,Het gaat erom wat in oude muziek wezenlijk klinkt' UW PROBLEEM OOK HET ONZE Solisten op dreef bij R'dams Philh. Orkest Studentenorkest weer op het muzikale pad Concertgebouworkest sluit serie vituoos af Marijke Ferguson legt verbinding tussen verleden en heden Trein ontspoord MAANDAG 3 APRIL 1978 AMSTERDAM „Ik wil din gen doen die nut hebben. Dat had ik als kind al. Wanneer iets naar mijn idee niet zinvol was op school is dat voorgeko men was ik er heel moeilijk toe te brengen het te doen. La ter is dat nog sterker gaan spe len. vooral toen ik,vrij verkreu keld. uit het Jappenkamp kwam. Ik had toen het gevoel: je hebt het overleefd, nou heb je er voor te zorgen dat jé je leven waard bent. Dat gevoel zou iedereen moeten heb ben. maar niet ieder mens wordt er met zijn neus zo bovenop geduwd Persoonlijk zie ik dat achtera! als een pre. hoewel ik niet zo ver wil gaan te zeggen dat die kamptijd dan toch ergens goed voor ks geweest Een mens heelt naar mijn gevoel zijn leven zinvol te maken. Wat zinvol is zal leder voor zich moeten bepalen. Voor mij geldt dat het als ik iets op een podium breng o! voor de radio zeg. de mensen iets moet doen. Mis schien ben ik een beetje een bele rend mens. Dat zou wel eens kunnen zijn. hoe onsympathiek het ook klinkt Marijke Ferguson, de vrouw achter studio Laren, de groep die nu al een Jaar of Uen actie! is in brede kring belangstelling te wekken voor oude muziek, formuleert op deze manier min o! meer haar credo, hoe moeilijk het ook is dat begrip in woorden te vangen. Voor die oude muziek, die zij onder de aandacht brengt, mede in haar wekelijkse radioprogramma ..Sto! van eeuwen", elke vrijdagochtend om negen uur voor de NOS op Hil versum 4. gaat Marijke Ferguson ver terug in de historie, naar de tijd van Karei de Grote met name. Uitgangs punt bij dit alles is. naar zij me vertelt, niet zozeer dat het boeiend is je op deze manier in het verleden te verdiepen ..Het gaat ons niet om die oude muziekinstrumenten o! die oude muziek op zich. maar om wat er in die oude muziek wezenlijk klinkt. Je moet onderzoeken wat hetleelkli- maat is geweest van de mens in de tijd waarin bepaalde muziek is ont staan. hoe dat zich heelt gekristalli seerd in de muziek". Een taal Gezeten op een divanbed in haar achttiende-eeuwse huisje aan de Amsterdamse Weteringstraat, waar het vol staat en hangt met oude muziekinstrumenten en planten, waar een waakzame tekkel huist en een roo!zuchtige poes. die het door lopend heelt voorzien op alles wat eetbaar is. zegt Marijke Ferguson: „Je kunt niet zonder meer zeggen: als ik iets zo voel zullen de mensen dat vroeger ook wel zo hebben aan gevoeld. Muziek is een taal en die verandert voortdurend. Muziek die vroeger droevig was. wordt nu vaak niet meer als droevig ervaren Het is mijn taak om een verbinding tot stand te brengen tussen het verleden en het heden." Sinds de tijd. waarin de muziek die Marijke Ferguson laat weerklinken ontstond, en nu is er veel veranderd in het samenlevongspatroon. ..Toch zijn fundamentele zaken gelijk ge bleven Warm is nog steeds warm en koud koud. Vuur is vuur en water water. Met de angst voor de dood ligt VARIA Trouw/Kwartet door Fred Lemmers het echter al weer een beetje anders evenals met het geluksgevoel. Die begrippen ervaart iemand die in de industriële tijd leelt waarschijnlijk heel anders dan de mens uit het feodale tijdperk. Daarom gaat het er mij bij die oude muziek vooral om die te plaatsen in deze tijd. Het moet de mensen van nu aanspreken, emo ties oproepen, gelijk aan die de mens van toen heelt ervaren." Marijke Ferguson haalt die oude muziek uit stoüige bibliotheken in steden als Rome. Milaan. Madrid en Londen. „Vooral in de vorige eeuw is daar op dit gebied veel tevoorschijn gekomen. Ook in kloosterbibliothe ken kwam het nodige voor de dag." De instrumenten waarop die muziek te gehore wordt gebracht zijn recon structies van instrumenten die op oude afbeeldingen staan o! in boe ken worden beschreven. Tal van oude instrumenten kennen we te genwoordig niet meer. Zelfs de na men ervan zijn soms niet meer te achterhalen.