Molukkers willen eigen overlegorgaan GS Friesland blijven voor inpoldering Waddengebied 'Vorm vrijwilligerswerk handhaven' I$uwhaarulminuut|e pétrole hahn Centrum komt op voor rechten gastarbeiders Niet veel waardering voor 1 aprilgrap NOS Badan Persatuan stelt weinig prijs op gemengde commissie Protest tegen voornemen regering Veenendaal gaat padden beschermen Utrechtse door wurging om het leven gekomen Ruim 48.000 bezwaarschriften tegen plan Vijf gewonden bij ongeluk met draaimolen Man vermoordt zijn ex-vrouw Buitenlandse belangstelling voor Vmf Stork Ex-minister Pronk steunt verlangen ontwikkelingshelpers: MAANDAG 3 APRIL 1978" BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers MOORDRECHT <- In een derde Zuidmolukse nota heeft de Badan Persatuan wederom zijn teleurstelling uitgesproken over de houding van de Nederlandse regering, die het vraagstuk van het Zuidmolukse zelfbeschikkingsrecht en de onafhankelijkheid der Zuid-Molukken niet voor een internationaal forum, bijvoor beeld een orgaan van de Verenigde Naties, of het Internationale Hof van Justitie, wil brengen. Weinig prijs stelt de Badan Persatu an ook op de gemengde Nederlands- Zuidmolukse commissie: men wenst een eigen Zuidmoluks orgaan, dat als overlegpartner een Nederlands orgaan tegemoet kan treden. ,,We zijn volwassen genoeg om zelf een volwaardig overlegorgaan te leve ren", aldus zaterdagmiddag vice voorzitter drs F. Mual. „Zo'n orgaan moet tien tot dertig mensen kunnen omvatten, niet te veel, want anders kan het niet werken." De nota is aangeboden aan de Nederlandse re gering. De Badan Persatuan „lichaam der eenheid" omvat, aldus drs Mual, 85 procent van de in ons land wonen de Zuidmblukkers, die deze vereni ging voorlopig zien als een „Zuidmo luks parlement in ballingschap". De nota werd gepresenteerd als voor naamste gesprekspunt van het grote congres van de Badan Persatuan in het Zuidmolukse gemeenschapsge bouw in Moordrecht, waar enige dui zenden Zuidmolukkers uit alle delen van ons land bijeen waren gekomen. Dat congres duurde de gehele za terdag. Ir. Manusahia, president in balling schap van'de republiek der Zuid- Molukken, fcei daar dat de kort gele den uitgevoerde oriëntatiereizen van UTRECHT (ANP) Het Nederlands Centrum Buitenlanders heeft in een brief aan de leden van de Tweede Kamer geprotes teerd tegen de voorbehouden die de regering wil maken ten aanzien van de artikelen 18 en 19 van het Europees Sociaal Handvest, die een minimum aan rechten voor buitenlandse werknemers garanderen. Morgen behandelt de Kamer het Euro pees Sociaal Handvest. De voorbehouden die de regering wil maken noemt het NCB uitermate pijnlijk voor de in ons land aanwezi ge vreemdelingen. Nederland dreigt er volgens het NCB bovendien bin nen de Europese Gemeenschap door in een uitzonderingspositie te ko men, omdat geen enkele ander land op deze punten een voorbehoud heeft gemaakt. Artikel 18 van het Europees Sociaal Handvest betreft het toelatingsbe leid, maar volgens het NCB dwingt het geenszins tot een versoepeling van dit beleid. Terwijl het evenmin een aanzuigende werking tot gevolg zal hebben. De geamendeerde wet arbeid buitenlandse werknemers hoeft volgens het NCB ook niet in strijd te zijn met dit verdragsartikel. Tegen de tijd dat deze wet van kracht wordt, zal van de nu aanwezi ge buitenlanders vrijwel niemand meer onder de werking ervan vallen, VEENENDAAL (ANP) - De Veenendaalse dierenbescher mers hebben het opgenomen voor de padden in hun ge meente en daarbij hulp gekre gen van het gemeentebestuur. Gevolg is dat een straat in het centrum van Veenendaal, de Duivenwal, de komende tijd dagelijks van vier uur 's mid dags tot de volgende ochtend voor rijverkeer gesloten wordt met dranghekken. De dierenvrienden hebben ge constateerd dat er veel padden huizen op een braakliggend terrein bij de Duivenwal. Te gen de schemering trekken de dieren de straat over naar het kanaal erlangs om te paren. Die oversteek werd vrij veel padden noodlottig. Het gemeentebestuur van Veenendaal heeft de dierenbe schermers laten weten dat zij bij de dienst gemeentewerken dranghekken kunnen halen om zelf de straat af te zetten. Voor het verkeer hoeft de af zetting geen problemen op te leveren omdat er genoeg ande re straten in de buurt liggen. Aan de Duivenwal staan voor namelijk flats voor bejaarden. Elke ochtend slechts 1 minuutje Pétrole Hahn inmasseren. Daarmee voorkomt en bestrijdt u roos en haaruitval. Daarmee, voedt en versterkt u de haarwortels en stimuleert u de hoofdhuid. Daarmee aktiveert u de bloedsomloop. Pétrole Hahn, betrouwbaar en bekend als het meest werkzame haarverzorgingsmiddel voor ieder haartype. Met frisse geur en antiseptische werking.