T. M. Wooning 30 - 40% KORTING ANWB-lessen voor caravanners Gidsen Kamperen zou een luxe hobby worden Kostbare studio voor ziekenomroep Overijssel Reizen voor moeders Spookslot voor 25-jarige Efteling Lagere inkomensgroepen dupe? Twee jaar cel voor serie oplichtingen Arrestaties voor valse honderdjes Pompbediende licht gewond bij overval Over schipbreuk overleven, schip maken en hardzeilerij Cultuurprijzen in Noord-Brabant Uitbreiding van Dordtse wijk Sterrenburg III Wij zijn weer terug!! TEGEL- en KEUKENHANDEL Wij VERZORGEN de GEHELE PLAATSING van uw KEUKENS en SANITAIR Haagse leraar moet wachtgeld terugbetalen Dode bij botsing Bergtochten NJHC [ATERDAG 1 APR'L 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet RH 17 DEN HAAG lANP) Kamperen dreigt een luxe hobby te worden Dit schrijft ..Koopkracht", maandblad van het Konsu- mentenkontakt na een onderzoek naar campingtarieven in Ne derland In drie jaar zijn kampeertarieven met 25 procent gestegen. Een sei zoenplaats voor een caravan kost gemiddeld 823 gulden De vraag naar vaste staanplaatsen op campings is sterk toegenomen, aldus ..Koop kracht". Het aanbod van kampeer terreinen is nauwelijks gestegen. De positie van de campinghouder is hiermee nog verder versterkt. Aan een verbetering van de positie van de kampeerder wordt desondanks in de aankomende kampeerwet weinig' DEN HAAG (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. mr. C. van Steenderen, heeft wegens oplichting gevangenisstraf fen van elk twee jaar geëist tegen een 23-jarige woonwagenbewoner en zijn 44-jarige maat. Tegen een derde verdachte, de oom van de eerste verdachte, eiste mr. Van Steenderen één jaar cel. De drie bewoners van woonwagen kampen worden verdacht van een grote serie oplichtingen, ten laste gelegde waarde ruim een ton. de afgelopen jaren in diverse plaatsen in Nederland gepleegd. De rechtbank wijst 13 april vonnis. Demonstratie voor werkgelegenheid in Amsterdam UTRECHT - De drie indu striebonden houden maandag middag op het marktplein aan het Mosveld in Amsterdam- Noord een grote demonstratie ve bijeenkomst voor behoud van de werkgelegenheid in de hoofdstad. Voor deze bijeen komst hebben ze de werkne mers opgeroepen van de NDSM. ADM. IHC-Verschure en van de VMF-bedrijven Stork, Werkspoor-Diesel, Stork-Amsterdam en Interna tional Handling. Verder zijn uitgenodigd de bestuurders van de gemeentes waar werk nemers van deze bedrijven wo nen. delegaties van andere Amsterdamse bedrijven en de bevolking van Amsterdam- Noord. De demonstranten wor den toegesproken door burge meester Wim Polak van Am sterdam. FNV-voorzitter Wim Kok. bestuurder Jaap Meijnik- man namens de industriebon den NVV en NKV en vice-voor- zitter Leo Ester van de indu striebond CNV De demonstratie op het Mos veld begint om 14 uur UTRECHT (ANP) Twee Amers- foorters zijn aangehouden in ver band met het in omloop brengen van valse biljetten van honderd gul den. De 42-jarige P. M. en de 24- jarige J V. hebben in cafés in Soest en Drachten betaald met valse brief jes van honderd. Ze bleken samen in totaal 26 onechte briefjes van hon derd gulden voor vijftig gulden per stuk te hebben gekocht in Rhenen. Ze hebben er twaalf van uitgegeven. De politie heeft er vier in beslag genomen. M. zei dat hij de rest had verbrand omdat hij spijt zou hebben gekregen V. werd zondag aangehou den in Drachten BREUKELEN <ANPi - De 43-jarige pompbediende J J Wouters uit Am sterdam is licht gewond geraakt bij een overval op een zelftankstation aen de rijksweg Utrecht Amster dam De overvallers volgens de polite twee mannen en een vrouw maakten ongeveer vijfduizend gul den buit gedaan, aldus het blad Volgens ..Koopkracht" heeft de mi nister van economische zaken te wei nig greep op kampeerprijzen. Vooral bij het berekenen van bijkomende kosten hebben campinghouders in de praktijk vrij spel Veel camping houders hebben subsidie gekregen voor het aanbrengen van riolering. Of de kampeerexploitanten deze verbeteringen daarna niet ook aan de consumenten heeft doorberekend is volgens het blad