ALLE GELDZAKEN Van der Luit Oecumenische school voor Den Haag NUTSSPAARBANK 'Kunst te huur' spreekt Schilderswijk niet aan Educatief Centrum voor Den Haag en omstreken s Gif-limonade-actie: twee jaar geëist Bonden verbaasd over bestelling van brandweerboten Puur gemakkelijk, al uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren.waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. Experiment jaar voortgezet UIT BRIEVEN VAN LEZERS Begrafenissen-Crematies Transporten KORT NIEUWS Restauratieplan Jan Steenhuisje WOENSDAG 5 APRIL 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet DEN HAAG - Een frtidrankenfa briek zou een omzetdaling van enige miljoenen guldens hebben kunnen lijden als de actie van een 23-jarige marktkoopman uit Den Haag was doorgegaan. Dat stelde de officier van justitie mr J Th de Wit dinsdag tijdens de behandeling van de rechtszaak tegen de Haagse markt koopman. die in zijn eentje voor een soort kwiksinaasappel-effect had kunnen zorgen. De verdachte koopman in foto grafie-artikelen heeft bekend eind vorig jaar een fljes aan de frisdrank fabrikant te hebben gestuurd waar in een zwaar giftige vloeistof zat. Op de fles zat een gewoon limonade etiket Bij het pakje zat een brief waarin om 95.000 werd gevraagd. Die was nodig om de koopman in staat te stellen zijn studie af te ma ken. ..Wanneer u niet toestemt ben, ik verplicht dwang uit te oefenen door een aantal van deze bewerkte nessen in winkels te plaatsen", al dus de brief. Een tweede brief bevatte nauwkeu rige aanwijzingen dat het geld in een koffer op het Scheveningse strand begraven moest worden. Toen de verdachte de koffer wilde komen ophalen noteerde de politie zijn ken- ^kennummer. later werd hij van zijn bed gelicht. Tegen de marktkoopman eiste de officier twee Jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 18 april. DEN HAAG Het merendeel van de winkeliers in de Prins Hendrikstraat in Den Haag hebben op duidelijke wijze stelling genomen tegen de aanleg van de demonstratiefietsroute. Vanuit de meeste etalages wordt kenbaar gemaakt dat de winkeliers ..onze oude straat terug willen". Het tweerichtingsverkeer in de straat moet behouden blijven: ..geen herprofilering' en ..weg met de fietsroute" zo valt er te lezen in de winkelruiten. Voor een groothandel in fiets en bromfietsonderdelen kan een dergelijke actie toch wel enige moéilijkheden opleveren. Dat valt als volgt op te lossen: „weg met de fietsroute", maar direkt daaronder een raambiljet met de aanmaning „pak toch de fiets". DEN HAAO Halverwege deze maand zal opgericht worden de Stichting voor kleuter-, lager en buitengewoon onderwijs op oecumenische grondslag in Den Haag. In deze stichting zitten het protes tants-christelijk en het katholiek on derwijs in Den Haag. Doel van de stichting is te voorkomen dat be paalde wijken in Den Haag in de toekomst van onderwijs op christe lijke grondslag verstoken blijven. De vermindering van het aantal in woners. de vergrijzing van de stad en vooral het teruglopend aantal ge boorten zijn er de oorzaken van dat het aantal leerlingen in kleuter- en lager onderwijs terugloopt. De stich ting in oprichting vreest dat hier door enkele protestants-christelijk en rooms-kantholieke scholen opge heven worden In de concept-statuten wordt aange geven dat de stichting oecumenische ROTTERDAM In vakbondskrin gen is gisteren met verbazing ken nisgenomen van de mededeling van minister Van Aardenne van econi- mische zaken, dat de gemeente Rot terdam in Engeland vier nieuwe brandweerboten heeft besteld. Ge let op de malaise in de scheepsbouw heeft dit nogal opzien gebaard. Vast staat In leder geval dat de Rotterdamse raad afgelopen don derdag een krediet beschikbaar heeft gesteld voor vier blusboten, te bestellen in Engeland. Dit ter ver- vanging van een deel van de oude blusvloot, die overigens wel in haar geheel in Nederland is gebouwd. De schepen