'Tussenpaus' verlaat Kampen DICHTBIJ l tekening van een lezer Trouw commentaar Olie duurder Drs S.vanTuinen wilde buiten Friesland maar van één stad burgemeester zijn Mee- en tegen valler 'Een Unvollendete, niet zo mooi als die van Schubert' samen rijden wil niet vlotten bij een echte koning, reeds. stuur een brief ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 HET WEER door Hans de Jong weinig verandering L- .11 Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, Postbus 859. Naam en adres aan achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon De prinses op de erwt Frg aardig en sympathiek van Henk Koetsier, dat hij zo onvervaard in on/e krant van gisteren is opgetrok ken ter verdediging van de NCO. de Nationale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelings samenwerking. in haar conflict met minister De Koning. j loch moet hij ons maar vergeven, dat hij met zijn stuk bij ons het beeld heeft opgeroepen van de prin- j ses op de erwt; het meisje uit An- dersens sprookje, dat geen oog had dicht gedaan en bonf en blauw over haar hele lichaam was omdat onder de twintig matrassen en twintig bed den van eiderdons in haar ledikant een erwt gelegen had. Praktisch gezien; om welke minus cuul kleine verschillen gaat het ei- j genlijk en pricipieel: mag de minis ter optreden als hij heeft gedaan en /ijn eigen verantwoordelijkheid ne men en daarbij op een paar punten afwijken van het door zijn voorgan ger Pronk gevoerde beleid? Want het riekt naar misleiding om deze woordkeus aan te houden aK Koetsier op een gegeven ogenblik oud-minister Pronk intro duceert, omdat die de NCO zozeer de ruimte had gegeven, maar daar bij geheel verzwijgt dat ook Pronk niet steeds „ja en amen" heeft gezegd op voorstellen van de NCO. „De NCO", schrijft Koetsier. heeft altijd op het standpunt ge staan dat zij aanvragen niet beoor deelt op het politieke aspect, maar op methodiek, vorm en inhoud". Dat mag zo zijn en het is voor de betrokkenen misschien wel prettig zich in een zo zuurstofrijke en beha- gelijke sfeer te kunnen stellen. Maar dat neemt met weg. dat ten slotte de minister natuurlijk wel de politieke verantwoordelijkheid heeft en derhalve mede moet be oordelen op het politieke aspect, dat de NCO zo elegant uit de weg is gegaan. „Over verreweg de meeste projec ten zijn geen moeilijkheden ge weest en zij staan ook niet op de tocht", schrijft Koetsier nogal ver hullend en kennelijk doelend op de epoque-Pronk. Maar welke grote feitelijke veranderingen hebben zich nu opeens in een zo korte tijd voorgedaan, dat zij Koetsier dwin gen een zo zielig pruimemondje te zetten? De vergelijking van de cij fers valt in zijn woordenrijke be- sehouwing wel erg mager uit. De gedachte dringt zich op, dat de nu door de NCO en haar supporters gemaakte stampei verklaard moet worden als een wat ingewikkelde kamikaze-poging van de NCO beter gezegd misschien; als een af leidingsmanoeuvre van een in zich zelf verdeelde commissie, die de wisseling van de wacht op het de partement van ontwikkelingssa menwerking aangrijpt om er mee op te houden. Minister De Koning moet dan geprovoceerd worden om de dodelijke slag toe te brengen en zich op die manier in de publiciteit te blameren. Waarschijnlijk heeft niemand er anders dan Koetsier, denkt be hoefte aan de NCO te kortwieken In elk geval is dit stukje daarvoor niet bedoeld. Het enige doel is de NCO terug te roepen tot de politie ke realiteit uit dat wat steriele we reldje, dat zij voor zichzelf heeft geschapen. DEN HAAG Met ingang van vandaag is dieselolie voor au to's, petroleum en huisbrando lie duurder geworden. Deze prijsverhoging komt voort uit het ingaan op 1 april van het norma le btw-tarief (18 procent), terwijl tot nu toe het verlaagde