"^Toezicht irofvoetbal erscherpt Ook Hovenkamp en Dusbaba niet naar Tunis Björn Borg weer langs Gerulaitis v°; ■■■Hl SPORT Geinig concessies van stuurgroep Reutemann wint Finale WCT-toernooi in Milaan Van der Sterren: enige winstpartij DINSDAG 4 APRIL 1978 Trouw/Kwartet 9 door Johan Woldendorp i RIJSWIJK Het Nederlandse betaalde voetbal in zijn totaliteit jjmoet chronische pijn lijden, wanneer de omvangrijke sanerings operatie van de komende jaren eenmaal is uitgevoerd. Ook 2wanneer de doodzieke patiënt uit het ziekenhuis is ontslagen, |zullen tal van littekens tot in lengte van dagen zichtbaar blijven. je (ministeriële) stuurgroep, die bijna een maand geleden het conceptrapport „Gezonder betaald voetbal" uitgaf, heeft in zijn sj definitieve versie slechts op een aantal punten concessies aan de JKNVB, de clubs en de belangenverenigingen gedaan. Daarente- 1gen worden de betaalde voetbalorganisaties nog strenger onder f curatele gesteld dan in het voorlopige rapport werd aankondigd. 1 De taken van het Budgetbewakingsinstituut (BBI) zijn drastisch j uitgebreid. ]Het BBI waakt, zoals bekend, over i|de huishouding van de clubs. Wan- >(neer het kasboekje te onzorgvuldig q wordt bijgehouden, kan met sanc- '3 ties en intrekking van subsidies wor- V den gedreigd. De onder leiding van g CRM-functionaris Jan van Gorsel staande stuurgroep (die zich, nu het i| rapport openbaar is, opgeheven n acht) wil ook de externe geldgevers «(de subsidieverschaffers dus) bij een ;j aantal taken betrekken. Zij zijn im mers mede verantwoordelijk voor de tl reconstructiewerkzaamheden. Daar- S naast moet het beleid van de KNVB ij op dat van de externe suikerooms e worden afgesteld. Tenslotte acht de stuurgroep het noodzakelijk, dat de I besluitvorming wat betreft de licht- installaties en de verbetering van de 3 stadions en toezicht op het onder- ij zoek naar de bepaling van de speel- 3 tijd, het speurwerk naar de gewenste ij rechtspersoonsvorm en het naleven j van de wettelijke voorschriften op 3 het terrein van het arbeidsrecht tot 1 j juli 1980 onder de competentie van het BBI vallen. De bewakers van het budget moeten in de ogen van de stuurgroep een vijf mans-club vormen, waarin de subsidiënten met drie zetels de meerderheid bezitten. Het tweespan FBO-KNVB en de beide werkne mersorganisaties WCS (contract spelers) en WON (oefenmeesters) krijgen elk één stem. Deze „curatele commissie" krijgt een voorlopig ka rakter. Voor 1 januari 1980 moet het BBI in overleg met alle betrokkenen een andere structuur (eventueel zon der de externe geldgevers) ontwer pen, zodat met ingang van het sei zoen 1980-'81 het startschot voor een nieuw vierjarenplan kan worden gelost. Nieuw is ook de aanpassing van de contractduur van de trainers. De stuurgroep stelde in zijn concept rapport voor om oefenmeesters een driejarig contract te laten tekenen. Op die manier zou het angstvoetbal (trainers zijn sociaal gezien prak tisch vogelvrij) grotendeels in de ban kunnen worden gedaan. Wan neer één van beide partijen de over eenkomst wil opzeggen of wijzigen, terwijl de drie jaar nog niet is volge- maakt, moet een onafhankelijke commissie zich over het probleem buigen. Hoewel FC Amsterdam voorzitter Dé Stoop recentelijk uit riep, dat een relatie club-trainer evenals een slecht huwelijk vroegtij dig ontbonden moet kunnen wor den, suggereerde hij de stuurgroep