BOEK VAN DE MAAND: "SPELEN MET PUZZELS: SPELEN MET PUZZELS Duitse haven in 'Nederland'? hervormd nederland m Hoewel de grens in het Eems-Dol- lardverdrag uitdrukkelijk buiten be schouwing wordt gelaten, tekent Duitsland sinds jaar en dag wèl een grens in op officiële kaarten. Die grens volgt nagenoeg de Nederlandse kustlijn. De dikkere stippellijn op het kaartje laat daarvan een voorbeeld jien. De grens stond zo aangegeven het titelblad van het blad „Nieder- ichsische Wirtschaft" dat op 8 maart trscheen. Onder en naast Emden is de grens te zien in respectievelijk de Dollard en de Eems, nagenoeg vlak langs de Nederlandse kustlijn. Nederland heeft vorig jaar te langen leste een tegenactie ondernomen. Met de zegen van ex-minister Van der Stoel maakte de provincie Groningen een streekplan-kaart, waarop de grens volgens Nederlandse inzichten is ingetekend. Op het kaartje is te zien dat de dunnere onderbroken lijn die de „Nederlandse" grens aangeeft in dit geval tot aan de kust bij Emden loopt. Daardoor zou volgens de Ne derlandse versie een eventuele nieu we Duitse Dollardhaven gedeeltelijk op Nederlands grondgebied komen. Eeuwenoude kwestie in Eems-Dollard actueel Grensgebied zonder grens door Jan Sloothaak DELFZIJL/EMDEN Een al eeuwen sluimerende grens kwestie tussen Duitsland en Nederland is weer actueel geworden. West-Duitsland wil graag een nieuwe haven bouwen in de Dollard. Beide landen hebben echter zo hun eigen ideeën over hoe de grens in de Eéms-Dollard verloopt en volgens de Nederlandse lezing komt een stukje van de nieuwe haven op Nederlands grondgebied. Niet dat men daar nu meteen maar de Nederlandse vlag wil planten, maar toch De twee belangrijkste havenstadjes aan weerszijden van de (omstreden) grens in het Eems-Dollardgebied zijn Delfzijl (zie foto) en Emden. Nederland bouwde vele jaren geleden een Eemshaven, die nog immer geen industrie heeft aangetrokken. Emden wil hel nu proberen met een één miljard gulden kostende Dollard- haven. de maatschappij ingewik kelder werd, placht men grenskwes ties ook anders te benaderen. De laatste tijd is de zaak ingewikkelder geworden dan ooit, want het milieu zorgt voor een extra complicatie, en 'ook dat speelt op het ogenblik eenj- belangrijke rol in de Eems-Dollard.' De tijd dat een grens werd bepaald door het aantal meters dat men een 'hoefijzer in zee kon gooien, ligt in ieder geval ver achter ons. Toch zijn Duitsland en Nederland door de loop 'van de eeuwen heen eigenlijk nooit wezenlijk verder gekomen. In het jpas verschenen boek „Rondom de Delfzijlen" (uitgeverij Van der Veen B.V., Winschoten) wordt nog eens 'herinnerd aan een lezing die de Duit- isers zelfs vervalsing van historische stukken in de schoenen schuift. Hoe het ook zij, er is nooit overeenstem ming bereikt. Wat wèl tot stand kwam was een Eems-Dollardverdrag (1960), waarin alles behalve de grens kwestie werd geregeld. Onder het motto van „goede nabuurschap" werd deze met de mantel der liefde bedekt. Volgens het Eems-Dollardverdrag houdt de grens abrupt op bij de uitmonding van de Westerwoldse Aa in de Dollard. Door het gehele water gebied van Dollard en Eems is er dan een hele poos niets. Ter hoogte van het Wad is er dan weer plotseling wèl een grens, die nog dateert uit de tijd van het Han- noverse Rijk. meester wanen op de Eems. Veel ergernis wekte op 1 december van vorig jaar het feit dat de Duitse waterpolitie doodleuk de haven mond van Delfzijl binnenvoer. Men kwam beslagleggen op een Deens schip, dat in Emden schulden had. Havenschapsautoriteiten spraken van een „hondsbruaal" optreden en wezen de Duitsers de havenmond uit. Op de Eems probeerden de Duit sers het schip weer aan te houden. Ook dat is echter in flagrante strijd met het Eems-Dollardverdrag. Daarin staat dat een schip op de Eems wordt geacht binnen de in vloedssfeer te varen van het land dat het net heeft verlaten. Ook in Duitsland is niet iedereen zo gelukkig met dit soort incidenten. „De verhoudingen worden er slech ter door," zegt dr. Eckhardt Krömer van de Kamer van Koophandel in Emden. Dr. Krömer