tarief (4 pro cent) had gegolden. Voor benzine en lpg gold het tarief van 18 procent al Dieselolie wordt bij levering uit de pomp 7.5 cent per liter duurder in zone 1 en 7.6 cent per liter in zone 2. hetgeen leidt tot respectievelijk 63 en 63,8 cent per liter. Voor petro leum varieert de verhoging van 4.9 cent per liter tot 7.6 cent. afhanke lijk van de omvang van een levering en de zone Huisbrandolie wordt bij leveranties van duizend liter en meer 4.5 cent in zone 1 en 4.6 cent in zone 2 per liter duurder door Jac. Lelsz. Het weer blijft de eerstkomende dagen wat op- en afgaan. In ge bieden waar een rug van hoge druk overtrekt, lacht de zon soms breeduit, de temperatuur kan dan ook zoals vrijdagmid dag het geval was in zuidwest Nederland tot 13 graden C. oplo pen. waar één of andere sto ringsbron werkzaam is zit de lucht dicht en kan er zelfs wat regen vallen. Het blijft dus een kwestie van afwachten hoe het ter plaatse zal uitvallen Het lijkt mij toe dat vooral het noordoosten en oosten de groot ste kans maken op droge perio den Nog altijd speelt een oce aandepressie bij Ierland een rol van betekenis Hij wijkt welis waar naar het zuidoosten uit. maar het bijbehorende front maakt toch eerst nog wel wat vorderingen in de richting van ons land. In de hogere niveaus is de circulatie nog altijd depressi- onair De luchtstromingen ma ken daar een bocht naar links in de richting tegen de wijzers van de klok in Zo lang dat het geval is kan zich geen periode met stabiel voor jaarsweer opbouwen Zo viel het mij bepaald tegen dat Londen en omgeving vrijdagmiddag ma tige regenval kreeg bij een 2 mb in drie uur tijd zakkende baro meter. Voor de eerste helft van volgende week kan van belang zijn de verwachte opbouw van een hogedrukgebied boven 1025 mb boven Skandinavië De kans wordt daardoor groter dat war mere lucht uit Duitsland naar onze omgeving zal komen met als gevolg temperaturen van 15 graden en plaatselijk nog hoge re. Nu zegt u; de computers, die zo'n hogedrukgebied daar situe ren (voorbeelden: Parijs, Lon den en Stockholm doen dat maandag. Washington ook woensdag nog met lagedrukge bied boven zuidoost Europa) kunnen er toch naast zitten0 Akkoord. Maar zou u dan willen dat de weerman zulke filosofi eën uit zijn natte duim ging zui gen0 Voor het verkrijgen van indicaties van het weer op lan- gere termijn zijn zulke machina le proudkten wel degelijk waar devol Op bepaalde dagen van het jaar zijn er singulariteiten tspeciefie- ke weertypen i Wat zegt het boekje van Saakes over de eer ste aprildagen op basis van 50- jarige waarnemingen0 Niet zo veel fraais; 1 en 2 april regen, 3 april wind, 4 april regen, 6 april regen en wind, 7 tot 10 april regen. Pas voor 12 april; zeld zaam regen doch meest betrok ken. Dan maar liever de tabel met gemiddelde weerscores van dr Visser in Breda geraadpleegd Conclusie: Ook al geen verbete ring ten opzichte van eind maart in begin april. Op 28 en 29 maart zijn er scrores van resp. 53 en 50, op de eerste zes aprildagen van slechts 43 tot 48. dus weer van mindere kwaliteit. 7 en 8 april doen het beter met 51 en 54 dagen en pas daarna is het; Zo wordt ie goed, zo gaat ie beter, van 9 tot en met de 14e april resp. 59. 57. 49. 47. 