Gereformeerden stellen zich weer achter racisme-fonds Dominee van Hem bij feest in VS Meyer Mossel overleden Gereformeerden tegen buitenhuwe lijkse bemiddeling ://-y - 7 Vijk'JL 0 -Vv ir Oeroude handschriften en ikonen gevonden Hadden ze dat stukje nu wel of niet gelezen? VANDAAG Voorbijgangers WOENSDAG 5 APRIL 1978 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteren besloten door te gaan met het aanbevelen aan de kerkleden van het speciale fonds dat gesticht is door het programma van de wereldraad van kerken tot bestrijding van de rassenwaan (PCR). Dit besluit is genomen met 53 voor en 12 tegen. Het gevolg is waarschijnlijk dat de Nederduitse Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika haar band met de Ne derlandse gereformeerden zal ver breken. De Zuidafrikanen hebben dit besluit reeds in beginsel geno men in 1976. De Nederlandse gerefor meerden reageerden destijds hierop met de opschorting van hun eerder gedane aanbeveling van het PCR en zij deden een beroep op de N.G. Kerk. een gesprek te beginnen waar ook de zwarte-, kleurlingen- en In- dièrkerken aan zouden kunnen meedoen. Dit voorstel werd door de blanke gereformeerden afgewezen In plaats daarvan nodigden zij de Nederlan ders uit voor een ontmoeting, die de Nederlanders in augustus 1977 aan vaarden. De ontmoeting had plaats in Januari en heeft niet geleid tot meer wederzijds begrip Intussen waren de vrijheidsbeperkingen van onder meer dr Beyers Naudé en het verbod op verschillende organisaties waaronder het Christelijk Instituut uitgesproken en was de zwarte ge weldloze leider Steve Biko in de ge vangenis omgekomen. In de Nederlands-Zuidafrikaanse ge sprekken bleken de Zuidafrikanen hiervan weinig onder de indruk en niet bereid de regering hiervoor te kritiseren. De poging tot gesprek bleek dientengevolge mislukt. Tegenvoorstel Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Van alle huishoudens in ons land waren in 1976 drie procent ongehuwd samenwonend. In 1977 was dit reeds 4 procent. In Zweden is dit getal opgelopen tot 12 procent. Een derde van de jongeren in ons land ziet geen bezwaar tegen ongehuwd samenwonen. Nu deze leefvorm blijkbaar in zwang lijkt te raken, komen er ook steeds meer mensen bij het kerkelijk huwe lijksbureau «het landelijk centrum voor huwelijkscontacten), die wel een duurzame relatie willen, maar niet willen trouwen. Dit bureau vindt het Juister geen gegadigden voor relatiebemiddeling in te schrij ven die niet een officieel huwelijk op het oog hebben. Het centrum wil daar een apart bureau voor oprich ten. het centrum van duurzame rela ties (CDR). Deze ontwikkeling plaatst de kerken voor de vraag, of zij medewerking moeten verlenen aan de oprichting van zo n centrum. Hiermee verbon den is de vraag hoe kerken denken over ongehuwd samenwonen. Daaro ver sprak de gereformeerde synode maandagavond Deputaten voor ge reformeerd maatschappelijk werk vonden, dat de kerk zich niet blind mag tonen voor een kennelijk be staande maatschappelijke nood. De commissie van rapport uit de synode erkende deze nood. maar vond toch dat de kerk buitenhuwelijkse relatie vormen met kan bevorderen en dus ook met kan meewerken aan de tot standkoming van het CDR. Hoewel de synodale commissie ten slotte de meerderheid van de syno deleden aan haar kant kreeg, maak ten verscheidene synodeleden duide lijk dat het hier ging om een verschil tussen stad en platteland. Ds J. P. Haspels uit Amsterdam, zelf naar eigen zeggen vader van kinde ren die voor buitenhuwelijkse sa menwoning hebben gekozen, pleitte ervoor deze mensen niet in de steek te laten Ouderling A. G de Kruyk uit Ameide stelde echter vast. dat bij hem in het dorp het ongehuwd sa menwonen nog onbekend is. Ds S van den Veen uit Krimpen aan den IJssel. ook uit de randstad, ver telde uit zijn pastorale praktijk, dat je soms mensen die gescheiden zijn. moet afraden meteen maar weer te