'Paradiso is meer dan 01 tekening van een lezer Trouw commentaar Even pauze (1) Cven pauze (2) Tien jaar oud jongerencentrum zit weer 'in de lift' uemeenten vragen ten onrechte geld Nachten kouder zo is het vlees in veiligheid vrij kom terug ijzervreter vader OENSDAG 5 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet I -let spookbeeld van massaal en ge- jwongen ontslag in de scheepsbouw •n bij het VMF-concern is gisteren vat minder grimmig geworden. De jioeilijkheden zijn (voorlopig) her- tid tot wat hanteerbaarder propor- pe eerste vier maanden gaat er len mens gedwongen de poort uit. Ie vakbeweging krijgt de tijd haar ibreng te geven in reorganisatie- lannen. Er zal straks ook geld schikbaar zijn voor maatregelen de pijn te verzachten (zoals ibsidies op de loonkosten, her- tatsingsmogelijkheden en ver- roegde uitdiensttreding.) Boven in kan de situatie straks opnieuw ;zien worden. j)it alles is het resultaat van het Iverleg dat de ministers Albeda en /an Aardenne gisteren alsnog met vakbonden en de bedrijven heb- :n gehad. Het oordeel over het )at brengt ons tevens bij een ander speet, namelijk dat de nu geboden ipening allerminst een reden is om Ie verdere toekomst rooskleurig te- emoet te zien. Het beste wat je er log van kan hopen is misschien, dat Ie gedwongen ontslagen tot een ninimum beperkt zullen blijven. laar hoe je het ook wendt of keert: an het slot zal ook hier blijken dat en aanzienlijk aantal arbeidsplaat- en verloren is gegaan en dat er dus inzekerheid is voor mensen, die ilders een nieuwe toekomst moeten te zij ietin val- de zou was olijk, livan arme brei- urtje >bott pak in de n die •rijft. al niet t dat liam man p de wel 'olgd resultaat kan positief zijn. Er is nu tenminste een situatie geschapen waarin partijen samen de gevolgen van de (toch onvermijdelijke) reor ganisatie onder ogen kunnen zien en waarin zij ook gezamenlijk mo gelijke alternatieven kunnen be spreken. „Het dictaat" is van tafel en daar kunnen wij alleen maar blij om zijn. Minister Albeda zal de eerste zijn om te ontkennen dat er sprake is geweest van zo'n dictaat. De goede bedoelingen van de minister op dit punt hoeven niet in twijfel getrok ken te worden, maar vastgesteld moet worden dat die indruk toch wel gewekt is. Trouwens, wie de regeringsstukken over de zaak nog eens naleest, bekruipt andermaal het gevóel dat de speelruimte wel erg klein is. Het bedrag van de steunverlening van bijna één mil jard gulden staat in grote lijnen vast. proberen op te bouwen, maar ook dat de mogelijkheden en perspec tieven voor het vinden van een baan steeds moeilijker worden voor de generatie die nu nog op school zit. Het oordeel over het resultaat van het gesprek van gisteren kan posi tief zijn, omdat het een adempauze schept die de betrokkenen gelegen heid geeft zich beter op de situatie in te stellen. Maar de spanning blijft en gezien het toekomstperspectief is er geen aanleiding om van „voldoe ning" te spreken. /an een onzer verslaggevers AMERSFOORT Een (toene- oend) aantal gemeenten handelt /olkomen in strijd met de wet. door lanvragers van een gemeentegaran tie op leningen voor een nieuwbouw woning een bepaald bedrag te laten jetalen iDeze beschuldiging richt de Vereni ging Eigen Huis aan het adres van de gemeenten Arnhem, Breda, Eind hoven, Enschede, Groningen. Den Bosch, Meppel, Nijmegen, Rosma len, Steenbergen en Tilburg. De bedragen (leges), die deze ge meenten de aanvragers van een ge meentegarantie ten onrechte in re kening brengen, variëren van 25 tot 192. Daartoe hebben deze ge meenten hun legesverordening ver anderd. Dit is echter, aldus Eigen Huis. volledig in strijd met de wet. Degenen die ten onrechte deze le- gesgelden hebben