niet voldoende gecontroleerd ..Koopkracht" pleit daarom voor vaste prijsvoorschrif- ten voor de doorberekening van sa nitaire voorzieningen en dergelijke De verschillende soorten campings zouden ingedeeld naar type en groot te aari maximumtarieven gebonden moeten worden, schrijft het blad. Van de toenemende vraag naar kam peerplaatsen en het gelijkblijvende aanbod dreigen vooral de lage inko mensgroepen de dupe te worden, al dus ..Koopkracht" Overheid Om de recreatiemogelijkheden voor deze mensen veilig te stellen, zou de overheid campings in eigen beheer moeten nemen. Ook het kamperen bij de boer zou volgens ..Koop kracht" uitgebreid en gestimuleerd moeten worden. Het kamperen voor randstad-inwoners dient daarbij niet duurder te zijn dan voor inwoners van andere gebieden, zoals nu het geval is. De door gemeenten geheven toeristenbelasting is op de Veluwe en de Waddeneilanden, waar rand stedelingen doorgaans kamperen, hoger dan bijvoorbeeld in Drente. Drukbezochte gemeenten vragen soms aan toeristenheffing het tien voudige van minder vaak bezochte gemeenten, aldus „Koopkracht". Grote drukte bij de start van een zeilwedstrijd. Bij de finish is het meestal minder dringen Als het schip onder je binnen de zestig seconden in de golven ver- dijnt, is er weinig gelegenheid nog even na te slaan wat je precies moet doen Dougal Robertson, schrijver van ..Overleven op zee" heeft zo n penibele situatie meegemaakt Hij kan het niet alleen navertellen, maar ook uiterst boeiend beschrijven. Zijn werk moet minstens worden be studeerd door alle lieden, die ocea nen op zeilkracht oversteken. Mede aan de hand van 40 foto's en 20 tekeningen ontstond een handboek, waarin zijn ervaringen, aangevuld met een later ontwikkeld weten schappelijk onderzoek, zijn ver werkt In feite is dit onmisbaar lec tuur voor allen die de kustlijn voor korte of lange tijd uit het oog zien verdwijnen Vier kaarten en een kompasroos worden bij het boek ge leverd Eric Twiname- schreef „Winnend starten" Ook rijk van illustraties (216 foto's en tekeningen) voorzien. Wedstrijdzeilers dienen niet alleen de enig juiste beslissingen te nemen, ze moeten dat tevens op het meest uitgekiende moment doen. De men taliteit van de bemanningsleden is zeer belangrijk en wordt uitvoerig besproken. Vooral de wijze waarop de regels voor het wedstrijdzeilen in beeld zijn gebracht, verdient lof Lieden met gouden handen, die zich niet ontzien deze te benutten voor het afwerken of verbouwen van jach ten en andere vaartuigen, zullen veel van hun gading vinden in „Maak er een schip van". Ian Nicolson, vaardig met materialen én de pen, bracht een groot aantal tips samen die alles te maken hebben met het verbete ren. repareren en uitrusten van sche pen Alle constructies voor zeil- en motorboten komen aan de orde. ver duidelijkt door 255 tekeningen De bovengenoemde, royaal uitge voerde, boeken zijn verschenen bij Hollandia BV in Baarn en kosten per stuk 34,50. Van uitgeverij P. N van Kampen en Zoon, eveneens in Baarn. ontvingen wij de vierde druk van „Het vernieuwde vaarreglement in vraag en antwoord." samenge steld door E. Bakker. Prijs 10. Van een onzer verslaggevers NIJVERDAL Na jarenlange vrijwilligersarbeid heeft de Over ijsselse ziekenomroep, gewest Almelo, een kostbaar studiocom plex in Nijverdal voltooid. Op 6 april komt prinses Margriet, (vergezeld van haar .echtgenoot mr Pieter van Vollenhoven) tijdens een werkbezoek aan deze provincie ernaar kijken. DEN BOSCH (ANP) - Het college van gedeputeerde staten van Noord- Brabant heeft besloten aan de stich ting „In den Scharminckel" te Ber gen op Zoom en de heren J. Rietstra te Valkenswaard. prof. dr. H, van den Eerenbeemt te Tilburg. S. Zoet mulder te Waalre, drs. W. Knippen berg te 's-Hertogenbosch en B. Ul- lings te Eindhoven de cultuurprijs van de provincie Noord-Brabant toe te kennen Deze prijs, een bedrag van 2.500 gulden, is bestemd voor hen die zich op cultureel terrein in Noord-Brabant bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt. De Stichting „In den