Stakingsrecht in wet geregeld Honingzoet - Nederlandse kinderen horen tot dikste ter wereld Groningse universiteit willigt eis bezetters in Ontheffingsregeling AOW verruimd 'bezwaarden' Kamer achter 'Sociaal Handvest' Meerderheid Kamer tegen 'discriminatie' van gastarbeiders Man aangehouden na uitgifte van valse honderdjes Ester voorzitter Industriebond CNV Onderzoek naar misstanden Consumenten-voorlichting per boot Cijfers over cholesterol in „jong" bloed zijn verontrustend en opzienbarend Onbekende schiet jongen in rug Man aangehouden verdacht van dood Judith Kroonbergs WOENSDAG 5 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Vrijwel de hele Tweede Kamer zal goedkeuring geven aan het „Europees Sociaal Handvest", waardoor in ons land het stakingsrecht een wettelijke basis krijgt. Een uitzonde ring wordt voorlopig nog gemaakt voor het stakingsrecht voor ambtenaren, hoewel alle linkse partijen zich gisteren tegen deze uitzondering opstelden. Tot nu toe hadden rechters het moei lijk bij het beoordelen van de recht matigheid van stakingen, omdat nergens in een wet stond dat er recht op staken bestaat. Wel ligt er sinds enige jaren een wetsontwerp tot re geling van het stakingsrecht. Dit is echter nooit in behandeling geno men, vooral omdat werkgevers en vakbeweging het niet langer eens waren over zaken als afkoelingsperi ode, bemiddeling, gedragscode. Tijdens de stakingen, vorig jaar fe bruari, verklaarde minister van jus titie Van Agt (thans premier) in de Kamer dat door goedkeuring van het Sociaal Handvest het stakings recht in het Nederlandse recht wordt „ingelijfd". Deze uitleg van het handvest werd gisteren door vrijwel de hele Kamer gedeeld. Mr Van Dam (CDA) wees er wel op dat daarmee niet alleen het stakingsrecht, maar ook het uitsluitingsrecht principieel wordt erkend. (Uitsluiting betekent dat een werkgever zijn hele perso neel zonder loon naar huis mag stu ren als het bedrijf is lamgelegd door dat slechts een deel van het perso neel in staking is gegaan.) De ministers De Ruiter (justitie) en Albeda (sociale zaken) antwoorden vandaag. Verwacht wordt dat zij zul len aankondigen dat het oude wets ontwerp zal worden ingetrokken. Voorts is ook al aangekondigd een wetsontwerp om rechtszaken over stakingen voortaan door dezelfde, Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Een duidelijke meer derheid in de Tweede Kamer ver werpt het voorstel van de regering om buitenlandse werknemers uit te zonderen van een aantal rechten op grond van het „Europees Sociaal Handvest." Dit bleek gisteren in het Kamerdebat over de goedkeuring van dit Handvest. PvdA, PSP en VVD hebben voor stellen ingediend om deze uitzonde ringsbepaling te schrappen, terwijl ook van CDA-zijde kritische opmer kingen worden gemaakt. Onlangs is tegen de uitzondering al protest aangetekend door de stichting Ne derlands Centrum Buitenlanders. Het Handvest bepaalt dat buiten landers, die eenmaal legaal in het land verblijven, er alleen uitgezet kunnen worden op grond van natio nale veiligheid of delicten tegen de openbare orde of de goede zeden. De Nederlandse vreemdelingenwet is hiermee in strijd, en daarom wil de regering dit punt van het Handvest niet van toepassing laten zijn in ons land. De vreemdelingenwet noemt als reden voor uitzetting: overtre ding van een wet (ongeacht welke), ontbreken van middelen van be staan, het niet voldoen aan beper kende bepalingen van de verblijfs vergunning. Op grond hiervan kun nen buitenlanders worden uitgewe zen wanneer zij enige tijd werkloos zijn of anderszins op bijstand raken