Waldheim opent nieuwe G vleugel van Vredespaleis Hooahoudt NKV: geloof blijft bron van inspiratie Acties bij Hoogovens in landelijk kader i'Meer gewicht hechten aan internationale orde' Plan gericht op behoud werk Kampeerders vechten voor hun rechten Verlies gevreesd arbeidsplaatsen in kartonindustrie Actieplannen Kind onder lading huisvuil bedolven Griekse premier in Nederland Kamer onderzoekt zelf 'gedwongen- 'boycot van Israël Geen geüniformeerd protest VVDM bii bezoekgeneraalHaig Bonden overwegen vordering (10 min) op suikerindustrie Energieprijs vraag Voorzitter Wim Spit op Katholieke Hogeschool Tilburg: AmroPrivérekening A/OENSDAG 5 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers lnomVaiDEN HAAG Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft in aanwezig- jheid van koningin Juliana het nieuwe gebouw voor het internationaal gerechtshof in Den Haag in •digen gebruik genomen. Het is gebouwd in de tuin van het Vredespaleis, heeft negen miljoen gulden mag onlgekost en biedt ruimte aan ongeveer vijftien rechters en hun staf. '.laan. ideze an te apte een i te format}, >ening ie tot d« rado's. ;men. emen e staan igeach Ter gelegenheid van de opening ont- «*-' Bvicgciuiciu van uc u^iiuig urn.- inff Jhulde de Presider>t van het interna tionaal gerechtshof, dr. Eduardo Ji menez de Aréchaga, in het trappor taal van het nieuwe gebouw een pla quette met de (Latijnse) spreuk van Cicero „De basis van rechtvaardig heid is geloofwaardigheid, dat wil zeggen de onveranderlijke geldig heid van afspraken en overeenkom sten". De president herinnerde aan een uitspraak van koningin Wilhel- mina, waarin zij wenste dat het Vre despaleis door de tijden heen een symbool zou zijn van menselijk stre ven om de verschillen tussen de na ties op een vreedzame manier op te lossen. Erkenteli kheid Secretaris-generaal Waldheim aan- "vaardde het nieuwe gebouw namens de Verenigde Naties van de voorzit ter van het bestuur van de Carne- giestichting, dr. J. H. van Royen. De Oostenrijker sprak zijn erkentelijk heid en dank uit voor de rol, die Nederland gespeeld heeft bij het tot stand komen van het internationaal t :i en 5P e naar dige Door betert. ,en van lerden ;en egenop ^er taling n >et hij en dat gerechtshof. „In de zeventiende eeuw legde Hugo de Groot al de bais voor het moderne internationale recht." Volgens Waldheim moet het oplos sen van verschillen tussen landen op vreedzame wijze gebeuren. „Maar dan moeten de landen wel meer ge wicht hechten aan een internationa le orde op lange termijn dan aan hun eigen kleinere nationale belangen. Wij hebben dit stadium in de mense lijke historie echter nog niet bereikt. Omdat politieke macht het interna tionaal gedrag bepaalt, missen we nog steeds een consequent en be trouwbaar systeem om te blijven streven naar internationale vrede en veiligheid, gebaseerd op een alge meen respect voor het internatio naal recht." Kurt Waldheim constateerde dat we tenschap en technologie de mens heid in een tijdperk van afhankelijk heid hebben gedreven. „Onze politie ke instellingen hebben net zo min als onze politieke wil gelijke tred gehouden met deze vooruitgang. Maar ik geloof dat regeringen lang zamerhand beginnen in te zien dat onbeperkte vrijheid van handelen niet langer meer de beste of meest geschikte uiting van hun nationale onafhankelijkheid is." Verandering De secretaris-generaal zag een ver andering in de activiteiten van de Vernigde Naties. „Onze dagelijkse bezigheden strekken zich uit over terreinen als ontwapening, ruimte vaart, mensenrechten, milieu, econo mische en sociale aangelegenhe den." Volgens