53 en 50 De aanlokkelijkste aprildag is vol gens het systeem Visser 27 april met een score van 61. Mei heeft twee van dit soort dagen. In juni beleven wij van 8 tot en met de 13de de mooiste periode van het jaar met resp. 60,65.60.62.68 en 68 Bedenk wel even. dat het hier geen profetie-sec betreft, maar louter een landelijk ge-, middelde over zestien jaren waar de natuur van harte om heen kan fraseren" Maart is ten einde en de neers lag is niet mis geweest Ede meldde zich al met 94 mm regen. Ulrum 69. Zwolle 85. Rozenburg 72. Roosendaal 68 en Zuid Beierland 62 mm tegen normaal circa 45 Medewerker A Kiewit te Em- men telde in totaal circa 87 mm. bij benadering even veel als in maart 1957. dus 21 jaar geleden Pas in maart 1914 vond ik voor zijn woonplaats een nog veel nattere lentemaand, destijds viel er in zuidoost Drente 140 tot 160 mm met Coevorden aan de kop 162 mm Medewerker P A Kentie in Roosendaal was erg snel met zijn maandgegevens waaruit ik overneem de gemid delde etmaaltemperaturen van 6 9 graden C (anderhalve graad te warm), de gemiddelde mini mumtemperatuur 4 1 graden C landerhalve graad te warmt Er waren bijna geen vorstdagen bij hem maar één. wel op zeven dagen nachtvorst Luchtdrukge middelde met 1010 mb 6 mb te laag. vochtigheid gemiddeld 69 procent <81 en in 47 procent van de gevallen zat de wind in de zuidwesthoek en slechts voor 23 procent in de noordwesthoek KAMPEN Drs S. van Tuinen, die per 1 april gepensioneerd wordt als burgemeester van Kampen, noemt zichzelf een „tussenpaus". Klinkt dat niet wat vreemd uit de mond van deze Kampense magistraat, eerste burger van een rechtschapen calvinistische stad? De heer Van Tuinen bedoelt er in alle bescheidenheid mee te zeggen dat hij, toen hij op latere leeftijd nog burgemeester van Kampen werd. heeft mogen meewerken aan nieuwe perspectieven voor deze benadigde gemeente aan de IJssel. „Het was voor mij een vernieuwing, ik hoop dat het dat ook voor Kampen is geweest." Op zijn kamer in hetzestiende-eeuw- se raadhuis met de beroemde, rijk gebeeldhouwde Schepenzaal, heeft burgemeester Van Tuinen het ge zicht op een olieverf van Mesdag, de zeeschilder. Enkele deuren verderop bevindt zich de unieke collectie oranjeportretten, alle regerende Oranjes ten voeten uit, inclusief de Friese tak yan de familie. Zeven jaar heeft de heer Van Tuinen zijn werk mogen doen in een even verrukkelij ke als inspirerende omgeving. Hij houdt van de historie, die hij aan vankelijk professioneel beoefende, want lang geleden was hij leraar geschiedenis in Leeuwarden. Maar bij dit alles verzuimt hij niet de blik te richten op de toekomst, en zo doende was het dan ook geen won der dat hij al in een vroegtijdig sta dium tot een andere staat des levens overging Na enige tijd waarnemend burge meester van Bolsward te zijn ge weest, werd de heer Van Tuinen bur gemeester van Dokkum. Hij is dat van '46 tot '70 geweest, diis 24 jaar Op een moment dat hij nog maar zeven jaar voor de boeg had. sollici teerde hij naar de burgemeesters post in Kampen. Die kreeg hij, maar het leverde nogal wat verzet op, on der andere van de rode jeugd. Ze vonden hem te oud, hij zou er op zijn lauweren komen rusten, zijn bedoe ling was er kalmpjes aan het pensi oen te halen enz. Maar de heer Van Tuinen, een Fries die buiten eigen provincie alleen maar burgemeester van Kampen wilde zijn, waar hij in de jaren dertig militair was geweest („er zit dus ook een romantisch trek je in") besloot zich volledig in te zetten. Een verzameling functies schoof hij terzijde, ook het Eerste Kamer-lid maatschap voor de ARP. „In Kam pen heeft de laatste jaren een grote ombuiging plaats gehad, met name op het gebied van de stadsvernieu wing (renovatie). Ik mocht die intro duceren. gesteund door de ervaring, die ik daarmee in Dokkum had opge daan. Evenals dat met Dokkum het geval was. is Kampen nu ook tot beschermd stadsgezicht verklaard Kampen is een magnifiek stadje. Wie het silhouet ooit op een morgen over de IJssel heen uit de nevel heelt zien oprijzen als een kolossaal oud- hollands schilderij wil nooit meer een kwaad woord van Kampen ho ren. Maar intussen kwamen ter plek ke de gemeentebestuurders wel oog in oog met de realiteit te staan, dat er heel wat diende te wordën geres taureerd. wilde