Geen behoefte aan bredere Sportlaan Duindorp-bewoners ontevreden fcvfj I ,f Rijswijk renoveert gemeentewoningen 'Breng sportvelden in (grote) wijkparken onder' 'Momenteel afzien van daadwerkelijke actie' FNV twijfel aan onpartijdigheid commissie Wiehahr Haagse PvdA claimt weer vier wethouders Advies raad voor sport en recreatie Voorzitter Wieringa: Schoonmaakdag Weer splijtbak te water KORT NIEUWS DINSDAG 4 APRIL 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Geen enkel Haags raadslid ziet op dit moment de noodzaak van verbreding van de Sportlaan tussen de Daal en Bergselaan en de De Savornin Lohmanlaan. Dat werd gistermid dag door alle fracties nog eens benadrukt bij de vaststelling van het bestemmingsplan voor de Bosjes van Pex en het natuurre servaat Wapendal. De Haagse raadsfracties hadden niet de minste moeite met het bestem mingsplan voor het gebied dat glo baal begrensd wordt door de Laan van Meerdervoort. De Savornin Loh manlaan. Sportlaan. Daal en Bergse laan en Pioenweg Het gebied wordt voornamelijk gebruikt voor sport en recreatie. Het vier hectare grote na tuurreservaat Wapendal. voorko mend op de lijst van natuurgebieden in Zuid-Holland, is natuurweten schappelijk bekeken erg waardevol. Het bestemmingsplan is nodig om Van onze soc.-economische redactli AMSTERDAM - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging heeft haai twijfel uitgesproken over de onpar tijdigheid van de Zuidafrikaanse commissie Wiehahn, die deze week door minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zal worden ont vangen. De commissie onder leiding van prof. N. E. Wiehahn doet in opdracht van de Zuidafrikaanse regering een onderzoek naar de bestaande ar beidswetgeving in Zuid-Afrika. De commissie bestaat uit vertegenwoor digers uit het ambtenarenapparaat, academici, vertegenwoordigers van de werkgevers en van de door de regering erkende blanke- en kleurlin genvakbonden. De onafhankelijke zwarte vakbonden zijn niet in de commissie vertegenwoordigd. Zij ontvingen wèl de eis om de commis sie Wiehahn schriftelijk op de hoogte te stellen van hun Ideeën, activitei ten. leden, financiën enzovoort. Toen zij weigerden werd gedreigd met ge rechtelijke vervolging. In een brief aan minister Van der Klaauw spreekt de FNV nu haar twijfel uit over de onpartijdigheid van dit onderzoek. ..Het feit dat prof. Wiehahn, alvorens zijn voorstellen officieel kenbaar te maken, aller eerst de opvattingen gaat aftasten in Europa en in de V8 maakt duidelijk, schrijft de FNV. dat de Zuidafri kaanse regering meer betekenis toe kent aan de mening van de buiten landse Investeerders dan aan de gro te meerderheid van de bevolking van Zuid-Afrika." Het ziet er volgens de FNV naar uit dat erkenning van de zwarte vakbonden zal geschieden onder de voorwaarde dat zij.zich volstrekt a-politiek zullen opstellen, ook in hun scholingsactiviteiten. De FNV, die weigert met prof. Wiehahn te spreken, herhaalt dat zij zal blij ven Ijveren voor erkenning van de democratische rechten in Zuid-Afri ka en voor afschaffing van de apart heidspolitiek. het natuurlijk milieu van het hele gebied zoveel mogelijk bescherming te geven. Waar de raadsleden wel uitgebreid bij stil stonden was het al dan niet verbreden van de Sport laan. Op dit moment, zo bleek, heeft geen enjcele fractie trek in een brede re Sportlaan. Het toekomstig ver keersbeleid is er echter op gericht de hoofdstromen van het verkeer in Den Haag te concentreren op en beperkt aantal hoofdwegen. In het Verkeerscirculatieplan 1975 heeft de Sportlaan ook zo'n duidelij ke stroomfunctie gekregen. De ge meente wilde de mogelijkheid tot verbreding van de Sportlaan in de toekomst dan ook niet uitsluiten. Mocht verbreding inderdaad nodig blijken, dan kunnen b. en w. via artikel 11 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening het bestemmingsplan op een vrij simpele wijze aanpassen aan de gewenste situatie. ..Eenstuk je slagvaardig bestuur", zo noemde wethouder Hardon (stadsontwikke ling) deze mogelijkheid. Dat was niet de mening van