„Hoe de chitarra's. die er ir. allerlei soorten waren (de huidi ge Ierse harp heeft er wel wat van weg. en de lur (een soort bazuin) destijds hebben geklonken is niet precies te zeggen. In elk geval moe ten we ons zo n concert in een kas teel van Karei de Grote heel anders voorstellen dan een huisconcert nu. Onze muziek is opgebouwd uit een blaasje, een tokkeltje en een strijkje. Dat laatste kende men toen nog niet omdat de strijkstok pas omstreeks het jaar duizend werd uitgevonden. Vooral slagwerk zoals cimbalen, was vroeger erg geliefd. Wat is opgete kend over die oude muziek is in vele gevallen erg fragmentarisch. Het is zodoende omstreden of de melodie die wij met studio Laren brengen precies dezelfde melodie is als des tijds heeft geklonken. Dat zeg ik er dan ook steeds bij. Ik pretendeer niet dat het zo was en niet anders. Dat is het laatste wat je moet zeg gen. Wat je in het gunstigste geval wel kunt vertellen is hoe het in elc eval niet is geweest." Bonifacius Op deze manier is het zelfs mogelijk met die oude muziek terug te gaan' tot de tijd van Bonifacius. Een peri ode waar meer over bekend is en die Marijke Ferguson sterk aantrekt is de veertiende eeuw en vooral de periode van Guillaume de Machaut. de Franse componist, poëet en ka nunnik, die zo graag met allegori sche figuren werkte. „Hij spreekt me zo aan omdat de tijd waarin hij leefde zoveel overeenkomsten ver toont met onze tijd. Er was toen allerwege grote teleurstelling over het valse leven en de hypocrisie. Er MARIJKE FERGUSON elke tijd vraagt andere oplossingen (foto: Dirk Ketting) was de herwaardering van het ge loof, het zich afvragen wat geloof eigenlijk is. Dat laatste is een pro bleem dat blijft. Daar zal men nooit uitkomenlOndanks de overeenkom sten die er nu zijn met de dertiende en veertiende eeuw betekent dat niet dat wij de oplossingen vodr onze moeilijkheden daar kunnen vinden. Elke tijd vraagt andere op lossingen. Je kunt er wel veel van leren. Bijvoorbeeld dat er evenals toen nu veel trendmatig gebeurt. In het zich afzetten tegen de schijnhei ligheid zit ook veel onechts. Als jon ge mensen nu zeggen dat ze geen kinderen willen hebben vanwege het gevaar van de neutronenbom, wan trouw ik dat in hoge mate. Dat argu ment kan even vals zijn als de vals heid waartegen zij zo te keer gaan. Maar daarom is het wel belangrijk dat erover wordt nagedacht. Voor de mens van elke tijd is het van belang zelfstandig te denken. Je moet steeds bezig zijn jezelf af te vragen wat je ondergaat, na te denken over allerlei verschijnselen in het leven." Oud pianoboek Wat die interesse voor oude muziek betreft, die ontstond bij Marijke Ferguson toen zij als meisje van een jaar of veertien in een oud piano- boek, een veertiende eeuwse melodie tegen kwam van Landini. „Vanaf het eerste moment vond ik dat zo'n goddelijk mooie melodie dat ik me er verder in ben gaan verdiepen. Maar het is een misverstand te den ken. dat ik alleen waardering zou hebben voor oude muziek. Dat is wel mijn specialisme geworden, maar ik vind dat elke muziek die te maken heeft met een grondgedachte en cre ativiteit ontroerend en boeiend kan zijn. Je hebt echter maar 24 uur per dag tot je beschikking en daarvan moet je dan nog acht uur slapen. Daardoor is het onmogelijk je met alle vormen van muziek bezig te houden." Vanwege die beperking heb ik het