oefenmeesters voor onbepaalde tijd aan te stellen. „Daarmee wordt op nieuw een stap naar normale be- drijfsverhoudingen gezet", reageer de hij schriftelijk. De FBO, de werk geversorganisatie in het (semi-)prof- voetbal, liet een heel ander geluid horen. Zij wil korter lopende con tracten afsluiten. Alle in de FBO vertegenwoordigde organisaties willen de clubs en de stichtingen niet in besloten ven nootschappen herdopen. „Gezien dë geringe betrekkelijkheid is het juri disch en feitelijk moeilijk om aande len in handen van supportersvereni gingen en amateurclubs te geven", meent de FBO. De stuurgroep geeft de voorkeur aan bv's boven alle an dere rechtsvormen, maar is bereid een kleine veer te laten.. Zij het, dat een democratische structuur hoog in het vaandel blijft wapperen. De stuurgroep houdt onvoorwaarde lijk vast aan het spelen op zaterdag (bij voorkeur 's avonds, anders in de namiddag), het limiteren van het aantal contractspelers (en niet een plafond voor de totale loonsom, zo als de KNVB, FBO. FC Amsterdam, WCS en WON voorstelden) en het niet compenseren van de kosten, die clubs en gemeenten voor reeds be staande lichtinstallaties hebben ge- LONG BEACH De Argentijnse autocoureur Carlos Reutemann heeft in Long Beach de Grote Prijs van de Verenigde Staten gewonnen voor formule één wagens. Hij werd gevolgd door Mario Andretti met op de derde plaats de Fransman Pa- trich Depailler. 1 Carlos Reutemann lArgi 80 ronden <260 kmi In een uur. 52 min 11 sec (tem 140 166 km per uuri. 2 Marto Andretti (VS); 3 Patrick Depail ler (Frai, 4 Ronnie Peterson Zwei, 5 Jacques Lafflte (Frai; 6 Ricardo Patrese (Itaj; 7 Alan Jones (Aus). 8 Emerson Fittipaldi (Brai, 9 Rolt Stommelen (WD1), 10 Clay ReggazonliZwli Elf coureurs, onder wie Ntki Lauda en James Hunt staakten de strijd Stand wereldkampioenschap 1 Reutemann en Andretti. beide 18 punten. 3 Depailleren Peter son. 14, 5 Nik) Lauda (Oosi 6. 6 James Hunt (GBri, Lallite en Jon Watson (Ier; 4 maakt. De commissie vindt dat niet haalbaar. Van het rijtje belanghebbenden, dat amendementen op het conceptrap port indiende (merkwaardig genoeg stuurde de tijdens de presentatie uiterst kritische Vereniging van Ne derlandse Gemeenten geen schrifte lijke reactie), hebben de WCS en de WON de meeste bakzeil moeten halen. De beide werknemersorgani saties hadden graag gewild, dat de huishouding van het centrale mana gement van de sectie betaald voet bal aan de kaak wordt gesteld, dat de oorzaken van de terugval worden aangegeven en aangepakt en dat het profvoetbal als onderdeel van het welzijnsbeleid een functie in de samenleving vervult. In dat laatste geval zou er in salarissen en arbeids voorwaarden gesubsidieerd moeten worden. De WCS en WON verwe ten de stuurgroep, dat zij geen oog heeft voor de sociale aspecten in en rond het betaalde voetbal. Gezegd moet worden, dat Van Gor sel cs hun handen niet aan het trans fer- cq. vergoedingensysteem dur ven te branden. „De strijdigheid met nationale en internationale wet ten is niet aangetoond", aldus de stuurgroep. „Wanneer de rechter dit unieke stelsel zou moeten toetsen aan de regels op het gebied van het arbeidsrecht, gebeurt dat waar schijnlijk slechts marginaal." Een buitengewone ledenvergade ring van de sectie betaald voetbal spreekt zich op 15 april uit over de voorstellen van de stuurgroep. De externe geldgevers kunnen hun standpunt voor