Waldheim was daar het begin in af te lezen van de ont wikkeling van internationale wetten, afgesteld op de eisen van de volgen de eeuw. „die wij snel naderen". Waldheim merkte op dat het Hof bezig is zijn regels te herzien en zijn procedures te vereenvoudigen en te versnellen, zodat iedereen er gemak kelijker een beroep op kan doen. Hij onderstreepte de suggestie dat ook hij zelf als secretaris-generaal een uitspraak aan het Hof zou kunnen vragen. Koningin Juliana was ook aanwezig bij de ingebruikneming van het gebouw voor het internationaal gerechtshof. Hier praat zij met secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN, die de opening verrichtte en mr. Luns, secretaris-generaal van de NAVO. >nd Van een onzer verslagge,rers VELSEN De werknemers van Hoogovens zullen niet alleen, maar in het kader van een landelijk actieplan van de Industrie bonden NW en NKV acties voeren nu de CAO-onderhandelin- gen bij het staalconcern zijn mislukt. Het landelijke actieplan van de industriebonden is gericht op het behoud van de werkge- lijk vai) legenheid in de diverse bedrijfstakken en ondernemingen, waar het CAO-overleg op het punt van de arbeidsplaatsenovereen komsten is vastgelopen. ADVERTENTIE ieten !t (e niets nwe wel in en is d niet vast. DEN HAAG Langzamerhand be ginnen de drieëneenhalf miljoen kampeerders in Nederland (vooral de mensen die met hun caravans vaste standplaatsen huren) zich bewust te worden van hun rechteloosheid. Klachten over wantoestanden en vooral de doorberekening van veel te hoge prijzen, zijn niet van de lucht. Met het doel die kampeerders enige bescherming te bieden is in Den Haag een landelijke federatie kam- peergroeperingen in het leven geroe pen. Dat heeft namens deze federatie de heer P. VV. Vanderschee uit Den Haag gisteren meegedeeld. De wantoestanden komen vooral tot uiting in de verhouding van de exploi- tant en eigenaar van het terrein tot de huurder of kampeerder. De federatie wil dat in de toekomstige kampeer- weg een goede rechtsbescherming van die kampeerders tot stand komt. De nieuwe federatie herinnert aan uitspraken van de Consumentenbond of van het tv-programma „Koning Klant". Daar zijn herhaalde malen klachten gedeponeerd over vrij grove schandalen, waarbij bovendien steeds het noemen va4i namen moest worden vermeden, omdat de kam peerders bevreesd waren voor repre sailles van de eigenaar van het terrein. Daarnaast wordt gewezen op de hoge provisies die de eigenaar van kam peerterreinen opstrijkt, omdat deze dikwijls het huren van een stand plaats afhankelijk stelt van de aan koop (via hem) van een caravan, al dus de federatie. Voorts bestaan in ons land ook grote verschillen in prijs voor de huur of pacht, terwijl er ook veel mankeert aan de huuropzeggins- passages in de contracten. Gr.): Hilvej achtej ;e Wil J. KJ a Vries tj •de: A en: Cama ïvel, dl iynodé eid uil óngeri irtsbis m zij| ieke el in on tiet a gelooi nbroq 1, die ij et, da ïr daj :rmonl en rel pgero k. „B leer e en bi n brie Dp zi; :k vo< is. H ochie t diss rg, BI gswei enhei ssieb n ga >m ee missi s ker Ie ken onlo iet kerl eerd selijfc i Bij Hoogovens struikelde het CAO- I overleg over de invoering van een j experiment met vijfploegendiens ten. Hoogovens wil, dat de werkne mers zelf voor de kosten moeten opdraaien en daarvoor bijna acht j procent van hun loon zouden moe- ten inleveren. Dit is voor de bonden niet aanvaardbaar. De Hoogovens- j werknemers zijn bereid 1,5 procent loon op, te geven (goed voor vijftien^ i miljoen gulden), maar zien hiervan nu af omdat er toch geen zicht op is, 1 dat de experimenten van de grond