I Nieuwe Rhodesië-conferentie Hadad overleden Russell-tribunaal in festivalsfeer Kritiek op westelijke voorstellen Namibië Voorstel Carter in Nigeria: Jimmy Carter naar Liberia Brein achter vele kapingen Demonstratie bij vliegveld Militair gouverneur Lissabon ontslagen Journalisten Israël in staking Cuba schuldig aan terreur' Paus doet beroep op Rode Brigades MAANDAG 3 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet LAGOS (Reuter, UPI) De Verenigde Staten en Groot- ÏBrittannië zullen op korte ter mijn proberen een conferentie te beleggen van alle partijen die betrokken zijn bij een rege- jling van de kwestie Rhodesië. Dit heeft de Amerikaanse pre sident Carter gisteren meege deeld in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos. Na afloop van een vier uur durend onderhoud met de Nigeriaanse presi dent Obasanjo zei Carter dat de con ferentie, als deze mocht doorgaan, zal plaats vinden op het niveau van de ministers van buitenlandse za ken. Aan het overleg zal moeten wor den deelgenomen door vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de Rhodesische regering van premier Ian Smith en de twee guerrillagroeperingen, die zich tegen de interne door Ian Smith bekokstoofde regeling verzetten. Amerikaanse functionarissen uit het gevolg van de president voegden hieraan toe, dat de Verenigde Staten al bezig zijn met dë voorbereidingen van de door Carter bedoelde confe rentie. Maatregelen Zuid-Afrika. Ook Carter zei op de hoogte te zijn van deze bedenkingen van Obasanjo. Carter verklaarde dat de Nigeriaanse president aanmerke lijk verder wilde gaan met maatrege len tegen het blanke bewind in Zuid- Afrika dan de Verenigde Staten mo menteel berëid zijn. Carter, die al eerder heeft gepleit voor een zwart meerderheidsbestuur in Rhodesië en Namibië en die ook kritiek uitoefende op het blanke minderheidsbewind in Zuid-Afrika, staat nu van verschillende kanten onder zware druk om het niet bij woorden alleen te laten. Bij diverse Afrikaanse groeperingen bestaat momenteel een sceptische houding ten aanzien van het Amerikaanse optreden. De zwarte Rhodesische leider, bis schop Abel Moezorewa zei in een gisteren gepubliceerd interview, dat de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië zich in principe niet verzet ten tegen de interne regeling die Ian Smith met een aantal zwarte leiders is overeengekomen. Moezorewa ver klaarde dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zich uiterst be hoedzaam opstellen ten aanzien van de interne regeling. Maar uiteinde lijk zullen ze zich niet kunnen ont trekken aan de wil van de zeven miljoen zwarten, aldus Moezorewa. De Nigeriaanse president Obasanjo sprak gisteren zijn teleurstelling uit over het feit dat er nog geen doelge richte stappen worden ondernomen door de internationale gemeenschap tegen het apartheidssysteem in Aanval Rhodesische troepen hebben het vo rige weekeinde voor de tweede maal binnen enkele weken een groot- Carter: „Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten hebben een plan opge steld voor een oplossing van de kwes- tie-Rhodesië, dat gebaseerd is op drie principes: vrije en eerlijke verkiezin gen, een onomkeerbare overgang naar een werkelijk meerderheidsbe stuur en respect voor de individuele rechten van alle burgers van een on afhankelijk Zimbabwe. Dit plan voor-' ziet in de best mogelijke basis voor een akkoord. Dit pad moet zonder meer leiden tot meerderheidsbestuur en naar een toekomst waarin de rech ten van iedere burger van Zimbabwe bt schermd worden ongeacht de stam, de etnische herkomst of het ras." scheepse aanval gedaan op kampen van nationalistische guerrilla's in Zambia. Dit werd gisteren bekend gemaakt door diplomatieke kringen in Loesaka. De aanval, die werd in geleid door vliegtuigen, was gericht op het gebied rond het Karibameer, dat deel uitmaakt van de grens tus sen Rhodesië en Zambia. Bij de aan val zouden 40 slachtoffers zijn geval len onder de guerrillastrijders, maar er waren ook hogere schattingen. De Rhodesische politie heeft giste ren traangasgranaten gebruikt om een menigte zwarten, die zich had verzameld voor het