r iju ilÉMENGA Handhaven van band met Nederland eigenlijk belang van alle Antillen 'Wereldwijd plan nodig tegen afbraak van bos' Kaasmuseum in Schagen gaat zonder subsidie door - t i i ^3*^ &7&T- *i Aruba in verzet tegen dominerende rol Gevangenisstraf voor ongeluk met drie doden geëist Hoogleraar: 'niet meer kappen' is vals geluid Eerste bomen in Broekpolder Vestiging in Alkmaar laat op zich wachten ZATERDAG 1 APRIL 1978 BINNENLAND T rouw/Kwartet RH13 Tijdens de „volksstemming" op Aruba: „Kies voor de onafhankelijkheid". door drs W. J. H. Baart De vorige regering heeft zich verkeken op de vraag „hoe moet het verder met de Nederlandse Antillen?" Toen Suriname bezig was om zich van Nederland los te maken, meende de Nederlandse regering dat de Antillen dan maar spoedig moesten volgen. De woorden van de voorzitter van de vaste kamercommissie voor Antilliaanse zaken, drs H. M. Franssen waren: „Als ze de onafhanke lijkheid niet willen, dan zouden ze die wel eens per aangetekende brief kunnen krijgen." Dit getuigt niet van een juiste taxa tie van de verantwoordelijkheid die Nederland ten opzichte van de Antil len heeft. En ex-premier Den Uyl heeft beslist geen blijk gegeven van fijngevoeligheid, toen hij na een be zoek aan Bonaire, dat niet langer dan zes uur geduurd had, bij zijn vertrek meende de situatie wel vol doende bekeken te hebben en als zijn oordeel gaf: „Bonaire moet terug naar de oertijd." (Voor sommigen van de omstanders was dit een wel erg cryptische uitspraak, want ze meenden verstaan te hebben: „Bo naire moet terug naar de hoer-tijd"). Het is voor de Antillen beslist te hopen dat de regering Van Agt-Wie- gel zich meer diepgaand inlaat met de Antilliaanse problematiek. Redelijke oplossing In de afgelopen weken heeft de An tilliaanse regering met Boy Rozen dal aan het hoofd het in Nederland duidelijk gemaakt dat zij de periode van een band met Nederland nog lang wil rekken. Eerst moeten er zeer klemmende problemen (sociale, eco nomische, politieke) tot een redelij ke oplossing worden gebracht voor dat er sprake kan zijn van volledige onafhankelijkheid. Deze opstelling getuigt van bezon nenheid en wijsheid. Eigenlijk is het in het belang van alle zes eilanden dat de band met Nederland nog lang blijft bestaan, want de economische basis van dit gebied zal altijd wankel blijven. Als Nederland nu onmiddellijk de Antillen zou afstoten dan zou dit slechts gebeuren uit grof eigenbe lang, zonder dat de verantwoorde lijkheid jegens de circa 230.000 in woners gehonoreerd zou worden. Dat betekent natuurlijk niet, dat voortzetting van het koloniale tijd perk beoogd wordt. In 1954 is dit al definitief beëindigd door het in wer king treden van het Statuut voor het Koninkrijk. Dat was een eerste stap op weg naar de zelfstandigheid. Reeds gedurende de jaren vooraf gaand aan 1954, tijdens de voorbe reidingen van het Koninkrijkssta tuut. kwam een nieuw gevaar om de hoek kijken. Men begreep toen al op Aruba, Bonaire en op de Bovenwin den dat een vermindering van machtsuitoefening vanuit Den Haag automatisch een vermeerde ring van machtsoefening vanuit Cu rasao zou meebrengen. Men zag het als een zwaard van Damocles boven het hoofd zweven. Was men eerst een kolonie van Nederland, nu ging men misschien een kolonie van Cu rasao worden. Wat Curasao in de kaart speelde waren de volgende factoren. Ten eerste: meer dan drie eeuwen lang was het centraal gezag gevestigd in Willemstad op Curasao en ten tweede: op Curasao woont ongeveer twee-derde van de bevol king van de Nederlandse Antillen, n.l. 150.000 mensen. De