Een opening in blanke gelederen van Zuid-Afrika Russell-tribunaal lijkt oordeel klaar te hebben Ontvoerde kinderen in Rhodesië terug Spanningen lopen op in Portugees leger Weizman weer terug uit Egypte Carter demonstreert zorg mensenrechten RAF-aanhangers: jury schiet tekort Na snel besluit van Botswana Goor: Plunderaars voor de rechtbank Braziliaanse kardinaal mee in auto Eanes poogt te bemiddelen Russen willen over ruimtewapen praten Verdeelde reacties na gesprek met Sadat Wie is een echte Afrikaan en wie niet? ZATERDAG 1 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 door J. den Boef FRANKFURT AM MAIN Het Derde internationale Russell-tribunaal, dat zich bezig houdt met de vraag of burgers van West-Duitsland op grond van hun politieke gezindheid het recht onthouden wordt hun beroep uit te oefenen, is blijkbaar al tot de conclusie gekomen, dat die vraag bevestigend moet worden beantwoord. Dat valt althans op te maken uit de verklaring die gisteren vóór het be gin van de derde zittingsdag aan de pers werd verstrekt. Hierin wordt gezegd: ,,Tot dusver hebben huridi- sche en andere experts bewijsmate riaal voorgelegd, dat er op duidt dat in de Bondsrepubliek de mensen rechten ernstig worden geschon den." In de verklaring wordt een beroep gedaan op de „beschuldig den" (waarmee de autoriteiten op alle bestuurlijke niveau's worden aangeduid) vertegenwoordigers en bewijsmateriaal naar het tribunaal te zenden, waarin de noodzakelijk heid van de z.g. „Berufsverbote" wordt gedocumenteerd. raad van de jury. die naar alle waar schijnlijkheid dinsdag haar oordeel zal geven over de ingebrachte be schuldigingen en het aangevoerde bewijsmateriaal. Want om 11 uur 's morgens is een persconferentie geor ganiseerd naar aanleiding van de uitspraak. Bezetting kerk Voorbarig Nu mag worden aangenomen dat de jury van het tribunaal zich nog op geen enkele wijze heeft geuit over het antwoord op genoemde vragen, omdat zij zich daar komende maan dag pas over zal beraden, waarna haar oordeel aan de openbaarheid zal worden prijsgegeven. De mede deling in de verklaring betreffende het al voorgelegde bewijsmateriaal was dus wel een beetje voorbarig. Maar dat valt in het „Bürgerhaus" van het dorp Harheim (dat betuur- lijk. deel uitmaakt van Frankfurt) nauwelijks op. omdat men zich daar als gelijkgezinden onder elkaar be vindt. De tegenpartij laat verstek gaan. Vandaag wordt de behandeling van de in totaal 12 gevallen, waarin spra ke zou zijn van een ernstige schen ding van de mensenrechten, afgeslo ten. Morgen worden nog enkele refe raten gehouden over „precedent-ge vallen", over de argumenten van de voorstanders „Berufsverbote" en over de psychologie ervan. De gehe le maandag is uitgetrokken voor be- Een bijzonderheid is dat familiele den van in gevangenissen verblij vende leden van de „Rote Armee Fraktion" samen met symphatisan- ten een protestantse kerk in de na bijheid van het „Bürgerhaus" in Harheim hebben bezet. De bezetting houdt verband met de hongersta king van RAF-leden in Westduitse gevangenissen, maar ook de moeder van Knut Folkerts (die zijn honger staking in een Nederlandse gevan genis onlangis eindigde) is in de kerk aanwezig. De bezetters richten zich in feite tegen het Russelltribunaal zelf, omdat dit geweigerd heeft zich ook bezig te houden met de dood van een aantal RAF-leden in enkele gevangenissen Van de jury wordt verlangd dat zij zich op de hoogte stelt van de thans tegen RAF-leden lopende proces sen; dat zij een bezoek brengen aan de gevangenen om een beeld van hun situatie te krijgen; dat zij open lijk de eisen steunen van de in hon gerstaking zijnde gevangenen; dat zij Amnesty International en het Internationale Rode Kruis oproept een internationale commissie een onderzoek te laten instellen naar de omstandigheden, waaronder de ge vangenen moeten leven; en dat zij definitief toezegt, de „isolatiefolter" en „moorden" op een aantal RAF- leden in het kader van het Russell- tribunaal zal onderzoeken. Gistermiddag heeft de jury laten we ten dat zij op deze laatste eis niet SALISBURY (Reuter, UPI) Het merendeel van de