hertrouwen Ongehuwd samenwo nen is dan een noodzakelijke pasto rale raad. aldus ds Van der Veen. Ds G. Oppedijk uit Drachten vroeg zich daarentegen weer af. wat de gemeen te zou zeggen wanneer de kerk offici eel tegemoet zou komen aan de be hoefte aan buitenhuwelijkse relatie bemiddeling. Pastoraal heeft ds Op pedijk „totaal geen moeite" met sa menwoners. maar hoe komt een sy nodale uitspraak bij de gemeente over0 Ouderling mevrouw M Tig- chelaar-de Rooy uit Middenmeer. vreesde dat zo n besluit uitgelegd zal worden als ondermijning van het hu welijk. De synode ging daar in meerderheid in mee. Ook het voorstel van ds A. Corporaal uit Zeist, de zaak eerst nog eens in studie te nemen, kon geen genade vinden in de ogen van de synodeleden Tegen deze achtergrond sprak de gereformeerde synode gisteren op nieuw over het PCR. Aan het begin van het debat introduceerde ds D. H. Borgers uit Den Ham een tegenvoor stel dat hij had opgesteld samen met ouderling T. de Ruig. waarin be toogd werd dat de kerk geen steun aan verdrukten kan geven via niet- kerkelijke organisaties zoals bevrij dingsbewegingen. Ouderling De Ruig vroeg zich af waarom de steun niet via het eigen werelddiakonaat wordt verleend. „Wat doet ons we relddiakonaat onder voor de wereld raad?" vroeg hij. Ds A. C. Hofland uit Delft, de asses sor van het synodebestuur, zette uit een dat hij in tegenstelling tot wat prof. dr K. Runia in het Centraal Weekblad had gemeld, geen tegen stander is van het PCR en in plaats van via dit kanaal alleen door diako- nale organen steun aan slachtoffers van het racisme wil geven. Jongeren-afgevaardigde Leo Euser sprong ds Hofland bij en wees erop dat het PCR de wortel van het racis me tracht te bestrijden, terwijl het diakonaat iets doet aan de gevolgen ervan. Ook ds P. Verschoor uit Oss meende dat PCR en diakonaat el kaar aanvullen Ds E F. Alberts, de afgevaardigde van de Evangelisch Reformierte Kir-' che in Nedersaksen herinnerde aan het derde rijk. toen in de kerk teveel vrees bestond voor politieke onder werpen. Dat gebeurt volgens hem ook in Zuid-Afrika. Daardoor wor den de kerkelijke hulpkanalen ver stopt en ontstaat de noodzaak voor hulp via andere wegen zoals de be vrijdingsbewegingen. Prof. dr J. Verkuyl uit Amsterdam vroeg de synode een oproep te doen aan de kerken in Zuid-Afrika bij hun regering aan te dringen op een ron de-tafel-gesprek met de zwarte lei ders die thans gevangen zitten, over een vreedzame overgang naar een democratie waarin ook zwarten hun stem hebben. De synode zal later over deze suggestie spreken. Namens de deputaten sprak dr A. M. Donner. Hij vertelde dat zijn depu- taatschap veel hulp heeft ontvan gen van het Nederlandse bestuurs lid van het PCR. ds R. J. van der Veen In dat gesprek was gebleken dat het PCR-bestuur ook soms twij felt over sommige acties van bevrij dingsbewegingen. „maar je mag de uitgestoken hand naar de verdruk ten niet terugtrekken." zei dr Donner. Teleurgesteld Van een onzer verslaggevers HEM Vandaag vertrekt de hervormde predikant van het Noordhollandse Hem (bij Enk hulzen), ds. J. J. F. van Melle, naar Amerika, om de feestelijk heden mee te maken rond het 350-jarig bestaan van de her-, vormde kerk in Amerika. Dat ds. Van Melle (34. sinds 1972 dominee in Hem. zijn eerste gemeen te) uitgenodigd is. heeft een bijzon dere reden. Het was namelijk een verre voorganger van hem, ds. Jonas Michaelius, die 350 jaar geleden uit Hem naar de Nieuwe Wereld trok om daar in Nieuw Amsterdam (het late re New York) een gemeente te stich ten. Dat was het begin van de Refor med Church in America, de oudste dochterkerk van de Nederlandse hervormde kerk en tevens de oudste protestantse kerk van het Ameri kaanse continent De Marble Collegiate Church in New York, waarvan de internationaal be kende dr Norman Vincent Peale („de kracht van het positief den ken") predikant is. beschouwt zich als de gemeente, die