Doodverklaard terwijl het leven doorgaat IZB wijst visie achter „Zending in Nederland" af I Kerk voor 'eerste socialistische stad' S5V 1 21 Hh** - Buitenverbanders nader tot chr. gereformeerden Leider kerk in DDR afgetreden Banning order: soms minder vrij dan gevangenen UIT DE KERKBLADEN Punk brengt duidelijkheid VANDAAG Voorbijgangers Dordrecht en Hoogeveen handhaven besluit MAANDAG 3 APRIL 1978 KERK Trouw/Kwartet door Hennie Serfontein Zelfs als we naar de kerk gaan, zorgen we er voor als laatsten binnen te komen en als eersten weer te vertrekken. Zo vermijden wij dat wij mensen moeten groeten, die in een groepje staan. Onze vrienden komen In de war. Er zijn er vast, die bang zijn ons op te zoeken. De mensen weten niet wat ze moeten doen en wat toegestaan is." Dit zegt een kleine maar taaie Afrikaner dame, mevrouw Ilse Naudé. die doordat haar man een van de meer dan 160 gebande personen in Zuid-Afrika is, in aanraking is gekomen met de harde werkelijkheid van de apartheidsstaat. Mevrouw Naudé Is de echtgenote an dr C. F Beyers Naudé. de vroe gere voorzitter van de invloedrijke Nederduitse Gereformeerde kerk NGKerk) die later directeur werd «n het nu verboden multiraciale tiristelijk Instituut Hoe de vrij heidsbeperking van haar man het even van henzelf en van hun gezin nen en vrienden heeft beïnvloed, ver- fclde zij in een persinterview Als wij toevallig tijdens het winke- en een vnend ontmoeten, moet ik even opzij gaan staan, zodat mijn man hem alleen kan groeten. De menselijke en sociale kant van het fven lijdt er erg onder. Het is zo natuurlijk voor een mens. andere mensen te ontmoeten, samen te eten n an gedachten te wisselen. Maar ©or ons is dat niet langer wegge- ¥gd Tragedie Het is nu ruim vijf maanden geleden dat Beyers Naudé. samen met enkele andere blanke openlijke tegenstan ders van de apartheid van minister Jimmy Kruger een banning order kreeg opgelegd De minister maakte daarbij gebruik van zijn verregaande macht krachtens de wet inzake de binnenlandse veiligheid. Prof. John Dugard. de deken van de rechtenfaculteit van de universiteit van Witwatersrand merkte over de gevolgen van zo'n banning order voor de getroffenen grimmig op. ..Gebande personen zijn in sommige opzichten minder vrij dan gevange nen, die tenminste nog met hun me de-gevangenen en oppassers mogen praten.'' Het leven van Naudé sinds 19 oktober 1977 illustreert deze men selijke tragedie. Sinds die negentien de oktober is zijn leven en dat van zijn vrouw, zijn getrouwde kinderen en van zijn overige familie en vrien den radicaal veranderd. Dr Naudé mag niet meer dan één persoon tege lijk ontmoeten of geciteerd worden in de pers. Hij mag vijf jaar lang geen school, geen fabriek of krant bezoeken. Deze actieve beweeglijke en betrokken man mag geen sociale of poliUeke vergaderingen bijwonen. Hem is het genoegen ontzegd met vrienden te eten of te spreken. Hij mag de stad Johannesburg niet uit Eens per week moet hij zich bij de politie melden Je wordt er elk moment aan herin nerd dat je geen vrij persoon meer bent in een land dat zichzelf vrij noemt", zegt mevrouw Naudé. Dr Naudé mag niets schrijven dat ge publiceerd wordt Sinds hij geban ned leest hij echter veel. Vroeger had hij geen tijd, de onderwerpen te bestuderen, die hem nu bezighou den de theologie van de be vrij ding, ideeen over maatschappelijke gerechtigheid, verschillende sociale en economische systemen en de pro blemen die samenhangen met de overdracht van de macht. Een van Naudé's getrouwde kinderen, Her mann, zegt. „Hij is zo druk geweest, dat ik denk dat de banning order nog niet tot hem doorgedrongen is. Maar hij wordt nu rustiger. Ik noem het geen neerslachtigheid, maar ik denk