zijn van het type Hover- marines. kunnen zestig km. per uur varen en zijn uitgerust voor tal van bluswerkzaamheden. Een woordvoerder van de Rotter damse brandweer kon gisteravond laat niet zeggen, waarom nu Juist de order voor vier schepen in Engeland is geplaatst. Overigens is men in Rotterdam met de Havendienst ook in overleg met de vervanging van het zogeheten blusfort, een groot apparaat bestemd voor het blussen van branden op mammoet-tankers. Dit fort is te traag en gedacht wordt het te vervangen door één of twee supersnelle blusboten. Verwacht wordt, dat ook deze schepen tezij- nertijd in Engeland zullen worden besteld scholen zal oprichten of in stand houden waar het afzonderlijk be staan van protestants-christelijke of rooms-katholieke scholen niet moge lijk is. Als grondslag voor de stich ting wordt in de statuten het evange lie genoemd. Het is de bedoeling al in het nieuwe schooljaar met een oecumenische school te starten. Dat zal dan een combinatie worden van de Kagawa- basisschool aan het Laagveen 14 en de Margarithaschool aan het. Laag veen 22. Nog een beeld van de opening van het nieuwe gebouw voor het internationale gerechtshof. Bij de entree kreeg koningin Juliana bloemen aangeboden door Naomi van Tongeren, het zesjarige dochtertje van een employé van het Vredespaleis. ADVERTENTIE DEN HAAG De belangstelling in de Haagse Schilderswijk voor het lenen van een kunstwerk bij artoteek is miniem. De bewoners lijken wel Interesse In kunstwerken te hebben, maar het begrip „kunst te huur" schijnt zo FLOS FLORUM In de histori sche zaal van het museum „Het Prinsenhof" in Delf is donderdag avond om 8.15 uur een concert van het ensemble ..Flos Florum" te be luisteren. Het ensemble, dat is voortgekomen uit „Antlqua Del phi". zal een programma van Franse en Duitse muziek uit de periode van 1520 tot 1530 ten gehore brengen. De toegangsprijs is ƒ6,50 (CJP'ers en ers betalen 4.-). DICHTERS 8 Op initiatief van de Zoetermeerse dichteres Johanna Hell wordt donderdag een dichters- avond gehouden in theater De Graanschuur aan de Dorpsstraat. Tijdens deze manifestatie, die de titel „Dichters in De Graanschuur" heeft meegekregen, zal een aantal poèzie-kunstenaars uit eigen werk voordragen. Aanwezig zijn o.a. Mau- rits Mok. Simon Vinkenoog, Jan Kal. Wouter Kotte en Ton Lulting. De toegangsprijs is vijf gulden. CJP'ers en 65+ers betalen 2,50. 'Breed en algemeen aanbod voor volwassenen' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een algemeen educatief aanbod verzorgen met diverse activiteiten op het gebied van onderwijs, scholing, vor ming en ontwikkeling. Speciale aandacht hierbij moet worden gegeven aan de wensen van volwassenen in een duidelijke achterstandssituatie. Dit is op papier de taak van het Educatief Centrum voor de regio 's-Gravenhage. Haagsche Bos Met verbazing en toenemende erger nis heb ik kennis genomen van de plannen van Staatsbosbeheer om het Haagsche Bos feitelijk voor hon den af te sluiten. De maat was vol toen ik vernam dat de zogenaamde „Vrienden van het Haagsche Bos" zonder meer akkoord meenden te moeten gaan met de in deze door Staatsbosbeheer voorbereide maat regelen. Zolang ik mij kan herinneren is het Haagsche Bos in tegenstelling tot bijvoorbeeld het park Marlot opengesteld geweest voor honden om onaangelijnd te lopen. Volgens alle rechtsnormen vormt zich dan een gewoonterecht waaraan niet zonder meer kan worden geraakt. Indien sommige mensen met hun honden misbruik maken van de vrij heid dan dient hierover overleg te worden gevoerd. Indien de termen inspraak, demo cratische besluitvorming de wil om gezamenlijk oplossingen te zoeken zelfs bij Staatsbosbeheer zijn door gedrongen. dan mag verwacht wor den dat samen met een representa tieve groep hondenbezitters naar een bepaalde oplossing wordt gezocht. De hondenbezitter mag toch ver wachten dat voor zijn geld (de hon denbelasting) enerzijds