men Kampen waar lijk mooi houden, of weer gaaf ma ken. want te onzaliger uur was er zoals overal toch veel verknoeid. En daar is dan een begin mee gemaakt. Over de IJssel bij Kampen ligt nog steeds die nostalgische brug. Een brug van veel ergernissen ook, want geen dag zonder files. Die brug blijft voor het lokale verkeer. Ten zui den van Kampen komt nu eindelijk een nieuwe brug. speciaal voor het doorgaande verkeer Die moet in '81 klaar zijn. maar bezwaarschriften kunnen de zaak. denkt burgemees ter Van Tuinen, enige jaren ver tragen. Veranderingen Een zorg waarmee de heer Van Tui nen ook werd geconfronteerd, heeft te maken met de maatschappelijke veranderingen, die zich in Kampen voltrokken. De stad kreeg gevoelige tikken. Een bijna verdwenen siga- renindustrie, arbeidsplaatsenverlies op enige andere bekende bedrijven, opheffing van het garnizoen en het vertrek van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders naar Lelystad. Op alle niveaus achteruitgang. In dustrieel is er inmiddels het een en ander ingehaald, maar er zijn in dat opzicht nog meer bedrijven nodig. Een gunstige factor is het open vaar water En die troef wordt bij de werving dan ook zo goed mogelijk uitgespeeld. Om het beeld van de arbeidsmarkt evenwichtiger te krij gen, is ook een actief beleid nodig in andere richting. De dienstensector vooral. Waar Kampen de laatste ja ren niet zonder succes op mikt: uit breiding van het onderwijs-instellin- gen-pakket Vanouds is Kampen een stad van theologen en theologanten. Sinds jaren zijn er twee theologische hoge scholen. De Theologische Hoge school der Geref. Kerken (Synodaal) en de Theologische School der Ge ref. Kerken (vrijgemaakt). Een ge meentebestuur heeft behoedzaam tussen de klippen van de theologie door te laveren. Als burgemeester zijn beide instel lingen de heer Van Tuinen'even lief. Daarom heeft hij, bijvoorbeeld in huisvestelijke zin, ten opzichte van beide een plezierig gebaar gemaakt. Het schenkt hem voldoening dat hij een goede samenwerking met de vrijgemaakte theologische hoge school. die dreigde te vertrekken maar nu blijft, heeft kunnen bevor deren. Deze wenst geen subsidie van het rijk. Voor een symbolisch be drag van een paar gulden heeft deze een totaal gerestaureerd gebouw, het zeventiendeeeuwse Linnenwe- versgilde, ter beschikking gekregen. Deze week is in Kampen een hoger onderwijs symposium (wij bericht ten daar over) gehouden togen de achtergrond van de in '78 te openen christelijke academie voor beelden de kunst. Deze bijeenkomst was mede bedoeld als „hommage" aan burgemeester Van Tuinen met het oog op de initiatieven, die hij op het gebied van het hoger onderwijs heeft ontplooid en gestimuleerd". Zo stond het in de uitnodiging. De heer Van Tuinen; „Een van de zonden is de hoogmoed, ik wil daar voor oppassen. Natuurlijk ben ik met zoiets gevleid, maar de eer komt in de eerste plaats toe aan de Stich ting Christelijk Cultureel Studie centrum, die de academie heeft ge start." Wel heeft de heer Van Tuinen gaarne alle denkbare medewerking verleend aan de totstandkoming van de christelijke academie voor beeldende kunst. Evenals hij dat deed wat betreft de christelijke aca demie voor expressie door woord en gebaar, die volgend jaar gaat draai en en de christelijke academie voor expressie door woord en gebaar, die volgend jaar gaat draaien en de christelijke academie voor opleiding van leraren tekenen, handvaardig heid en textiele werkvormen daar na. Samen met de theologische ho Drs S. van Tuinen die per 1 april afscheid neemt als burgemeester van Kampen. gescholen in Kampen en een reeks christelijke instituten voor hogere beroepsopleidingen in de regio heeft deze streek nu een gevarieerd, bege renswaardig stelsel