fVoor het samenwonen nog geen wettelijke basis Stop voor elf studies Uw huis wordt bedreigd. Landgenoot niet zó geletterd SOCIAAL Rl mmwi Openbaar Kunstbezit niet meer op tv Laura Ashley blijft aantrekkelijk Prof. Van Mourik over buitenhuwelijkse relaties De tijden in Europa Moro zou al zijn berecht Laat de schilder het beschermen. Als u een ladder nodig heeft, schaf dan de veiligste aan. Voor eens en altijd. aluminium ladders ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Van een onzer verslaggevers LEIDEN „De buitenhuwelijkse relatie (het samenwonen zonder het boterbriefje) ontbeert in feite nog steeds een degelijke wettelijke basis. Het huwelijk als relatievorm overheerst op vele terreinen van het recht nog zo sterk dat op korte termijn van de wetgever slechts een incidenteel optreden kan worden verwacht", aldus mr. M. J. A. van Mourik, hoogleraar in het notarieel recht op het congres „Samen-Leven", dat gisteren in Leiden werd gehouden. Prof. van Mourik is één van de op stellers van het zogeheten Leids mo del, waarin wordt aangegeven hoe onder meer de vermogensrechtelijke gevolgen van het samenleven kun nen worden geregeld. Hij zei in zijn voordracht, dat in de komende jaren het accent zal moeten liggen op een contractuele regeling van een derge lijke relatie. „Gezien de verscheidenheid in de relaties (man-vrouw, homoseksueel of familieleden die samenwonen) verdient daarbij het maatwerk de voorkeur boven de confectie", aldus de hoogleraar. Vanuit de wetgever gaf hij dan ook de voorkeur aan een meer individuele benadering boven een aanpak van de relaties zelf uit. Van de kant van juristen, notarissen, sociologen, belastingdeskundigen en vertegenwoordigers van belangen groeperingen zoals de Emancipatie commissie en het COC bestond zo veel belangstelling voor dit congres dat het fiscaal en notarieel instituut van de Leidse universiteit (de organi sator van het congres) duizend in schrijvingen binnen had gekregen. Wegens plaatsgebrek konden echter maar 700 mensen worden toegelaten. De socioloog dr. mr. C. J. Straver, die zich sinds 1972 bezighoudt met het onderwerp „niet-huwelijkse tweerelaties" ging wat dieper in op de kenmerken van het samenwonen en de velerlei combinaties die er bestaan. Hij zag het als één van de taken van dit congres de overheid te wijzen op het onrecht ten aanzien van deze relaties en vond dat er een „mars route" moest worden uitge stippeld om dit (onrecht) op te hef fen. Over het samenwonen zijn, al dus Straver wat Nederland betreft nog weinig gegevens bekend. Al is er wel een tendens zichtbaar van min der huwelijken (97.000 in 1977) en meer echtscheidingen (ruim 20.000 vorig jaar). Het Nederlands Insti tuut voor Sociaal Sexuologisch On- geühndb polen - OUJTSL 0 J0,' RUSL ZW.ITSERL XTSJECHOSL K ooTtenb -i) Mortis In Nederland wordt zondagmorgen om twee uur de zomertijd ingevoerd. Omdat niet alle landen meedoen zijn de verschillen in tijd in de landen weer veranderd. Op dit kaartje zijn de nieuwe verschillen in tijd aangegeven. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft gisteren kennis geno men van de beslissing van de NOS-programmaleiding dat de televisieuitzendingen van Openbaar Kunstbezit niet meer zullen worden voortgezet. Programmacommissaris-televisie, Jan de Troye, liet duidelijk uitkomen dat de NOS autonoom is bij het beslissen wat in de haar toegemeten zendtijd wel en niet zal worden uitgezonden. Hij vond ook dat er geen sprake was van alleen-recht van O.K. op prioriteit. derzoek (NISSO) waaraan Stravers verbonden is, is momenteel bezig met een studie naar allerlei vormen van samenleven. Dit in opdracht van het ministerie van Justitie en CRM. Dat overigens zeker niet in alle op zichten het huwelijk bevoorrecht wordt