schilderen, dat ik vroeger heel veel heb gedaan, ook opgegeven. Musice ren is naast het huisvrouw en moe der zijn nog te organiseren, is mijn ervaring. Voor schilderen heb je stil le tijden nodig waarin je niet ge stoord kan worden zonder gefrus treerd te raken. Met muziekmaken is het zo dat ik, toen mijn twee zoons klein waren, vaak dacht: ik heb de afwas gedaan, de baby ligt in de wieg, tot aan de volgende voeding heb ik nog net een uurtje om te studeren." Vioolsonates Marijke Ferguson is geboren in In donesië. „Tot mijn achttiende jaar heb ik daar gewoond. Vader was bij de KPM (Koninklijke Pakketvaart Maatschappij). Hij verwisselde nog al eens van standplaats, zodat ik op alle grote Soemba-eilanden ben ge weest." Wat niet veranderde was de muziek. Die ging altijd mee. „Moe der was een goede pianiste. Van haar heb ik vanaf mijn zesde jaar les gehad. Vader speelde viool. Als ik 's avonds in bed lag hoorde ik de vioolsonates van Mozart, Cesar Franck en Debussy en zondags was het vaste prik grammofoonplaten draaien van Beethoven en Stra- winsky." „Hoewel ik Europees ben opgevoed, in al die jaren dat ik in Indië woonde heb ik zelfs nooit een gamelan- of een wajang-voorstelling gezien, toch is die Indonesische achtergrond be-, palend voor me geworden. Het ge volg van het feit dat ik in Indonesië ben geboren en opgegroeid is dat er een stuk ontheemd zijn in me zit. Daarover wil ik niet dramatisch doen maar het maakt dat ik niet vanzelfsprekend in Holland ben, al woon ik hier nu ruim dertig jaar. Ik heb het als het regent of op zo'n echt winterse dag als ik op straat loop met mijn kraag hoog op dat ik in eens denk: je bent in Holland! Dat zal iemand die in Nederland is gebo ren nooit overkomen." In 1975 is Marijke Ferguson terug geweest in haar geboorteland. „Ik was er een maand op toernee. Ik had het gevoel dat ik thuiskwam en dat overrompelde me. Het heeft me zo ontroerd dat ik er maanden door van slag ben geweest. Daarom voel ik er weinig voor er opnieuw naar toe te gaan." i VRAGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507. 2270 AM Voorburg. Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 55 en 45 ets. bijvoegen, en heslist niet aan de buitenkant opplakken. Geheimhouding verzekerd. Briefkaarten worden terzijde gelegd. Vraag: Wat verstaat men onder Eplphanie en waaraan ontleent wit te donderdag de naam? Antwoord: Eplphanie: Een goddelij ke verschijning of openbaring. In de christelijke kerk denkt men bij het epiphaniefeest aan de drie konin gen, die de goddelijke boodschap van de geboorte van Christus begre pen. toen zij de ster volgden (6 janu ari). Witte donderdag: Wit is de kleur van de blijdschap. Op deze dag wordt het Heilig Avondmaal ingesteld. In Engeland heet deze dag Maundy thursday. de dag van het Mandatum, de opdracht tot ne derigheid. Op deze dag had de cere moniale voetwassing plaats van de lagere geestelijkheid en de armen door de hogere geestelijkheid en de vorsten. In Duitsland noemt men deze dag met wit maar „grün". Dat moet eigenlijk zijn grein, wat sa menhangt met ons „grienen", boete doen (Overigens is de kleur van boete en rouw paars) NOG EENS: Het dr A. H. de Hartog- gezelschap Een onzer lezers herin nert zich uit 1930 een groep van volgelingen van de Hervormde Am sterdamse predikant, op latere leef tijd hoogleraar In het kader van o a. de apologetische vereningen, de Middaghoogte, zeer veel debatavon den met voorstanders van „de Dage raad". Het overlijden van de centra le figuur betekent meestal ook op den duur het einde van dergelijke kringen O.o. die drukfoutenduiveltjefc: Van morgen werd ik al vroeg opgebeld In de krant van vandaag (20 maarti staat dat u met leden van de NCRV naar de zuivelkeuken ging Hele