aangewezen. Van vele kanten in de Kamer werd betoogd dat dergelijke buitenlan ders intussen wel steeds sociale pre mies en belastingen hebben moeten betalen. „Wij wijzen deze discrimi natie af,' aldus VVD'er De Voogd. Mr Van Dam (CDA) wees erop dat het wetsontwerp arbeid buitenland se werknemers de buitenlanders na drie jaar verblijf in Nederland in rechten gelijk stelt aan Nederlandse werknemers. Dit wetsontwerp wacht al enige tijd op goedkeuring door de Eerste Kamer. De Tweede Kamer heeft het al goedgekeurd. Nypels (D'66) wees erop dat geen enkel ander land, dat het handvest intussen heeft goedgekeurd, deze uitzondering voor buitenlanders heeft gemaakt. gespecialiseerde, meerhoofdige rech- terskamer te laten behandelen. Eerst ervaring opdoen De PvdA vindt dat daarmee het sta kingsrecht voorlopig voldoende is geregeld. Er zou dan eerst eens wat ervaring met rechtszaken (jurispru dentie) moeten komen voordat ver dere regelingen worden overwogen. De vakbeweging staat in meerder heid op hetzelfde standpunt. CDA- woordvoerder Van Dam daarente gen riep vakbeweging en werkgevers gisteren vanuit de Kamer op om nu zelf nadere regels voor stakingen uit te werken, zoals een code met ge dragsregels en regels voor bemidde ling ter voorkoming van arbeidscon flicten. Van Dam verwees hiervoor naar een rapport van het convent van christelijk-sociale organisaties (CNV-vakbeweging, NCW-werkge- vers, NCBTB-boeren, NCOV-mid- denstand). De linkse partijen PvdA, D'66, PPR en PSP kwamen samen met een wijzigingsvoorstel om de uitzonde ring, die de regering inzake het sta kingsrecht wil maken voor ambte naren, te schrappen uit het wetje tot goedkeuring van het Europees Soci aal Handvest. Dit voorstel zal echter worden verworpen aangezien CDA en WD zich ertegen hebben uitge sproken. Inzake het stakingsrecht van amb tenaren is al een wetsontwerp goed gekeurd door de Tweede Kamer. Dit ligt echter op afhandeling door de Eerste Kamer te wachten. De afhan deling wordt opgehouden omdat de regering eerst met de bonden van ambtenaren afspraken wil maken ter beperking van het stakingsrecht voor vitale groepen, zoals politie, brandweer, ziekenhuizen, krijgs macht. Haast maken CDA en WD willen wel dat nu haast HELMOND (ANP) De Helmondse politie heeft de 22-jarige P. K. uit Helmond aangehouden. De man heeft bekend de afgelopen weken achtentwintig valse biljetten van honderd gulden in Helmond en om geving te hebben uitgegeven. Tegenover de politie vertelde de man het valse geld op de Tilburgse automarkt te hebben gekocht. De politie stelt een onderzoek in. Hoe veel de verdachte voor het valse geld heeft betaald is niet bekend. Onlangs ontdekte de politie in Steensel in de Brabantse Kempen de drukkerij waar in het verleden voor ongeveer zes miljoen gulden aan valse honderdjes moet zijn ge drukt. De helft van dat valse geld is teruggevonden. De rest, ongeveer dertigduizend biljetten, is nog spoorloos. In verband met de valse munterij is inmiddels al een tiental aanhoudingen verricht. Mr. G. C. van Dam wordt gemaakt met deze kwestie. Van Dam wil dat de regering zichzelf, aan een termijn bindt, en VVD-' woordvoerder De Voogd dreigde al met een motie als de ministers niet beloven om „op niet al te lange termijn" het stakingsrecht voor ambtenaren definitief te regelen. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Tot voorzitter van de Industriebond CNV is geko zen de heer L. R. A. Ester, tot nu toe tweede voorzitter van deze bond. De heer Ester zal zijn functie per 1 november aanvaarden en de heer C. van Dijk opvolgen, die dan de pen sioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt. Leo Ester is op 21 oktober 1931 in Delft geboren. Van 1 september 1959 af is hij werkzaam in de christelijke vakbeweging, aanvankelijk als plaatselijk bestuurder en districts bestuurder van Unitas. In 1967 werd hij penningmeester van deze organi satie. In 1973 werd Ester tweede voorzitter van de Industriebond CNV. Honing, het natuurprodukt dat de bijen door onophou delijk ijver verzamelen uit honingdauw van bloemen, zou eigenlijk veel meer ge bruikt moeten worden. Toen de suiker nog onbe kend was, werd honing eeu wenlang asl enige zoetmid- del gebruikt. In tegenstel ling tot suiker bevat honing vitamines van het B-com plex en vitamine C, maar ook natrium, kalium, calci um, ijzer, enzymen, ver schillende zuren en aroma tische stoffen. Om maar wat op te noemen. Honing is dus uitermate gezond. Honing is in vele smaken verkrijgbaar. Het ligt er maar aan waar de bijen de honing vergaard hebben. Er is zachtgele heidehoning, witte klaverhoning, donker bruine boekweithoning en nog tientallen andere soor ten, o.a. uit het buitenland afkomstig. Honing wordt ook kunst matig (synthetisch) ver vaardigd, maar die honing heeft geen voedingswaarde van belang. Van honing wordt gezegd dat hij vele kwalen bestrijdt, daar zijn talrijke boeken over ge schreven. Bedwateren, hardnekkige hoest, nier- en blaasziekten schijnen door een honingkuur te verbete ren. De meesten van ons kennen wel het warme glaasje melk met honing te gen slapeloosheid. Omdat dit geen rubriek tegen kwaaltjes is maar een eetru- briek, geven we onder staand wat lekkere honing- recepten, die tevens gezond zoet zijn. Honingsalade Benodigdheden: 400 gram appelen, 4 sinaasappelen, 4 alle ingrediënten in mixer en maak er een dun ne moes van. Desnoods wat meer yoghurt gebruiken als het te dik mocht zijn. Peertjes sinaasappels, 3 bananen, 4 eetlepels gemalen noten, 3 eetlepels honing, het sap van 1 citroen en wat sla groom. Snijd appelen en ba nanen in partjes. Giet daar over het sap van de uitge perste sinaasappel en de ci troen. Meng alles goed door elkaar. Strooi de gemalen noten over de salade. Meng de honing erdoor en garneer 'de salade met slagroom. Mix Een fris drankje is honing- mix. Nodig zijn: 1 beker yoghurt, 1 eetlepel honing, sap van een halve citroen, 1 eetlepel havervlokken, 2 ba nanen en 2 sinaasappelen. Snijd bananen en sinaasap pelen in grove stukjes. Doe 1 kilo handperen, 2 eetle pels roomboter, 12 eetlepels dunne, dus vloeibare ho ning, 4 eetlepels citroensap en wat kaneel. Schil de pe ren, verwijder de klokhui zen en snijd de peren door midden. Beboter een oven schaal en leg de peren erin. Smelt de boter, vermeng ze met de honing en het ci troensap en giet het mengs el over de peertjes. Bestrooi ze met kaneel (naar smaak) en laat ze twintig minuten in een vrij warme oven gaar worden. Ze kunnen warm gegeten worden met sla groom of koud met ijs. Taart Een taart wordt gemaakt van 100 gram bloem, 75 gram boter (margarine kan ook) 100 gram kwark, 50 gram suiker en 50 gram ho ning. Twee losgeklopte eie ren wat suiker en kaneel. Roer de boter door de bloem en kneed het meng sel met een beetje koud wa ter tot het een soepele deeg wordt. Bekleed daarmee een boterkoekvorm, zodat er een bodempje en een randje ontstaat. Meng de kwark, de suiker en de ho ning met een beetje kaneel door elkaar en klop de eie ren erdoor. Maar houd wat suiker en kaneel achter. Strijk de belegging over het deeg uit en bestrooi het met de overgebleven suiker en kaneel. Ongeveer een half uur in een