Tijd dreigt in nadeel vakbeweging te werken Lager verlies Ne tam IMF wijzigt haar statuten Verdugt mogelijk naar BP Uien en aardappelen aan vee gevoerd Staking in Westduitse metaalindustrie duurt voort Luxan nog gegadigde voor rest Record-tekort Amerikaanse handelsbalans Conflict bij 'industrieele Mij Zeeuwse boeren met handen in het haar Schip van stapel Meer bevoegdheden op gebied wisselkoersen Pond sterling onder druk Subsidies voor milieu-investeringen Ruim 5 miljoen steun voor Nederlandse leerindustrie ZATERDAG 1 APRIL 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS29-RHj.; door J. den Boef FRANKFURT AM MAIN In het indrukwekkende gebouw van de IG-metall in het centrum van deze stad verwachtte men gisteren in de loop van de dag nog geen beëndiging van de ..zwaartepuntenstakingen", die in het noorden van de deelstaat Baden-Württemberg (in het bijzonder in en rondom de hoofdstad Stuttgart) al enkele weken aan de gang zijn. Het zal ook bijzonder moeilijk zijn om een resultaat te bereiken dat voldoende tegemoet komt aan de verlangens van de vakbeweging de IG-Metall (Industrie-Gewerk- schaft Metalli. De aanval die dage lijks op de stakingskas wordt gedaan is bijzonder zwaar, omdat niet alleen de ongeveer 91.000 arbeiders betaald moeten worden, die als lid van de IG- Metall in staking zijn gegaan, maar ook geld moet worden verstrekt aan een belangrijk deel van de 146.000 werknemers, die door de werkgevers naar huis zijn gestuurd als antwoord op het door de vakbond gegeven stakingsparool Geprobeerd wordt een gerechtelijk bevel uit te lokken dat de werkgever verbiedt om personeel, dat niet rechtstreeks bij de staking is betrok ken naar huis te sturen, zonder door betaling van loon. De mogelijkheid is echter groot dat niet op korte termijn een uitspraak zal worden gedaan En zelfs al zou dat wel het geval zijn, valt te verwachten dat zij in het nadeel van de klagers zal uitvallen. Dit zou betekenen dat de vakbeweging in grote moeilijkheden komt, als eind volgende week geen akkoord is bereikt Meer problemen Drie weken na het begin van een staking len de daarop gevolgde uit sluitingen) zal voor de betrokken werknemers het ogenblik aanbreken dat zij niet langer onder de bepalin gen van de sociale verzekeringen val len, zoals het ziekenfonds, pensioen fonds en werkloosheidsverzekering. Als de stakingskas van de vakbewe ging dan nog niet helemaal leeg is, moet worden aangenomen dat talrij ke arbeiders die thans reeds openlijk verklaren dat zij menen voor een verloren zaak te vechten, weer aan het werk willen. Deze arbeiders denken daarbij vrij wel uitsluitend aan het verlies aan inkomen dat zij nu lijden als gevolg van de staking of uitsluiting. Als de huidige situatie nog een week zou voortduren, dan zal het financiële verlies van de arbeiders vele malen groter zijn geworden, dan wat zij in de komende jaren aan (slechts ten dele reële) loonsverhogingen zullen ontvangen. Deze werknemers verge ten dan wel dat het in het metaal conflict niet alleen gaat om loonsver hogingen. maar ook om bescherming van de werknemers tegen de gevaren van de „rationalisatie" in de bedrij ven, die vakmensen overbodig maakt. Dit gebeurt door verminde ring van het aantal menselijke han delingen in het oroduktieproces. Uiteen gesprek in het hoofdkwartier van de I. G. Metall blijkt ook dat het feit dat alleen de werknemers in het noorden van de deelstaat Baden Württemberg de last van staking en uitsluiting moeten dragen, door de betrokkenen niet wordt begrepen. Werknemers in ruim 60 metaalbedrijven in de buurt van Stuttgart hebben het werk neergelegd ter ondersteuning van de CAO-eisen van de Duitse industriebonden (IG Metall Union). De bonden willen in de CAO's handhaving van het aantal arbeidsplaatsen