Revolutionaire farce van Poolse schrijver Een vogel zong hoogste lied in Birdland h KUNST Indische Ot en Sien weer terug «tfeffeüN lïï CBS-heruitgaven Schater antiek Bal der étalagepoppen imra de dry coningen schilderijen 19e en 20e eeuw B.V. VENDU Inlichtingen over deze rubriek Tel. 931662. Elisabeth deLestrieux Kunsthandel gebr. Van Paridon AU GAVEAU ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P10-RH door André Rutten AMSTERDAM Een productiegroep van Crea (de culturele organisatie van de universiteit van Amsterdam) introduceert in Nederland onder regie van Joanna Bilslia de Poolse schrijver Bruno Jasienski (1901-1939) met zijn toneelstuk „Bal der etalagepoppen" uit 1931. J asienski zeil noemde het een „revo- lutionaire farce", het is een komisch uitgewerkte aanval op de sociaal democraten. de socialisten die langs parlementaire weg hervormingen willen invoeren en daarom wel „re formisten" genoemd worden, en af gewezen door de revolutionaire soci alisten. Het stuk begint als een soort kinder vertelling. In de Parijse carnavals nacht mogen de etalagepoppen van een luxueus kledingmagazijn tot le ven komen een al oude traditie. In deze nacht evenwel dringt een parle mentslid. afgevaardigde van de soci aal-democraten. bij dat bal van de talagepoppen binnen Uit angst dat hij hen zal verraden onderwerpen zij hem aan een rechtspraak en beslui ten hem te onthoofden. Het hoofd rolt en een der etalagepoppen eigent het zich toe. in de overtuiging dat hij er echt mens mee zal worden. Het hoofdloze lichaam weet te ontko men. met achterlating van iets van zijn kleding, waarin veel geld en een uitnodiging voor een bal masqué bij een automagnaat thuis. De pop met het mensenhoofd be geeft zich daar onmiddellijk heen. wordt uiteraard aangezien voor de geachte afgevaardigde en in het ka pitalistische politieke spel. dat ook daar doorgespeeld wordt, betrokken. Het sociaal-democratische hoofd, dat hij zich toegeëigend heeft, doet daar zijn voorgeprogrammeerde werk. maar gaat net te ver: het ont neemt de communisten een sta kingsinitiatief. dat door de sociaal democratische vakbond wordt over genomen. Maar de erotische compli caties. die daarbij in het geding wor den gebracht, kan het hoofd niet aan. zodat er een totale chaos ont staat. Ook deze summiere samenvatting maakt wel duidelijk, dat er actuele Een verleidingspoging in het politieke spel „Bal der etalagepoppen. kanten aan het stuk zitten. Door de stijl waarin het ontworpen is, biedt het ook boeiende mogelijkheden juist voor studenten, die niet in to neelspelen bedreven zijn: het uit beelden van etalagepoppen vraagt om een duidelijke stylering die gemakkelijker te bereiken is dan „natuurlijk spel", en die in deze voor stelling ook met veel humor vinding rijk is doorgevoerd. Uitgangspunt waren de ietwat mechanische bewe gingen van de poppen, die in een voornaam etalage-achtig decor (van Hans Slijpen en Judith Lansinki on der een mooie contrastrijke belich ting (Machiel Lievaert met de staf van het universiteitstheater) een ver- nuftig-grappig spel speelden. Van die mechanische bewegingen waren ook de bewegingen van de voorname personen tijdens het bal masqué af geleid, wat soepeler natuurlijk, maar toch duidelijk ingestudeerde fraaie manieren. Een uitstekend contrast daarmee vormden de twee vakbondsbestuur ders, die als gewone mensen, terecht iets komisch aangezet, hun instruc ties komen halen. Bij de première vrijdagavond in het Universiteits theater. speelden sommigen de zenu wen enige parten, maar er werd goed doordacht en