leerlingen van een Rhodesische zendingsschool, die woensdag werden ontvoerd en naar het buurland Botswana waren gebracht, is gisteren weer naar hun land teruggekeerd. Van de 434 ontvoer den, onder wie 12 onderwijzers, hebben er 29 besloten niet naar Rhodesië terug te gaan, 27 leerlingen en 2 onderwijzers. De regering van Botswana had don derdagavond bevolen dat de door zwarte guerrillastrijders van het Pa triottisch Front ontvoerde scholie ren zelf moesten beslissen of ze terug wilden dan wel in de kampen van het Front blijven. Dit betekent een wel willender houding van de Botswaan- se autoriteiten dan bij de vorige gro te ontvoering van scholieren. Toen kregen de ouders slechts na veel soebatten de kans om met hun kin deren te praten en het resultaat was dat het merendeel van hen in Bots wana wilde blijven. Het snelle optreden van Botswana heeft een goede indruk gemaakt in Rhodesië zelf. De doorgaans nogal flink van leer trekkende minister van buitenlandse zaken Pieter van der Byl prees Botswana en zei dat haar optreden de spanning in zuide lijk Afrika doet verminderen. De ontvoerde scholieren kwamen gisteren zeer vermoeid in hun land aan. Ze vertelden dat ze met name in het begin van de actie nogal ruw waren behandeld. Ze moesten in marstempo lopen en kregen geen eten of drinken. Eenmaal in Botswa- ne aangekomen werd de houding van de guerrillastrijders wat soepe ler. Wel werd de scholieren telkens weer voorgehouden dat zij tegen de autoriteiten moesten zeggen dat ze in Botswana wilden blijven en zich wilden aansluiten bij het Patriot tisch Front. Druk De vijf zogeheten frontlijnstaten Tanzania, Zambia, Botswana, Mo zambique en Angola hebben een strategie ontwikkeld om druk uit te oefenen op Engeland en de Verenig de Staten, zodat deze landen het blanke regiem in Rhodesië helpen wippen. De Zambiase minister van buitenlandse zaken Mwale zei dat het plan een internationaal aan vaardbare oplossing van de Rhodesi sche kwestie beoogt maar nadere bijzonderheden gaf hij niet. kan ingaan omdat het hier om een zaak gaat, die niet zomaar in enkele dagen kan worden afgewerkt. Een verantwoorde behandeling er van zou een grondige voorbereiding en een uitgebreid onderzoek verlangen. Overigens laat de jury er geen twijfel over bestaan, dat zij geen enkele hang heeft met de initiatiefnemers in de kerk (die zich als Russell-initia- tief ter ondersteuning van politieke gevangenen presenteren). Wat de an dere eisen van de groep betreft, be perkt het antwoord zich tot een in algemene termen gestelde bevesti ging van het principe dat alle gevan genen aanspraak hebben op nale ving van de mensenrechten. De mogelijkheid bestaat dat de be zetting van het kerkgebouw nog vóói morgen zal worden opgeheven, om dat anders een reactie van de bevol king van Harheim kan worden ver wacht. In een gesprek met de predi kant van de Evangelische Gemeinde van Harheim werd duidelijk dat de kerkgangers van dit dorp zal worden gevraagd, n het nabije Nieder-Erlen- bach naar de kerk te gaan (dat de zelfde predikant heeft), als de bezit ting niet zou zijn opgeheven. Van daag wordt in Harheim gedemon streerd. De CDU heeft daartoe opge roepen. Plaats van handeling: vóór het „Bürgerhaus", waar het tribu naal plaats vindt. TEL AVIV (UPI) De Israëlische staf-chef Mordechai Goer heeft giste ren gezegd dat 51 Israëlische soldaten zich voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden omdat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt aan plun dering in het zuiden van Libanon. De generaal zei dat de Israëlische militai re autoriteiten onmiddellijk maatre gelen hadden genomen tegen de plunderaars. Goer zei dat Israël zijn uiterste best doet de burgers in het zuiden van Libanon zo goed mogelijk te beschermen. Goer vertelde eerder gisteren dat de Israëlische strijd krachten het bezette gebied in Liba non snel hadden uitgebreid toen de Amerikanen in de Veiligheidsraad van de VN aandrongen op een snelle reactie van de volkerenorganisatie. Goer sprak daarmee minister van de fensie Weizman tegen die eerder ver klaarde dat Israël pas verder in Liba non