vastgelegd zien en een loonstijging, die hoger is dan de vier procent die de metaalwerkgevers bereid zijn te betalen. Op de foto: posters aan één der poorten van hel Daimler Benzbedrijf (Mercedes-auto's) in Sindelfingen. Waarom zo vraagt men herhaalde lijk wordt er ook niet gestaakt in de deelstaat Noordrijn-Westfalen, waar de industriële belangen kwets baarder zijn. Ook thans ziet het er nog niet naar uit, zo verzekerden de mensen van I. G. Metall mij des gevraagd dat de staking zich tot Noordrijn-Westfalen zal uitbreiden. Verschillen Geruime tijd geleden werd zowel in Baden-Württemberg als in Noord rijn-Westfalen (met de instemming van respectievelijk 86,4 en 90,3 pro cent van de georganiseerde werkne mers in de metaalindustrie) in prin cipe tot het uitroepen van een sta king besloten. In Noordrijn-Westfa len werd echter geen datum vastge steld waarop de staking zou moeten beginnen. Dit houdt verband met het feit dat de problemen van de vakbeweging in die deelstaat in be langrijke mate verschillen van die in het zuiden, waar het niet alleen om het behoud van werkgelegenheid gaat, maar ook om te voorkomen aai overbodig geworden arbeiders naar lagere loongroepen worden gedegra deerd. Een belangrijke reden voor het niet meedoen van Noordrijn-Westfalen is echter ook, dat uit tactische en fi nanciële overwegingen werd over eengekomen het Noorden van Ba den-Württemberg tot „testcase" te maken. In het algemeen kan men zeggen dat de Industrie in dat deel van West-Duitsland zich financieel wat meer veroorloven kan. Wat daar kan worden bereikt zou als voor beeld gebruikt kunnen worden voor onderhandelingen in overige delen van de Bondsrepubliek. Een sta kingsactie in vrijwel het gehele land zou zonder meer een te zware belas ting voor de stakingskas van de vak beweging zijn geweest. Nu de werkgevers met uitsluitingen hebben gereageerd, blijkt dat de vakbeweging er goed aan heeft ge daan de grenzen van haar mogelijk heden niet te overschrijden. Zij krijgt het in Noordrijn-Westfalen toch al moeilijk omdat daar al ver schillende grote bedrijven, die we gens gebrek aan onderdelen niet meer voldoende kunnen produceren, eveneens tot uitsluiting van perso neel zijn overgegaan. Eén van de voorbeelden is Ford-Keulen. Beroep tegen uitsluiting is zeker op korte termijn nauwelijks mogelijk. Voorstellen De voorstellen van de vakbeweging komen op het volgende neer: 1. noodzakelijke veranderingen in de bedrijven moeten vroegtijdig wor den aangekondigd zodat er onder handeld kan worden, voordat beslis singen zijn gevallen; 2. het moet ar beiders mogelijk worden gemaakt, mede door omscholing en verande ring van arbeidsplaats, zich tot een hogere loongroep op te werken, en 3. als een werknemer naar een andere loongroep moet verhuizen, moeten gedurende de overgangsperiode alle loonsverhogingen worden doorbe taald. totdat de man of de vrouw een nieuwe arbeidsplaats heeft. De vakbeweging meent, dat de be drijven deze financiële last kunnen dragen, ook nu het bedrijfsleven al heeft moeten Instemmen met forse loonsverhogingen. Zij meent, dat de ondernemingen soms over zo veel geld beschikken, dat zij er met moei te goede beleggingen voor kunnen vinden. Reële loonsverhogingen zul len er bovendien toe leiden, zo rede neert men. dat de vraag op de bin nenlandse markt toeneemt Het be zwaar dat door prijsverhogingen de Duitse artikelen voor de export duurder zullen worden, zou op die manier voor een belangrijk deel wor den ondervangen. Het feit dat er al een groot exportoverschot is. wordt mede in de overwegingen betrokken. Men heeft de vakbeweging wel het verwijt gemaakt dat zij de staking heeft uitgeroepen, omdat zij leden verlies vreesde Ongeveer 60 procent van de werknemers in de metaalin dustrie is in de I