Scharminckel" en de heer Rietstra krijgen deze prijs op grond van hun verdiensten voor het belang van de monumen tenzorg. Prof. Van den Eerenbeemt en de heer Zoetmulder op grond van hun verdiensten in het belang van de historiebeoefening en de heren Knippenberg en Ullings op grond van hun verdiensten ter bevordering van liet deelnemen aan de cultuur. De ziekenomroep Overijssel, die re gelmatig programma's verzorgt voor een kleine twintig ziekenhuizen, ver pleeghuizen en bejaardenhuizen in een zevental gemeenten, heeft nu de beschikking over op zijn minst een van de modernste studio's in dit op zicht in Nederland. In de periode van 2 tot 29 april zal men dagelijks voor nagenoeg alle aangesloten tehuizen programma's verzorgen, die onder meer van muzikale, verstrooiende en actuele aard zijn, terwijl men er de mensen zelf ook zoveel mogelijk bij zal betrekken. De ziekenomroep in Overijssel be staat nu ongeveer twintig jaar. In die tijd is terwijl de uitzendingen doorgingen met in vrije tijd ver richte arbeid, waaraan door meer dan honderd personen werd deelge nomen. een studio in het leven geroe pen, die, inclusief de technische ap paratuur, voor enige miljoenen' moest worden verzekerd. Voor de programma's die wekelijks de lucht ingaan, heeft men de be schikking over 66 medewerkers. Die doen het werk met veel voldoening, enthousiasme en liefde voor de zie ke, demente en ouder wordende mens. Eén keer heeft men van de gemeenten in het gewest subsidies ontvangen tot een totaal van zestig duizend gulden. Voor de rest zijn de benodigde tonnen „met giften en ga ven" bijeengekomen. Financieel werd de basis destijds gelegd door een „bouwstenenactie". die bijzon der goed is aangeslagen. (Van een onzer verslaggevers» DORDRECHT Doordat afgezien is van de aanleg van de zogenaamde Baanhoek-route, een autosnelweg over het Eiland van Dordt tussen de rijkswegen 15 (Gorcum) en 16 (Moer dijk), is een uitbreiding van het in ontwikkeling zijnde stadsdeel Ster renburg III mogelijk geworden. Voor deze zuidwest-hoek is een pro gramma van eisen opgesteld, dat voorziet in de bouw van woningwet woningen, premie- en vrije sector woningen, die gedeeltelijk in terras- vorm zullen worden uitgevoerd. Er zijn voorts kavels bestemd voor de bouw van huizen, die vrij staan of geschakeld. De beschikbare opper vlakte omvat 24 ha. waarvan 12 ha zullen worden bebouwd. in de SINT ANDRIESSTRAAT 22-20 Het goedkoopste adres voor al uw BOUWMATERIALEN. Vandaag besteld - morgen thuis. Zand - cement - mortel enz. WIJ KOMEN VRIJBLIJVEND BIJ U OPMETEN. op al onze aanbouwkeukens open ha» sanitair Grote sortering: PLAVUIZEN WANDTEGELS VLOERTEGELS enz. enz. GRATIS thuisbezorgd. Tegel- en Keukenhandel T. M. Woonlng St Andriesstraat 22-20, R'dam. Zuid, tel. 010-857079. Vrijdags tot 21 uur geopend. Zaterdags tot 17.00 uur. UTRECHT (ANP) - De centrale raad van beroep in Utrecht vindt dat een Haagse wiskundeleraar als nog 14 mille aan wachtgeld aan het ministerie van onderwijs terug moet betalen. Door een fout in de compu ter had de man vier jaar lang in totaal 14 mille te veel aan wachtgeld gekregen. De leraar was destijds op „wacht geld gesteld" nadat hij als docent aan de hogere zeevaartschool was ontslagen. Maar ook toen hij al lang weer een andere baan had bleef hij dat wachtgeld incasseren. De man had voor de Centrale Raad aange voerd dat hij dat overigens te goeder trouw had gedaan. Hij had keurig zijn stijgende inkomen gemeld, maar desondanks bleef het wacht geld komen. Hij vond dat hij nu niet meer achteraf hoefde op te draaien voor de fout van de computer. Dat zou in strijd zijn met de beginselen van zorgvuldigheid en rechtszeker heid. De Centrale Raad zag het echter anders en meende dat de docent alsnog het geld terug moet betalen. De Centrale Raad vond evenals het ministerie dat de leraar had moeten weten, dat hij op dat wachtgeld geen recht had en dat hij netzo lang aan de bel had moeten trekken tot de computer op de dwalingen zijns weegs terug was gekomen. Overi gens vond de Centrale Raad wel dat het