KEUKENHOF Bedrijfsleven in Delftse regio had slecht 1977 ROND DE KERK Onderzoek rijkspolitie in psychiatrisch ziekenhuis Prins opent Madurodam Kamer van Koophandel concludeert: Restzetel voor PvdA Onrust op Endegeest in Oegstgeest Dodelijk ongeval Overval op echtpaar opgelost Historisch beeld van „Rijn in Rijnland' Protest winkeliers tegen verkeersplan in Delft afgewezen Begrafenis-crematie Kerkhof en zn. ZATERDAG I APRIL 197B Trouw/Kwartet H6 DEN HAAG Madurodam i* weer „jxn Voor de tctenlwintigsle keer rijn de poorten van de Haagve minia tuurblad weer open gegaan. Prina Bernhard verrichtte gistermorgen de opening door een luifel te plaatsen aan de toegang van Madurodams nieuwste aanwinst: een model op schaal 1 25 van het hoofdkantoor van de Koninklijke Volker Groep BV uit Rotterdam. De prins kreeg als dank voor lijn komst uit handen van drs J. van den Driest, voorzitter van de raad van bestuur van het bedrijf, een zilveren beeldje van een olifant als aanvulling op de prinselijke collectie olifanten beeldjes. De buik van het olifantje was gevuld met cheques ter waarde san 10.004 gulden, bestemd voor het Wereldnatuurfonds en afkomstig van Madurodam en het bedrijf uit Rot terdam. Madurodam verwacht over enkele weken zijn 25 miljoenste bezoeker te ontvangen. Deze zal een reis voor twee personen aangeboden krijgen naar Curaqao met een gratis verblijf daar van zes dagen. De miniatuurstad kwam 2S jaar geleden tot stand dank zij een financiële gift van de op de Antillen wonende familie Madpro. ter nagedachtenis aan een zoon die tijdens de oorlog in het concentratie kamp Dachau om het leven is gekomen. Tijdens de receptie, die ter gelegen heid van de opening werd gegeven, bood de voorzitter van de Haagse VVV. mr J. M. van Wessum, aan de directeur van Madurodam, G. G. Jon- gerius, als waardering voor de wijze waarop het stadje het toeristenbe zoek aan Den Haag stimuleert, de erepenning in zilver van de VVV aan. DELFT In tegenstelling tot de landelijke ontwikkeling is de economsiche situatie bij het bedrijfsleven in Delft en omstreken vorig jaar niet verbeterd. Landelijk was er sprake van een (zij het geringe) voortzetting van een licht herstel, voor Delft en omstre ken kan dit nauwelijks gezegd worden. Dit meldt het jaarverslag van de kamer van koophandel en fabrieken voor Delft en omstreken over 1977 Het aantal bedrijven met een abso luut toegenomen net to-bedrijfsre sultaat is weliswaar iets toegeno men. maar het aantal bedrijven met voldoende rendement op het ge ïnvesteerde kapitaal is afgenomen Bij de geldomzetten was er sprake van een achteruitgang voor de grote bedrijven, die voornamelijk heeft plaatsgevonden in de industrie en de glastuinbouw Het aantal grote be drijven dat exporteert is eveneens afgenomen. Ook voor dit Jaar ziet de kamer van koophandel de situatie niet optimis- Usch tegemoet Volgens het verslag verwacht slechts een klein aantal bedrijven een groei (17 procent van de grote en 14 procent van de kleine bedrijven), het aantal bedrijven dat Wijkwinkel DEN HAAO De Haagse wijk Rus tenburg-Oostbroek zal met ingang van 1 april beschikken over een wijkwinkel aan de Apeldoornselaan 127 Wethouder Happel (maatschap pelijk welzijn en volksgezondheid) zal ..'t Pandje" onder muzikale op luistering vandaag openstellen. Te gelijkertijd zal onder het motto ..Wijk in worden" een fototentoon stelling in de nieuwe wijkwinkel van start gaan. die een beeld geeft van aanbouw en