was opgerukt toen de Palestijnen plaatsen in het noorden van Israël bleven beschieten. Nauwelijks onder de indruk van het ceremonieel stapte de jongste dochter van president Carter, Amy, gisteren in Brazi lië langs de erewacht van militairen. RIO DE JANEIRO (Reuter, UPI, AP)— De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft gisteren een duidelijke demonstratie gegeven van zijn zorg over de mensenrech ten in Brazilië door haar meest uitgesproken verdediger kardi naal Arns van Sao Paulo met zich mee te laten rijden bij zijn rit naar het vliegveld van Rio de Janeiro, waar vandaan de presi dent het land verliet. Beide lei ders gingen niet zo ver dat zij op het vliegveld afscheid namen; de kardinaal bleef in de presidentië le auto zitten. Carter had voor de opmerkelijke- tocht een uitvoerig onderhoud ge had met kardinaalArns, kardi naal Salles van Rio de Janeiro, een jurist, twee zakenlieden en een uitgever van een dagblad. Hij vroeg ieder van ons hoe we dach ten over de politieke ontwikkelin gen in Brazilië en over andere belangrijke zaken, aldus kardi naal Arns tegenover joujrnalis- ten. De Amerikaanse president wisselde daarna nog meningen uit over de persvrijheid en de rol van de kerk. Het karakter van de ge sprekken was „zeer algemeen", zo zei de kardinaal Aan het slot van het onderhoud vroeg Carter kardinaal Arns, die hij vorig jaar ontmoette toen bei den een eredoctoraat kregen aan de Notre Dame-univesiteit in de VS, mee te rijden naar het vlieg veld. Bij het afscheid gaf de ker kleider Carter een gesigneerd exemplaar van zijn boek „De strijd voor de mensenrechten Ofschoon de kardinaal hierover geen mededelingen heeft gedaan wordt aangenomen dat hij in de auto met Carter heeft gepraat over de behandeling van politieke gevangenen in Brazilië. Van een medewerker LISSABON De politieke temperatuur in Lissabon is weer flink gestegen vanwege moeilijkheden in de strijdkrachten. Eergiste ren ontsloeg president Ramalho Eanes zijn stafchef van de landmacht Rocha Vieira. Gisteren vergaderde de revolutionaire raad over een eventueel ontslag van Vasco Lourenco. Lourenco volgde in november 1975 de revolutionaire Otelo de Carvalho op als bevelhebber van het militaire district Lissabon. Op de achtergrond van deze ontslagkwestie speelt een machtstrijd tussen de verschillende politieke fracties binnen de strijd krachten die op 25 november 1975 toen nog verenigd een einde maakten aan het Portugese revoluti onaire proces. De conservatieve commandanten willen dat nu ook de gematigd linkse officieren uit de hoge funkties worden verwijderd Zij proberen president Eanes. die tevens opperbevelhebber van de strijd krachten is, tot een duidelijke keuze te dwingen. Eanes is echter voor stander'van een politiek neutraal leger en is als zodanig het hoofd van de derde fractie Slepend conflict De aanleiding tot het ontslag van Rocha Vieira was een slepend con flict tussen hem en Vasco Lourenco die tot de gematigd linkse groep behoort. Rocha Vieira beklaagde zich over wat hij noemde het ondis ciplinaire gedrag van Vasco Louren co, die een onderschikking van het district Lissabon aan de legerleiding in de weg zou staan. Zowel Lourenco als Vieira zijn leden van de revoluti onaire raad, het hoogste orgaan in de Portugese militaire hiërarchie Eanes keerde zich tegen de conser vatieve Rocha Vieira maar stelde tevens het ontslag van Lourenco voor. Als lid van de revolutionaire raad van het eerste uur kan Vasco Lourenco niet zonder de toestem ming van deze raad ontslagen worden. ADVERTENTIE HULP AAN DE VLUCHTELINGEN UIT ZUID-LIBANON MEDISCH KOMITEE PALESTINA GIRO 3168300 In Lissabon werd gistermiddag alge meen verwacht dat de raad het voor stel van Eanes zou goedkeuren. In tegenstelling tot Vieira zou Vasco Lourenco echter lid van de raad kunnen blijven. Van de gematigd linkse militairen rond Melo Antunes heeft er dan niemand meer een func tie binnen de strijdkrachten zelf. De ontslagen officieren worden waar schijnlijk alleen vervangen door trouwe aanhangers van Eanes Nog een viertal andere hoge conser vatieve officieren, waaronder com