s Zuid-Afrika negeert VS U KUNTZE NU KOPEN. Libanon wil versterking VN-troepen President komt grote steden te hulp Oproer in Indiase stad Hyderabad STAATSLOTEN? Vance: stop produktie kernwapengrondstoffen 'Studente stierf zoendood' Radio: Carter moet niet meer over 'moraal' praten Ghana stemt voor eenheidsregering De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. Voorzitter van Franse parlement trekt zich terug Nieuwe staf-chef Portugese leger Aangekondigde 'deltaplan' valt wat mager uit INSDAG 4 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet JOHANNESBURG/MONROVIA (Reuter, UÊI, AP) Met de 'morele druk' van de Verenigde Staten om het apartheidsbeleid te veranderen, hoeft Zuid-Afrika geen rekening meer te houden. lo reageerde de Zuidafrikaanse ra dio op een toespraak van president Carter in Nigeria, waarin hij Zuid- Afrika over de hekel haalde. De Amerikaanse president, aldus de ra dio, speelt onder één hoedje met de .totalitaire heerser van een onder- twikkeld land. waar in de loop der ren grove schendingen van de iens aan de orde van de dag zijn :weest". Daarom heeft Carter in ligeria zijn recht om over „moraal" .morele druk" te spreken ver- ipeeld. De Zuidafrikaanse radio her- nnerde er aan dat Nigeria de groot ste olieleverancier is van de Verenig de Staten en legde duidelijk een ver band daartussen en de rede van de [president. Omgekeerd zijn zwart-Afrikaanse landen van mening dat Carter niet Jver genoeg is gegaan, en het tot nu itoe alleen bij woorden heeft gelaten. De president heeft wel gezegd dat Washington met maatregelen tegen iZuid-Afrika verder wil gaan dan tot nu toe, maar liet in het midden hoe. In het vliegtuig op weg naar Liberia zei de Amerikaanse president dat als ACCRA (Reuter, UPD De Ghane- zen hebben in meerderheid gestemd voor een eenheidsregering van mili tairen, politie en burgers. Van de 4,6,. miljoen kiezers zei 54 procent „ja" tegen het voorstel van de militaire regering van Ghana. Zuid-Afrika een redelijke oplossing in Namibië van de hand wijst, dat het voorspel kan zijn van „ernstige geschillen" met de Verenigde Sta ten. Zuid-Afrika, dat Namibië (Zuid- west-Afrika) onwettig bestuurd wijst tot nu toe toezicht van de Verenigde Naties op eventuele verkiezingen af, en wil ook niet dat de verzetsbewe ging SWAPO aan een stembusstrijd deelneemt. De Nigeriaanse president Obasanjo onderstreepte tijdens Car ters bezoek de steun voor zijn land aan de SWAPO, maar Carter legde de nadruk op een regeling die verze kert dat alle groeperingen een gelij ke kans hebben bij eerlijke verkie zingen". Oneens waren Carter en zijn Nigeri aanse ambtgenoot Obasanjo het ook over de rol van Cubanen en Russen in Afrika. Het Amerikaanse staats hoofd heeft bij herhaling daarover zijn ongerustheid uitgesproken. De Nigeriaanse regering gaat er van uit dat Afrikaanse landen zelf het recht hebben uit te maken welke betrek kingen zij willen onderhouden met Cuba en de Sowjet-Unie. Carter zei onderweg naar Liberia dat Obasanjo en hij beiden ongerust zijn over de Cubaanse militairen in Afrika, maar er bestaat „een verschil in nadruk die door ons daarop wordt gelegd". Rhodesië Wel waren Carter en Obasanjo het beiden eens dat de „binnenlandse regeling" in Rhodesië het onwettige karakter van de regering daar niet verandert. De regeling is onaan vaardbaar omdat geen werkelijke machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid wordt geregeld, en niet alle nationalistische groepen erbij zijn betrokken. Het Britse ministerie van buiten landse zaken bevestigde gisteren wat Carter al eerder had laten blij ken: Londen en Washington zullen alle partijen die betrokken zijn bij het conflict in Rhodesië uitnodigen voor een ronde-tafelconferentie. Die zou kunnen worde» voorafgegaan door een vergadering van de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en het Patriottisch Front, dat onder lei ding staat van Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Zij zijn buiten de „binnenlandse regeling" in Rhodesië gehouden. De gematigde groepen die daarbij wel zijn betrokken, hebben de voor stellen voor een nieuwe conferentie onmiddellijk van de hand gewezen. Woordvoerders noemden ze „vruch