zetelverde ling in de Antilliaanse volksverte- De schrijver van bijgaande be schouwing, drs W. J. H. Baart keerde kort geleden terug van een studiereis naar de Neder landse Antillen waar hij in de jaren vijftig zeven jaar lang als predikant heeft gewerkt. Uitdrukkelijk wil hij vaststel len, dat het niet zijn bedoeling is om de tegenstellingen tussen de verschillende groepen van eilandbewoners te verscherpen. Hij wil slechts duidelijk maken, dat het de Nederlandse regering generaties lang ontbroken heeft aan inzicht in wat er gebeurt wanneer men in een kolonie van eilanden één eiland tot hoofdeiland maakt. Hij richt zich dan ook niet tégen een bevolkingsgroep, maar te gen een beleid dat door de machthebbers soms op onrecht vaardige wijze gevoerd wordt. genwoordiging werd als volgt: Cura cao 12 zetels, Aruba 8, Bonaire 1 en de Bovenwinden 1. Het was vooral Aruba (met zijn 60.000 bewoners het tweede eiland wat inwoner-aantal betreft) dat van af 1945 een felle strijd ging voeren tegen de dominerende rol van Cura cao. Die strijd neemt in hevigheid toe, naarmate Nederland er serieu zer over begint na te denken wan neer de banden met de Antillen ge kapt kunnen worden. Want het gevaar is beslist niet denk beeldig, dat de verhoudingen tussen de zes eilanden gefixeerd worden, op het ogenblik dat Nederland de tros los gooit. De toestand is eeuwenlang zo geweest, dat de hoogste gezags drager. de gouverneur, in Willem stad resideerde. Hij bezocht de an dere vijf eilanden, kort na zijn aan komst op de Antillen. Vervolgens zag men hem daar niet eerder dan op het moment dat hij opnieuw kwam, deze keer om afscheid te ne men voor zijn terugkeer naar Neder land. In de tussenliggende periode had den talrijke requesten van de ande re eilanden de gouverneur bereikt, maar er was zelden of nooit geld beschikbaar voor ontwikkeling van de andere eilanden. Curacao was de hoofdvestiging en daar bleef het bij (aldus de thans overleden oud-mi nister W. F. M. Lampe in zijn boek: „In de schaduw van de gouver neurs"). Sedert het Statuut van het konink rijk is er in dit opzicht weinig verbe terd. Op Curacao is de macht gecon centreerd en de andere eilanden worden telkens weer afgescheept met lege handen als het enigszins kan. Want Curacao vindt die andere eilanden maar lastige concurrent- jes. Om een paar voorbeelden te geven. Op Aruba moest in de jaren vijftig een nieuwe loodsboot komen, want de oude was geheel versleten. Het verzoek om een nieuwe boot werd naar Curacao gezonden. Deze zond het verzoek door naar Nederland en er kwam een nieuwe loodsboot. Maar die ging niet naar Aruba. Die bleef op Curacao, en het afdankertje van Curacao ging naar Aruba. Op precies dezelfde wijze werd óók de aanvrage van Bonaire om een loods boot afgehandeld. Voorbeelden En een ander voorbeeld betreft Bo naire. In de afgelopen jaren begon ook-op Bonaire het toerisme wat op gang te komen. Er zijn twee hotels met prachtige stranden en een idea le gelegenheid om allerlei takken van watersport te beoefenen. (Op Curacao en op Aruba zijn tientallen hotels; daar begon de opkomst van het toerisme al in de jaren vijftig). De meeste toeristen zijn afkomstig uit Noord-Amerika. Dat zijn mensen die niet van wachten houden. Maar ARNHEM (ANP) Voor de Arn hemse rechtbank is gisteren een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 27-jarige J. van R. uit Nijmegen. In de nacht van 26 februari reed van R. in Wijchen in op drie fietsers (het echtpaar Wouters-De Wildt en me vrouw Otten-de Wildt). De fietsers kwamen hierbij om het leven. Een bloedproef gaf