amusant gespeeld, met enkele fraaie uitblinkers. De volgende voorstellingen zijn iede re avond half negen tot en met maandag. In mei nog enige voorstel lingen in Shaffy. Versneden verleden nog langer te zien UTRECHT De tentoonstelling „Versneden verleden" die wordt ge houden in het Historisch Costuum Centrum te Utrecht, heeft zoveel succes gehad (sinds november 1977) dat besloten is tot verlenging. In plaats van 1 april is de sluitingsda tum nu vastgesteld op 1 mei. Op de tentoonstelling is te zien hoe en wat er in het verleden bij het maken en vermaken van kleding zoal te pas kwam. Openingstijden: donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur Aankoop kunstwerken voor reizende tentoonstellingen DEN HAAG Minister Gardeniers heeft voor de collectievorming beel dende kunst 1978 een bedrag van 850.000 gulden beschikbaar gesteld. Daarvoor moeten kunstwerken wor den aangekocht die bestemd zijn voor in Nederland roulerende collec ties tentoonstellingen. Er kunnen ook opdrachten van worden ver-* strekt voor de uitvoering van beel dende kunst-projecten. Over de wij ze waarop aan de collectievorming kan worden deelgenomen zullen via een informatiebulletin aan alle Ne derlandse kunstenaars nadere in lichtingen worden verstrekt. De Indische Ot en Sien zoals Jetses ze in hun nieuwe omge ving tekende. door Ton Hydra Aan het begin van deze eeuw werden de vier schoolboekjes met de belevenissen van Ot en Sien niet alleen binnen de landsgrenzen stukgelezen. Via zijn Bataviase filiaal verspreid de uitgever J. B. Wolters ze ook in de tropen. Wel dienden de verhalen van Jan Ligthart en H. Scheepstra eerst te worden aangepast aan het leven in het toenmalige Nederlandsch Oost-Indië; aan de natuur, de mensen en de dingen die er zo anders waren dan in de buurt van de Noordzee. De meest in grijpende omschakeling werd verlangd van Cornelis Jetses. Hij moest al zijn illustraties „verindischen". In 1911 was het zover dat de Ot-en Sienverhalen zich afspeelden in de archipel. Nu, 67 jaar later, ligt de veertiende druk bij de boekhande laar. Een bijzondere uitgave, die waarschijnlijk niet zal worden her haald. A. W. Sijthoff heeft de deeltjes samengebracht in één band, versierd met klassieke sarongmotieven. Voor mij een verrassende kennismaking, want in mijn „Indische tijd", kort na de tweede wereldoorlog, waren de boekjes kennelijk reeds antiquari sche zeldzaamheden. Tekenaar Jetses blijkt die oude sa menleving in de tropen scherp te hebben geobserveerd. Hij had oog voor frappante tegenstellingen. Een voorbeeld: in zijn prenten dragen inheemse vrouwen een gebloemde kabaja (over de sarong vallend jak je), maar in de witte kabaja hulde hij uitsluitend Europese dames. Zo was het ook in werkelijkheid geregeld. Ik meen dat gouverneur-generaal graaf Van Limburg Stirum ijveraar voor een ethische politiek dit rasonder scheid in kleding ophief. Toen hoef de de inheemse bevolking ook niet langer blootsvoets te lopen. Men wenste echter toch de tegenstellin gen in textiel uit te drukken. De njonja deed sarong en kabaja in de kamferkist en ging weer jurken dra gen. Dat bleef nog jaren het alleen vertoningsrecht voor Europeanen. Zeer veel Nederlanders zullen nog tientallen andere details in de koste lijke plaatjes als levensecht herken nen. Ze hebben herinneringen aan kleuters in hun tjelana-monjet (soort hansopje) en aan papa of grootvader die in hagelwitte jas-toetoep (met hoog-gesloten kraag) prinsheerlijk op zijn koersi-malas (luie stoel) lag. En dan die typisch Indische meubels en de op hoge sokkels