teloos'' en zeiden dat het akkoord dat begin maart is gesloten met de blanke minderheidsregering niet meer te veranderen is. Onthaal Bij aankomst in Liberia kreeg presi dent Carter een warm onthaal, maar het ministerie van voorlichting zei dat de Verenigde Staten Liberia gesticht door Amerikaanse negersla ven tot nu toe hadden verwaar loosd. Ook liet het weten dat Was hington te weinig doet voor bevrij dingsbewegingen in Zuid-Afrika en niet genoeg hulp geeft aan ontwikke lingslanden. „Zijn grootheid zal af hangen van zijn bereidheid krachti ger stappen vooruit te zetten", aldus de verklaring van het ministerie. Carter bleef maar een paar uur in Liberia, waarna hij naar huis ver trok. In één week bezocht hij Vene zuela, Brazilië, Nigeria en Liberia en de president zei dat zijn reis een „groter succes" is geworden dan hij aanvankelijk had verwacht. Op het vliegveld van de hoofdstad Monrovia werd president Carter verwelkomd door zijn Liberiaanse ambtgenoot Tolbert. Carters vrouw kijkt toe. ADVERTENTIE NEW DELHI (Reuter, UPI, AP) De Indiase regering heeft troepen gestuurd naar Hyderabad, de hoofdstad van de centraal- Indiase deelstaat Andhra Pradesj, nadat er negen mensen ge dood en minstens tachtig gewond werden tijdens een oproer die door de politie neergeslagen werd. De eerste minister van de deelstaat, M. C. Reddi, gaf de schuld van de moeilijkheden aan „georganiseerde bendes en oproerkraaiers". Reddi werd benoemd nadat mevrouw Gandhi eind februari de verkiezin gen in Andhra Pradesj had ge wonnen. In Hyderabad en de tweelingstad Secuderabad heerst al vijf dagen on rust na berichten dat de plaatselijke 'politie een man in hechtenis had gedood en zijn vrouw had verkracht. De autoriteiten hebben inmiddels een avondklok ingesteld die twee dagen moet gelden om een eind te maken aan de opstanden. Het leger moet intussen de orde handhaven. Studenten hebben een grote demon- Jtratie georganiseerd uit protest te gen de dood van de man die volgens de studenten door de politie is dood geslagen. Het hoofd van de politie van de staat Andhra Pradesj heeft inmiddels opdracht gegeven een on derzoek naar dit incident in te stellen. In Hyderabad was het dagelijkse le ven vrijwel tot stilstand gekomen toen de bevolking in groten getale gehoor gaf aan een oproep tot een algemene staking. De staking werd uitgeroepen door politici van de op positie tegen de deelstaatregering die in handen is van de afgescheiden vleugel van de Congrespartij onder leiding van India's voormalige pre mier, mevrouw Indira Gandhi. Veel stakers gingen de straat op en vielen openbare gebouwen aan. Spoorweg overgangen werden geblokkeerd en bussen werden in brand gestoken. Volgens het Indiase persbureau Sa- machar opende de politie op ver schillende punten in de stad het vuur om te pogen de situatie in de hand te houden. Daarbij werden ne gen mensen gedood en ruim tachtig gewond. Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. NEW YORK (AFP) De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Cyrus Vance, heeft president Carter aangeraden om op internationaal niveau voorstellen te doen voor een stopzetting van de produktie van splijtstoffen die gebruikt kunnen worden in kernwapens. Dit schreef de Amerikaanse krant New York Times gisteren. Het Initiatief van Vance wordt in kringen van het Pentagon (ministe rie van defensie) bijzonder betreurd, aldus de Times, die het verhaal ba seert op de uitspraken van hoge functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken. In een brief aan Carter heeft Vance gevraagd om de oprichting van een werkgroep die zijn ideeën zou moe ten concretiseren. Vervolgens moet het voorstel op internationaal ni veau worden verspreid via het bu reau voor wapenbeheersing en ont wapening. Enkele functionarissen zeiden dat het Amerikaanse voorstel tegen het einde van de maand mei afgerond moet zijn zodat het kan worden voor- BEIROET, JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Libanese regering onder leiding van president Elias Sarkis heelt er bij de Verenigde Naties op aan gedrongen de troepenmacht in het zuiden van het land uit te breiden en om te vormen tot „een afschrikwekkende kracht" in plaats van „hulpeloze vredeshandhavers". De voorzitter van het Libanese par lement, Kamel Assaad, heeftin over leg met de Libanese president, een beroep gedaan op VN-secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim „de omvang en uitrusting van de VN-strijdkrach- ten te versterken opdat zij hun enor me taak kunnen volbrengen". De oproep van de Libanese regering heeft in eigen land meer gewicht gekregen nu ook Camille Chamoen, de leider van het rechtse verbond „het Libanese front" zich voor ver sterking van de VN-vredesmacht uit gesproken heeft. Aan de andere kant is de controverse tussen rechtse Li banese leiders en de links-radicale Palestijnse guerrillagroeperingen er door verdiept. De radicale Palestij- nen hebben herhaaldelijk laten we ten dat het leger van de VN hun er niet van kan weerhouden Israëlische stellingen in het zuiden van Libanon en het noorden van Israël onder vuur te nemen. De Libanese regering, en met name de rechtervleugel, vreest dat deze Palestijnse dreigementen het twee weken oude bestand in Zuid-Liba- non zullen ondermijnen. „Laten wij Israël geen excuus geven nog meer Libanees grondgebied af te snijden en nog meer Libanese en Palestijnse burgers dakloos te maken", zo waar schuwde oud-parlementsvooizitter Adey Osseiran. Inmiddels heeft secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN gezegd dat de situatie in Zuid-Libanon gis teren betrekkelijk rustig was, hoewel er hier en daar nog wel geschoten werd. Wel werd gisteravond gemeld dat vrijwel alle troepen in het gebied bezig waren zich in te graven. „Pales- tijnen, Israëli's en VN-soldaten gra ven zich in en laten versterkingen aanrukken", aldus een woordvoerder van de PLO. Het lijkt er nog niet op dat de Israëli's voorlopig hun troe pen zullen terugtrekken. Arafat Het hoofd van de PLO, Jasser Ara fat, zal binnenkort een bezoek bren gen aan Roemenië voor besprekin gen met president Nicolae Ceauses- coe, zo heeft gisteren het Libanese blad „An-Nahar", op grond van me dedelingen uit diplomatieke Arabi sche bronnen, meegedeeld. Momen teel verblijft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Da- jan, in Boekarest. Hij praat met de president en leden van de Roemeen se regering over de problemen in het Midden-Oosten. Roemenië is het eni ge Oost-Europese land dat normale betrekkingen onderhoudt met Israël en uit dien hoofde bemiddelend kan optreden tussen Israël en de Arabie ren. Ceausescoe schijnt ook een rol gespeeld te hebben bij de voorberei dingen van de reis van de Egyptische president Anwar Sadat naar Israël in november vorig jaar. Volgens An-Nahar heeft Arafat ver der een boodschap ontvangen van de Russische partijleider en staats hoofd Leonid Breznjew. Intussen is van de zijde van de Ame rikaanse ambassade in Beiroet ver nomen dat zich in de Libanese hoofdstad een Amerikaanse delega tie bevindt die zich gaat bezig hou den met het op poten zetten van het geregelde Libanese leger. De delega tie staat onder leiding van overste Robert Day. Hij heeft gisteren ge praat met de Libanese minister van buitenlandse zaken en van defensie Foead Boe tros. MuNCHEN De 23-j*rife Westduitse studente Anneliese Mkhel is volgens de geestelijke Ernst Alt een „zoendood" ge storven. Hij staat samen met de ouders van het meisje terecht voor „dood door schuld". Zij overleed op 1 juli 1976 aan „zeer sterke vermagering", nadat maandenlang was geprobeerd „de duivel uit haar te bannen". De geestelijke zegt dat het meisje „bewust" heeft geboet voor uit het ambt gezette katho lieke priesters, voor Duitsland, voor politici en vooral voor de Duitse jeugd. Sinds 1969 leed zij aan vallende ziekte, wat leidde tot neerslachtige buien en het waandenkbeeld dat zij van de duivel bezeten zou zijn. Alt zei ervan overtuigd te zijn dat het meisje door de duivel bezeten was. Zij had nadat ze was aangesproken in een taal die ze niet kende „juist gerea geerd" en de diefstal van hos ties uit een kerk voorzien. In de tenlastelegging wordt gezegd dat de dood van de studente tot een week voor haar overlijden door medisch ingrijpen had kunnen worden voorkomen. Gevraagd waarom hij geen dok ter had geraadpleegd, zei Alt dat volgens rooms-katholieke „wet