ABN: rol kredietgever wordt steeds moeilijker Wessanen zoekt kansen in VS Verlies Estel 417 miljoen Gezellige sfeer op beurs maakt verleiding groot Veel geknoei met auto's Tuinder nodigt consument >rmas data- systemen Diep in de rode cijfers Door verzwakking structuur bedrijfsleven BNG komt met 7,25% lening Frankrijk vraagt maatregelen tegen vervuilers Eerste kwartaal 1978 weer ongunstig Huishoudbeurs verwacht weer zeer vele bezoekers Expositie Mening over reclame H16W0ENSDAG 5 APRIL 1978- Trouw/Kwartet PS15-RH17 #\ORMAS BV Van een onzer verslaggevers Amsterdam „De verzwakking van de financiële structuur van bet bedrijfsleven die nog altijd voortduurt, maakt het voor ons steeds moeilijker onze rol van kredietverlener te blijven vervul len. Hoewel wij het als onze taak beschouwen die bedrijven, die reeds geruime tijd gebukt gaan onder conjuncturele en zelfs structurele zorgen, zoveel mogelijk financieel te ondersteunen moeten we toch voor ons zelf terdege nagaan waar de grenzen van onze verantwoordelijkheid op het gebied van de kredietver lening liggen." Aldus de raad van bestuur van de Algemene Bank Nederland (ANB Bank) in een toelichting op het jaar verslag 1977. In vele gevallen, zo zegt de raad van bestuur, zijn wij thans dichter gekomen bij de grens waar onze verantwoordelijkheid ophoudt. Wij mogen ons nu eenmaal geen risi co's veroorloven, waartoe onze ver mogenspositie ons niet in staat stelt. Gezien onze maatschappelijke ver antwoordelijkheid gaan wij soms al verder bij het verlenen van steun^ iaan bedrijven, dan wij eigenlijk mo gen doen. Langere termijn Met betrekking tot het verlenen van financiële steun door de overheid aan individuele bedrijven zegt het verslag, dat dit beleid uiteindelijk alleen resultaat kan hebben voor zo ver het zich richt op ook op langere termijn levensvatbare ondernemin gen. Daarnaast zal zoveel mogelijk het ontstaan van blijvende over heidsdeelnemingen moeten worden vermeden. Overheidssteun zal dan ook meer ten goede moeten komen aan industrieën, die bij het huidige relatief hoge loonpeil perspectieven hebben dan aan bedrijven die de concurrentie op de duur toch niet kunnen volhouden. Het is, aldus de raad van bestuur, een uitermate ge vaarlijk beleid bepaalde bedrijfson derdelen met steun van de overheid op kunstmatige wijze open te hou den. Slecht draaiende bedrijven kunnen nl. goed lopende meetrek ken naar de afgrond met alle gevol gen daarvan voor de werkgelegen heid. Concurrentiepositie Volgens de bank zal een herstel van de Internationale concurrentieposi tie van de Nederlandse industrie slechts tot stand kunnen worden gebracht door een verdere aanzien lijke matiging van de loonkosten. Om de noodzakelijke geringere- groei van de arbeidskosten te berei ken zullen deze weer in lijn moeten worden gebracht met het verloop van de arbeidsproduktiviteit. Behalve door loonmatiging zal een vermindering van de groei van de arbeidskosten ook bereikt kunnen worden door een beperking van de collectieve lastendruk. In dit ver band, aldus het verslag, kan men zich afvragen of gegeven de huidige situatie op de arbeidsmarkt, aan een herziening van ons sociale verzeke ringsstelsel nog valt te ontkomen. Aandelenkapitaal Hoewel er geen emissieplanen zijn, mag worden verwacht dat het aan delenkapitaal van de ABN dit jaar de 500 miljoen zal passeren. De resultaten over de eerste twee maanden zijn niet tegengevallen. De trendmatige groei heeft zich voort gezet. Er bestaat dan ook geen re den tot pessimisme voor dit jaar. In het verslagjaar