bij van R. een alco holpromillage van 1,81 aan. Volgens de verdachte, die op het ogenblik van het ongeluk met een snelheid van tachtig kilometer op de verkeerde weghelft reed, had hij die nacht niemand op de weg gezien. Hij hoorde alleen een klap en zag zijn voorruit versplinteren. Van R. is al meermalen veroordeeld wegens het rijden onder invloed. „Deze man heeft een grote minach ting aan de dag gelegd voor mensen levens en rechterlijke beslissingen", aldus ae officier van justitie. „Ik meen dan ook, dat deze man eigen lijk voor altijd van de weg moet blijven." Bij de straftoemeting hield de officier rekening met nog andere feiten die van R. ten laste waren gelegd, zoals het doorrijden na een aanrijding, het weigeren van een bloedproef en diefstal van een da mestas. Uitspraak 14 april. Van een onzer verslaggevers WAGENINGEN In de wereld vindt op massale wijze bosafbraak plaats. Een geslaagde nationale bospolltiek is niet mogelijk zonder een voor tientallen jaren geldend wereldwijd plan. De bosafbraak moet mondiaal worden bestudeerd. Voor het beheer van bossen zijn internationale regelingen nodig. Dat zei prof. ir. A. van Maaren, de nieuwe hoogleraar in de boshuis- houdkunde aan de landbouw hoge school te Wageningen. in een inaugu rele rede onder de titel „Bomen van gisteren, bossen voor morgen". Vol gens Van Maaren ziet men op fatale wijze tegenwoordig door de bomen het bos niet meer. „Indien alle mensen (of ten minste negentig procent ervan) naar een an dere planeet zouden vertrekken, dan zou het bos zich goeddeels op eigen kracht in een proces van naar schat ting enkele eeuwen weer kunnen ontplooien en zou de nu zo gehaven de aarde vermoedelijk van de onder gang zijn gered", aldus prof. Van Maaren. Omdat dit echter een illusie is, zal het volgens Van Maaren de taak van de bosbouw zijn om in dit opzicht te doen wat mogelijk is. Houtskool In de wereld worden de functies van het bos verschillend gezien. In de arme landen let men vooral op de kapitaalopbrengsten (er worden honderdduizenden tonnen houts kool aan de rijke landen per jaar verkocht) en op het profijt voor de plaatselijke bevolking (brandstof, gereedschapl materiaal voro huizen enz.). In de industrielanden komt de belangstelling meer uit de hoek van landschapkundigen, recreatie en na tuurbescherming en pas de laatste jaren ook meer uit de hoek van de grondstofvoorziening. De massale bosafbraak, die nu in de ontwikkelingslanden plaatsvindt, gebeurde vroeger bij ons. Intussen is in Noordwest-Europa een fase van bosherstel gevolgd. In Midden-Ame- rika en Zuid-Amerika, in Afrika en Azië. maar ook in Zuid-Europa en Oost-Europa liggen echter vele mil joenen hectare bos er uitgeput bii Tekort Het heeft er, aldus prof Van Maaren een tijd naar uitgezien, dat in Euro pa een zeker evenwicht tussen bos kap en bosherstel bereikt zou wor-' den door de drastische wijze van heraanplant, die sinds de vorige eeuw plaatsvindt. De laatste tijd wordt echter duidelijk dat een ern stig houttekort snel naderbij komt. Weliswaar wordt tegen het jaar 2000 op wereldschaal slechts een verschil van vijf procent tussen vraag en aan bod aan hout verwacht, maar voor Europa wordt een verschil van vijftig procent voorspeld en voor de EG zelfs van 65 procent Wat dan te verwachten voor Nederland, dat nu al negentig procent van zijn hout en houtprodukten importeert? Prof. Van Maaren wees erop dat in ons land met de beste bedoelingen steeds vaker wordt gezegd, dat alle bossen eigenlijk tot onschendbaar natuurgebied verklaard zouden moeten worden. Ze zouden in de natuurlijke