Hulp voor bedrijven in nood was niet optimaal HSR! Aantjes, Den Uyl, en de 'verrechtsing' Besparing op studietoelagen Kritiek Rekenkamer op vorige regering Gebrek aan menselijk groeihormoon neemt toe Mohammedanen hebben moskee in Rotterdam Rijk bespaart op schoonmaken van gebouwen Behandeling kinderen in gevaar Leiden 'vertelde' zich na stemming Eén miljoen voor jaar van het kind Twee 'firmanten' die niet zoveel vertrouwen meer in elkaar hebben ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Algemene Rekenkamer heeft in haar jaarverslag opnieuw kritiek op de wijze waarop het ministerie van economische zaken omspringt met miljoenenhulp aan individuele bedrijven in nood. „Wij hebben niet het gevoel dat dit altijd optimaal is gebeurd," aldus voorzitter dr Peschar van de rekenkamer. Een van de klachten is dat het minis terie vaak afgaat op beperkte of een zijdige inlichtingen, bij voorbeeld van een bank of van nog nauwer bij het betrokken bedrijf belanghebben den. „Men neemt in de haast vaak verkeerde beslissingen," aldus Pe schar. Hij vond dat het ministerie overigens bij de steunverlening best economische risico's mag nemen. „Anders zouden alleen bedrijven in aanmerking komen die het zonder steun ook kunnen redden." Ook ziet Peschar een verontschuldiging in de haast die vaak is geboden bij steun verlening. „Wij als rekenkamer be zien het achteraf in alle rust. Maar het ministerie moet vaak snel beslis sen en staat daarbij onder allerlei druk." Tealtronic Uitgebreid gaat de rekenkamer in haar jaarverslag in op het debacle van het Nijmeegse bedrijf „Tealtro nic" met ruim 400 personeelsleden, en als directeur de Engelsman Rod- gers wiens omspringen met over- heids-miljoenen en bedrijfsmidde len door onder meer vakbonden als „fraude" is bestempeld. (Het minis terie is nog doende te onderzoeken of er nog geld terug te vorderen valt van de inmiddels naar Engeland uit geweken ex-directeur. Overigens worden in het jaarverslag van de rekenkamer zelf geen namen van Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een langgekoes terde wens voor de duizenden in Rot terdam en omgeving werkzame Mo hammedanen is gisteren in vervul ling gegaan toe aan de Putselaan op de linker Maasoever moskee „Koca- tepe Camii" (Grote Berg) officieel in gebruik werd genomen. Een voorma lig meubelmagazijn is als zodanig ingericht. De Islamitische vereni ging voor culturele en sociale bege leiding van Turken heeft het initia tief genomen tot het openen van de moskee, die plaats biedt aan 950 personen. De aankoop van het meubelmaga zijn bedroeg 325.000 gulden. Ruim eenderde van dit bedrag werd ge schonken door het ministerie van CRM en de gemeente Rotterdam. Zelf brachten de Turken 78.000 gul den bijeen. Ze hebben ook fiks de handen uit de mouwen gestoken om de moskee in te richten. Burgemees ter van der Louw, die de opening evenals zijn Schiedamse collega Lems bijwoonde, sprak er zijn tevre denheid over uit dat de buurtbewo ners de moskee nu volledig hebben geaccepteerd. Enige tijd geleden verzette de buurt zich daar nog fel tegen uit vrees dat de Afrikaander- buurt een Turks gebied zou worden. Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG - Het Rijk heeft ruim 22 miljoen gulden weten te besparen op het schoonmaken van de vele rijksgebouwen. Vroeger zorgden elke instantie voor een regeling met een schoonmaakbedrijf. Totdat de „algemene rekenkamer" merkte dat er grote verschillen voorkomen in de prijzen. Sindsdien laten steeds meer rijksinstanties het contract voor het schoonmaken lopen via het rijksin- koopbureau. Dat heeft er al een spe ciale afdeling voor opgericht. De PPT echter wil nog steeds niet meedoen aan deze regeling. De re kenkamer heeft nu de regerng ge