dat het hem spijt dat hij be paalde gedachten en een bepaalde overtuiging ten aanzien van zijn land heeft, die hij niet langer kan uitdrukken". Dr Naudé brengt zijn dagen door met raadgeven aan en gesprekken met bezoekers, van wie er een tege lijk bij hem mag zijn. Hij leest, houdt zijn omvangrijke correspon dentie bij en denkt na. De banning order heeft voor veel van de getroffenen als gevolg dat zij Dr. Beyers Naudé niet langer hun brood kunnen ver dienen. Ook Naudé heeft nog steeds geen baan. alhoewel hij pastoraal werk en huwelijkscouncelling kan doen. Daar zou echter voor nodig zijn dat hij meer dan één persoon tegelijk zou ontmoeten. En hoewel hij eens een van de krachtigste spre kers van de NGKerk was, is hem een preekverbod opgelegd. Ds Sam Buti, de scriba van de zwar te NGKerk, is het opgevallen dat Beyers Naudé niet verbitterd is. „Hij aanvaardt wat gebeurd is. Hij ver wachtte het en wist dat het zou komen". Dr Naudé heeft de banning order ondergaan met dezelfde rustige moed en hetzelfde geloof die hem zijn hele leven hebben geleid. Hij is de zoon van een van de stichters van de Broederbond, de geheime organi satie van het Afrikanerdom. Hij be gon zijn leven als een telg uit de elite van de Afrikaners. Hij was begaafd en had alles wat nodig was om een groot leider te worden. Hij steeg snel en hoog in de kerkelijke top en was zelf 22 jaar lang lid van de invloe drijke Broederbond. In het begin van de* jaren zestig begon Naudé te twijfelen aan de apartheid en begon deze tenslotte aan te vallen op grond van theologi sche argumenten en zijn eigen gewe ten. Hij trok zich terug uit de Broe derbond, werd mede-stichter van het Christelijk Instituut en werd tenslotte uit het predikantschap ge zet. Hij kreeg smerige brieven en dreigende telefoontjes. Maatschap pelijk werd hij melaats verklaard. Nog steeds wordt hij openlijk uitge scholden voor verrader en afvallige. Leven met angst Sinds de noord in koelen bloede op Rick Turner, een gebande lector van de universiteit van Durban, is het geen verrassing dat mevrouw Naudé de meeste moeite heeft te leven met de angst. Er zijn dreigingen met de dood geweest en je vraagt je af of er niet ergens een microfoon is, die het echtelijk leven ondermijnt. „Mijn man wordt gesteund door zijn diepe christelijke geloof", zegt zij, „hij heeft fantastische reserves van evenwichtigheid, energie en moed. Hij bidt ervoor niet verbitterd te worden. Hij kan zelfs vriendelijk zijn tegen de autoriteiten die ons dit hebben aangedaan. Ikzelf vforó wel eens wanhopig", zegt Ilse Naudé Het meest is zij verontwaardigd over twee dingen. i Het eerste, „het wreedste, pijnlijk ste stuk van de banning order" is dat dr. Naudé niet langer kan praten met zijn meest nabije vrienden, mensen zoals ds. Brian Brown, ds. Theo Kotze en Peter Randall. Zij zijn allen getroffen door een banningorder en gebande personen mogen niet met elkaar spreken. De andere pijnlijke kant van de zaak voor Ilse Naudé is dat haar man tot zwijgen is gebracht, zonder dat er ooit een bepaalde klacht tegen hem is uitgesproken. Profetische gave „Het klinkt misschien overdreven", zegt zij, „maar ik geloof dat mijn man een van God gegeven profeti sche gave heeft Tien jaar geleden voorzag hij al wat er nu ia ons land gebeurt. Hij houdt zeer van dit land en zou er zoveel voor kunnen doen. Toch moet hij zwijgen omdat hij de nensen dingen zei, die zij niet wen sen te horen. Sinds zijn" banningorder heeft dr. Naudé dozijnen bezoeters ontvan gen, van wie er velen uit het buiten land komen, onder wie belangrijke westerse diplomaten. Zifei huis is nu tevens zijn kantoor en omdat veel mensen bevreesd zijn eerst te bellen, komen de bezoekers onaangekon