G. Metall georgani seerd. Ledenwinst als direct gevolg van staking en uitsluiting boekt zij ook niet. omdat nieuwe leden pas na 3 maanden voor een uitkering in aanmerking komen. Het heeft dan ook geen zin om plotseling tot een vakbeweging toe te treden, want de staking zal niet lang meer duren. Te hopen valt, dat men het over een tijdelijke regeling eens kan worden, waardoor er gelegenheid komt om een definitief akkoord op lange ter mijn uit te werken mogelijk met steun van de overheid. AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat het chemische bedrijf Verdugt in Tiel zal worden overgenomen door British Petroleum Nederland. Een overneming betekent concreet dat het grootste deel van Verdugt (de fabricage van industriechemicaliën) naar BP zou overgaan. Voor de afdeling landbouwbestrijdingsmidde- len (45 van de in totaal 140 personeelsleden) zijn nog steeds besprekingen gaande met Luxan in Eist. Dollar zeer flauw WASHINGTON (Reuter) Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is in februari bijna verdubbeld. In januari bedroeg het nog 2,38 miljard dollar en in februari bereikte het 4,52 miljard dollar; een re cord. Het vorige record van 3,6 miljard dollar werd in oktober verleden jaar bereikt. De invoer steeg met 16,5 procent tot het ongekende bedrag van 14,44 mil jard dollar (met correctie voor sei zoensinvloeden) en de uitvoer ver minderde met 0,9 procent tot 9,92 miljard dollar. Over de eerste twee maanden van dit jaar gaf de han delsbalans daardoor een tekort te zien van 6,89 miljard dollar vergele ken met 4,29 miljard over dezelfde periode van 1977. De ontwikkeling van de betalings balans waar de handelsbalans deel van uitmaakt van de Vere nigde Staten is de oorzaak van de uiterst flauwe stemming voor de dollar op de wisselmarkten. Toen dan ook gisteren de cijfers bekend werden, zakte de koers fors in. In Frankfort noteerde men 2.0030-2.0230. De markt kreeg een zeer nerveus aanzien en de omzet was voor een vrijdagmiddag zeer groot Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Bij de Industriële Maatschappij (waterleidingbedrij ven in Bussum en Roermond) is een conflict ontstaan tussen de raad van commissarissen en de grootaandeel houders Het conflict komt 14 april in een buitengewone aandeelhoudersver gadering, waarin het ontslag van commissarissen en de benoeming van twee nieuwe commissarissen en de benoeming van een mededirec teur aan de orde komt. De vergade ring is bijeengeroepen op verzoek van Lantana Beheer, die vier groe pen aandeelhouders vertegenwoor digt. De commissarissen van Indu strieele Maatschappij hebben ver schillende bezwaren tegen de voor stellen De onderhandelingen tussen BP en Intematio-Müller (de moedermaat schappij van Verdugt) zijn nog slechts in een inleidend stadium. Voor BP hangt de overneming in belangrijke mate af van de vraag of dat economisch verantwoord is. Eventuele overheidssubsidies spelen daarbij een rol. De contacten tussen Internatio-Müller en Luxan zullen naar verwachting in mei tot een be slissing leiden. Bij een overneming van het grootste deel van Verdugt door BP zal het bedrijf verhuizen naar het industrie terrein in Tiel. Thans is Verdugt nog gevestigd in een nieuwbouwwijk van de Betuwse stad wat in 1976 tot ernstige problemen aanleiding heeft gegeven. In dat jaar ontsnapte na melijk een giftige wolk natrium-arse- niet. Toen al viel het besluit dat de fabriek niet binnen de bebouwde kom te handhaven was. Bij de over heid is daarom een aanvraag inge diend voor een bijdrage in de ver plaatsingskosten. Het bedrijf was in feite ook niet rendabel genoeg om op eigen benen verder te gaan en al vrij lang wordt daarom geprobeerd bedrijfsonderde len elders onder te brengen. In het laatste kwartaal van 1977 voerden