is onder meer lid van de subcommissie Noord van de Nederlands-Duitse commissie voor ruimtelijke ordening. Irritatie De irritatie over het intekenen van de grens door Duitsland, zo vlak onder de Nederlandse kust, is door dr. Krömer ook al vroegtijdig onder kend. Terwijl de plannen voor een Dollardhaven nog in een pril stadi um verkeerden, schreef hij een brief naar het Nedersaksische ministerie van ruimtelijke zaken in Hannover. „Ik vroeg of ze wilden ophouden met het intekenen van die grens," aldus dr. Krömer. Het antwoord luidde dat men zich moest houden aan desbetreffende richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken van de Bonds republiek in Bonn. Ook dóór schreef Krömer toen een brief heen. „Dat is al enkele Jaren geleden, maar ik heb nög geen antwoord", zegt hij. Gesprek gevraagd Inmiddels heeft Duitsland zich on langs op ambassadeursniveau tot Nederland gericht. Men wil praten over de bouw van de één miljard gulden kostende Dollardhaven. De Duitsers willen een diepzeehaven die goed is voor schepen tot 80.000 ton. Nederland heeft besloten een delegatie samen te stellen met ver tegenwoordigers van verschillende departementen en onder verant woordelijkheid van het ministerie van buitenlandse zaken. Voordat de onderhandelingen beginnen moet er eerst nog interdepartementaal wor den overlegd over de definitieve uit gangspunten bij de onderhande lingen. ADVERTENTIE Twee lijnen Dat lijkt allemaal erg mooi. In wer kelijkheid hebben beide landen el kaar echter steeds angstvallig in de gaten gehouden. Zo viel het Neder land al een hele poos op, dat op Duitse kaarten regelmatig tóch een grens in het niemandsland werd in getekend. Die loopt dan keurig vlak onder de Nederlandse kust langs. Lange tijd liet Nederland dit maar zo. Vorig jaar echter kwam ook Gronin gen plotseling met kaarten, beho rend bij een ontwerp-streekplan. Daarop was de grens ingetekend vol gens Nederlandse inzichten. Neder land houdt het zogenaamde dal-lijn- principc aan: de grens volgt het mid den van de stroomgeul. In het onder havige geval loopt de geul van de Westerwoldse Aa dwars door de Dol- lard tot vlak onder de Duitse kust bij Emden, om dan af te buigen en de stroom door de Eems verder te j volgen. Van der Stoel zelf Dit kaartje zou wellicht van weinig waarde zijn geweest, indien het niet getekend was met medeweten van het ministerie van buitenlandse za ken. Een „hoge ambtenaar" had zijn fiat gegeven, lieten gedeputeerden van Groningen weten. In werkelijk heid was dat de toenmalige minister Max van der Stoel persoonlijk, die schriftelijk zijn instemming betuig de. De Groningse gedeputeerde Luit Boer: „We vonden dat er maar eens wat tegenwicht moest komen". Is 'net intekenen van die grens zo'n punt, nu er toch een apart Dollard- verdrag is gemaakt? Volgens de ambtenaren L. J. Oostlng en mr A. E J. Smidt van de provincie Groningen wel degelijk „Als je de Duitsers hun gang laat gaan, kan dat worden op gevat als een stilzwijgende instem ming, en als dat maar lang genoeg duurt loopt Nederland kans zijn aan spraken te verliezen". In Delfzijl vindt men toch al dat de Duitsers zich blijkbaar heer en Deze constructie.gemuakt met 114 lucifers, is zo nauwgezet geconstrueerd dat hij niet in elkaar valt. hoewel er toch geen lijm werd gebruikt. Een boek om bi j te tandenknarsen en te watertanden,om soms gek en dan weer gelukkig van te worden. Dat is "Spelen met Puzzels:' een schitterend geïllustreerde ver zameling puzzels,variërend van vrij gemakkelijk tot zeer moeilijk. U vindt er meer dan 1000 puzzels in met alle oplossingen, waarvan 100 puzzels om zelf te vervaardigen. Tangrams, meetkundige legpuzzels, polyvor- men, luciferpuzzels.constructie puzzels, magische vierkanten, ring- touw-en-bal-puzzels. doolhoven en labyrinten, draadpuzzels, getallen- puzzels en verplaatsproblemen. Spelen met Puzzels nu als Boek van de Maand bij de boek handel "SPELEN MET PUZZELS: IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 21,50. Na 6 mei f 34,50. WW H WM y De uunhicding is geldig t/m 6 mei. Echter zolang