boven de niet-huwelijkse rela tie, maakte mr. H. Mobach, weten schappelijk hoofdmedewerker van het Leidse fiscaal en notarieel insti tuut. aan de hand van enkele voor beelden duidelijk. Hieruit bleek dat het in sommige gevallen fiscaal voordeliger is niet te trouwen dan wel. Als voorbeeld noemde hij een concubinaat van man en vrouw met een kind, waarbij de man en de vrouw beiden buiten de deur wer ken. Over het gezamenlijke inko men wordt in dat geval belasting geheven waarbij het belastingvrije deel (belastingvrije voet) liefst 14.000 gulden hoger is dan wanneer zij gehuwd zouden zijn. Erfrecht Anders ligt het weer bij het erfrecht, zo betoogde prof. mr. J. K. Moltma- ker, hoogleraar notarieel recht aan de VU in Amsterdam. Daar bevin den de samenwonenden zich in een nadelige positie aldus mr. Moltma- ker. Sterft één van hen dan heeft de langst levende partner geen rechten op het eventuele vermogen of het pensioen van de overledene. In af wachting van een betere wetgeving is het dan ook raadzaam bij de nota ris een contract op te stellen, zodat in ieder geval voor een deel deze onbillijkheid kan worden opge heven. Tijdens het congres werd duidelijk dat gelet op de verscheidenheid van relaties en de onmacht van de wet gever een alomvattende regeling te geven het gewenst is dat die wetge ver zich ten aanzien van twee-rela ties, waaronder het huwelijk, terug houdend opstelt. Daarom, zo stelde prof. Van Mourik, moet de wetgever het individu als uitgangspunt ne men en voldoende ruimte scheppen voor een zodanige contractuele re geling, dat partijen zelf recht kun nen doen aan de aard en vorm van hun relatie. We kennen ze nu al een paar jaar, de lieve kleine bloemetjesstoffen van Laura Ashley. Laura en Be rnard Ashley begonnen al in 1953 in Londen met het ontwerpen en be drukken van theedoeken, schorten en tafelkleedjes voor gTote waren huizen als Liberty's en Heals. In 1963 beginnen ze een fabriek in Wales in een oud spoorwegstation in de bergen, waarmee de totale produktie van wassen, bleken, ver edelen en bedrukken van de ge ïmporteerde ruwe katoen in eigen beheer wordt uitgevoerd. Vorige week opende Laura Ashley haar zesde vestiging in ons land, in Utrecht aan de Oude Gracht 141. Naast de romantische jurken, rok ken en blouses die wekelijks het atelier in Wijk bij Duurstede verla ten, in een constante vernieuwing van stof, model en dessin, wordt de vraaag naar interieurstoffen en be hang steeds groter. Behalve de oude bekende dessins in oudroze bruin, grijsblauw en grijsgroen, be vat de collectie voor 1978 een groot aantal nieuwe ontwerpen en kleu ren waarbij romantische vogeltjes en wat groter gestyleerde bloem- dessins, die de keus voor het interi eur uit al dit fraais nog moeilijker zullen maken. Want in bijvoorbeeld één kleurstel ling valt te kiezen uit verschillende motieven, ook in spiegelbeeld, die allemaal even leuk bij elkaar staan En om het geheel nog meer eenheid te geven is er latex verf in een aantal basistinten in een emmer van 21/2 liter voor 25. Nieuw is gewatteerde stof, voor spreien, dus ters en jasjes (120 cm breed, 29 per meter) en geplastificeerde stof (120 cm breed, 17 per meter), die op een gewone naaimachine te ver werken is. Stoffen zijn er vanaf ƒ8,50 per meter en behang voor 12 per rol van tien meter. Van onze onderwijsredactie UTRECHT De Academische Raad gaat voor elf studierichtin gen een studentenstop adviseren aan minister Pais van onder wijs en wetenschappen. Voor twaalf studies zal een plaatsings commissie worden verzocht. Deze besluiten zijn gistermiddag door de Academische Raad tijdens de vergadering in Utrecht aangenomen. Minister Pais zal voor 1 juni over de stops een beslissing nemen. Hier, bij de deur. Hij baseerde zich vooral