Intematio-Müller en Akzo bespre kingen over samenvoeging van de afdeling bestrijdingsmiddelen en het Akzobedrijf Aagrunol, dat zich op hetzelfde terrein beweegt. Ook Aag runol is gevestigd in een woonwijk (Groningen) en moet daar weg. Voor de verplaatsing en gezamenlijke nieuwbouw van de bedrijven werd aan de overheid 40 miljoen subsi die gevraagd, welke aanvraag is ge weigerd. De contacten sprongen ver volgens af. Akzo praat sindsdien over Aagrunol met het Britse bedrijf Fisons. GOES De boeren in Zee land kunnen hun uien en aardappelen aan de straatste nen niet kwijt. Goede con sumptie-aardappelen en uien worden nu gebruikt als vee voer of als bemesting op het land. Volgens secretaris mr J. Oggel van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij is het met de financiële positie van veel Zeeuwse boeren op dit moment dan ook droevig gesteld. De afgelopen week werden er op diverse veilingen geen prijzen meer voor uien genoteerd en de boer kan, als hij geluk heeft, via een opkoper hooguit een stuiver voor een kilo aardappelen krijgen. Het gebeurt de laatste tijd steeds vaker dat de boer geld moet toegeven om zijn uien en aardappelen opgeruimd te krijgen. De ulenopbrengst per hectare is volgens de heer Oggel dit jaar bij zonder goed geweest. Bijna het dubbele van de vorige Jaren. Daar naast zijn veel boeren, na de gun stige prijzen van het vorige jaar, ook op de teelt van uien overge stapt. De consumptie en de export 'van uien is gelijk gebleven bij de aldus sterk toegenomen produktke. Het gevolg is kelderende prijzen. De boeren zitten nu met de handen in het haar. Ze weten niet meer hoe de eindjes aan elkaar geknoopt moeten worden en nog minder hoe het pootgoed voor de volgende oogst betaald moet worden. De drie landbouworganisaties hopen, dat het landbouwschap (dat de proble men erkent) zijn medewerking wil verlenen aan het tot stand komen van een pakket maatregelen waar door de financiële positie van de Zeeuwse boer enigszins kan wor den verbeterd. ROTTERDAM Nederlandsche Tank-, Apparaten- en Machinefabriek Netam heeft vorig jaar de omzet zien stijgen van 31,3 min tot 39,0 min. Er werd een verlies geleden van 2,8 min tegen 3,6 min in 1976, zo blijkt uit het biedlngsberlcht van de Amerikaanse Fruehauf. Bij Van der GiessenDe Noord is een van de twee motorschepen voor de Nedlloyd de Bahrain te water gelaten. Het schip kost ongeveer 60 miljoen. Het zusterschip de Baltimore zal over enkele weken van stapel lopen. Tot en met 19 april kunnen aandeel houders Netam hun stukken aan Fruehauf ter overneming aanbieden tegen de prijs van 62,50 in contan ten per aandeel van 100 nominaal. Fruehauf is ai sinds enkele jaren grootaandeelhouder. Netam werkt al enkele jaren met verlies. Voor de toekomst verwacht men dat de ont wikkeling van de markt van weg- transportmaterieel geen duidelijk herstel zal tonen, en onderhevlng zal blijven aan sterke schommelingen. Tijdens de besprekingen met Frueh auf werd al bekend, dat er bij Netam flink gesaneerd zal worden, waarbij gedwongen ontslagen niet te vermij den zijn. De bonden zien echter geen alternatief voor de onderneming: zonder deze zouden nog meer ar beidsplaatsen in het geding kunnen komen. Bij Netam werken in totaal ongeveer 400 man, verspreid over WASHINGTON (Reuter) Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) krijgt binnenkort meer bevoegdheden op het gebied van de wisselkoersen. De officiële prijs van het goud wordt losgelaten en er zal ruimer gebruik worden gemaakt van de bijzondere trekkingsrechten (SDR's) van het fonds. Hiervoor is een wijziging van de sta tuten nodig, die al is goedgekeurd door ruim zestig procent van de 132 landen, die lid zijn van het IMF. Deze landen die hun goedkeuring hebben gegeven bezitten samen meer dan