digd de hele dag door en bezitten de Naudé's niet langer de persoonlijke vrijheid, die zij eerst bezaten. Van een onzer verslaggevers NIJKERK De Utrechtse theoloog prof. dr. C. Graafland verwacht, dat als het project „Zending in Nederland" doorwerkt, dat in de komende jaren zal leiden tot een sterke polarisatie binnen de kerken over het evangelisatie-werk. Hij zei dit zaterdag op de jaarvergadering van de hervormde bond voor inwendige zending op gereformeerde grondslag (IZB). .Zending ln Nederland" was vorig jaar het Initiatief van de Nederland se zendingsraad en de raad van ker ken. om een aantal christenen uit het buitenland enige tijd in ons land te laten rondkijken om de missionai re kwaliteit van de kerken m Neder land te toetsen. De verslagen, die van dit project verschenen zijn en waarmee nu ver der gewerkt wordt laten volgens prof Graafland een visie op hetzen- dings- en evangelisatiewerk zien, die helemaal in de liyn Agt van de moder ne theologie, speciaal de bevrijdings theologie. Hart Wat voor de mensen van de IZB het hart is van het evangelisatiewerk: dat mensen deel krijgen aan het Ko ninkrijk van God door wedergeboor te en geloof, dat zijn klanken, die in .Zending in Nederland" niet of nau welijks gehoord werden ..Het ging op het slotberaad in Driebergen ei genlijk alleen over maatschappij- problemen. Je zou van een nieuw .social gospel" (maatschappelijk evangelie, red.» kunnen spreken." al dus prof Graafland. Aanvankelijk was de IZB, in de per soon van haar predikant-directeur ds. C. Snoei, ook bij de voorbereiding van „Zending in Nederland" betrok ken Maar hij trok zich terug, toen duidelijk werd. dat de visie achter de plannen te zeer afweek van de opvat tingen van de IZB. Op de Jaarverga dering van de IZB ln Nijkerk formu leerde ds. Snoei zijn bezwaren tegen de opvattingen achter „Zending in Nederland" Een van de voornaamste conclusies van het project is, dat voorwaarde voor de zending van de kerk is. dat de kerk de problemen van de samen leving analyseert. Maatschappelijk engagement geldt als het evangellsa- tiemlddel bij uitstek. Maar voor die maatschappijanalyse worden geen normen aangegeven. Er vindt in de rapporten van „Zen ding in Nederland" geen beoordeling van de maatschappij vanuit de bij bel plaats. Integendeel, ds. Snoei meende te kunnen spreken van een maatschappijkritische om niet te zeggen socialistische wijze van ana- AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN. Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030. lyseren. Het rapport steekt zijn voor keuren niet onder stoelen of banken, ten koste van de gemeente die verga derd wordt rond Woord en sacra menten. De secularisatie wordt positief ge waardeerd (omdat ze de samenle ving menselijker maakt). Er worden woorden gebruikt als vrijheid, be vrijding en vernieuwing, maar de verbinding van deze noües met het geloof in Jezus Christus wordt niet gelegd. Oecumene Ds. Snoei kritiseerde verder de visie op de oecumene in ..Zending in Ne derland". Er wordt gedaan, alsof de IJithrpidinir theologische verschillen niet meer van betekenis zijn, maar, aldus ds. 8noei, Juist ln ons evangelisatiewerk wensen wij het klassieke gerefor meerde belijden niet prijs te geven. Dat het de primaire taak van de kerk is, het evangelie van Jezus Christus te verkondigen, dat spreekt van to tale verlorenheid buiten God en to tale redding in Hem. is geheel afwezig. De IZB legt in haar visie op evangeli satie alle nadruk op levend-gemeen- te-zijn. Die gemeente mag niet intro vert zijn en ook niet met een boog om struktuurproblemen heenlopen. Maar het kwaad zit niet primair in de maatschappelijke strukturen, maar in het hart van Individuele