoach Helmut Schön en Her man Neuberger, de president van de Westduitse voetbalbond (DFB), dat zij hun invloed niet voor enige vorm van politieke kritiek aangewend hebben. Het antwoord van de voetbalbond op Breitners .verwijt was: „Wij heb ben geen advies voor ons gedrag ln Argentinië nodig, zeker niet van me neer Breitner." Volgens de DFB zul len de Westduitsers niet als groep aan demonstraties deelnemen, om dat het niet de taak is van een nationaal elftal zich voor of tegen een politiek systeem uit te spreken Breitner volgde met zijn uitspraken het standpunt van de Westduitse afdeling van „Amnesty Internatio nal." Van doelverdediger Sepp Maler is bekend dat hij zijn handte kening onder een petitie van „Am nesty" wil zetten. Voetballers van Eintracht Frankfurt en aanvoerder Berti Vogts hebben als spelers van het nationale elftal reeds gesteld dat de toestand ln Argentinië „niet onze zaak is." Woensdagochtend kregen de spelers van het Westduitse elftal een gou den plaat, voor de verkoop van 250.000 exemplaren van de grammo foonplaat „Buenos Dias Argentina. die zij samen met de zanger Udo Jürgens hebben opgenomen. Inmid dels zijn er reeds 600.000 exempla ren over de toonbank gegaan.» Ook ln de bondsstaat Hessen rom melt het Het bestuur van de sport bond aldaar verbood zijn 380.000 leden tellende jeugdorganisatie een congres te beleggen over de politie ke toestand in Argentinië Dit con gres zou deze week in Frankfurt gehouden worden. De motivering van het hoofdbestuur omtrent dit verbod was dat de spelers van het nationale elftal „in onzekerheid en in gewetensnood kunnen worden ge dreven." De Braziliaan Reinaldo (liggend) raakt de bal kwijt na een duel met de Westduitsers Rüssmann en Flohe (10). BASKETBAL - Het Nederlandse Junloren- team heeft zijn eerste wedstrijd uit het kwa liflcsUe-toernooi voor het Euro pet* kampi oenschap verloren. Finland won ln Prlevldza (T»J) met 76-68 WIELRENNEN - De Italiaan Aldo Paree chin) heeft de tweede euppe van de Ronde van Apullé fewonnen HIJ nam daarmee de ftanxiru" *1*eineen over van SCHAKEN in het tntemaUonale schaak toernooi te Lonf Plne gaat de Rus Poloega- Jevakl van drie ronden xonder verüespunten op kop HIJ U de enige man die drie punten heeft behaald Van de Nederlander*, die overigens op de ranglijst niet ln het stuk voorkomen, versloeg Timman Balsjan en Ree speelde remise tegen 8peelman. Böhm klopte Tarjan Kiezen voor een Spaar-Plus is kiezen voor hoge rente. Momenteel 2% meer rente dan de gewone spaarrekening en direct opvraagbaar. Alleen als u opneemt, betaalt u 1% opnamekosten over het opge nomen bedrag. Blijft uw inleg langer dan 6 maanden staan, dan is deze rekening al voordeliger dan de gewone spaar- fm rekening. En wat op de Spaar- Plus- Rekening blijft staan, is goed voor de hoge rente van: Dat is sparen met een nog hogere rente. Meer rente, maar ook wat meer kosten als je geld opneemt; 2% over elk opgenomen bedrag. Voordeliger dan een rentespaarrekening, wanneer uw inleg langer dan 8 maanden blijft staan. Kiezen voor een Spaar- Plus-Extra vraagt dus enige WII overweging. Deze rekeningen m geven momenteel een rente van: p LONDEN De Nederlandse staats secretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft tijdens een conferentie van Eu ropese ministers voor sportzaken zich geen voorstander getoond van automatisch te treffen maatregelen tegen landen die zich om politieke redenen terugtrekken van bepaalde toernooien. Wallis de Vries zei dit nadat de Fran se directeur van sportzaken, Jacques Perrilliat had aangedrongen op au tomatische uitsluiting van landen die politieke motieven aanvoeren bij hun sportieve plaatsbepaling. Wallis de Vries kreeg met zijn reactie steun van andere afgevaardigden die ook meenden dat Perrilliats voorstel te ver ging en in tegenspraak was met de opzet van de conferentie waar de onafhankelijkheid van internationa le sportorganisaties uitgangspunt was. De Franse delegatie drong in Lon den ook aan op minder gebruik van vlaggen en volksliederen bij sport manifestaties omdat vlag en lied het nationalisme sterk aanmoedigen. Italië bleek echter sterk gekant te gen de Franse ideeën, omdat de Itali anen menen dat met name kleine landen zonder vlaggen helemaal wei nig enthousiasme meer op kunnen brengen. James Tunney, de Ierse minister van opvoeding, pleitte er in de vergade ring voor dat vrouwen in de sport dezelfde rechten krijgen als mannen. Volgens Tunney wordt het probleem van de discriminatie van de vrouw in de sport al te licht over het hoofd gezien. De sport wordt traditioneel beheerst door mannen en in de hui dige situatie komt daar maar weinig verandering in omdat mannen de besturen blijven beheersen en vrou wen soms zelfs uitgesloten worden. Tijdens de Londense conferentie drukte de Britse minister voor sport. Dennis Howell, zijn teleurstelling uit. over de weinige vooruitgang die er de algelopen tien jaar is gemaakt met de dopingproblematiek Vol gens Howell die .t ieder land over een laboratorium te beschikken waar dopingonderzoeken gehouden kunnen worden terwijl artsen die de doplngtests afnemen bij ieder sport evenement toegang dienen te krijgen. Charles Palmer van de OAIF. de Algemene Organisatie van Sport Fe deraties, zei dat sportbonden bijna bankroet raken van dopingonder zoeken terwijl het een regering maar weinig geld zou kosten om het onder zoek te laten verrichten. De Belgi sche minister Jean-Maurice Dehous- se klaagde erover dat sportlieden steeds meer op sandwichmannen gaan lijken door de toenemende sponsoring. Hij vindt dat de sponso ring onder controle gebracht moet worden, omdat hij vreest dat spon sors de macht ln een sportbond over kunnen gaan nemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15