ministerie de administratieve vergissing knap laat had ontdekt. De leraar hoeft het geld niet niet ln een klap terug te betalen, omdat het ministerie bereid is een soepele rege ling te treffen. EDE (ANP) De 49-jarige mevrouw W J. van der Stap-Spaarwater uit Wageningen is bij een verkeersonge luk in Bennekom omgekomen. Op een kruispunt botste ze met haar auto tegen een vrachtwagen Ondanks de vele waarschu wingen zitten ze er elk jaar opnieuw weer tussen: de nieuwbakken caravanners, die er zonder ook maar enige oefening vooraf op uit trekken. Die bij de voorbereiding meer aandacht schenken aan de inrich ting van de caravan dan aan het rijden ermee. Onder het motto: „Als die auto rijdt volgt de caravan vanzelf wel" stuiven ze de straat uit rich ting zuid om pas bij de eerste onvoorziene hindernis te merken, dat rijden met zo n combinatie toch wel een speciale techniek vereist. Maar dan is het veelal te laat, zitten ze soms ineens muurvast omdat ze nooit geleerd hebben achteruit te steken of te rijden, niet in staat zijn te keren om nog maar niet eens te spreken over de brokken. De verkeerspolitie in de vakantielanden kan er een dik boekje over open doen. Oefenen Voor vertrek dus eerst oefenen. Daar kun je zelf mee beginnen in een rustige nieuwbouwwijk, maar sinds enige tijd is het ook moge lijk bij de ANWB les te nemen. Vorig jaar is de bond daar bij wijze van proef mee begonnen. Er werd toen weinig ruchtbaarheid aan gegeven, maar nu gebleken is, dat er vraag naar is én dat er resultaat mee wordt geboekt, is men dit jaar officieel van start gegaan. Pas in de praktijk komen de problemen om de hoek kijken. De instructie wordt gegeven bij alle dertien wegenwachtstations. Drie uur lang krijgt men dan zo wel praktijk- als theorieles (kos ten:/ 65,50). Men rijdt daarbij met Toeristenbelasting weer in discussie Een werkgroep van vertegen woordigers van de ANWB, de Re- cron, het ANVV, de Horeca, het Nationaal Bureau voor Toerisme en de stichting Nederlandse Kampeerraad is bezig de toeris tenbelasting onder de loep te ne men. Deze belasting is bij recrea tieondernemers en ook wel bij overheidsinstanties onderwerp van kritiek omdat uniformiteit ver te zoeken is en er groot onbe hagen bestaat over de daardoor in de hand gewerkte onbillijkheden. De werkgroep zegt dat er geen zekerheid over bestaat dat de net to-opbrengst geheel ten goede komt aan de bevordering en de verzorging van recreatie en toeris me. De totale opbrengst over het hele land bedroeg in 1977 overi gens maar 17 miljoen gulden. De afwezigheid van een uniform systeem met betrekking tot het object en de hoogte van de belas ting wekt de indruk dat sprake is van een belastingvorm waarin ruimte zit voor een willekeurig beleid. Gezocht moet worden naar een voor alle partijen aan vaardbaar nieuw systeem. De werkgroep zou de toeristenbe lasting eigenlijk liever geheel zien verdwijnen. De uitgaven van ge meenten ten behoeve van toeris me en recreatie behoren volgens haar te worden gefinancierd uit de algemene middelen. De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft in de reisgids voor dit jaar negen wandeltrektochten van een week door Oostenrijk op genomen. Ze zijn zo uitgestippeld dat ze steeds op elkaar aansluiten zodat men ook meer weken kan meelopen. De tochten staan onder leiding van ervaren gidsen en zijn speci aal bedoeld voor rugzaktoeristen, want iedere deelnemer draagt zijn eigen bagage. Onderweg wordt overnacht in jeugdherber gen en berghutten. De prijzen va riëren van 220 tot 275 gulden per persoon op basis van half pension en exclusief de reis naar Oosten rijk. (Informatie: NJHC, Amster dam 020-226045). de eigen caravan. Het is dus zaak dat voor een afspraak wordt ge maakt bekend is of de caravan beschikbaar is en niet nog vast staat in de winterstalling. Afspraken kunnen worden ge maakt met de sectie Rijvaardig heid van de ANWB (070-264426) Bij Unieboek in Bussum ver schenen drie gidsjes voor water sporters. In deze serie vaargidsen worden jachthavens beschreven rond het IJssclmeer. in Zeeland (van Willemstad tot Broskcns en de Belgische zeehavens) en langs de grote rivieren (van Lobith tot Hoek van Holland en van Maas tricht tot Kampen). Behalve tech nische gegevens wordt er ook infor matie in gegeven over accommoda tie rond de havens. Schrijver is Jaap Kramer en Theo Kampa le verde de luchtfoto's van de havens. Prijs per deel: 14,95. Wellicht een idee voor moederdag: geef HAAR eens een weekje vakantie cadeau naar Noorwegen. Speciaal voor moeders heeft de Norske Turist Service vier zgn. „mammaweken" naar Lillehammer en Vagamo georganiseerd (in april, mei en september) De (vlieg)reizen zijn geheel afgestemd op de vrouw en bieden ter plaatse onder meer bezoeken aan een meubelfabriek, een gobelinwerkplaats, een atelier voor houtsnijwerk en een huishoudschool. Voorts wordt kenns ge maakt met de Noorse keuken. Overnacht wordt In hotels met zwembad, solarium, sauna en een crèche. De (achtdaagse) vakanties kosten 955 gulden (alles inbegre pen), kinderen tot 2 jaar gaan voor 50 gulden mee, kinderen tot 12 jaar voor 250 gulden. (Meer informatie: NTS, Amsterdam 020-106405) Het grootste spookslot van Europa staat niet in een moerassig, nevelig gebied ergens in Engeland, maar in onze eigen vaderlandse tuin van sprookjes en illusies De Efteling in Kaatsheuvel. Op een steenworp afstand van de man met de lange nek en het heksenhuisje waar Hans nu al jaren aan één stuk door wordt vetgemest staat de brokkelige, groen uitgeslagen ruïne van een eertijds trots kasteel. Wie toegeeft aan de geheimzinni ge drang de slotpoort binnen te gaan, kan zijn rustige bestaan verder wel vergeten. Zijn zenuwen zullen met een uitgezochte collec tie griezeligheden worden ontre geld en zo hij er al onbetoverd uitkomt, dan is het toch wel met nog lang nadieselende knieën. De Efteling in Kaatsheuvel doet het graag in het groot. Daarom zullen in de drukke maanden niet minder dan duizend mensen te- genlijk zich zelf het genoegen kunnen doen de ellende van spo ken, gedrochten, gekerm en jonk vrouwelijk geween over zich heen te laten gaan. Deze nieuwe attrac tie (kosten: 3,5 miljoen) beslaat dan ook een oppervlakte van 1220 m: en heeft een inhoud van 10.156 m'. Er zijn in het bouwsel 400.000 stenen, 800 m' beton en 65 ton staal verwerkt. Van ordinaire nieuwbouw ziet men echter niets. Daar staat een ruïne waarvan de oorsprong reikt tot in verre duis tere tijden. Het spookslot in De Efteling wacht op griezclliefhebbers. Wie de ontwerper van dit nieuwe oude bouwsel is laat zich niet moeilijk raden. De stijl van Anton Pieck straalt er uitbundig af! De directie van het zo rijk van sprookjesromatiek en recreatieve mogelijkheden voorziene speel- park dat jaarlijks meer dan een miljoen bezoekers trekt, noemt het spookslot, dat op 10' mei wordt geopend, het begin van een tweede generatie attracties, ge richt op de leeftijdscategorie van 12-28 jaar. Bij de ouderen in deze groep mikt men op de nostalgie. Verre van sprookjesachtig maar in koopmanstaal gezegd: „De rea lisering van het spookslot mag gezien worden als een meer genu anceerde marktbenadering en als een anticiperen op de veranderen de smaak en het gewijzigde recre atiepatroon" Verwacht wordt dat het spookslot er in het jubileumseizoen De Efteling bestaat 25 jaar in niet geringe mate toe zal bijdragen dat het bezoekersaantal op 1.6 miljoen komt. Dat is dan ruim 450.000 meer dan vorig jaar toen de weersomstandigheden be paald niet best waren. Men hoopt dit seizoen ook de 25-miljoenste bezoeker sinds de opening van het recreatiepark te kunnen be groeten. De Efteling met zijn 260 ha na tuurterrein waarvan 68 ha om heind en met de bekende attrac ties als het sprookjesbos, de speeltuin, de stoomcarrousel, de roei- en kanovijver enz. is het sei zoen met Pasen begonnen en sluit half oktober. Zestig procent van het totale aantal bezoekers komt in de twee maanden hoogseizoen Vandaar dat het dan vier maal in een uur met duizend man tegelijk griezelen geblazen is in het spookslot. Barend Mensen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17