de overlast die honden kunnen veroorzaken vol doende wordt opgevangen en ander zijds het houden van een hond zelfs in een grote stad voor het dier met een bepaalde mate van le vensblijheid gepaard kan gaan. Deze hartekreet moge ertoe leiden dat alle hondenbezitters, die zich door de maatregelen van Staatsbosbeheer getroffen voelen, zich met een adhe siebetuiging bij mij kunnen melden (Joan Maetsuyckerstraat 34; tel. 070- 856.470) DEN HAAG MEVR. M. F. J. ZEEVENHOOVEN De Scholengemeenschap voor Dag en Avondonderwijs, onderwijs over- dags en 's avonds aan volwassenen, heeft besloten per 10 april over te gaan tot oprichting van een educa tief centrum. De oprichting van een dergelijk cen trum en het realiseren van een alge meen educatief aanbod moet de grondslag leggen voor een stelsel van voorzieningen op het gebied van educatie aan volwassenen in de regio Den Haag. Een en ander is het gevolg van een stormachtige ontwikkeling. In het voorjaar van 1972 besloten twee pro testants-christelijke en twee rooms- katholieke handelsavondscholen tot verregaande samenwerking. Resul taat hiervan was de oprichting van de Stichting Scholengemeenschap voor Avondonderwijs. In de tussen liggende jaren is niet alleen sprake geweest van een sterke groei van de scholengemeenschap, maar ook van een ontwikkeling die maakte dat vraagtekens geplaatst moesten wor den bij het begrip „school" en „scho lengemeenschap". Er is voor de in woners van Den Haag inmiddels een netwerk van voorzieningen ontstaan dat eenvoudigweg meer omvat dan alleen maar „onderwijs". Duidelijk werd dat deze begrippen niet meer bruikbaar waren voor het veel ruimere begrip „volwassen-edu catie" Het is nu dan zover dat er geen belemmering meer is om de bestaande dag- en avondscholen uit te bouwen tot organisatorische een heden. die een breed en algemeen educatief aanbod voor volwassenen uit alle lagen van de bevolking con creet gestalte kunnen geven. Het te voeren beleid is er op gericht om in samenspraak en samenwerking met de gemeentebesturen en de educa tieve instellingen in de regio het aan bod verder uit te bouwen. Daarbij moet de gedachte van permanente educatie concreet gestalte krijgen. Kamer van Koophandel: Geen eensluidend advies over vestigingsstatuut DEN HAAG (ANP) De Haagse Kamer van Koophandel en Fabrie ken is dinsdag niet kunnen komen tot een eensluidend advies aan het gemeentebestuur van Den Haag over de invoering van een sociaal vestigingsstatuut. Daartoe ligt een raadsvoorstel van de PvdA-raadsle- den Martini en Van Otterloo op tafel en b. en w. hadden de Kamer om advies gevraagd. Als het wordt inge voerd loopt Den Haag. na Rotter dam en Utrecht vooruit op een lan delijke regeling, zoals die in de So ciaal Economische Raad (SER) aan de orde is. Een belangrijk bezwaar binnen de Kamer was. dat invoering voor een landelijke regeling een extra drem pel betekent voor bedrijven, die zich willen vestigen in Den Haag. De randgemeenten zouden er goed mee zijn. Er is gepleit voor een regionale regeling om dat te voorkomen. Het sociaal vestigingsstatuut houdt in, dat de gemeente beslist of een bedrijf er mag komen, nadat het heeft aangetoond zich te houden aan overleg met de vakbonden en aan een aantal andere sociale voorwaar den. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgerlaan 179 Leiden Postbus 432 2300AK Telefoon 071-14 26 44* Geen huurverhoging KATWIJK De flatbewoners de J. Th. de Visserstrhat en i Treubstraat hebben besloten gee huurverhoging meer te betalen. D gemeente Katwijk moet maar va de eventuele hogere huren opdrat en, zo is het oordeel van 93 proce van de bewoners, die klagen ov achterstallig onderhoud, diver bouwtechnische gebreken, slechi medewerking bij het stichten vi kinderspeelplaatsen en hondentc letten. De bewoners vinden dat zij: een veel te hoge huur betalen i verhouding tot het woongenot. Noordeinde LEIDEN Bewoners van het bied