die datum bij de KNVB kenbaar maken. Van onze sportredactie ZEIST De verdedigers John Dus- baba en Hugo Hovenkamp vliegen vandaag niet naar Tunesië, tegen welk land het Nederlands elftal morgen een vriendschappelijke in terland' speelt. Interimbondscoach Ernst Happel heeft alleen voor Ho venkamp een vervanger aangewe zen: Piet Wildschut van FC Twente. Vorige week schoof Happel de PSV'er Ernie Brandts nog naar vo ren als mogelijke reservist. Nu PSV-trainer Kees Rijvers echter heeft geprotesteerd tegen de selec tie van de beide Van de Kerkhofs en Adrie van Kraay achtte Happel het kennelijk niet verstandig om nog een speler van de Brabantse club uit te nodigen. Derhalve reist hij nu met een selectie van vijftien man naar Tunis. Dusbaba zegde gisteren af wegens een liesblessure, die hij zaterdag in de wedstrijd Anderlecht-Cercle Brugge opliep. De andere geselec teerde speler van Anderlecht, Rob Rensenbrink, zag al eerder af van de oefenwedstrijd. Hij wordt ge kweld door een ribblessure. Maai volgens Rensenbrink had de Brus selse club sowieso geen toestem ming voor deze trip gegeven. Ren senbrink: „De leiding van de club was er tegen. Daar heb ik in dit geval begrip voor. Anderlecht ver keert tenslotte in een belangrijk stadium van het seizoen". De gedecimeerde selectie telt nu nog twee spelers, die in het buiten land hun brood verdienen, Wim Suurbier en Jan Boskamp. Naast Rensenbrink en Dusbaba kregen eerder Johnnie Rep en Johan Nees- kens respectievelijk van Bastia en Barcelona geen vrij. Neeskens heeft trouwens aangekondigd dat hij pas in mei, vlak voor het wereld kampioenschap voetbal, weer aan het Nederlands elftal gaat denken. Die houding van de „buitenlan ders" is met name Rijvers een doorn in het oog. Althans, hij te kent protest aan tegen het feit dat zijn spelers die op dit moment ook met grote clubbelangen heb ben te maken wel klaar moeten staan voor oefenwedstrijden van Oranje. Het steekt manager Ben van Gelder dat door het wegvallen van Hovenkamp nu geen vertegen woordigers van AZ'67 meer in de selectie zitten. Van Hanegem, Pe ters en Kist werden gespaard, res pectievelijk gepasseerd. Happels aangetaste selectie voor het nu al gedevalueerde duel tegen Trainen in de Europese kou. De Braziliaanse selectie, mor genavond tegenstander van wereldkampioen ,West-Duits- land, deed dat gasteren in Hamburg. Op de foto o.a. coach Claudio Coutinho (rechts) en Polozi (midden met bal). Tunesië ziet er als volgt uit: Van Kraay, René en Willie van de Kerk hof (PSV), Jongbloed, Vermeulen, Nanninga (Roda JC), Mühren, Wildschut (FC Twente), Rijsber- gen, Wim Jansen, (Feyenoord), Krol, Schrijvers (Ajax), Suurbier (Schalke '04), Boskamp (RWDM), Van Leeuwen (FC Ejen Haag). Kritiek KoLN Helmut Frenz, de secreta ris van de Westduitse afdeling van „Amnesty International" heeft in een radio-interview kritiek gele verd op de houding van de West- duitse voetbalbond (DFB) inzake de acties tegen hét WK-eindtoer- nooi in Argentinië. „De voetbal bond heeft zowel naïef als niet- geïnformeerd gereageerd. Ik be grijp niet hoe men vandaag de dag niet-politiek ingesteld wil zijn, daar het voetbal in Argentinië voor een politiek doel gebruikt wordt," zei hij. De actie tegen het toernooi in Argentinië zal niet een eenmalig protest van „Amnesty Internatio nal" tegen sportgebeurtenissen zijn. Volgens de Westduitse secre taris zal zijn