* Niet vet. Kortom, met Pétrole Hahn houdt u het haar dat u hebt. i Elke morgen 1 minuutje inmasseren. vooraanstaande Zuidmolukkers naar de Zuid-Molukken in feite zijn beschouwd als indoctrinatiereizen. Daaraan heeft men, zo meende hij, geen enkele behoefte. Wel zou de Indonesische regering bereid moe ten zijn tot het aangaan van een dialoog. Maar dan wel op voet van gelijkwaardigheid. In een resolutie heeft het congres uitgesproken dat het automatisch en ongewild opleggen van een natio naliteit welke zij voor hun kinderen en kleinkinderen niet wensen bij heel wat Zuidmolukkers ernstige wrevel heeft gewekt. Verheugend omdat ze dan al langer dan drie jaar in Nederland zijn. De wet is namelijk op buitenlanders; die hier drie jaar legaal hebben gewerkt niet meer van toepassing. Artikel 19 beperkt het aantal gron den waarop verblijfsvergunningen kunnen worden ingetrokken. De Ne derlandse regering heeft bezwaren tegen het vervallen van de intrek- kingsgrond „ontbreken van midde len van bestaan". Maar deze reden wordt volgens hét NCB in de prak tijk zelden gehanteerd. Langdurig werkloze vreemdelingen verliezen hun vergunning op grond van het feit dat hun aanwezigheid niet meer beantwoordt aan het doel van hun verblijf, namelijk het ver richten van arbeijj. UTRECHT (ANP) De 33-jarige Judith C. Kroonbeifes, die vrijdag avond door haar vader dood in haar woning aan de Ibiscfreef in Utrecht werd aangetroffen, ife door wurging om het leven gekofhen. Dit is de voorlopige conclusie van de ana toom-patholoog dr. 5. Zeldenrust, die zaterdag de gerechtelijke sectie heeft verricht. Hij trof verder een aantal verwon dingen, waaronder 'steekwonden, aan op het bovenlichaam en het hoofd van het slachtoffer. Volgens de politie is aan het misdrijf vermoe delijk een vechtpartij vooraf ge gaan. De vrouw werd volledig ge kleed aangetroffen, maar er kan sprake zijn van een zedenmisdrijf of een poging daartoe, aldus de politie. De Utrechtse recherche heeft een regionaal team van 25 rechercheurs gevormd voor het onderzoek in deze zaak. Judith Kroonbergs, die in de antiek handel zat, woonde alleen. Ze zou vrijdag met een zakenrelatie naar een antiekbeurs in Zuidlaren gaan. Toen ze zich niet aan de afspraak hield, waarschuwde de^e relatie haar vader. Hij ging tegen achten naar het huis van zijn dochter en trof haar dood op de gropd liggend aan. De sectie heeft uitgewezen, dat het misdrijf diezelfde d^g was ge pleegd. i het passeren van de grenzen tussen Nederland en de andere Westeuro- pese landen. Ook de gebeurtenissen in Assen de gijzelingsactie in het Drentse provinciehuis zijn onderwerp ge weest van discussie. „Het congres betreurt, dat deze actie is gebeurd", aldus drs. Mual, „en vooral betreu ren wij het dat er een dode bij is gevallen en dat een aantal mensen ernstig is gewond. Toch moet goed worden begrepen, hoe het komt dat nen tot deze acties is gekomen. Goed, deze jongeren waren niet ge organiseerd. Maar wij moeten er voor uitkijken dat dergelijke niet- georganiseerde jongelieden niet ge ïsoleerd geraken.' „Tijdens het congres heeft onze voorzitter, ds. Metiary, verslag ge daan van zijn bemiddelingen daar in. De betrokken jongelieden maken deel uit van de vijftien procent Zuid- Molukkers, die niet via de Badan Persatuan zijn georganiseerd. Bij die vijftien procent behoort ook de groep van Tamaela, die de Badan Persatuan afwijst en langs een an dere weg is georganiseerd. Enkelen zijn Indonesisch georiënteerd, enke len zijn in het geheel niet politiek georiënteerd. Natuurlijk