betaald wordt ge adviseerd, een aangetekende brief aan de gemeente te sturen, waarin de legesgelden worden teruggevor derd. door Frits van Exter AMSTERDAM Paradiso be staat tien jaar. Reden tot feest vieren en terugblikken. Waar bij de jongeren van toen zich afvragen wat er met hun psy chedelisch bolwerk, dat Am sterdam mede tot „magie cen tre" maakte, is gebeurd. Veel nostalgische gevoelens komen naar boven en met leedwezen zien de Paradiso-gangers van het eerste uur hoe hun creatie ve speeltuin, in hun ogen, is verworden tot een middelgrote concertzaal, waar het publiek na betaling zich enkele uren vermaakt of verveeld en gela ten als een kudde weer naar huis keert. De staf van dit jongerencentrum heeft het er soms nog wel eens moei lijk mee om aan te tonen dat het voortbestaan van Paradiso nog alles zins de moeite waard is. Misschien niet voor de dertigers die terugden ken aan de tijd dat hasjroken nog spannend was, maar wel voor de jongeren van nu. Het jubileum van Paradiso zal deze week in het rood-wit-blauw-geschil- derde gebouw (vroeger van de Her vormde Gemeente), dat nu een grote schoonmaakbeurt krijgt, op gepaste wijze gevierd worden. Met als hoog tepunt vrijdag een groot dansfeest met vele demonstratieparen. Punk Na vele ups en downs gelooft de staf dat Paradiso de laatste tijd weer in de lift zit. De opbloei is mede te danken aan de komst van de punk. Niet alleen de muziek, zeer eenvou dig en doeltreffend van aard, maar allés wat er bij hoort veiligheids spelden, gescheurde kleren, agressie en de onverschilligheid vindt haar plaats in Paradiso. Er zijn mensen die in punk meer zien dan alleen muziek: een nieuwe bewe ging. De agressieve muziek als uiting van het grote ongenoegen over de maatschappij. Maar het is de vraag of punk niet gewoon weer een nieuw modever schijnsel is dat na een snelle op komst weer even snel vervaagt, zoals alle vorige trends. De platenmaat schappijen hebben de muziek al lief devol in de armen genomen en lance ren de ene groep na de andere. Het toverwoord is nu „punk", want daar valt goed geld mee te verdienen. De Sex Pistols die anderhalf jaar geleden nog voor een gage van drie honderd gulden in Paradiso optra- Paradiso aan de Amsterdamse Weteringschans dat kinderen hebben genoten van een poppenkastvoorstelling." „Eerst hadden we het image van Flower Power: Perzische kleedjes, stickies en mensen met wazige blik ken. Nu moeten we ons weer van het agressieve Punkimage ontdoen." den werden binnen de kortste keren wereldberoemd. Inmiddels is de groep al weer ter ziele. „Paradiso moet geen punktempel worden, want dan sterft het met die muziek," zegt Anneke van Duiken lid van de staf van het door rijk en gemeente gesubsidieerde jongeren centrum. „Veel mensen denken nu dat Paradiso tegenwoordig alleen maar punk is. Ze vergeten dat er van alles gebeurt. Het Blazersensemble speelt regelmatig bij ons. Gister avond hadden we een salonstrijkje. Er worden theater-workshops geor ganiseerd. Er zijn poppenkastvoor stellingen, gitaarlessen en overdag zijn er repetitieruimtes voor groe pen. We willen meer aan politieke en sociale activiteiten gaan doen. In mei houdt de PSP een'manifestatie voor de gemeenteraadsverkiezingen bij ons." „Er gebeurt van alles. Maar daar hoor je niet veel over. Het is natuur lijk leuker om te melden dat er een punkgroep optrad en het een grote vechtpartij werd. waaraan de politie te pas moest komen, dan te vertellen Nostalgie Anneke van Duiken is bij het tienja rige bestaan van Paradiso niet erg gebrand op nostalgie. „Mensen moe ten zich niet te veel verdiepen in het verleden. Dat was. Het gaat er om wat er nu in Paradiso gebeurt: wie op het podium staat en wie er naar binnen