mensen. Die moeten bekeerd en vernieuwd worden, aldus ds. Snoei. y Niets is immers ontdekkender en vertroostender voor de moderne mens. dan dat er voor mensen zoals ze zijn. uitkomst is en dat het heil niet van ons afhangt. De kerk wordt in „Zending in Neder land" van alles verweten, maar op vallend is, aldus ds. Snoei, dat het daarbij weer buitenbijbelse normen zijn, die beoordelen wat de kerk zou moeten zijn en doen. Op deze Jaarvergadering bleek, dat het werk van de IZB zich blijft uit breiden. Ds. W. J. Bouw is nog geen Jaar ln dienst van de IZB om de gemeenten toe te rusten tot evange liserende gemeenten. Maar zijn werk heeft zich al zo ontwikkeld, dat hier voor een tweede man nodig is. Ook jeugdevangelist Gert van den Bos krijgt een tweede man (of vrouw) naast zich. Verder is het de bedoe ling. iemand te benoemen, die zich speciaal (informerend, adviserend en verwijzend) bezig gaat houden met problemen van drugverslaving. Met enkele andere Instanties heeft de IZB plannen gemaakt om te komen Prof. dr. C. Graafland tot evangelisatie onder moslimgast arbeiders. In het bestuur van de IZB leeft ver der de wens, om een opvangcentrum te stichten om mensen, die in moei lijke omstandigheden verkeren, de gelegenheid te geven tot zichzelf te komen. Mogelijk wordt dit centrum de inzet van de financiële actie bij het 45- jarig bestaan in 1980. Ook beraadt men zich over de oprichting, in de een of andere vorm, van een evange- listenopleiding. i BERLIJN (Idea) Eisenhüttenstadt, de „eerste socialistische stad van de DDR", krijgt na bijna dertig jaar toch nog een kerk. Otnstreeks J 950 begonnen de Oost-Duitsers de bouw van deze stad, 25 kilometer ten zuiden van Frankfort aan de Oder. Zij zou het model van oen communis tische samenleving worden en daarom was er voor een kertcgebouw geen plaats. De protestanten, die elkaar vonden, moesten zichcerst behelpen met een „evangeliewagen" aan de rand van de stad en kregen later de beschikking over een noodbarak. Nu hebben zij toestemming gekregen voor de bouw van een gemeentecentrum. j WEZEP (ANP) De gerefor meerde kerken vrijgemaakt buiten verband gaan bestude ren of zij kunnen komen tot een federatie met de christelij ke gereformeerde kerken. CONFERENTIES Christelijke hulpverlening, voor leder, die in opleiding of praktijk va* welzijnswerk bezig is, 7-9 april, Youth for Christ, Driebergen (tel. 03438-5744). Dat is zaterdag besloten op de derde zitting van de landelijke vergadering van de gereformeerde kerken vrijge maakt buiten verband, die in Wezep werd gehouden. De landelijke verga dering besloot de kerken aan te spo ren tot voortzetting van het streven naar eenheid met de christelijke ge reformeerde kerken, zulks met ver wijzing naartiet gebod van Christus. Zij heeft een commissie opgedragen te bestuderen op welke wijze de een heid met de christelijke gereformeer de kerken verder gestalte kan krij gen, daarbij de federatiegedachte te onderzoeken en daarover met de christelijke gereformeerde kerken te spreken. Het jongerenblad Aktie, van Youth for Christ, geeft aandacht aan de nieuwste rage op muziekgebied. Punk. Hans Dickhof: Een Jaar of wat geleden stonden Jonge christenen vaak in dubio of ze b.v. naar een concert van de Birds konden gaan De muziek was prima, maar de Birds gebruikten drug», al thans dat mocht je aannemen. Om nog maar te zwijgen van Pink Floyd, Deep Purple en het gros van de andere bekende groepen. Sommige soorten muziek waren doordrenkt met verkeerde Invloeden, maar dik wijls klonk het nog vriendelijk, veel belovend en onschuldig. Maar twij fel is hier niet meer mogelijk Punk is destructief en wil dat ook zijn. Punk is agressief. Punk ia nihilis tisch. De Punkers gaan