werd aan het buiten landse bedrijf verdere uitbreiding gegeven. De bijdrage van de buiten landse bedrijven en filialen in de resultaten bleef ongeveer 1/3 van de totale resultaten vertegenwoor digen. De nettowinst steeg vorig jaar met ruim 14 procent. Volgens de raad van bestuur is een aantal vormen van dienstverlening niet kostendek kend. Het feit dat, zoals thans ge beurt, de ene cliëntenkring de ande re subsidieert is niet juist. Verwacht wordt, dat de bank toch wel wat moeite zal hebben met het krediet plafond, zoals dat thans door De Nederlandsche Bank in het kader van de kredietrestrictie is vastge steld. In Jakarta betrok de ABN Bank in 1977 een nieuw kantoorpand. DEN HAAG De Bank voor Neder landse Gemeenten gaat over tot de uitgifte van een 7,25 pet 20-jarige lening, groot 150 miljoen. Bij over- tekening wordt het recht voorbe houden het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschre ven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan ƒ200 mil joen. De koers van uitgifte zal uiter lijk op dinsdag 11 april voorbeurs door de bank worden vastgesteld. De datum van inschrijving is don derdag 13 april en de datum van storting 17 mei. Aflossing van de lening zal plaatsvinden in 15 nage noeg gelijke jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 mei 1984. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is uitsluitend toege staan op 15 mei van elk jaar, voor het eerst in 1988. Extra aflossing zal in de jaren 1988 tot en met 1992 slechts kunnen geschieden tegen 103 pet en daarna tegen 102 pet. Voor de lening, die is verdeeld in stukken van 1.000, zal notering op de Amsterdamse beurs worden aan gevraagd. Ook aan deze lening zal een schuldregister worden ver bonden. LUXEMBURG Frankrijk wil dat de landen van de Europese Gemeen schap hun havens sluiten voor sche pen die zich niet aan de veiligheids voorschriften houden. De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. moet in snel tempo tech nieken ontwikkelen om verontreini ging van de zee te bestrijden. De Franse minister van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud, heeft in Luxemburg die verlangens op tafel gelegd tijdens de bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de EG. AMSTERDAM Koninklijke Wessanen is een systematisch onderzoek begonnen naar een mogelijke deelneming in een redelijk omvangrijk bedrijf in de voedings- en genotmiddelensfeer. Ondermeer denkt het bestuur daarbij aan de Verenigde Staten. Samen met een Amerikaanse organisatie wordt onderzocht in welke marktsegmenten Wessanen een partner zou kunnen vinden. Het bestuur verwacht binnen afzienbare tijd positieve resultaten van dit onderzoek. Deze Initiatieven passen in het stre ven naar internationalisatie en sprei ding van de activiteiten, zo blijkt uit het jaarverslag. In verband met die Internationalisatie is het beleid ge richt op een in versneld tempo zoe ken naar rendabele investeringen in het buitenland. Ook wordt met kracht de export bevorderd evenals de introductie van Wessanenproduk- ten in landen waar het concern nog niet is vertegenwoordigd. Zelfstan digheid en behoud van eigen indenti- teit staat bij dit alles voorop, aldus het bestuur, dat met in achtne ming van dit uitgangspunt samen werking met anderen niet uitsluit. De raad van bestuur acht het nood zakelijk om nog sneller dan in het recente verleden de spreiding van activiteiten binnen de voedings- en genotmiddelenbranche te bevorde ren. Men verwacht namelijk dat zich In de veranderingen in de industriële branche een