geplaatste potten met planten of bloemen die de galerijen en het huis rondom op fleurden. Herinneringen ook aan het bonte vertier bij het station, de pa sar en op de kade, waar allerlei soor ten rijtuigjes voor het openbaar ver voer zorgden. Deze Ot en Sien trekken je terug naar de tijd waarin de spelling nog oud was en de mensen graag zongen over „Lieflijk Indië, land van zonne schijn." Ot en Sien voor de scholen in Neder landsch Oost-Indië, door Jan Ligt Hart en H. Scheepstra, vier delen in één band, in de bewerking van A. F. Ph. Mann. Met oorspronkelijke plaat jes van C. Jetses. Uitgave A. W. Sijt hoff, Alphen a.d. Rijn, 317 blz., 27,50 door Rud Niemans Charlie Parker, leider, inspirator en symbool van de naoorlogse jazzrevolutie, werd eind augustus 1920 in Kansas City geboren, arriveerde in 1939 als aankomend musicus in New York. Daar, waar hij ooit als bordewasser wat dollars bijeen moest schrapen, ontmoette hij gelijkgestemde zielen als Monk. Gillespie, Kenny Clarke, samen met wie hij de jazzwereld uit zijn lethargie vol vermoeide Swingera-geluiden wakker zou schudden. Tijdens zijn korte, zowel inspireren de als verwoestende leven hoorde hij zich vaker met „Bird" (Yardbird) aanspreken dan met zijn werkelijke naam Bebop, zo heette de nieuwe muziek, die spitsroeden moest lopen langs ravijnen vol vijandig onbegrip En toch haalde de bop het, al kwa men er nooit massa's voor op de been Omdat de boppers met hun gave techniek, hun geraffineerde rit mische en harmonische aanpak van de muziek toch een aantal vertrouw de normen kaarsrecht overeind lie ten staan, de vierkwartsmaat om maar eens iets te noemen Bop swingde, het spoorde met het alom versnelde levenstempo en er was Bird die zelfs de kenners verbijster de met „Koko", de totale metamor fose van Noble s classic „Cherokee" Waar hij meestal met kwintetten zijn ademstokkende altsaximpro- visatles de clubs rond Broadway en 52nd Str in blies, daar volgden hem de habitué s, de nachtvogels, de be wonderaars. de profiteurs Vorst Parker heerste als een vorst over zijn muziek wanneer hij tot diep In de nacht op het podium van .Birdland" stond, de op 1678 Broadway tussen 52 53rd Street gevestigde club, die zijn naam droeg Niet met magistrale muziek alleen trachtte hij zich te bevrijden van spanningen en com plexe frustraties. Naast en achter het podium wachtten gewillig vrouwvolk, grote hoeveelheden dronk en. ja de injectiespuit, want Bird was een junkie, al vanaf zijn 16e Dót is overigens een hier minder relevant verhaal, want het gaat voor al om twee lp's en één dubbel-lp, die Columbia in de „Contemporary Mas ters" serie van de bop-koning uit bracht Bezijden een enkele opname uit 1952 en 1953 markeert de muziek, onttrokken aan de archieven van Boris Rose, die met een primitieve recorder radiouitzendingen op de middengolf opving, vooral de perio de 1950-51 Fijnbesnaard In '49 was Bird vol zelfvertrouwen uit Parijs teruggekeerd, waar hij op een jazzfestival triomfen had geoogst Al lang droomde hij, de zwarte altist uit Kansas City van een platenprojekt met strijkers. Drie nimmer uitge brachte opnamen in 1948 niet mee gerekend. was het dan in 1949 einde lijk zo ver Een groep fijnbesnaarde musici uit The New York Philharmo nic, door Bird liefdevol betiteld als ..the cats from Koussevitsky's band" (de toenmalige dirigent) zetten mét Parker 6 evergreens op de plaat in levenloze arrangementen van Jim my Carroll Mercury Records deed er leuke zaken mee en Bird had z'n zin. lees zijn sociaal maatschappelijke genoegdoening. Kort voor Kerst '49 Charlie Parker gebeurde er nog iets plezierigs. Bird nam trots de opbouw in ogenschouw van „Birdland". waar hij de laatste jaren van zijn leven zo vaak zou schitteren, met de strijkers, met de trompettisten Fats Navarro en Red Rodney en vele anderen De naam Bird was nu bovendien een begrip geworden voor een jazzcentrum, met letters in neon. 400 plaatsen, een podium, een geluidsstudio, portret ten van jazzgroten aan de wanden en 30 tamme vinken in kooien aan het plafond Die beesten legden door si garetten en whiskeydampen al spoedig het loodje, maar belangrij ker was, dat die ene vogel in mensge daante er zijn lied zong. Vanaf de openingsdatum, 15 december klonk vanuit de club elke nacht de sonore stem van discjockey „Symphony" Sid Torin via station WJZ. Vanach ter een dik glaspaneel hield Torin seniele babbels met Bird e.a. Die staan met 9 van de 22 repertoirestuk ken met de „Strings" verbeterd herbewerkt door Jimmy Mundy op de CBS-lp „Bird with Strings-live at the Apollo. Carnegie Hall Bird- land" (82292). „Easy to love" en Neal Hefti's „Repetition" stammen uit Apollo- en Carnegleconcerten resp. van 23 augustus 1950 en 14 novem ber 1952 (Ellington's 25e orkestver jaardag). de rest dateert van maart/ april 1951-sessions uit Birdland. Dwars door de ruis horen we Parker dicht rond de melodieën cirkelen, hier en daar met accelerandi door de duffe midnight-musicsfeer heenbre- kend. Tot augustus 1954 bewaarde Bird die curieuze, semi-permanente band met de strijkers. Toen kreeg de verveling gestalte in een vqj-hit me ningsverschil in Birdland. Parker ontsloeg de begeleiders ter plekke en werd toen prompt zelf verbannen, hetgeen de zoveelste fysieke en psy chische ellende met zich bracht, die het onverbiddelijke einde snel nabij bracht. Twaalf maart 1955 was de dag. waarop de jazz even stil stond. Bird was dood, 34 jaar oud. Topconferenties De dubbel-lp „One Night Birdland" (88250) bevat 12 complete stukken plus de driemaal herhaalde, korte weg-wezer „52nd Street Theme". Ze voeren ons terug naar 30 juni '50. naar sublieme kwintetversies van om. „Round Midnight", „Out of nowhere" en „Ornithology" met Bird, Fats Navarro, Bud Powell (pia no i, Curley Russell (bas) en Art Bla- makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst, antiek en inboe dels. voor onze clientele zoeken wi| obiecten voor goed gehalte, verkoopcondities op aanvraag ook voor al uw taxaties inzake verzekeringen succes- sie etc te, 070-244271 Nassau Dillenburgstraat 2 Den Haag key (drums). Bop op hoog niveau ruim over de drie minuten-grens heen, met vooral eerstgenoemd trio in grootse vorm. De geluidskwaliteit is soms zo abominabel, dat alle „hoog" eruit, en alle „laag" erin moe ten, maar déze Parker is de liefheb ber en verzamelaar alles waard. Fats Navarro, Bird's ideale partner is, ont spannen bezig aan zijn zwanenzang. Navarro stierf op 7 juli 1950 aan tb en dat nu maakt die datum van 30 juni zo onwaarschijnlijk. Op kant vier blèrt een derderangs zangeres Ger shwin's „Embraceable you" aan flar den. maar Bird redt zelfs dat met een magistraal openingschorus. Tenslotte nog een paar woorden over de lp „Summit Meeting (CBS 82291) at Birdland", die eigenlijk alleen op kant 1 mooie muziek bevat, vier unieke, eerder op o.a Saga uitge brachte stukken van 31 maart 1951 met Bird, Dizzy Gillespie, Bud Po well. bassist Tommy Potter en de jonge drummer Roy Haynes, wiens spel beter nog dan dat van Blakey op de blazers en de adembenemende bop-excursies van Powell was toe gesneden. Maar dat is gewoon een kwestie van