een stapje verder dan de musici voor hen en dat is een logisch gevolg van hun (misschien zonder dat ze het weten» nihilistische levenshouding. De af takeling wordt meer zichtbaar Schoksgewijs. Maar de uiterste con sequenties van die (onbewuste) hou ding van zinloosheid aanvaarden ze niet. Want de buit moet binnenge haald worden. De bloeitijd moet nog komen. De rage-exploitanten zullen ervoor zorgen dat de scherpe kan tjes er afgeslepen worden, de tek sten meer verstaanbaar en de acts aangepast Echt of onecht? Helaas, de agressie en het nihilisme zijn echt genoeg En echt. de beste punkgroe- pen zullen opnieuw rijk eindigen, als gerespecteerde rijke burgers met glanzende automobielen en landhui zen met zwembaden Punker Gregoriaans Missie Bijeen vond in Japan weer heel wat anders Wordt de hitparade hier al enige tijd door punk beheerst, in Japan maakt het gregoriaans furore Het wordt er goed verkocht, zoals trouwens alle christelijke gewijde muziek. FM- zenders smijten er dan ook met mid deleeuwse. Palestijnse, klassieke en romantische muziek Christenen hebben grote invloed in Japan Tal rijke niet christenen willen m de kerk trouwen Op voorwaarde dat het niet uit snobisme gebeurt, wordt dat toegestaan. Het gevaar dreigt nu dat het een mode. of zelfs een handelsartikel gaat worden Air France adverteert zelfs met deze re clame ..Met jou in Parijs voor ons huwelijk' Elkaar uw huwelijksbelof te geven in een prachtige kapel aan de oever van de Seine Met u beiden, met u tweeën alleen Kwetsbaar De islamoloog dr P. B. Dirksen plaatste onlangs ln „Woord en Dienst" kritische kanttekeningen bij pogingen om evangelisatie te be drijven onder moslim-gastarbeiders in ons land. Wij citeerden daaruit in deze rubriek. De commissie voor evangelisatie onder moslimgastar beiders uitgaande van (kort gezegd) de christelijke gereformeerde ker ken, de gereformeerde bond en de Morgenlandzending. reageerde daarop met een verklaring, die wij aantreffen in De Waarheidsvriend, ondertekend door ds Th. P. Pol en ds C. Snoei. Daaruit dit: Evangelisatie onder moslim-gastar beiders heet in strijd te zijn met het gebod van de naastenliefde. Het ar gument, dat hier achter de uitleg van dit gebod staat, is, dat de gast arbeider op ons verzoek hier is geko men. terwille van ons profijt en van uit zijn economische nood. Dat heet tegenwoordig een „kwetsbare posi tie" En mensen, die ln een „kwets bare" positie verkeren ga je niet omringen met de boodschap van heil in Jezus Christus. Deze stelling- name typeert, hoezeer theologen in de ban zijn geraakt van het huidige denken. Allerlei maatschappelijke situaties en normen reiken ons de maatstaven aan, aan de hand waar van wij in de kerk dienen te hande len. Wie zo redeneert, weet met de Bijbel geen raad meer. En daardoor schudt de kerk op zijn grondvesten. Wat moeten we denken van al die kwetsbare mensen in de Bijbel? Wat te denken van de Samaritaanse vrouw, die door haar levenssituatie uiterst kwetsbaar was? Had Jezus er niet beter aan gedaan haar in het verderf te laten? Wat te denken van de hoofdman in Kapemaüm, een romeins „gast-arbeider" ln het Mid den-Oosten, kwetsbaar tot en met? Wat te denken van Paulus, die in de grieks-romeinse wereld aan slaven, geringen, mensen van allerlei slag, het Evangelie verkondigde? Had hij er niet beter aan gedaan iets te doen in plaats van iets te zeggen? Aan de bel Nog even bij de gereformeerde bond in De Waarheidsviend. Ir J. van der Graaf lost in de zaak, wie nu uitein delijk prof. Kr. Strijd in Amsterdam •zal opvolgen, een schot voor de boeg: Zou Ter Schegget de kans lopen benoemd te worden dan zou men er echter ook op kunnen rekenen, dat uit een andere hoek van de kerk