stroomversnelling zal voordoen, zowel in het verbruik als In de technologie en de produktie- processen. De omzet van Wessanen steeg vorig Jaar met 16 procent van 1,9 tot 2,2 miljard. Verkopen aan buitenlandse afnemers maakten 52 procent van dc omzet uit. De nettowinst nam toe van 15,1 tot 16,6 miljoen en Het aantal werknemers steeg vorig jaar van 3.099 tot 3.138. Het bestuur is positief gestemd over de gang van zaken in 1978 en heeft ook op langere termijn een redelijk vertrouwen in de continuïteit van de groep. DE FR1ESCH- GRONINGSCHE Hypotheekbank verleende vorig jaar 1.73 miljard aan hypothecaire le ningen tegen 0,74 miljard in 1976. De hypotheekportefeuille steeg per saldo van 2,65 tot 3,93 miljard. De bank trok op de openbare en onder handse kapitaalmarkten 1,41 mil jard aan middelen aan. Men wil de omvang van de series pandbrieven vergroten ter vergemakkelijking van de verhandelbaarheid en de koers- vorming. Het vastgoedbedrijf van de FGH blijft op grond van statutaire normen verhoudingsgewijs van be perkte omvang. Wanneer nieuwe on roerend goedprojecten worden ont wikkeld is de eigen exploitatie daar van slechts als tijdelijk bedoeld in afwachting van een juist moment van verkoop. Het bestuur spreekt over 1977 als een goed jaar. De nettowinst nam toe van 24,5 tot 38,2 miljoen. Vol gend Jaar hoopt het bestuur een be sluit te nemen over huisvesting van het bedrijf op langere termijn. Het bedrijf is nu verspreid over een aan tal panden in de hoofdstad. Er zijn gegadigden voor de aande len die ADRIAAN VOLKER wil ge bruiken voor haar introductie op de Amsterdamse beurs. Het bedrijf wil overgaan tot heruitgifte van ca. 10 procent van het aandelenkapitaal en van ongeveer 5 procent nieuwe aan delen c.q. royeerbare certificaten. Noch Pierson, Heldring Pierson, die de emissie verzorgt, noch de di rectie van Volker willen enig com mentaar geven op de vraag of er één gegadigde is voor het uit te geven pakket aandelen. Een woordvoerder van de bank zei dat er belangstelling is voor de aandelen omdat de emis sie zeer aantrekkelijk is: „Waar ho ning is, komen bijen op af". SHV Nederland (de binnenlandse activiteiten van SHV) verwacht we liswaar een winstdaling in 1978 maar zegt dat dit verlies de daarop volgende jaren ruimschoots kan worden goed gemaakt. Men verwacht te kunnen profiteren van een herstel van de vrachtenmarkt in de zeescheepvaart, die toch eens moet komen. Verschil lende SHV-groepen zoeken extra groei in het buitenland om daling of stilstand in eigen land te kunnen verwerken. De omzet groei (1976: 3,3 miljard, 1977 wijkt daar niet veel van af) zal in 1978 boven het inflatie percentage uitkomen. De werkgele genheid bij SHV Nederland is in rus tiger vaarwater gekomen. De ver wachting is dat het aantal werkne mers zich rond de 12.500 zal blijven bewegen. NEDAP (Ned. Apparatenfabriek) winst 1977 (voor belastingen) ƒ2,1 (1,5) miljoen. Omzet steeg van 19,2 tot 21,3 miljoen. Dividend 30 (20) per aandeel. Grontmij piekert er niet over om binnen afzienbare tijd naar de beurs te gaan. Aan de uitgifte van aandelen bestaat thans geen enkele behoefte. KON. NED. GROFSMEDERIJ - omzet 1977 gedaald van 18,1 miljoen tot 12,5 miljoen. Verlies van 4,1 (0,2) miljoen. Het ministerie van eco nomische zaken heeft het bedrijf steun toegezegd in de vorm van een overbruggingskrediet, zodat op korte termijn voortzetting is gewaarborgd. Op langere termijn zal naar samen werking met derden moeten worden uitgekeken. nog in sterkere mate compensatie worden gezocht in de export naar derde