vraagd de PTT hiertoe te dwingen. Een en ander staat in het jaarvers lag van de algemene rekenkamer. Overigens vallen in de branche van de schoonmaakbedrijven geluiden te vernemen dat men daar minder gelukkig is met de activiteiten van het Rijksinkoopbureau. De concur rentie tussen de schoonmaakbedrij ven is hard geworden, en het rijks bureau is zo belangrijk geworden voor deze bedrijven dat er opdrach ten worden aanvaard tegen prijzen waarvoor geen net werk meer te leveren zou zijn, aldus de klachten. niet-overheidspersonen en instan ties genoemd). Tealtronic heeft bij elkaar voor zo'n zestig miljoen gulden overheids steun ontvangen. Ruim elf miljoen is er volgens de rekenkamer door het bedrijf aan „dubieuze betalin gen" verricht, zoals declaraties van de directeur zonder enige specifica tie en andere uitgaven door het be drijf waarvan de rekenkamer zegt dat „niet duidelijk was of ze tot de normale kosten van bedrijfsvoering gerekend konden worden." Voorts maakte het bedrijf aanzienlijke sommen over naar onduidelijke be drijven in het buitenland. De rekenkamer vindt dat het minis terie onvoldoende aandacht heeft geschonken aan de slechte informa tie die over Rodgers was ingewon nen toen hij zich aanbood om het Nijmeegse Singer-bedrijf met over heidssteun voort te zetten als „Teal tronic". Maar de minister (Lubbers, inmiddels Kamerlid) antwoorde dat hij ook positieve inlichtingen over Rodgers had, onder meer van „een Nederlandse ambassade." Te veel vertrouwen Voorts vindt de rekenkamer dat het ministerie vaker en beter de boeken van Tealtronic had moeten contro leren. Het ministerie heeft te veel vertrouwd op de twee commissaris sen die namens de regering boven directeur Rodgers waren aange steld. Zij waren op de hoogte van de ongunstige inlichtingen over Rod gers, maar niettemin „vormden zij onvoeldoende tegenwicht tegen de directie." De rekenkamer wijst erop dat zo'n regeringscommissaris niet alleen verantwoordelijk is tegenover de Staat, maar ook tegenover de onder neming. En de belangen van de on derneming hoeven niet altijd paral lel te lopen met die van de Staat. „Het aanstellen van regeringswaar nemers verdiende de voorkeur, daar bij deze, anders dan bij de commis saris, krachtens hun instructie de behartiging van de belangen van het Rijk centraal staat" aldus de reken kamer. Rechtsongelijkheid De rekenkamer klaagt voorts over de toepassing door het ministerie van de regelingen voor investerings premies in zwakke regio's. De rege lingen, zoals door het ministerie zelf openbaar afgekondigd, zijn „in een aantal gevallen niet juist toege past." Daardoor hebben bedrijven premies gekregen, die zij niet zou den krijgen, als aan alle gestelde eisen door het ministerie strikt de hand was gehouden. Dat kan leiden tot rechtsongelijkheid. Onder soe peler voorwaarden zouden ook an dere bedrijven premies hebben kun nen aanvragen, die dat nu niet de- Drs. Peschar, voorzitter van de Rekenkamer den, omdat ze dachten toch niet in aanmering te komen. De minister heeft hierop de reken kamer geantwoord dat nimmer het belang van een afzonderlijk bedrijf, maar steeds het belang van de regio heeft geteld toen werd afgeweken van de strikte regels. De minister- heeft overigens ook beloofd de re gels zelf op enkele punten aan te passen, zodat er minder van hoeft te worden afgeweken. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De kans bestaat dat binnenkort niet meer alle kinderen kunnen worden behandeld die te langzaam groei en doordat de vorming van het groeihormoon is gestoord, voor de behandeling is menselijk groeihormoon nodig dat gewonnen wordt uit dehypotyse (een kliertje aan de onder kant van de hersenen) van overleden donoren. Deze waarschuwing publiceert dr. R. STeendijk, voorzitter van de Nederlandse groeistichting, in Medisch Contact. Er komen jaar lijks in Nederland tweeduizend hypofysen ter beschikking, dat is ongeveer tien procent van wat er nodig is om ruim tweehonderd kinderen de behandeling te geven die zij nodig hebben. De rest kan nu nog gedekt worden door im port, vooral uit Denemarken en Zweden( Maar omdat de vraag sneller toeneemt dan het aanbod, laat het zich aanzien dat er moei lijkheden komen. Daarom begint maandag een ctie van het Rode Kruis om mensen op te wekken een codicil op te stellen en bij zich te dragen, een .verklaring dat men na zijn overlij den weefsels en organen als donor ter beschikking stelt voor medi sche toepassingen. Andere orga nisaties die belang hebben bij deze actie zijn de Nierstichting en de stichting Eurotransplant (nog niet de helft van de jaarlijkse niertransplantaties kan worden uitgevoerd) en de Brandwonden stichting (huidtransplantaties bij uitgebreide verbrandingen). Via de Nederlandse drogisten zullen een miljoen folders worden ver spreid. Wanneer bij overlijden een codicil ontbreekt, moeten de betrokken artsen in voorkomende gevallen de nabestaanden om toestem ming vragen om organen of weef sels te verwijderen, een procedure die voor alle partijen moeilijk ligt. Vervolg van pagina 1 Kritiek heeft de rekenkamer ook op de toepassing door de arbeidsbu reau^ van de TAP-regeling (tijdelij ke arbeids-plaatsen). Die regeling subsidieert het aannemen van een werkloze gedurende een half of ouderen een heel jaar. De gedach te is dat iemand die nog in het arbeidsproces is opgenomen, ge makkelijker een baan vindt dan ie mand die al enige tijd werkloos is. Vaak komt het voor dat een TAP- werknemer na afloop van de TAP- periode vast in dienst kan komen op dezelfde arbeidsplaats. De rekenkamer heeft nu echter ge merkt dat ook vaak mensen op een TAP-subsidieplaats zitten voor wie de regeling niet kan zijn bedoeld, zoals mensen die bijna met pensioen gaan, een half jaartje werken in af wachting van een te beginnen stu die, of in afwachting van vertrek naar het buitenland. Bovendien twijfelt de rekenkamer of die hele TAP-regeling wel zinvol is. Gebleken is namelijk dat zeven tig procent van de betrokkenen na afloop van de subsidieperiode op nieuw werkloos wordt. Vervolgingsslachtoffers De rekenkamer heeft zoveel onregel matigheden gevonden bij de toepas sing van de uitkeringswet voor ver volgingsslachtoffers, dat de Kamer geweigerd heeft deze hele uitgaven post goed te keuren. De vorige staatssecretaris (Meijer van CRM, inmiddels Kamerlid) heeft intussen al het verplichte goedkeuringswetje ingediend bij het parlement, om als "goedkeuring te verwerven. In een toelichting op dit punt waar schuwde dr. Peschar dat de reken kamer er niet op uit is in deze „ui terst gevoelige" materie leed op te rakelen of uitkeringen omlaag te krijgen. De taak van de rekenkamer is slechts toe te zien op uitvoering van de wettelijke regels. Als een bewindsman een uitvoering in strijd met die regels toch wil doorzetten, kan hij bij het parlement de regels later wijzigen. De rekenkamer heeft bij het secreta riaat van de „uitkeringsraad", die de uitkeringen moet verrichten, „nogal wat onvolkomenheden" aangetrof fen, met name op administratief ge bied. De interne controle schoot te kort, er werden betalingen verricht die geen steun vonden in de wet, voorschotten werden niet verrekend met definitieve uitkeringen of wer den niet teruggevorderd. Studietoelagen Een belangrijke besparing acht de rekenkamer mogelijk bij het toe kennen van rijksstudietoelagen. Daar worden op het ogenblik onaan vaardbaar veel fouten gemaakt, vindt de rekenkamer. De rekenka mer pleit voorts voor afschaffing van de „promessen" waarmee stu denten betaling van collegegeld vijfhonderd gulden per jaar twee jaar kunnen uitstellen. Die regeling is indertijd getroffen voor studenten die na verhoging van het collegegeld geweigerd hadden te betalen, en daardoor later een grote achter stand hadden opgelopen die niet ineens was goed te maken. De rege ling is nu overbodig, vindt de reken kamer, maar het ministerie van on derwijs heeft laten weten de rege ling te willen handhaven. Een vast terugkerend punt in het verslag van de rekenkamer wordt zolangzamerhand de achterstand met de jaarrekeningen van de ne gentien universiteiten, hogescholen en academische ziekenhuizen. Het gaat om instellingen die honderden miljoenen guldens omzetten, aldus dr. Peschar. Het ministerie van on derwijs heeft vorige jaren al beloofd de instellingen achter hun broek te zitten, maar de achterstand is vorig jaar alleen maar toegenomen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij het streven van de gemeente Leiden woensdag j.l. bij het tellen van de stemmen voor de statenverkiezingen een god figuur te slaan door als een van de eerste grote steden met een einduitslag te komen is het spreekwoord dat haas tige spoed zelden goed is duidelijk onderstreept. Naar gisteren bleek is daardoor een foutieve uitslag aan het ANP door gegeven. De tellers vergaten 3000 stommen. Toen de fout woensdag avond laat werd ontdekt is dat niet bekend gemaakt. Toen de einduit slag gisteren nog eens nauwkeurig werd bekeken kwam opnieuw een fout aan het licht. Behalve de 3000 vergeten stemmen waren er nog eens vijftig stemmen onder de tafel verdwenen. Met de tellingen op zich klopte het evenmin. Het CDA heeft in lelden 102 stemmen meer gekre gen dan men eerst dacht en de PvdA 89 minder. Volgens een woordvoer der van de gemeente Leiden zijn die laatste afwijkingen echter normaal. Het is niet meer te achterhalen wie schuldig is aan deze fouten. ADVERTENTIE Rotterdam staat voor niets als het gaat om speelse gedachten om te zetten in daden. Met medewerking van de Dienst Gemeentewer ken heeft kunstenaar Cor Kraat een ludieke lantaarnpaal met krullen ontworpen die nu in het centrum van Rotterdam staat. De kunstenaar zegt dat het geen grap is. J Tussen de middag. Even snel naar huis. Om te lunchen. Als verrassing. Met de auto. Anders haal je 't nooit. „Hallo, kunt u de ziekenwagen naar het station sturen?" DEN HAAG Het kabinet heeft één miljoen gulden beschikbaar ge steld voor activiteiten in het kader van het internationale jaar van het kind 1979). Het geld zal worden aan gewend voor activiteiten in eigen land en voor ondersteuning van ac ties voor kinderen in het buitenland. door Willem Breedveld DEN HAAG Aantjes en Den Uyl hebben samen iets weg van twee firmanten van een vennootschap die zich ten doel stelt de verrechtsing in de Nederlandse politiek tegen te gaan. Het verschil is alleen dat Den Uyl die functie openlijk kan uitoefenen en Aantjes meer op moet treden als stille vennoot. Naar buiten toe spreken ze elkaar daarom voortdurend tegen, zozeer zelfs dat er ten slotte zowel bij het publiek als bij henzelf twijfel is ontstaan of ze nog wel deel uitmaken van dezelfde firma. De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b v - Diemerv Tel 020 - 99 43 01, toestel 113 Op gezette tijden breekt er echter een moment aan dat politici elkaar publiekelijk herinneren aan hun beider firma. Dat gebeurde bij voor beeld enkele jaren geleden toen het kabinet deelnam aan een massale demonstra tie in Utrecht tegen executies in het toen nog fascistische Spanje. Premier Den Uyl de menigte toesprekend van af het dak van een volkswa- gentje slaakte toen de ver zuchting dat ook Aantjes hier graag aanwezig zou zijn geweest, maar