mando-commandant Jaime Neves- zouden op de nominatie staan ver vangen te worden. De positie van de president wordt dus versterkt maar tegelijkertijd stijgt de ontevreden heid in conservatieve kringen. De conservatieve Sa Carneiro. oud-par tijleider van de Sociaal Democrati sche Partij pleit in zijn deze week verschenen boek opnieuw voor een versterking van de politieke functie van de president ten koste van het parlement. Een pleidooi dat tegelij kertijd een ernstige kritiek op presi dent Eanes inhoudt, die zich tot. nog toe strikt aan de parlementaire re gels gehouden heeft MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie is bereid tot overleg met de Verenig de Staten over een mogelijk verbod van kunstmanen die andere kuns tmanen kunnen vernietigen. De Russische stafchef, maarschalk Ni kolai Orgakow, bevestigde dat woensdag op een vraag uit de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van afgevaar digden, die in Moskou op bezoek was. Volgens de hoge westelijke diplo maat die dit gisteren meedeelde, is inmiddels ook de officiële Russische reactie in Washington aangekomen Amerika had voorgesteld om de zaak van de aanvalssatellieten in Genève te bespreken. Men zou een bewapeningswedloop in de ruimte willen voorkomen. De Sowjet-Unie heeft verscheidene proeven genomen, met het vernieti gen van (eigen) kunstmanen. Ameri ka maakt zich daar zo bezorgd over dat het de eigen studies over het onderwerp heeft hervat. Maar een Amerikaans systeem zou niet voor 1982 operationeel kunnen zijn. In de oderne oorlogvoering zijn kunstma nen voor radioverbindingen en ver kenningen onmisbaar JURUZALEM, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De Israëlische minister yan defensie Weizman zal morgen tijdens het wekelijk se kabinetsberaad verslag uitbrengen van zijn bezoek aan de Egyptische president Sadat. Het bleef gisteren volstrekt ondui delijk of dit bezoek enig schot zal brengen in het tot stilstand gekomen vredesproces tussen Israël en Egypte. Minister Weizman voerde gistermor gen een tweede gesprek met de Egyptische president Sadat, waarna hij naar Israël terugkeerde. N afloop van dit gesprek deelde een woord voerder van de Egyptische regering mee, dat de ontmoeting geen enkel perspectief had geboden voor een hervatting van de politieke en moli- taire onderhandelingen tussen beide landen. Het semi-officiële Egypti sche dagblad schreef dat Egypte geen enkele schade vreesde van een onderhoud met Weizman, omdat de concessies op dit moment van de kant van Israël moeten komen. Naar verluidt zal president Sadat aan de Amerikaanse president Carter schriftelijk verslag doen van h et bezoek van Weizman. Volgens berichten uit Amerikaanse koker ziu president Sadat in grote woede ontstoken zijn, omsat. de mi nister geen substanteiiel nieuwe voorstelllen uit Jeruzalem had mee gebracht. In Israe was men wat positiever over de besprekingen. Volgens de Israëli sche radio zou Weizman premier Be gin telefonisch meegedeeld hebben dat de besprekingen met Sadat be langwekkend waren geweest. Een krant in Israël schreef gisteren dat de gesprkken „bepaald geen misluk king waren geworden". De zdak zou in beweging zijn. Bij zijn terugkeer in Israël ging min ster Weizman, zonder journalisten te woord te staan, rechtstreeks naar premier Begin om hem verslag uit te brengen van de besprekingen. Na afloop hiervan zei Weizman over het beraad in Cairo alleen: „Ik ben nu ook niet pessimistisch". Een woord voerder van de Israëlische regering zei daarna dat Weizman mogelijk Egyptische tegenvoorstellen bij zich had die aanstaande zondag kunnen worden besproken tijdens het weke lijkse kabinetsberaad. De Palestijnse leider Jasser Arafat, deed gisteren in Beiroet de suggestie om de gemeenschappelijke initiatie ven van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie inzake het Midden-Oos ten van enige maanden geleden maar weer nieuw leven in te blazen Arafat beschouwt dit momenteel als het enige middel om het vredespro ces weer op gang te krijgen. Het Amerikaan^-Russische vredesinitia tief dateert van oktober 1977. In deze voorstellen