op 6 april 1628 door ds. Michaelius gesticht werd. Nog altijd is de Nederlandse afkomst van de Reformed Church goed merk baar. Hoogtepunt van de jubileumviering zal een bijzondere kerkdienst ko mende zondag in New York zijn. Ds Van Melle zal er preken. Hij zal dan burgemeester Edward Koch van New York en de Nederlandse ambas- Dr B. Rietveld behoorde tot dege nen die eerst vóór opschorting van de aanbeveling van het PCR waren, maar hij vertelde daarvan nu terug te zijn gekomen, teleurgesteld door de vasthoudendheid waarmee de blanke Zuidafrikaanse gereformeer den de apartheidspolitiek verdedi gen. „De opschorting heeft nu lang genoeg geduurd. Het meedogen met de lijdenden dwingt mij om mijn hand weer uit te steken." Ook rapporteur ouderling H. Otte- vanger uit Buitenpost, eerst sym pathisant van zijn vroegere collega burgemeester Boot van Hilversum, had dat standpunt nu verlaten Aanleiding daartoe was de geweld dadige dood van Biko. hetgeen hem eraan herinnerde hoe de Duitsers met de Nederlandse verzetslieden in de jaren '40 tot '45 omgingen. „De zwarten worden van mens tot voor werp gemaakt." aldus de heer Otte- vanger „De staatsveiligheidsdienst lijkt op de Sicherheitsdienst." zei hij De synode besloot hierop in gro te meerderheid opnieuw aan de ge meenteleden het speciale fonds van het PCR aan te bevelen. door A. J. Klei Een vraag die me ernstig bezig houdt. is deze: hadden mijn colle ga's van het Nederlands Dagblad afgelopen maandag, toen ze de krant voor dinsdag in elkaar zet ten. het stukje van professor Kamphuis in De Reformatie van de vorige week nu wel of niet gelezen0 Wij krijgen De Reformatie altijd vrijdagsochtends bij de post en dat zal bij 't Nederlands Dagblad ook wel zo wezen. Ik wil maar zeggen dat de kerknieuwsredactie van die krant in elk geval in staat was vóór maandag kennis te nemen van de opmerkingen van de heer Kamp huis. Voor wie het misschien niet weet: het Nederlands Dagblad Is de krant der vrijgemaakte gereformeerden en De Reformatie hun kerkelijk weekblad. Nu noemen vrijgemaak- ten zichzelf nooit vrijgemaakt, offi cieel ten minste niet. en ze noemen hun kerken: de gereformeerde ker ken in Nederland. Als dit verwar ring schept omdat er ook nog de „gewone" (zal ik maar zeggen) gere formeerde kerken zijn, zal hun dat een zorg zijn: zij beschouwen zich als de wettige voortzetting van de sinds 1892 bestaande gereformeer de kerken. Nu heeft ziclreen aantal jaren te rug een conflict in de vrijgemaakte kerken voorgedaan, als gevolg waarvan een aantal van die kerken buiten het kerkverband is komen te staan. Sindsdien maakt de bui tenwacht onderscheid tussen vrij gemaakte kerken binnen verband en idem buiten verband, maar de „echte" (zal ik maar zeggen) vrijge- maakten wijzen de aanduiding „binnen verband" van de hand. net zoals zij geen prijs stellen op het bijvoeglijk naamwoord „vrijge maakt": zij zijn dé gereformeerde kerken, punt uit Eind vorige maand maakte het Ne derlands Dagblad melding van een gesprek tussen, wat ik ongestraft mag noemen: binnen- en buitenver- banders. Het N.D. bediende zich ook van deze termen en krijgt daar voor op z'n kop van professor Kamphuis in De Reformatie. Het gaat hier kennelijk om „een con tact tussen sommigen uit de gere formeerde kerken en sommigen uit Prof. J. Kamphuis de buitenverbandse kerken", aldus de hoogleraar, die stóat op de naam van zijn kerken „omdat het hier het recht der kerken betreft". Hij gaat verder: „Zeker een blad als het N.D. heeft niet terwille van een vreemd soort evenwicht aan de gereformeerde kerken in Nederland de haar wettig toekomende naam te ontnemen. De naam waar juist deze krant die wij van heler harte alle goeds wen sen daarom spreken we ook!) prijs op blijkt te stellen zoals uit de ondertitel Gereformeerd Gezins blad blijkt, is primair eigen aan de kerken. Wordt dat vergeten, dan is het zout snel smakeloos geworden! Zorgvuldigheid