het CDA, dat bijge staan door PPR, DS'70 en CPN. via een amendement deze gemeentelij ke vondst wilde laten schrappen. Het amendement kreeg echter geen meerderheid. PvdA en VVD voelde wel voor de manier waarop het colle ge de mogelijkheden wat betreft de Sportlaan wil openhouden. ROTTERDAM De 26-jarige S. Schouten uit Rotterdam is om het leven gekomen toen hij op de 's- Gravendijkwal op zijn motorfiets frontaal tegen een ijzeren hek bot ste. Het slachtoffer verloor de macht over het stuur bij een inhaalma noeuvre. Bij aankomst in het Dijk- zigt-ziekenhuis bleek hij overleden. iv - ra D' - jfrËar.?1 I 11 De 18 woningen in de Roienstraat, die als eerste gemeentewoningen gerenoveerd worden. Startsein eerste project Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De Rijswijkse wethouder H. H. van der Veer heeft gisteren het startsein gegeven voor de renovatie van een 18-tal gemeentewoningen in de Rozenstraat. Het complex vormt het eerste project gemeentewoningen, dat aangepakt wordt. „Het is nog maar een bescheiden aanpak", zei wethouder Van der Veer. De begeleidingscommissie, waarin naast vertegenwoordigers van de ge meente ook bewoners zitting had den, heeft het project in anderhalf jaar startklaar gekregen. „Wij zijn er trots op dat er ook in Rijswijk in goed overleg met de bewoners reno vatieplannen kunnen komen", aldus Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de uitslag van de statenverkiezingen van vorige week woensdag doorgetrokken worden naar de Haagse gemeenteraad, zou de PvdA weer aanspraak mogen maken op vijf van de acht wethouderszetels. Het dagelijks bestuur van het partijgewest van de PvdA in Den Haag heeft deze verklaring afgelegd, nadat de lijsttrekker van het CDA bij de komende raadsverkiezingen in mei, W. du Chati- nier, vorige week concludeerde dat de PvdA met minder wethoudersze tels genoegen zou moeten nemen. Op grond van de verkiezingsuitslagen zou de PvdA in Den Haag 19 van de 45 zetels in de raad krijgen, terwijl er voor het CDA 13 zetels vrijgemaakt zouden moeten worden. De WD, die nu evenals het CDA twee wethouders aan het college heeft geleverd, zouden volgens de verkiezingen voor Provinciale Staten terugvallen naar 11 raadszetels. Volgens Du Chatinier zou de PvdA-invloed in het Haags gemeentebe stuur verminderd moeten worden. De CDA-er stelde voor niet acht, maar zeven wethouders voor de volgende raaadsperiode aan te wijzen volgens de formule 3 PvdA, 2 CDA en 2 VVD. Dat zou volgens hem een betere afspiegeling van de verhoudingen betekenen. Het PvdA-gewest heeft nu laten weten dat „met name valt te concluderen dat de Haagse statenuitslag in ieder geval duidelijk wijst op vier wethouderszetels van een zelfde kwaliteit als mi voor de PvdA". de wethouder. „Het is te hopen dat er in de komende jaren vele volgen". In oud-Rijswljk zijn er ongeveer 200 gemeentewoningen, die vrijwel alle maal gerenoveerd dienen te worden. „Als het bij sommige woningen niet erger is", aldus wethouder Van der Veer. „Ik veronderstel dat diverse huizen helemaal opnieuw opge bouwd moeten worden vanaf de fun deringen". Wethouder Van der Veer DEN HAAG In wijkparken, vooral in de grotere, kan best een klein sportpark worden aangelegd ter grootte van bijvoorbeeld twee sportvelden. In ieder geval zouden er kunststof speelveldjes in de wijkparken kunnen komen voor tennis, basketbal, handbal e.d. Ook verdient het aanbeveling in een wijkpark een aantal volkstuinen op te nemen. Op die manier ontstaat op goedkope wijze een attractieve ver rijking van het groen, komen kinde ren en ouderen in het park in direct in aanraking met de natuur, en kan men tevens voorzien in de dringende behoefte aan volkstuinen in de direc te woonomgeving, voor met name oudere buurtbewoners. Dit stelt de Haagse raad voor sport en recreatie in een reactie op de beleidsnota Wonen, Werken, Welzijn die het college van b. en w. onlangs uitbracht. De raad voor sport en recreatie is het in grote lijnen eens met het college, dat o.a. aangeeft dat er meer sport velden en -zalen moeten