Noordeinde-Rapenburg-Groê: hazengracht-Rembrandtstraat wi len van de gemeente duidelijkhei' over de toekomst van een deel vi het Noordeinde. De Westlan Utrecht Project Ontwikkeling maatschappij zou hier na sloo koopwoningen willen neerzette die niet onder de sociale wonin bouw vallen. Van doorstroming voq bewoners van het Noordeinde ka dus geen sprake zijn. aldus de grot die er verder op wijst dat twee café voor buitenlandse werknemers t enkele kraakpanden zullen verdwi nen als de plannen doorgaan. Postkantoortje WASSENAAR Vandaag wort aan de Rijksstraatweg 370. hoe}- Van Zuylen van Nijeveltstraat. ee nieuw postagentschap voor de b woners van Deijleroord geopent Aanvankelijk dreigde de wijk ht postagentschap te verliezen, toe het pand aan de Rijksstraatweg 38 werd verkocht. Een actie van bewt ners en medewerking van de direc teur-generaal van de PTT leidde ertoe dat de wijk zijn agentscha kon behouden. Vernèdepark ZOETERMEER - In het voorlid tingscentrum van de gemeente aa de Dorpsstraat 76 en in het gemeei telijk mobiel voorlichtingscentrui dat dagelijks de wijken ingaat lig gen de plannen voor herinrichtin van het Vernèdepark ter inzage. D plannen komen maandag 17 apr aan de orde tijdens de vergaderin van de raadscommissie voor spot en recreatie. De gemeenteraad zi waarschijnlijk op 24 april een beslis sing nemen over kredieten voor he park. PPR-Den Haag DEN HAAG De Haagse PPF afdeling zal vanavond om 20 uur i het Humanistisch Centrum. Laa Copes van Cattenburg 72. de kand datenlijst vaststellen voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen Het bestuur van het PPR-actiecen trum stelt de huidige fractieleider Jack Verduyn Lusek voor als lijsl] trekker, gevolgd door raadslid Jaa Geleijnse, Paul Mantel, Marga Or' terbaan-Bakker en J. de Jong. abstract te zijn dat het weinig aan spreekt. Aan het eind van het vorig jaar waren er in de wijk twaalf abon nees van de artoteek. Dit meldt het jaarverslag over 1977 van de 8tichting Artoteek. Toch wil men het filiaal in de Schilderswijk voorlopig nog laten bestaan, het ex periment om hier in het gebouw van de openbare bibliotheek het kunstuitleenwerk van de grond te krijgen wordt voortgezet tot 1 janua ri 1979. Het bestuur van de stichting vindt trouwens dat niet teveel geke ken moet worden naar getallen, maar dat het ontplooien van educa tieve activiteiten in deze wijk het belangrijkste is. Het is van mening dat de samenstelling van de buurt bewoners (het percentage buitenlan ders en rijksgenoten bedraagt ruim dertig procent), de woonkwaliteit en de culturele achterstand in de wijk hun neerslag hebben op het functio neren van de artoteek Over het algemeen is de stichting wel tevreden met de resultaten in 1977. Het aantal abonnementen steeg met tweehonderd tot 2675. Over de verhouding met CRM is het bestuur minder tevreden, het is van mening dat het rijk meer moet bij dragen aan de artoteken. WARMOND Het Warmondse Jan Steenhuisje en beide „buren" wach ten op restauratie. Het pandje waar in de beroemde schilder van 1656 tot 1660 woonde en de pandjes ernaast moeten opgeknapt worden: de ge meenteraad heeft enkele maanden geleden al ruim 8000 gulden beschik baar gesteld voor het opstellen van een voorlopige restauratieplan. Daarmee hoopt dc gemeente van CRM subsidie te krijgen voor de renovatie. Wanneer de historische pandjes aan de Jan Steenlaan be woonbaar zijn, zullen inwoners van Warmond de eerste gegadigden zijn. Bij de raadsbehandeling had de WD de huisjes liever ter verkoop aan particulieren willen aanbieden, omdat ze voor de gemeente toch maar onrendabel zouden zijn. CDA en Progressief Warmond voorkwa men dit. Op de foto onder het Jan Steenhuisje (midden) met rechts een pandje uit 1732 en links het huisje, waarin nog de watcrpolitie gevestigd is. Op de foto rechts de steen in de muur van het Jan Steen huisje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6