organisatie zich op dezelfde wijze verzetten tegen de Olympische Speleh, die in 1980 in de Sovjet-Unie gehouden worden, „omdat de Spelen in een land plaatsvinden, waar de mensenrech ten geschonden worden." MILAAN Wimbledonkampioen Björn Borg heeft in Milaan Vitas Gerulaitis voor de tweede maal in zeven dagen verslagen, to de finale van het Italiaanse WCT-toernooi zegevierde de Zweed in een teleurstellende partij met tweemaal 6-3. Gerulaitis, de open Italiaanse kam pioen, was een week eerder in Las Vegas ook al door Borg verslagen. Hij bleek totaal niet bestand tegen Borgs zware topspin. Vooral zijn fo rehand liet hem in de steek. Die tekortkomingen buitte Borg be kwaam uit De Zweed, die vanavond alweer in Rotterdam moet aantre den (tegen Louk Sanders), had in de halve finales met 6-7, 6-0, 6-2 gewon nen van Stan Smith. Gerulaitis be reikte de eindstrijd door een zege met 6-7, 7-5, 6-1 op Sandy Mayer. Het herendubbelspel was voor de combinatie Jose Higueras-Victor Pecci (Spa/Par) die in de eindstrijd de Pool Wojtek Fibak en de Mexi caan Paul Ramirez met 5-7 7-6 7-6 versloeg. OAKLAND Martina Navratilova is winnares geworden van het Grand Prix eindtoernooi. In de finale zege vierde de Amerikaanse in twee sets over de Australische Evonne Goola- gong: 7-6 6-4. Voor 10.000 toeschou- LONE PINE In Lone Pine is een internationaal schaaktoernooi be gonnen met 68 deelnemers, onder wie 23 grootmeesters. Van Neder landse zijde neemt hieraan een ploeg deel die in dit jaar zal spelen op de Schaakolympiade en dit toer nooi als een trainingsstage be schouwt. In de eerste ronde verloor Timman van de Amerikaan Seiu- wan. Na een Franse opening, waar uit Timman sterk naar voren trad overschatte hij zijn stelling waar door hij na een ongunstige ontwik keling remise misliep. De Ameri kaan Seiuwan (16) is een talentvol speler die reeds eerder grootmees ters versloeg. Hans BÖhm verloor van de Rus Petrosjan. Hij had een slechte opening en kon zich daarna niet meer losmaken uit de wurg greep van de Rus. Van der Sterren was de enige Nederlander die het tot winst bracht. Tegen de Amerikaan Lombardy kwam hij in het midden spel iets slechter te staan, maar deze gaf in tijdnood zijn voordeel weg door de vastgestelde limiet te over schrijden. De partijen Ervin (VS)- Ligterink en Sunye (Bra)-Ree wer den remise. Ligterink liet daarbij de kans op winst glippen door in tijd nood een zwakke zet te doen. Enkele uitslagen: Pormanek (VS)-Poloega- Jevski (Sov) 0-1. Portisch (Hon)-Bals- han (Isr) 1/2-1/2. Jonathan (GB)-Lar- sen (Den) 1-0. wers haalde Navratilova daarmee de hoofdprijs van 50.000 dollar (ruim 100.000 gulden) binnen. De pas 21-jarige ex-Tsjechische die in dit toernooi om het officieuze we reldkampioenschap een grootse vorm demonstreerde, had de overwi ning voor een groot deel te danken aan haar uitstekende service: ze sloeg niet minder dan 12 aces. Ook was zij beweeglijker dan haar Au stralische opponente en toonde meer agressie in haar spel. In totaal ver diende Navratilova in de eerste drie maanden van dit jaar ruim 214.000 dollar (470.000 gulden). Op de derde plaats eindigde Wendy Tumbull door een zege op Rosemary Casals: 7-6 6-3. DAYTON De Amerikaan Brian Gottfried heeft het toernooi van Dayton op zijn naam gebracht. In de finale zegevierde hij in drie sets over zijn landgenoot Eddie Dibbs: 2-6 6-4 7-6. Gottfried, die in de halve