kantoor van een zwarte nationalistische organisatie te verspreiden. Meer dan 2000 beto gers hadden zich verzameld voor het gebouw van de Afrikaanse Nationa le Raad voor Zimbabwe (Rhodesië in het zwart) in de zwarte woonge meenschap Mpopoma bij Boela- wayo. Deze organisatie is de interne vleugel van Nkomo's Afrikaans Volkscongres, een van de militante nationalistische organisaties die te genstander is van een interne rege ling in Rhodesië. Devaluatie De Rhodesische regering heeft gis teren bekend gemaakt dat zij de Rhodesische dollar met ongeveer acht procent heeft gedevalueerd ten opzichte van de buitenlandse valu ta's. De devaluatie werd gisteren bekend gemaakt door de Rhodesi sche minister van financiën David Smith. In de verklaring van de mi nister werd gezegd dat het besluit genomen is om de gevolgen van de waardedaling van de Amerikaanse dollar op de internationale markt binnen de perken te houden. Een tweede overweging betrof zaken die de algehele toestand van de Rhode sische betalingsbalans betreffen. Tot vandaag was de Rhodesische dollar anderhalve Amerikaanse dol lar waard. Ook in oktober werd de Rhodesische munteenheid al gede valueerd. De devaluaties zijn een rechtstreeks gevolg van de penibele situatie waarin de economie van het land verkeert, als gevolg van de in- ernationale economische Tecessie, de economische sancties en de voortdurende strijd tegen de natio nalistische guerrilla die veel geld kost. De Amerikaanse president Carter inspecteert de erewacht bij de Dodan Barracks, de officiële residentie van de Nigeriaanse presi dent Obasanjo in de hoofdstad Lagos. LAGOS (Reuter, UPI) De Ameri kaanse president Carter komt van daag uit de Nigeriaanse hoofdstad Lagos in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia aan voor een kort bezoek. Alle Liberianen hebben vandaag vrijaf In de Liberiaanse pers wordt het feit gehekeld dat het bezoek van de Amerikaanse president zo kort duurt. Een van de dagbladen om schreef het bezoek gisteren al als een lunchpauze van vier uur. Liberia heeft nauwe historische banden met de Verenigde Staten De staat werd in de vorige eeuw gesticht om vrijge laten zwarte slaven uit de Verenigde Staten de gelegenheid te geven te rug te keren naar hun continent van herkomst. President Tolbert van Li beria verklaarde gisteren dan ook dat zijn regering grote betekenis hecht aan de komst van de Ameri kaanse president vanwege de histo rische banden tussen beide landen. In Nigeria bezocht de Amerikaanse president gisteren in gezelschap van president Obasanjo een baptisti- sche kerk. Carter wenste zijn Nigeri aanse collega gisteren openlijk ge luk met de voortgang die dit land momenteel maakt in de richting van een democratie. De twee staatshoof den bleken het over allerlei zaken roerend eens. Ook over de mensen rechten werd gelijk gedacht Op Nigeriaanse klachten over een voortdurende daling van de waarde van de dollar antwoordde Carter dat de Amerikaanse munteenheid zich dit jaar nog zal herstellen. De Amerikaanse president keert vandaag na zijn korte bezoek aan Liberia naar huis terug. LOESAKA (UPI, AFP, Reuter) De leiders van de onafhanke lijkheidsbeweging van Nami bië of Zuid-West Afrika komen deze week bijeen om zich te beraden over voorstellen van vijf westelijke mogendheden voor onafhankelijkheid van dit gebied. Dit werd gisteren be-, kend gemaakt na berichten dat SWAPO leider Sam Noejoma ernstige kritiek heeft op de westerse voorstellen. De SWAPO sprak gisteren tegen dat zij de voorstellen van de vijf westelij ke mogendheden zou hebben ver worpen. Noejoma verklaarde afgelo pen zaterdag in Nieuw Delhi dat de SWAPO de voorstellen van de Vere nigde Staten. Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Canada zal blij ven verwerpen zolang daarin niet de souvereiniteit van Namibië over de Zuidafrikaanse enclave Walvisbaai expliciet erkend wordt. De afgelopen week hebben de vijf landen wat zij noemden laatste voorstellen gedaan aan Zuid-Afrika voor een regeling van de zelfstandigheid. Pretoria heeft in principe ingestemd met een onafhankelijkheid voor dit gebied aan het einde van dit jaar. Zuid- Afrika heeft laten weten dat het zijn eigen plannen zal volgen, als mocht blijken dat de westerse plannen voor de Zuidafrikaanse regering niet aan vaardbaar zijn. Turnhalle Dirk Mudge, de blanke voorzitter van de democratische Turnhalle Al liantie (DTA), een politieke bewe ging ia Namibië die kiest voor de Zuidafrikaanse optie voor onafhan kelijkheid van het gebied, heeft afge lopen zaterdag op zo spoedige moge lijke verkiezingen aangedrongen, omdat er al te veel tijd verspild is aan de door de vijf westerse mogend heden voorgestelde regeling, die ook de SWAPO tevreden wil stellen. Dit pleidooi van Mudge wordt be- schouwc als een beroep op Zuid- Afrika de voorkeur te geven aan de door dit land uitgedachte interne regeling boven de door het westen ingebracite voorstellen. TEHERAN (UPI, Reuter) - In vijf steden ii Iran hebben „onruststo kers" aaigezet door buitenlandse vijanden van Iran vernielingen aan gericht, :o meldt de Iraanse televi sie. Vol§pns regeringskringen waren de actie: gericht tegen banken en overheicfegebouwen, waar ruiten werden ngeslagen en vernielingen werden ïangericht door J. den Boef FRANKFURT/MAIN De sfeer rondom de zitting van het derde internationale Russell-tribunaal, dat zich in het dorp Harheim bij Frankfurt bezighoudt met de „Berufsverbote" in West-Duitsland, was de afgelopen week die van een festival. Dat was vooral zaterdag te merken toen honderden belangstellenden op de grasvelden bij het „Bürgerhaus" tijdens de middagpauze van de zon genoten. Het viel ook op in de zaal waar de jury getuigen- en deskundigenver klaringen aanhoort. Deze zaal is da gelijks bevolkt met mensen van wie de meesten nauw betrokken zijn bij de „Berufsverbote", of reden hebben aan te nemen dat zij er binnen af zienbare tijd mee te maken krijgen. Er wordt vaak geapplaudisseerd en soms betuigt ook de fungerende voorzitter van het tribunaal vriende lijk instemming door uit het applaus te concluderen dat de instemming .net een zojuist gehouden voor dracht groot was. De zitting van het tribunaal is dan ook heel ongewoon, hetgeen niet wil zeggen dat wat er in Harheim ge beurt, niet serieus genomen zou moeten worden. Aangezien de in ge breke gestelde instanties niets met het tribunaal te maken willen heb ben, moeten getuigen en deskundi gen letterlijk op hun woord worden geloofd, omdat er geen enkele con trolemogelijkheid is. En als de jury een uitspraak doet, moet zij er wel van uitgaan dat de twaalf behandel de gevallen van „Berufsverbote" en de verklaringen van deskundigen werkelijk representatief zijn voor wat vele duizenden kan overkomen. Omdat de tegenpartij niets van zich heeft laten zien of horen, zal de jury er mogelijk van uitgaan dat „wie zwijgt, toestemt". Op de verklarin gen van getuigen en deskundigen zal zij haar oordeel moeten baseren en het is de vraag of de jury hier geluk kig mee kan zijn. Men zal de uit spraak van de jury na haar beraad van vandaag dan ook in dit licht moeten bezien. Ook al, omdat het het tribunaal niet alleen gaat om de twaalf gevallen die vorige week zijn behandeld, maar om het systeem van de „Berufsverbote" zelf. Willekeur Al lang voordat er sprake was van een Russell-tribunaal over het radi- calendecreet dat tot de „Berufsver bote" heeft geleid, was het algemeen bekend dat dit decreet uit 1972 in de praktijk tot grote willekeur heeft ge leid, vooral onder jongeren die er door James Dorsey Ongeveer 6000 demonstranten hebben gisteren deelgenomen aan een mars langs het nieuwe internationale vliegveld Narita bij de Japanse hoofdstad Tokio. De demonstranten (foto) werden in de gaten gehouden door zo'n 13.000 man oproerpolitie. Zij vierden gisteren met hun mars het besluit van de Japanse regering de opening van het vliegveld voor onbepaalde tijd uit te stellen. Tijdens de demonstratie deden zich geen ongeregeldheden voor. Een Japanse krant deed gisteren het voorstel het nieuwe vliegveld te beveiligen met een metalen hek, dat permanent onder stroom staat om zo nieuwe demonstra ties minder kans op succes te eeven. AMSTERDAM Dr. Waddie Hadad, mede oprichter van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, is