landen. NIJMEGEN Estel (Hoogovens-Hoesch) heeft in 1977 een verlies geleden van 417 miljoen gulden. Het voorgaande jaar was afgesloten met een verlies van 69 miljoen. Hoewel op grond van de getroffen maatregelen een zekere verbetering van de op- brengstprijzen van staal mag worden verwacht, vreest het be stuur dat de resultaten over het eersts kwartaal opnieuw ongun stig zullen uitvallen. Het verliescijfer in 1977 voor belas ting was met 529 miljoen zelfs nog ruim honderd miljoen hoger dan het nettoverlies. Dat het concern zo diep ln de rode cijfers is terecht gekomen, is voor een niet gering deel te wijten aan het recordslechte vierde kwar taal van het afgelopen jaar toen net to 153,5 miljoen werd verloren. He- delfde kwartaal in 1976 had nog een •winst van ruim 25 miljoen opgele verd. In het derde kwartaal van 1977 bedroeg het verlies 93,1 miljoen In de cijfers over het vierde kwar taal. komt, aldus de raad van be stuur, de ernstige crisissituatie van de staalmarkt tot uiting. De in Euro pees verband voor de staalindustrie genomen maatregelen hebben in die )eriode oktober-december nog niet ot de gewenste gevolgen geleid. Door de verder verslechterde situa tie op de Europese staalmarkt moest Lagere bezetting Het verlies van 153,5 miljoen over het vierde kwartaal is, aldus een toelichting op de cijfers, niet alleen toe te schrijven aan de voortgaande daling van de opbrengstprijzen van de walserijprodukten. Ook de lagere bezetting van de installaties als ge volg van de gedaalde orderontvangst beïnvloedde het bedrijfsresultaat Jaar 4e kwartaal 1977 1976 1977 1976 Omzet in miljarden gulden 10,1 9.3 2.5 2.4 Resultaat voor belasting in 529,1 -130,7 miljoenen guldens -147,3 -174,8 Netto resultaat 416,9 -69.0' -153,5 25,2 Netto resultaat Hoogovens alleen -232,7 -33,0 - 87.4 16,1 Produktie in miljoenen tonnen: 9.4 Ruwstaal 10,4 Walserijprodukten 8,2 8,5 Ruwijzer 7,0 8,0 ongunstig. De produktie van walse rijprodukten daalden ten opzichte van het derde kwartaal met 12 pet tot bijna 1,98 miljoen ton. Het resultaat van de divisie staalver werking was beter dan in het derde kwartaal. Over het gehele boekjaar 1977 kon deze divisie daardoor een zij het in vergelijking met vorig jaar lagere winst behalen. Dezelfde ongunstige Invloeden als die welke voor de divisie staal gol den, leidden ertoe dat de divisie han del in het vierde kwartaal evenals in het kwartaal daarvoor een klein verlies leed. Door hogere baten uit niet-geconsolideerde deelnemingen en door een verbetering van de resul taten bij de aluminium-ondememin- gen was het resultaat over het vierde kwartaal van de divisie diversificatie belangrijk beter dan in het derde kwartaal. Het aantal personeelsle den daalde in het vierde kwartaal met 1.310 tot 77.672. Sinds het einde van het boekjaar 1976 bedroeg de totale vermindering de stijging als gevolg van de nieuwe consolidatie daarbij buiten beschouwing gelaten 2.605 werkenemers. Het wordt weer een drukte van belang van vrijdag 7 tot en met zondag 16 april in de RAI. Enige honderdduizenden mensen (vorig jaar waren het er op de kop af 274.444) zullen dan weer naar Amsterdam reizen, om de jaarlijkse Internationale Huishoudbeurs te bezoeken, die nu in het teken staat van „sfeervol wonen sfeervol leven". Er is door de bijna vier honderd exposanten uit binnen- en buitenland kosten noch moeite ge spaard om in dit spekta kel zo aantrekkelijk mo gelijk over te komen en daar staan ze immers voor te verkopen. Want er wordt niet alleen uitgebreide voorlichting gegeven over een grote