op de uit spraak van de programmaraad van de NOS die zich met de grootst mo gelijke meerderheid heeft uitgespro ken tegen voortzetting van televisie uitzendingen van O.K. Omdat het tot de taak van de NOS behoort een integraal cultureel programma te HAMBURG (UPI, AFP) In een brief aan het Westduitse boulevard blad Bildzeitung, die afkomstig zou zijn van de Rode Brigades, hebben de ontvoerders van de Italiaanse politicus Aldo Moro laten weten dat Moro al is „berecht en veroordeeld" De brief is overgedragen aan de Westduitse inlichtingendienst, die het volgens de krant mogelijk acht dat de brief authentiek is. De tekst wekt de indruk van een vertaling uit het Italiaans in het Duits. In een eerder schrijven was de be rechting van Moro door een „volks rechtbank" aangekondigd. Bijzon derheden over het „vonnis" worden niet gegeven. Volgens de brief is Moro ontvoerd om het Italiaanse volk de „dure schertsvertoning" van Moro's ver kiezing tot president te besparen. Moro wordt gezien als een goede kanshebber voor de opvolging van president Leone. De brief bevat voorts aanvallen op de christen-de mocraten, de communisten en de paus. De huidige paus is volgens de briefschrijvers van geen belangvoor de Rode Brigades, omdat hij onge loofwaardig en ziek is, en spoedig zal sterven. verzorgen zou de samenwerking tus sen de programmaleiding van de NOS en de stichting O.K. niet langer aanvaardbaar zijn. O.K. had zich in vijftien jaar tijd een eigen eigen recht verworven. Een van de belangrijkste redenen van de uitspraak van de programma raad was dat O.K. was afgeweken van de oorspronkelijke opzet: het onder de aandacht brengen van het museumbeleid en museumbezit. Thema's die toen aan de orde wer den gesteld waren: „De roem van de kunstenaar", „Tijd en roem". „De kwaliteit in de woningbouw". De programmaleiding van de NOS tekent daarbij aan dat O.K. in de jaren zeventig terrein is gaan verlie zen. Na vijftien jaar bezig te zijn geweest met museum-bezit is men uitgepraat. Het aantal abonnees is inmiddels gehalveerd van meer dan 100.000 naar ruim 40.000. Protesten Er is nogal geprotesteerd naar aan leiding van de geruchten dat O.K. zou verdwijnen. Jan de Troye stelt dat door allerlei protesterende orga nisaties gezonden brieven „met wei nig kennis van zaken de suggestie is gewekt alsof de beeldende kunst uit sluitend bij de gratie van de stich ting O.K. toegang tot het televisie scherm vindt." Hij vestigt daarbij de aandacht op programma's als Beeldspraak, Mar kant en de rubriek „Van gewest tot gewest" waarvan naar zijn mening vooral de laatste „op overtuigende wijze voor een breed publiek de beel dende kunst en het Nederlands mu seumbezit volgens de oorspronkelij ke doelstelling van O.K. invult". Hardhout heeft net zogoed bescherming nodig als andere houtsoorten. Bovendien is de voordeur het visitekaartje van uw huis Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost. Waarom, met permissie, laat u het dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd stukken duurder. Weet u wat? Ga 's praten met de schilder, de echte. De vakman die het daglicht verdragen kan. En laat hem uw huis beschermen*. Met de modernste verven en lakken, met strak vak werk. Uw huis verdient niet minder. Als u gezamenlijk met uw buren opdracht geeft kan dat in de kosten schelen. Uw huis is een vakman waard. stabiel van onder tot boven BEL VOOR NADERE INFORMATIE EN PRIJSLIJST 05417-3841 toestel 24 Ons land, dat in den vreemde terecht of niet terecht een „sociaal paradijs" wordt genoemd, kan zonder twijfel beschikken over een indrukwekkend sociaal verzeke ringsstelsel. Volgens sommigen is het niet alleen indrukwekkend mooi, maar ook indrukwekkend ingewikkeld. Nederlanders, die volstrekt onthand voor ons