.Annie Hall' beste speelfilm van het jaar 1977 Struktangroep becel waarom doen we hart en bloedvaten dan nog steeds tekort Er zijn 5 Becel produkten voor voldoende f{ linolzuur. goed voor hart en bloedvaten Vijfde festival met milieufilms Ostrawa Voor voldoende vitaminen zorgen we wel... Tekening Benelux-ministers vóór grotere prijsverhoging Gerechtelijke procedure tegen boek van Heesters HÉL - V Werktheater met tent door Nederland Lanbouwberaad in Luxemburg Strafklacht SOBI tegen scheepswerf Integriteit van optiebeurs levensnoodzaak Reorganisatie bij Coberco Zuivel calculator staalconstructies J Onze gezondheid wordt bepaald door onze manier van leven. En dus ook door onze manier van eten. Nu zijn we vandaag de dag wel zover dat we vol doende vitaminen heel vanzelfsprekend vinden. Maar ondertussen doen we hart en bloedvaten nog steeds tekort met te weinig linolzuur in onze voeding. WOENSDAG S APRIL 1978 kunst FINANCIEN EN ECONOMIE Woody Allen DEN HAAG (ANPi - De weduwe van de in 1975 overleden Nederland se filmspeler Frits van Dongen heeft in München een gerechtelijke proce dure ingesteld tegen het onlangs ver schenen Duitstalige boek van de in Wenen wonende Johannes Heesters Heesters noemt Frits van Dongen in het boek „Auf die letzte Sekunde kommt es an" als spreker op een banket, dat in 1941 in Praag door Reinhard Heydrich. plaatsvervanger van de SD-poiitiechef Himmler. werd gegeven Mevrouw Van Dongen wil de nage dachtenis van haar man van leugen achtige nazismetten zuiveren, om dat hij al in 1939 met zijn joodse vrouw naar Amerika uitweek en ge durende de oorlog nooit buiten de Verenigde Staten is geweest Hij speelde daar, zo maakte AVRO's Radiojournaal maandagavond be kend. in diverse anti-nazifilms en maakte tournees langs ziekenhuizen voor de geallieerde oorlogsgewon den. Mevrouw Van Dongen eist van de uitgever een duidelijke rectifica tie en heeft bij weigering een gerech telijke vervolging achter de hand. Zij wenst de naam van haar overleden echtgenoot niet verbonden te zien met die van Heydrich. die als „gou verneur" van Tsjechoslowakije in 1941 de z.g Wansee-conferentie leid de die tot de vernietiging van zes miljoen Joden leidde. HOLLYWOOD (AP) - „Annie Hall", Woody Aliens wrange autobiografische liefdesge schiedenis met Diana Keaton, is maandagavond bij de 50ste jaarlijkse uitreiking van de Academy Awards uitgeroepen tot de beste speelfilm van het jaar 1977. Hoofdrolspeelster Diana Keaton werd onderscheiden als beste actri ce. terwijl het scenario en de regie van Allen ook met een Oscar werden beloond. Richard Dreyfuss ontving als beste acteur een Oscar voor zijn rol in ..Goodbye Girl". Vanessa Redgrave kreeg een onderscheiding voor haar bijrol in „Julia", een film over een verzetsgroep tegen de nazi's In een toespraak noemde zij de critici van een pro-Palestijnse documentaire, die zij gemaakt heeft „zionistische straatterroristen". Voor het gebouw waar de prijzen werden uitgereikt, demonstreerden leden van Joodse Defensie Liga. Aanhangers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie hielden een tegenbetoging. Voor de tweede achtereenvolgende maal kreeg Jason Robard een onder scheiding. ditmaal voor zijn bijrol in „Julia". De film „Star Wars" kreeg de meeste onderscheidingen, zes stuks, voor verschillende creatieve prestaties, maar geen „grote" Oscars. Als beste buitenlandse film werd „Madame Rosa" van Moshe Mizrahi onderscheiden, waarin Simone Sig- noret de hoofdrol speelt. Vanessa Redgrave en Jane Fonda AMSTERDAM Een pentekening van Anthony van Dijck „Gezicht op Antwerpen" heeft maandag 50.000 opgebracht op een veiling van Ne derlandse. Vlaamse en Duitse teke ningen bij Sotheby-Mak van Waay in Amsterdam. Het kunstwerk werd aangekocht door de Koninklijke Bibliotheek in Brussel. Ook voor andere nummers