maal niet waar Dat moest u. na zoveel jaren presidente in Voorburg geweest te zijn. toch nog wel weten ANTWOORD: Die afkortingen zijn ellendige dingen en dat daarmee wel eens ongelukjes gebeuren is niet te vermijden Het moest dus zijn: Nied iCihr >V<rouweniBiond) Ge- interesseerden in de kooklessen van de Zuivelkeuken maken een telefo nische omweg als ze het door mij genoemde adres van het Zuivelbu reau bellen ihet zijn allemaal aardi ge mensen daar. maar ze hebben aan het eigen werk de handen vol'» Het Juiste adres is Zuivelkeuken Berberis 10. Leidschenhage. Leid- schendam 070-272279 VRAAG: Waar komt de naam Die Leyte vandaan? ANTWOORD. De oude naam van Leiden is (ter) Leythen. Deze vorm is een derde naamval meervoudsvorm die aangeeft dat er meer waterlopen (leden) waren, die op een bepaald punt samenkomen. Het woord lee. lede. lie. liede betekent waterloop, gang op leiding. Het water, dat u bedoelt, zal wel de Warmonder Lee zijn. het benedengedeelte van de Mare. De Oude Rijn was altijd wel de plaats, waar vele watertjes om Leiden naar toe stroomden. VRAAG: Waar kan ik de rondgebrei de tricot kopen, die men gebruikt om de zg. fuiklampen te maken? ANTWOORD: De firma ESKA (Na vijven) heeft indertijd voor de abon nees van dit blad. waarin de werkbe schrijving was gepubliceerd, een grote hoeveelheid van dit materiaal uit het buitenland besteld. Het vloog winkel en filialen uit. Na veel gezoek en getelefoneer heeft men ergens ver van Utrecht nog een stuk je gevonden en daarvan krijgt u de helft. Dit is niet zonder meer service, maar een vriendendienst. Men vroeg mij echter mede te delen aan alle aspirant fuiklampenmaaksters, dat het hiermee definitief is afgelopen met dit materiaal. VRAAG: Hoe kan ik een legpuzzel zo prepareren, dat ik hem kan op hangen? ANTWOORD: In alle grote zaken te koop. Ravensburger Puzzel Conser veer. prijs voor 5 m puzzel ƒ4,75 (Otto Maler Benelux Amersfoort imp Waarschijnlijk wordt een der gelijk middel ook door andere fir ma's gebracht. VRAAG: Wij gaan binnenkort naar Canada Hoe gaat het daar met de elektriciteit (radio, scheerapparaat elektrische flitser enz.)? ANTWOORD: Volgens onze zegs man bij Philips Consumentenzaken zou de moeilijkheid, die u verwacht slechts in een ander voltage kunnen zitten. 110 in plaats van het m Ne derland vrij algemeen gebruikte vol tage van 220. In de meeste appara ten is een ingebouwd schakelaartje aanwezig, dat men zelf kan verzet ten Is dat er niet bij. dan moet men gebruik maken van een kleine trans formator. die men in elke goede elektriciteitszaak kan kopen Wer ken de toestellen op batterijen, dan zijn er geen moeilijkheden. Loop eens binnen met uw (draagbare) spullen in uw Philipszaak. Het zal allemaal wel meevallen. VRAAG: In ons bezit is een koffie/ theeservies gemerkt JZ Co. Daar onder een schuinoplopende figuur en Hindeloopen. Hoe oud zou dit kunnen zijn? ANTWOORD: Uw servies dateert van ongeveer 1900 en Is afkomstig uit een Duitse fabriek, waar men voor een bepaald soort decoratie de naam Hindeloopen uitkoos. De schaats onder de firmanaam zal niet op alle onderdelen van dit servies voorkomen. Op sommige kopjes of schoteltjes kan ook wel bijgevoegd zijn Ges Ges. (Wettig gedeponeerd). Een groot servies werd nl. niet altijd in hetzelfde jaar gecompleteerd. Van welke Duitse fabriek dit servies afkomstig is, kan ik u helaas niet zeggen. In Hindeloopen was nooit kerami sche inmdustrie. Wel heel veel moois op het gebied van hout- en meubel verfraaiing (Hidde Nijlandmuseum) VRAAG Graag zou ik als vrijwillig ster met een vakantieweek voor geestelijke en.of lichamelijk gehan dicapten mee willen, het liefst bij kinderen. Bij wie kan ik dan terecht? ANTWOORD: Wat men daar in de eerste