deze week in Oost-Berlijn aan kanker overleden. Dit is in Beiroet door een woordvoerder van het Volksfront bekend gemaakt. Hadad, die alle publiciteit schuwde, is het brein achter een hele reeks van Palestijnse aanslagen. LISSABON (AFP, Reuter) Na een langdurige vergadering heeft de 19 leden tellende militaire raad van de Portugese revolutie de „constitu tionele waakhond van het land" de 35-jarige omstreden generaal Vasco Lourenco, een held van de militaire coup van 1974, als militair gouverneur van Lissabon ontslagen. Het ontslag was voorgesteld door de voorzitter van de raad, de 43-jarige president Antonio Ramalho Eanes, in diens hoedanigheid van staf-chef van de strijdkrachten. Generaal Eanes had eerder de 38- jarige stafchef van het leger, gene raal Rocha Vieira, van zijn functie ontheven VervJg van pagina 1 De Isnëlische bevolking kreeg het gisterei moeilijk bij het volgen van het nieiws. Meer dan twaalfhonderd journalBten van twintig dagbladen, de radi< en de televisie gingen voor het eerst in de geschiedenis van de Joodse staat in staking om kracht bij te zéten aan hun loon- en andere eisen. Terwijl de verdeeldheid in Israël lijkt te te nemen, zijn er tekenen van eei mogelijke verzoening tussen de eflear bestrijdende Arabische stateh. Tegenover een krant in Koe weit lietMachmoed Riad, secretaris generaal van de Arabische Liga, we ten dat er nog deze maand in de Soedarese hoofdstad Khartoem een Arabische topconferentie zal worden gehoudn. Op deze conferentie moe ten de Arabische landen hun me ningsverschillen over het Egyptische vredesinitiatief begraven. Ondertussen heeft Syrië bij de waar nemers van de Verenigde Naties een klacht ingediend over een Israëli sche schending van het troepen scheidingsakkoord van 1974. Een Is raëlische eenheid zou de bestands lijn geïnfiltreerd hebben en mijnen hebben gelegd in dichtbevolkt ge bied bij de weg tussen Damascus en Deraa De landmijnen zouden de dood van negen Syrische militairen en drie burgers hebben veroorzaakt. In Tel Aviv sprak een Israëlische leger- woordvoerder echter de Syrische be schuldiging tegen. Volgens hem heeft Israël sinds 1974 geen aanval meer op Syrië ondernomen. LONDEN (Reuter, UPI, AP) Cu baanse militairen hebben zich in het noorden van Angola schuldig ge maakt aan grootscheepse terreurac ties, waarbij naar schatting 70.000 mannen, vrouwen en kinderen wer den gedood. Dit gebeurde bij acties tegen geurrillastrijders die zich ver zetten tegen het door de Sowjet- Unie en Cuba gesteunde regime in Angola. Dit werd gisteren gemeld door het conservatieve Britse zon dagsblad Sunday Telegraph. De anti-communistische geurrilla strijders in het noorden van Angola zouden de afgelopen drie jaar zeker 8000 Cubanen om het leven hebben gebracht. Volgens het verslag van een correspondent van de Britse krant werden na de militaire aanval len alle kinderen tussen de tien en de zeventien jaar in het noorden van Angola gedeporteerd naar Cuba. De achtergebleven ouders geloven dat hun kinderen te werk gesteld zijn op suikerplantages op dit eiland, zo meldt de krant. De berichten over de massale slachtpartijen en deportaties zou den niet eerder in de westelijke pers verschenen zijn, omdat de Angolese regering westelijke corresponden ten steeds verboden heeft in het betrokken gebied rond te reizen. Castro heeft de afgelopen jaren in totaal 25.000 Cubaanse militairen naar Angola gestuurd om president Neto bij te staan in de strijd tegen te twee andere onafhankelijkheidsbe wegingen van Angola, de Unita en de FNLA. Verder zouden meer dan 50.000 Cubaanse burgers, 5.000 Rus sische adviseurs en 14.000 Europea nen de regering van Neto geholpen hebben, aldus de Sunday Telegrah. Binnen het Volksfront was hij het hoofd van de afdeling voor speciale operaties. Hoe gevaarlijk deze in Sa- fed geboren Palestijnse guerrillalei der geacht wordt, blijkt uit het feit dat men in kringen van de Israëli sche veiligheidsdienst sceptisch rea geerde op de bekendmaking van Ha- dads dood. In Tel Aviv houdt men met de mogelijkheid rekening dat Hadat zijn eigen dood heeft geënsce neerd omdat de Israëlische