helaas was verhinderd. Marcus Bakker was het ook opgevallen. In het parlement constateerde hij, dat het ze ker geen toeval was dat Den Uyl wel Aantjes aanriep, maar niet de „heilige Antoni- us" (Andriessen - W.B.). De hilariteit in de Kamer steeg ten top toen prompt daarop Kruisinga zich bij de inter ruptiemicrofoon meldde met de mededeling, dat Den Uyl hem ook niet had ge noemd 'Gefeliciteerd' Zo'n moment deed zich woensdag ook weer voor toen Den Uyl op de PvdA-verkie- zingsavond in Maastricht zijn toespraak besloot met de woorden: „Er is heel duide lijk een rechtse concentratie, een doorschuiving naar het CDA. Gefeliciteerd, CDA Maar ik zou, als ik Aantjes was, er niet gelukkig mee zijn." Het leuke dit keer was dat de heren naar aanleiding van deze opmerking via de NOS- radio ogenblikkelijk met el kaar in debat konden gaan. Er ontspon zich een buiten gewoon aardige discussie, waarvan hier enkele frag menten. Aantjes begon eerst met een afleidingsmanoeuvre. Hij zei: „Ik denk dat, als er nog eens nagefilosofeerd zou worden over keuzes, die in de forma- tietijd gemaakt zijn, dat deze uitslag de PvdA alle aanlei ding geeft nog eens over haar keuze na te denken." Het is even een doordenkertje, maar de strekking is duide lijk: beste firmant, als de ver rechtsing je werkelijk zo zwaar weegt, waarom heb je het CDA dan toch de kans gegeven naar rechts (de VVD) af te zwenken. Je ziet nu zelf hoezeer de kiezers dat op prijs stellen. 'Verlinksing' Aantjes zal zich waarschijn lijk hebben gerealiseerd, dat die tekst aan de ene kant te vaag was en aan de andere kant te riskant om er erg dui delijk over te zijn. Hij kwam daarom terug met weinig Op gezette tijden herinneren ze elkaar er publiekelijk aan minder dan een meesterlijke vondst: „Maar wat zou de heer Den Uyl gezegd hebben als er in de onderlinge ver houding van CDA en VVD nu een verschuiving ten gunste van de VVD was opgetreden? Zou de heer Den Uyl dan heb ben geroepen: Aha, dit bete kent een verlinksing van de politiek9 Dan had de heer Den Uyl ook gezegd: Aha, verrechtsing van de poli tiek Firmant Den Uyl was duide lijk uit het veld geslagen en kon alleen maar krachtig ontkennen: „Nee, nee." Maar Aantjes zich realiserend beet te hebben, hield vol: „Oh. nee? Wat had u dan gezegd?" Den Uyl: „Zo vlot ben lk daar niet mee. Dan had ik rustig opgemerkt in het geval als de VVD sterker was gewor den en het CDA had verloren dat er duidelijk tegenweer zou komen van binnen het CDA. waar ik dan zo vrij ben om ook de heer Aantjes toe te rekenen, die dan verzet zou hebben geboden. En zo een complimenteuze opmerking krijgt u niet elke dag, meneer Aantjes." Geen antwoord op de gestel de vraag derhalve. Alleen maar de constatering dat winst voor de VVD en verlies voor het CDA beter in Den Uyl's kraam te pas zou zijn gekomen. Een boodschap ook aan zijn medefirmant de komende maanden dubbel op zijn hoede te zijn, omdat de verrechtsing binnen het CDA wellicht niet meer te keren zou zijn. Eigenlijk een overbodige, waarschuwing, want eerder in de uitzending had Aantjes al vastgesteld: „Als je ten aanzien van de huidige regeringscombina ties conclusies uit de onder linge verhouding van CDA en VVD bij deze verkiezingen zou mogen trekken, dan is er maar één conclusie mogelijk, namelijk dat de kiezers in die combinatie prijs stellen op een zwaarder accent voor het beleid zoals het CDA dat voorstaat, dan zoals de VVD dat voorstaat." Firmant Aantjes was zich dus wel degelijk bewust van het gevaar van een mogelijke verdere verrechtsing. Alleen de firmanten hebben tegen woordig niet zoveel vertrou wen meer in elkaar. De tijd zal leren of dit wantrouwen gerechtvaardigd is of niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3