ontwikkeling van de wijk De tentoonstelling duurt tot en met 23 april ADVERTENTIE een absolute teruggang verwacht be draagt daarentegen 25 procent. Veilingen De omzet van de groenten- en bloe menveilingen ln de regio van de ka mer (Delft-Westerlee. Westland- noord. Westland-zuid. Pijnacker. Honselersdijk en Berkel) is vorig jaar gestegen met acht procent tot 1,13 miljard. De omzet op de groentenvel- lingen Is met 0.4 procent teruggelo pen ten opzichte van 1976, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de te leurstellende uitkomsten van de hoofdproducten tomaten en kom kommers. Voor de bloementeelt was het een bevredigpnd jaar: de omzet nam toe met 19,3 procent. Spectacu lair was de groei van de potplanten- omzet ledera maandag, woensdag, vrij dag an zaterdag naar Reissom 20,- inkt entree houders pas 65 en kinderen t/m 9|f 5.- reduktie. SPEEDWELL ValwtuutrMl 75 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een miniem stemmenverschil heeft de PvdA in de Zuidhollandse sta ten een restzetel opgeleverd ten koste van het CDA. Bij de verdeling van de laatste over gebleven zetel kwamen de christen-democraten 254 stem men tekort om hun (toch al triomfantelijke) zetelwinst van 23 met nog één plaatsje in de Staten uit te breiden. De PvdA lukte dat wel (en kwam op 34 zetels), mede dankzij de lijst- verbinding met de PPR. De onzekerheid over de juiste zetelverdeling duurde voort, nadat met name in Leiden on juist geteld was: ongeveer 3200 stemmen waren daar niet doorgegeven, hetgeen het Leidse PPR-raadslid Beyen aanleiding gaf bij b en w van de sleutelstad bezwaar aan te tekenen tegen de telwijze. Vol gens hem waren er op het stad huis ernstige fouten gemaakt, mede omdat de voorzitter van het hoofdstembureau het grootste deel van de vekie- zingsavond niet aanwezig was. Pas op 6 april wordt de defini tieve uitslag bekend gemaakt. Voor die tijd moet er nog ge loot worden tussen een aantal kandidaten van de grote par tijen. De heer E. Buiter. hoofdbestuurder bij de Nederlandse Christelijke Bond van overheidspersoneel voor de groep belastingen. volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, heeft gisteren afscheid genomen wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Hij heeft 32 jaar bij de NCBO gewerkt. Bij zijn afscheid wees hij erop dat met name de oudere belas ting-ambtenaar te zwaar belast wordt in zijn werk. Als de voorstellen uit het rapport-Hofstra worden uitge voerd wordt die last nog veel groter, zo voorspelde hij. Op n maart waa hel vijfentwintig jaar geleden dal hel »eml permanente kerkge bouw ..De Morgenster - gelegen luasen de Melis Stokelaan en de Genemuldenstraat - n de kerkdienst londagmor ken aan du lelt Voorganger is da P randen Berg Medewerking rerteenl het Interkerke lijk E*ank-eUsaUekoor Morgrnslond san vankelijk opgericht door en uil leden van de Morgen.*IerKfmeenle O In de kerkdienst van ile Vrijgemaakt Gerei Kerk ibuiten verband< in de Nebokerk in Sehevenmgen gaat zondagmorgen om 'J uur ds A J Mog gï* uit Rijswjk \oot Hij preekt in de plaats van ds J D Jansen die in Rijswijk te beluisteren is Een en ander slaat foutief m de rjhnek Kerkdiensten In het R K be jasrdenrent/um De Mantel in Voorburg u i II uur een hervormde kenpredi "elflJta- ran de Grote Krrk in Den Haag is g van tot 5 uur een dienst van voorbede en handoplegging uitgaande van de kerkeraadscommissie Kerk en Gene- ung Voorganger is dsW J Bouw uit Doom over het onderwerp Zegen