trotse sociale verzekeringsgebouw staan, heb ben nog het voordeel dat ze zich kunnen laten informeren. Ze kunnen de weg vragen. Maar hoe zit het met in ons land werkende Turkse of Marokkaanse gastarbeiders? Hoe bereiken zij in een land met een vreemde cultuur, met vreemde wetten en een vreemde taal het goede loket? Waarschijnlijk heeft een buitenlandse werkne mer zonder hulp geen schijn van kans in onze sociale doolhof. Maar ook mét hulp komt hij er lang niet altijd zonder kleerscheuren uit. Dat blijkt bij voorbeeld uit de lotgevallen van mijn heer H; een legaal in ons land verblijvende buitenlandse werknemer, die op een kwade dag door zijn werkgever op straat is gezet. H. wendde zich tot de bedrijfsvereniging met het verzoek om een WW-uitkering. De bedrijfsvereniging meende echter dat de werkgever van H. nog verplicht was loon door te betalen en weigerde de uitkering. De gastarbeider ging in hoger beroep en verloor zijn zaak. Niet omdat de Raad van Beroep vond dat de man ongelijk had, maar omdat hij niet op de rechtzitting was verschenen. Tegen deze lou- ter formele beslissing ging mijnheer H. opnieuw in beroep en dit keer kwam hij terecht bij de Centrale Raad van Beroep. De centrale raad nam het dossier ter hand en stootte op de volgende feiten: op 25 oktober stuurde de griffier van de Raad van Beroep aan H. een aangetekende brief. Of H. op 25 november 's morgens om 9.15 uur „in persoon wilde ver schijnen ter openbare rechtzitting van de raad". Een paar dagen later plofte er opnieuw een oproep van de raad bij H. op de deurmat. Zijn zaak tegen de weigering van de bedrijfsvereni ging was een paar dagen vervroegd. Of hij maar op 22 november wilde verschijnen. Nu kon H. geen letter Nederlands lezen, maar, zo voerde hij later aan. een „geletterde landgenoot" wilde hem wel helpen. Aan hem liet hij de eerste oproep lezen. „Je moet. zo vertaalde de landge noot, op 25 november voor de raad verschijnen. Toen kwam die tweede oproep. H. ging opnieuw naar zijn landgenoot. „Niks aan de hand, zei de man, deze brief is precies hetzelfde als de eerste". Het gevolg laat zich raden. Toen H. zich in de ochtend van 25 november meldde bij de Raad van Beroep, kreeg hij te horen dat zijn zaak al op 22 november was behandeld. „U hebt toch een oproep gekregen" zo werd hem te verstaan gege ven. „Twee keer zelfs", zei de verbaasde H. Nu was op de rechtzitting van 22 november wél de raadsman van H. een medewerker van het Informatiecentrum voor buitenlandse werkne mers verschenen, maar op de vraag van de rechter waar zijn cliënt was, kon de medewerker geen antwoord geven. Op het informatiecentrum was men geheel onkundig van de ongelukkige adviezen van de landgenoot van H. Het is juist, constateerde de centrale raad dat H. twee oproepen heeft gekregen en het valt te betreuren dat hij als gevolg van taalmoeilijkhe den door de gewijzigde oproep in de war is geraakt. Maar. voegde de raad er aan toe. dat betekent niet dat H. een deugdelijke grond had om niet op de zitting van de raad te verschijnen. De centrale raad wees erop dat H. na de weige ring van de bedrijfsvereniging om een WW-uitke ring te geven de hulp had ingeroepen van het Informatiecentrum voor buitenlandse werkne mers. Een medewerker van het Informatiecen trum wendde zich tot de bedrijfsvereniging en maakte daarna een beroepszaak aanhangig. De hele procedure liet H. over aan het informatie centrum. Hij werd op de hoogte gehouden en ook de briefwisseling met de bedrijfsvereniging en met de raad van beroep ging in tweevoud. Hij kreeg steeds afschriften. Ook de oproep van de Raad van Beroep ging in tweevoud de deur uit: één naar het informatiecentrum en één naar mijnheer H. Vast staat, oordeelde de centrale raad, dat H. beschikte over een