de voorraad strekt De komende onderhandelingen doorkruisen een andere zaak. De Duitse en Nederlandse ministeries van economische zaken hebben na melijk net een grensoverschrijdend actieprogram voor het Eems-Dol lardgebied opgesteld. „We praten al sinds 1966 en wilden met iets con creets voor de dag komen," zegt drs R. J. Eysink Smeets, plaatsvervan gend directeur Regionale Economi sche Politiek. Minister Van Aarden- ne zal op 18 april het desbetreffende rapport in Groningen presenteren. „Samenwerking" Het rapport is in feite een sociaal- economische analyse met betrek king tot de Eems-Dollard. Beide lan den willen gezamenlijk in Brussel aankloppen voor Europese subsidie. In het rapport wordt over de Dol lardhaven opgemerkt dat er een po sitieve bijdrage van te verwachten is voor de verdere ontwikkeling van deze regio. „Wij zijn daar erg mee ingenomen. Zo zien wij de Eemsha ven ook. Het één vult het andere aan. U moet dat niet in het licht van concurrentie maar van samenwer king zien," zegt dr. Krömer verge noegd. De gedachte achter het economi sche program is dat je in een tijd van Europese eenwording niet op een grensje meer of minder moet kijken. Of de ministeries van econo mische zaken en buitenlandse zaken hiermee op één lijn zitten zal bij het interdepartementale vooroverleg moeten blijken. Meningsverschillen lijken niet uit gesloten. Zo zegt een woordvoerder van buitenlandss zaken: „Het is ze ker de bedoeling om een grens vast te stellen. Anders zou een deel van de nieuwe haven in Nederland ko men te liggen, althans volgens onze lezing over het grensverloop. Dat lijkt me ook voor de Duitsers een nogal onmogelijke zaak". Daarte genover een woordvoerder van Eco nomische zaken: „Ons grensover schrijdend program heeft juist als achtergrond dat de grenzen ver vagen". Economische zaken ontkent overi gens stellig dat met het Duits-Ne derlandse rapport, en de positieve opstelling over de Dollardhaven vooruit wordt gelopen op de onder handelingen. „U moet die twee za ken los van elkaar zien. De grens kwestie ligt op een heel ander ni veau, daar moeten de regeringen maar over gaan onderhandelen". Bij Economische zaken wordt er vanuit gegaan dat de kwestie te zijner tijd in ieder geval toch geregeld wordt. „Maar het is zeker niet de bedoeling geweest om welk ministerie dan ook voor het blok te zetten". Zorg over milieu Met name in milieukringen is men niet zonder zorg. „Waar wij bang voor zijn is dat het nu uitgewerkte economische belang een eigen leven gaat leiden en overheersend wordt", zegt Hans ten Houten van de Stich ting Werkgroep Eemsmond. Feit is in ieder geval dat bij de opstelling van het program geen rekening is gehouden met het milieu. „Daar voor moet u bij het ministerie van milieuhygiëne zijn", vindt drs Ey sink Smeets, die overigens verhalen over milieuvervuiling" nogal eens overtrokken noemt. In deze mening wordt hij nog gestaafd door de be trekkelijk gunstige uitkomst van een onderzoek over vervulling van het Wad door de Hoogkerkse vuil- persleiding Het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne heeft het milieukundig studiecen trum van de Rijksuniversiteit te Groningen Ingeschakeld. Duitse normen In milieukringen is men ook nog voor iets anders bang. „We houden ons hart vast dat de Duitse milieu normen worden gehanteerd", zegt drs Lucas Reijnders van het Milieu kundig studiecentrum vun de Rijks universiteit in Groningen. Dit cen trum onderzoekt, met steun van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne, de relatie tussen re gionale ontwikkeling en milieuver vuiling in het Eems-Dollardgebied. De vrees voor toepassing van de Duitse milieunormen lijkt niet onge grond. Dr Krömer uit Emden (die overigens zelf in de begeleidings commissie bij het Eems-Dollardon- derzoek van het Groningse centrum cit) zegt: „De provincie Groningen heeft weliswaar een eigen milieunor mennota, maar in feite heeft Neder land alleen algemene uitgangspun ten vastgelegd in rijkswetten. In Duitsland hebben we daarentegen harde normen vastgesteld en die ge leden voor