van de verge ving In de Westduinkerk (boek Fahren- hetUtraal Hanenburglaam m Den Haag is zondagmiddag om vijf uur een brugdienst Voorgange- udsA C van Hoek over het thema ..Hebben en houden Medewerking verlenen organist Leo de Jong en The Lights of the World Singerx In de Zljllaankerk in Wassenaar wordt rondagavond om 7 uur een grcamenlijke dienst gehouden van de her- .ormde en gerelormeerde kerk Spreker Is Sipkr van der Land. het onderwerp is. werkelijkheid'" De Lofstem o I v Nico Visseher Organist is Cara ran Kuijieahoven In de Waalse Kerk in het Pnneenhof in Delft la rondag avond om half arht een Randataddirnsi georganueerd door het comité Bijbelavon den Voorganger u ds T J Hagen OEGSTGEEST De rijkspolitie stelt momenteel een onder zoek in naar eventuele strafbare handelingen van een hoofdlei der van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Deze werd er de afgelopen week mid dels pamfletten van beschuldigd dat hij voedingsmiddelen en schoon maakmiddelen had meegenomen van het paviljoen waar hij werkt. De hoofdleider en de directie van het psychiatrisch ziekenhuis hebben een klacht wegens smaad ingediend te gen de verspreiders van deze pam fletten. In opdracht van de Haagse officier van justitie onderzoekt de rijkspolitie in Oegstgeest nu in hoe verre de beschuldigingen juist zijn Volgens de rijkspolitie is het onder- mek aan het eind van de volgende week afgesloten. De directeur van Endegeest. dr. G. Mojet verwacht niet dat het laakbare handelingen aan het licht zal brengen. „Ik ben ervan overtw-rd "een sprake is va, üUdiuu.c «.-lien, ik wacht de uitkomst dan ook met een gerust hart af. De betreffende hoofdleider is een bijzonder bekwaam man. die in de negentien jaar dat hij in het zie kenhuis werkt veel heeft bereikt met zijn pupillen" Volgens de directie zijn ..oude rancunes" de oorzaak van de beschuldigingen en van de onrust die de laatste weken is ontstaan. De betreffende leider is per 1 april be noemd tot coördinerend hoofd van twee paviljoens. Na het bekend worden van de benoe ming zijn de strubbelingen begon nen binnen en buiten het ziekenhuis. Andere personeelsleden zouden het niet eens zijn met het beleid van de hoofdleider, en beschuldigden hem van diefstal. Een leerling-verpleeg kundige bedreigde de directeur met een luchtdrukpistool en wilde deze gijzelen om - zo bleek later - de situatie rond de hoofdleider in de publiciteit te brengen. De actiegroep „Pet met de Z" deelde verbolgen pamfletten uit waarin o.a de be schuldigingen van diefstal op papier waren gezet De leden van de groep zijn bij het uitdelen gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau. De groep heeft daartegen later ge protesteerd. In Endegeest worden in totaal 560 patiënten verpleegd; er werken ca 600 personeelsleden waarvan een ge deelte part-time. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 44-jarige Bra ziliaanse matroos A. Degara Lorca is in het Dijkzigtziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij ruim een week geleden opliep bij een on geluk aan boord van zijn schip, het Noorse ms. Columbus. DAGTOCHTEN 3/4 Hel Vaderlandsch Gevoel 17,50 4/4 Klokkesloelen in Friesland (inkl. lunch en diner) 57,50 5/4 Per Huifkar langs de Oisterwijkse Vennen 25,- 9/4 Langs Randmeren en stille Dorpen 22,50 VRAAGT ONS NIEUWE DAGTOCH TEN PROGRAMMA 1978 SPEEDWELL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De overval vorige week op het bejaarde echtpaar Z. in