werden pittige prijzen geboden. Zo werd voor een tekening van Rembrandt van Rijn 48.000 neergeteld en voor een landschapje van Jan van Scorel 31.000. Het Museum Boymans-Van Beuningen werd voor 14-.500 eige naar van een pentekening van Jan Wildens, een dito Jacob Cats ging voor 15.000 weg en een dorpsge zicht van Frans Mostaert bracht 11.000 op. TROUW/KWARTET PS10-RH12 r- A. - -n:: A j, 'L t, ..5, 'V *•*'- jf* O r ja i 4 Het landschap van Jan van Scorel, dat 31.000 opbracht. AMSTERDAM (ANP) Het Werk theater gaat de komende zomer met een tent door Nederland. Het reper toire vemeldt voor deze trip zowel een middag- als een avondprogram ma dat in tenminste veertien steden wordt uitgevoerd. De helft van de leden van de Coöpe ratieve Vereniging „Het Werkthea ter" heeft een opzet voor het kinder programma gemaakt. De andere helft deed het voor de avondvoor stelling. Voor de uitwerking wordt geruild zodat iedereen bij het ont staan van de stukken is betrokken en er gespeeld kan worden in een wisselende bezetting. Aan het zo- merprogramma werken ook „De roomsoezen" mee. een groepje van zes mucisi. Tot nog toe zijn 54 speeldagen vast gelegd. Begonnen wordt op 17 mei in Enschede. Daarna slaat het werk theater zijn tent nog op in: IJmui- den. Haarlem. Den Haag. Utrecht, Tilburg. Arnhem. Rotterdam. Lei den. Eindhoven. Delft. Groningen. Nijmegen en Amsterdam. LUXEMBURG (Reuter) De landbouwministers van de Bene lux hebben gisteren tijdens het begin van het EG-beraad over de landbouwprijzen voor 197819 aangedrongen op een grotere prijsstijging dan de gemiddeld twee procent, die voorgesteld wordt door de EG-commissie Engeland sprak zich daarentegen opnieuw uit voor een bevriezing van de prijzen voor overschot- produkten. zoals melk, suiker en rundvlees Voor de meeste landbouwprodukten zouden zij nl. in dat geval van geen enkele prijsverhoging profiteren en wel als gevolg van voorgestelde wij zigingen in de zg. groene valuta's. Dat zijn de kunstmatige wisselkoer sen. die worden gebruikt om de gega randeerde Eg-landbouwprijzen te „vertalen" in de nationale valuta's In een krachtige verklaring drong de Belgische minister van landbouw, Humblet, aan op speciale maatrege len voor de Belgische boeren. Hij werd in zijn eisen gesteund door zijn Nederlandse collega Van der Stee. Verwacht wordt, dat definitieve be sluiten over de landbouwprijzen pas later deze maand, eventueel begin volgende maand zullen worden genomen. Het beraad in Luxemburg begon te midden van het gejoel van ongeveer 400 uit Vlaanderen afkomstige de monstranten. die een verhoging van de landbouwprijzen met minstens 5 procent verlangden De Belgische landbouwers dreigden nl. bij het doorgaan van een verhoging van de landbouwprijzen met gemiddeld 2 procent vooral het slachtoffer te worden AMSTERDAM - De Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) heeft bij het gerechtshof te Arnhem een strafklacht ingediend tegen di rectie en commissarissen van de Arnhemsche Scheepsbouw Maat schappij ASM Op 15 maart heeft de ASM meege deeld met het uitbrengen van haar jaarverslag 1976-1977 te willen wachten tot de herstructurerings plannen voor de Nederlandse scheepsbouwindustrie vaste vor men hebben aangenomen en be kend is welke consequenties hieraan voor de ASM zijn verbonden. Het bestuur zei de indruk te hebben dat dit midden 1978 het geval zal zijn. De strafklacht die SOBI op 19 de cember bij de procureur-generaal in Amsterdam heeft ingediend tegen de bestuurderen van het inmiddels failliet gegane Vulcaansoord. is in middels in behandeling genomen Deze klacht heeft tot een gerechte lijk onderzoek geleid dat nog voort duurt. aldus SOBI Volgens SOBI heeft ASM een econo misch delict gepleegd door niet bin nen de wettelijke termijn een jaarre kening over het boekjaar 1976-1977 op te