zien wij lie ver niet, dat onze jongelui contacten hebben met terreur-organisaties el ders op de wereld. Wij moeten hen via een eigen politiek forum probe ren in de hand te houden.' Vooral met het oog op de gebeurte nissen in Assen zag drs Mual het als verheugend, dat tijdens het congres juist de jongeren zoveel van zich hebben laten horen. „Veel jongeren hebben zich al opgegeven voor een plaats in het mogelijk door ons te vormen overlegorgaan," zei hij, „en die jongeren komen uit alle richtin gen. En velen van hen zijn juist dege nen die nogal wat kritische geluiden hebben laten horen, het zijn juist deze jongeren, die heel scherpe en duidelijke dingen hebben gezegd. Wij vinden het belangrijk, dat deze politiek denkende jongeren zich niet geïsoleerd gevoelen. Een zich geïso leerd voelen kan heel gevaarlijk zijn." „Op democratische wijze moet nu worden gewerkt aan een democra tisch beleid, waarvan de bedoeling duidelijk blijft: de bevrijding van de republiek der Zuid-Molukken. De proclamatie van de onafhankelijk heid in 1950 is in alle opzichten rechtvaardig.- Ieder, die hier achter staat, is welkom in een overlegfo rum. De hele kwestie aangaande de republiek der Zuid-Molukken, het ontstaan daarvan en onze vrijheids strijd, het is allemaal nogal simpel afgedaan. Maar ons vrij heidsstreven is duidelijk historisch gegroeid na overheersing eerst door het Javaan se rijk Modjopaït, later de Spanjaar den en Portugezen, daarna de Ne derlanders en nu wederom de Indo nesiërs. Wij hebben iedereen duide lijk willen maken dat het ons ernst is met ons stjeven naar onafhanke lijkheid en met ons zelfbeschik kingsrecht. De Nederlandse rege ring heeft gezegd niets te kunnen doen. Wij zeggen, dat de Nederland se regering al bijna dertig jaar gele den iets heeft kunnen doen. Neder land heeft zelfs wapenmateriaal aan Indonesië verstrekt, waarmee Ne derland Indonesië indirect steunde om de jonge republiek der Zuid- Molukken om zeep te helpen." Halsstarrige houding Drs. Mual ziet de houding van de Nederlandse regering als halsstar rig. „Wij begrijpen niet, dat die rege ring zich niet voegt naar het oordee. van de Nederlandse rechter, name lijk dat de Zuid-Molukken recht hebben op zelfbeschikking. Wij vra gen niet om daadwerkelijke steun met wapens in onze strijd, maar Nederland moet wel bereid zijn de zaak op een internationaal forum te behandelen. Er bestaat nog altijd een Nedelands-Indonesische com missie in de Verenigde Naties. Wel nu, aan die commissie moet nieuw leven worden ingeblazen. Wij vragen onze zaak aan deze commissie voor te leggen." .Verder verwacht drs. Mual van de Nederlandse regering stappen ten aanzien van de moeilijkheden, wel ke Zuid-Molukkers ondervinden bij HILVERSUM (ANP) Lang niet alle luisteraars hebben de 1 April grap van de NOS gewaardeerd. Tientallen telefoontjes van boze luisteraars zijn zaterdag bij de NOS binnengekomen, nadat in het Hilversum 3 programma „De rock and roll methode" het „nieuws" bekend was gemaakt dat het Ne derlands elftal niet zou deelnemen aan bet wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Volgens reportages zouden na Cruijff, Van Beveren, Geels, Treij- tel en Van der Kuijlen nu ook Van Hanegem en Wim Jansen hebben geweigerd naar Argentinië te gaan en zou naar aanleiding daarvan ook de rest van de selectie hebben be sloten er de brui aan te geven. In ingelaste reportages werd voor gesteld alsof het bestuur van de KNVB in spoedvergadering in Zeist bijeen was en hadden Theo Koomen en Klaas Samplonius ge fingeerde interviews met KNVB- bestuurders, spelers, hun vrou wen, sportjournalisten, officials in het buitenland en zelfs met de Braziliaanse voorzitter van de FIFA. Van de protesterende luisteraars dreigde een televisiehandelaar de NOS een proces te zullen aandoen, omdat nog tijdens de uitzending klanten, met het oog op de komen de wereldkampioenschappen, door hen gedane bestellingen van kleu rentelevisietoestellen annu leerden. Na de succesvolle deelname aan de zeilrace rond de wereld is zaterdag onder grote belangstelling de Tielsa met kapitien Dick Nauta de Veerhaven