finales Arthur Ashe uitschakelde, gaf de eerste set weg door onder meer slecht serveren, maar beheerste in de tweede en derde set de strijd volko men en pakte zodoende de zege en 15.000 dollar. ANTIBES De Nederlanders Frits Don en Marc Albert zijn in de kwart finales van het internationale tennis toernooi van Antibes uitgeschakeld Don verloor in drie sets van de Oos tenrijker Wlmmer (6-4 3-6 10-12) en Albert werd door de Engelsman Ap- pleton In twee sets verslagen (5-7 4- 6). ROTTERDAM Tom Okker is gis teravond in de eerste ronde van het WCT proftennistoernooi in het Rot terdamse Sportpaleis Ahoy' uitge schakeld. De Nederlander verloor kansloos in twee sets van Visay Am- ritraj uit India. De setcijfers waren 6-2 en 6-3. Helemaal vlekkeloos verliep de eer ste dag overigens niet. De 43-jarige Ken Rosewall ariveerde pas laat in Rotterdam en weigerde zijn partij tegen de Tsjechoslowaak Vladimir Zednik te spelen. De wedstrijd is nu verschoven naar vanmorgen half elf. de internationale wedstrijden voor de kust van het Franse Hyeret zijn Binkhorst en Aaijes in de Stnrklasse zesde geworden Door dit resultaat eindigden ze als derde in de algemeene rangschikking met 29,70 pun ten. Mankin cn Moezltsjenko uit de Sovjet Unie wonnen deze serie en werden algemeen winnaar ln de Starklasse Verhagen werd derde ln de Sollngklaase. De gebroeders Van Werkhoven eindigden In de 470-klasse als vierde Wlllemse werd In de Tornado's zesde en de broers VoUebregt in de FO's zevende. GEVANGENEN „In Villa Devoto (een gevangenis dicht bij Buenos Aires, HA), ver blijven naar schatting 1200 vrouwe lijke politieke gevangenen. Het me rendeel bestaat uit jonge vrouwen en soms zijn hun jonge kinderen met hen gevangen gezet. Er be staan geen voorzieningen voor de kinderen, 4 vrouwen delen samen een één-persoons cel, de ventilatie is miniem en een toilet vaak niet aanwezig. Het wordt de vrouwen toegestaan één uur per dag te lopen op een afgesloten vierkante bin nenplaats. Dit voorrecht kan hen, bij wijze van straf, elk moment worden ontnomen. De gevangenen zijn het slachtoffer van een aantal kleinzielige verboden: het is verbo den te zingen, verjaardagen te vie ren, hardop te spreken of werk te doen met de handen". „De gevangenis La Plata (in de provincie Buenos Aires, HA) her bergt ongeveer 1200 manlijke poli tieke gevangenen en honderd ge wone gevangenen. In deze gevange nis werden ze voor het eerst inge deeld naar hun politieke gezind heid, en zo werden de beruchte Dodenblokken, paviljoen 1 en 2 op gericht om er gevangenen in op te bergen met uitgesproken marxisti sche of revolutionaire ideologieën. Uit deze zelfde twee blokken wer den tussen januari en maart 1977 vijf gevangenen gehaald en ge dood. De gewone gevangenen zijn verantwoordelijk voor het onder houd van het gebouw, maar politie ke gevangenen mogen absoluut geen werk doen. Evenals in Villa Devoto bevat het voedsel nauwe lijks proteïnen. Veel gevangenen lijden aan maagkwalen die ze, zo goed en zo kwaad als ze kunnen, verdragen omdat de medische ver zorging minimaal is. Strafbare fei ten zijn b.v. fluiten of zingen, sla pen overdag, natte kleren ophan gen om te drogen en plaatjes aan de muur plakken. De omstandighe den in andere gevangenissen zijn doorgaans slechter, vooral in Raw- sön (ongeveer 1200 km ten zuiden van Buenos Aires, HA)". Dit zijn twee citaten uit de brochu re „Argentinië 