komen, zij het dat er beperkte ruimte voor aan wezig is. Wel wijst de raad voors hands al iedere aantasting van be staande groenvoorzieningen, het open water en het duinterrein van de hand. Verder komt hij met wat kant tekeningen bij punten uit de nota, zoals: In Den Haag bestaat volgens voorlopige peilingen een tekort aan vijftien tot twintig sportvelden; de behoefte aan zaalruimte is bij zonder groot, deze is moeilijk te schatten, maar blijkt o.a. wel uit het feit dat tal van Haagse verenigingen gebruik maken van accommodaties buiten Den Haag die in feite onge schikt zijn voor de beoefening van sporten; de voorgestelde norm van één overdekte accommodatie per 14.500 inwoners moet nog ter discussie staan; er moet een sporthal komen die geschikt is voor topevenementen en vijfduizend toeschouwers of meer kan bevatten; binnen de gemeentegrenzen moe ten in ieder geval zes nieuwe sport velden worden aangelegd. Van een medewerker ENSCHEDE „Van daadwerkelijke actie moeten we ons mo menteel verre houden. Ik ben er een fel tegenstander van dat de op handen zijnde bezuinigingen met betrekking tot de ambtena ren en het onderwijzend personeel in de politieke sfeer wordt getrokken." Dit zei W. Wieringa. voorzitter van de Algemene Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) gister avond in Enschede bij de oprichting van de plaatselijke federatie van de ambtenarenorganisaties ARKA en NCBO. In het licht van de onlangs uitgelek te taakopdracht van de z.g. commis- sie-Lamers, die kreeg opgedragen met voorstellen te komen om te be zuinigen op de salarissen van het overheidspersoneel, stelde Wieringa nadrukkelijk dat de CFO geen aan tasting duldt van het trendbeleid en de pensioenvoorziening. „Ik tart ie dereen om aan te tonen welke onzui vere elementen in de trend zitten en in de regelmatige verhoging daar van. De trend is tot op het bot afge kloven. Daar hoeft de commissie- Lamers niet aan te komen." Over de pensioenvoorziening voor het overheidspersoneel merkte de CFO-voorzitter op dat het je reinste diefstal zou zijn om iets uit het eigen fonds dat door de ambtenaren wordt gevuld te halen om te bewerkstelli gen dat de overheid als werkgeefster minder premie moet betalen. Vol gens Wieringa zitten de ambtenaren in een onbeschermde positie en zijn deze uitsluitend afhankelijk van de overheid als werkgeefster. Uiterste waakzaamheid met betrekking tot de aantasting van de rechtspositie van het overheidspersoneel is daar om geboden. „Waar nodig dienen we een fel pro test te laten horen als het om de aantasting van dat recht gaat. Met zakelijke argumenten kunnen we de overheid van ons gelijk overtuigen." Wieringa sprak in zijn rede ten slotte de hoop uit dat ook dit kabinet sa men met de ambtenarenvakbewe- ging in harmonie naar een oplossing van de problemen moet zoeken. DEN HAAG De Stichting Milieudag (opgericht op de we reld-milieudag in 1972) gaat 19 april het Haagse strand, de duinen, speelterreinen, sport complexen, straten en plant soenen een schoonmaakbeurt geven. Dat gebeurt in samen werking met de Haagse Na tuurverkenners, padvinders, leden van sport- en wijkvereni- gingen en tal van andere groepen. Verder houdt de stichting op 3 juni de jaarlijkse milieu-info markt, dit keer weer op het Binnenhof. Hieraan nemen on geveer honderd landelijke en Haagse instellingen en milieu groepen deel. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Bij A. Vuyk en Zonen's Scheepswerven b.v. in Capelle aan den IJssel is een splijtbak te water gelaten. Dit is de derde door Vuyk zelf ontworpen splijtbak. Aangezien Vuyk door haar overige opdrachtenpakket geen capaciteit had om de gehele serie in eigen bedrijf te bouwen, heeft zij twee van deze splijtbakken aan andere wer ven in Nederland uitbesteed, te we ten de Biesbosch in Dordrecht en de Waal in Zaltbommel. De Wicringsestraat hoek Griendsestraat, onderdeel van de wijk Duindorp. DEN HAAG Bewoners van de wijk Duindorp hebben een rapport opgesteld met klachten over de renovatiewerkzaamheden die in de afgelopen jaren zijn