i zullen komen. De leden van de Industriebonden NW en NKV keurden gisteren het beleid van hun bonden in overgrote meerderheid goed. Een handvol werknemers wilde echter niet wach ten op een landelijk actieplan, maar onmiddellijk acties voeren. Dit werd door districtsbestuurder Henk Krul van de Industriebond NW bezwo ren. „Wij staan als vakbonden ster ker als we in een landelijk gecoördi neerde opzet tegen de houding van de werkgevers in het geweer komen". De industriebonden voelen er ook niets voor om met Hoogovens te praten over een sociaal plan ter be geleiding van de reorganisatie van de onderneming. Besloten is een te legram aan minister Albeda te stu ren. waarin wordt geëist, dat de mi nister geen geld in dat plan steekt zolang de industriebonden er hun goedkeuring niet aan hebben ge hecht. De Industriebonden CNV, de Unie BLHP en de Vereniging van hoger hoogovenspersoneel zetten het overleg over een sociaal plan wel voort. In Amsterdam-Noord, Landsmeer, Purmerend en Monnickendam gaan de gezamenlijke actiecomités van werknemers in de scheepsbouw en de metaalindustrie aan nieuwe actie initiatieven werken. Begonnen wordt met de voorbereiding van een demonstratieve manifestatie tot' be houd van de werkgelegenheid in ge noemde bedrijfstakken. Besloten is voorts de drie industriebonden en de werknemers te steunen in hun strijd voor het openhouden van de nieuw- bouwafdeling van de NDSM. Vervolg vin p«fin> I Wel gaan de Industriebonden NVV en NKV positie en toekomstmoge lijkheden van de ondernemingen van de vier concerns bestuderen. Arie Groenevelt: „Onze mensen bij de NDSM zijn al met economen van de gemeente Amsterdam aan de slag. Ook in Rotterdam zijn onze kaderleden bezig met het opstellen van rapporten." De Industriebon den zullen deze rapporten gebruiken in het overleg met de vier concerns." Dat overleg, aldus Groenevelt, zal gevoerd worden op het scherp van de snede. „De acties zijn weliswaar opgeschort, maar als de werkgevers spelletjes gaan spelen, gaat de beuk er onmiddellijk in." Garantie De Industriebonden NW en NKV zijn nu weer bereid om aan het over leg in de Beleidscommissie Scheeps bouw te gaan deelnemen, mits de werkgevers in de scheepsbouw ga randeren, dat een deel van de nieuw bouw bij NDSM gespaard zal blijven en de activiteiten van de Gusto- werven in het RSV-concem worden geïntegreerd. Tenslotte gaan de Industriebonden NW en NKV de metaalwerkgevers (verenigd in de FME) verzoeken om op basis van het besprokene in Den Haag (Groenevelt: „Er is een APO geboren bij de vier concerns die deel uitmaken van de FME") de CAO- onderhandelingen te heropenen. Deze onderhandelingen zijn vastge lopen, omdat werkgevers en werkne mers het niet eens konden worden over arbeidsplaatsenovereenkom sten. HEERLEN (ANP) De zesjarige Eddy Frissen uit Heerlen is gister middag dicht bij huis onder een enorme hoeveelheid huisvuil bedol ven en op slag gedood. Het kind speelde samen met een neefje in een niet omheinde voorma lige zandgroeve op een diepte van ongeveer 25 meter. De spelende kin deren werden verrast door een vrachtwagen die vanaf de rand van de groeve een lading huisvuil loste. Eddy Frissen werd hieronder bedol ven. Zijn neefje kon nog tijdig aan de lading ontkomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Pvda-Kamerle- den Van der Hek en Spieker vrezen een groot verlies aan arbeidsplaat sen in de Nederlandse massief kartonindustrie. De twee Kamerle den zijn bang, dat gerezen financiële moeilijkheden lelden tot een „koude sanering" van deze bedrijfstak. Door het harde nee van twee bedrij ven tegen de betaling van een aantal