door hemzelf te hulp geroe pen en daartoe geëigende instantie, die geheel van het procesverloop op de hoogte was, inclu sief het feit dat hij volgens de tweede oproep op 22 november in persoon moest verschijnen. Dat H. onder deze omstandigheden heeft nagela ten aan het informatiecentrum tekst en uitleg te vragen en dat hij ermee heeft volstaan zich tot een „geletterde landgenoot" te wenden, komt geheel voor zijn rekening. Van H. had in redelijk heid mogen worden verwacht, dat hij ook dit maal de hulp zou inroepen van het informatie centrum. Dit nalatende en zich in plaats daarvan verlatende op een blijkbaar toch niet zó geletterde landgenoot heeft H. een voorzien baar risico geschapen", aldus de centrale raad. die daarmee het hoger beroep afwees. Voor H. betekende deze uitspraak een dubbele teleurstelling. Hij verloor zijn zaak over de vraag of hij door eigen schuld een rechtzitting had gemist, maar intussen had niemand zich meer bekommerd om de vraag of hem al dan niet terecht een WW-uitkering was geweigerd Die vraag kwam in het geheel niet meer aan de orde en er zal wel meer dan één geletterde Nederlan der nodig zijn geweest om hem dat uit te leggen De studentenstops zijn aangevraagd voor geneeskunde, tandheelkunde diergeneeskunde, lichamelijke op voeding, biologie, farmacie, fysische geografie, pedagogische en andrago gische wetenschappen, geschiede nis, engels, en spaans Drie stops zijn nieuw: voor lichamelijke opvoeding spaans en pedagogische en andrago gische wetenschappen. Vooral de laatste stop was voor de aanwezige studenten moeilijk te verteren. Het is voor het eerst dat op de sociale faculteit een stop onvermijdelijk is geworden Voor twaalf studierichtingen bleek een plaatsingscommissie voldoende Deze zal het teveel aan studenten over de faculteiten verdelen. Daarbij zal zo mogelijk rekening worden ge houden met de eigen keuzeplaats, maar bij een slechte verdeling zal door de plaatsingscommissie worden ingegrepen. De plaatsingscommissie zal optreden bij de studierichtingen geologie, sociale geografie, psycholo gie, culturele antropologie, sociolo gie, politicologie, rechten, frans, kunstgeschiedenis, nederlands. duits en muziekwetenschap. Voor slavistiek en skandinavistiek werd geen plaatsingscommissie nodig geacht Het vorig jaar adviseerde de Acade mische Raad eveneens voor de in stelling van elf studentenstops. Drie daarvan zijn effectief gebleken Al leen voor geneeskunde, diergenees- kunden en tandheelkunde was een stop echt nodig. Voor de andere stu dierichtingen konden de studenten allen een plaats op hun favoriete faculteit krijgen. Het verschil wordt veroorzaakt doordat studenten op het laatste moment van studierich ting veranderen, voor hun eindexa men zakken of afzien van een univer sitaire studie Wonder Dat de Academische Raad gisteren wederom op elf stops uitkwam, mag een wonder van improvisatie ge noemd worden. In de ochtendverga dering bleek een procedureregeling, zoals die in december door de Raad was aangenomen, een verkeerde uit werking te krijgen. Heel wat facultei ten bleken de cifers lager te hebben .gesteld om te voorkomen dat ze door de plaatsingscommissie met een ex tra lading studenten opgescheept zouden worden. Pas toen de regeling ter plekke werd ontkracht, kwamen de echte cijfers op tafel, waardoor het aantal stops op elf kon worden gehandhaafd. Tijdens de ochtendzitting hebben vertegenwoodigers van de studen tenvakbonden hun verontrusting uitgesproken over de stops. Zij eis ten meer geld en meer personeel voor het wetenschappelijk onder wijs. om de vrijheid van onderwijs aan iedereen te kunnen garanderen ADVERTENTIE 'n autobuikje fietsje weerweg zeggen 4.999 fietsenmaker»

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9