1978" van Amnesty International. Argentinië heeft, zo hebben de au toriteiten bevestigd, in ieder geval 3067 politieke gevangenen Amnes ty International schat dat het er in werkelijkheid tussen de acht- en tienduizend zijn. GEVANGENEN (2) De vice-voorzltter van de Ente Au- tarquico Mundlal 1978 (EAM) of het organiserend comité van het we- reldkampioenschap voetbal, is schout bij nacht Carlo Alberto La- coste. Afgelopen vrijdag gaf hij een persconferentie in Buenos Aires. Per slot van rekening waren er van wege de strijd om de wereldbeker hockey nogal wat buitenlandse journalisten in Argentinië aanwe zig, die ook nog best even bewerkt konden worden met de zonnige kanten van gans Argentinië. Zo wees Lacoste erop dat hij per soonlijk instaat voor de veiligheid van „objectieve journalisten" die het wereldkampioenschap voetbal bezoeken. Gevrees moet echter worden dat Lacoste en zijn trawanten zelf zul len bepalen wat „objectieve" jour nalisten precies zijn. De baas van Lacoste bij het WK-gebeuren, bri gadegeneraal Antonio Luis Merlo, sprak vorige week niet over „objec tieve journalisten" maar bedoelde alle journalisten toen hij verklaar de dat zij met iedereen zullen mo gen spreken. „Ze mogen iedereen bezoeken", aldus Merlo. Wat dat betreft heeft Amnesty Internatio nal waarschijnlijk wel interessant adressenmateriaal. En het gesprek zou best ook in de gevangenissen over het WK voet bal kunnen gaan. Want Schout bij nacht Lacoste lanceerde in Buenos Aires het plan om in iedere cel bij een politieke gevangene een televi sietoestel te plaatsen, zodat de po litieke gevangenen het WK kunnen volgen. Dat is dan wel een begrotelijk plan netje want de huur van een televi sietoestel tijdens het WK-voetbal bedraagt 500 gulden. Of: vijf mil joen gulden extra als iedere politie ke gevangene zijn eigen toestel krijgt. Maar waarschijnlijk moet het plan onder het kopje „zieke humor" op geborgen worden. Wie zet er nu een televisietoestel neer bij mensen die niet mogen zingen, niet hardop mo gen spreken, geen handenarbeid mogen verrichten, niet mogen flui ten en niet overdag mogen slapen. Zelfs voor een gewone voetballief hebber zijn dat de vaste ingrediën ten van een wedstrijd. PLAATJE Het Duitse nationale elftal, Unsere Mannschaft zogezegd, heeft met het oog op het wereldkampioen schap voetbal een grammofoon plaatje gemaakt: Buenos Dias Ar gentina. Elf mannen die niet kun nen zingen doch uit volle borst stampij maken als waren ze op mars naar een hen met overslaand stemgeluid toegeschreeuwd fraai doel. Sterker, het verkoopt nog ook. Bin nen een maand is de National Elf aan een gouden plaat toe. Hetzelf de volk dat het liefst een Sonder- kommando inzet tegen ieder luid ruchtig gezelschap mèt idealen, blijkt naar de winkel te rennen om het nationale elftal middels de aan koop van een grammofoonplaat te steunen op de meoilijke weg naar het wereldkampioenschap. Kijk, dat is pas mentaliteit. Kom daar hier maar eens om. Smeken moet je hier. „Radio, pers, tv, clubs, trainers en allen die het goed menen met het Nederlands elftal, moeten er alles aan doen, om Oranje in een goede mentaliteit aan de start te krijgen". Een uitspraak van Jan Zwartkruis dus. Want Ernst Happel heeft aan zienlijk minder diepe gedachten, zo hij al ooit iets heeft verklaard dat na het tweede woord niet hulpeloos ten onder is gegaan in die brabbela- rij die