sociale maatregelen zou de overheid een veel hoger bedrag moeten neer tellen voor de kartonindustrie dan eerder berekend was. Het ministerie van economische za ken zou wel bereid zijn dat extra geld op tafel te leggen, maar zou inmiddels op een weigering van het ministerie van financiën gestuit zijn. Van der Hek en Spieker willen via schriftelijke vragen aan minister Van Ardennen van economische za ken opheldering. De Griekse premier Karamanlis is gisteren in Nederland aangeko men voor een officieel bezoek aan ons land. Op het vliegveld Ypenburg werd hij afgehaald door premier Van Agt. De Kamerleden willen allereerst we ten of het waar is, dat twee bedrij ven, KNP-Kappa en Buhrman Tet terode, niet van plan zijn een aantal andere bedrijven over te nemen, zo als de begeleidingscommissie mas- siefkartonindustrie (BMI) heeft aan bevolen. In deze commissie zitten Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat zelfstandig onderzoeken in hoeverre het Nederlandse bedrijfsle ven door Arabische landen gedwon gen wordt tot boycot van Israël en tot discriminatie van Joden. Dat is gisteren besloten door drie Kamer commissies. naar aanleiding van een rapport van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI). De ministers Van der Klaauw en Van Aardenne hadden zich eerder niet tot een dergelijk onderzoek bereid getoond. De Kamercommissies van onder meer buitenlandse zaken en econo mische zaken willen op korte ter mijn een bijzondere Kamercommis sie instellen, die om te beginnen moet onderzoeken wat er precies aan de hand is. Daarna wordt niet uitgesloten dat er een parlementaire enquète-nieuwe-stijl komt waarbij dan Nederlandse bedrijven zouden kunnen worden gehoord over de reële gang van zaken. Volgens het CIDI worden Neder landse bedrijven gedwongen handel met Israël achterwege te laten in dien ze zaken met Arabische landen willen doen, en wordt of werd van Nederlanders die door Nederlandse bedrijven naar Arabische landen voor werk werden uitgezonden een niet-Jood-verklaringen verlangd. De Tweede Kamer wil dit, zo bleek gis teren, tot de bodem uitgezocht hebben. vertegenwoordigers van de over heid. de vakbeweging en de werkge versorganisatie VNO (dus niet de ondernemingen in de bedrijfstak). De twee bedrijven zouden niets wil len weten van een door de BMI voorgestelde sociale regeling, met onder meer vervroegde uittreding van oudere werknemers. Daarbij komt, dat deze „sociale kosten" niet op achttien miljoen (zoals eerder berekend was), maar op zevenen twintig miljoen uitkomen. De over heid zou daarvan tweeëntwintig mil joen Voor haar rekening moeten ne men. in plaats van de eerder ge raamde 0,6 miljoen, aldus de Ka merleden. Boycot Outspan protesteert tegen verkoop 'bloedwijnen' LEIDEN De Boycot Outspan Ak- tie (BOA) heeft de wijnimporteurs Jevline Ltd. in Alphen aan den Rijn en R. ten Voorde in Apeldoorn ge vraagd op te houden met de verkoop van Zuidafrikaanse wijnen. Een aantal klanten van de bedrijven heeft de BOA attent gemaakt op een reclamecampagne voor deze wijnen uit Zuid-Afrika. In een brief aan de importeurs schrijft de BOA, dat de handel in Zuidafrikaanse produkten directe steun aan het Apartheidsregime in dit land betekent. De actiegroep haalt een uitspraak aan van premier John Vorster die luidt: „Iedere keer als een Zuidafrikaans produkt wordt gekocht, wordt een nieuwe bouwsteen toegevoegd aan de muur van ons voortbestaan." De BOA wijst de wijnimporteurs op de ruime navolging, die de boycot actie van de Zuidafrikaanse Out- span-sinaaspappelen heeft gekre gen en vraagt hen de campagne voor „bloedwijnen" zo snel mogelijk te staken. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de WDM heeft er gisteravond bij nader inzien vanaf gezien om in uniform te demonstreren bij het Haagse congresgebouw, waar NA VO-opperbevelhebber generaal Haig sprak. De VVDM heeft het bezoek van Haig aan ons land benut om zijn afwijzen de houding tegenover de legering van een tweede Nederlandse brigu de in West-Duitsland nog eens te onderstrepen Daartegen demon streerden gisteravond een aantal be stuursleden en leden van de solda tenvakbond bij de ingang van het Haagse congresgebouw Aanvanke lijk had het WDM-hoofdbestuur daarbij in uniform willen verschij nen, maar staatssecretaris Van Lent van defensie verbood dit via een dienstbevel. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag dat een aantal VVDM-bestuur- ders dit dienstbevel zouden negeren volgde men het toch op „omdat het om de zaak van de legering in Duits land gaat en niet om de uniform kwestie op zich." Een aantal gewone leden van de VVDM dat wel in uni form demonstreerde verwijderde zich op bevel van enkele marechau.v see-functionanssen uit de „officiële groep demonstranten" UTRECHT (ANP) De bij de CAO voor de suikerindustrie betrokken kaderleden van de industriebonden NW en NKV hebben gisteren verga derd over het vastlopen van de on derhandelingen over de nieuwe CAO. Ze besloten, eind april nog een keer met de onderhandelingsdelega tie van de werkgevers om de tafel te gaan zitten. Als dat gesprek geen resultaten oplevert zullen de onder handelingen worden afgebroken. Tevens zullen de bonden dan juris ten inschakelen om na te gaan of er voldoende gronden aanwezig zijn om van de werkgevers tien miljoen gulden te vorderen wegens het niet uitbetalen van vakantierechten die negen jaar lang gedurende de cam pagnes zijn opgebouwd. De onderhandelingen over de CAO voor de ongeveer 7.000 werknemers van de Suikerunie (zeven vestigin gen), de Centrale Suikermaatschap pij (zes vestigingen), de kandijfa- briek van de gebr. Gilse in Roosen daal en de Zuid-Nederlandse Spiri tusfabriek (fabrieken in Bergen op Zoom en Delfzijl plus de centrale potasraffinaderij in Bergen op Zoom) strandden vorige week woensdag, doordat de werkgevers volgens de bonden voorstellen heb ben gedaan die een verslechtering Inhouden van de arbeidsvoor waarden. UTRECHT (ANP) - Het Koninklijk instituut van ingenieurs (KIvl) heeft een prijsvraag uitgeschreven om loslopende ideeën voor energiebe sparing boven tafel te krijgen. In zenders kunnen zich toeleggen op vier categorieën: ideeën die ieder mens ter harte zou moeten nemen, ideeën die door het bedrijfsleven zouden moeten worden overgeno men, ideeën die door de overheid zouden moeten worden gestimu leerd of toegepast, en ideeën voor het zoeken naar oplossingen in an dere dan de bestaande oplossingen. Alle concrete ideeën worden gepu bliceerd in het verenigingsblad De Ingenieur van 15 juni. „Hebt u geen goedkopere, waar al leen ons land op staat?" Gehoord bij de Amro Bank. (9) Van onze sociaal-economische redactie TILBURG „Het is je reinste onzin te beweren dat het NKV door de stap naar de Federatie Nederlandse Vakbeweging zijn diepste levensovertuiging over boord zou hebben gezet. Wij erkennen geloof en levensbeschouwing als bron van inspiratie voor vakbewegingsactiviteiten, maar dat dwingt niet tot het vasthou den aan confessionele organisaties." /eg, nu heb ik toch de hu prijs in een schoonhcidszucdslrijd gewonnen. Kan 'l geld nu ook op m 'n Amro Ihivackcning gcsion worden? Natuurlijk mevrouw. Even uw rekeningnummer opgeven en 't komt in orde. Kan ik als Amro Prrvcrckening- houder