anderen aan de bel zouden trekken om te trachten een dergelijke benoe ming tegen te gaan. Zij, die destijds met het Getuigenis meegingen, zul len in Ter Schegget een represen tant zien, van die theologie, die een radicale breuk met het verleden der kerk dreigt te brengen. Als zodanig zou een benoeming van Ter Scheg get als een ramp voor de theologi sche opleiding van a s. hervormde predikanten worden ervaren. Nog maals dat vóór- en tegenstanders van een dergelijke benoeming zich ten aanzien van deze kwestie laten horen is niet onbehoorlijk. Dan nóg blijft de uiteindelijke verantwoorde lijkheid een zaak van de synode. Maar de kwestie zelf raakt de kerk als geheel. Men kan daarbij hoog stens spijtig constateren, dat hier ook weer zonneklaar blijkt hoe dia metraal in één kerk standpunten tegenover elkaar staan ten aanzien van zaken waarin het belijden van de kerk voluit in het geding is. In de discussie werd echter opge merkt dat men moest voorkomen dat de federatie «een rustpunt zou worden, die vrijbMjvendheid zou in houden. Men zou alleen naar een federatie willen als dat een stap zou zijn in het procee op weg naar een vereniging, wanneer er dus een echt streven naar eenheid aan ten grond slag zou liggen. De vergadering mam nog geen beslis sing over de verhouding tot de gere formeerde kerkem vrijgemaakt die 11 april in Groningen hun synode hou den. Er lagen verschillende voorstel len op tafel, waarbij men het er wel over eens was (feit men op de gerefor meerde kerken vrijgemaakt een ap pel moest doen omdat de breuk met deze kerken Onverantwoord was, maar waarbij -verschil van mening heerste over (ie vraag of men veel heil moest verwachten van dergelij ke stappen. Van een omzer redacteuren BERLIJN Superintendent Rein- hardt Steinlein, lid van het modera- men van de evangelische kerk van Brandenburg in de DDR heeft dit weekeinde ontslag genomen wegens de recente toenadering tussen kerk en staat im het land. Vier wekem geleden ontmoette de voorzitter van de evangelische kerk in de DOR, bisschop Albrecht Schönherr partijleider Erich Honec- ker voor een gesprek over de verhou ding tussem kerk en staat. Op Goede Vrijdag kreeg Schönherr voor het eerst in de geschiedenis van de DDR gelegenheid een woord te spreken voor de Oostduitse televisie Gisteren, eindigde in Berlijn een driedaagse synodevergadering, die bestemd was voor hervorming van de kerkorde, die nog dateerde van voor de tijd dat de kerk in Oost- en West-Duitsland uit elkaar ging. Vo rig jaar aanvaardde de synode in West-Bearlijn een nieuwe kerkorde De niemwe kerkorde in de DDR heeft sterkere missionaire, diakona- le en oecumenische trekken dan de dertig jaar oude kerkorde. Zo wordt in de nieuwe kerkorde gezegd dat de gemeeifee de opdracht hebben „bin nen het eigen bereik alle mensen het evangete te verkondigen De kerkle den dienen contact met leden van andere Hcerken op te nemen en stre ven nmr gesprek met mensen van andere levensovertuiging en met hen wapu mogelijk samenwerken GEMEENSCHAP Een tweede punt in de beschrijving van Lucas van wat hij waarneemt bij de eerste gemeente is dat van de gemeenschap. Letterlijk staat er (Handelingen 2,42): Ze waren vast houdende aan de leer der apostelen, en aan de gemeenschap (de koi- noonia). Opnieuw dus een begrip verbonden met dat volharden. Ook de gemeenschap is geen vanzelf sprekende zaak Als je een kerk dienst belegt en daar iemand laat optreden die goed van de tongriem gesneden is heb je nog geen gemeen schap. ook al stroomt de kerk vol. Je moet aan de leer vasthouden, maar ook de gemeenschap is een telkens weer bedreigde zaak die overeind gehouden dient te worden. Nu zijn et. weinig woorden waarover in ver band met de