van onderwijs mogelijkheden. IJsselacademie Vergeten we ook de IJsselacademie niet, die fris van de lever met haar werk is begonnen. De promotor hier van is Kampens burgemeester Ja renlang heeft de heer Van Tuinen ook in het bestuur van de Fryske Academie gezeten. Analoog aan de Fryske Academie is de IJsselacade mie opgezet. Min of meer, althans, want in het ene geval gaat het om een hele provincie in het andere geval betreft het een overigens soms even provinciegrensoverschrijdend deelgebied. Een vrijwel onbeperkt terrein van onderzoek ligt te wach ten. van dialect tot klederdrachten. van verkavelingsvormen tot relio grafie, van volksgezondheid tot wooncultuur. en duizend andere on derwerpen. Het aardige vindt de heer Van Tui nen dat amateurs en professionals elkaar de hand kunnen reiken. De eerste bundel met opstellen is in middels van de pers gerold Gedacht wordt ook aan een reeks kleine pu- blikaties. zogenaamde monografie tjes. In elke gemeente zitten, zegt de heer Van Tuinen, wel van die „snuf felaars". die een waardevolle bijdra ge kunen leveren De heer Van Tui nen heeft het gevoel, nu hij met nogal wat fanfare, hem enthousiast van diverse kanten toegeblazen, af scheid neemt als burgemeester van Kampen, dat er ondanks alles nogal wat werk is blijven liggen Alleen zegt hij het veel aardiger „Het was een Unvollendete. zij het niet zo mooi als die van Schubert Niemand kan volhouden dat het verkeer er rustiger op wordt Je hoeft de radio maar aan te zetten en een groot deel van de dag rolt de ene file na de andere door de ether Vooral 's morgens en 's avonds niet leuk voor automobilisten die op tijd op hun werk moeten zijn of s avonds zo gauw mogelijk naar huis willen Hoe minder auto's op de wegen, hoe vlugger je kunt op schieten en daarom is het des te eigenaardiger dat zoveel goedbe doelde pogingen om de dagelijkse autorit met anderen te combine ren, steeds weer op niets uitlopen Drie of vier mensen in één auto Scheelt twee of drie auto's op de weg en zelfs met z'n tweeën spaar je (I eén autolengte uit Blijkbaar zit ipdereen liever alleen in de file Toch duiken er steeds weer mensen op. die het stug blijven proberen In Hoorn wekte onlangs nog ene me neer Buisman in een plaatselijk blad zijn mede-autorijders op om samen te rijden. Het zou dan wel prettig zijn, schreef hij er bij, als een van de uitzendbureaus hier als coördinator wil optreden Daar zit de hele dag iemand aan de telefoon en dat is dus wel zo makkelijk voor de mensen die zich willen opgeven Het bureau Intra was er meteen voor en legde enthousiast pen en papier klaar om de stroom aanmel dingen te noteren. Helaas, dat viel ook ditmaal weer tegen Er is nog steeds een gebrek aan belangstelling", verzucht directrice mevrouw M Peereboom „We heb ben wel zo'n 23. 24 mensen op de lijst staan, maar die zijn nét niet te combineren Zo hebben we wel een meneer die elke dag naar Den Hel der moet. maar een tweede is er nog niet bij gekomen Samen rijden is natuurlijk erg afhankelijk van de plaats waar je heen moet De mees ten moeten in Amsterdam zijn, maar de één werkt bij voorbeeld in Buitenveldert en begint om negen uur, en de ander moet al om acht uur in Slotervaart beginnen Je snapt niet waarom er niet meer automobilisten on af komen. De mensen zijn zo lauw. ze zijn er niet warm voor te krijgen Er is een uitstekende treinverbinding met Amsterdam, maar ze zitten liever in hun eentje in de file West-Fries land zit vol Amsterdammers dus mogelijkheden om met een ander, mee te gaan moeten er genoeg zijn We hopen nu maar dat het aanbod van een andere meneer hier uit de buurt om zijn adressenmateriaal voor een pendeldienst met het onze samen te voegen, iets uithaalt We zullen alles in de computer stoppen en dan maar