geving" geestelijken bij duivel uitdrijving geen artsen moeten inschakelen. Hij zei ook dat de bisschop toestemming had ge geven voor de uitdrijving, op voorwaarde dat deze helemaal geheim zou worden gehouden. gelegd aan de speciale zitting van de Verenigde Naties over ontwapening. Vance gaat er vanuit dat een stop zetting van de produktie van pluto nium en verrijkt uranium, het con troleren van een akkoord over beper- .king van de strategische wapens, bij zonder gemakkelijk zal maken, al dus de Times. Het voorstel zou in de hoogste regio nen van het Amerikaanse ministerie van defensie zeer slecht zijn geval len. Zowel de minister van defensie, Harold Brown, als de chef-staf van het Amerikaanse leger zou bijzonder gekant zijn tegen de ideeën van Vance. PARIJS (AFP/DPA) De voorzit ter van het Franse parlement, de 70- jarige gaullist Edgar Faure, heeft bij de eerste zitting van het nieuwe par lement te kennen gegeven zich niet voor een nieuwe termijn beschik baar te stellen. Zijn besluit is een gevolg van een nederlaag die hij leed bij een stemming in het parle ment. De gaullist Jacques Chaban- Delmas kreeg de meeste stemmen hoewel de gaullistische leider Chirac Faure steunde. De nieuwe voorzitter, Chaban-Del- mas, zorgde vorige week voor een politieke opschudding door zich als gaullist kandidaat te stellen, terwijl Faure de steun van de partijleiding kreeg. Chaban-Delmas kreeg de steun van de gematigde gaullisten en de afgevaardigden van de cen trum-partijen, die achter president Giscard d'Estaing staan. Toen Faure bij de eerste stemming zag dat het mis ging, trok hij zich terug, zodat zijn aanhangers niets anders overbleef dan op Chaban- Delmas te stemmen. LI88ABON (AP, Reuter) - Gene raai Pedro Cardoso is benoemd tot staf-chef van het leger ter vervan ging van de vorige week ontslagen generaal Vasco Rocha Vieira. Hij was vroeger hoofd van de militaire inlichtingendienst. Zijn benoeming volgt op het door president Antonio Ramalho Eanes gegeven ontslag van twee hoge le gercommandanten die om politieke redenen van lagere rangen tot gene raal waren bevorderd, na de omver werping van het dictatoriale bewind in 1974. Cardoso (52 Jaar) was goeverneur in Portugees Guinee tijdens de koloni ale oorlog. Hij wordt beschouwd als een hooggeplaatste beroepsmilitair en een specialist op het gebied van de inlichtingendiensten. Verwacht wordt dat de eerste daad van de nieuwe bevelhebber zal zijn de benoeming van een plaatsver vanger voor de eveneensa vorige week ontslagen commandant van Lissabon, generaal Vasco Lourenco. Hij was de laatste van de jonge linkse officieren die verantwoorde lijk waren voor de putsch in 1974, die nog een Invloedrijke positie had. Druk op Eanes om Lourenco te ont slaan groeide de laatste tijd onder gematigd rechtse legerkringen, die erop uit zijn de normale hiërarchie in het leger te herstellen. Eerder beschuldigde Lourenco „re- aktionaire krachten" ervan een campagne tegen hem te organiseren om hem af te zetten. Hij werd daar bij ondersteund door de vooraan staande socialistische woordvoerder Manuel Allegre, die zei dat het ont slag een „perfect voorbeeld was van hoe een zorgvuldig voorbereide rechtse campagne tot succes kon leiden. „Maar Vasco Lourenco staat niet alleen. Hij wordt gesteund door alle socialisten en anti-fascisten die te maken hebben gehad met de val van de dictatuur," zo voegde Allegre er aan toe. door Rlmmer Mulder Eén van Jlmmy Carters verkiezingsbeloften was dat hij iets wilde doen voor de grote Amerikaanse steden. Het heeft even geduurd, maar sinds kort ligt er een programma van de regering- Carter voor de strijd tegen het verval van de stadskernen. Op de volgende twee begrotingen wil de president in totaal zo'n 6,4 miljard dollar reserveren voor dit doel. Dit bedrag is, gezien de nood in de oudere steden, aan de krappe kant. In werkelijkheid is het maar een kleine toevoeging aan de stroom van dollars die nu jaarlijks al van de federale regering naar de stadsbe sturen vloeit. Naar schatting slorpen de steden nu al ruim dertig miljard dollar van de nationale uitgaven op. Carters plannen blijven ook ver ach ter bij het grootse programma dat zijn partijgenoot Hubert Humphrey