hoort in de christe lijke journalistiek hoger genoteerd dan vlotheid". Dit is duidelijke taal. Maar wat staat er nu in het N.D. van dinsdag 7 april? Weer een bericht, waarin vlotweg over „vrijgemaakt buiten verband" en „vrijgemaakt binnen verband" gepraat wordt, reeds in de eerste, vet gezette alinea. Wat ik nu graag zou willen weten is dit. Trekken ze zich bij het N.D. geen zier aan van wat professor Kamp huis zegt of trekken ze zich van spijt de haren uit het hoofd, omdat ze De Reformatie niet nauwkeuri ger hebben gelezen? Kortom: hoe staat het met de hiërarchie bij de vrijgemaakten? Ds. J. J. F. van Melle sadeur in Washington mr. A. T. Bak ker onderzijn gehoor hebben. Verder heeft ds. Van Melle nog uitnodigin gen van verschillende seminaries in de omgeving van New York en in Michigan, om er te spreken. Van het najaar krijgt Nederland nog met een staartje van de jubileumvie ring te maken. In oktober komen namelijk zo'n 350 Amerikaanse pre dikanten naar ons land voor een herdenkingsreis. Dan staat onder andere ook een kerkdienst in Hem op het programma. door drs P. de Bruijn DEN HAAG Op 68-jarige leeftijd overleed in zijn woon plaats Den Haag de vroegere chazzaan (voor zanger) van de Joodse gemeente Meyer Mos sel. Een schok ging door ons heen toen \ye deze tijding ver namen. Want chazzaan Mossel is een begrip in Den Haag en dat niet alleen in de kringen van de Joodse gemeente maar ook bij vele christenen die met het wel en wee van Israël mee leven. Meyer Mossel was voor mij. ik geef hier uiteraard mijn persoonlijke in drukken. het type van de vrome or thodoxe Jood Men kon hem voor niets anders dan voor een Israëliet houden en hij was het in hart en nieren. Ik heb hem leren kennen en waarderen op de vergaderingen van de werkgroep Synagoge en kerk voor Israël, waar we onder leiding van ds J. Heule en opperrabijn M Fink spraken over allerlei dingen die van belang waren voor synagoge en kerk. Van het begin af aan was chazzaan Mossel bij dit werk betrokken Wie vraagt, wat nu eigenlijk een chazzaan is. wordt niet veel wijzer als men dit woord vertaalt met voor zanger. De chazzaan is de leider van de synagogale dienst en draagt door zijn zang zeer veel bij tot het karak ter van zo'n dienst. Men moet bij het woord „dienst" onze christelijke kerkdiensten, al stammen deze uit de synagoge, vergeten. Een dienst onder leiding van Mossel was iets zeer unieks. Daaraan werkte mee zijn bewonderenswaardige stem. die een uitdrukking was van zijn gelovige persoonlijkheid. Het heeft hem enige tijd geleden moeite gekost om zijn ambt als chazzaan neer te leggen. Maar hij meende na meer dan vijftig jaar dienst, dat de tijd gekomen was om aan een jonge re kracht zijn werk over te dragen. Dit neemt niet weg dat hij nog vaak inviel. Op de vergaderingen van bovenge noemde werkgroep opende Mossel de werkzaamheden met het zingen van een psalm in het Hebreeuws, dat hij met het Aramees en het Jiddisch volkomen beheerste. De meesten van ons volgden deze meditatie, het zij uit hun hoofd hetzij vanuit hun Nederlandse bijbel Toen de wens geuit werd. dat hij niet alleen een psalm zou zingen, maar ook zou uit leggen. nam hij deze taak graag op zich. Nooit vergeet ik, hoe hij' een lied als psalm 83. na het eerst gezongen te hebben, voor ons liet herleven in zijn exegese. Hier ondervonden we. hoe „vloekpsalmen zoals ze genoemd worden, ook vandaag nog springle vend zijn. In deze zoon van Israël beleefde men de oude psalmdichters als sprekende in onze tijd. Wie nu denkt, dat Mossel zich enkel bepaalde tot synagoge en werk groep, vergist zich. Hij is lang pasto raal werkzaam geweest. En ook heeft hij onderricht gegeven in Joodse kennis. Ook daarvan hebben we mo gen genieten, als hij zijn causerieën hield op gemeente-avonden van ker ken en groepen. Zo heeft Mossel veel mogen doen om ons er aan te herin neren. dat Israël leeft en dat we niet alleen „dode Joden" moeten liefheb ben. maar ook levende. Mossel was een mens van deze tijd. die intens meeleefde met wat er se dert 1948 met Israël gebeurde. Jam mer dat hem nooit een onderschei ding werd uitgereikt voor zijn vele werk op verschillend gebied en zijn grote kennis, waarmee hij bijvoor beeld de bijbel uit zijn hoofd citeer-, de in het Hebreeuws. We hopen dat de Koning van Israël hem nu de hoogste onderscheiding heeft uitge reikt en dat hij de Messias aanschou wen mag, waarnaar zijn hart en het onze uitgaat. Moge zijn ziel gebon den zijn in de bundel der levenden bij de Here zijn God. Drs De Bruijn is gereformeerd predi kant in Den Haag. SIN AI In het zeer oude Catharinaklooster op de Sinai zijn nog oudere ikonen en handschriften gevonden. Een deel ervan zou zelfs nog ouder zijn dan 1600 jaar. De handschriften op papyrus rollen en perkament omvatten bijbelteksten en geschriften van kerkvaders. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel. 05200-17030. De monniken hebben de handschrif ten voorlopig opgeborgen in 47 kar tonnen dozen. Zij hebben toegezegd, dat de geschriften gefotokopieerd zullen worden ten behoeve van we tenschappelijk onderzoek. Dit heeft de Griekse hoogleraar Agourides meegedeeld aan zijn col lega Martin Hengel van de universi teit van Tübingen in West-Duits- land. Agourides zegt de geschriften tijdens een bezoek aan het klooster te hebben gezien. Zij waren volgens hem in zeer goede staat In dit beroemde klooster, dat in de zesde eeuw aan de voet van de berg Oods, Horeb. werd gebouwd, zijn al dikwijls unieke vondsten gedaan. Het meest bekend is de ontdekking, die de Duitse geleerde Teschendorf in 1844 deed. Hij vond een Gneks handschrift, van. naar later bleek, vnjwel de gehele bijbel uit de vierde eeuw Dit handschrift staat sinds dien bekend onder de naam Codex, 8inaiticus en geldt als een van de meest belangrijke bijbelhand schriften. Acht bladen, die in de Codex Sinaiti- cus ontbreken, bevinden zich vol gens Agourides bij de nu ontdekte papieren. De vondst werd reeds twee jaar gele den gedaan, toen bij bouwwerk zaamheden een muur werd afgebro ken en daar een ruimte werd gevon den, waarvan men het bestaan niet wist. In die ruimte waren de ikonen en de geschriften opgeborgen. De circa dertig monniken van het kloos ter hebben de vondst angstvallig ge heim gehouden en alleen aan enkel Gnekse instanties vertrouwelijk me degedeeld. De waarde van de bijbelhandschrif ten en van de manuscripten van oud christelijke schrijvers kan pas goed worden bepaald, wanneer de weten schappers izoals het Nieuwtesta mentisch Instituut van prof Kurt Aland te MQnster) de beschikking krijgen over de toegezegde fotoko- pien. Dan kan ook de ouderdom be ter bepaald worden De ikonen lijken in ieder geval van onschatbare waarde Een deel zou geschilderd zijn met technieken, die slechts tot de vierde eeuw gebruike lijk waren. "«jp-- MARKTDES DOODS 'Van i Het bericht omtrent de plannen vatppxj sommige Duitse industriëlen om aan de dictator Moboetoe neia materialen voor het vervaardigen gebn van kernwapens te leveren, mag onlgeko: de schrik om het hart doen slaan. Natuurlijk is elk bericht van deze markt des doods in de letterlijke zii van het woord om wakker van te liggen, om nooit meer in slaap te kunnen komen, maar we raken gewend. We dreigen cynisch te worden bij de stroom van informal omtrent toenemende bewapening bij allerlei machthebbers, die tot di internationale misdadigers gerekend dienen te worden. Zuid-Afrika is. volgens de berichte! mede in het complot. De samenzwering van de desperado's, zo mag men dit heus wel noemen. Onze wereld is met z'n problemen e 1 machten in een situatie terechtgekomen waarbij alle optimisme onzin wordt Wij staan letterlijk op springen, nog ongeach van wat voor tuig wij in de atmosfeer omgeven zijn. Op alle mogelijke plaatsen ter wereld staai wapens op scherp. Het wordt