matig warme oven laten bakken. Koud laten worden vóór het opeten. Pudding Pudding van oud brood. No dig zijn 150 gram boter en 150 gram bloem. Dat krui melig vermengen. Een eet lepel gemberstroop, 150 gram oud geraspt brood zonder korst, 4 eieren en 200 gram honing. De eieren goed kloppen. Alles tot één massa roeren en in een be boterde vorm twee uur au bain marie (dat is in een waterbadje) laten koken. De pudding opdienen met een warme chocoladesaus of vanillesaus. Honing, die een tijdje in een potje bewaard wordt kan weieens kristalliseren. Dat wil zeggen de honing wordt min of meer hard. Maar dat doet aan de voedingswaar de en aan de smaak van de honing niets af. Maar wel iets voor de slanklijners: 1 boterham met honing bestreken heeft 40 KCal ofwel 170 gram ki lojoules. Een boterham met suiker heeft precies even veel. Als je tenminste de suiker niet bergenhoog op hoop. Een boterham met appelstroop heeft wel wat minder, namelijk 30 kCal of 125 kllojoules. Van onze onderwijsredactie GRONINGEN Het college van bestuur van de Groningse universiteit heeft de belangrijkste eis van de bezetters van het orthopedagogisch instituut ingewilligd. Een onafhankelijke commissie zal een onderzoek instellen naar de misstanden, die op het instituut zouden heersen. Die misstanden waren voor de studenten reden om tot de bezetting over te gaan. Ter gelegenheid van het vijfentwintigjarige bestaan van de Consumentenbond toert er een speciale „consumentenboot" door Nederland. Men wil zo het publiek gaan voorlichten. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat akkoord met een verruiming in de ontheffingsregeling van de AOW voor „gemoedsbezwaarden". Het gaat om ongeveer 2000 orthodoxe christenen die bezwaar hebben te gen de AOW omdat zij tegen verze keringen zijn. moeten betalen. Dit geld wordt door de sociale verzekeringsbank bijge houden op aparte rekeningen. Zodra zij 65 zijn, kunnen zij erover beschik ken tot een bedrag van maandelijks maximaal de hoogte van de AOW- uitkering, net zo lang tot het ge spaarde potje op is. Over het ge spaarde geld op de speciale rekenin gen wordt echter thans geen rente of geldontwaarding vergoed. Tot nu toe is de regeling zo dat zij eenzelfde bedrag als de AOW extra aan loon- of inkomstenbelasting De wetswijziging, waarmee de Ka mer nu instemt, houdt in dat er voortaan wel rente- en inflatiever goeding wordt gegeven. De betrok ken gemoedsbezwaarden mogen zelf de hoogte van deze vergoeding bepa len, „naar eer en geweten". Wanneer zij, op grond van hun eigen bereke ningen, menen dat het potje leeg moet zijn, melden zij dit aan de sociale verzekeringsbank. Die stopt dan de maandelijkse uitkeringen. De bank zelf zal niet bijhouden hoeveel er aan uitkeringen intussen is gedaan. Woordvoerders van CDA en SGP toonden zich in de Kamer gisteren verheugd met deze regeling. Er was door de betrokkenen geklaagd#«lat geen rente-vergoedingen werden ge geven. CDA-woordvoerder mr Van Muiden betoogde dat de gemoedsbe zwaarden vanuit hun christelijke le vensovertuiging het verzekeren het overdragen van risico's afwij zen, Het CDA echter legt vanuit zijn christelijke visie de klemtoon op de solidariteit, op het voor ^lkaar ver antwoordelijkheid dragen, bij voor beeld via de AOW, aldus Van Muiden. neen gemaaid. aan loon- oi ïnKomstenDeiastingmer nu instemt, houdt in dat er woordvoerders van De bezetters zijn zeer tevreden over het besluit van het college van be stuur. Toch wordt de reeds tweeën halve week durende bezetting voort gezet. omdat het bestuur van de uni versiteit een interim-bestuur