enkele jaren geleden nog bepleitte voor de verpauperde steden. Wat Humphrey toen voor ogen stond viel in de termen van het Deltaplan, om het op zijn Nederlands te zeggen. Wat president Carter nu aanbiedt zou je dan kunnen omschrijven als hier en daar een dijkverhoging en een nieuw gemaal. Gigantisch Het probleem dat de regering nu aanpakt is wel een „Deltaplan" waard. Het is gigantisch van omvang en bestaat al jaren. De kern is als volgt samen te vatten: de oudere stadskernen in de Verenigde Staten, vooral die aan de oostkust, verpau peren doordat „het beste deel" van de bevolking wegloopt. De goed op geleide Amerikanen met een behoor lijk inkomen wonen liever in de ge rieflijke, groene buitenwijken dan in de benauwde oudere stadsdelen. De achterblijvers zijn over het alge meen iets minder draagkrachtig. Er zijn veel ouden van dagen en ge scheiden vrouwen onder, om maar enkele groepen te noemen. Verder hebben de grote steden de afgelopen jaren een toeloop gehad van mensen die het elders niet konden rooien. Dat waren vroeger bij voorbeeld veel zwarten uit het zuiden. Tegenwoor dig komen er veel lal of niet illegale) immigranten uit Latijns-Amerika. Per saldo zitten de meeste grote ste den met een bevolking die naar ver Een verpauperde wijk in New York houding steeds minder belasting op brengt en aan de andere kant een steeds groter beroep doet op de soci ale voorzieningen. De problemen voor de stadsbesturen worden nog groter doordat ook het bedrijfsleven naar de buitenwijken (of nog verder weg) trekt. Buiten de steden is de grond meestal wat goed koper, is er meer ruimte (voor trans port en parkeren) en is de kans op inbraken en overvallen kleiner. Het resultaa t van deze trek is weer: min der belastingen en minder werkgele genheid. Dus weer meer werklozen, dus meer behoefte aan sociale uitke ringen en meer kans op misdaad. Hieruit blijkt wel dat het verval van de stadskernen uiterst moeilijk te bestrijden is. Waar begin Je? Pro beer meer werkgelegenheid tc scheppen. Daarmee verminder je het aantal werklozen. Maar de be drijven willen pas investeren als de steden wat leefbaarder worden. Maar daar hebben de stadsbesturen wAl' voor nodig, wat er niet is van- ge de al Jaren durende verpaupe- van de centra. Weggegooid Carter had kunnen proberen deze cirkel te doorbreken door veel geld aan de stadsbesturen beschikbaar te stellen. Maar dat is erg moeilijk te 7erkopen aan een Congres dat voor het grootste deel bestaat uit politici die hun kiezers hebben in nlet-stede- lljke districten. Daar vinden ze die sociale voorzieningen toch al gauw weggegooid geld. De president pro beert het daarom langs de andere weg: bedrijven die bereid zijn in stadscentra te investeren kunnen rekenen op premies en belasting voordelen. En vooral bedrijven die jonge mensen aan het werk helpen, want dat veroorzaakt de meeste pijn: de hardnekkige jeugdwerk loosheid. Nu is de federale regering in de Verenigde Staten zelf ook een be langrijk werkgever en Investeerder. Carter vindt dat de grote steden daar meer van moeten profiteren. Diensten van de federale regering moeten voortaan bij voorkeur in stadscentra worden gevestigd. Ver der zal de federale overheid meer gaan kopen van bedrijven die in die centra zitten en die veel zwarten en/ of gekleurden in dienst hebben. Het doel is duidelijk: het hele bedrijfsle ven moet worden aangemoedigd zijn activiteiten naar de stad te ver leggen. En dat is dan waarschijnlijk het aardigste van Carters programma: de federale regering heeft in elk ge val weer positieve aandacht voor de stadsproblemen. Dat is een duide lijk verschil met de voorafgaande periode. Na de met veel tam-tam aangekondigde sociale politiek van president Lyndon Johnson zijn de paupers In de grote steden in het verdomhoekje terecht gekomea Po litiek zijn ze niet interessant. Ze zijn niet talrijk genoeg en hun opkomst bij verkiezingen is bovendien erg laag. De regering-Nlxon kon daar door de verkrotting van grote ste den straffeloos negeren. Daaraan heeft Carter nu een eind gemaakt, maar dat zijn aanpak het grote keer punt zal betekenen voor de verval len steden is onwaarschijnlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7