kringloop moeten blij ven. maar „dat is een vals geluid". Volgens prof. Van Maaren" wordt hout slechts „aan tussentijdse men selijke bewerkingen onderworpen" Dat is nodig, omdat onze samenle ving zo zeer op houtgebruik is geba seerd. dat het eenvoudig onmaat schappelijk is om geen hout meer te willen kappen („Net zo onmaat schappelijk als het weer willen in voeren van wolven in een zo n dicht bevolkt land als het onze' i. de toeristen die voor Bonaire boek ten kregen te verwerken, dat ze op Curacao moesten overstappen op een kleiner vliegtuig. En daarbij moesten ze vier of vijf uur op Cura gao wachten. Wie beweert dat Curagao veel ge daan heeft om het toerisme op Bo naire te saboteren, die overdrijft niet. Met de verlenging van de start baan van het vliegveld Bonaire had veel eerder moeten worden begon nen. Het zal mooi zijn als het in 1980 zo ver is, dat alle typen vliegtuigen de toeristen rechtstreeks naar Bo naire kunnen brengen. Het waren de directeur van openba re werken en de administrateur van financiën, beiden te Willemstad, die de dienst uitmaakten voor de ande re eilanden, vroeger. Heden ten dage is het niet beter. Bij het welvaarts bureau op Curagao blijven de plan nen die Aruba indient, liggen. Zij worden niet direct doorgestuurd naar Nederland. Vanzelfsprekend wijt de Arubaan dit mede aan de Nederlandse rege ring, die immers onafgebroken de positie van de regering op Curagao heeft gedekt. Dit is het eerste van een serie van twee artikelen. Politieke superstars, vedettencultus in de politiek van Roger-Gërard Schwartzenberg. Uitg. Standaard, Antwerpen. 354 blz. 26,50. AO-boekje 1707: Vogeleieren, door prof. dr A. Stolk. Uitg. stichting IVIO, Lelystad. 20 blz 1,75, en nr 1708: De Islam vroeger en nu van D. v.d. Meulen. Een valk voor een koningin, een ro man van C. Gaskin. Uitg. Bruna, Utrecht. 260 blz 6,50. De Bergrede in het licht van de Vedanta-leer, op schrift gezet door Swami Prabhavananda. Uitg. De Driehoek, Amsterdam. 131 blz 14,90. Ruby fruit jungle, de avonturen van Molly Bolt door Rita Mae Brown. Uitg. Contact, Amsterdam. 206 blz - 19,50. Uitg. Wytt, Rotterdam heeft in de Avia-reeks de eerste twee deeltjes uitgegeven: Fokker, verkeersvlieg tuigen 1920-1940 en De geschiedenis van British Airways. Beide geschre ven door B. v.d. Klaauw. Per deeltje 80 blz 14,50. Bewust ontspannen, geschreven door H. Benson, met medewerking van Miriam Z. Klipper. Uitg. Becht, Amsterdam. 142 blz 16,90. De allergevaarlijkste opdracht, oor logsroman van D. Reeman. Uitg. Zuidhollandsche uitgeversmaat schappij, Baarn. 258 blz 22,50. Bij uitgeverij Bakker te Amsterdam verscheen een herdruk van het be kende gedicht van Herman Gorter: Mei. 185 blz 14,50. Rudy, de zwarte Afrikaanse baby-neushoorn die in de dierentuin van Los Angeles (Californië) is geboren, mocht dezer dagen voor het eerst naar buiten. Bij de geboorte woog Rudy 34 kilo. De moeder was achttien maanden zwanger geweest. Van onze correspondent VLAARDINGEN - Om nog maals te benadrukken dat er n de Broekpolder geen wo ningbouw, maar een groot bos moet komen, planten het colle ge van B. en W. en de voltallige gemeenteraad volgende week zaterdag om tien uur de eerste bomen van het Broekpolder- bos. Na de gemeentebestuur ders kan het publiek tegen be taling van een gulden zelf een boom planten. Het begin van de actie „Een boom voor een bos" vindt plaats in een deel van de pol der, waarvan de bestemming vastligt: recreatie. Voor het middengedeelte van de polder ligt de bestemming nog niet vast. Vlaardingen wil ook hier bos- groei, terwijl Rijnmond