plaats zal vragen is: Hoe oud is deze vrijwilligster, wat is haar opleiding en wat zijn haar motie ven? Het werken met deze kinderen is vooral tijdens de vakantie uiter mate moeilijk en als het mogelijk is. zijn het de eigen verzorgers, die het meest geschikt zijn voor de begelei ding. Neemt u eens contact op met het Algemeen Diakonaal Bureau van de Geref. Kerken t a v. de heer Joh. Luit. Postbus 2211, Leusden Aangezien u zelf in Utrecht woont, is het niet moeilijk voor u om eens aan te wippen bij het bureau van de Generale Diaconale Raad der N.H Kerk Maliesingel 26. te Utrecht, waar men u stellig lets over uw moeilijkheden zal kunnen vertellen. VRAAG Wij lazen enige weken gele den in een landelijk blad een artikel over het volgende onderwerp (Blad en onderwerp met name genoemd) Graag willen wij over dit onderwerp verder ingelicht worden. ANTWOORD: Het is al een ingewik kelde geschiedenis voor ons om iets te vinden, dat zonder de naam van de medewerker van ons wordt ge vraagd. Die enige weken kunnen er soms twee maar ook wel eens zes zijn. Het ligt met op onze weg om het werk van andere dagbladen er bij te gaan doen. Hetzelfde geldt voor een vraag naar een borduurpa troon. dat heel lang geleden in de Margriet heeft gestaan. Welnu: Mar griet kan terugvallen op een uitne mend archief, waarin alle oude num mers waarschijnlijk wel zullen zijn. Zo niet, dan Is dit niet ons probleem. VRAAG: Wanneer wordt 's zondags avonds via de Engelse radio de com- munitysinging van geestelijke liede ren uitgezonden? ANTWOORD: BBC Kerkdiensten. Radio 2 1500/247m/FM 20.30 plaatse lijke tijd. BBC World Service ca 260m 2400h GMT. Waarschijnlijk bedoelt u het eerste programma. Het tweede is wel wat laat in* de avond. VRAAG: Bestaat het zogenaamde bankgeheim nog? ANTWOORD: Het bankgeheim is al zeer oud, maar niet meer zonder uitzonderingen. Tegenover de fiscus zijn de banken tot openbaarmaking verplicht (algemene wet op de Rijks belastingen). In Zwitserland daaren tegen is het bankgeheim ten volle gehandhaafd, met het gevolg, dat ZOETERMEER (ANP) De NS- sprinter Zoetermeer-Den Haag is za terdagavond even na het verlaten van het station Zoetermeer ont spoord. De politie vermoedt, dat kinderen daar stenen tussen een wissel hadden gelegd. Niemand raakte bij het ongeluk gewond. De ongevallenwagen van de NS werd uit Rotterdam naar Zoeter meer geloodst om het treinstel weer in de rails te tillen. Tussen de stati ons Zoetermeer-Meerzicht en Zoe te rmeer-Driemanspolder verder tij delijk bussen ingezet. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM. Aan het zaterdagconcert-van het Rotterdams Philharmonisch Orkest verleenden twee solisten hun medewer king. De eerste cellist van het RPhO, Michel Roche, speelde de in 1952 geschreven Sinfonia concertante van Prokofjew en de Franse pianist Jean-Bernard Pommier bracht het tweede kla vierconcert in g kl. van Saint-Saëns ten gehore. Voor de cello heeft Prokofjev drie concerten gecomponeerd (het derde is onvoltooid gebleven evenals een sonate voor cello-solo). De deze avond uitgevoerde Sinfonia concer tante heeft als basis het tweede cel lo-concert. Voor de solist is er in deze compositie heel wat werk aan de winkel. Na het langzame inleidende deel, waarin Michel Roche al direct tot een opvallend fraaie toonvorming wist te komen, boden de twee snelle daaropvolgende delen de solist volop de gelegenheid van zijn grote techni sche verworvenheden blijk te geven. Toch is dit stuk voor de uitvoerende cellist waarschijnlijk interessanter dan voor de toehoorder. Echt geïnspireerd klinkt deze mu ziek niet. Het zijn eigenlijk voorna melijk de virtuoze verrichtingen van de solist die de aandacht gevangen houden. Daar de literatuur voor cel