hun woning aan de Straatweg is opgelost. Aangehouden werden de 24-jarige C v. O. uit Rotterdam, de 29-jarige J D. T. uit Moordrecht, de 28-jarige L. T. uit Capelle a.d. IJssel. de 25-jarige A. C. P. uit Maassluis, de 23-jarige Joegoslaaf J. R uit Rotter dam en de 20-jarige M. A. B. uit Rotterdam. Uit de verhoren bleek, dat zij plan nen hadden om nog andere overval len te plegen. LEIDEN „De Rijn in Rijnland", dat is de litel van de voorjaarstentoonstelling van de gemeentelijke archief dienst van Leiden. De tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw van de archiefdienst aan de Boisotkade 2a. De tentoonstelling geeft een historisch beeld van de Rijn zoals die stroomt tussen Bodegraven en Katwijk. Op de tentoonstelling wordt de bij Wijk bij Duurstede afgedam de, hier en daar slechts een sloot-brede Kromme en Oude Rijn naar voren gehaald. In de Romeinse tijd was deze vaarweg aanmerkelijk belangrijker dan de Lek. Ter verge lijking van het historisch beeld wordt in de tentoonstel lingsruimte ook een film vertoond die de Rijn en zijn omgeving laat zien in de huidige toestand. Op bovenstaan de foto de Nieuwe Rijn met vismarkt en fontein, getekend door Jan de Bever (1703-1785). Hieronder de Rijn tussen Koudekerk en Hazerswoude. Het is een reproduktie van een foto uit 1931. De kerk is de in 1977 verlaten St. Mischaelskerk in Hazerswoude-Rijndijk. DELFT Een aantal winkeliers van de Brugwal in Delft heeft het kort geding tegen de gemeente Delft over de openstelling van de Burgwal voor auto's verloren. De Haagse rechtbank deed gister morgen een teleurstellende uit spraak voor de winkeliers, die grote bezwaren hebben tegen het zoge naamde „bereikbaarheidsplan", dat 10 april van start gaat. De rechter verklaarde de eis van de midden standers niet ontvankelijk, hetgeen inhoudt dat de gemeente Delft vol gende week overgaat tot het het af sluiten van de Brugwal. De winke liers zullen nu via de administratief rechter (de AROB-procedure) hun bezwaren tegen de sluiting van de Burgwal voor auto's kenbaar maken. Maar de gemeente is niet van plan op een uitspraak te wachten, omdat een dergelijke procedure vaak een langdurige zaak Is. Hoewel de werkzaamheden nog niet geheel klaar zijn, zal het verkeers plan voor de Delftse binnenstad toch ingevoerd worden. Volgende week zaterdag zal het startschot (vermoe delijk door minister Tuijnman) gege ven worden. De winkeliers maken er zich zorgen over dat hun omzet zal dalen, omdat zij voor de autobezit ters niet meer bereikbaar zouden zijn. verzorging sinds 1892 Gr. Hsrtoglnnelaan 227 Den Haag - tel. 451676 Rouw-ontvangkamers zorg voor vofledige en correcte uitvoering vaste tarieven Kosteloos mschniving BOS EN DUINWANDELINGEN Bij Café-Restaurant „De Duin poort". Langevelderlaan 22 in Noordwijkerhout kan vandaag en morgen tussen 10 en 2 uur 's mid dags gestart worden voor wandelin gen door bos en duin en over het strand. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer en het in schrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. BlITENEUROPEES In de serie „Buiteneuropese muziek" is er van middag om 23.20 uur een concert van Noord-Indiase muziek in de aula van het Haags Gemeentemu seum. Voor de uitvoering zorgen de broers Anant Lal en Shenkar Lal (shennai). Zanir Ahmed Khan sr. (tabla) en Daya Vati (tampura). De toegangsprijs tot het concert is 7.50 (reductie van ƒ2,50 voor CJP'ers en 65+. ers e.d.) ONDER ONS De Christelijke Zwemvereniging ..Onder Ons" her denkt vandaag dat het vijftien jaar geleden is dat de zwemvereniging werd opgericht. Om dit feit te her denken is er vanavond vanaf 8 uur een zwemmanifestatie in ZWEM BAD „Morgenstond" aan de Loeve- steinlaan. WANDELEN Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie afd. Den Haag heeft voor zondag morgen 11 uur een wandeling geor- ganiseert door het duinterrein Meij- endal. De twee uur durende wande ling begint bij het bezoekerscen trum. KOFFIECONCERT In de Ge hoorzaal van de H.K.K. aan de Den- neweg 64 in Den Haag is zondagmor gen om 12 uur een koffieconcert. Voor de uitvoering zorgt Hans Wal- lin (piano) die werken zal spelen van Tsjechische componisten na Jana- cek. De toegangsprijs is zes of vier gulden. GAUDEAMUS - In het Haags Gemeentemuseum is zondagmid dag om 3 uur het jaarlijkse Gaudea- musconcert. waarop enkele jonge musici hedendaagse Nederlandse muziek zullen vertolken. De musici nemen deel aan het internationale concours, dat de stichting Gaudea- mus in Rotterdam organiseert. De entree zondagmiddag is gratis KINDERTUINEN - Aan het kin dertuinwerk in Delft kunnen dit jaar ook 9-jarigen deelnemen, voor zover de ruimte dat toelaat. Die ruimte is er nog op de tuinen de Goudsbloem aan de Delfgauwseweg; de Boter bloem. vlakbij Buitenhof; de Anjer, aan de Van der Dussenweg; de Pa paver. aan de Kortlaan en de Zonne bloem bij Station-Zuid. Aanmeldin gen moeten plaatsvinden op de af deling welzijn. Oude Delft 175 in Delft. LUNCHCONCERT - Ook dit jaar worden de maandelijkse lunch concerten van de Koninklijke Mili taire Kapel voortgezet. Het eerste concert is aanstaande dinsdagmid dag van 12.30-13.30 uur en wordt gegeven in de grote gemeentelijke muziektent bij het oude Stadhuis aan de Groenmarkt. De Koninklijke Militaire Kapel staat onder leiding van kapitein J. van Ossenbruggen. PARKEERGARAGE In Amici- tia. Westeinde 15 in Den Haag Is dinsdagavond om 8 uur een bijeen komst waar voorlichting zal worden gegeven over de bouw van een par keergarage onder het Plein. De avond is georganiseerd door de Stichting Binnenstad Den Haag Kerkdiensten op pagina 10 Drs van der Lingen DEN HAAG De hervormde predi kant drs A. van der Lingen hoopt zich zondag te verbinden aan de gecombineerde wijkgemeente 18 30 in het Laakkwartier in Den Haag. Hij doet dit tijdens een dienst in de Andreaskerk aan de Deimanstraat. die om vier uur begint. Drs Van der Lingen komt in de vacature van ds Chr. J. Gall, die op 1 december van 1976 om gezondheidsredenen met vervroegd emeritaat ging. Er wordt ernstig gezocht naar een samenwer kingsverband voor de wijken 's-Gra- venhage-Centrum, Spoorwijk en Laakkwartier en de nieuwe predi kant zal in dit verband nauw samen werken met de predikanten ds A. J Wilzing. ds D A. Cazemier en drs Chr. M. ten Kate. De nieuwe predi kant was part-time predikant van de gemeente Usquert-Rottum. Hij is bezig met een proefschrift, getiteld ..Het verhaal van Davids opkomst naar.de troon" Ds Molenaar SCHEVENINGEN Kandidaat H O Molenaar uit Scheveningen hoopt zondag zijn intrede te doen in de hervormde gemeente van Nieuw- veen. na tevoren bevestigd te zijn door zijn vader, ds H O Molenaar emeritus-predikant te Schevenin gen. Ds Molenaar, komend van de Rijksuniversiteit te Utrecht, heeft als kandidaat bijstand in het pasto raat verleend in de hervormde ge meente van Harmeien Ds. Kalvenhaar MAASDIJK Ds M J. Kalvenhaar. die op 19 maart afscheid nam van de