de gehele bondsrepu bliek. Daar kun Je niet apart voor de Eemsmond van afwijken, want dat zou concurrentievervalsend zijn ten opzichte van andere Duitse ha vens". Of Nederland hierin meegaat is één van de zaken die bij de onderhande lingen uit de verf moeten komen. De normen die Groningen hanteert voor de Eemshaven zijn een stuk zwaarder dan de Duitse rijksnor men, die zo schrijft Reijnders in een recente publikatie dezelfde zijn die het Roergebied zo vies ma ken. De nieuwe Dollardhaven komt op een afstand van zo'n tien kilome ter buiten de Nederlandse kust. Eems verlegd? Een ander milieu-aspect is het feit dat ter realisering van de Duitse haven de loop van de Eems door de Dollard naar het zuiden moet wor den verlegd. Ondermeer verdwijnt de Geiserucke, die nu van belang is voor wadvogels en vissen. De Duit sers willen er zware petrochemische industrie vestigen. Reijnders en Krömer zijn al een poos met elkaar in een schriftelijke strijd per brief zowel als in tijdschriften verwik keld over de ernst van de gevolgen voor het milieu. Reijnders is ook bang dat de Duitsers de belangen die Nederland heeft bij een schone Rijn zal uitspelen, ten koste van het Eems-Dollardmiiieu. Dr Krömer zegt óók liever geen uitruil te zien van milieubelangen tussen Eems- Dollard en Rijn. Hij voegt er echter aan toe: „Vanuit mijn verantwoor delijkheid zeg ik dat onze milieupro blematiek al Ingewikkeld genoeg is zonder de Rijn erbij te halen. Maar een minister kan vanuit zijn natio nale verantwoordelijkheid natuur lijk tot een andere afweging van belangen komen". Waterstaatsplan Ook het ministerie van verkeer en waterstaat is bij de Eems-Dollard- problematiek betrokken. Zo wordt er onder meer samen met een Duitse instantie gewerkt aan een beheers plan op waterstaatkundig gebied. Rijkswaterstaat heeft bovendien een model dat gehanteerd wordt bij vraagstukken met betrekking tot de capaciteit van de Eems-Dollard voor de opname van vuil. Dit model is ook gehanteerd bij de berekenin gen over de vervuiling door de Oost- Groningse smeerpijp. „Men weigert echter ons dat model af te staan", aldus Reijnders. Het Milieukundig studiecentrum is daarom nu bezig zelf berekeningen te maken. Duitse politiek Aan Duitse zijde speelt ook de poli tiek een belangrijke rol. Kort voor de verkiezingen in de herfst van vorig jaar maakte kanselier Schmidt bekend dat de bondsrepu bliek een deel van de haven zal bekostigen. CDU en SPD lopen zich beiden het vuur uit de sloffen om Emden terwille te zijn met toezeg gingen over de Dollardhaven. Dat zou ook de achterliggende reden zijn waarom de CDU-er president Al- brecht van Nedersaksen een ge sprek dat hij deze maand met de NederlEuidse regering zou houden, heeft afgezegd. Hij zou bang zijn onvoldoende resultaat te boeken en dat kan een nadeel zijn zo vlak voor de verkiezingen, die op 4 juni wor den gehouden in Nedersaksen. Al- brecht zal er hard tegenaan moeten om zijn positie te kunnen hand haven AOVERTENTIE Opinieweekblad Weg met de grote ïcholen Lees deze week: De scholengemeenschappen vormen de logische consequentie van het denken in termen van rationeel rendement en technocratische beheersing Het onderwiis gaat aan eigen machtsstructuren ten onder Verder: Het Russell-tribunaal da mensenrechten In Duitsland la aen gamlsta kans 'Da tagenatandars van hat tribunaal hebben hat al ta gemakkelijk gekregen' Homoseksuelen de dreigende vertraging van hun emancipatie. De vulgarisatie van de politiek zal het gehalte van o<>ze parlementaire democratie ernstig kunnen schaden. Interview met oud-werkgeversvoorzitter Van Boven Ruud Hammelberg werd Boeddhistisch monnik op Sn Lanka De kinderen van Chili Verkiezingen en kabinet De zee ligt op sterven Vrede nu in Israel HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend U Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5.- Ik weel al voldoende van hei blad Ik geef me op als abonnee 32.50 per hall |aar) Naam Adres Plaats In enveloppe zonder postzegel sturen aan: Antwoordnummer 1776, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11