voor de afdeling heeft ingesteld van drie man, onder wie prof dr W. K. B. Hofstee. De hoogleraar in de psycho logie is voor de studenten onaan vaardbaar, omdat ze hem zien als een bedreiging van de uit 500 studen ten bestaande vakgroep. De vakgroep heeft tien andere kan didaten voor de functie in het be stuur, dat tot oktober zal zitten ge noemd, maar de keuze van het colle ge van bestuur viel op Hofstee. Aan het tijdelijk bestuur zullen twee stu denten, een vertegenwoordiger van de administratie en een van de we tenschappelijke medewerkers als adviseurs worden toegevoegd. De Groningse studenten gingen tot de bezettingsactie over, omdat ze de indruk hadden, dat het college van bestuur de problemen in de doofpot wilde stoppen. De studenten hadden vooral bezwaar tegen de nevenfunc- AMSTERDAM Maandagnacht werd een 17-jarige jongen in Amster dam door een onbekende in zijn rug geschoten met, volgens de politie, een windpistool dan wel een klein kaliber vuurwapen. De jongen had een woordenwisseling met vier on bekenden gehad. Toen hij wegliep werd hij door één van hen bescho ten. De jongen werd opgepomen in het ziekenhuis, de politie stelt een ondeizoek in. ties van het wetenschappelijk perso neel en het ontbreken van omschrij vingen van de taken. UTRECHT De man die aanvan kelijk werd omschreven als de werk gever van de in Utrecht vermoorde Judith Kroonbergs, zit in voorlopige hechtenis. De politie verdenkt de man ervan Judith om het leven te hebben gebracht. Zoals bekend werd haar lichaam vrijdagavond door haar vader in haar flat aan de Ibisdreef in Utrecht gevonden. De 33-jarige Judith, die alleen woonde en in de antiekhandel werkzaam was, werd vrijdag jl. ge wurgd gevonden. De verdachte is de 45-jarige J. B. uit Lochem, die vrijdagmiddag om een uur een stapel antiektijdschriften bij haar afleverde, die ze later op de dag, op een antiekbeurs in Zuidla ren zou verkopen. De man is een half uur bij haar binnen geweest. De verdachte man ontkent overi gens ten stelligste bij de zaak be trokken te zijn geweest. Hij zegt dat hij 's avonds van een vriendin van Judith van de moord hoorde. Hij heeft toen telefonisch contact ge zocht met de politie, waarbij bleek dat hij Judith voor het laatst in leven moet hebben gezien. Maar op het moment dat de man zich telefo nisch meldde, waren al enkele re chercheurs op weg naar zijn huis in Lochem, om hem aan te houden. v Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN De hoeveelheden cholesterol in het bloed bij Nederlandse schoolkinderen behoren tot de grootste ter wereld. Een vergelijkbaar niveau werd tot nog toe alleen gevonden bij tieners in de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland. Dat staat te lezen in een proefschrift over het verband tussen voeding en gezondheid, waarop vandaag aan de Landbouwhogeschool te Wageningen twee assistenten van de betrekkelijk nieuwe vak groep Humane voeding, F. van der Haar en D. Kromhout, bij prof. dr. J. G. A. J. Hautvast hopen te promoveren. „Opzienbarend" worden de cijfers genoemd wat betreft het cholesterol gehalte in het bloed. Bijna 20 pro cent van de jongens en ongeveer 25 procent van de meisjes had een hoog cholesterolgehalte in het bloed, ruim 7 procent van de jongens en nage noeg 10 procent van de meisjes een té hoog cholesterolgehalte. Omdat verkeerde voeding in de jeugd de basis lijkt te leggen voor meer kans op het krijgen van hart en vaatziekten en kanker op latere leeftijd hebben Van der Haar en Kromhout hun onderzoek verricht. Ze onderzochten kinderen in de kleuter- en lager school-leeftijd