vraag „wat is de kerk?" zoveel gedacht en gesproken en ge schreven is als dit woord gemeen schap. De bedreigingen zijn hier desniettemin wel duidelijk. Om het dan ook maar duidelijk te zeggen: een gemeente mag geen klef gezel schap worden van mensen die 't zo bijzonder met elkaar getroffen heb ben. Een elitair gezelschap, noemen we dat tegenwoordig. Elitair niet vanwege de deftigheid, maar vanwe ge de „élite", de keuze die zich in de gemeentevorming verwerkelijkt. Die keuze zal nooit helemaal te ont gaan zijn, iedere gemeenschap se lecteert door zijn verschijning. Men sen voelen zich erbij thuis en ande ren niet. Maar waar dit gecultiveerd wordt is er een bedreiging voor de echte gemeenschap. Er is niet vol doende openheid. Het andere ge vaar is dat van de massa-vorming. Er is dan geen gemeente die bijeen komt, maar er is publiek. Veel volk. zeiden ze vroeger, maar 't was juist geen „volk" in de bijbelse zin. Ik kan me best voorstellen dat mensen be hoefte hebben om ergens min of meer anoniem te luisteren en dan naar huis te gaan. Niet altijd meteen weer aangesproken worden met de een of andere ingewikkelde vraag. Maar waar dit het een en het al wordt is werkelijke gemeenschap zoek. Echte gemeenschap vraagt een kritische instelling op eigen doen en laten en moet, om zo te zeggen, telkens opnieuw bevochten worden. Vandaar ook hier dat „vol harden". N. van der Stoep Maandagmiddag neemt de in zen- dingskringen bekende Nees van der Stoep wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid op een re- ceptie in het Dienstencentrum van de gereformeerde kerken in Leus den. Na een werkkring bij het onder-; wijs in Nederland, ging het echtpaar' Van der Stoep in 1947 in dienst van de hervormde zending naar Nieuw- Guinea. Daar werkten zij tot 1963,; van 1947 tot 1957 als algemeen schoolbeheerder van de hervormde zending, in welke functie zij grote bekendheid kregen door een zeer voortvarend beleid, en de laatste jaren in een experimentele oplei ding in het centrale bergland. Van 1963 tot 1973 was de heer Van der Stoep in dienst van de presbyte riaanse kerk van Kameroen, laatste lijk als secretaris van vele commis sies. Na terugkeer in Nederland diende hij ICCO (de interkerkelijke coördinatiecommissie voor ontwik kelingsprojecten) in Utrecht nog als chef Afrika. De receptie duurt van half vier tot half zes. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De kerkeraad voor algemene zaken van de gerefor meerde kerk te Dordrecht heeft na een uitvoerige en diepgaande be spreking zijn be slissing gehandhaafd, om drs. G. P. van Dam te Alphen aan den Rijn niet te beroepen Gelijk bekend was een voorstel om drs. Van Dam te beroepen, enkele weken in een gemeentevergadering afgestemd, omdat de te beroepen kandidaat lid is van de Partij van de Arbeid. Daarna had de vacante wijk het verzoek aan de kerkeraad ge daan, drs. Van Dam alsnog te be roepen. In het soortgelijke geval in Hooge veen is het beroep nu ook definite! van de baan. Daar kreeg een voor stel. om ds. J van Verseveld uit Amsterdam te beroepen, onvoldoen de steun in de gemeentevergade ring, omdat men dócht, dat deze predikant lid was van de Partij van de Arbeid. (Later bleek hij lid van het CDA te zijn.) De kerkeraad voor algemene zaken voelde ervoor, de stemming over te doen. dus een tweede beroepingsvergadering uit te schrijven. In een tussentijds ge houden bezinningsvergadering bleek echter niet op overtuigende wijze, dat de gemeenteleden het standpunt van de kerkeraad deel den, dat men vanuit andere motie ven had moeten stemmen. De kerke raad van Hoogeveen heeft daarop besloten, ervan af te zien om de stemming over te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2