uitgevoerd. Dit rapport, waarin ook eisen aan de gemeente staan vermeld, zal donderdagavond op tafel worden gelegd tijdens een informatie-avond die de dienst voor volkshuisvesting in de Houtrustrotonde houdt. Uit het rapport (dat de naam Een nieuwe lap op een oude zak mee kreeg) blijkt dat bij tal van Duin dorpbewoners ernstige klachten le ven over hun gerenoveerde woning. Rond 1970 werd hier begonnen met het opknappen van de ongeveer tweeduizend gemeentelijke wonin gen Sindsdien heeft de buurt vele malen geklaagd over de slechte uit- voering van de werkzaamheden Vooral de werkzaamheden die voor 1971 werden uitgevoerd zouden slecht zijn De later uitgevoerde re novatie werkzaamheden hebben echter evenmin de goedkeuring van de buurtbewoners. De gemeente heeft Inmiddels be loofd dat de woningen die vóór 1971 zijn opgeknapt nog een beurt krij gen. de zogeheten narenovatie. Klachten over werkzaamheden na die datum zouden moeten wachten tot In de hele buurt het zogeheten buitengebeuren wordt aangepakt Dat houdt in dat de daken ver- Snieuwd worden, het houtwerk aan de buitenkant hersteld of vernieuwd wordt, rioleringen worden ver nieuwd, schuren worden opgeknapt en centrale verwarming wordt aan gelegd (als althans de meerderheid van de bewoners dat wil). De Duin dorp-bewoners eisen nu dat dringen de reparaties al gebeuren vóórdat het „buitengebeuren" wordt aange pakt. dat er overleg komt met de bewoners over alle noodzakelijke verbeteringen, dat er kant en klare logeerwoningen komen voor bewo ners die tijdelijk hun huis uitmoe ten. dat er extra sociale begeleiding komt in de wijk, en dat het de werk zaamheden aan de buitenkant wor den uitgebreid. KATWIJK Op dinsdag 4 en donderdag 6 april worden in de „Open Hof" gemeentelijke voorlich tingsavonden gehouden over het ontwerp-bestemmingsplan Schut- terswei en een nieuw ontwerpplan voor Katwijk-Rijn, de Molenwijk en 't Sandt. De voorlichting betreft uit sluitend de stedebouwkundige op zet. De avonden beginnen om 19.30 uur. CONTACTAVOND De afdeling Zoetermeer van de vereniging OVE (Ouders van Emigranten) houdt woensdag 5 april een contact-bingo avond, aanvang 20 uur. De bijeen komst wordt gehouden In de bene denzaal van de Morgensterkerk aan de Nassaulaan. KINDERKLEDING De UW afdeling Voorburg houdt woensdag 5 april een kinderkledingbeurs. 's Morgens van half negen tot elf uur kan kleding worden ingebracht (be stemd voor kinderen van drie tot zestien Jaar), 's middags van twee tot vijf wordt er verkocht. Van de opbrengst Is twintig procent be stemd voor de UW. De beurs wordt gehouden ln de zaal van de Christus Koningkerk aan de Bruinings-Ingen hoeslaan. BASKISCHE FOLKLORE Woensdagavond 5 april zal voor het eerst ln Nederland het Baskische ballet en koorensemble Etorki een uitvoering geven. Dat gebeurt in de toneelzaal van het Nederlands Con gresgebouw. HAAGSE TOERTOCHT - Het Algemeen Haags Comité houdt met ingang van 6 april Iedere donderdag een speciale toertocht door Den Haag. Deze voert langs de laatste ontwikkelingen op het gebied van vernieuwing en uitbreiding van Den Haag, Scheveningen en Kijkduin, Concerten Abdijkerk zoals de renovatiewerkzaamheden in Scheveningen. de havens, de Vo gelwijk en de duinrandroute naar Kijkduin. Vandaar gaat het door Madestein en Kraayestein via Den Haag-zuid naar Spoorwijk en Laak kwartier. Op het Centraal Station wordt de lunch gebruikt. In de mid dagroute zijn Mariahoeve en een rondleiding in het stadhuis aan de Groenmarkt opgenomen. De prijs van de rit is 19.50, vertrek vanaf het busplateau CS om half tien In de eeuwenoude hervormde Abdij kerk aan de Willem III straat in Den Haag-Loosduinen wordt evenals vori ge jaren ook dit jaar weer een aantal or gelrecitals bij kaarslicht gehou den. De concerten worden gegeven op 7 en 21 april, en op 5 en 19 mei. Het in 1780 gebouwde or gel, dat in het mid den van de vorige eeuw gerenoveerd is, zal worden be- speeid door Gert Oost, Don van Oos ten, Ewald Kooi man en Albert de Klerk. De concer ten beginnen om kwart over acht. 