hij voor taal verslijt maar die veel meer weg heeft van de gebrek kige communicatiemethode van een baby van pak weg, zes maan den. En Jacques Hoge woning kan zo'n verklaring ook niet gepubll ceerd hebben want die beslist zelf wel of het Nederlands elftal al dan niet voorzien van de juiste mentali teit te Argentinië arriveert. Jan Zwartkruis zei het dus, in het AZ- krantje waar alle ruimte is voor verschrikkelijk positieve ge dachten. Van alle figuren in de buurt van het Nederlands elftal toont alleen Jan Zwartkruis regelmatig dat gedreve ne van de gesjeesde welzijnswerker die nu nachtspiegels verkoopt. Je merkt bijna dat hij denkt „potver- driejandubbeltjes, ze luisteren ook nog". Logisch dat ze luisteren. Zo'n rijtje met raaio, pers, tv, clubs, trai ners en allép die het goed menen met het Nederlands elftal, dat kan alleen maat recht uit het hart komen. PersoonlijkJjvas ik met „de spelers" begonnen., penk ik. Maar a la, het gaat om de'Grote Gedachte achter deze woonden. Je treft hemook wel aan de verkie zingsavonden van lijst 42 of daar- 'i het voltallige publiek de buurman van de die beloofd had dat hij Meehelpen opruimen na l ik doel hiermee," zegt de lijsttrekker tóch en hij heft de wijsvinger, „op radio, pers en tv die een belangrijke rol kunnen spelen bij de realisatie van onze program mapunten." Want het is natuurlijk niet toevallig dat Marcus Bakker en Boer Koekoek klagen dat de televisie hen negeert. Zwartkruis gaat verder, ze moéten er alles aan doen. Alsof je een slecht vaderlander bent als je vindt dat die voetballers voor zoveel geld zelf maar een weckfles»1 mentaliteit van thuis moeten meenemen. En alsof Hap pel en Zwartkruis niet ingehuurd zijn om die mannen iets twijfelach tigs (want het gaat over voetbal) als mentaliteit aan te praten. Slechts als het land ln de opperste nood verkeert of er vanwege een goed doel van huis tot huis lucifers doosjes worden opgehaald dan hoor je dit soort pathos ook wel. Ik ben bang dat Zwartkruis echt denkt aan de nood van het vader land en het goede doel, als hij smeekt om steun voor een voetbal elftal. Maar met wat meer oog voor de realiteit had hij beter kunnen vra gen of alle gezonde mannen van boven de zestien zich onmiddellijk willen melden bij een voetbalclub. Want als je met mij vraagt zit hij met Happel voorlopig alleen maar om voetballers verlegen. En voor de rest moet hij gewoon doen waar voor hij ingehuurd ls. REPORTAGES Als alles goed is. ik kijk nu even naar de technicus, hij knikt, ja dan hebben we nu weer verbinding met onze J. C. Brak in Hilversum. Kom d'r maar in Brak. En hier is dan Hilversum. Uit door gaans welingelichte kringen komt het bericht dat de NOS-sportver- slaggeversequipe voor het wereld kampioenschap voetbal thans defi nitief rond is. Allereerst gaat na tuurlijk Theo Koomen, de man die uitvond dat een reportage gemóókt wordt door het voorgebrachte volu me terwijl enige informatie nooit weg is. Dan gaan Eddy Poelmann. Evert ten Napel, en Jack van Gel der. Zij zijn te herkennen aan re portages die beginnen met „Ja hoor, ja hoor. Luistert u naar het publiek". Kortom het geluidsvolu me van Koomen benaderen ze al aardig. Dan zou ook nog Bep van Houdt van de KRO gaan, maar deze kreeg onlangs te horen dat zijn accredita tie was ingetrokken. Volgens som mige bronnen omdat hij niet mocht gaan van zijn wederhelft, volgens beter ingelichte