werd gezegd dat een vre desregeling tegemoet moet komen aan de gegitieme rechten van het Palestijnse volk. Deze verklaring kreeg de instemming van Arabieren en Palestijnen, maar wekte de woede van Israe3L Arafat viel Israël giste ren herhaaldelijk aan en betitelde premier Begin als een terrorist Ook hekelde hij president Carter. door Henriie Serfontein JOHANNESBURG De blanke Zuidafrikanen staan op een kruispunt van wegen nu zij voor de beslissing staan of zij een van de belangrijkste culturele instellingen zullen openstellen voor niet-blanken die Afrikaans spreken. De invloedrijke Zuidafri- kaanse academie voor wetenschap en kunst, een volledig blanke instelling die het neusje van de Zuidafrikaanse academische zalm vertegenwoordigt, houdt een referendum over deze in hoge mate omstreden en emotionele vraag. De academie heeft inmiddels gehei me stembiljetten naar alle leden ge stuurd. Het resultaat van deze histo rische stemming zal eind april be kend worden gemaakt op de bijeen komst van de hoogste bestuursraad Los van de uitkomst van het referen dum zal de uitslag belangrijke con sequenties hebben voor het blanke nationalisme, dat hevig bezorgd is voor verwatering door vreemde in vloeden Ze hoeden zich voor in breng van buitenaf, of dit niet-Afri- kaans sprekende blanken zijn, dan wel Afrikaans sprekende niet-blan ken Het wezenlijke kenmerk van de politieke macht van het Afrikaans nationalisme is steeds geweest de nauwe relatie en samenhang tussen de politieke, religieuze, culturele en onderwijs-sectoren van de blanke gemeenschap die voor meer dan ne gentig procent de Nationale Partij steunt. Ondertoon Er heeft altijd een sterke politieke ondertoon gezeten in de vele culture le organisaties van Zuid-Afrika. Zij vormden dan ook de lanceerplaats en de basis voor de Nationale Partij, toen deze in 1948 bij verrassing de verkiezingen won. De kwestie van het al of niet open stellen van de academie voor niet- blanken brengt de emotioneel bela den vraag aan het licht wie door de blanke Zuidafrikanen kunnen wor den beschouwd als echte Afrikaners Kunnen de Afrikaans sprekende niet-blanken. wier taal, cultuur, reli gie en zelfs afkomst dezelfde zijn, beschouwd worden als Afrikaners in de ware zin van het woord? In de afgelopen twintig jaar hebben de bijna twee miljoen kleurlingen, van wie 85 procent Afrikaans spreekt, bijna in hun geheel de blan ken de rug toegekeerd vanwege de gevolgen van de Apartheidswetge ving. Bovendien moet bedacht wor den dat er tot voor kort binnen de kring van Afrikaanse nationalisten verhitte discussies plaatsvonden over de vraag wie als echte Afrika ners beschouwd konden worden. Vele vooraanstaande nationalisten geloofden dat een man als generaal Smuts en andere blanken die zich verzetten tegen de politieke idealen van de Nationale Partij niet als ech te Afrikaners beschouwd kunnen .worden. Gezamenlijk De nu voorgelegde kwestie komt vrij kort na de afgelopen november ge houden algemene verkiezingen, toen tienduizenden Engels sprekenden voor de eerste keer op de overwe gend Afrikaanse Nationalistische Partij stemden. Het is voorts veelbe tekenend dat de vraagstelling komt op een tijdstip dat de regering bezig is met nieuwe grondwetsvoorstellen die voorzien in een gemeenschappe lijk politiek lot voor blanken, kleur lingen en Indiërs, gescheiden van de zwarten. Deze drie groepen zullen elkaar raadplegen in een gemeen schappelijke kabinetsraad. Verder zullen zij, bijeen in een speciale raad, gezamenlijk een uitvoerend voorzit ter gaan kiezen. De bevoegdheden en functies van deze nieuwe be stuurslichamen zijn vaag en het ziet er nog niet naar uit dat het tot een werkelijke verdeling van de macht zal komen, maar het is toch veelbete kenend dat in de speciale brochure over de stemming over de openstel ling van de academie een verwijzing wordt gemaakt naar de nieuwe con stitutionele voorstellen. Volgens de bewoordingen van deze voorstellen moet onderscheid worden gemaakt tussen zaken van gemeenschappe lijk belang en zaken die het uitslui tend belang zijn van één bepaalde groep. Het Vaderland, de in