verscheidenheid van produkten, maar er zijn op de Huishoudbeurs ook vele artikelen te koop. De verleiding is dus groot, zeker in deze sfeer van gezellig een dagje uit. Daarom is het een goed gebruik van de Huishoudbeurs waar voor een compliment aan directeur J. H. M. Cobelins en perschef K. van Rijswijk de deel nemers te verplichten zich te houden aan de Colportagewet, welke in feite niet op beurzen van toepassing is. Dat bete kent. dat een „afkoe lingsperiode" van acht dagen in acht moet wor den genomen, tenminste als het gaat om transac ties van meer dan 75. Voorzichtig Niettemin waarschuwt het Maatschappelijk Ad vies en Informatiecen trum MAIC Utrecht de bezoekers, ook dit jaar weer voorzichtig te zijn. Talloze mensen, zo wordt gezegd, laten zich verleiden tot aankopen waarvan ze later spijt hebben. Om dit te voorkomen worden de volgende ad viezen gegeven: Bedenk voordat u iets koopt, of u het echt no dig hebt en of u het in derdaad kunt plaatsen en gebruiken; Laat u niet verleiden tot een schijnbaar voor delige koop. als u niet op de hoogte bent van de normale prijzen. Soms is een „aanbieding" duur der dan de normale prijs; Mocht u bepaalde aankopen willen doen. kij k dan eerst zelf in win kels naar de gemiddelde prijs van dat artikel. Mensen die ondanks deze richtlijnen later spijt krijgen, hebben acht dagen tijd de koop met een aangetekende brief ongedaan te maken (te annuleren). Dat bete kent in de praktijk, dat binnen vijf dagen na de datum van aankoop die brief moet worden ver zonden. Dit geldt, zoals opgemerkt, alleen voor aankopen boven de 75. Met artikelen beneden die prijs is het dus extra oppassen geblazen. Uitzondering Het zou te ver voeren daar is deze rubriek ook niet voor een uitge breid overzicht te geven van wat er zo allemaal te zien en te koop is op deze Huishoudbeurs. Ik wil echter twee uitzonderin gen maken. In de eerste plaats wil ik wijzen op de stand van de ABAL, die op niet commerciële basis pro dukten uit ontwikke lingslanden verkoopt en met name honing uit Gu atemala introduceert. De opbrengst van die produkten komt ten goe de aan de alleramsten in die derde-wereld-landen. Voorts wil ik uw aan dacht vragen voor de „poppenkast" van Staatsbosbeheer. Elk half uur wordt een pop penspel opgevoerd waar in niet belerend, maar tóch Informatief, wordt verteld wat bossen in ons land betekenen. Vooral kinderen zullen van dit poppenspel dat het midden houdt tussen de Fabeltjeskrant en de Muppetshow genieten en er iets van opsteken. Het valt niet mee een prachtig opgepoetst tweedehands autootje, dat bovendien niet duur lijkt, te laten staan. Vooral niet als het geld in de zak brandt, of de financiering ofschoon duur zonder veel pijn in maandelijke termij nen kan worden afgelost. Een waarschuwing voor zichtig te zijn en zo'n auto door de ANWB te laten keuren, is daarom beslist niet overbodig; zeker niet gezien de ont hutsende uitkomst van het onderzoek van Kon- sumenten Kontakt naar tweedehands auto's. Hierbij is gebleken, dat de kilometertellers van tienduizenden tweede hands auto's worden te ruggedraaid. Bij een kleine honderd garages onderzocht deze consu mentenorganisatie, of de kilometerstanden van de aangeboden tweede hands auto's met de wer kelijk gereden kilome ters klopten. Daarbij werden bij zeven garages auto's aangetroffen, waarvan de kilometertel ler aanwijsbaar was te ruggedraaid. Vijf van deze zeven garages wa ren officiële merkdea lers; alle zeven verkoch ten deze auto's met BOVAG-garantie. Omgeslagen over de ge hele handel in tweede