lo-concerten niet zo uitgebreid is, kan het echter voor een cellist een welkome afwisseling betekenen om het vaste kringetje, Haydn, Bocche- rinl, Dvorak, Saint Saëns en Tschai- kowski (Rokoko-variaties) eens te doorbreken. Direct na zijn ontstaan heeft het g- moll klavierconcert van Saint Saëns burgerrecht verkregen. Vrijwel alle grote pianisten spelen dit werk graag omdat het zo geheel vanuit het klavier is gedacht. De technische moeilijkheden zijn aanzienlijk en de muzikale inhoud is belangrijk te noemen. Pommier speelde met een opvallend gemak, beheerst en zeer muzikaal. Het toccata-achtige begin en slot van het eerste deel, het lichte en spirituele Scherzo en het Presto (een Tarantella) werden op voortreffelij ke wijze door de solist gerealiseerd. In beide concerten heeft Edo de Waart het Orkest tot goed sluitend en muzikaal spel geleid. Als zelfstandige orkestrale werken hoorden wij tijdens dit concert de Ouverture Roeslan en Ljoemila van de vader der Russische muziek, Mi- chail Glinka, en de Ouverture Groot Russisch Paasfeest van Rimski-Kor- sakow. In de ouverture van Glinka gaf het orkest een staaltje van uitstekend gedisciplineerd samenspel in de snelle strijkerspassages, en in Rims- ki-Korsakows Groot Russisch Paas feest (gebaseerd op het Choral „Christ ist erstanden") kwam de vol le kleurenpracht van deze partituur op overtuigende wijze tot klinken. vele miljarden, buitenlands geld naar Zwitserland gestroomd zijn. VRAAG: Kan ik mijn koelkast ge woon afzetten als ik een poosje met vakantie ga? ANTWOORD: Een koelkast kan men te allen tijde buiten werking stellen voor een poosje, maar dan moet de deur wel open blijven staan. De kast gaat anders muf ruiken of schimmelen en het is moeilijk om die stank eruit te krijgen. VRAAG: Waar vind ik het gedicht: Hier weelde ontwassen aan zich zelf. en later Daar gemor bij arbeid die geen brood geeft ANTWOORD: Als wij via ons eigen archiefje, dan wel uit ons eigen ge heugen een antwoord op een derge lijke vraag vinden, geven we dat antwoord graag, maar zoeken en vragen is er echt niet meer bij! Het door Da Costa geschreven gedicht: Vijfentwintig jaar, een lied van 1840, is in de bundels van deze dichter te vinden. Het telt 11 bladzijden. Het begin is zeer bekend (al was het alleen maar vanwege het metrum) „Kan het zijn, dat de lier, die sinds lang niet meer ruiste"Dit ge dicht omvat ook de onsterflijke re gels. die men leest op een van de NS- gebouwen in Utrecht: „Zie langs zijn tweelingslijn dien feilen Salaman der. Vuur sist hij uit zijn buik, die rammelt over d'aard" door Adr. Hager DEN HAAG Met werken van Rossini, Nico Hermans, Mozart en Mendelssohn maakt het Nederlands Studenten Kamer Or kest voor het veertiende achtereenvolgende jaar een tournee door Nederland. De vorming van het orkest is dit jaar niet zonder moeite verlopen, de ani mo om voor negen concerten deel uit te maken van het NESKO bleek niet groot. Desondanks is dirigent Ge rard Oskamp er in geslaagd een en semble te formeren dat zich best mag laten horen. Bovendien steunt het NESKO het werk van de stich ting voor vluchteling-studenten UAF en alleen daarom reeds ver dient deze tournee brede belangstel ling. In het afgelopen weekeinde speelde het orkest in Den Haag, Utrecht en Amsterdam. Het programma werd op probleemloze wijze geopend met de ouverture „II Slgnor Bruschino" van Rossini en Gerard Oskamp liet in de vlot gespeelde weergave de Italiaanse zon doorklinken. Aan elan ontbreekt het deze dirigent niet. Het zal ongetwijfeld één van de factoren geweest zijn, die hem de eerste prijs bij het dirigentenconcours in Bour nemouth opleverde. Die spontaniteit in aanpak kon niet verhelen, dat de violen wat zwak bezet zijn. Zij werden