in drie steden, namelijk Heerenveen. Harderwijk en Roermond. Tot nu waren onderzoekingen op dit gebied gericht op volwassenen. Bij de deelnemende kinderen (en hun ouders) werden gewicht, li chaamslengte, kniebreedte, armom- trek en huidplooien op verschillende plaatsen gemeten. Milieu Informatie over de eetgewoonten werd verkregen door de moeders een voedingsboekje te laten bijhouden. Verder werd een enquête gehouden inzake beroep, opleiding en sociaal- economische situatie van de ouders. Een opmerkelijke conclusie is dat er verband bestaat tussen de vetzucht van kinderen en het milieu waarin zij opgroeien. Uit het onderzoek bleek dat de licha melijke toestand bij de Heerenveen- se kinderen het gunstigst was: bij 3.2 procent kwam uitgesproken vet zucht voor. In Roermond kwamen de kinderen het slechtst uit de bus: vetzucht bij 6 procent. De kinderen in Harderwijk namen een middenpo sitie in: vetzucht bij 4.6 procent. In het bloed komen ook andere vet ten dan cholesterol voor. Deze „neu trale" vetten zijn ook gemeten. Hier bij bleek dat die vetten in redelijk lage waarden voorkwamen in alle drie onderzochte steden. Duidelijk werd eveneens dat dik-zijn niet di rect met een hoog cholesterol-gehal- te in het bloed verbonden hoeft te zijn. Opleidingsniveau Overeenkomsten en verschillen tus sen ouders en kinderen zijn door Van der Haar en Kromhout ook bestu deerd. Zij kwamen tot de conclusie dat het leven in eenzelfde milieu van eerste graads verwanten moet bij dragen tot de mate waarin erfelijke eigenschappen tot ontplooiing ko men. In alle drie steden werden dui delijke relaties waargenomen tussen vetzucht bij kinderen en opleidings niveau van de moeder. Bij een hoger opleidingsniveau kwam min der vaak vetzucht voor. De verkregen gegevens lijken erop te wijzen dat bij kinderen uit lagere sociale klassen zich meer vetzucht «een een hoger cholesterolgehalte in het bloed) voordoet dan bij kinderen uit hogere sociale klassen. Evenals in vroegere studies zijn ver schillen gevonden in eetgewoonten tussen de kinderen in de verschillen de steden. Kaas, yoghurt, limonade en ontbijtkoek werden door Heeren- veense kinderen meer geconsumeerd dan in de beide andere steden. De Heerenveense kinderen aten daaren tegen minder appelmoes en halvari- ne. Varkensvlees en frites werden door de Roermondse kinderen in grotere hoeveelheden gegeten dan door de kinderen in de andere ste den. De Roermondse kinderen aten echter weer minder pindakaas. In Harderwijk waren er meer kinderen dan in de andere steden, die halfvol le melk dronken en die volkoren brood aten. Verband tussen het aantal calorieën, dat genuttigd wordt, en het choleste- rol-gehalte in het bloed kon niet wor den aangetoond Sober Conclusie van Van der Haar en Kromhout is dat preventieve maat regelen effectiever worden als er al in de jeugd mee wordt begonnen. Vol gens hen moet dan ook de voorlich ting over de voeding vooral gericht worden op jonge ouders met kinde ren. Die voorlichting zal een sobere voeding dienen aan te bevelen, ge kenmerkt door weinig dierlijk eiwit, weinig verzadigd vet, weinig voe- dings-cholesterol en weinig suiker. In plaats daarvan zal meer zetmeel en plantaardig eiwit in de vorm van peulvruchten, granen, aardappelen, macaroni, rijst en dergelijke gecon sumeerd moeten worden en meer voedingsvezel. De Wageningse onderzoekers zijn er van overtuigd dat, wanneer zo n voe- dinggebruik zou worden doorge voerd voor de gehele bevolking de hoge sterfte aHa chronische ziekten zou afnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9