maken. Met betrekking tot de jaarrekening 1975-1976 is een iden tiek delict gepleegd BREDERO VAST OOED «telt een dividend van 75 (was 70) voor. Ilouderx van 6 en 8 procent winstdr- lende obligaties krijgen daarom 7.5 respectievelijk 9 procent rente. Spinnerij Nederland officieel opgericht ENSCHEDE Spinnerij Neder land. de gezamenlijke onderneming, waann de spinafdelingen van diver se textielbedrijven zijn opgegaan, is eind maart officieel in Enschedé op gericht. De onderneming Spinnerij Nederland is het gevolg van de her structurering in de spinnerijsector. De deelnemende bedrijven verte genwoordigen 90 procent van de to tale spincapaciteit in Nederland. De participanten zijn Nijverdal-Ten Cate, Stoomspinnerij „Twenthe". Van Heek-Scholco lalle in Almelo). Koninklijke Textielfabrieken Gebr Van Heek. Bamshoeve. Spinnerij Tubantia. Rotorspinnerij „De Tol" (alle in Enschedé) en Euro-Twijn- centrum in Neede. Mr. J. J. C. Alberdlngk Thijm, drs. J. W C van Heek en S. Yntema zijn benoemd tot commissarissen van Spinnerij Nederland. Algemeen di recteur wordt ïr D van Dort. thans werkzaam bij VMF-Stork De raad van commissarissen zai nog met twee commissarissen worden uitgebreid, van wie één namens de regering De andere wordt benoemd nadat de ondernemingsraad is ge ïnformeerd. aldus Spinnerij Neder land. waarin de staat een belang heeft van 49 procent Minister Andriessen van financiën (links), burgemeester Polak van Am sterdam (midden) en Oud-minister Westerterp. thans algemeen direc teur van de Optiebeurs, brengen een toost uit bij de officiële opening van de optiebeurs. AMSTERDAM Handel in effec ten en handel in opties op effecten liggen in eikaars verlengde en vor men eikaars complement. Vergro ting van de beleggingsmogelijkhe- den zal stimulerend werken op de noodzakelijke toevloed naar de beurs van particuliere beleggers en op intensivering van de belangstel ling bij institutionele beleggers. Aldus de voorzitter van de Vereni ging voor de Effectenhandel, de heer j Ph Korthals Altes, bij de opening van de optiebeurs (European Opti ons Exchange). Hij stelde dat de optiehandel een welkome verleven diging van de handel in originele waarden zal veroorzaken met de mo gelijkheid dat de „open" techniek van deze handel ook zal uitstralen op de beurzen waar de onderliggen de waarden worden genoteerd. De opening in de Amsterdamse Koopmansbeurs werd verricht door minister Andriessen van financiën. De minister merkte onder meer op. dat de handhaving van de integri teit van de beurs een levensnood zaak is. Ook de overheid draagt hier een verantwoordelijkheid. De minis ter hoopte dat de optiebeurs erin zal slagen de bestaande verwachtingen waar te maken. ZUTPHEN De fabrieken van Co berco Zuivel in Eibergen en Lichten voorde gaan begin volgend jaar dicht De 66 werknemers krijgen werk aangeboden in naburige Co- berco-vestigingen en een klein aan tal personeelsleden gaat met ver vroegd pensioen. De sluiting is een onderdeel van de reorganisatie van de botersector van Coberco. In het kader daarvan volgen in 1980 nog de sluiting van vestigingen in Angerlo en Ter- schuur. in 1981 van die in Wesepe en in 1982 die van de fabriek in Harden- berg De boterproduktie wordt in Lochem en Ede geconcentreerd Los van de reorganisatie, waarbij in totaal 158 werknemers rechtstreeks zijn betrokken, zullen begin 1979 de bussenmelkontvangststations in Apeldoorn en Wierden worden ge sloten Coberco brengt de consump- tiemelkproduktie in Apeldoorn over naar Eefde (de personeelsleden kun nen mee) en de Wierdense werkne mers krijgen vervangend werk aan geboden in de plaatselijke kaasfa- briek ADVERTENTIE (van een medewerker) PRAAG Van 22 tot 26 mei a.s. wordt in het Tsjechische Ostrava voor de vijfde keer een internatio naal festival gehouden van films die de milieuproblematiek