nu ook gemakkelijk een reisverzekering afsluiten? Ja, hoor. Dat maken we ook voor u in orde. bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar Met deze uitspraak verdedig de NKV-voorzitter Wim Spit gisteren op een discussiebij eenkomst over „confessiona- liteit en organisatie" van de Katholieke Hogeschool Til burg de overgang van het NKV naar de FNV Spit de* batteerde met een aantal ver tegenwoordigers van katho lieke organisaties en institu ten over de vraag of geloof en levensbeschouwing als orga nisatiebeginsel een dwingend karakter dienen te hebben. Een vraag, die onder andere door de voorzitters van de KRO en van het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond en door prof. A. G M. van Melsen van de Katholie ke Universiteit van Nijmegen bevestigend werd beant woord. Spit ontkende het „dwingend karakter" van de confessio nele organisatie en wees erop dat de FNV betekenis van geloof en levensbeschouwing voor het vakbondswerk wel degelijk erkent. Bovendien zegt de federatie: „In de door fusie gevormde organisatie zullen personen en groepen ruimte dienen te hebben om vanuit het geloof of levenso vertuiging een inbreng te le veren." Deze uitspraak is actueel om dat de FNV ln december be sluiten zal nemen over een verdere uitwerking van de re latie geloof en vakbeweging. Vrijblijvend „We zullen er", zei Spit, „voor moeten waken dat het geen vrijblijvende kwestie wordt. De resultaten van de be schouwingen over geloof en vakbeweging zullen hun uit werking moeten krijgen in het beleid. Niet onze gesprek ken met de bisschoppen, met de hervormde kerk. het hu manistisch verbond en straks met de gereformeerde kerken zullen bepalen op welke wijze binnen een pluriforme vakbe weging als de FNV geloof en levensbeschouwing gestalte moeten krijgen, maar de mate waarin de leden zich daarop laten aanspreken", aldus Spit. In de discussie wees Spit de tegenstelling tussen de con fessionele en de nlet-confessi- onele levensbeschouwing af „Ik constateer herhaaldelijk dat ik vanuit mijn katholieke geloof exact tot dezelfde maatschappij-visie kom als mensen die vanuit een ande re levensbeschouwing opere ren", aldus de NKV-vooralt- ter. die juist vanuit de zorg voor de zwakken in de sa menleving een sterke, doel matige eenheidsvakcentrale bepleitte. Hij gaf overigens toe dat het voorbeeld van de katholieke en christelijke werkgroepen binnen de PvdA erop duldt dat de behoefte aan bezin ning op geloof en levensbe schouwing binnen neutrale organisaties kennelijk toch niet zo groot is. „Daarom zul len geloof en levensbeschou wing moeten doorklinken in het dagelijkse beleid Ge beurt dat niet dan zal de aan dacht ervoor een snelle dood sterven Herkenbaar gezicht De voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkge versverbond. Ir J de Wit ver dedigde op zijn beurt de con fessionele organisatie. Als je je levensbeschouwing tot uit drukking wilt brengen, dan heb je daar een organisatie met een herkenbaar gezicht voor nodig, zei hij. Een Indivi dueel streven om op basis van het evangelie Iets te ver werkelijken van de gewenste maatschappelijke inrichting noemde hij onrealistisch „Daar heb je de kracht van een organisatie voor nodig" Prof. dr W. Luypen uit Til burg merkte op dat een eco nomisch systeem dat is geba seerd op schraapzucht niet in verband mag worden ge bracht met de confessie. Dit systeem heeft geen relaties meer met de inhoud van ons geloof", zei hij. „Zelfs de vak beweging, die pretendeert om op te komen voor de zwakken, kan niet veel meer doen dan wat terug- schrapen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3