smaak. De topconferen tie bereikt het hoogtepunt in een onmogelijk snel maar puntgaaf „Anthropology", waarin ook Dizzy schitterend uitpakt. Kant 2 is van mindere allure Een stugge versie van „Groovin' High" van Bird met het Milt Buckner-trio, daarna speelt hij in kwartetbezetting met John Le wis op piano en Kenny Clarke op drums. Deze opnamen dateren van resp. 23 maart en 9 mei 1953 Birdland kon het evenmin als andere Newyorkse clubs in de jaren zestig bolwerken. In 1965 ging de deur dicht, voorgoed. Daar waar Parker ooit „thuis" was. is nu een disco theek gevestigd. Gelukkig maar, dat die Boris Rose zo vaak naar zijn radio luisterde Louis Dijkstra Grotestraat 235a Kunsthandel BV 5141 JS Waalwijk Schilderijen uit de Tel. (Ó4160) 39354 19e en 20e eeuw b.g.g 34203,36979 Van 27 maart tot 15 april 1978 wordt in onze expositieruimte een bizondere verkooptentoonstelling gehouden van moderne schilderkunst en grafiek met werk van Bram Bogart, Kees van Bohemen, Eugéne Brands, Kees Maks, Corneille, Lucebert, Anton Heyboer, Peter Vos, Ans Wortel e.a. Openingstijden gedurende de expositie van 27 maart t/m 15 april: dagelijks van 13.00 tot 18.00 uur (ook zondag), vrijdag «ot 21.00 uur en zaterdag vanaf 10.00 uur De toegang is vrij. Kunst- en Antiekcentrum Amsterdam Geopend vrijd. en zat. 10-18 uur en zondag (kijkdag) 13-17 uur. OUDEBRUGSTEEG 20. AMSTERDAM ENTHEE VIA HOUTEN STEIGER tegenover Vrij Damrak entree. GALERIE DE OUDE RYN expositie Sees Vlag kleur hoogdrukken 'Ml' zeel d'ukker) H Fanny Mature gouaches Hans Versteeg rekels en bronzen spui 235a, den haag. M tel. 070 - 463242. Notarishuis Dir. J. Muusse Haringvliet 96 Rotterdam tel. 010-122440. Belangrijke postzegelveiling op 2 en 3 mei Kijkdgn. in de mnd. april alleen volg. afspraak. Taxaties voor successie en voor verze- kering door het gehele land CENTRAAL MUSEUM Agnietenstr. 1 Utrecht 030-315541 busl. 2 1/4 t/m 31/12-'78 experimentele opstelling v.d. schil-1 derijenverzameling v.h museum in de vernieuwde schilderijenzalen Mevr. J. W. te Winkel Expositie 800 JAREN KELM0ND IN BEELD T.g.v. 800 j. bestaan van Helmond 13/3 tot 10/9 St. Museum in het Kasteel-Raadhuis van Helmond dag. v. 2-5, ook weekends 04920-22541 tst. 151 Achthovrn 11 Montfoorl (bij Utrecht) Tel 03-184-2362 Halverwege De Mrern/Monlfoort a/slag Maslwijh/Harme/en Geopend van dinsdag t/m zaterdag van 12 uur 's morgens tot hal] 6 's avonds. ANTI QUA MAASTRICHT STAND 33 goed wonen moderne interieurverzorging (rans hoefsloot kostverlorenhof 147 tel 430023 amstelveen een begrip sinds 1900 communie geschenken: Russische lakdozen; sieraden; edelstenen; ikonen; reli gieuze artikelen (o.a. brons en houtsnijwerk); glas in lood; paridur. N.Z. Voorburgwal 361-365. Tel. 235911. Amsterdam-C (bij het Spui). Lijnen 1-2-13-21. Geweldige collectie staande klokken en alle typen hangklokken, zilver, plated, gewichten etc., verder enorme sortering meubilair, w.o. kasten, kisten, bureaus, tafels, stoelen, voltaires, hanglampen. Holl. koper, schilderijen etc., verder een grote collectie boeren antiek en ook kleingoed. Eindhovenseweg 27 en 44, Aalst (bij Eindhoven). Tel. 04904-4802. I Kunsthandel N Soudriaan Schilderijen van bekende meesters etsen, aquarellen, antiquiteiten Inkoop, verkoop Schoonmaken, restaureren Eigen atelier Nieuwe Binnenweg 158c Tel. 363141 Rotterdam Hoek Saftlevenstr bij de Math laan FRENEL (Ecole de Paris) schilderijen MARGA BREY bronsplastieken Vanaf 9/4 tot 7/5 Verwersstr 28 s Hertogenbosch Tel. 073-142863

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 22