hopen dat er geschik te combinaties uitkomen Voor alle duidelijkheid; het gaat niet alleen om automobilisten uit Hoorn. Iedereen die in West-Fries land woont en dagelijks richting Amsterdam. IJmuiden Den Helder of waar dan ook moet kan zich bij Intra opgeven 02290-18256 Kosten zijn er niet aan verbonden Autonj den met z'n tweeën of meer is wel goedkoper zodat het alleen maar voordeliger wordt En bovendien worden de wegen ruimer en frisser Niet te geloven: de omstreden tclcvisicster Dolf Brouwers, alias Sjefke van Oekel alias Waldo van Dungcn (rechts) in één (radio-)programma met de Spaanse koning Juan Carlos en diens oudste zoon, kroonprins Felipe. Nog maar een luttel aantal jaren geleden was Brouwers een onbekende voor de grote massa, tol de VPRO hem op latere leeftijd tol ster bombardeerde. Hoe beroemd hij eigenlijk is. drong pas in Spanje tot de ster door: hoewel hij incognito reisde, werd hij al gauw herkend en voor de microfoons van Radio Popular geïnterviewd, tegelijk met de Spaanse koning. Het prinsje moet hier even van de fotograaf zwaaien om deze onvergetelijke ontmoeting „spon taan" te kunnen vastleggen, ook al weten de betrokkenen blijkbaar geen raad met hun figuur. Reeds Er is reden om aan te nemen dat de tien van Wilmington een eerlijk proces onthouden is' Dat ver klaarde al een jaar geleden de Boli viaanse advocaat dr Luis Reque namens Amnesty International Hij sprak over negen zwarte stu denten en één blanke vrouw, die in 1972 in de Amerikaanse staat Noord-Carolina veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen variërend van zeven tot wel 34 jaar De tien waren er van beschuldigd in Wil mington in Noord-Carolina aanval len gepleegd te hebben en een wa renhuis in brand gestoken. Aanlei ding waren de spanningen in de tweede helft van 1970 rondom de rassenscheiding op de middelbare scholen in de provincie New Han nover Na de samenvoeging van zwarte en blanke leerlingen bleken de eersten verre in de minderheid Ze voelden zich bij allerlei activitei ten op school buitengesloten en raakten in conflict met het school bestuur dat weigerde om meer zwarten in besturen en schoolacti viteiten op te nemen Toen de schoolleiding een herdenking van dr Martin Luther King weigerde de studenten een sit-down staking hielden en verscheidene studenten leiders van school gestuurd wei den, barstte de bom de zwarte stu denten begonnen hun school te boycotten, ook omdat er geweldda den tegen hen door blanken ge pleegd zouden zijn Dat laatste g» beurde in elk geval zeer kort daar na. op 5 februari 1971 De studen ten. gesteund door ouders en reli gieuze en communistische leiders kregen voor hun bijeenkomsten on derdak in de Gregory-kerk (van de Gregory United Church of Christ) in Wilmington Een aantal inwo ners van die stad namen de zwarte studenten in de kerk onder vuur die de daarop volgende dagen op de blanken buiten terugschoten Gewonden vielen in beide partijen in de omgeving werden warenhui zen in brand gestoken. Daarvan werden de tien beschuldigd en daarop ook veroordeeld, hoewel Ze alle tien hun medeplichtigheid ont kenden en de hoofdgetuige zijn ver klaring later introk Na enkele ma len op borgtocht te zijn vrijgelaten, zijn ze in februari 1976 definitief ingesloten op één na de vrouw. Ann Shephard Turner. Is op ere woord vrijgelaten Gevangenzitten nog Benjamin Chavis, Marvin Pa trick, Connie Tindall, Jerrv Jacobs. Willie Earl Vereen. James McKoy Reginald Epps. Wayne Moore en Joe Wright De enige die hun vrijlating kan gelasten, is gouverneur Hunt Wie hem een beleefde brief dn 't Engels) wil schrijven, kan die rich ten aan The Honourable James B Hunt jr Governor of North Carol) na - Raleigh 27611 - USA

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5