hands auto's, komt het aantal wagens met een teruggedraaide kilome terteller op niet minder dan vijftigduizend! Het risico zo'n wagen te ko pen is dus bepaald niet gering. Lucratief Het terugdraaien van de teller hetgeen voor een leek vrijwel niet te zien is is een lucratieve zaak. Er werden wagens aan getroffen die 70.000 km hadden gereden, maar die op een stand van 47.000 km werden ver kocht. De vraagprijs was zodoende 1.500 hoger dan de inruilprijs. Soort gelijke ervaringen werde opgedaan met Jonge" schade-auto's die, keurig opgeknapt en met een teruggedraaide teller, duizenden guldens meer moesten opbrengen, dan de garage ervoor had betaald. De prijzen van tweede hands auto's zijn, aldus Konsumenten Kontakt, sowieso hoog. De gemid delde inruilprijs van de onderzochte wagens met als vroegste bouwjaar 1975 was 7.920; de ge middelde verkoopprijs bedroeg 8.850. De hoge vraagprijs wordt als een belangrijke oorzaak ge zien van de huidige ma laise in de tweedehands autohandel. De aanschaf van een auto met teruggedraaide kilometerstand kan een koper voorkomen, door het adres van de vorige eigenaar op te vragen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. Behalve het werkelijk aantal gereden kilome ters, kan de vorige eige naar over de begeerde wagen alle andere inlich tingen geven. En bij twij fels een keurig laten doen bij de ANWB. De kosten daarvan wegen niet op tegen het risico dat vele honderden gul dens te veel worden betaald. Onder het motto „Kom in de kas", wordt zaterdag 8 april in alle Nederlandse tuinbouw gebieden een open dag gehouden. De tuinders openden de afgelopen ja ren al vaker hun kassen voor het publiek, maar dit jaar gebeurt dat Over al op dezelfde datum. In de tuinbouwgebieden Aalsmeer, Groningen, Blelswljk, Zuidoost Drente, Limburg, Sion, Westland-Zuid. Fries land, Utrecht en Voorne- Putten kan iedereen de kassen binnenstappen. In het Bouwcentrum te Rotterdam wordt tot en met 6 mei een expositie gehouden over planten op balkons. De tentoon stelling geeft een beeld, van wat er zoal met plan ten kan worden gedaan op balkons en dakter rassen. De expositie heeft plaats in samenwerking met het Bureau Voor lichting Bloemen en Planten van De Neder landse Bloemisterij en de Koninklijke Maat- schappij Tuinbouw en Plantkunde. De bezoekers het zul len er vast weer vele dui zenden zijn, net als in voorgaande Jaren op open dagen kunnen dan de rijke verscheiden heid aan groenten, bloe men en potplanten van de glastuinbouw met ei gen ogen zien. Op de Nederlandse vei lingen werd vorig Jaar voor 1.980 miljoen gul den aan groenten en fruit verkocht Een groot deel daarvan ging naar het buitenland. Zo is van de bloemen die in Duits land worden verkocht, ongeveer 80 procent (80 van de honderd bossen) uit de Nederlandse tuin bouwgebieden afkom stig. Op de open dag zullen de tuinders graag toe lichten wat er allemaal voor komt kijken, om zulke resultaten te berei ken. Informatie over de open dag op 8 april is te krijgen bij het landelijk secretariaat „Kom in de kas", te bereiken op de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloe menveiling in Honselers- dijk (telefoon 01740-27241). De heer J Kester is de consument graag van dienst E. M. B. Termeulen (ondernemer): Reclame is een onvervangbaar goed voor informatieverkrijging van consument en andere gebruikers. Velen vergeten dat ook reclame veelal immateriële mogelijkheden biedt, waarvan wellicht meer gebruik gemaakt zou kunnen worden (Bijeengebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17