bronnen omdat hij een overvolle tennisagenda heeft. Daar had natuurlijk best iets aan gedaan kunnen worden. Bijvoor beeld door de AVRO waar tennis tot een echte volkssport is ver klaard sinds ze daar ln de gardero be een keer met een tennisracket zijn blijven zitten. Daarnaast be schikt de AVRO ook nog over Wil lem Duys die zijn praatjes ook best aan de rand van een tenniscourt wil houden of anders Leo Pagano wel, of de nieuwe kracht Ted van der Meer die gespecialiseerd is in alle sporten met een netjes. Maar ja, vorig jaar was er tussen NOS en AVRO enige tenrüsellende geweest die nu voorkomen kon worden door een vaste NOS-man voor dit werk aan te stellen. Zo zou Van Houdt de hele zomer bij sport wedstrijden moeten doorbrengen en dat leek hem niet aantrekkelijk. Daarop besloot de NOS hem van de Argentinië-lijst te schrappen. Dat was het dan. J. C. Brak voor Hannelore Ausputzer Show ln Hil versum. KORT GEDING Het wordt steeds duidelijker dat op korte termijn een kort geding zal worden aangespannen door een aantal sportsponsers tegen het pro gramma Studio Sport. Het doel van het kort geding is. het NOS-tv programma te dwingen de namen van de sponsors ln alle gevallen te noemen. Het initiatief voor deze actie is af komstig van het uitzendbureau In- terlance dat de volleybalclub Zaan'^9 sponsort. Er is steun voor deze actie gekomen van andere vol leybalsponsors als De Lampenier. Gerard de Lange en Roswell terwijl Deltalloyd zich instemmend op de achtergrond houdt. Stoops Starlift houdt zich afzijdig. De juridische adviseur van Inter- lance, mr Van der Woude uit Am sterdam ondereoekt de gronden voor een kort geding. Daarbij zal men onder meer uitgaan van vele bestaande commerciële banden die in de omroepwereld getolereerd worden. Met name zal men Ingaan op de verbanden die er bestaan tussen producenten van program ma's als „De berenboot" en „De fabeltjeskrant" en de commercie. Terwijl men er ook op zal wijzen dat veel omroepen volgaarne op het scherm willen zetten wie het nieuwe colbertje voor een presenta tor heeft geleverd. Tenslotte zal men ook nader in gaan op het feit dat de namen van sportsponsors van het scherm ge weerd worden terwijl er alle ruimte is onder Invloed van de Studio Sport broem-broem liefhebbers motor- en automerken voluit en zonder enige terughoudendheid te noemen Het lijkt erop alsof het enige dat nog niet bekend is waar en wanneer het kort geding dient. GRAP Zeg Brak maak JIJ nog iets van die 1 april grap van de NOS. Onze J. C. Brak: Ik denk van niet. Pas als in Juni blijkt dat dit de enige keer was dat die lui niet serieus over uw, mijn en ons Oranje waren, is het volgens mij tijd om in de pen te klimmen. Leg maar even ln de bak onafgewerkte stukken, die staat daar naast Je bureau met die prop pen en dat vuile kopjes koffie erin. Zeg Brak misschien kun Je dan iets maken over de sponsor van Zaan'69, Interlance is dat. Het schijnt dat die sponsor de spelers die in aanmerking komen voor het nationale team sterk geadviseerd heeft om zich niet beschikbaar te stelle ri. Onze J. C Brak: Schijnt, schijnt, aan geruchten heb ik niks. Wacht nu maar tot het over twee weken officieel bekend wordt, dan kunnen we daar altijd nog op Ingaan. Nou Brak. dan heb ik niks meer Onze J. C. Brak: Mooi zo, dan lig ik vanavond eindelijk eens op tijd in bed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9