loopt." Amsterdam ieek in de jaren zestig het centrum van het alternatieve we reldgebeuren. Duizenden jongeren trokken en massa naar de hoofdstad van ons land, sliepen in het Vondel park en gingen 's avonds naar centra als Paradiso, Fantasio of de Melk weg. Ontmoetingsplaatsen waar rus tig hasj gerookt kon worden zonder stiekum te doen. Waar de muziek hard en goed was. En waar je uren gefascineerd naar de veelkleurige (Foto: Erwin Verheijen) lichtshow kort kijken. Er gebeurden dingen die jongeren in geen theater, schouwburg, bioscoop of discotheek konden vinden. Frank Zappa, een begrip in de pop muziek, gaf er spontaan een gratis concert. De als „psychedelische" aangeduide groep Pink Floyd gaf in Paradiso haar eerste concert op het vasteland van Europa. Soms duurde het een hele nacht voordat de appa ratuur behoorlijk functioneerde, maar het publiek klaagde nooit. Saxofonist Hans Dulfer trad er op te midden van jongleurs en vuurspu- wers. Olga Lowina wist een gevulde zaal aan het jodelen te krijgen. De ook bij ouderen bekende Kilima Ha- waiians traden op in een passend decor van palmbomen en zeestrand met schelpen. Na een zo snelle en hevige opkomst kon de ondergang niet uitblijven. Popmuziek werd meer en meer een commerciële aangelegenheid. Het publiek werd passiever en was vaak niet bereid meer te doen dan hetgeen de staf voorschotelde verveeld te on dergaan. De drugs gingen een andere rol spelen, Meer mensen zochten hun toevlucht tot de zware verdovende middelen. Er werd druk mee gehan deld Schulden Een aantal vaste bezoekers, bezorgd over het wel en wee in Paradiso; kwamen in actie. Er werd een nieuw bestuur geformeerd dat als eerste daad de zakelijk leider de laan uit stuurde. Er was veel te veel geld uitgegeven en het bestuur had tot taak orde in de financiële warboel te scheppen. De schulden worden nu nog afgelost. Ook het drugsimago moest worden afgerekend. Anneke van Duiken: „We hebben dat hard aangepakt. Consequent werd elke dealer en spuiter geweigerd of de deur uitge zet. We hebben gezorgd voor lichten rondom het gebouw om de hande laars ook daar te weren. De tijd dat je vijf lege spuiten in het toilet vond is definitief voorbij. Er wordt hasj gerookt, maar dat gebeurt overal „In Paradiso moet iedereen graag willen komen. Mensen met ideeën kunnen vaak alleen bij ons terecht om ze uit te voeren. Maar we probe ren wel te blijven vernieuwen Het is makkelijk om dingen die aanslaan te herhalen. Het was een hele revolutie voor sommige mensen toen we na acht jaar besloten de lichtshow op te heffen. Ook nu nog zie je hier Duit sers die afkomen op de oude roem. met een slaapzak onder hun arm. vragen waar de lichtshow is ge bleven." Anneke van Duiken is ervan over tuigd dat Paradiso nog steeds be staansrecht heeft: „Het bruist weer. We hebben ons nog niet verloren in het eenvoudigweg contracteren van groepen, ze op het podium zetten en het geld opstrijken. We Zijn nog geen Veronica geworden. Bouwes Er is een bedreiging van buitenaf: de heer Bouwes in wiens grootscheepse plannen voor het Leidseplein en om geving geen ruimte meer is voor Pa radiso. Het gebouw zou te versleten zijn om inpassing in de nieuwbouw mogelijk te maken. Het project van Bouwes is na jaren nog steeds niet definitief door de gemeente goedge keurd. mede door het fel protest van actiegroepen. Het voortbestaan van Paradiso blijft echter onzeker. Anne ke van Duiken: „Ik kan me er niet zo erg druk over maken. De gemeente wil zoveel en er zijn al jarenlang allerlei plannen. Nu hebben ze het er weer over om het terrein na de sloop van Paradiso weer een zelfde be stemming te geven: er een sociaal- cultureel centrum neer te zetten. Maar dat staat er al. Laten