ruimschoots overtroffen door de blazers, die, der tien in getal, tekenden voor de ver tolking van de balletmuziek van Nico Hermans. In 1949 schreef Her mans een pianowerkje voor kinderen getiteld „Sonatine pour les petits mains" en dat bleek zich uitstekend te lenen voor een bewerking voor dertien blazers, omgedoopt in „Bal let des petits pieds." Aardige speel- muziekjes, als het ware geschreven voor de blazers van NESKO. Vreugde Felix Mendelssohn had op zijn vijf tiende jaar al een behoorlijk oeuvre opgebouwd, onder andere waren reeds twaalf symfonietjes van zijn hand verschenen. Als opus elf schreef hij zijn eerste „echte" symfo nie, een verrukkelijk stuk muziek. Gerard Oskam en de zijnen lieten er met vreugde hun licht op schijnen, verpozingsmuziek in de allerbeste zin van het woord. Ook hier een vlotte benadering, levendige tempi en enthousiast musiceren. Solist tijdens deze tournee is Bas de Jong, soloklarinettist bij het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Hij verolkte Mozarts concert in A op vakkundige wijze, technisch en mu zikaal boeiend. Bas de Jong, Gerard Oskamp en het NESKO komen deze week nog in Zutphen op 3 april in het Hanzehof, Epe 4 april in Nederlands Hervormde kerk, Arnhem 5 april in het stadhuis, Oud Beierland 6 april in de Thomaskerk, Purmerend 7 april in het Taborcentrum, en Gro ningen 8 april in de Remonstrantse kerk. door Jac. Kort AMSTERDAM Het programma voor het laatste concert in de C-serie, dat het Concertgebouworkest gistermiddag in de Grote Zaal gaf, was geheel samengesteld uit werken van drie componis ten die geboren zijn in het laatste kwart van de vorige eeuw. Charles Ives, Edgar Varèse en Matthijs Vermeulen. Evenals hun generatiegenoten: Schönberg, Bartok en Strawinsky waren zij afkomstig uit de traditie van de romantische muziek en zagen zich geplaatst voor de noodzaak nieuwe wegen in te slaan Zij deden zulks los van elkander en geheel zelfstandig, al zijn er niette min sommige dingen aan te wijzen waar mede de een de ander raakt Bartok en Strawinsky in folkloristi sche thema's, Schönberg en Varèse in de atonaliteit en Ives en Vermeu len in de complexiteit van hun schrijfwijze. Van Charles Ives ging „Three places In New England", geschreven in de jaren 1903 tot 1914 in première, een ontzettend complex om niet te zeg gen: chaotisch werk, dat als het ware een vooruitblik geeft op alles wat componisten na hem zullen gaan on dernemen: atonaliteit, polyritmiek, citatentechniek en ga zo maar door. Razend moeilijk om te spelen, maar niet minder om te horen, verwarrend en vermoeiend, maar wel curieus. Muziek van een onconformist, bijna schreef ik van een geniale gek. De tweede première op dit concert betrof Nocturnal (1950-'61) voor so praan, mannenstemmen en orkest van Edgar Varèse op teksten uit „House of incest" van Anaïs Nin. Van deze componist is bekend, dat hij niet uitging van muzikale tech nieken maar van de materie, waar muziek van gemaakt wordt: het ge luid. Een schijnbaar primitieve be nadering. Chaotisch, en daardoor dichter in de buurt van Ives, is ook de vijfde sym fonie (1941-45) van Matthijs Vermeu len, die na de pauze klonk. Het pro cédé, dat deze componist toepaste was dat de poly-melodiek. Een hoogst interessant werk, maar dode lijk vermoeiend om meer dan een half uur naar te luisteren. Je komt er onder vandaan alsof je op een Oos terse markt hebt gelopen: dl die kleuren, dl die geluiden. Teveel om waar te nemen en daardoor overrom pelend. Het orkest onder leiding van de Franse dirigent Diego Masson speel de het allemaal virtuoos deze mid dag en de sopraan Dorothy Dorow voelde zich in Varése als een vis in het water: schitterend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8