inlichtin gendienst zijn schuiladres in Irak te weten is gekomen. Dat men in Israël zeer gebeten is op Hadad (49) blijkt zodra men de aan slagen waarvoor hij verantwoorde lijk gesteld wordt, op een rij zet: juli 1968: ontvoering van een toe stel van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al naar Algiers. december 1968: aanslag op een El- Al toestel in Athene. februari 1969: aanslag op een El- Al toestel in Zürich. augustus 1969: kaping van twee v'tegtuigen naar Damascus. september 1970: kaping van drie vliegtuigen van TWA, British Air ways en Swissair naar een landings baan in de Jordaanse woestijn. Tege lijkertijd ontvoering van een Jumbo jet van PanAm naar Cairo. Een ge lijktijdige poging om een toestel van El Al op een vlucht tussen Amster- dan en Londen te kapen werd in de lucht door Israëlische veiligheidsa genten verijdeld. februari 1972: kaping van een Lufthansa-toestel naar Zuid-Jemen. mei 1972: aanslag van drie leden van het Japanse Rode Leger op het vliegveld Lod vlak bij Tel Aviv. december 1975: ontvoering van elf olie-ministers uit OPEC-vergadering in Wenen. juli 1976: ontvoering van een Air France-toestel naar het Oegandese Entebbe. oktober 1977: ontvoering van een Lufthansa-toestel naar Mogadisjoe. Hadad, die in Bagdad zal worden begraven, studeerde samen met de leider van het Volksfront, dr. George Habasj, medicijnen aan de Ameri kaanse Universiteit in Beiroet. Aan het begin van de vijftiger jaren be hoorde Hadad samen met Habasj tot de oprichters van de neo-fascistische Arabische Nationale Beweging. Uit deze beweging is later het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina ontstaan. Samen met Habasj opende Hadat in 1953 een ziekenhuis in de Jordaanse hoofdstad Amman. In dit ziekenhuis kregen Palestijnse vluch telingen een kosteloze behandeling. In 1957 werd hij echter vanwege zijn politieke activiteiten door de Jor daanse autoriteiten opgepakt en na een verblijf van drie jaar in de gevan genis het land uitgezet. Breuk Onduidelijk is precies wanneer er tussen Habasj en Hadad een breuk is ontstaan. Algemeen wordt aangeno men dat de massale kaping van vliegtuigen in september 1970 aan leiding tot de breuk is geweest. Op het moment van de ontvoeringen bevond Habasj zich op officieel be zoek in Noord-Korea. Hadad lichtte Habasj niet van tevoren in over de geplande acties. Ondanks de ontsta ne breuk tussen beide Palestijnse leiders bleef Hadad deel uitmaken van het Volksfront. In kringen van de Israëlische veiligheidsdienst is men dan ook overtuigd dat berich ten over een breuk tussen Habasj en Hadad slechts als afleidingsmanoeu vres te beschouwen zijn. Niettemin is Hadad al enige tijd, althans formeel, als lid van het Volksfront geroyeerd. Officieel maakte het Volksfront dit na de Westduitse commandoactie tegen het gekaapte Lufthansa-toestel op het vliegveld van Mogadisjoe be kend. Het Volksfront wilde op deze manier, tenminste formeel, onder strepen dat het met de ontvoering van het Lufthansa-toestel niets te maken had. Duidelijk was dat Ha dad met het door hem opgezette net van internationale terroristen iets te vergegaan, omdat de kaping van het Lufthansa-toestel vrijwel niets te maken had met het Palestijnse vraagstuk. De kapers, allen Palestij- nen, eisten de vrijlating in de Bonds republiek van leden van de Rote Armee Fraktion. blijk van hebben gegeven het be staande maatschappelijke systeem te verwerpen. In de praktijk leidde het decreet ertoe dat vele duizenden volkomen onnodig in moeilijkheden kwamen. Bovendien ging een toene mend aantal jongeren zich afvragen of de prijs die voor het uitdragen van een politieke overtuiging moet wor den betaald, niet te hoog is ge worden. Als de jury aan de hand van getui gen- en deskundigenverklaringen tot de overtuiging komt dat de prak tijk van het radicalendecreet heeft geleid tot schending van de mensen rechten in West-Duitsland, dan be vestigt zij overigens alleen het be staan van een situatie, waarmee ook de sociaal-democratische partij (SPDi geen vrede meer heeft. Willy Brandt, die het radicalendecreet in 1972 als kanselier samen met de premiers