ze maar eens komen kijken." Tekenina i, bi) voorkeur in liggeno formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Er zijn geruchten over nacht vorst. De kans daarop neemt toe naarmate een drogere stroming uit noordoost tot oost zich ver der over Nederland uitbreidt. Gistermiddag was de bewolking al tot een of twee-achtste afge nomen bij Den Helder. Gister avond omstreeks half acht werd de bewolking boven Gorredijk ook dunner. Vandaag is eerst het noorden voor een opruiming van de wol kenvelden aan de beurt, en het weerbeeld zal dan vooral visueel een stuk opvrolijken. Daarna krijgt ook midden- en zuid-Ne derland zijn kans. Gelijktijdig neemt in de nacht de kans op een temperatuurdaling tot on der het vriespunt toe. Men spreekt van lichte nachtvorst als het alleen in de onderste decimeter boven de grond vriest, bij zware nachtvorst vriest het ook op z'n minst op twee meter hoogte. Het behoeft nauwelijks te worden uitgelegd, dat dit laatste vorsttype dè gro te vijand van de vruchtbloesems is. Ook de abrikoos- en peizikbo- men waarover men gisteravond in zuidwest-Nederland bezorgd was. gaan dan gemakkelijk voor de bijl. Maarzo houdt de Eeuwigdurende kalender van de Vlaamse Toeristenbond ons voor: „als het in april nog vrie zen gaat, dan kan het nog niet veel kwaad". In mei is de bloeiende natuur veel kwetsbaarder. In Skandina- vië vriest het weer als vanouds de laatste dagen: licht tot matig in de nacht vooral in het noor den. En zo lang de hogedrukge- bieden een sterke positie innne- men van de Britse eilanden tot Noorwegen of omgekeerd, blijft het daar koud. Wel wordt er vrijdag de door tocht van een polaire depressie verwacht, via Finland op weg naar het zuidoosten bij gelijktij dige aanwezigheid van een 1032 millibaar sterke hogedrukcel boven Schotland. Bij zo'n ver houding vertoont de wind bij ons de neiging nog wat meer naar noordelijke richtingen te krimpen en soms tijdelijk naar het noordwesten terug te gaan. Maar meer dan een stofregen- buitje van de Noordzee zie ik er niet van komen, hooguit een nieuwe versombering. Tenslotte blijft het hogedrukgebied ons onder zijn vleugels houden. De Franse weerdienst laat vrij dag het maximum dichter bij ons komen dan de Engelse, na melijk boven de Noordzee. Langs de noordzijde van dit ge bied stroomt zachtere oceaan- lucht via het zeegebied tussen IJsland en Schotland in de rich ting van Skandinavië. De Ame rikanen houden het meer op een voortgezette aanvoer van polai re lucht uit noordwest tot noord aan de achterzijde van een Oost- zeedepressie en zij hebben het dan over het weer van zaterdag en zondag a.s. Zoek het maar uitechte voorjaarswarmte kan onmogelijk onze streken be reiken en daar moeten we dan maar mee leren leven. Medewerker Peter van Wely in Zoetermeer hoorde op 31 maart de eerste fitis. Dat is zeer vroeg. Vorig jaar was het pas op 5 april zo ver. Totaal heeft hij nu vijf tjiftjaf's horen zingen. De nacht- trek van de zomergangers begon tijdens de maandwisseling op gang te komen. Flip Dirkzwager in Scheveningen nam 22 maart al de eerste bladontplooiing bij de wilde kastanje waar; in Roo sendaal was het afgelopen zon dag zover. Medewerker P. M. Dekkers in Oud-Beijerland zocht gegevens bijeen over het klimaat van Buenos Aires, Ar gentinië. Tijdens de WK-hockey moest daar een aantal wedstrij den als gevolg van zware regen val worden uitgesteld. Hier is zijn oogst: de gemiddelde et- maaltemperatuur in maart is in Buenos Airos 20,7 graden Celsi us, de hoogste maximumtempe ratuur 37,9, de laagste mini mumtemperatuur 5,5. Het ge middelde verschil tussen dag en nachttemperatuur is 10.3 gra den Celsius. Normale neerslag 122 millimeter, grootste etmaal- hoeveelheid 95 