Johannesburg verschijnende middagkrant die de regering van de Nationalistische Partij steunt en die pleit voor ingrij pende hervormingen binnen het ka der van de regeringspolitiek, leverde een hoofdredactioneel commentaar op deze ogenschijnlijk culturele ont wikkeling. Op 15 maart schreef de krant zonder meer: „De tijd waarin de Afrikaners regeerden over Zuid- Afrika behoort feitelijk tot het verle den. Hij zal in de toekomst de macht in het land moeten delen volgens een of andere formule, en niet alleen met andere taalgroepen, maar ook met andere rassen." De krant be sloot met de opmerking: „De nieuwe omstandegheden zullen de Afrika ner voor de beslissing plaatsen of hij bereid is door te gaan die mensen uit te rangeren die zijn cultuur zijn tra dities en zijn aspiraties op basis van een andere huidkleur hebben geac cepteerd Spanningen Het vraagstuk van het lidmaat schap van kleurlingen heeft de afge lopen jaren tot ernstige spanningen, geleid binnen de academie. Enkele van de meest vooraanstaande kleur lingenschrijvers, dichters en acade mici, onder wie Adam Small, S. V. Peterson en dr Dick van der Ross, rector van de Universiteit van de westelijke Kaapprovincie, werden niet toegelaten als lid van de acade mie, hoewel er niets in de statuten van de academie staat, dat het lid maatschap van niet-blanken ver biedt. Dit was er de oorzaak van dat enkelevooraanstaande blanke schrijvers voor, het lidmaatschap van de academie bedankt hebben De leden van de vooruitstrevende stroming binnen de academie zijn niet erg gelukkig met het referen dum. Zij stellen dat het referendum verwarring schept omdat niet uit drukkelijk gevraagd wordt of men voorstander of tegenstander is van toelating van niet-blanken die Afri kaans spreken. De emoties zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de Afrikaanse zon dagskrant Rapport op 19 maart met de waarschuwende kop kwam: „Scheuring bedreigt academie" De krant voorspelde dat er meer ontsla gen zouden volgen als de academie zou weigeren haar gelederen open te stellen voor niet-blanken Gisting Dit nieuwe culturele conflict komt korte tijd na twee andere gebeurte nissen die ook al de aandacht vestig den op het proces van gisting, zelfin keer en het ter discussie stellen van waarden die vele tientallen jaren niet in discussie waren. De eerste gebeurtenis was een rede van de socioloog professor Cornie Alant, die de blanke Afrikanen in vier groe pen verdeelde Hij onderscheidde de standaard-Afrikaner, de meest alge mene vertegenwoordiger van de Af rikaners die hecht aan traditionele conservatieve inzichten, de compro mis-Afrikaner. die officieel nog steeds gelooft in de waarden van de standaard-Afrikaan, maar die op roept tot de noodzaak van aanpas sing. Dan is er de progressieve Afri kaner, voor wie de individuele mens de hoogste norm is en de volwassen Afrikaan, die geen absolute normen erkent en die gelooft in zijn eigen groei De tweede recente gebeurtenis die de aandacht vestigde op het gis tingsproces in Zuid-Afrika was een symposium van de Rand Afrikaanse universiteit van Johannesburg over de toekomst van de blanke Afrika nen in de steden. Het belangrikste thema van deze conferentie was de culturele vervreemding van de blan ke Zuidafrikaan die in de stad woont. Hij is helemaal verengelst en moet teruggewonnen worden voor de Afrikaanse zaak Beide gebeurtenissen geven een beeld van de Afrikaners die niet langer meer één blijken in hun den ken. Dr Wimpie de Klerk, de pro gressieve hoofdredacteur van de re geringskrant Die Transvaler gaf on langs toe dat er verengelste, atheïs tische, calvinistische, rooms-katho- lieke, nationalistische en progressie ve Afrikaners zijn. Hij betreurde het feit dat de Afrikaanse rechtlijnig heid en exclusiviteit in het verleden zoveel vooraanstaande Afrikanen de woestijn heeft ingestuurd Het resultaat van het referendum op de academie zal een aanwijzing zijn of de Afrikaan voldoende vertrouwen in zichzelf heeft om de gelederen te openen, zodat ook mensen van an dere rassen zijn cultuur kunnen delen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7