tachtig procent van de stemmen. De wijziging van de statu ten, de tweede uit de geschiedenis van het IMF. zal zeer waarschijnlijk vandaag officieel van kracht worden. Het loslaten van de officiële goud prijs (42.22 dollar per ounce van 31,1 gram) houdt in dat de landen die lid zijn van het IMF wordt toegestaan goud te kopen en te verkopen tegen de prijs op de vrije markt. Deze is op het ogenblik ongeveer 180 dollar per ounce. Dit betekent het definitieve einde van een tijdperk, waarin goud als basis diende voor het vertrouwen in de internationale valuta's. Dit ein de werd ingezet op 15 augustus 1971, toen president Nixon van de Vere nigde Staten de dollar losmaakte van het goud. Trekkingsrechten De eerste statutenwijziging van het IMF kwam ln 1969 tot stand. Bij deze gelegenheid werden de „bijzondere trekkingsrechten" in het leven ge roepen. Deze SDR's (ook „papier goud" genoemd) dienen voor de mo netaire hulpverlening aan landen, die met tekorten op de betalingsba lans hebben te kampen. De SDR is een rekeneenheid die slechts binnen het fonds wordt gebruikt. De Jongste statutenwijziging voor ziet echter in een wat ruimer gebruik van de trekkingsrechten. Internatio nale Instellingen als de Wereldbank en regionale ontwikkelingsbanken mogen nu, als zij dat willen, ook de SDR gebruiken in hun transacties. De particuliere kapitaalmarkt blijft echter van deze bijzondere reken eenheid verstoken. Het IMF krijgt nu ook de bevoegd heid om zich bezig te houden met het beleid, dat afzonderlijke leden voe ren inzake de wisselkoersen. Op ini tiatief van het IMF kunnen in de toekomst besprekingen worden ge houden over het valuta-beleid. De leden van het IMF hebben ook hun goedkeuring gegeven aan de (zesde) verhoging van de contingen ten bij het IMF. Dit betekent, dat de leden meer op het Fonds kunnen trekken (geld opnemen) als zij wor stelen met problemen op de beta lingsbalans. Tevens wordt een nieu we raad opgericht, die beslissingen mag nemen wat betreft het te voeren beleid. Nu beschikt het IMF slechts over een comité met raadgevende bevoegdheid. Het Internationale Monetaire Fonds werd in 1944 opgericht Doel van het Fonds is de stabilisering van de wis selkoersen en de bevordering van het internationale betalingsverkeer. Landen, die zich willen aansluiten bij het IMF, dienen een bepaald be drag toe te zeggen aan het fonds. Van dit toegezegd bedrag werd in feite slechts één kwart gestort in de IMF-kas. Een deel van het gestorte kapitaal bestond uit goud, de rest uit de valu ta van het desbetreffende land. Nu de officiële goudprijs Is losgelaten, verkoopt het IMF vijftig miljoen ounce uit zijn goudvoorraad. Hier is het fonds al enige tijd mee bezig. Maandelijks wordt maximaal 525.000 ounce goud verkocht. De op brengst van deze verkopen komt ten goede aan de armste ontwikkelings landen. Van een onzer verslaggevers AM8TERDAM - Niet alleen de dol lar moest vrijdag op de valutamark ten in Europa wederom terrein prijs geven. ook het pond sterling stond onder druk. Oeldhandelskringen konden niet di rect een verklaring geven voor de koersdaling van het pond. Sommi gen spraken het vermoeden uit, dat er enige nervositeit heerste in ver band met de nieuwe Britse begro ting, die op 11 april a.s. wordt inge diend. Aderen hadden de indruk, dat de vooruitzichten met betrekking tot vestigingén in Rotterdam. Den Haag, Zaandam, Weert, Zutphen en Leek NIERSTRASZ: Nierstrasz (o a bedrijfsvloeren, bouwmaterieel) heeft in 1977 een beter resultaat be haald dan in de beide voorgaande jaren. De geconsolideerde omzet steeg van 21,3 min in 1976 tot/22,9 min in 1977 en het geconsolideerde bedrijfsresultaat van ƒ21,171 tot 406.192 Voorgesteld wordt het di vidend te passeren, de negatieve re serve aan te zuiveren en het saldo van ƒ73.355 aan de reserve toe te voegen. Voor het laatst werd divi dend uitgekeerd over 1974 (10 pet). Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar heeft de gang van zaken zich ln gunstige zin voorgezet. VAN BEEK: Hoewel de definitieve resultaten nog niet vaststaan, zal de winst over 1977 van A.L. van Beek (groothandel in tabak) achterblijven bij de ferder uitgesproken verwach ting, dat het geconsolideerde resultaat hoger zou uitkomen dan over 1976 578.000). Dit als gevolg van tegenval lende oogstresultaten in Lalijns-Ame- rika. N EUR HOUT: Deze houthandel heeft vorig jaar een geconsolideerd verlies geleden van 269.505 (1976: winst 484.000). Voorgesteld wordt geen dividend te betalen. Over 1976 werd 17 pet. uitgekeerd. Volgens de directie is het verlies mede ontstaan door de gevolgen van de noodzakelijke afwaardering op voorraden in verband met de devaluatie van de Zweedse kroon die het op zich redelijke exploi tatieresultaat der diverse activiteiten in een verlies deden omslaan. BREDERO Dit bouwconcern wil het dividend over 1977 over het van 27,8 min tot 29,6 min vergrote kapi taal onveranderd bepalen op 21 per aandeel van 100. De agenda van de op 9 mei te houden jaarvergadering vermeldt het plan van de raad van commissarissen tot benoeming met ingang van 1 juli van de heer J. Lan- ser tot commissaris. De betrokken on dernemingsraden hebben te kennen gegeven zich met de voorgenomen be noeming te kunnen verenigen. DEN BOSCH De minister van economische zaken heeft ruim 5.5 miljoen gulden ter beschikking gesteld ten behoeve van de versterking van de positie van de leerindustrie ln Nederland. Dit heeft de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij (NEHEM) bekendgemaakt. Het betreft hier subsidies voor investeringsac tiviteiten als onderdeel van het structuurverbeteringsproject, dat door de bedrijfstak onder auspiciën van de NEHEM wordt uitgevoerd. De overheidssteun wordt verleend op basis van een vorig jaar uitgebracht plan „Versterking Leerindustrie". de Engelse economie minder roos kleurig zl)n. Gewezen werd in dit verband op een rapport van de uni versiteit van Cambridge, waarin o.a. melding wordt gemaakt van een ver wachte toeneming van het aantal werklozen in Engeland ln de Jaren tachtig tot 5 miljoen (thans 1,4 mil joen). In Frankfort noteerden ponden DM 3,765, tegen donderdag DM 3,807. In Londen zakte de pondenkoers ten opzichte van de dollar van 1,8615 tot 1,8555. In Amsterdam noteer den ponden voor handelsdoeleinden 4,0170 en deed bankpapier 3,92- 4.22. Dit plan is gebaseerd op de resulta ten van een uitvoerig ondeizoek om tot oplossingen te komen voor de structurele problemen in de bedrijfs tak. Belangrijk onderdeel van de problematiek is de vraag in hoeverre en hoe de leerindustrie kan voldoen aan de steeds strengere milieu-eisen met name wat betreft zuivering en afvoer van afvalwater. Als hiervoor een oplossing kan worden gevonden, wordt een verbetering van de gang van zaken ln de bedrijfstak volgens de NEHEM mogelijk geacht. Modernisering De concurrentieposiUe ten opzichte van het buitenland zal verbeterd moeten worden o m. door modem! sering van het produktie-apparaat. Hierbij zal bij de keuze van activitei ten en werkwijze van de Nederlandse leerindustrie zoveel mogelijk reke ning moeten worden gehouden met de opkomende leerindustrieën ln de overzeese grondstoffenlanden. BIJ de opstelling van Investerings plannen voor zuiverings- en produk- tiefacllitelten zal grote aandacht worden besteed aan het benutten van mogelijkheden van samenwer king en bundeling van activiteiten. Met de maatregelen wordt indirect een gunstig effect op de werkgele genheidssituatie in de bedrijfstak 'beoogd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 33