millimeter. Aan tal dagen met meer dan 1 milli meter neerslag: 8. Aantal on- weersdagen 5, gemiddelde dag- zonneschijnduur 7 uur. Meest voorkomende windrichting noordoost, gemiddelde wind snelheid 2.5 meter per seconde, aantal onbewolkte dagen ge middeld 7, geheel bewolkte da gen gemiddeld 8. gisteravond 17 uur Temp Amsterdam geheel bow De Bilt geheel bcw 7 Deelen geheel bcw 6 Eelde geheel bcw 6 Eindhoven geheel bew. 7 Den Helder zwaar bew 7 Rotterdam geheel bew 7 Twente geheel bew 6 Vltsslngen geheel bew 8 Zd Limburg geheel bew 8 Aberdeen geheel bew 7 Athene regen 14 Barcelona zwaar bew Berlijn regenbui 11 Bordeaux hall bew Brussel geheel bew 8 Frankfort zwaar bew 13 Geneve onbewolkt 14 Helsinki licht bew. 4 Innsbruck zwaar bew 14 Klagenfurt geheel bew 13 Kopenhagen onbewolkt 10 Locarno zwaar bew 16 Londen geheel bew 8 Luxemburg zwaar bew 10 Madrid regen 10 Malaga zwaar bew 16 Mallorca zwaar bew München zwaar bew 11 Nice hall bew 16 Oslo onbewolkt Parijs zwaar bcw 13 Rome licht bew 20 Split zwaar bew 17 Stockholm licht bew 4 Wenen half bew 13 Zürich zwaar bew 12 Casablanca zwaar bcw 16 Istanbul regen 14 Tunis half bewolkt 18 HOOGWATER donderdag 7 apnl, Vlissin- "gen 2.01-14 25. Harlngvhetslulzen 2 17-14.37. Rotterdam 3 56-1640. Scheve ningen 3 11-15 33, IJmuiden 3 48-16 08. Den Helder 7 47-20.23. Hurlingen 10.20-22.38. Delfzijl 12 21 Een van de origineelste verhalen over kunstgebitten komt uit Em- men, en het is nog echt gebeurd ook, zegt de inzendster. Een vrouw die 's morgens in Emmen naar de kerk ging, vond vlakbij de kerk deur een gebit. Zo gauw de dienst was afgelopen, stelde ze zich bij de uitgang op en ontdekte daar een vrouw die met gebogen hoofd liep te zoeken. Ze bleek het gevonden kunstgebit verloren te zijn. dat niet van haarzelf, maar van haar man was. De man was niet meegegaan naar de kerk, en om te voorkomen dat hij intussen al het zondagse vlees zou opeten had ze zijn tanden en kiezen voor de veiligheid maar in haar zak gestopt. Wat een lezer uit Baarn omstreeks 1950 meemaakte, zou nu niet kun nen. In die tijd reisde hij veel in de noordelijke provincies en wilde na een vermoeidende dag zo gauw mo gelijk naar zijn huis in Leeuwar den. Maar de trein bleef op een klein stationnetje in Leeuwarden zo lang staan, dat iedereen ging kijken wat er aan de hand kon zijn. er was in de verste verte niets te zien. Totdat er opeens een fietser over een landweggetje kwam aan- racen, diep over het stuur geboden. Hij smeet zijn fiets op het perron netje neer en rende naar de trein, waar onze lezer de deur opendeed en de hijgende man naar binnen hees. Prompt vertrok de trein. Toen de fietser een beetje op adem gekomen was, vertelde hij waarom de trein zo lang stil had gestaan: „Een kwartier geleden was ik hier ook al, maar toen ontdekte ik dat ik mijn gebit thuis had laten liggen. Ik vroeg de stationschef dus om de trein even te laten wachten, zodat ik het onderdehand gauw kon op halen." Omdat het te veel ruimte zou ver gen de drie nu nog resterende ge bitten-verhalen aan het boven staande toe te voegen, h^ '.dt u die tot een volgende keer te goed. Dat zal dan waarschijnlijk de laatste aflevering van dit tanden- en kie- zenfeuilleton worden, maar voor het zover is hebben we nog een berichtje over hetzelfde onderwerp uit een vooroorlogse krant en een opstel van een jongetje dat blijk baar niet met zijn tandarts weg loopt. Het bericht uit de Nieuwe Haagsche Courant van 15 maart 1928 pleit voor het standpunt van sommige tandartsen en gebitten- dragers om de prothese 's nachts niet in de mond te houden: „The Grevenbicht (Lb) heeft de 30-jarige S. 