van Rotterdam binnengelopen. Morgen wordt de winnaar van de zeilrace, de Flyer, in Rotterdam verwacht. LEEUWARDEN (ANP) GS van Friesland hebben in een nota gereageerd op de ruim 48.000 bezwaarschriften tegen de inpoldering van buitendijks gebied in de Wadden tussen Zwarte Haan en Holwerd. Bijna alle bezwaarschriften tegen de concessie-aanvraag van Friesland waren opgesteld volgens een voorgedrukt model van de Landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. ring worden geraamd op 212 miljoen gulden. Zou men uitvoering geven aan een ander plan de dijkverho ging volgt dan het bestaande tracé, dus geen inpoldering en behoud van natuurgebieden dan zijn de kos ten 103,5 miljoen gulden. Bij dit plan heeft men echter geen opbrengsten aan landbouwgronden en werkgele genheid. De omdijking van het landaanwin- ningsgebied is, aldus GS, voor een behoud van de centrumfunctie van de Friese kleibouwstreek en voor de tijdelijke en blijvende werkgelegen heid in de streek, van groot belang. Volgens een berekening van Fries- lands hoogste bestuurscollege zal de uitvoering van het plan een batig saldo opleveren van 38,8 miljoen gul den. Uitvoering van het plan zou tijdelijk werk betekenen voor 1.150 Bedreifrini? Weffnemen manjaren en gemeten met het indi- b b b recte effect erbij komt men op 1.725 manjaren. Aan blijvende werkgele genheid leveren straks de nieuwe akkerbouwbedrijven naar schatting 300 arbeidsplaatsen op, zo is de bere kening. Dit is lager dan men aanvan kelijk had berekend. De totale kos ten van de dijk en weg en de inpolde- mogelijkheid van het creëren van vervangende natuurgebieden ter compensatie van natuurweten schappelijke waarden, die door de dijkaanleg worden geschaard. „Als u niet weet waar mijn moeder is, waarvoor zit u dan hier?" HERPT (NB) De 45-jarige Karei van Hezik uit Vlijmen is gisteren in een ziekenhuis in Den Bosch overle- den aan de gevolgen van een onge luk dat hem in de nacht van zater dag op zondag was overkomen. Hij viel toen met zijn bromfiets en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. In hun antwoordnota zetten GS nog eens uitvoerig uiteen, waarom inpol dering van wezenlijke betekenis is voor het wegnemen van de bedrei ging van de positie van de kleibouw streek als centrum van de pootaar- dappelteelt. GS zijn met de adres santen van mening, dat de uitvoe ring van de inpoldering een ongun stig effect zal hebben op de functie van de kwelders en slikken als toe vluchtsoord en fourageergebied voor broed- en trekvogels. Ook aan ande re natuurwetenschappelijke functies van de buitendijkse grond zal door de indijking afbreuk worden gedaan. Daarom geeft men aandacht aan de ADVERTENTIE konijntjes en fietsers hebben vriendschap gesloten zegg«n 4.999 fietsenmakers Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op de kermis op het Amsterdamse Stadionplein zijn gistermiddag vijf mensen gewond geraakt toen een zweefbakje van een draaimolen viel. De verwondin gen van de inzittenden, een man met twee kinderen, bleven beperkt tot builen en schrammen, waar schijnlijk doordat het ongeluk vlak boven de grond gebeurde Twee mensen die bij de kassa ston den te wachten kwamen er minder goed van af. Het bakje botste als een slee tegen hen op. Eén man ligt nog voor onderzoek in het ziekenhuis. Volgens de politie is het ongeluk geen gevolg van grove nalatigheid. Uit een eerste onderzoek bleek dat de kermisexploitant zijn zweefmo len goed onderhouden had. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL (ANP) De 34-jarige C.B uit Nieu- werkerk aan de IJssel heeft gister middag zijn 24-Jarige voormalige echtgenote doodgestoken. Dat ge beurde tijdens een hevige ruzie in de woning van zijn vrouw. B. heeft zich na het gebeurde bij de politie gemeld. Hoewel het echtpaar al enige tijd gescheiden was, leefde B. toch weer bij zijn voormalige vrouw. Afgelopen woensdag verliet hij echter het huis. Gisteren kwam B. weer naar de flat van zijn ex- echtgenote toe, volgens de politie waarschijnlijk om de verhouding weer goed te maken. Daarbij ont stond een hevige woordenstrijd waarbij B. zijn ex-vrouw doodstak. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM Voor delen van het noodlijdende Vmf-Storkconcern bestaat belangstelling van buiten landse ondernemingen, zo heeft mi nister Van Aardenne in een vraagge sprek met het dagblad Het Vrije Volk bekend gemaakt. Die belang stelling heeft zich geuit in contacten tussen de mogelijke kopers (wier namen hij niet noemde) en Vmf. Volgens de minister van economi sche zaken is de belangstelling ook de reden waarom de overheid geen groter belang dan 49 procent In noodlijdende bedrijven neemt, om dat bij een meerderheidsbelang van de overheid de kandidaat-kopers hun belangstelling verliezen. BIERUM De 57-jarige Wolter TJibbe Bonnema uit Delfzijl Is zater dag bij een verkeersongeluk in het Groningse Blerum om het leven ge komen. Hij stak met zijn brommer een weg over en kwam onder een auto. Het slachtoffer stierf ter plaatse. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De overheid en de particuliere sector moeten alles in het werk stellen om het samenwerkingsverbpnd binnen de Stichting Nederlandse Vrijwil ligers (SNV) voort te zetten. Dit bepleitte ex-minister Pronk van ontwikkelings samenwerking zaterdag op een congres voor teruggekeerde vrijwilligers. Het congres, dat gehouden werd ln het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen (KIT) in Amsterdam was georgani seerd door de Kontaktgroep Nederlandse vrijwilligers (KNV). De KNV, opgezet door ex-vrijwilligers, houdt zich bezig met de belangen van hen en zet zich in voor een beter beleid ten aanzien van het uitzenden van vrij willigers. Twee leden van de groep zijn vertegenwoordigd in het bestuur van de SNV, dat verder bestaat uit verte genwoordigers van de over heid en van particuliere orga nisaties. die zich met ontwik kelingssamenwerking bezig houden. Drs. J. P. Pronk sprak de vrees uit, dat het vrijwilli gerswerk aan kwaliteit en omvang zal inboeten, als de particuliere organisaties een zelfstandiger koers gaan va ren dan momenteel het géval is. „Daardoor treedt een ver starring in het beleid op, die de ontwikkelingssamenwer king in het algemeen niet ten goede zal komen", aldus de ex-bewindsman. Onenigheid Binnen het SNV bestuur is het afgelopen jaar onenig heid ontstaan over de maat staven, die bij het inzetten van vrijwilligershulp worden gehanteerd. De overheid wil naast economische, ook poli tieke criteria aanleggen, maar de particuliere organi saties verenigd in het jon geren-vrijwilligerscorps (JVC) -- zijn daartoe in veel mindere mate bereid. Met het compromis, dat be gin vorig Jaar is vastgelegd in een beleidsnota, die op ver zoek van Pronk werd opge steld, kan het JVC zich in de praktijk niet verenigen. In deze nota wordt de Inzet van vrijwilligers in principe be- Drs. J. P. Pronk: geen verstar ring perkt tot die ontwikkelings landen, waar een vruchtbare samenwerking mogelijk is met het regime in dat land. Dat wil zeggen, dat op zijn minst een streven aanwezig moet zijn naar rechtvaardige Inkomensverdeling, eerbiedi ging van de mensenrechten en ontwikkeling op eigen kracht (selfreliance). Naar mate een ontwikkelingsland minder aan deze normen vol doet, worden de voorwaarden waaraan een bepaald project moet voldoen om voor vrij willigershulp ln aanmerking te komen, scherper gesteld. 'Aantasting' Het JVC de particulieren beschouwt deze criteria als „een aantasting van de pluri formiteit van het vrijwilli- gerswerk" en wil de samen werking met de overheid bin nen de SNV in de huidige vorm niet voortzetten. Alter natieve samenwerkingsvor men, waarbij het JVC gedeel telijk van de SNV wordt los gekoppeld, zullen binnenkort in het bestuur ter discussie worden gesteld. Eén van de mogelijkheden is, dat het JVC zich gedeeltelijk los maakt van de SNV ln ruil voor een eigen subsldiepot De oud-vrijwilligers spraken zich zaterdag tijdens het con gres uit vóór handhaving van de situatie, zoals die nu ls. Zij betichtten het JVC ervan de verdwijning van minister Pronk te hebben aangegre pen om het progressieve ka rakter van het ontwikke lingsbeleid terug te schroeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3