's morgens, terugkomst op deze •plaats om half vier 's middags. VRIJWILLIGERS- In de Koren beurs in Delft (Voldersgracht 1) wordt woensdagavond een informa tieve bijeenkomst over het werk van de Stichting Nederlandse Vrijwilli gers gehouden. Enkele medewerkers aan de GNV houden een praatje, verder wordt de film Retourtje der de wereld van Roeland Kerbosch vertoond. De bijeenkomst begint om half acht en is vrij toegankelijk. CDA-Naaldwijk NAALDWIJK Wethouder M. A G. Zwinkels (KVP) is tot lijstttrek- ker gekozen van het CDA in Naald wijk. Na de heer Zwinkels, die ook statenlid in Zuid-Holland is. staan op de kandidatenlijst J. J. van Dam, J. A. Looye, P. A. Kruyk, H. M. Vollebregt, S. Kuithof, A. Leerdam, mevrouw C. M. J. Schreuder-Fran- sen, J. Middendorp, H. Beugem, C. W. M. Veerman, C. Valstar, P. Vro- mans, mevrouw M. R. B. Snelling Berg-Driessen P. Hofman. Met het oog op de statenverkiezingen van vorige week zou het CDA met 12 vertegenwoordigers in de raad kun nen komen, 1 meer dan de confessio nelen nu hebben. De raadsleden D. Valstar. Buitelaar en Voogt keren niet terug in de rad. Mevrouw Snel ling Berg staat op een vrijwel onver kiesbare plaats. PvdA-Pijnacker PIJNACKER De fractieleider van de PvdA in de gemeenteraad van Pijnacker, de heer J. Gijlstra, heeft per 1 april zijn functie neergelegd. Gijlstra heeft met een aantal sym pathisanten een nieuwe partij opge richt (Democraten Pijnacker) en zal bij de komende raadsverkiezingen opnieuw naar de gunst van de kie zers dingen. Gijlstra die door de PvdA-afdeling niet meer voor her verkiezing werd voorgedragen, wordt als fractievoorzitter opge volgd door mevrouw Zuidweg-Fa- bel. Inbrekers gearresteerd MONSTER De Haagse politie heeft een 54-jarige Hagenaar aange houden op verdenking van diverse brandkastkraken. Hij zou een van de drie inbrekers zijn, die op 19 maart hebben ingebroken in de Ra- bo-bank te Poeldijk. Ook de andere twee vermoedelijke daders zijn ge arresteerd, een 36-jarige Hagenaar en een 46-jarige inwoner van Papen- drecht. De drie mannen opereerden met een thermische lans om de brandkasten open te krijgen. Vol gens de politie gaat het om een zeer kundig trio, dat in één adem ge noemd mag worden met de expert op het gebied van de thermische lans, Aage M. De politie van Mon ster verwacht na de arrestaties nog een reeks kraken uit de afgelopen jaren te kunnen oplossen. Mr. J. H. Grosheide DEN HAAG Per 1 juli wordt mr J. H. Grosheide, nu nog burgemees ter van Rijswijk, de nieuwe direc teur-generaal politie en hoofd van de directie politie van het ministerie van justitie. Mr. Grosheide volgt mr. A. J. Fonteijn op. die op 26 decem ber vorig jaar is overleden. Mr. Gros heide (47) was voor zijn burgemees terschap onder meer staatssecreta ris van onderwijs en van justitie. SGP-Monster MONSTER De kandidatenlijst van de SGP voor de gemeenteraads verkiezingen in Monster wordt aan gevoerd door de zittende raadsleden A. van Vliet en A. van Heteren. De volgende kandidaten zijn A. Lock, J. van de Ende, M. C. Storm, J. Verka de. T. van de Berg, A. Solleveld, J. van Spronsen en A. van Spronsen. Fietstunnel LEIDEN De tunnel voor fietsers en voetgangers onder de Willem de Zwijgerlaan (ter hoogte van de Kooilaan) in Leiden mag worden aangelegd. Daarmee zal een veilige verbinding gecreëerd worden tussen de Merenwijk en de Leidse binnen stad. De raadscommissie voor ruim telijke ordening is akkoord gegaan met het voorstel van b. en w., dat gefinancierd moet worden uit het fonds bovenwijkse voorzieningen. Bibliotheek PIJNACKER - Pijnacker krijgt een nieuwe bibliotheek: op het voor malige Lavo-schoolterrein aan de Prins Hendrikstrat zal het gebouw komen te staan ter vervanging van de bibliotheek aan het Emrr.apj*rk, die niet meer can de eisen voldoet. B. en w. van Pijnacker, die van de raad in principe de toestemming hebben om het bibliotheekplan ver der uit te werken, overwegen het toekomstige complex uit te breiden met ruimtes voor exposities en soci aal-cultureel werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6