van de deelstaten tekende, heeft al enkele jaren geleden toege geven dat hij zich toen heeft vergist. Het negeren van de zitting van het tribunaal door de regeringspartijen en de geringe publiciteit die in het algemeen aan het gebeuren in Har heim is gewijd, doen vermoeden dat de uitspraak van de jury de tegen standers van het radicalendecreet in hun overtuiging zal sterken, maar de voorstanders ervan niet op ande re gedachten zal brengen. Dit neemt niet weg dat deze uitspraak een ei gen leven zal gaan leiden en moge lijk tot gevolg zal hebben dat een eind wordt gemaakt aan de wille keur waaraan ondervraagden thans nog worden onderworpen Schaduwzijde Dr. Waddie Hadad In een oktober verleden jaar uitgege ven communiqué verklaarde het Volksfront, dat Hadad reeds in fe bruari 1976 was geroyeerd. Dit om dat hij zich met zijn methodes niet aan het beleid van het Volksfront zou hebben gehouden. In een ge sprek in maart 1977, waarin woord voerders van het Volksfront tegeno ver Trouw bevestigden dat Hadad voor de ontvoering van het Air-Fran- ce-toestel naar Entebbe verantwoor delijk was, werd echter benadrukt dat hij nog steeds lid was van het Volksfront. Hieraan werd echter toe gevoegd dat hij vermoedelijk bij het eerstvolgende congres vanwege de Air France-kaping zou worden ge royeerd. Gevraagd naar Hadad, zegt Habasj dat hun wegen zich politiek hebben gescheiden, maar dat zij per soonlijk, gezien hun vele gemeen schappelijke ervaringen, nooit van elkaar verwijderd zijn. Het is dan ook niet zo vreemd dat het afgelopen weekeinde in de Libanese hoofdstad Beiroet affiches van het Volksfront verschenen waarop Hadad als „lei der en held" geportretteerd werd. Regering en parlement in Bonn kun nen het Radicalendecreet nietonge daan maken, omdat zij de regerin gen van de deelstaten hun wil niet kunnen opleggen. Zelfs al zouden de deelstaten met sociaal-democrati sche premiers een eind willen ma ken een elke vorm van discriminatie bij het beoordelen van sollicitanten voor een overheidsfunctie, dan blijft het radicalendecreet van 1972 in de deelstaten met een christen-demo cratische premier in zijn oorspron kelijke redactie van kracht. Het Russeltribunaal kan daar geen ver andering in aanbrengen. Overigens gaat het leven in Har heim weer zijn eigen gang. Het kerk gebouw van de Evangelische Ge meinde was zaterdag al ontruimd, zodat gisteren kerkelijke activitei ten normaal doorgang konden vin den Het „Bürgerhaus". waar vol gens de agenda de zitting om half tien zou worden hervat, was pas om drie uur 's middags beschikbaar, omdat rooms-katholieke families er met een feestelijke maaltijd het feit vierden dat een aantal kinderen hun communie hadden gedaan. Voor de meeste tribunaalgangers zal dit verlate tijdstip niet onwelkom zijn geweest. Op zaterdagavond was het erg laat geworden in de grote tent bij het „Bürgerhaus". VATICAANSTAD (AFP, DPA, Reu ter) Paus Paulus heeft gisteren de Rode Brigades gesmeekt de door hen ontvoerde ex-premier van Italië. Aldo Moro, onmiddellijk vrij te la ten, maar hij gaf tevens te kennen dat het Vaticaan nog niet fungeert als bemiddelaar tussen de Italiaan se autoriteiten en de ontvoerders. In een kennelijk onder druk ge schreven brief deed Moro vorige week het voorstel het Vaticaan te laten fungeren als tussenpersoon. Het Vaticaan liet weten wel hulp te willen verlenen maar te willen wach ten tot „alle elementen die in het geding zijn, duidelijk zijn ge worden". Italiaanse kranten die over het alge meen als betrouwbaar worden be schouwd, hebben gisteren melding gemaakt van een nieuwe brief van Moro waardoor de mening is ver sterkt dat de Rode Brigades van plan zijn onderhandelingen te be ginnen over de vrijlating van de voormalige premier Volgens deze kranten heeft Moro een brief zijn derde gestuurd naar zijn politieke secretaris, Nicola Rana Het in Milaan verschijnende blad, Corriere della Sera, de grootste krant van Italië, en het Romeinse blad II Tempo geloven dat deze der de brief eisen bevat over het te beta len losgeld voor de vrijlating van de 61-jarige Moro

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5