daar entegen woningbouw niet wil uitsluiten. Gedeputeerde Sta ten staat niet onwelwillend te genover een bos. nadat Vlaar dingen circa tachtig ha. van de polder heeft afgestaan voor een golfbaan. G.S. haa zich tegenover de Rotterdamse golfclub ver plicht. grond voor de aanleg van een golfbaan beschikbaar te stellen, nadat de club vrij willig had afgezien van het om hakken van het Staalduinse bos ten behoeve van een golf baan. Indien Vlaardingen. G.S. en Rijnmond het niet eens worden, zal uiteindelijk het mi nisterie van Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting in deze zaak beslissen. SCHAGEN (ANP) Het kleine, voor ons land enige kaasmu seum in het Noordhollandse Schagen is weer een volledig particulier museum zonder één cent subsidie van de overheid. Het kaasmuseum is tien jaar gele den opgezet door kaashandelaar R. J. Staverman en diens familie. In het museum, dat jaarlijks ruim 11.000 bezoekers trekt, is te zien hoe vroeger op boerderijen met de ■hand kaas en boter werd gemaakt. Aan de hand van antieke werktui gen wordt het verloop getoond van het boerenhandwerk tot aan de machinale zuivelindustrie. Vijf jaar geleden werd het kaasmu seum ondergebracht in een stich ting in de hoop, dat zo eenvoudiger subsidie kon worden verkregen. De naam van de expositie werd bij die gelegenheid gewijzigd in „Neder lands kaasmuseum". Die naams verandering wordt echter onge daan gemaakt. De familie Staver man heeft besloten het museum weer geheel zelfstandig voort te zetten en is uit de stichting ge treden. Mevrouw Staverman teleurgesteld: „Wij zijn er niet in geslaagd subsi die te krijgen, wat vreemd is voor een uniek museum. De gemeente Schagen heeft geen geld en het ministerie van CRM steekt eventu eel subsidiegeld liever in het Alk- maarse kaasmuseum, hoewel het sterk de vraag is of dat er ooit komt. De provincie Noord-Holland beschouwt ons wel als een belang rijk landelijk museum, maar vindt om die reden, dat het rijk voor de subsidie moet opdraaien." Me vrouw Staverman schat de jaarlijk se kosten van het museum op enke le tienduizenden guldens. De familie Staverfnan is eventueel bereid de collectie onder bepaalde voorwaarden over te doen aan een kaasmuseum in de kaasstad bij uistek. Alkmaar. Er zit echter wei nig schot in de oprichting van het Alkmaarse museum, dat gevestigd zou moeten worden op de zolder van het Oude Waaggebouw in de kaasstad. Bestaansrecht Het Alkmaarse gemeentebestuur is enthousiast over het idee van een eigen kaasmuseum. Een jaar gele den vroeg het de gemeenteraad een krediet van ruim een miljoen gul den voor het museum. De gemeen teraad Van Alkmaar lijkt minder geïnteresseerd. Hoewel b en w ge- ruimte tijd geleden ook een bouw- Het kaasmuseum in Schagen. plan voor het kaasmuseum hebben ingediend, heeft de raad nog niet gereageerd. Een woordvoerster van de gemeente zegt daarover. B en w hadden gehoopt, dat het kaasmu seum nog deze mèand in de ge meenteraad aan de orde zou ko men. maar daar ziet het niet meer naar uit. Het gemeentebestuur be twijfelt zelfs of de raad nog dit jaar zal praten over het Alkmaarse kaasmuseum. De zolder van het Waaggebouw in Alkmaar wordt intussen wel gereed gehouden voor het kaasmuseum. Op de benedenverdieping van het gebouw zal na de restauratie de' VVV worden gevestigd en op de' eerste verdieping een restaurant. De familie Staverman maakt zich niet druk over de Alkmaarse plan nen. „Ons kleine particuliere mu seum heeft voorlopig alle bestaans recht van de wereld," aldus de familie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 13