hervormde gemeente van Nieuwleu- sen. zal zondagmiddag om 2.30 uur zijn intrede doen in de hervormde gemeente van Maasdijk. Hij wordt bevestigd door ds W. E. Steenbeek. hervormd predikant van 's-Graven- zande. Ds Kalvenhaar komt in de plaats van ds B. C. de Gelder, die begin augustus vorig jaar een be roep aannam naar de hervormde gemeente van Lisse Gedurende de vacaturetijd is ds P. Holst uit Naald wijk consulent van de gemeente Maasdijk geweest. De nieuwe pastor stond achtereenvolgens in Wagen borgen. Elim, Hendrik Ido Am bacht. Vlagtwedde en Nieuwleusen. Oost-Hoekeind BLEISWIJK Op niet al te lange termijn wordt in het bestemmings plan Oost-Hoekeind in Bleiswijk be gonnen met de bouw van 115 wonin gen. Van dit aantal zullen er elf worden gebouwd in de zogenaamde beschutte sfeer, zestien in de vrije sector en dertig in de woningwetsec tor. De resterende achtenvijftig wor den eigen-bezitswoningen De ge meenteraad van Bleiswijk heeft in middels een bedrag van één miljoen gulden uitgetrokken voor het bouw rijp maken van het terrein Bibliotheek s-GRAVENZANDE - Boven het nieuwe gebouw van de gemeen schappelijke bibliotheek in 's-Gra- venzande zullen een twaalftal wo ningen worden gebouwd Het is de bedoeling dat binnen afzienbare tijd gestart wordt met de bouw van de bibliotheek. Daarboven komen wo ningen voor alleenstaanden en klei ne gezinnen. Haagse taxi's DEN HAAG De Haagse PvdA- raadsleden Bakker en Ten Velden hebben in een aantal vragen aan het college van b. en w. zich bezorgd uitgelaten over het functioneren van het taxibedrijf en de Haagse Taxi Telefooncentrale. De raadsle den vragen b. en w. of het waar is dat ide nieuwe mobilofocmnstallatie in derdaad slecht functioneert. Ze vre zen dat door dit slechte functione ren van de installatie de kwaliteit van het taxivervoer in Den Haag slechter wordt. De raadsleden vra gen b. en w. er voor te zorgen dat de Haagse burgers op korte termijn kunnen gaan profiteren van de in stallatie. Van Leeuwenpark LEIDERDORP Het ziet er naar uit dat de woningen aan het Van Leeuwenpark in Leiderdorp nog voor de bouwvakvakantie gesloopt kunnen worden. Dit schrijven b en w. van Leiderdorp in een brief aan de voormalige bewoners van het park. Direct na de vakantie kan dan met de nieuwbouwwerkzaamheden worden begonnen. Inmiddels is er een nieuwbouwplan gemaakt dat voorziet in de bouw van vier bejaar denwoningen en zeventien eenge zinswoningen. Dat houdt in dat er drie woningen minder zullen verrij zen dan er momenteel staan. Korpschef NAALDWIJK Aan de top van het gemeentepolitiekorps in Naaldwijk gaat zich een wijziging voordoen. Gisteren nam. na dertig jaar actieve politiedienst, de heer M. J. Geeratz afscheid als hoofdinspecteur-korps chef van gemeentepolitie wegens functioneel leeftijdsontslag. Hij wordt opgevolgd door de heer A. Viskil, die maandagmiddag om half vier wordt benoemd in het raadhuis van Naaldwijk. Mr H. L. Weurman VOORBURG Burgemeester me vrouw N. A. den Haan-Groen van Voorburg heeft gisterenmiddag bij de Vereniging voor de Metaal en de Elektrotechnische Industrie FME in Den Haag aan de heer mr H. L. Weurman de versierselen uitgereikt, die behoren bij de hen toegekende koninklijke onderscheiding Hij ont ving de versierselen, verbonden aan zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Weur man heeft bij zijn pensionering ruim 32 jaar voor de FME en haar voor gangers gewerkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6