's nachts zijn kunstgebit inge slikt. S. was sedert kort gehuwd. Hij is in levensgevaarlijke toestand' naar het ziekenhuis te Sittard over gebracht". Het opstel van het jon getje uit het Friese Hallum vonden we onlangs in de Leeuwarder Cou rant: „De tandarts is op school. Auke en nog meer moeten er heen. Dat is heel leuk. Want ik hoef er niet heen. Maar vanmiddag is de pret eraf. Want vanmiddag moet ik naar Leeuwarden. En daar moet ik naar de tandarts. Maar ik krijg die man wel die dat verzonnen heeft. En ik laat hem zien wat dat is. Ik boor hem al zijn tanden en kiezen kapot. En dan zal hij ook janken". Een van de beroepen waarvan de meeste Nederlanders nog vinden dat het „typisch mannenwerk" is, is dat van brandweerman. Onlangs werden er in ons eigen land nog vrouwelijke sollicitanten naar zo'n betrekking afgewe zen, alleen omdat (brandweer-)mannen niet samen met vrouwen een brand wensten te blussen, maar op den duur zal ook de hardnekkigste nee-zegger het voorbeeld van sommige andere landen wel moeten volgen, waar een vrouw bij de brandweer al heel gewoon is. In het dorp Otterup op het Deense eiland Funen bijvoorbeeld bestaat de complete brandweer uit getrouwde vrouwen. Een jaar of twee geleden waren „brandweervrouwen" ook daar nog een heel experiment. Daar zijn ze in Otterup allang overheen, sinds ze ontdekten dat het water waarmee vrouwen een brand blussen precies hetzelfde effect heeft als toen er nog mannen achter de slangen stonden. Zo kan het ook: „Sympathie, dat draag je in je binnenste. Daar is ieder mens vrij in. Ik ben rooms- katholiek, maar wel lid van de NCRV, en ik zal nooit CDA of VVD stemmen. Zo heeft ieder mens zijn 'eigen willetje en opvatting". (Uit een brief in de NCRV-gids). Volgens de Zambia Daily Mail wil de regering van Zambia alle onge trouwde vrouwen terugroepen die op Zambiaanse ambassades en consulaten in het buitenland wer ken. Die vrouwen zijn. aldus de krant, geen fraai visitekaartje voor het land. Integendeel, ze schaden zijn reputatie over de grenzen. „Ze flirten maar raak en misdragen zich met de buitenlanders, en velen van hen raken nog in verwachting ook," beweert minister Siteke Mwale van buitenlandse zaken in het dagblad. Daarom vindt hij het hoog tijd dat alle ongetrouwde Zambiaansen, ook die zich keurig gedragen, naar hun land terug komen. Nog maar net had een Pakistaanse bouwvakker in Koeweit een weinig voedzame, maar wel bijzonder sterk ijzerhoudende maaltijd ach ter de kiezen, of hij kreeg hevige buikpijn. Ijlings werd hij in een ziekenhuis op de operatietafel ge legd, waar chirurgen niet minder dan 117 spijkers en andere stukken metaal uit zijn maag visten. Een paar spijkers waren zelfs langer dan tien centimeter. De bouwvak ker bleek met zijn kameraden ge wed te hebben, dat hij handenvol spijkers zou kunnen verorberen. Hij bracht het inderdaad tot de held van de dag. maar zijn feest stemming heeft niet erg lang geduurd. De vrouw wordt dit Jaar 55 Jaar, en nog altijd wil haar vader haar niet als zijn dochter erkennen. De Zweedse dochter en haar 75-jarige moeder hebben de nu 74-jarige man voor de rechter gedaagd, waar de voorgeschiedenis te uit en te na werd behandeld: de moeder vertel de de rechtbank, dat ze in oktober 1923 op het -veld werkte, toen de man op de fiets langs kwam. Hij stapte af, maakte een praatje met haar en van het een kwam het ander. Na die dag wilde hij niets meer met haar te maken hebben. De man beweerde dat hij, trainend op zijn fiets, inderdaad langs dat land gereden was, maar nooit was afgestapt. Aan de hand van bloed proeven kon de rechtbank bewij zen dat hij toch de vader moet zijn en zo heeft de dochter op middelba re leeftijd adan eindelijk een vader zij het niet van ganser harte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5