spitsroede lopen voor politici en mensen die invloed hebben op anderen. En intussen gaan de desperado's, die alleen nog maar aan eigen dwaze en kortstondige welvaart denken, hun gang. Door vrijwel niemand gestuit. Integendeel, heimelijk aangemoedigd. En dat. Godbetert, t^i nog door z.g. christenen ook. Y\c Mannen die de bodemschatten van hun volk schaamteloos aan derden verkopen als was het hun eigen bezit, die er bovendien niet tegenop zien om anderen de macht over mensen te verlenen tegen betaling Wat moet een christen in zo'n wereld? Bij wie en bij wat moet hij zich voegen? Hij kan bidden en dat| zal hij niet nalaten, maar hij weet dat ar meer is. Dat hij een mond heeft om die te rechter tijd te openen, dat hij handen en voeten VEL heeft om te rechter tijd op het maa onrecht af te gaan. Of doen we niets en wachten we af en verklaren we Don' elkaar glimlachend dat alles wel ingen orde komt? Het geloof bewaren is van gelukkig niet alleen afhankelijk vail lege onze inspanning. De Geest zal niet wijken. Daar houd ik me aan vasty Ter g< hulde tionaj ménej taal v quetti Cicerc heid zegge: heid sten". een u mina. despa symbi ven o ties o losser Erki Secre vaard de V« ter vi giesti Oostt heid Nedei i stand Van Bij I overl - expe ten merj opdr proc ten i niet werk loon milji Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wageningen (toez.). Kievit te Windsheim, te Nieuwe: kerk a.d. IJssel: D. v.d. Berg te Ede Aangenomen naar Lemele (toeg E R. Jonker, kand. te Leek; naa Voorthuizen (deelgemeente; partt me): mevr. K. E. Biezeveld te Zand voort (parttime). dat Bedankt voor Sleeuwijk: K. van Lie zulle re te De Meem; voor Monster: J. G v. Loon te Aalst. Beroepen te Barchem: F. E. van di Zee. leraar g o. chr. scholengemeei schap te Alkmaar en bijstand in hi pastoraat te Egmond-Binnen GEREF. KERKEN Beroepen te Zevenhuizen (Gr.): Medema te Nijensleek; te Hilve sum: C. W. Kempenaar te Drachteij te Deventer: T. de Boer te Wiij schoten. De NV\I bele mee: wer) ten onm door van ren. ker neer de kom GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Meppel: J. Kla mer te Zaandam. De Bedankt voor Hattem: H. de Vries li nietj Drogeham. Prat gele GEREF. GEMEENTEN de O Bedankt voor Rilland-Waarde: 4 legr Hofman te Scheveningen. ren- j nist BAPT. GEMEENTEN zola Aangenomen naar Winschoten. W soec P. v. Berkel te Ter Apel. hecl Uni< Camara In een brief aan Dom Helder Cam$ v00, ra heeft dr. A. H. van den Heuvel, di scriba van de hervormde synod» In zijn droefheid en verslagenheid uil Pun gesproken over de reisbeperkingen de die aan de Braziliaanse aartsbij wer] schop vanwege het Vaticaan zijl de n opgelegd. Vele rooms-katholieke reformatorische christenen in c kleine land beschouwen u niet leen als hun vader in het gelooj maar ook als een vriend en een bri der. aldus dr. Van den Heuvel, die zijn brief de hoop uitspreekt, di Camara's stem nu helderder dal ooit zal worden gehoord. initi wori deir hou Gijsen Het Catharina-kJooster Bisschop Gijsen van Roermon heeft de priesters, diakens en rel gieuzen van zijn bisdom opgero pen, één te blijven in de kerk. „B geeft u niet op wegen die u meer meer vervreemden van paus en bi schop," waarschuwt hij in een brit waarin hij zijn visie geeft op zi; breuk met de landelijke week vo< de Nederlandse missionaris. H vraagt de dekenaten en parochie zich te distantiëren van het diss dente missiebureau in Limburg, BI en het missie- en ontwikkelingswet te steunen in nauwe verbondenhei met het bisschoppelijk missieb reau. Volgens bisschop Gijsen ga het in dit conflict ook wel om e< verschil van mening over wat miss is. maar is de kern toch de ker kwestie: ..het al dan niet in de keri werken en staan vanuit een onlol makelijke verbondenheid met trouw aan de leiding van die ket die in feite altijd geconcretiseerd in deze paus en in deze plaatselijk 'bisschop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2