tot onder werp hebben. Het hoofdthema van dit jaar is „De opvoeding tot zorg om het leefmilieu", maar er zullen ook films vertoond worden over de be perking van de negatieve invloed van de industrie op het milieu en het leefmilieu in de grote steden. Het eerste EKO-filmfestival in Ostrava vond plaats in 1974. Tsje choslowakije kwam hiermee ter gele genheid van de door de Verenigde Naties uitgeroepen Wereldmilieu- dag. Sinds 1975 ziet Tsjechoslowa kije dit festival ook als zijn bijdrage aan de uitvoering van één van de besluiten uit de Slotakte van de Con ferentie voor Europese Veiligheid en Samenwerking in Helsinki (1975). Een dergelijke uitwisseling van op lossingen voor de milieuproblema tiek is uniek in Europa. In de voorgaande jaren waren 28 staten uit de gehele wereld op het festival vertegenwoordigd. Het aan tal tot nu toe vertoonde films be draagt in totaal 476. In 1974 waren er 132 films uit 17 landen, in 1975 125 uit 22, landen, in 1976 113 uit 19 landen en verleden jaar 106 uit even eens 19 landen. Sinds 1975 nemen ook de Verenigde Naties deel. De meeste bijdragen kwamen uit Tsje choslowakije. te weten 170. De Vere nigde Staten leverden in totaal 43 produkties. Groot-Britannië 37. Hongarije 31. Polen 29 en de Sowjet- Unie 26. Meer dan 10 films werden ook ingebracht door Bulgarije. Frankrijk. De DDR en West-Duits- land. Het organiserende comité looft prij zen uit voor de beste produktie. De hoofdprijs ging verleden jaar naar Frankrijk voor de film „Op een kruispunt". Het festival kan zich ver heugen in grote belangstelling. Ver leden jaar reisen 3600 mensen uit binnen- en buitenland naar Ostrava. Discussie Tijdens de manifestatie in mei zal ook een forumdiscussie worden ge houden over de volgende onderwer pen: „De functie van film en televisie bij de voorbereiding van deskundi gen voor de oplossing van de milieu problematiek" en „De functie van film en televisie bij het kweken van respect voor het milieu bij de jeugd". Aan deze discussie nemen meer dan 80 deskundigen deel. waarvan de helft van buiten Tsjechoslowakije komt. Ook dit jaar beloven weer vele sta ten vertegenwoordigd te zijn. Het is zeker dat de Sowjet-Unie komt op draven met de film „Metallurgie zon der afval" en Nederland met de film B.V. Strukton Staalbouw Westkanaaldijk 2 Maarssen zoekt gegadigden voor de functie van Sollicitanten moeten beschikken over een vooropleiding op H.T.S.-niveau en over ongeveer vijf jaar tekenkamer-ervaring. In verband met de carrière mogelijkheden gaan onze gedachten uit naar sollicitanten van ongeveer dertig jaar. Belangstellenden wordt verzocht hun sollicitatie te richten aan de afdeling Personeelszaken, Postbus 25, 3600 AA Maarssen „Het Deltaplan". Verder staan er in elk geval zes films uit de Verenigde Staten, drie uit West-Duitsland, vier uit Roemenië en een zeer groot aan tal uit Tsjechoslowakije op het pro gramma. Toegangsbewijzen zijn ver krijgbaar bij EKOFILM. Konvikts- ka 5. Praag. Wat doet linolzuur? Door een teveel aan cholesterol in ons bloed kunnen bloedvaten nauwer worden. Linolzuur, de beste van de meer voudig onverzadigde vetzuren, helpt de vorming van overtollig cholesterol tegen te gaan. En is daarom zo onmisbaar. Hoeveel linolzuur is voldoende? Voedingsdeskundigen zeggen, dat onze dagelijkse vetconsumptie voor 1/3 deel linolzuur moet bevatten. Wat neerkomt op een verhoging tot 10 a 15 calorie-procenten. Om zeker te zijn van 'n verantwoord gehalte. 5 Becel produkten helpen daarbij. Met zoveel mogelijk linolzuur. Voeding is belangrijk, maar daar blijft 't niet bij. Voor een goede konditie van hart en bloedvaten moeten we bewust eten en ook niet teveel. Maar daarnaast ook minder roken en zorgen voor voldoende beweging. Trouwens dat spreekt vanzelf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12